Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 51 λεπτά , Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄

Επιχείλιος έρπης - Νεογνό - Θηλασμός


GeoA

Recommended Posts

Σας χαιρετώ! Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί απ' όσο έψαξα δε βρήκα κάτι παρόμοιο. 

Χθες ένιωσα το δυσάρεστο αίσθημα ότι θα βγάλω επιχείλιο έρπη και όντως ύστερα από λίγο δυστυχώς επιβεβαιώθηκε. 

Εγώ έναν μικρούλη 43 ημερών και η αλήθεια τρέμει η ψυχή μου μετά από αυτά που διάβασα στο διαδίκτυο, μήπως και κολλήσει καθώς συνέπειες είναι πάρα πολύ επικίνδυνες.

Όλη νύχτα απόψε αυτό είχα στο μυαλό μου και δεν έκανα και καλό ύπνο. Στο μεταξύ αν και έβαλα αυτοκόλλητα για προστασία φοβάμαι να πλησιάσω τον μικρό γιατί κουνάει πολύ τα χεράκια του. Δε μπορώ όμως να αποφύγουμε τη στενή επαφή γιατί κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό. 

Κάθε τρεις και λίγο πλένω χέρια ή βάζω αντισηπτικό. 

Έχει περάσει καμιά κάτι παρόμοιο ; Νιώθω ότι ίσως γίνομαι και υπερβολική 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Να σου ζήσει το μωράκι σου... 

Εγώ γνωρίζω ( δεν μου το έχει επιβεβαιώσει κάποιος γιατρός ) ότι το μωρό δεν πρέπει να κολλήσει με τίποτα έρπη. Μπορεί να γίνει πολύ βλαβερό για αυτό. Οπότε συνεχίζεις με καλό πλύσιμο των χεριών σου και καλό θα ήταν να φοράς μάσκα την ώρα που τον θηλάζεις η τον κρατάς ώστε να αποφύγεις να σε ακουμπήσει. Αυτό θα έκανα εγώ. Κάνε όμως και ένα τηλεφώνημα στον παιδίατρο σας θα είσαι πιο σίγουρη...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Καλημέρα! Να σου ζήσει το μωράκι σου... 

Εγώ γνωρίζω ( δεν μου το έχει επιβεβαιώσει κάποιος γιατρός ) ότι το μωρό δεν πρέπει να κολλήσει με τίποτα έρπη. Μπορεί να γίνει πολύ βλαβερό για αυτό. Οπότε συνεχίζεις με καλό πλύσιμο των χεριών σου και καλό θα ήταν να φοράς μάσκα την ώρα που τον θηλάζεις η τον κρατάς ώστε να αποφύγεις να σε ακουμπήσει. Αυτό θα έκανα εγώ. Κάνε όμως και ένα τηλεφώνημα στον παιδίατρο σας θα είσαι πιο σίγουρη...

Καλημέρα! Σ' ευχαριστώ πολύ! Ναι από σήμερα η αλήθεια επιστράτευσα και τη μάσκα μέχρι χθες έβαζα μόνο αυτοκόλλητα που το καλύπτουν.

Ο παιδίατρος μου μου έχει πει ότι δε μπορώ να κάνω κάτι τώρα για το μωρό και πως είναι σπάνιο να κολλήσει. Φυσικά αν προσέχω.

Ξέρεις πόσες μέρες χρειάζεται για επώαση;

Link to comment
Share on other sites

Με τα επιθέματα κ μια μάσκα που ειναι πολυ καλη ιδέα θα είστε καλυμμένοι. Φυσικα εννοείται καλό πλύσιμο χεριών συνεχεια

Συνολικά κρατάει κάπου 1βδομαδα-10μερες,πιο κολλητικό είναι όταν έχει υπάρξει φούσκα κ ειδικα αν σκασει

Υπάρχουν χάπια κ κρεμες που επιτρέπονται κ στον θηλασμο. Πολυ αποτελεσματικό είναι το οινόπνευμα πάνω που το ξεραινει

Αλλα "γιατροσόφια" που μπορεί να σε ανακουφίζουν είναι παγκάκι πάνω στον ερπη(τυλιγμένο με λεπτό υφασμα), σκόρδο αλλα κ λίγες σταγόνες από το γαλα σου

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Με τα επιθέματα κ μια μάσκα που ειναι πολυ καλη ιδέα θα είστε καλυμμένοι. Φυσικα εννοείται καλό πλύσιμο χεριών συνεχεια

Συνολικά κρατάει κάπου 1βδομαδα-10μερες,πιο κολλητικό είναι όταν έχει υπάρξει φούσκα κ ειδικα αν σκασει

Υπάρχουν χάπια κ κρεμες που επιτρέπονται κ στον θηλασμο. Πολυ αποτελεσματικό είναι το οινόπνευμα πάνω που το ξεραινει

Αλλα "γιατροσόφια" που μπορεί να σε ανακουφίζουν είναι παγκάκι πάνω στον ερπη(τυλιγμένο με λεπτό υφασμα), σκόρδο αλλα κ λίγες σταγόνες από το γαλα σου

Θα προσπαθήσω να τον προστατεύσω όσο μπορώ και ελπίζω να περάσουν οι μέρες τσακ μπαμ γιατί το άγχος έχει "χτυπήσει" κόκκινο από χθες. 

Ευχαριστώ πολύ  :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέρασα κ εγώ κάτι παρόμοιο πέρυσι όταν ο μικρούλης μου ήταν 2-3 μηνών αλλά δεν είχα εγώ έρπη αλλά η μεγάλη μου κόρη 2,5 χρόνων. Τι άγχος έφαγα μέχρι να υποχωρήσει δεν λέγεται. Δεν την άφηνα να τον πλησιάζει καθόλου από φόβο, της έλεγα ότι είναι άρρωστο το μωρό να μην το πλησιάζει κ κολλήσει... Αν της έλεγα το αντίθετο δεν θα έπιανε.

Συνέχισε έτσι όπως κάνεις με μάσκα κ επίθεμα όπως ήδη σε συμβούλεψαν κ αν κάνεις συνκοιμηση να προσέχεις να μην ακουμπάει στο μαξιλάρι σου. Όλα θα πάνε καλά, βάλε κ συχνά την αλοιφή για τον έρπη για να φύγει γρήγορα.

Για την ιστορία εμένα δεν κόλλησε από την μεγάλη μου ευτυχώς κ σκέψου ότι είσαι σε καλύτερη μοίρα από μένα γιατί εσύ είσαι μεγάλη κ μπορείς να ελέγξεις την υγιεινή κλπ. Εμένα η κόρη μου δεν καταλάβαινε κ μπορεί να πετάγονταν να τον χαιδεψει κ έκανα τον τροχονόμο οπότε μπορώ να σου πω ότι δεν κολλάει τόσο εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , mama16 είπε:

Πέρασα κ εγώ κάτι παρόμοιο πέρυσι όταν ο μικρούλης μου ήταν 2-3 μηνών αλλά δεν είχα εγώ έρπη αλλά η μεγάλη μου κόρη 2,5 χρόνων. Τι άγχος έφαγα μέχρι να υποχωρήσει δεν λέγεται. Δεν την άφηνα να τον πλησιάζει καθόλου από φόβο, της έλεγα ότι είναι άρρωστο το μωρό να μην το πλησιάζει κ κολλήσει... Αν της έλεγα το αντίθετο δεν θα έπιανε.

Συνέχισε έτσι όπως κάνεις με μάσκα κ επίθεμα όπως ήδη σε συμβούλεψαν κ αν κάνεις συνκοιμηση να προσέχεις να μην ακουμπάει στο μαξιλάρι σου. Όλα θα πάνε καλά, βάλε κ συχνά την αλοιφή για τον έρπη για να φύγει γρήγορα.

Για την ιστορία εμένα δεν κόλλησε από την μεγάλη μου ευτυχώς κ σκέψου ότι είσαι σε καλύτερη μοίρα από μένα γιατί εσύ είσαι μεγάλη κ μπορείς να ελέγξεις την υγιεινή κλπ. Εμένα η κόρη μου δεν καταλάβαινε κ μπορεί να πετάγονταν να τον χαιδεψει κ έκανα τον τροχονόμο οπότε μπορώ να σου πω ότι δεν κολλάει τόσο εύκολα!

Ωχ όντως είναι δύσκολο με μικρό παιδάκι αλλά τρέμω και εγω μη ξεχαστώ. Καθετί που κάνω σκέφτομαι μήπως άγγιξα καταλάθος στην πληγή και μετά στον μικρό; Είμαι λίγο πριν την παράνοια. Πρέπει να ηρεμήσω γιατί μέχρι να περάσει έχουμε... 

Η αλήθεια και ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν είναι πολύ εύκολο να κολλήσει. Ευχαριστώ πάντως που έγραψες την εμπειρία σου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...