Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

17 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!  @ΒαλεντιναΧ να χαίρεσαι την μεγάλη σου κόρη!!! Να είστε όλοι γεροί και ευτυχισμένοι!!!! Απο κιλά κορίτσια είναι σε αυτά που ξεκίνησα προ εγκυμοσύνης, νομίζω ότι έπαιξε ρόλο η γυμναστική που έκανα καθ'όλη την διάρκεια και ίσως ότι είχα κόψει τα γαλακτοκομικά; Δεν ξέρω. Πολύ κούραση πέφτει πάντως. Για τα κακα μωρο που θηλάζουν Μπορεί να κάνουν κ 5 μέρες. Είναι φυσιολογικό. Εμένα πρώτη φορά σήμερα είχε 4 μέρες να κάνει, της έκανα μασαζακι στην κοιλιά κ γυμναστική στα ποδαράκια κ ενεργηθηκε3. Παρέμβαση θα φοβόμουν να κάνω μην γίνει ζημια. Βόλτες έχουμε βγει, πήγαμε και σε μια βάφτιση, εχω πιο πολυ ταλαιπωρήθηκα. Η μικρή όλο κοιμάται. Την ημέρα την βάζω στο καρότσι στο σπίτι στο σαλόνι με φασαρία και κοιμάται 3ωρα. Στην καλαθούνα κοιμάται λίγο και ξυπνά. Ποσο για τον ορο Καλό είναι αν είναι κλειστό η μυτούλα να βάζετε να αναπνέουν ελεύθερα. Και όταν βάζουμε τον ορο στο πλάι το μωρο να βγαίνει απο την άλλη. Εμένα ουρλιάζει και χτυπιέται όταν της βάζω, αλλά είναι για το καλό της. Είχα και το να μπω πολλά τα νεακια σας. Είναι κορίτσια, λίγες ευτυχώς, κάποιες μέρες που απο την κούραση και απο τα νεύρα με την μεγάλη μου που έχει γίνει πολύ δύσκολη , που με πιανουν τα κλάματα και απελπισια.... Καλή δύναμη σε όλες!! Α!!! @Evouska ποιον μαρσιπο πήρες; Εγω πήρα τον ktan.  Την εχω βάλει δυο φορές την μια χαλάρωσε και κοιμήθηκε την άλλη γκρίνιαζε. Είναι και μικρή και φοβάμαι ακόμα. Όσο για πιπίλα, προσπαθήσω να της δώσω και την πιάνει αναγούλα κάποιες φορές. Ελπίζω να την δεχτεί!!! Νομίζω όσο παράγουμε να δώσουμε τόσο πιο δύσκολο.

Με τον ορό κι εμείς παλεύουμε....

17 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

 

Υπομονή γοργόνες μου! Τα χρόνια περνάνε νεράκι και όλα ξεχνιούνται. Πριν λίγο συζητούσα με τη μεγάλη μου κόρη (17 ετών) για την επιστήμη που την ενδιαφέρει... Περνάνε τα χρόνια! Να χαίρεστε κάθε μέρα, γιατί τοσοδουλια δε θα ξαναειναι πότε και θα νοσταλγειτε αυτές τις στιγμές και τις ηλικίες! Όλες κουραζόμαστε και είμαστε εδώ για να στηρίζουμε η μία την άλλη. Είμαστε ευλογημένες να το θυμάστε στις δύσκολες στιγμές :wub:

Συμφωνώ!! 

11 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου!!!! Ήταν μια κουραστική μέρα ομολογώ αλλά η μικρή το καταχαρηκε ήρθαν ξαδέρφακια της και παιξανε με τις ώρες αντί για 9μιση που κοιμάται κανονικά σήμερα έπεσε 10:30...ηρθαν τα πρώτα ατομα στις 6:30 και οι τελευταίοι φύγανε 10.. τώρα μάζεψα τα πάντα από ποτηρομανι και καρέκλες τάισα τον μικρό 2ωρες και έκατσα να χαλαρωσω!!

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα το μπανιο είναι πολυτέλεια εχθές που κατάφερα να κάνω μπήκα στις 1:15 το βράδυ!!!

Μπανιο;; χαχαχαχ.... Εχω μόνιμα τη γαλατιλα. Από εκεί που έκανα μέρα παρά μέρα, τώρα 2 φορές την εβδομάδα στα γρήγορα 

2 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Όχι ευτυχώς! Τους είχα μιλήσει αρκετά πριν γεννήσω, ότι θα με βλέπουν όλη μέρα πάνω από το μωρό αλλά είναι γιατί δεν μπορεί να αυτό εξυπηρετηθεί και όχι γιατί του δίνω περισσότερη σημασία. Κάνω το εξής για να μην προκαλέσω ζηλια. Μπορεί πχ να θηλάζω το μωρό, να είναι άυπνη μες τα νεύρα η οτιδήποτε και έρχεται η μεγάλη να μου πει ιστορία ή θέλει κάτι να της εξηγησω. Δεν της αρνούμαι. Θηλαζω; Πιάνω και το βιβλίο και μου λέει το μάθημα. Διάβαζα; Διέκοπτα για να μου πει Ιστορία ή να συζητήσουμε επειδή έχει αγχωθει. Ώρες ώρες και γω απορουσα πως μπορουσα. Με κάθε τρόπο τους δείχνω ότι είμαι εκεί για όλους. Μέχρι στιγμής δε μου έχουν βγάλει ιδιαίτερη ζήλια.

Τελικά παίζει μόνο της δικής μου να της αρέσει όταν της βάζω φυσιολογικο όρο;:D

Αντε καλέ μεγάλα κορίτσια είναι καταλαβαίνουν! Το σημαντικό είναι ότι πάνε όλα καλά μεταξύ σας!! 

1 hour ago, Φώφη1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Τι κάνετε? 

Λοιπόν εγώ είμαι προβληματισμένη. Η μικρή έβγαλε σπυράκια στο πρόσωπο. Μάλλον νεογνικη ακμή. Έχετε άκουσει??? Γνωρίζετε τι κάνουμε? 

Χαμομηλάκι;; δοκίμασε μήπως φύγει. Αλλά υπάρχουν και ειδικές κρεμουλες

Κορίτσια, δεν ξέρω τι κάνω λάθος. Από κιλά στα ίδια μη σάς πω ότι πήρα κάνα 2. Εννοείται ότι δεν τρώω πολύ, ούτε το βράδυ τρώω βαριά, δεν ξέρω τι να κάνω, τρέχω όλη μέρα με τα παιδιά αλλά τα κιλά εκεί.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σήμερα έκανα την αίτηση για το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας και το επίδομα προστασίας μητρότητας στον ΟΑΕΔ. Γνωρίζει καμία πόσα για το 2ο και μετά από πόσο καιρό πληρώνει ο ΟΑΕΔ;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Τι κάνετε? 

Λοιπόν εγώ είμαι προβληματισμένη. Η μικρή έβγαλε σπυράκια στο πρόσωπο. Μάλλον νεογνικη ακμή. Έχετε άκουσει??? Γνωρίζετε τι κάνουμε? 

Ναι εμείς έχουμε μας είπε φυσιολογικό ορό 2-3 φορές την ημέρα φύγανε και από εχθές εμφανίστηκαν ξανά φουντώνουν από την ζέστη και τα γάλατα που τρέχουν παντού!!!!

1 hour ago, ΧρυσαΜ είπε:

Με τον ορό κι εμείς παλεύουμε....

Συμφωνώ!! 

Μπανιο;; χαχαχαχ.... Εχω μόνιμα τη γαλατιλα. Από εκεί που έκανα μέρα παρά μέρα, τώρα 2 φορές την εβδομάδα στα γρήγορα 

Αντε καλέ μεγάλα κορίτσια είναι καταλαβαίνουν! Το σημαντικό είναι ότι πάνε όλα καλά μεταξύ σας!! 

Χαμομηλάκι;; δοκίμασε μήπως φύγει. Αλλά υπάρχουν και ειδικές κρεμουλες

Κορίτσια, δεν ξέρω τι κάνω λάθος. Από κιλά στα ίδια μη σάς πω ότι πήρα κάνα 2. Εννοείται ότι δεν τρώω πολύ, ούτε το βράδυ τρώω βαριά, δεν ξέρω τι να κάνω, τρέχω όλη μέρα με τα παιδιά αλλά τα κιλά εκεί.

Είναι μήπως ακόμα ο οργανισμός σου επηρεασμένος από τις ορμόνες της εγκυμοσύνης γι'αυτό και δεν χάνεις!!!

11 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Καλέ τι πολυτέλεια εγώ κάνω ντουζ τουλάχιστον 3 φορές τη μέρα μόλις βρω ευκαιρία κ πάλι νιώθω ότι βρωμάω !! Τι ιδρώτας είναι αυτός βρε κορίτσια; λέτε να φταίει ο θηλασμός;

Σίγουρα φταίει ο θηλασμός και εγωω υδρωνω τόσο πολύ με ιδρώνει και ο μικρός και κάθε φορά που θηλάζει στάζω!!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι με όλο το θάρρος· κάνετε κι εσείς πολλά πρ πρ από τον κόλπο όμως; όλη την ώρα κάνω έτσι και με κοιτάζει περίεργα ο άντρας μου γιατί νομίζει ότι αεριζομαι που δεν το κάνω ποτέ μπροστά του 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , HopeMe είπε:

Σήμερα έκανα την αίτηση για το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας και το επίδομα προστασίας μητρότητας στον ΟΑΕΔ. Γνωρίζει καμία πόσα για το 2ο και μετά από πόσο καιρό πληρώνει ο ΟΑΕΔ;

Κορίτσι μ εγώ το συμπληρωματικό έκανα κ πληρώθηκα 2 μέρες μετά την έγκριση, νομίζω ήταν η μέρα που πλήρωνε ο ΟΑΕΔ για αυτό πληρώθηκα νωρίς! Για το 6μηνο μια φίλη μ που δουλεύει 8ωρο με μισθό 700 μικτά, παίρνει 650 μικτά, καθαρά γύρω στα 580 από τον ΟΑΕΔ! Τα έγραψα λίγο μπερδεμένα!! 
νομιζω κάθε 1 κ 15 πληρώνει ο ΟΑΕΔ, δεν είμαι σίγουρη όμως! 

  • Μου αρέσει 1

HdKkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Να ρωτήσω κάτι με όλο το θάρρος· κάνετε κι εσείς πολλά πρ πρ από τον κόλπο όμως; όλη την ώρα κάνω έτσι και με κοιτάζει περίεργα ο άντρας μου γιατί νομίζει ότι αεριζομαι που δεν το κάνω ποτέ μπροστά του 

Όχι εγωω δεν έχω είχα όμως μέσα στο νοσοκομείο εγώ έχω δυσκοιλιότητα από εκεί που ήμουν ρολόι και πριν και κατά την εγκυμοσύνη:shock:


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Olga93 είπε:

Κορίτσι μ εγώ το συμπληρωματικό έκανα κ πληρώθηκα 2 μέρες μετά την έγκριση, νομίζω ήταν η μέρα που πλήρωνε ο ΟΑΕΔ για αυτό πληρώθηκα νωρίς! Για το 6μηνο μια φίλη μ που δουλεύει 8ωρο με μισθό 700 μικτά, παίρνει 650 μικτά, καθαρά γύρω στα 580 από τον ΟΑΕΔ! Τα έγραψα λίγο μπερδεμένα!! 
νομιζω κάθε 1 κ 15 πληρώνει ο ΟΑΕΔ, δεν είμαι σίγουρη όμως! 

Σ ευχαριστω! Κατάφερα να βγάλω γραμμή στον ΟΑΕΔ. Πράγματι, αν ο εργοδότης είναι ενήμερος όσον αφορά τα ένσημα μου κλπ παίζει να πληρωθώ Παρασκευή το συμπληρωματικό. Το άλλο μπαίνει κάθε 1η του μήνα και είναι καθαρά 586 ανεξαρτήτως μισθού, πληρωνόμαστε με τον βασικό μισθό

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα κορίτσια μου!Πώς είστε;Εγώ σήμερα πήγα στο νοσοκομείο, μια χαρά με βρήκε. Της ζήτησα βέβαια να μου γράψει ορμονολογικές και αιματολογικές, γιατί θέλω να δω πόυ βρίσκομαι, μήπως και κάνω εκείνο το εμβόλιο αλλά μου αρνήθηκε. Δεν ξέρω, νομίζω ότι θα πάρω την ιδιωτική μου να μου τις γράψει, αν και ούτε αυτή είναι πολύ υπέρ (ούτε στην εγκυμοσύνη, ούτε στις θηλάζουσες, ούτε στη λοχεία, ουτε τόσο πρόσφατα στη λοχεία. Μου είπε σεξ και μπάνιο στην θάλασσα όταν καθαρίσω εντελώς. Υπάρχουν μέρες που δεν έχω καθόλου κ άλλες που βγαίνει κηλίδα μεγάλη με κόκκινο...

Γάλα για τους κολικούς ποιο πα'ιρνετε; Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα το έγραψε. Και χαμομήλι με τι δοσολογία το φτιάχνετε; Γενικά η παιδίατρος νιώθω ότι μας έχει ξεπετάξει. Ούτε για άλματα μου μίλησε, προβιοτικά αρνήθηκε να μου γράψει λέγοντάς μου ότι δεν έχει πολύ 'εντονους κολικούς, γάλα δεν μου άλλαξε παρόλο που της ειπα ότι αισθάνομαι ότι πέφτει βαρύ αυτό που του δίνω κ από χαμομήλι μου έδωσε του εμπορίου και μετά είδα ότι έχει μέσα ζάχαρη κ ότι συνίσταται για μετά από τους 6 μήνες. Δεν ξέρω, 'εχω λίγο ξενερώσει...

Ο μικρός σήμερα που είναι 45 ημερών γύρισε μπρούμυτα. Είναι νορμάλ τόσο μικρό να γυρίζει;Βέβαια ο καψερός δεν μπορούσε να  γυρίσει πάλι ανάσκελα κ έσκασε στο κλάμα...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BILLE είπε:

Καλησπέρα στα κορίτσια μου!Πώς είστε;Εγώ σήμερα πήγα στο νοσοκομείο, μια χαρά με βρήκε. Της ζήτησα βέβαια να μου γράψει ορμονολογικές και αιματολογικές, γιατί θέλω να δω πόυ βρίσκομαι, μήπως και κάνω εκείνο το εμβόλιο αλλά μου αρνήθηκε. Δεν ξέρω, νομίζω ότι θα πάρω την ιδιωτική μου να μου τις γράψει, αν και ούτε αυτή είναι πολύ υπέρ (ούτε στην εγκυμοσύνη, ούτε στις θηλάζουσες, ούτε στη λοχεία, ουτε τόσο πρόσφατα στη λοχεία. Μου είπε σεξ και μπάνιο στην θάλασσα όταν καθαρίσω εντελώς. Υπάρχουν μέρες που δεν έχω καθόλου κ άλλες που βγαίνει κηλίδα μεγάλη με κόκκινο...

Γάλα για τους κολικούς ποιο πα'ιρνετε; Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα το έγραψε. Και χαμομήλι με τι δοσολογία το φτιάχνετε; Γενικά η παιδίατρος νιώθω ότι μας έχει ξεπετάξει. Ούτε για άλματα μου μίλησε, προβιοτικά αρνήθηκε να μου γράψει λέγοντάς μου ότι δεν έχει πολύ 'εντονους κολικούς, γάλα δεν μου άλλαξε παρόλο που της ειπα ότι αισθάνομαι ότι πέφτει βαρύ αυτό που του δίνω κ από χαμομήλι μου έδωσε του εμπορίου και μετά είδα ότι έχει μέσα ζάχαρη κ ότι συνίσταται για μετά από τους 6 μήνες. Δεν ξέρω, 'εχω λίγο ξενερώσει...

Ο μικρός σήμερα που είναι 45 ημερών γύρισε μπρούμυτα. Είναι νορμάλ τόσο μικρό να γυρίζει;Βέβαια ο καψερός δεν μπορούσε να  γυρίσει πάλι ανάσκελα κ έσκασε στο κλάμα...

Καλά γίνομαι εξαλλη με τέτοιους γιατρούς! Γνώμη μου είναι να βρεις ένα παιδίατρο που να σε ηρεμεί και να σε ακούει, εγώ θα είχα αλλάξει χθες! Μην σου φαίνεται περίεργο που γύρισε, είναι πολύ μπροστά τα παιδιά μας φίλη! Κ εμένα 5 εβδομάδων και σηκώνει το κεφάλι της εδώ κ καιρό, τώρα το στηρίζει κιολας! Όσο για την γυναικολόγο , νομίζω ότι πρέπει να σου γράψει έτσι κ αλλιώς εξετάσεις, κ εμένα η μικροβιολογος μου είπε ότι πρέπει να κάνω εξετάσεις όταν σαραντισω! Το εμβόλιο έκανα την 1η δόση,  όλοι μου είπαν να το κάνω,γιατρός, γυναικολόγος, μαια! Σε 2 βδομάδες θα κάνω τη δεύτερη δόση!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Καλησπέρα στα κορίτσια μου!Πώς είστε;Εγώ σήμερα πήγα στο νοσοκομείο, μια χαρά με βρήκε. Της ζήτησα βέβαια να μου γράψει ορμονολογικές και αιματολογικές, γιατί θέλω να δω πόυ βρίσκομαι, μήπως και κάνω εκείνο το εμβόλιο αλλά μου αρνήθηκε. Δεν ξέρω, νομίζω ότι θα πάρω την ιδιωτική μου να μου τις γράψει, αν και ούτε αυτή είναι πολύ υπέρ (ούτε στην εγκυμοσύνη, ούτε στις θηλάζουσες, ούτε στη λοχεία, ουτε τόσο πρόσφατα στη λοχεία. Μου είπε σεξ και μπάνιο στην θάλασσα όταν καθαρίσω εντελώς. Υπάρχουν μέρες που δεν έχω καθόλου κ άλλες που βγαίνει κηλίδα μεγάλη με κόκκινο...

Γάλα για τους κολικούς ποιο πα'ιρνετε; Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα το έγραψε. Και χαμομήλι με τι δοσολογία το φτιάχνετε; Γενικά η παιδίατρος νιώθω ότι μας έχει ξεπετάξει. Ούτε για άλματα μου μίλησε, προβιοτικά αρνήθηκε να μου γράψει λέγοντάς μου ότι δεν έχει πολύ 'εντονους κολικούς, γάλα δεν μου άλλαξε παρόλο που της ειπα ότι αισθάνομαι ότι πέφτει βαρύ αυτό που του δίνω κ από χαμομήλι μου έδωσε του εμπορίου και μετά είδα ότι έχει μέσα ζάχαρη κ ότι συνίσταται για μετά από τους 6 μήνες. Δεν ξέρω, 'εχω λίγο ξενερώσει...

Ο μικρός σήμερα που είναι 45 ημερών γύρισε μπρούμυτα. Είναι νορμάλ τόσο μικρό να γυρίζει;Βέβαια ο καψερός δεν μπορούσε να  γυρίσει πάλι ανάσκελα κ έσκασε στο κλάμα...

Κι εγώ κάπου 42 καθάρισα εντελώς. Το Σάββατο γίνεται 2 μηνών η δική μου. Από χθες κάθε απόγευμα μόλις σχολάσει ο άντρας μου πάμε για μπάνιο και γυρίζουμε 8-9, βέβαια μένουμε σε παραθαλάσσια περιοχή.

Γάλα της έδινα το novalac και για κολικους πήρα το novalac ac όμως βοήθησαν πολύ και τα μπουκάλια dr drown. Παίρνει και φάρμακο για κολικους. Χαμομήλι ρίχνω ελάχιστο στο γάλα της milupa, όμως το ξεκίνησα γιατί έκανε δυσκοιλιότητα και δεν αλλάξαμε γάλα σε αυτή τη φάση. Μίλα με το γιατρό σου γιατί κάθε παιδί αντιμετωπίζεται διαφορετικά. Χαμομήλι να πω ότι δίνουν σε εξαιρετικές περιπτώσεις!

Κι εμένα γυρίζει μπρούμυτα εδώ και μέρες και το κεφαλάκι το στήριξε πολυ νωρίς. Τα κάνουν όλα νωρίς όπως λέει και η @Evouska

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια Μ σας διαβάζω αλλά τρέχω όλη μέρα. 

Λοιπόν να σας ρωτήσω όσες δίνετε ξένο έχει τύχει κάποιες φορές την ώρα που το ταιζετε να κλαίει κ να οδύρεται;

Μ το κάνει κάποιες φορές.  Κ δεν ξέρω τι φταίει. Γάλα πίνουμε το ίδιο εδώ κ καίρο. Για κολικούς σταγόνες 

Δεν Μ το κάνει κάθε μέρα. 

Επίσης δε ρευεται πάντα.  Να φταίει αυτό ;έχω γιατρό Πέμπτη. Αλλά αν έχετε εμπειρία θα θελα να Μ πείτε. 

 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο. Τι χρώμα έχουν τα μάτια των μωρών σας; Ξέρω ότι κάπου στους 6 μήνες είναι ξεκάθαρο και όσο θηλάζεις θ αλλάξουν. Για πείτε χρώμα ματιών μωρού, ημερών, αν θηλάζετε κ χρώμα ματιών γονέων!!!

Ξεκινάω πρώτη: γαλαζοπράσινο σκούρο, θηλάζω και παίρνει 2 γεύματα ξένο, 57 ημερών, εγώ κάστανα ο πατέρας της πράσινο ανοιχτό

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , HopeMe είπε:

Άσχετο. Τι χρώμα έχουν τα μάτια των μωρών σας; Ξέρω ότι κάπου στους 6 μήνες είναι ξεκάθαρο και όσο θηλάζεις θ αλλάξουν. Για πείτε χρώμα ματιών μωρού, ημερών, αν θηλάζετε κ χρώμα ματιών γονέων!!!

Ξεκινάω πρώτη: γαλαζοπράσινο σκούρο, θηλάζω και παίρνει 2 γεύματα ξένο, 57 ημερών, εγώ κάστανα ο πατέρας της πράσινο ανοιχτό

Γαλάζιο ανοιχτό(έτσι ήταν και η κόρη μου όταν γεννήθηκε πλέον είναι κάστανα ανοιχτά),30 ημερών,θηλάζει μόνο,κάστανα ανοιχτά εγώ,πιο σκούρο καστανό ο πατέρας του....Γερά να είναι όλα τα παιδάκια!!!

13 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Κορίτσια Μ σας διαβάζω αλλά τρέχω όλη μέρα. 

Λοιπόν να σας ρωτήσω όσες δίνετε ξένο έχει τύχει κάποιες φορές την ώρα που το ταιζετε να κλαίει κ να οδύρεται;

Μ το κάνει κάποιες φορές.  Κ δεν ξέρω τι φταίει. Γάλα πίνουμε το ίδιο εδώ κ καίρο. Για κολικούς σταγόνες 

Δεν Μ το κάνει κάθε μέρα. 

Επίσης δε ρευεται πάντα.  Να φταίει αυτό ;έχω γιατρό Πέμπτη. Αλλά αν έχετε εμπειρία θα θελα να Μ πείτε. 

 

Εμένα το κάνει παρόλο που θηλάζει παρατήρησα ότι θέλει να ρευτει η να κλάσει εκείνη την ώρα χαχαχαχχα!!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Καλησπέρα στα κορίτσια μου!Πώς είστε;Εγώ σήμερα πήγα στο νοσοκομείο, μια χαρά με βρήκε. Της ζήτησα βέβαια να μου γράψει ορμονολογικές και αιματολογικές, γιατί θέλω να δω πόυ βρίσκομαι, μήπως και κάνω εκείνο το εμβόλιο αλλά μου αρνήθηκε. Δεν ξέρω, νομίζω ότι θα πάρω την ιδιωτική μου να μου τις γράψει, αν και ούτε αυτή είναι πολύ υπέρ (ούτε στην εγκυμοσύνη, ούτε στις θηλάζουσες, ούτε στη λοχεία, ουτε τόσο πρόσφατα στη λοχεία. Μου είπε σεξ και μπάνιο στην θάλασσα όταν καθαρίσω εντελώς. Υπάρχουν μέρες που δεν έχω καθόλου κ άλλες που βγαίνει κηλίδα μεγάλη με κόκκινο...

Γάλα για τους κολικούς ποιο πα'ιρνετε; Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα το έγραψε. Και χαμομήλι με τι δοσολογία το φτιάχνετε; Γενικά η παιδίατρος νιώθω ότι μας έχει ξεπετάξει. Ούτε για άλματα μου μίλησε, προβιοτικά αρνήθηκε να μου γράψει λέγοντάς μου ότι δεν έχει πολύ 'εντονους κολικούς, γάλα δεν μου άλλαξε παρόλο που της ειπα ότι αισθάνομαι ότι πέφτει βαρύ αυτό που του δίνω κ από χαμομήλι μου έδωσε του εμπορίου και μετά είδα ότι έχει μέσα ζάχαρη κ ότι συνίσταται για μετά από τους 6 μήνες. Δεν ξέρω, 'εχω λίγο ξενερώσει...

Ο μικρός σήμερα που είναι 45 ημερών γύρισε μπρούμυτα. Είναι νορμάλ τόσο μικρό να γυρίζει;Βέβαια ο καψερός δεν μπορούσε να  γυρίσει πάλι ανάσκελα κ έσκασε στο κλάμα...

Αν νιώθεις ότι δε σε καλύπτει καλύτερα να αλλάξεις. Χαμομήλι του εμπορίου ρώτησα κι εγώ το γιατρό να έδινα στα δικά μου και μού είπε όχι γιατί είναι φουλ στη ζάχαρη κι όχι μόνο, καλύτερα να τού δώσω κανονικό χαμομήλι και μέσα να βάλω ελάχιστη ζάχαρη (σε περίπτωση που δεν το πίνει). Μόνο το μέλι απαγορεύεται. Εγώ το έβαζα στο γάλα καμία φορά, αντί για νερό χαμομήλι, και γάλα έπαιρνα τα ΑC (όλες οι μάρκες έχουν σειρά ΑC). Εσύ ποιο δίνεις;

Αυτό με το μπρούμυτα να το προσέχεις μην το κάνει σοτν ύπνο του. Δεν είναι νωρίς ούτε αργά, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Οι παιδίατροι που είχα μού έλεγαν, ο, τι μπορεί το παιδί να κάνει και δε ζορίζεται να το κάνει. 

19 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Καλά γίνομαι εξαλλη με τέτοιους γιατρούς! Γνώμη μου είναι να βρεις ένα παιδίατρο που να σε ηρεμεί και να σε ακούει, εγώ θα είχα αλλάξει χθες! Μην σου φαίνεται περίεργο που γύρισε, είναι πολύ μπροστά τα παιδιά μας φίλη! Κ εμένα 5 εβδομάδων και σηκώνει το κεφάλι της εδώ κ καιρό, τώρα το στηρίζει κιολας! Όσο για την γυναικολόγο , νομίζω ότι πρέπει να σου γράψει έτσι κ αλλιώς εξετάσεις, κ εμένα η μικροβιολογος μου είπε ότι πρέπει να κάνω εξετάσεις όταν σαραντισω! Το εμβόλιο έκανα την 1η δόση,  όλοι μου είπαν να το κάνω,γιατρός, γυναικολόγος, μαια! Σε 2 βδομάδες θα κάνω τη δεύτερη δόση!

Συμφωνώ για τις εξετάσεις. Ρε συ για το εμβόλιο δεν ξέρω. Πάνω που είπα αν είναι να το κάνω διάβασα ότι ο πρώην επικεφαλής της φαιζερ είπε ότι το εμβόλιο σκοτώνει εν ολίγοις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Άσχετο. Τι χρώμα έχουν τα μάτια των μωρών σας; Ξέρω ότι κάπου στους 6 μήνες είναι ξεκάθαρο και όσο θηλάζεις θ αλλάξουν. Για πείτε χρώμα ματιών μωρού, ημερών, αν θηλάζετε κ χρώμα ματιών γονέων!!!

Ξεκινάω πρώτη: γαλαζοπράσινο σκούρο, θηλάζω και παίρνει 2 γεύματα ξένο, 57 ημερών, εγώ κάστανα ο πατέρας της πράσινο ανοιχτό

Εμείς έχουμε πράσινα σκούρα ματάκια αν και όταν γεννήθηκε η μπεμπα ήταν γαλαζοπρασινα κ εμάς! 36 ημερών, θηλάζουμε αποκλειστικά,  εγώ έχω καστανοπρασινα ματιά κ ο μπαμπάς της κάστανα! Ελπίζω τελικά να πάρει το χρώμα της μαμάς μου που είναι πράσινα ανοιχτά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...