Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

2 hours ago, HopeMe said:

Άσχετο. Τι χρώμα έχουν τα μάτια των μωρών σας; Ξέρω ότι κάπου στους 6 μήνες είναι ξεκάθαρο και όσο θηλάζεις θ αλλάξουν. Για πείτε χρώμα ματιών μωρού, ημερών, αν θηλάζετε κ χρώμα ματιών γονέων!!!

Ξεκινάω πρώτη: γαλαζοπράσινο σκούρο, θηλάζω και παίρνει 2 γεύματα ξένο, 57 ημερών, εγώ κάστανα ο πατέρας της πράσινο ανοιχτό

Η μπεμπα 21 ημερών σήμερα! Μάτια μπλε / γκρι τώρα. Θηλάζουμε αποκλειστικά! 

Τα δικά μου μάτια είναι γκρίζο πράσινα και του μπαμπά κάστανα!!! 

Πλάκα έχουν και τα μαλλάκια της. Η ρίζα είναι ξανθιά τελείως και όσο κατεβαίνει προς τις Ακρες είναι κάστανο ανοιχτό. Φρυδια και βλεφαρίδες τόσο ανοιχτές που ουτε φαίνονται.

  • Μου αρέσει 3

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα πόσο μοντέλες είμαστε όλες;Ολων τα μάτια από πράσιναο σε γκριζοπράσινο;Χαμός σε αυτό το τόπικ!!!Κ εγώ γαλαζοπράσινα έχω και είμαι ξανθιά. Ο άντρας μου γνήσιος Κρητικός, σκούρο καστανό μάτι, μαύρο μαλλί κ σκούρα επιδερμίδα. Πολύ θα ήθελα ο μπέμπης να έπαιρνε λίγη από την μελανίνη του αλλά δεν το βλέπω...το έβγαλα σε απόχρωση παλ!Γκριζοπράσινα μάτια, μερικές φορές τα βλέπω κ πιο γαλανά κ ροδαλή επιδερμίδα με ξανθά μαλλιά και φρύδια!Αποκλειστικά μπουκάλι δίνω.

@ΧρυσαΜ δΊΝΩ ΤΟ SAnilac1 της Γιώτης που του έδιναν στο νοσοκομείο, απλά μου φαίνεται αρκετά γλυκό κ δεν ξέρω μήπως του πέφτει βαρύ. Τι είπε αυτός της pfiser δεν το άκουσα.

@HopeMe@Evouska Ευχαρίστώ για τις απαντήσεις σας!!!Τι ωραία που κάνετε η μια μπανάκια κ η άλλη το εμβόλιο!!!έχω μεγάλο δίλημμα...

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ίδιο σκεφτόμουνα κι εγώ! Από την ερώτηση που έκανα αποκαλύφθηκε ότι σε χρώμα ματιών σκίζετε οι περισσότερες!!!

Η δική μου έχει ελαφρώς μελαχρινή επιδερμίδα! Γεννήθηκε με πλούσιο κατάμαυρο μαλλί αλλά τα φρύδια βγήκαν αργότερα ξανθά! Με κατάμαυρο μαλλί γεννήθηκε και β πρώτη μου η κόρη αλλά είναι έως τώρα φυσική ξανθιά.

Όσον αφορά το εμβόλιο κι εγώ το σκέφτομαι βρε κορίτσια. Ναι μεν θα πάρει αντισώματα το μωρό και θα προστατευθεί αλλά ξέρουμε τυχόν παρενέργειες; Από τι κινδυνεύει περισσότερο; Την Πέμπτη θα κάνουμε το πρώτο της εμβόλιο. Σκέφτομαι να κάνω την 1η δόση μετά από αυτό. Έσεις τι σκέφτεστε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Μα πόσο μοντέλες είμαστε όλες;Ολων τα μάτια από πράσιναο σε γκριζοπράσινο;Χαμός σε αυτό το τόπικ!!!Κ εγώ γαλαζοπράσινα έχω και είμαι ξανθιά. Ο άντρας μου γνήσιος Κρητικός, σκούρο καστανό μάτι, μαύρο μαλλί κ σκούρα επιδερμίδα. Πολύ θα ήθελα ο μπέμπης να έπαιρνε λίγη από την μελανίνη του αλλά δεν το βλέπω...το έβγαλα σε απόχρωση παλ!Γκριζοπράσινα μάτια, μερικές φορές τα βλέπω κ πιο γαλανά κ ροδαλή επιδερμίδα με ξανθά μαλλιά και φρύδια!Αποκλειστικά μπουκάλι δίνω.

@ΧρυσαΜ δΊΝΩ ΤΟ SAnilac1 της Γιώτης που του έδιναν στο νοσοκομείο, απλά μου φαίνεται αρκετά γλυκό κ δεν ξέρω μήπως του πέφτει βαρύ. Τι είπε αυτός της pfiser δεν το άκουσα.

@HopeMe@Evouska Ευχαρίστώ για τις απαντήσεις σας!!!Τι ωραία που κάνετε η μια μπανάκια κ η άλλη το εμβόλιο!!!έχω μεγάλο δίλημμα...

 

Ααα όχι καλέ δεν είναι βαρύ σα γάλα γενικά, πχ το almirolκαι το frisolac είναι βαριά γάλατα. Αλλά η γλυκιά γεύση δεν έχει να κάνει. Βέβαια σε κάθε παιδί είναι διαφορετικό 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Evouska πλακα κάνεις!!! Έχουμε τον ίδιο χα χα!!! Και γω small πηρα τον μωβ. Και μένα στενος μου φαίνεται αλλά απο τις οδηγίες λέει ότι πρεπει να είναι στενός και ανοίγει. Αν θες να ανοίξει λίγο βάζεις τα χέρια σου μέσα και τον τεντώνει. Αν θες πες μου να σου στείλω π.μ. τον σύνδεσμο με τις οδηγίες. Και γω δυο τρεις φορές την έβαλα την μια ηταν ήρεμη και κοιμήθηκε και τις άλλες δυο γκρίνιαζε. Φοβάμαι και μην πιέζονται τα πόδια της οπότε λέω αργότερα. Τωρα ή θα τρώει η θα κοιμάται. Και απο μάτια έχουμε ίδια!!! Καστανοπρασινα κ γω κ η μπέμπα μπλε. Νομίζω έχουν καιρο να αλλάξουν. @BILLE και μενα κρητικός ο σύζυγος μελαχρινός αλλά ασπρουλιαρης σαν και μενα. Σπυράκια έχουμε και μεις απο την ζέστη παντού. Της έβαλα χαμομήλι στα μάγουλα κ την έτσουξε κ κοκκινησε. Δεν της ξαναβάζω. @ΧρυσαΜ οσο για το μπάνιο το τελευταιο καιρο προλαβαινω καθε μερα. Αστα. Όσο για τους ήχους εμένα είναι ήσυχο!! Χα χα!!!

Εμένα η μπουμπού βρε κορίτσια όλο κοιμάται με εξαίρεση μια δυο ωρες την μερα. Και το βράδυ 10 με 01.00 που πονάει. Εσας πως ειναι;

  • Μου αρέσει 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

@Evouska πλακα κάνεις!!! Έχουμε τον ίδιο χα χα!!! Και γω small πηρα τον μωβ. Και μένα στενος μου φαίνεται αλλά απο τις οδηγίες λέει ότι πρεπει να είναι στενός και ανοίγει. Αν θες να ανοίξει λίγο βάζεις τα χέρια σου μέσα και τον τεντώνει. Αν θες πες μου να σου στείλω π.μ. τον σύνδεσμο με τις οδηγίες. Και γω δυο τρεις φορές την έβαλα την μια ηταν ήρεμη και κοιμήθηκε και τις άλλες δυο γκρίνιαζε. Φοβάμαι και μην πιέζονται τα πόδια της οπότε λέω αργότερα. Τωρα ή θα τρώει η θα κοιμάται. Και απο μάτια έχουμε ίδια!!! Καστανοπρασινα κ γω κ η μπέμπα μπλε. Νομίζω έχουν καιρο να αλλάξουν. @BILLE και μενα κρητικός ο σύζυγος μελαχρινός αλλά ασπρουλιαρης σαν και μενα. Σπυράκια έχουμε και μεις απο την ζέστη παντού. Της έβαλα χαμομήλι στα μάγουλα κ την έτσουξε κ κοκκινησε. Δεν της ξαναβάζω. @ΧρυσαΜ οσο για το μπάνιο το τελευταιο καιρο προλαβαινω καθε μερα. Αστα. Όσο για τους ήχους εμένα είναι ήσυχο!! Χα χα!!!

Εμένα η μπουμπού βρε κορίτσια όλο κοιμάται με εξαίρεση μια δυο ωρες την μερα. Και το βράδυ 10 με 01.00 που πονάει. Εσας πως ειναι;

Ναι κ εγώ αυτό φοβήθηκα ότι μπορεί να πιέζονται τα πόδια της!! Εγώ τον πήρα σε χρώμα σαν τζιν ! Ναι αν θέλεις στείλε μου τις οδηγίες να τις διαβάσω, αν κ ξεφύλλισα λίγο το βιβλιαράκι που είχε μέσα στο κουτί, αλλά δεν δοκίμασα πολλά γενικά! Κ εμείς βγάζουμε σπυράκια στο πρόσωπο,πιστεύω είναι από τον ιδρώτα κ τον θηλασμό, γενικά προσπαθώ να μην ακουμπάει πολύ το στηθος στο πρόσωπο της γιατί νομίζω ότι από αυτό βγάζει σπυράκια! Της βαζω μετά το μπάνιο την ενυδατική της pharmacept και ηρεμούν λίγο,αυτο μου είπε κ ο παιδίατρος να κάνω! Αλλά κάθε μέρα βλέπω κ σε διαφορετικό σημείο να βγαζει! Κ εμένα η μπεμπα κοιμάται αρκετές ώρες, αλλά τελευταία με τη ζέστη μένει κάποιες φορές πολλή ώρα ξύπνια έχει τύχει να μείνει κ 4 ώρες! Ενώ στην αρχή δεν έμενε πάνω από 2 ώρες ξύπνια με τπτ! Μην το λες ούτε του παπά ότι κοιμάται πολύ χαχα! Είμαστε τυχερές γενικά, αλλά μωράκια στην ηλικία μας κάθε μία ώρα ξυπνάνε!

@BILLE @HopeMeνα σας πω κ εγώ αρχικά ήμουν αρνητική για το εμβόλιο αλλά όπως πάει το πράγμα πιστεύω ότι αναγκαστικά θα το κάνουν όλοι για να μπορούν να δουλέψουν, οπότε αφού είχα το οκ κ από παιδίατρο κ γυναικολόγο είπα να το κάνω μια ώρα αρχιτερα! Άσε που εκεί που δεν είχαμε καθόλου κρουσματα εδώ, ξαφνικά έχουμε πάλι, και δε φοράει κανένας μάσκα οπότε πως να μην αγχώνεσαι; δε ξέρω τι να πω ρίσκο να το κάνεις, ρίσκο κ να μην το κάνεις! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Μανουλες τι κάνετε?? Εδώ στις 4.30 από το μέτωπο του αγώνα;!! Μόλις κοιμήθηκε η μικρή αλλά εγώ από την υπερένταση δεν μπορώ!!! 

Να σας κάνω μια ερώτηση? Που τα κοιμιζετε τε μπεμπακια σας? Εγώ την έχω στο λίκνο δίπλα μου. Αλλά όλο κουνάει στον υπνο της χέρια πόδια και κουνιέται. Και σκέφτομαι μήπως πρέπει να περιορίσω τον χώρο??? Εσείς έχετε βάλει τίποτα τριγυρω για να κάνετε πιο περιορισμένο τον χώρο που κοιμούνται? 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Μανουλες τι κάνετε?? Εδώ στις 4.30 από το μέτωπο του αγώνα;!! Μόλις κοιμήθηκε η μικρή αλλά εγώ από την υπερένταση δεν μπορώ!!! 

Να σας κάνω μια ερώτηση? Που τα κοιμιζετε τε μπεμπακια σας? Εγώ την έχω στο λίκνο δίπλα μου. Αλλά όλο κουνάει στον υπνο της χέρια πόδια και κουνιέται. Και σκέφτομαι μήπως πρέπει να περιορίσω τον χώρο??? Εσείς έχετε βάλει τίποτα τριγυρω για να κάνετε πιο περιορισμένο τον χώρο που κοιμούνται? 

Καλημέρα!!!! Εγώ τον έχω σε φωλιτσα να κοιμαται την οποία τη βάζω και στο λίκνο. Αλλά το βράδυ κοιμόμαστε αγκαλίτσα γιατί δεν αντέχω να σηκώνομαι για θηλασμό. Κορίτσια αλήθεια σωματικά έχω καταρρεύσει νιώθω λες και με έχουν πλακώσει στο ξύλο. Ξυπνάμε 8μιση το πολύ, κοιμάμαι κατά τη μία και ενδιάμεσα όλο το βράδυ ξυπνάμε. Και μέσα στη μέρα φουλ πρόγραμμα με 3 παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Μην το λες ούτε του παπά ότι κοιμάται πολύ χαχα! Είμαστε τυχερές γενικά, αλλά μωράκια στην ηλικία μας κάθε μία ώρα ξυπνάνε!

Καλημέρα κορίτσια!!!! Εμείς είμαστε από αυτά τα μωράκια κάθε μία ώρα ξύπνημα και μπορεί και λιγότερο...και κάθεται και ξύπνιος από 2-3 φορές την ημέρα ένα 2ωρο,και φυσικά σε αυτό το 2ωρο την μιαμιση θέλει να είναι συνδεμένος με το στήθος!!! Όλα καλά όλα ανθηρά χαχχαχα

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!! Εμείς είμαστε από αυτά τα μωράκια κάθε μία ώρα ξύπνημα και μπορεί και λιγότερο...και κάθεται και ξύπνιος από 2-3 φορές την ημέρα ένα 2ωρο,και φυσικά σε αυτό το 2ωρο την μιαμιση θέλει να είναι συνδεμένος με το στήθος!!! Όλα καλά όλα ανθηρά χαχχαχα

Το καλό σε αυτή την περίπτωση είναι ότι δε θα πρηζεται το στήθος σου αφού τρώει συνέχεια ετσι; δες την θετική πλευρά! Εμένα το απόγευμα κ το βράδυ το στήθος είναι τούμπανο που κοιμάται συνήθως αρκετά! Αναγκαστικά τις πιο πολλές φορές βάζω θήλαστρο την ώρα του ύπνου! 

@Φώφη1990 κ εγώ όπως η Χρύσα έχω φωλιά την οποία έχω μέσα στο λικνο ! Βέβαια νομίζω ότι πλέον χωράει οριακά γιατί έχει ψηλωσει ! Ίσως να την αφαιρέσω από το λίκνο σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Evouska είπε:

Το καλό σε αυτή την περίπτωση είναι ότι δε θα πρηζεται το στήθος σου αφού τρώει συνέχεια ετσι; δες την θετική πλευρά! Εμένα το απόγευμα κ το βράδυ το στήθος είναι τούμπανο που κοιμάται συνήθως αρκετά! Αναγκαστικά τις πιο πολλές φορές βάζω θήλαστρο την ώρα του ύπνου! 

@Φώφη1990 κ εγώ όπως η Χρύσα έχω φωλιά την οποία έχω μέσα στο λικνο ! Βέβαια νομίζω ότι πλέον χωράει οριακά γιατί έχει ψηλωσει ! Ίσως να την αφαιρέσω από το λίκνο σιγά σιγά!

Δεν προλαβαίνει να πρηστεί αλλά αν αργήσει καμιά φορά να ξυπνήσει πρηζομαι πολύ δηλ αν κάνει ένα 2ωρο με πιάνει αμέσως και πόνος άρα δεν ξέρω αν είναι καλύτερα! Εγώ βγάζω λίγο με το χέρι μέχρι να ανακουφιστω 

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Δεν προλαβαίνει να πρηστεί αλλά αν αργήσει καμιά φορά να ξυπνήσει πρηζομαι πολύ δηλ αν κάνει ένα 2ωρο με πιάνει αμέσως και πόνος άρα δεν ξέρω αν είναι καλύτερα! Εγώ βγάζω λίγο με το χέρι μέχρι να ανακουφιστω 

Ναι κ εγώ εβγαζα με το χέρι αλλα τελευταία βάζω για ένα 10λεπτο το θήλαστρο γιατί είναι πολύ κουραστικό με το χέρι!  Αλλά γενικά δεν θέλω να βάζω πολύ το θήλαστρο πριν εδραιωθεί ο θηλασμός!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Ναι κ εγώ εβγαζα με το χέρι αλλα τελευταία βάζω για ένα 10λεπτο το θήλαστρο γιατί είναι πολύ κουραστικό με το χέρι!  Αλλά γενικά δεν θέλω να βάζω πολύ το θήλαστρο πριν εδραιωθεί ο θηλασμός!

Με το θήλαστρο είναι σα να δίνεις σήμα να παράγεις περισσότερο γάλα. Βάζε θήλαστρο αλλά για 2 λεπτά το πολύ. Γι αυτό πρηζεσαι, επειδή προκαλείς υπερπαραγωγή. 

@ΒαλεντιναΧκι εγώ έτσι ακριβώς, αν περάσει δίωρο νιώθω σουβλια στο στήθος κι αρχίζει και τρέχει γάλα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Με το θήλαστρο είναι σα να δίνεις σήμα να παράγεις περισσότερο γάλα. Βάζε θήλαστρο αλλά για 2 λεπτά το πολύ. Γι αυτό πρηζεσαι, επειδή προκαλείς υπερπαραγωγή. 

@ΒαλεντιναΧκι εγώ έτσι ακριβώς, αν περάσει δίωρο νιώθω σουβλια στο στήθος κι αρχίζει και τρέχει γάλα 

Έχεις δίκιο δίνει σήμα ότι το μωρό θέλει παραπάνω ή ότι έχεις παραπάνω από ένα παιδί!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...