Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

16 hours ago, ΧρυσαΜ said:

Στο πρώτο που είχα πάρα πάρα πάρα πολύ γάλα στους 2 μήνες ηρέμησε. Αλλά μιλάμε για πολύ γάλα, κάθε βράδυ κοιμόμουν με πετσέτα στο στήθος και ξυπνούσα για να βάλω άλλη γιατί γινόμουν τελείως μούσκεμα με το γάλα. Αν κοιμόμουν μπρούμυτα ειδικά.. Και αν είχα πανω από 2 ώρες να θηλάζω ετρχε σα να έχεις ανοίξει βρύση. Στους 2 μήνες μαλάκωσε και έβγαζε τόσο όσο χρειαζόταν το μωρό 

Εγώ τον βάζω κανονικά να ρευτεί και συνεχίζει να κοιμαται. Αν ξυπνήσει τού δίνω πιπίλα 

Πρέπει να είναι κολικοι όπως σού λένε και τα κορίτσια 

Εμένα δε μού έχουν πει τίποτα. Αν το δεις να ζορίζεται βγαλτο

Ηρεμεί με το στήθος ίσως επειδή 1ον είναι το "αναγνωριστικό του" ότι η μαμά είναι εδώ, και 2ον επειδή ακουμπάει η κοιλίτσα του πάνω σου και ζεσταίνεται οπότε καλμαρει ο πόνος 

Το προβλημα ειναι Ότι δεν ρευεται!! 

Σήμερα έκανε παλι εμετό ρουκέτα! Πήρα τον παιδιατρο και μου είπε είναι επειδή τρώει πολυ λαίμαργα μεγαλη ποσότητα. Ένας δυο εμετόι την μέρα δεν μας ανησυχεί. Αλλά εγώ στενοχωριέμαι!!! 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

Το προβλημα ειναι Ότι δεν ρευεται!! 

Σήμερα έκανε παλι εμετό ρουκέτα! Πήρα τον παιδιατρο και μου είπε είναι επειδή τρώει πολυ λαίμαργα μεγαλη ποσότητα. Ένας δυο εμετόι την μέρα δεν μας ανησυχεί. Αλλά εγώ στενοχωριέμαι!!! 

Σήμερα έκανε και εμένα εμετό αλλά όχι ρουκέτα είναι όντως από λαιμαργία πνίγηκε εκείνη την ώρα που θήλαζε και όταν τον σήκωσα να ρευτει τα έβγαλε όλα! Χάλια με έκανε!!! Μην στεναχωριέσαι θα στρώσει θα μάθουν να διαχειρίζονται τις ποσότητες και την λαιμαργία τους!!!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσια μου δίνετε στα μικρά σας d3??? 

Καταλαθος αντί για 2 έριξα 3 σταγονες.... Τι να κάνω τώρα??? Να πάρω τον γιατρό? 

Ε δεν νομίζω… εμάς 3-4 έγραφε στις οδηγίες του 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσια μου δίνετε στα μικρά σας d3??? 

Καταλαθος αντί για 2 έριξα 3 σταγονες.... Τι να κάνω τώρα??? Να πάρω τον γιατρό? 

Εμείς παίρνουμε biogaia που είναι προβιοτικα μαζί με d3 5σταγονες την ημέρα και εγώ έχω δώσει από 4 έως 7 γιατί δεν πάνε όλες μέσα ή πέφτει και άλλη πριν προλάβω να το πάρω....δεν υπάρχει θέμα!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσια μου δίνετε στα μικρά σας d3??? 

Καταλαθος αντί για 2 έριξα 3 σταγονες.... Τι να κάνω τώρα??? Να πάρω τον γιατρό? 

Καλά μην αγχώνεσαι!!! Αν πεσει και καμία παραπάνω δεν πειράζει. Όχι κάθε μέρα βέβαια. Όσο για τους εμετούς και μενα έκανε συνέχεια και όταν απο την λαιμαργία της. Πλέον της δίνω 5 λεπτά την φορά και είμαστε εντάξει. Αν την ξεχάσω και φάει παραπάνω κάνει μεγάλες γουλιές πάλι. Που και που της στο άνω λίγο τον χρόνο αν μπορεί να το διαχειριστεί. Μεχρι τώρα κάνει εμετούς. Αυτό βέβαια σε συνεννόηση με τον παιδίατρο ετσι;

Επίσης @HopeMe η παιδίατρος μου είπε να τρώω φυτικές ίνες για την δυσκοιλιότητα. All braun  βρώμη και τέτοια και μπάμιες και πορτοκάλι. Θα τα αρχίσω και ελπίζω να δω φως. Τα υποθετα τα έβρεχα. Στο ψυγείο δεν είχα προλάβει να τα βάλω, απλά κάποια μου γλυστραγαν στο μπάνιο και άλλα μόλις της τα έβαζα σφιγγοταν και τα έβγαζε. Δεν την προλάβαινα. Μια καρτέλα χάλασα!!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην με πάρετε για τρελή αλλά εχω και μια βδομάδα η μπέμπα λέει αγκου. Την κοιταζω και της μιλαω και εκείνη λεει αγκου. Και κάποιες φορες το λεει με πολυ γλυκια φωνουλα!!

  • Μου αρέσει 6

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Καλά μην αγχώνεσαι!!! Αν πεσει και καμία παραπάνω δεν πειράζει. Όχι κάθε μέρα βέβαια. Όσο για τους εμετούς και μενα έκανε συνέχεια και όταν απο την λαιμαργία της. Πλέον της δίνω 5 λεπτά την φορά και είμαστε εντάξει. Αν την ξεχάσω και φάει παραπάνω κάνει μεγάλες γουλιές πάλι. Που και που της στο άνω λίγο τον χρόνο αν μπορεί να το διαχειριστεί. Μεχρι τώρα κάνει εμετούς. Αυτό βέβαια σε συνεννόηση με τον παιδίατρο ετσι;

Επίσης @HopeMe η παιδίατρος μου είπε να τρώω φυτικές ίνες για την δυσκοιλιότητα. All braun  βρώμη και τέτοια και μπάμιες και πορτοκάλι. Θα τα αρχίσω και ελπίζω να δω φως. Τα υποθετα τα έβρεχα. Στο ψυγείο δεν είχα προλάβει να τα βάλω, απλά κάποια μου γλυστραγαν στο μπάνιο και άλλα μόλις της τα έβαζα σφιγγοταν και τα έβγαζε. Δεν την προλάβαινα. Μια καρτέλα χάλασα!!!

Όλα αυτά που έγραψες δε μπορώ να τα φάω λόγω κολικών!!! Άσε άλλο αυτό πάλι. Σχεδόν τίποτα δε μπορώ να φάω....Εμείς μετράμε 3η μέρα σήμερα πάλι και ξεκίνησα και πρεβιοτικα που υποτίθεται βοηθούν.... Μάλλον θ αλλάξω παιδίατρο, αλλά δε μπορώ να έχω αυτή που είχα στις κόρες μου και ήμουν πολύ πολύ ευχαριστημένη....

3 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Μην με πάρετε για τρελή αλλά εχω και μια βδομάδα η μπέμπα λέει αγκου. Την κοιταζω και της μιλαω και εκείνη λεει αγκου. Και κάποιες φορες το λεει με πολυ γλυκια φωνουλα!!

Κι εμάς το έκανε νωρις. Σε πιστεύω. Σήμερα η δικιά μου τραβάει τα μαλλιά της. Έχει αρχίσει να πιάνει... Και πέρα από το αγκου, το νε, το ωχ, προχθές φώναζε λε λε.... ποια είναι η τρελή;:mrgreen:

Γενικά καμία σχέση με το μεγάλωμα των μεγαλύτερων θυγατέρων μου. Τα κάνουν όλα πολύ νωρίτερα πια...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Όλα αυτά που έγραψες δε μπορώ να τα φάω λόγω κολικών!!! Άσε άλλο αυτό πάλι. Σχεδόν τίποτα δε μπορώ να φάω....Εμείς μετράμε 3η μέρα σήμερα πάλι και ξεκίνησα και πρεβιοτικα που υποτίθεται βοηθούν.... Μάλλον θ αλλάξω παιδίατρο, αλλά δε μπορώ να έχω αυτή που είχα στις κόρες μου και ήμουν πολύ πολύ ευχαριστημένη....

Κι εμάς το έκανε νωρις. Σε πιστεύω. Σήμερα η δικιά μου τραβάει τα μαλλιά της. Έχει αρχίσει να πιάνει... Και πέρα από το αγκου, το νε, το ωχ, προχθές φώναζε λε λε.... ποια είναι η τρελή;:mrgreen:

Γενικά καμία σχέση με το μεγάλωμα των μεγαλύτερων θυγατέρων μου. Τα κάνουν όλα πολύ νωρίτερα πια...

Καλα και μενα τραβαει τα μαλλια της!!! Χα χα πολύ πλακα!!! Μια μερα τα τραβαγε και έκλαιγε και δεν τα άφηνε!! Εγω της τα έβγαλα απο το χέρι. Οι κολικοί μήπως είναι απο την δυσκοιλιότητα; Και πως σου είπε ότι έχετε κολικούς; Γιατί και μένα είναι όλο γκρίνια και κλαμα το βράδυ 10 με 12, και της το είπα και μου λέει πρέπει να κλαίει πολύ για να πεις ότι είναι κολικοί.  Δεκα με Δώδεκα το βράδυ τρελένεται και θέλει να είναι όλο στήθος και αν δεν την βαλω κλαίει γοερα!!! Προσπαθώ να πάρει και πιπίλα και δεν την παίρνει με τίποτα. Απο τον φοβο για τον θηλασμό στο τέλος δεν θα πάρει πιπίλα.... Όσο για το θέμα παιδίατρος δύσκολη υποθεση...

  • Μου αρέσει 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 54 λεπτά , HopeMe είπε:

Καλημέρα μόλις κάναμε τα πρώτα εμβολιακια

Μπράβο μεγαλώσατε!!!! Πως πηγε; καλα; 

Βρε κορίτσια εμεις τεταρτη μέρα και πάλι τίποτα... @HopeMe εσένα σου είπε καμία άλλη συμβουλή;

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Μπράβο μεγαλώσατε!!!! Πως πηγε; καλα; 

Βρε κορίτσια εμεις τεταρτη μέρα και πάλι τίποτα... @HopeMe εσένα σου είπε καμία άλλη συμβουλή;

Ευχαριστώ! Άντε και στα δικά σας! 

Βασικά δε τη χαρακτήρισε δυσκοιλιότητα γιατί από τότε που της δίνω το γάλα για κολικούς αργεί μεν να κάνει κακακια (με το άλλο γάλα έκανε 1-3 φορές τη μέρα) αλλά είναι μαλακά σαν πουρές και όχι σκληρά, οπότε δε μας ενοχλεί. Όσο θηλάζει και 1 φορά στις 5 με 7 μέρες το αργότερο να κάνει δεν έχουμε πρόβλημα (θηλάζει στα 6/8 γεύματα το 24ωρο). 

Αυτό που κάναμε είναι το εξής, χαμομηλακι στο γάλα και πρεβιοτικα biogaia. Την 3η μέρα που πήρε πρεβιοτικα έκανε και κακακια. Κι εγώ υπό παρακολούθηση και μέτραω μέρες να δω πως πάει.

Μασάζ στην κοιλίτσα της κάνω και της κρατάω τα ποδαράκια ψηλά. Βέβαια όταν έκανε, έκανε στο άσχετο. Θύμισε μου, θηλαζεις;

Όλα καλά με τη μικρή, πήρε πολύ καλό βάρος και πάνω από το αναμενόμενο ύψος. Βέβαια ο πατέρας της είναι πολύ ψηλοε κι εγώ πάνω του μετρίου.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, HopeMe said:

Ευχαριστώ! Άντε και στα δικά σας! 

Βασικά δε τη χαρακτήρισε δυσκοιλιότητα γιατί από τότε που της δίνω το γάλα για κολικούς αργεί μεν να κάνει κακακια (με το άλλο γάλα έκανε 1-3 φορές τη μέρα) αλλά είναι μαλακά σαν πουρές και όχι σκληρά, οπότε δε μας ενοχλεί. Όσο θηλάζει και 1 φορά στις 5 με 7 μέρες το αργότερο να κάνει δεν έχουμε πρόβλημα (θηλάζει στα 6/8 γεύματα το 24ωρο). 

Αυτό που κάναμε είναι το εξής, χαμομηλακι στο γάλα και πρεβιοτικα biogaia. Την 3η μέρα που πήρε πρεβιοτικα έκανε και κακακια. Κι εγώ υπό παρακολούθηση και μέτραω μέρες να δω πως πάει.

Μασάζ στην κοιλίτσα της κάνω και της κρατάω τα ποδαράκια ψηλά. Βέβαια όταν έκανε, έκανε στο άσχετο. Θύμισε μου, θηλαζεις;

Όλα καλά με τη μικρή, πήρε πολύ καλό βάρος και πάνω από το αναμενόμενο ύψος. Βέβαια ο πατέρας της είναι πολύ ψηλοε κι εγώ πάνω του μετρίου.

Μια και μιλάτε για δυσκοιλιότητα γνωρίζετε αν μας πειράζει το αντίστροφο? Πχ εμένα η δικιά μου κάνει πολλα κακακια μεσα στη μέρα. 

 

Σημερα επίσης συμβαίνει το εξής. Μόνον τρωει και κοιμάται. Τις προηγούμενες ημέρες ήταν μέσα στη γκρίνια και ήταν ξυπνια για αγκαλιές και παιχνιδακια. Σήμερα με το που τρώει πεφτει σε λήθαργο!!! Ξυπνάει μετά από κάποια ώρα και πάλι στηθος και νάνι!!! 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Φώφη1990 είπε:

Μια και μιλάτε για δυσκοιλιότητα γνωρίζετε αν μας πειράζει το αντίστροφο? Πχ εμένα η δικιά μου κάνει πολλα κακακια μεσα στη μέρα. 

 

Σημερα επίσης συμβαίνει το εξής. Μόνον τρωει και κοιμάται. Τις προηγούμενες ημέρες ήταν μέσα στη γκρίνια και ήταν ξυπνια για αγκαλιές και παιχνιδακια. Σήμερα με το που τρώει πεφτει σε λήθαργο!!! Ξυπνάει μετά από κάποια ώρα και πάλι στηθος και νάνι!!! 

Εμας κάνει πολλές φορές από λίγα τόσες πολλές φορές τύπου αλλάζουμε τα λίγα και μόλις κλείσω την πάνα αερίζεται και βγάζει πάλι λίγα!!!

Πήγαμε παιδίατρο σήμερα 38ημερων 4.900 μια χαρά μας βρήκε 2κιλα σε 38μερες

  • Μου αρέσει 7

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Πρωτο βράδυ που κοιμήθηκε απο τις εντεκα!!! Κατάφερα να βάλω και την μεγάλη μου για υπνο και να μεινω λίγο μαζί της γιατί δεν τα καταφερνα. Πηγαινοερχόμουν συνέχεια. Εντωμεταξύ εχει αρχίσει για παιχνίδι και κάνει το μωρό. Ζηλεύει η καημενουλα. Τουλάχιστον της εχει φύγει ο θυμός που ειχε. Έφυγε και η γιαγιά.

@HopeMe Ναι θηλάζω αποκλειστικά. Με αυτη τη διατροφή παω δυο φορές την μερα τουαλέτα, αλλά στην μπέμπα δεν βλέπω φως. Θα παρω αύριο την παιδίατρο μπας και της δώσω πρεβιοτικά. Δεν μπορεί να συνεχιστεί ετσι... Σευχαριστω για τις συμβουλές. Της κάνω μασάζ και τα ποδαράκια, ελπίζω να βοηθήσει. @Φώφη1990 Τον πρωτο καιρό είναι φυσιολογικο, μετα σιγα σιγα ο οργανισμός επεξεργαζεται περισδοτερο την τροφη για τα θρεπτικά συστατικά και ενεργούνται λιγοτερο. Και σε μας χαμος γινοταν και ήταν και ηχητικά. Και απο υπνο συνέχεια κοιμοταν, τις δυο τελευταίες μέρες μένει πιο πολύ ξυπνια και κοιμαται λιγότερο... Μεγαλώνουν μωρε σιγά σιγά.

Υ.γ.Σήμερα το βράδυ που έκλαιγε, όπως κάθε βράδυ που την πιάνει γκρινιτσα, έλεγε και αγκου η γλυκούλα. Καλό βραδυ σε όλες!!!

  • Μου αρέσει 5

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...