Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ιωση μωρο 6 μηνων


nikosp

Recommended Posts

Καλησπερα πριν ενα μηνα η μικρη μας 6 μηνων ανεβασε πυρετο μεχρι 39.5.Τοτε αποδοθηκε σε λαρυγγιτιδα που γυρισε σε ωτιτιδα. Μετα απο μια εβδομαδα περιπου που εκανε πυρετο κι ενω δεν ειχε πυρετο ξανανέβηκε και ο γιατρος ισχυριστηκε πως εχει αλλη ιωση και μας εδωσε αντιβιωση αμοξιλ γιατι ειχε υγρο στον αυτι. Μας εδωσε εισπνοες aerolin και filxotide για το βηχα. Αφου περασαν ολα εκτος του βηχα οπου συνεχισαμε εισπνοες 15 μερες κυριακη βραδυ προχτες εκανε παλι 38.4 και της δωσαμε αλγκοφρεν. Για 2 μερες δεν ξαναεκανε πυρετο και χτες το βραδυ εκανε παλι 38.2 κι απο τοτε συνεχιζει να εχει πυρετο μεχρι 38 ο οποιος πεφτει με αντιπυρετικο. Σημερα πηγαμε παλι στον παιδιατρο ο οποιος ισχυριστηκε πως εχει παλι ωτιτιδα και ισως ξανακυλησε κι οτι τα κανει αυτα η ωτιτιδα καμμια φορα παρολο που περασε καιρος. Πραγματικα εχω κουραστει πολυ και δεν βρισκω λυση. Να πω πως στο ενδιαμεσο την ειχα παει και σε ωρλ ο οποιος ειπε πως υγρο στο αυτι μπορει να εχει αλλα οχι ωτιτιδα απλα γεμιζει υγρο γτ το ακουστιικο καναλι ειναι μικρο και γεμιζει ευκολα σε μια ιωση. Να πω πως ειξχα αλλη παιδιατρο και αλλαξα κιολας γτ δε με ικανοποιουσε η προηγουμενη. Οι διαγνωσεις εκτος της λαρυγγιτιδας στην αρχη ειναι του δευτερου παιδιατρου Πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Φοβαμαι μηπως εχει κατι σοβαρο το παιδι μου. Με εχει προβληματισει πολυ ο ενας πυρετος της κυριακης και γτ ταλαιπωρειται ετσι το παισι.εχει καποιος αναλογη εμπειρια; να μου δωσει καποια συμβουλη; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, nikosp είπε:

Καλησπερα πριν ενα μηνα η μικρη μας 6 μηνων ανεβασε πυρετο μεχρι 39.5.Τοτε αποδοθηκε σε λαρυγγιτιδα που γυρισε σε ωτιτιδα. Μετα απο μια εβδομαδα περιπου που εκανε πυρετο κι ενω δεν ειχε πυρετο ξανανέβηκε και ο γιατρος ισχυριστηκε πως εχει αλλη ιωση και μας εδωσε αντιβιωση αμοξιλ γιατι ειχε υγρο στον αυτι. Μας εδωσε εισπνοες aerolin και filxotide για το βηχα. Αφου περασαν ολα εκτος του βηχα οπου συνεχισαμε εισπνοες 15 μερες κυριακη βραδυ προχτες εκανε παλι 38.4 και της δωσαμε αλγκοφρεν. Για 2 μερες δεν ξαναεκανε πυρετο και χτες το βραδυ εκανε παλι 38.2 κι απο τοτε συνεχιζει να εχει πυρετο μεχρι 38 ο οποιος πεφτει με αντιπυρετικο. Σημερα πηγαμε παλι στον παιδιατρο ο οποιος ισχυριστηκε πως εχει παλι ωτιτιδα και ισως ξανακυλησε κι οτι τα κανει αυτα η ωτιτιδα καμμια φορα παρολο που περασε καιρος. Πραγματικα εχω κουραστει πολυ και δεν βρισκω λυση. Να πω πως στο ενδιαμεσο την ειχα παει και σε ωρλ ο οποιος ειπε πως υγρο στο αυτι μπορει να εχει αλλα οχι ωτιτιδα απλα γεμιζει υγρο γτ το ακουστιικο καναλι ειναι μικρο και γεμιζει ευκολα σε μια ιωση. Να πω πως ειξχα αλλη παιδιατρο και αλλαξα κιολας γτ δε με ικανοποιουσε η προηγουμενη. Οι διαγνωσεις εκτος της λαρυγγιτιδας στην αρχη ειναι του δευτερου παιδιατρου Πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Φοβαμαι μηπως εχει κατι σοβαρο το παιδι μου. Με εχει προβληματισει πολυ ο ενας πυρετος της κυριακης και γτ ταλαιπωρειται ετσι το παισι.εχει καποιος αναλογη εμπειρια; να μου δωσει καποια συμβουλη; 

αν κατι σας ανησυχει πηγαιντε σε ενα νοσοκομειο για εξετασεις τα μωρα κατω του χρονου μετα απο παραταιταμενους πυρετους νοσηλευονται..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

αν κατι σας ανησυχει πηγαιντε σε ενα νοσοκομειο για εξετασεις τα μωρα κατω του χρονου μετα απο παραταιταμενους πυρετους νοσηλευονται..

Δε θα επρεπε να μου το πει ο γιατρος να παω; 

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχετε αμφιβολιες για τις διαγνωσεις του γιατρου σας, οχι, μην περιμενετε να σας το πει. Πηγαινετε σε ενα νοσοκομειο το παιδι για να το εξετασουν διεξοδικα και απο διαφορετικες ειδικοτητες αν χρειαζεται, να κρινουν την κατασταση, να σας πουν τι να κανετε και να καθησυχασετε κι εσεις. Ειναι κριμα να ταλαιπωρειται τοσο καιρο κι εφοσον η κατασταση υποτροπιασε, αρα λυση δεν βρεθηκε, καλυτερα να απευθυνθειτε αλλου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, nikosp είπε:

Καλησπερα πριν ενα μηνα η μικρη μας 6 μηνων ανεβασε πυρετο μεχρι 39.5.Τοτε αποδοθηκε σε λαρυγγιτιδα που γυρισε σε ωτιτιδα. Μετα απο μια εβδομαδα περιπου που εκανε πυρετο κι ενω δεν ειχε πυρετο ξανανέβηκε και ο γιατρος ισχυριστηκε πως εχει αλλη ιωση και μας εδωσε αντιβιωση αμοξιλ γιατι ειχε υγρο στον αυτι. Μας εδωσε εισπνοες aerolin και filxotide για το βηχα. Αφου περασαν ολα εκτος του βηχα οπου συνεχισαμε εισπνοες 15 μερες κυριακη βραδυ προχτες εκανε παλι 38.4 και της δωσαμε αλγκοφρεν. Για 2 μερες δεν ξαναεκανε πυρετο και χτες το βραδυ εκανε παλι 38.2 κι απο τοτε συνεχιζει να εχει πυρετο μεχρι 38 ο οποιος πεφτει με αντιπυρετικο. Σημερα πηγαμε παλι στον παιδιατρο ο οποιος ισχυριστηκε πως εχει παλι ωτιτιδα και ισως ξανακυλησε κι οτι τα κανει αυτα η ωτιτιδα καμμια φορα παρολο που περασε καιρος. Πραγματικα εχω κουραστει πολυ και δεν βρισκω λυση. Να πω πως στο ενδιαμεσο την ειχα παει και σε ωρλ ο οποιος ειπε πως υγρο στο αυτι μπορει να εχει αλλα οχι ωτιτιδα απλα γεμιζει υγρο γτ το ακουστιικο καναλι ειναι μικρο και γεμιζει ευκολα σε μια ιωση. Να πω πως ειξχα αλλη παιδιατρο και αλλαξα κιολας γτ δε με ικανοποιουσε η προηγουμενη. Οι διαγνωσεις εκτος της λαρυγγιτιδας στην αρχη ειναι του δευτερου παιδιατρου Πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Φοβαμαι μηπως εχει κατι σοβαρο το παιδι μου. Με εχει προβληματισει πολυ ο ενας πυρετος της κυριακης και γτ ταλαιπωρειται ετσι το παισι.εχει καποιος αναλογη εμπειρια; να μου δωσει καποια συμβουλη; 

Νομίζω και εγώ για να είστε σίγουροι πηγαίνετε σε ένα νοσοκομείο επειδή είναι μικρούλη να το δουν οι διάφορες ειδικότητες . Θα ηρεμήσετε και εσείς και θα είστε και πιο σίγουροι . 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ανησυχείτε - δικαίως γιατί δεν είναι φυσιολογικό να έχει τόσο καιρο πυρετο- να πατε και σε τρίτο και σε τεταρτο παιδίατρο. Θεωρώ ότι χρειάζονται αιματολογικές και ούρων (οι ουρολοιμώξεις είναι πολύ συχνές στην ηλικία αυτή με επίμονα συμπτωματα). 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορω να Πω πως εχει εναν πυρετο αγνωστου αιτιολογιας. Καθε φορα εχει ευρηματα που τον δικαιολογουν. Μηπως πρεπει να παω και σε αλλο ωρλ; πραγματικα εχω μπερδευτει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, nikosp είπε:

Βλεπω βελτιωση αλλα μετα απο λιγο βλεπω και υποτροπη. 

αρα ειναι λαθος η θεραπεια ή κανετε εσεις κατι λαθος . ενα μωρο κατω του χρονου αν δεν πηγαινει παιδικο σταθμο δεν γινετε να αρρωσταινει τρεις φορες μεσα σε ενα μηνα κατι γινετε λαθος . οποτε καλο ειναι να το πας σε ενα νοσοκομειο να του κανουν τις εξετασεις του κ να σας δουν περισσοτεροι γιατροι. 

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον μονος σας τα λετε πως βλεπετε υποτροπες, δεν βρισκετε λυση, δεν ξερετε τι ακριβως ευθυνεται κλπ και σας λεμε να απευθυνθειτε καλυτερα σε ενα νοσοκομειο ωστε να γινουν περαιτερω εξετασεις, οπως ειπαν και παραπανω ουρων, αιματος κλπ τι αλλο εχετε αναγκη να ακουσετε;; Αλλος ωρλ κι αλλος παιδιατρος θα το δει το παιδι σε ενα νοσοκομειο και θα το δει κι οποιαδηποτε αλλη ειδικοτητα χρειαστει. Δεν γινεται ουτε εσεις ουτε εμεις να κανουμε διαγνωση και να βρουμε τι φταιει και πως θα αντιμετωπιστει, ουτε να κρινουμε αν ξεφευγει κατι στο συγκεκριμενο γιατρο. Εφοσον ομως οπως ο ιδιος λετε το παιδι ακομη ταλαιπωρειται, προφανως και θα χρειαστει να το ψαξετε κι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εναν γιο που παει παιδικο σταθμο στην αρχη πριν την μπεμπα πριν 10 μερες ηταν αυτος αρρωστος. Την προηγουμενη τριτη απογευμα ειχε και αυτος πυρετο και πεμπτη τον πηγα στον παιδιατρο και ειχε αμυγδαλιτιδα. Επι τη ευκαιρια ο γιατρος τημ πεμπτη ειδε την μικρη κααι ειπε πως ηταν πεντακαθαρη εκτος τοτ βηχα που θα κανει καιρο να περασειξ. Σημερα ομως ειπε οως δεν εχει κολλησειτυ απο το μικρο γτ ο λαιμος και οι αμυγδαλες ειναι καθαρες. Επισης εχω να στειλω στο σχολείο τον μικροαπο την προηγουμενη τριτη. 

Just now, Pagotoula είπε:

Εφοσον μονος σας τα λετε πως βλεπετε υποτροπες, δεν βρισκετε λυση, δεν ξερετε τι ακριβως ευθυνεται κλπ και σας λεμε να απευθυνθειτε καλυτερα σε ενα νοσοκομειο ωστε να γινουν περαιτερω εξετασεις, οπως ειπαν και παραπανω ουρων, αιματος κλπ τι αλλο εχετε αναγκη να ακουσετε;; Αλλος ωρλ κι αλλος παιδιατρος θα το δει το παιδι σε ενα νοσοκομειο και θα το δει κι οποιαδηποτε αλλη ειδικοτητα χρειαστει. Δεν γινεται ουτε εσεις ουτε εμεις να κανουμε διαγνωση και να βρουμε τι φταιει και πως θα αντιμετωπιστει, ουτε να κρινουμε αν ξεφευγει κατι στο συγκεκριμενο γιατρο. Εφοσον ομως οπως ο ιδιος λετε το παιδι ακομη ταλαιπωρειται, προφανως και θα χρειαστει να το ψαξετε κι αλλο.

Εχετε δικιο θα κανω κι αυτη τη θεραπεια που μου εδωσε σημερα κι αν δω παλι υποτροπη αναγκαστικα θα παω σε νοσοκομειο. Δεν υπαρχει αλλη λυση. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν μάνα, αν δεν με καλύπτει ο παιδίατρος, βουτάω το παιδί και πάω νοσοκομείο.Αν μένετε Αθήνα,το παίδων Πεντέλης είναι πιο ήσυχο, μακριά αρκετά αλλά γλιτώνετε τον κόσμο και την ταλαιπωρία.


NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πατρα μονο καραμανδανειο γιατι ριο δε θελω να παω. Ας κανω μια τελευταια προσπαθεια με αυτη τη θεραπεια κι αν δε δω προκοπη θα παω νοσοκομειο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...