Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 53 minutes ago, Blue Velvet said:

      Ευχαριστώ πολύ!Είχα υψηλή,γιατί ήταν διδυμα,νομίζω 300+. Και δεν θυμάμαι αν την έκανα εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά όπως τώρα η λίγο πιο μετά..

      Οκ άρα δε μπορείς να συγκρίνεις. Δε σημαίνει βέβαια ότι πάντα είναι το ίδιο. Καλούς διπλασιασμούς!

      • Μου αρέσει 1
      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε! 

Τη Δευτέρα παίρνω τα αποτελέσματα της εξέτασης papp-a (έχω λίγο άγχος αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι τώρα.)

Θα ήθελα να ρωτήσω εκτός από σίδηρο και φολλικό  οξύ παίρνετε κάτι άλλο όπως ασβέστιο μαγνήσιο ή αργότερα θα τα πάρουμε;

Με το φαγητό πως τα πάτε; εγώ δεν έχω καλή σχέση. Μόνο μετά φρούτα με τις πατάτες έχω άριστη σχέση.

Κάποια βοήθεια θα την εκτιμούσα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! 

Καλή Χρονιά με υγεία, αγαπη κ μόνο χαρές!!

Λοιπόν.. την Πέμπτη έκανα κ εγω αυχενικη. Ολα καλά στον υπερηχο δοξα το Θεό! Μονο που ο πλακουντας ειναι χαμηλά, προσθιος επιχειλιος. Ειπε πως ειναι νωρίς κ θα ανεβει, αλλα ξεκούραση κ οχι επαφές, που ετσι κ αλλιως αυτο γινεται απο την αρχή! Περιμενω τις αιματολογικες τώρα.

@Nicole.natasa Σχετικά με τις ενέσεις, εμενα μου έχουν κανει μελανια 3 φορες που εβγαλε λιγο αιματακι. Δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε κάτι, αργουν όντως να φυγουν αλλα εγω πάντα το ειχα αυτο. Κανω ευκολα μελανιες κ αργουν να φυγουν. Εχω παρατηρησει ότι εχει γίνει το δερμα πιο σκληρο κ δυσκολευομαι τον τελευταίο καιρο. Επισης σε ενα σημειο που εχω κάνει μελάνια, ψιλοποναει. Σας εχει τυχει αυτο?

@manaoula Υπομονή κ θετικη σκεψη για τα αποτελέσματα. Δεν μπορούμε να κανουμε κάτι, αλλα να σκεφτεσαι οτι ειναι πολυ βασικο που οι μετρήσεις στον υπερηχο βγηκαν ολες καλές!

Εμενα ο γιατρός απο την 11η εβδομάδα μου εδωσε σίδηρο, ασβεστιο, μαγνησιο. Αλλα απο οτι εχω καταλάβει ειναι θεμα γιατρου, δεν δίνουν ολοι απο τοσο νωρις.

Σχετικά με το φαγητό νομιζω η καθεμιά μας τρώει ότι αντέχει. Αλλα να κανεις δοκιμές. Δεν αντεχεις τπτ αλλο εκτος απο φρουτα κ πατάτες? Γενικα τα φαγητά που σου άρεσαν πριν, δεν μπορεις να τα φας τώρα?

 

  • Μου αρέσει 2

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Marialena86 Πολλά φαγητά μου φέρνουν αναγούλα ειδικά της κατσαρόλας. Ψητά μπορώ να φάω κάποια αλλά σε πολλη μικρή ποσότητα. Ο γιατρός μου είπε να τρώω ότι μπορώ και όσο μπορώ. Από ότι κατάλαβα είναι συντηρητικός με την εγκυμοσύνη. Αύριο θα τον πάρω τηλέφωνο να του πω τα αποτελέσματα της εξέτασης και θα τον ρωτήσω. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι πέρασε το πρώτο τρίμηνο και έχω δυσκολία με το φαγητό. Όλοι λένε ότι είναι μέχρι και τον τρίτο αλλα σε εμένα ξεκίνησε τον τρίτο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, manaoula είπε:

@Marialena86 Πολλά φαγητά μου φέρνουν αναγούλα ειδικά της κατσαρόλας. Ψητά μπορώ να φάω κάποια αλλά σε πολλη μικρή ποσότητα. Ο γιατρός μου είπε να τρώω ότι μπορώ και όσο μπορώ. Από ότι κατάλαβα είναι συντηρητικός με την εγκυμοσύνη. Αύριο θα τον πάρω τηλέφωνο να του πω τα αποτελέσματα της εξέτασης και θα τον ρωτήσω. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι πέρασε το πρώτο τρίμηνο και έχω δυσκολία με το φαγητό. Όλοι λένε ότι είναι μέχρι και τον τρίτο αλλα σε εμένα ξεκίνησε τον τρίτο. 

Δεν ειναι απόλυτο οτι κραταει μεχρι τον τριτο. Συνηθως λενε οτι απο τον 4ο βελτιωνεται, αλλα η καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη. Οπότε μη σε ανησυχει αυτο! Κ εγω εχω ακομα ανακατωσουρες, μπορω πλεον να τρωω λιγο καλύτερα αλλα κ εγω δεν μπορω να φαω πολύ. Προσπαθω να τρωω πιο συχνα γευματα κ μικρά. Να τρως ότι κ οσο μπορεις κ πιστεύω θα βελτιωθει σταδιακά. Ας σκεφτουμε κ το θετικό, δεν παιρνουμε πολλα κιλα! Χαχα!:-P

  • Χαχα 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Angelina95 είπε:

Κοριτσια καλη χρονια ευχομαι καθε καλο !!!

Μου εγραψε ο γιατρος καποιες εξετασεις κολπικου υγρου και θα παω στο Ρεα ..εχει κανει καποια παρομοια εξεταση ;

Μην σε αγχωνει, δεν ειναι κάτι. Κ εγω εκανα πριν 1 μήνα κ εχω κανει γενικα πολλες φορες. Δειγμα κολπικου υγρου θα σου πάρουν. Η διαδικασια ειναι παρομοια με το ΠΑΠ αλλα εμενα μου φαίνεται οτι στην καλλιεργεια κολπικου υγρου δεν νιωθω τοσο ενοχληση. Προφανως δεν παιρνουν δειγμα απο τοσο βαθειά. Ειναι πολυ απλο!


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2021 at 1:28 ΠΜ, Marialena86 είπε:

Μην σε αγχωνει, δεν ειναι κάτι. Κ εγω εκανα πριν 1 μήνα κ εχω κανει γενικα πολλες φορες. Δειγμα κολπικου υγρου θα σου πάρουν. Η διαδικασια ειναι παρομοια με το ΠΑΠ αλλα εμενα μου φαίνεται οτι στην καλλιεργεια κολπικου υγρου δεν νιωθω τοσο ενοχληση. Προφανως δεν παιρνουν δειγμα απο τοσο βαθειά. Ειναι πολυ απλο!

Πηγα εχθες δεν ξερω αν πρεπει να πω  σε γνωστο ομως ιδιωτικο που ηταν ενας αγενεστατος γιατρος ειλικρινα..

Μου έβαλε κολποδιαστολεα και πονεσα και επειδη σφιχτηκα λογω πονου γυρισε και μου ειπε να μην σφιγγομαι  διοτι ετσι δεν πρόκειται να μου κανει την εξεταση του ζητησα συγγνώμη και οτι δεν το κανω επιτηδες δεν μ ειπε τιποτα και απλα μολις τελειωσε σηκωθηκε κ εφυγε δεν ειπε καν τίποτα!!!! Ουτε γεια ! Στεναχωρηθηκα τρομερα ..τι ανθρωποι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina95 είπε:

Πηγα εχθες δεν ξερω αν πρεπει να πω  σε γνωστο ομως ιδιωτικο που ηταν ενας αγενεστατος γιατρος ειλικρινα..

Μου έβαλε κολποδιαστολεα και πονεσα και επειδη σφιχτηκα λογω πονου γυρισε και μου ειπε να μην σφιγγομαι  διοτι ετσι δεν πρόκειται να μου κανει την εξεταση του ζητησα συγγνώμη και οτι δεν το κανω επιτηδες δεν μ ειπε τιποτα και απλα μολις τελειωσε σηκωθηκε κ εφυγε δεν ειπε καν τίποτα!!!! Ουτε γεια ! Στεναχωρηθηκα τρομερα ..τι ανθρωποι

Χρόνια πολλά κορίτσια με υγεία κ με το καλό τα μικρά μας. Δυστυχώς πολλοί γιατροί είναι απότομοι κ μένα μου χει τύχει κάποιες φορές και μου κάνουν πιο δύσκολο το ήδη άγχος μου.δε κάθονται να σκέφτουν πως νιώθουμε κάνουν τη δουλειά τους κ ο επόμενος, ειδικά στα διαγνωστικά που είμαστε για αυτούς κτ απρόσωπο κάποιοι σε αντιμετωπιζουν και σαν κάτι ενοχλητικό..σα να μαντεύω και σε ποιο διαγνωστικό πήγες.δεν αξίζει να χαλιεσαι κ να στεναχωριέσαι για αυτούς κ για τέτοια γενικά γιατί θα συναντήσεις ίσως κ άλλες τέτοιες περιπτώσεις διότι ζουν άναμεσα μας, το πρόβλημα είναι δικό τους.εχεις αλλα πράγματα να σκεφτείς κ να χαρείς αυτοί είναι κάποιοι περαστικοί π κάποιες φορές πέφτεις στην ανάγκη τους για λίγα λεπτα κ γεια σας.ευχομαι με το καλό :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία! Σήμερα πήρα τα αποτελεσματα της εξέτασης  papp-a.  Η πιθανότητα για σύνδρομο down είναι 1/440 για τρίσωμια: 18 1/50.000  και τρίσωμια 13: 1/3.800. Η ηλικία μου είναι 44 . Μίλησα με.το γιατρό μου είναι ευχαριστημένος και δε μου είπε κάτι για άμνιο. Η αλήθεια είναι ούτε εγώ θέλω να κάνω αμνιοπαρακεντηση. Σκέφτομαι για την εξέταση αίματος να την κάνω ιδιωτικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια μου καλησπέρα ενώ ο υπέρηχος έδειξε όλα καλά οι αιματολογικές δεν ήταν με πήρε ο γυναικλλογς μου βρήκαν ότι έχω 1/200πθαθνοτητες για σύνδρομο.επεσα από τα σύννεφα κ ότι πρέπει να κάνω η νιπτ η αμνιο κ ότι μπορώ να πάω αν θέλω στο ίδιο κεντρο.θα κάνω τη νιπτ που είναι πιο ανώδυνη απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε εσείς κάποιο καλό κέντρο να τη κάνω μένω Θεσσαλονίκη παρακαλώ αν κάποια έχει εμπιστοσύνη σε κάποιο κέντρο αν κ μου παν τα στέλνουν εξωτερικό.αλλα για κάποιο λόγο δε θέλω να το κάνω στο ίδιο διαγνωστικό

Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam είπε:

Κοριτσια μου καλησπέρα ενώ ο υπέρηχος έδειξε όλα καλά οι αιματολογικές δεν ήταν με πήρε ο γυναικλλογς μου βρήκαν ότι έχω 1/200πθαθνοτητες για σύνδρομο.επεσα από τα σύννεφα κ ότι πρέπει να κάνω η νιπτ η αμνιο κ ότι μπορώ να πάω αν θέλω στο ίδιο κεντρο.θα κάνω τη νιπτ που είναι πιο ανώδυνη απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε εσείς κάποιο καλό κέντρο να τη κάνω μένω Θεσσαλονίκη παρακαλώ αν κάποια έχει εμπιστοσύνη σε κάποιο κέντρο αν κ μου παν τα στέλνουν εξωτερικό.αλλα για κάποιο λόγο δε θέλω να το κάνω στο ίδιο διαγνωστικό

Καλησπερα κοριτσι! Καταλαβαινω την αγωνια σου αλλα σκεψου πως αυτα τα ποσοστά δεν ειναι κ τα πιο έγκυρα.. Εννοω οτι πολλές φορες σε αυτη την εξεταση βγαίνουν αυξημενες πιθανοτητες, αλλα η nipt ή η αμνιο τα διαψεύδουν! Συμφωνω κ εγω με την επιλογη σου για νιπτ. Πιστευω πως απο τη στιγμη που τα στέλνουν εξω, παντού το ιδιο ειναι. Αν ομως για ψυχολογικους λογους θελεις να αλλαξεις κέντρο, να το κάνεις. Μένω Αθήνα κ δυστυχώς δεν μπορω να σε βοηθησω σε ποιό. Ολα θα ειναι μια χαρα εν τελει, θα δεις!


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Καλησπερα κοριτσι! Καταλαβαινω την αγωνια σου αλλα σκεψου πως αυτα τα ποσοστά δεν ειναι κ τα πιο έγκυρα.. Εννοω οτι πολλές φορες σε αυτη την εξεταση βγαίνουν αυξημενες πιθανοτητες, αλλα η nipt ή η αμνιο τα διαψεύδουν! Συμφωνω κ εγω με την επιλογη σου για νιπτ. Πιστευω πως απο τη στιγμη που τα στέλνουν εξω, παντού το ιδιο ειναι. Αν ομως για ψυχολογικους λογους θελεις να αλλαξεις κέντρο, να το κάνεις. Μένω Αθήνα κ δυστυχώς δεν μπορω να σε βοηθησω σε ποιό. Ολα θα ειναι μια χαρα εν τελει, θα δεις!

Ευχαριστώ πολύ κ γω θέλω να πιστεύω ότι όλα θ ναι καλά.δε το περίμενα καθολου γιστι ο υπέρηχος ήταν φανταστικος με πολλη καλή αυχενική ξεκάθαρο ρινικό οστό κ πολλεε πολλές άλλες μετρήσεις π δε περίμενα ότι θ χω τέτοια αιματολογικη. Άν κ στις άλλες τρισωμιες 18 ,23 η μία ήταν 1/2700 η άλλη 1/4000  μου φάνηκαν Λιγο πάνω από το οριο.που έχω ακούσει από άλλες μανουλες ότι εκείνες είναι κ 20000.αν κ αυτά θ μου πεις παίζουν .μακάρι να μην έχει τίποτα το παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam said:

Ευχαριστώ πολύ κ γω θέλω να πιστεύω ότι όλα θ ναι καλά.δε το περίμενα καθολου γιστι ο υπέρηχος ήταν φανταστικος με πολλη καλή αυχενική ξεκάθαρο ρινικό οστό κ πολλεε πολλές άλλες μετρήσεις π δε περίμενα ότι θ χω τέτοια αιματολογικη. Άν κ στις άλλες τρισωμιες 18 ,23 η μία ήταν 1/2700 η άλλη 1/4000  μου φάνηκαν Λιγο πάνω από το οριο.που έχω ακούσει από άλλες μανουλες ότι εκείνες είναι κ 20000.αν κ αυτά θ μου πεις παίζουν .μακάρι να μην έχει τίποτα το παιδάκι μου.

Είμαι και εγώ Θεσσαλονίκη και αυχενική έχω κλείσει στον Δ..γκλη στις 13. Για διαγνωστικό μας είπαν εκεί δίπλα στο ιατρείο του αλλά ακόμη δεν έχω πάει για να σου πω.

Πραγματικά κορίτσι σκέψου θετικά... Η πιθανότητα είναι μόλις 0.5%. Ξεκινήσαμε την κύηση με 30% πιθανότητα αποβολής και όμως κλείσατε οι περισσότερες ήδη το πρώτο τρίμηνο!

Επίσης καταλαβαίνω ότι πας για νιπτ αλλά επειδή και αυτή δεν είναι διαγνωστική εξέταση, δλδ δεν είναι ή το ένα ή το άλλο, να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι υπάρχει μια πιθανότητα και πάλι να μπεις στην διαδικασία για αμνιο.

Πραγματικά το πιστεύω μέσα μου ότι θα είναι όλα τέλεια! Απλά θέλουμε να είμαστε σούπερ σίγουρες ότι τα μωράκια μας είναι καλά 100% και γι'αυτό όλες αυτές οι εξετάσεις!:wub:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...