Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια!

@manaoula Αρα ολα καλα απο τον υπερηχο! Μπραβο! Αντε με το καλο κ τα αποτελέσματα απο papp-a!

@Alex1989 Εκανα εξετάσεις κ για θυροειδη την 8η εβδομάδα. Ηταν καλές. Θα δω τι θα μου πει κ ο καρδιολογος αυριο. Πάντως γενικα δεν ξερω απο θυρεοειδή πολλα, αλλα επεσε πολυ η τιμη της TSH σου. Αρα μηπως ο γιατρός περιμενει να πεσει κι αλλο. Παιρνεις αγωγή?

Επισης επαναληπτικες εξετασεις κάνετε ολες στο μηνα πανω ακριβως? 

Σχετικα με το μαρούλι. Εγω απο τη στιγμη που το πλενω σπιτι με νερο κ ξύδι, τρωω πάντως.

 

 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, manaoula είπε:

Η αυχενική ήταν 1.5mm

Τι ακριβως εννοείς ότι η αυχενική ήταν 1,5? Τι δείκτης είναι αυτός? Εγώ στις 8/1 θα την κάνω και δεν έχω ιδέα για την εξέταση και τους δείκτες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bbboob είπε:

Τι ακριβως εννοείς ότι η αυχενική ήταν 1,5? Τι δείκτης είναι αυτός? Εγώ στις 8/1 θα την κάνω και δεν έχω ιδέα για την εξέταση και τους δείκτες. 

Η μέτρηση της αυχενικής. Είναι 1.5mm (μιλιμετρ). Είναι μια απόσταση που μετράνε δεν ξέρω να σου πω περισσότερα. Ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι καλή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, *ζουζουνα*!!! είπε:

εμενα σε καμια εγκυμοσύνη μου δεν με άφησαν πανω απο 2 ποτε! για την tsh οκ κ εγω μονο αυτη εκανα στις άλλες αλλα τωρα αυτη η ενδοκρινολογος θέλεις κ τις αλλες 2

ποσο ηταν η αυχενικη?

καλα δυσκοιλιοτητα εχω παρα πολυ!!!

Σου είπε ότι μπορείς να πάρεις κάτι τύπου dulcosoft η duphalac?γιατί εμένα μου είπε ακόμα όχι και είμαι να σκάσω?

Παίρνει καμία μαλοξ στην εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nicole.natasa είπε:

Σου είπε ότι μπορείς να πάρεις κάτι τύπου dulcosoft η duphalac?γιατί εμένα μου είπε ακόμα όχι και είμαι να σκάσω?

Παίρνει καμία μαλοξ στην εγκυμοσύνη?

Εμένα μου ειπε οκ για duphalac. Ουσιαστικά μου το πρότεινε. Εχω κ εγω θεμα, αλλα προς το παρον το ρυθμιζω με δαμασκηνα κ ελαιολαδο το πρωι. Βέβαια δεν πηγαινω καθε μερα. Επισης τωρα που μου εγραψε μαγνησιο κ το ξεκινησα, παρατήρησα οτι με βοηθησε κ στην τουαλετα. Για αλλο λογο το δινουν, αλλα εγω ειδα διαφορα κ εκει. Σχετικα με το duphalac, γραφει οτι αντενδεικνυται σε ασθενεις με σακχαρώδη διαβήτη. Δεν έχεις, αλλα μηπως γενικά αν έχεις θέματα με ζάχαρο δεν πρεπει.


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Η αυχενική ήταν 1.5mm

παρα πολυ καλη είναι!!μια χαρα θα πάνε όλα!!

12 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Σου είπε ότι μπορείς να πάρεις κάτι τύπου dulcosoft η duphalac?γιατί εμένα μου είπε ακόμα όχι και είμαι να σκάσω?

Παίρνει καμία μαλοξ στην εγκυμοσύνη?

μαλοξ οχι νομιζω ,το ντουφαλακ ειχα παρει στην 3η εγκυμοσύνη μου για λιγο .εγω εχθες εβγαλα έντονες αιμορροΐδες κ αιμα απο εκει.δραμα η κατάσταση. 

14 ώρες πρίν, Bbboob είπε:

Τι ακριβως εννοείς ότι η αυχενική ήταν 1,5? Τι δείκτης είναι αυτός? Εγώ στις 8/1 θα την κάνω και δεν έχω ιδέα για την εξέταση και τους δείκτες. 

την εξεταση αυτη μετράει ο γιατρός το μαύρο χρώμα ας πούμε στον αυχενα του παιδιού  .αυτή η απόσταση κ μαζί με την paap a κ την ηλικια της γυναίκες, μας δείχνει για σύνδρομα τρισωμια 21 ,18 κ καποιο αλλο κ γενικα καποια ανωμαλία. 

  • Ευχαριστώ 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, καλως ηρθαν κ οι νέες μανουλες. Να πω κ τα δικά μου νέα.θα ήθελα τη γνώμη σας.εμενα ο θυροειδής μου ήταν 3 κ ο ενδοκρινολόγος με έβαλε να ξανά κανω εξετάσεις δεν ήθελε να Μ δώσει χαπι.επεσε στο 2,8 κ μου πε δε θα παρεις χαπια κ απλά θ το πσρσκολουθουμε.ο γυναικολογος θεωρούσε ότι έπρεπε αλλά  ενδοκρινολόγος είπε θ μιλήσει μαζί του γιατί ο ίδιος ο γιατρός μου τον σύστησε σαν καλό ενδοκρινολόγο για εγκύους καθως γνωρίζονται.παλι καλά να τα βρουν κ μεταξύ τους.εγω θα ακολουθήσω την συμβουλή του ενδοκρινολόγου μιας κ είναι πιο ειδικός απλά με πρόβληματιζει π δεν έβλεπα κ πολύ σύμφωνο τον γυναικολογο. Μήπως οντως θ πρπεε να πάρω χάπι; Δε θέλω να μπλεχτω με πολλές γνωμες.καπου διάβαζα αν δεν έχεις καλο θυροειδή ότι μπορεί να δημιουργήσει κάποιο νοητικό θέμα το παιδί; Δε ξέρω αν αυτό είναι υπερβολή βέβαια. Επίσης το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι νιώθω φαγούρα παντού σε όλο το σώμα είχα εξαρχής της έγκυμοσυνης που κ που αλλά τώρα έχει παραγινει κ έχω πεταξει κ καντήλες κόκκινες στο στέρνο κ λίγο στα ποδια.γενικα ξέρω ότι είναι ένα φαινομενο η φαγούρα απλά με πρόβληματιζουν τα εξανθηματα. γιατί μπορεί να υποκύπτει κάτι άλλο από πισω άλλου διαβάζω για χολοσταση κύησης αλλού για αλλεργια του οργανισμού στη νέα κατάσταση κ κάποιες φορές μπορεί να ναι θεμα κ για το παιδί αλλες αν είναι σ μεγάλη βδομάδα τις βάζουν κ για γεννά .δε ξέρω αν αυτό όντως είναι κτ π βλάπτει το παιδι η εμάς .εχω διαβάσει πολλα.εστειλα κ στο γυναικολόγο να δω τι θα μου πει.προφανως κ θα το ψάξω με γιατρό λογικα θα με παραπεμψρι κ σε δερματολογο ηθελα όμως να ρωτήσω αν έχει τύχει σε καμία π είχε κ άλλο παιδάκι αν είναι κτ π συμβαίνει η αν γνωρίζει κτ περί αυτού  κ να μη με πιάνει πανικος.

29 Δεκέμβρη έχω κλείσει κ αυχενική.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Σου είπε ότι μπορείς να πάρεις κάτι τύπου dulcosoft η duphalac?γιατί εμένα μου είπε ακόμα όχι και είμαι να σκάσω?

Παίρνει καμία μαλοξ στην εγκυμοσύνη?

Μαλοξ εγώ πήρα λίγες μέρες που είχα  κ με βοήθησε στις έντονες καούρες γιατί δεν αντεχα.ο γιατρός μου είπε να μη περνώ μαλοξ όχι ότι θα πάθω κτ ,αντιοξινο είναι, αλλά καλυτερα να δοκιμάσω φυσικές μεθόδους κ αν δεν, να πάρω κάτι που είναι τσεκαρισμενο για εγκυμοσύνη .μου πρότεινε αλγκοραλ μασωμένα δισκια.κατι κάνουν αν κ προτιμώ το μαλοξ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Feniamam είπε:

Γεια σας κορίτσια, καλως ηρθαν κ οι νέες μανουλες. Να πω κ τα δικά μου νέα.θα ήθελα τη γνώμη σας.εμενα ο θυροειδής μου ήταν 3 κ ο ενδοκρινολόγος με έβαλε να ξανά κανω εξετάσεις δεν ήθελε να Μ δώσει χαπι.επεσε στο 2,8 κ μου πε δε θα παρεις χαπια κ απλά θ το πσρσκολουθουμε.ο γυναικολογος θεωρούσε ότι έπρεπε αλλά  ενδοκρινολόγος είπε θ μιλήσει μαζί του γιατί ο ίδιος ο γιατρός μου τον σύστησε σαν καλό ενδοκρινολόγο για εγκύους καθως γνωρίζονται.παλι καλά να τα βρουν κ μεταξύ τους.εγω θα ακολουθήσω την συμβουλή του ενδοκρινολόγου μιας κ είναι πιο ειδικός απλά με πρόβληματιζει π δεν έβλεπα κ πολύ σύμφωνο τον γυναικολογο. Μήπως οντως θ πρπεε να πάρω χάπι; Δε θέλω να μπλεχτω με πολλές γνωμες.καπου διάβαζα αν δεν έχεις καλο θυροειδή ότι μπορεί να δημιουργήσει κάποιο νοητικό θέμα το παιδί; Δε ξέρω αν αυτό είναι υπερβολή βέβαια. Επίσης το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι νιώθω φαγούρα παντού σε όλο το σώμα είχα εξαρχής της έγκυμοσυνης που κ που αλλά τώρα έχει παραγινει κ έχω πεταξει κ καντήλες κόκκινες στο στέρνο κ λίγο στα ποδια.γενικα ξέρω ότι είναι ένα φαινομενο η φαγούρα απλά με πρόβληματιζουν τα εξανθηματα. γιατί μπορεί να υποκύπτει κάτι άλλο από πισω άλλου διαβάζω για χολοσταση κύησης αλλού για αλλεργια του οργανισμού στη νέα κατάσταση κ κάποιες φορές μπορεί να ναι θεμα κ για το παιδί αλλες αν είναι σ μεγάλη βδομάδα τις βάζουν κ για γεννά .δε ξέρω αν αυτό όντως είναι κτ π βλάπτει το παιδι η εμάς .εχω διαβάσει πολλα.εστειλα κ στο γυναικολόγο να δω τι θα μου πει.προφανως κ θα το ψάξω με γιατρό λογικα θα με παραπεμψρι κ σε δερματολογο ηθελα όμως να ρωτήσω αν έχει τύχει σε καμία π είχε κ άλλο παιδάκι αν είναι κτ π συμβαίνει η αν γνωρίζει κτ περί αυτού  κ να μη με πιάνει πανικος.

29 Δεκέμβρη έχω κλείσει κ αυχενική.

Καλησπέρα κορίτσι! 

Δυστυχώς δεν εχω εμπειρία. Για το θυρεοειδή, ότι μαθαινω απο τα αλλα κοριτσια εδω. Όμως θα σου ελεγα να ρωτησεις πιο ανοιχτά το γυναικολογο σου γιατί τον προβληματίζει η κατευθυνση που σου εδωσε ο ενδοκρινολογος. Να καταλαβεις τι σκεφτεται. Σχετικα με το δερματικο θεμα, αρχικα δεν χρειαζεται πανικος. Καλο θα ηταν να σε δει ενας δερματολόγος γιατι τωρα κανεις πολλα σεναρια με το μυαλό σου με οσα διαβαζεις κ ειναι χειροτερο. 

Με το καλό η αυχενικη σου!! 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα αγοράσω και malox και duphalac να υπάρχουν μωρέ για ώρα ανάγκης.ορος το παρόν την βγάζω με κρύο γάλα για τις καούρες.

@Feniamam για τον θυρεοειδή αφού σε προβληματίζει καλό είναι να το συζητήσεις.εγω είχα ξεκινήσει από την προηγούμενη αποβολή γιατί είχε φτάσει στο 3.η αδερφή μου που είχε 2.5 δεν της είχε δώσει κάτι.για τα εκζεματα υπάρχει περίπτωση να έχεις αλλεργία σε κάτι που παίρνεις?

Link to comment
Share on other sites

@Feniamam Καλημέρα κορίτσι μου!Είμαι απ τις μανούλες Μαρτίου και διάβασα τους προβληματισμούς σου.για τον θυρεοειδή,προσωπική εμπειρία,ξεκίνησα με tsh στο 3.μου είπαν ότι είναι φυσιολογική η τιμή ωστόσο στην εγκυμοσύνη το θέλουν κάτω από 2,5 και έτσι με παρέπεμψε ο γιατρός σε ενδοκρινολογο όπου ξεκίνησα Τ4 και τον έχω ρίξει κοντά στο 1,5.δεν έχω ακούσει για νοητική στέρηση εγώ αλλά ότι δεν αναπτύσσεται φυσιολογικά το έμβρυο.

Για την φαγούρα,πες το στο γιατρό σου γιατί ίσως πρέπει να κάνεις εξέταση για χολοσταση. Παρά πολύ φαγουρα είχα κι εγώ στην 1η μου εγκυμοσύνη αλλά χωρίς εξανθήματα.θα σε συμβούλευα να πλύνεις τα ρούχα σου με παιδικό απορρυπαντικό και να πλένεσαι με βρεφικό αφρόλουτρο.Μπορεις να βάλεις αμυγδαλελαιο ή το bio oil ή της frezyderm μια κρέμα για πρόληψη ραγαδων(σε μένα μόνο αυτή με ηρεμουσε από φαγούρα).


NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις.για το θυροειδή κ γω έτσι ξεκίνησα με 3 με παρέπεμψε ο γυναικολόγος στον ενδοκρινολογο του γιατί ήθελε το θυροειδη κάτω από δυόμιση αλλά εκείνος με είπε δε θα σ δώσω χάπι θ κάνεις άλλη μια μέτρηση κ βγήκε 2,8 κ μου πε δε πρόκειται να πάρεις χάπι στην Αγγλία κ τριά να χεις σε διώχνουν.παρά το ότι ο γυναικολόγος επέμενε  είπε ο ενδοκρινολόγος  θα του μιλήσει ο ίδιος κ ότι δε θ πάρω χαπι. Κ έμεινε ετσι.Σε λίγο θ κλείσω το τρίτο μήνα κ δε ξέρω αν πλέον είναι αργά π δε το ρυθμισα.κ τώρα έχω ραντεβού με το γυναικολόγο 18 Ιανουαρίου.

Όσον αφορά τη φαγούρα κ γω διάβασα για χολοσταση κ έχω λίγο άγχος γιατί δε λέει να με περάσει έστειλα μήνυμα στο γιατρό κ περιμένω απάντηση.βεβαια εγώ έχω αφαίρεσει πέρσυ τη χολή μου δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση.η φρεζιντερμ για ραγαδες που έχω όντως με ανακουφίζει λίγο απλά η φαγούρα επεκτείνεται σε πολλά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Feniamam είπε:

Γεια σας κορίτσια, καλως ηρθαν κ οι νέες μανουλες. Να πω κ τα δικά μου νέα.θα ήθελα τη γνώμη σας.εμενα ο θυροειδής μου ήταν 3 κ ο ενδοκρινολόγος με έβαλε να ξανά κανω εξετάσεις δεν ήθελε να Μ δώσει χαπι.επεσε στο 2,8 κ μου πε δε θα παρεις χαπια κ απλά θ το πσρσκολουθουμε.ο γυναικολογος θεωρούσε ότι έπρεπε αλλά  ενδοκρινολόγος είπε θ μιλήσει μαζί του γιατί ο ίδιος ο γιατρός μου τον σύστησε σαν καλό ενδοκρινολόγο για εγκύους καθως γνωρίζονται.παλι καλά να τα βρουν κ μεταξύ τους.εγω θα ακολουθήσω την συμβουλή του ενδοκρινολόγου μιας κ είναι πιο ειδικός απλά με πρόβληματιζει π δεν έβλεπα κ πολύ σύμφωνο τον γυναικολογο. Μήπως οντως θ πρπεε να πάρω χάπι; Δε θέλω να μπλεχτω με πολλές γνωμες.καπου διάβαζα αν δεν έχεις καλο θυροειδή ότι μπορεί να δημιουργήσει κάποιο νοητικό θέμα το παιδί; Δε ξέρω αν αυτό είναι υπερβολή βέβαια. Επίσης το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι νιώθω φαγούρα παντού σε όλο το σώμα είχα εξαρχής της έγκυμοσυνης που κ που αλλά τώρα έχει παραγινει κ έχω πεταξει κ καντήλες κόκκινες στο στέρνο κ λίγο στα ποδια.γενικα ξέρω ότι είναι ένα φαινομενο η φαγούρα απλά με πρόβληματιζουν τα εξανθηματα. γιατί μπορεί να υποκύπτει κάτι άλλο από πισω άλλου διαβάζω για χολοσταση κύησης αλλού για αλλεργια του οργανισμού στη νέα κατάσταση κ κάποιες φορές μπορεί να ναι θεμα κ για το παιδί αλλες αν είναι σ μεγάλη βδομάδα τις βάζουν κ για γεννά .δε ξέρω αν αυτό όντως είναι κτ π βλάπτει το παιδι η εμάς .εχω διαβάσει πολλα.εστειλα κ στο γυναικολόγο να δω τι θα μου πει.προφανως κ θα το ψάξω με γιατρό λογικα θα με παραπεμψρι κ σε δερματολογο ηθελα όμως να ρωτήσω αν έχει τύχει σε καμία π είχε κ άλλο παιδάκι αν είναι κτ π συμβαίνει η αν γνωρίζει κτ περί αυτού  κ να μη με πιάνει πανικος.

29 Δεκέμβρη έχω κλείσει κ αυχενική.

καλησπερα κοριτσι μου.ως προς τον ενδοκρινολογο τουλάχιστον σε στις 4 εγκυμοσύνες πανω απο 2 δεν το αφηνουμε να παει.και αν τυχον παει αμέσως το ρυθμίζουμε.γενικα το θέλουμε προς τα κάτω. τωρα για την φαγουρα δεν ξερω οντως ο γυναικολόγος και ο δερματολόγος θα ξέρουν καλύτερα.ειναι ειδική περίπτωση η δικιά σου γιαυτο.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, *ζουζουνα*!!! είπε:

καλησπερα κοριτσι μου.ως προς τον ενδοκρινολογο τουλάχιστον και στις 4 εγκυμοσύνες μου πανω απο 2 δεν το αφηνουμε να παει.και αν τυχον παει αμέσως το ρυθμίζουμε.γενικα το θέλουμε προς τα κάτω. τωρα για την φαγουρα δεν ξερω οντως ο γυναικολόγος και ο δερματολόγος θα ξέρουν καλύτερα.ειναι ειδική περίπτωση η δικιά σου γιαυτο.

 


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...