Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Just now, Marialena86 είπε:

Κορίτσια μου γεια σας!

10 εβδομάδων εχθές και είχα γιατρό. Όλα καλά δόξα το Θεό!!

Αχ πόσο διαφορετικά φαίνονται στον υπέρηχο τα ζουζούνια μας από 10 εβδομάδων και μετά! Θα τρελαθείτε!!:wub:

Μου έκλεισε αυχενική στις 31/12 στο Ιασώ.

Μέχρι να με ξαναδεί, 13/1 με το καλό, συνεχίζω όλα τα φάρμακα κανονικά κ τότε θα κόψουμε utrogestan κ σταδιακά κορτιζόνη.

Επισης μου έδωσε σίδηρο, μαγνήσιο, ασβέστιο και οι εξετάσεις μου ήταν καλές.

Αυτά τα νέα μου! Επίσης @Angelina95 σκέψου δεν κανω εμετούς, έχω μόνο ναυτίες και έχω χάσει 3 κιλά! Μου είπε να μην ανησυχώ κ πως είναι σύνηθες στο πρώτο τρίμηνο, τα παίρνεις μετά χωρίς να το καταλάβεις!!

 

Μπραβο κοριτσι μου πολυ ωραια νεαα !! Και εγω εχω ραντεβου τ Σαββατο θα χω μπει στην 9η εβδομάδα  (με βαση τον γιατρο ειμαι 9+1 με βαση ετσι οπως τ υπολογιζα 9+5 )ανυπομονώ να δω πως θα εχει αλλαξει 

Οσο για τα κιλα δεν με αγχωνουν ..μονο οι εμετοι με αγχωνουν λογω του οτι μ ειχε βρει μια μικρη αποκολληση πολυ μικρη ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Angelina95 είπε:

Μπραβο κοριτσι μου πολυ ωραια νεαα !! Και εγω εχω ραντεβου τ Σαββατο θα χω μπει στην 9η εβδομάδα  (με βαση τον γιατρο ειμαι 9+1 με βαση ετσι οπως τ υπολογιζα 9+5 )ανυπομονώ να δω πως θα εχει αλλαξει 

Οσο για τα κιλα δεν με αγχωνουν ..μονο οι εμετοι με αγχωνουν λογω του οτι μ ειχε βρει μια μικρη αποκολληση πολυ μικρη ..

Με το καλό το ραντεβού σου το Σάββατο!! :)

Αυτές οι μικρές αποκολλήσεις συμβαίνουν συχνά και από τη στιγμή που είσαι σπίτι και ακολουθείς αυτά που σου λέει ο γιατρός σου, δεν θα έχεις θέμα πιστεύω! Ξεκούραση χρειάζεται και φαντάζομαι παίρνεις και utrogestan ε? Εύχομαι να είναι ήδη καλύτερα και να σου φύγει κι αυτό το άγχος! 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερααα.. Εσεις που τα έχετε φρεσκα ειμαι στην δευτερη εβδομαδα απο την ημερα σύλληψης και θα ηθελα να μου πειτε αν και εσεις νιωθατε ποναλακια χαμηλα.. Κραμπουλες.. Αισθηση οτι θα ερθει περιοδος και πονο στο στηθος.. Εχω πρηξιμο στο στηθος εδω και μερες αλλα τις τελευταιες 3 μερες εχω πονο.. Εχω αγχος και για αυριο για την χοριακη να δουμε αν θα διπλασιαστεί και και καθομαι και κοιταβ συμπτωματα.. Τρεχω τουαλετα μην τυχον ηρθε περιοδος.. Ενας πανικος

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια καλημερααα.. Εσεις που τα έχετε φρεσκα ειμαι στην δευτερη εβδομαδα απο την ημερα σύλληψης και θα ηθελα να μου πειτε αν και εσεις νιωθατε ποναλακια χαμηλα.. Κραμπουλες.. Αισθηση οτι θα ερθει περιοδος και πονο στο στηθος.. Εχω πρηξιμο στο στηθος εδω και μερες αλλα τις τελευταιες 3 μερες εχω πονο.. Εχω αγχος και για αυριο για την χοριακη να δουμε αν θα διπλασιαστεί και και καθομαι και κοιταβ συμπτωματα.. Τρεχω τουαλετα μην τυχον ηρθε περιοδος.. Ενας πανικος

Καλημέρααα! Όλα αυτα που περιγράφεις είναι φυσιολογικά. Κι εγώ ένιωθα ότι θα μου έρθει η περίοδος και μάλιστα επειδή είχα λίγα καφέ υγρά μια μέρα πριν, ήμουν σίγουρη πως την επόμενη αδιαθετώ! Γενικά αυτή η αίσθηση ότι έρχεται περίοδος θα φύγει όσο περνάν οι μέρες. Αλλά ψιλοπονάκια, τσιμπηματάκια κτλ είναι φυσιολογικό να έχουμε σε όλο το πρώτο τρίμηνο. Καλή επιτυχία για τη χοριακή σου αύριο!!! Όλες νιώθουμε την αγωνία σου, αλλά προσπάθησε να απασχολείς το μυαλό σου κ με άλλα πράγματα για να είσαι πιο ήρεμη!   

  • Ευχαριστώ 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/15/2020 at 4:24 PM, Angelina95 said:

Μπραβο κοριτσι μου πολυ ωραια νεαα !! Και εγω εχω ραντεβου τ Σαββατο θα χω μπει στην 9η εβδομάδα  (με βαση τον γιατρο ειμαι 9+1 με βαση ετσι οπως τ υπολογιζα 9+5 )ανυπομονώ να δω πως θα εχει αλλαξει 

Οσο για τα κιλα δεν με αγχωνουν ..μονο οι εμετοι με αγχωνουν λογω του οτι μ ειχε βρει μια μικρη αποκολληση πολυ μικρη ..

Θα έχεις μπει στην 10η αν είσαι 9+1!

Άντε λίγο ακόμη υπομονή και θα δείτε ένα κανονικό ανθρωπάκι στον υπέρηχο.

Πολλά κιλά έχασες! Εγώ φοβάμαι πραγματικά για το πόσα έβαλα. Δεν έχω τσεκαρει αλλά έτσι νιώθω.

@Marialena86 Αχ τί τέλεια! Για πες μας πώς ήτανε; Κολπικό κάνατε; Εγώ θα το δω λογικά την 11η βδομάδα και απορώ πώς θα είναι!


aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

Καλημέρααα! Όλα αυτα που περιγράφεις είναι φυσιολογικά. Κι εγώ ένιωθα ότι θα μου έρθει η περίοδος και μάλιστα επειδή είχα λίγα καφέ υγρά μια μέρα πριν, ήμουν σίγουρη πως την επόμενη αδιαθετώ! Γενικά αυτή η αίσθηση ότι έρχεται περίοδος θα φύγει όσο περνάν οι μέρες. Αλλά ψιλοπονάκια, τσιμπηματάκια κτλ είναι φυσιολογικό να έχουμε σε όλο το πρώτο τρίμηνο. Καλή επιτυχία για τη χοριακή σου αύριο!!! Όλες νιώθουμε την αγωνία σου, αλλά προσπάθησε να απασχολείς το μυαλό σου κ με άλλα πράγματα για να είσαι πιο ήρεμη!   

Σε υπερευχαριστωωω... Για να μην το σκεφτομαι δεν μενω σπιτι.. Χαχα απτην δουλειά σχολαω παω παιρνω τα παιδακια τα μικρα τουβαδερφου του αντρα μου και παμε χωριο στην γιαγια και τον παππού ( τα παθερικα μου δηλαδη) για να απασχολείται το κεφαλι μου.. Βεβαια το εκανα και πριν μαθω για την εγκυμοσυνη απλα τωρα το κανω καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kelly_V είπε:

Θα έχεις μπει στην 10η αν είσαι 9+1!

Άντε λίγο ακόμη υπομονή και θα δείτε ένα κανονικό ανθρωπάκι στον υπέρηχο.

Πολλά κιλά έχασες! Εγώ φοβάμαι πραγματικά για το πόσα έβαλα. Δεν έχω τσεκαρει αλλά έτσι νιώθω.

@Marialena86 Αχ τί τέλεια! Για πες μας πώς ήτανε; Κολπικό κάνατε; Εγώ θα το δω λογικά την 11η βδομάδα και απορώ πώς θα είναι!

Ναι κολπικό. Ειναι πλεον ενα τοσοδουλι νινακι! Ηταν σχεδον 3 εκατοστα αλλα σχηματισμενο πια. Εχει περασει το σταδιο που ηταν σαν γαριδα (ετσι μου φαινοταν σε καποια φαση!) Χαχα! Κεφαλακι, σωματακι, αρχιζουν να διακρινονται άκρα. Θα τρελαθεις σου λεω!!:)

  • Μου αρέσει 3

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.  Πως είστε;  κανονίστε για αυχενικη;  εμείς χτες είχαμε ραντεβού  κ μου κάνουν ίσες για 8/1 αυχενικη.  Κατά τα άλλα όλα καλά  τα βρήκε.  Την Δευτέρα  περιμένω  να κάνω εξετάσεις  να δω τι έγινε με σακχαρο  κ θυροειδη 

  • Μου αρέσει 2

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε κιόλας κοντά στις πρώτες αυχενικές;;

Άντε με το καλό!

Εγώ δεν κανόνισα ακόμη για αυχενική. Έχω σε 1-2 βδομάδες ραντεβού και λογικά τότε θα το κανονίζαμε. Εύχομαι πραγματικά να μην υπάρχει θέμα με το να βρω ραντεβού. Έχω περιθώριο το αργότερο μέχρι 21/1.

  • Μου αρέσει 2

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλησπέρα!

@Alex1989Εγώ έχω την Τριτη 22/12. Μπορείς να μου πεις τι/πως γινεται;

Καλωσηρθες! Τι ωραια να γινουμε πιο πολλες! 

Εγω εχω αυχενικη 31/12 αλλα γνωριζω τη διαδικασια. Θα σου κανει κοιλιακο κ αν δεν ειναι εμφανη ολα αυτα που θελει να μετρησει θα σου κάνει κ κολπικο υπερηχο. Αν κ συνηθως κανουν κ κολπικο για να μετρησουν τον τραχηλο. Ουσιαστικα υπερηχος ειναι, απλά κρατάει πολλη ωρα μεχρι να κανει ολες τις μετρήσεις. Να επικεντρωθεις στο οτι θα δεις το μπεμπακι σου πολλη ωρα κ αυτο ειναι τελειο! Θα σου πάρουν κ αιμα για την εξεταση papp-a κ συνδυαστικα θα βγουν τα ποσοστά σου. Σου ευχομαι καλα αποτελέσματα!!

1 hour ago, Kelly_V είπε:

Φτάσαμε κιόλας κοντά στις πρώτες αυχενικές;;

Άντε με το καλό!

Εγώ δεν κανόνισα ακόμη για αυχενική. Έχω σε 1-2 βδομάδες ραντεβού και λογικά τότε θα το κανονίζαμε. Εύχομαι πραγματικά να μην υπάρχει θέμα με το να βρω ραντεβού. Έχω περιθώριο το αργότερο μέχρι 21/1.

Πιστευω θα στο κανονισει ο γιατρος σου ή θα σε στειλει κάπου συστημμενα κ θα σου κλεισουν αμεσως!

Τωρα μια μια θα παιρνουμε σειρα για αυχενικη! Με το καλο ολες μας!!

  • Μου αρέσει 2

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πήγαμε και εμείς εχτές στον γιατρό, είναι μια χαρά το εμβρυακι κουνιόταν κιόλας πολύ πολύ. Έκλεισα για αυχενική στις 08/01 εγω. Μου βάλε χέρι για το φαγητό,να μην τρώω πολύ κλπ γιατί έχω ήδη πάρει 10 εβδομαδων που είμαι 3 κιλά.. Πως να μαζευτώ δεν ξέρω δυστυχώς.. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Bbboob said:

Κορίτσια μου πήγαμε και εμείς εχτές στον γιατρό, είναι μια χαρά το εμβρυακι κουνιόταν κιόλας πολύ πολύ. Έκλεισα για αυχενική στις 08/01 εγω. Μου βάλε χέρι για το φαγητό,να μην τρώω πολύ κλπ γιατί έχω ήδη πάρει 10 εβδομαδων που είμαι 3 κιλά.. Πως να μαζευτώ δεν ξέρω δυστυχώς.. 

Αααχ... Συμπάσχω. Και εγώ κοντά +3 κιλά. Επειδή και εγώ αγχώθηκα διάβασα σε αγγλικά site είναι αναμενόμενο στο πρώτο τρίμηνο τα 2-3 κιλά αν πριν είχες κανονικό BMI. Μερικές φυσικά χάνουν κιόλας από εμετούς. 

Κάποιες άλλες όπως και εγώ όμως δεν μπορούν να μείνουν με άδειο στομάχι πολύ ώρα από τις αναγούλες και βάζουν. Συν το ότι οι επιλογές φαγητού είναι κυρίως υδατάνθρακες λόγω της αδιαθεσίας.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πάρουμε σύνολο πολλά κιλά. Πολλές που βάζουν κιλά στο πρώτο δεν έχουν ιδιαίτερη άνοδο στο τρίτο τρίμηνο π.χ. 

Εγώ επειδή έκοψα και το κάπνισμα έχει σακατευτει ο μεταβολισμός μου... Γι'αυτό δεν θα σκάσω κιόλας αν βάλω μερικά παραπάνω. Είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για το μικρακι μου και για μένα. 

Επεξεργάστηκαν by Kelly_V
  • Μου αρέσει 3

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και εγω σημερα ειχε μεγαλωσει και κουνιοταν !! Κανονισαμε αυχενικη 9/1 και ειχε 174 παλμουςςςς 

Εγω κοριτσια εχω χασει και αλλα κιλα απο την προηγουμενη φορα εχασα αλλο ενα κιλο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εχθές το απόγευμα φτερνίστηκα και ένιωσα πονάκια δεξιά και αριστερά στο ύψος των ωοθηκών και από τότε τα πονάκια τα είχα.  Η καρδιά μου έχει φύγει από τη θέση της. Σήμερα είμαι καλά δεν πονάω αλλά έχω ξαπλώσει και δεν κάνω τίποτα. Αύριο το πρωι έχω αυχενική να δω ότι όλα είναι καλά και αυτά τα πονάκια να μην είναι κάτι σοβαρό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...