Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 48 λεπτά , Alex1989 είπε:

Τόσο πολύ θα αργήσει;  γιατί 2 βδομάδες;  λίγες μέρες θέλει  συνήθως.. 

Καλημέρα κορίτσια.  Κ γω μόλις έκανα αυχενικη  κ έδωσα αίμα για papp-a.  Η αυχενικη  είναι καλή,  1.87 κ από βδομάδα  θα έχουμε κ τα αποτελέσματα  από αίμα.  Το φύλο δεν φαινόταν  ακόμη.  Κ εγώ έχω κάτι πονακια κ επειδή κουράζομαι   μου έδωσε κ μαγνήσιο.  Κ μου είπε να κόψω το φυλικο.  Εσείς το σταματησατε; σε άλλα νέα από Δευτέρα  ξεκινάω δουλειά  κ δεν ξέρω πως θα ανταπεξελθω.. 

Καλησπέρα!

Με το καλό και οι αιματολογικές! Κι εγώ το έχω κόψει το filicine. Μου έχει δώσει όμως ένα σίδηρο που έχει μέσα κ λίγο φυλλικό, αλλά πολύ μικρότερη ποσότητα από το filicine.

Είσαι δασκάλα αν θυμάμαι καλά κ σίγουρα είναι ζόρι με τόση ορθοστασία. Αν δεις ότι δεν μπορείς, μήπως να το δεις πιο σοβαρά να βγεις σε άδεια.


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Alex1989 εδώ που μένω τόσο κάνηει γιατί τα στέλνουν αλλού. Από όσο ξέρω λόγω κορωνοιου είναι στις ευπαθης ομάδες οι έγκυες και παίρνεις απευθείας άδεια.

Εμένα για το φυλλικό δεν μου είπε να το κόψω ακόμα.αν και παίρνω και πολυβιταμινες.

@Feniamam  πως είσαι κορίτσι εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicole.natasa είπε:

@Alex1989 εδώ που μένω τόσο κάνηει γιατί τα στέλνουν αλλού. Από όσο ξέρω λόγω κορωνοιου είναι στις ευπαθης ομάδες οι έγκυες και παίρνεις απευθείας άδεια.

Εμένα για το φυλλικό δεν μου είπε να το κόψω ακόμα.αν και παίρνω και πολυβιταμινες.

@Feniamam  πως είσαι κορίτσι εσύ?

Μια χαρά κ γω κορίτσια μίλησα με το γιατρό κ του εξήγησα αυτό με το αιματακι τι κ πως ξ μου πε δε χριεαζεται να με δει όπως του τα περιέγραψα θ πάω κατευθείαν στην εξέταση κ να πίνω πολλά υγρά.το αιματακι πραγματικά ήταν πολύ λίγο κ σα ξεραμένο αφού σκέφτομαι μήπως ήταν κ καμία πληγουλα από το ξύρισμα εντελη.μετα από χθες δε ξανά είδα.μονο που έχω πάλι πονακια χαμηλά στη κοιλιά σαν περιόδου κ μέση όπως στην αρχή.απ ότι διαβάζω κ πολλές απ' εσάς έχετε ακόμα ψιλοπονακια λογικά κ αυτό θ να από την ανάπτυξη τ μωρου

Just now, Feniamam είπε:

Μια χαρά κ γω κορίτσια μίλησα με το γιατρό κ του εξήγησα αυτό με το αιματακι τι κ πως ξ μου πε δε χριεαζεται να με δει όπως του τα περιέγραψα θ πάω κατευθείαν στην εξέταση κ να πίνω πολλά υγρά.το αιματακι πραγματικά ήταν πολύ λίγο κ σα ξεραμένο αφού σκέφτομαι μήπως ήταν κ καμία πληγουλα από το ξύρισμα εντελη.μετα από χθες δε ξανά είδα.μονο που έχω πάλι πονακια χαμηλά στη κοιλιά σαν περιόδου κ μέση όπως στην αρχή.απ ότι διαβάζω κ πολλές απ' εσάς έχετε ακόμα ψιλοπονακια λογικά κ αυτό θ να από την ανάπτυξη τ μωρου

Εντομεταξυ με έχει πιάσει κ ένα πονοκέφαλος κ κυκλοφορω με ένα μαντήλι στο κεφάλι λές κ θ πάω για τσάπισμα:lol:.... Δε σας κρύβω ότι ότι όσο κ αν προσπαθώ να το ξεχάσω σκέφτομαι πολύ το παιδάκι μου να μην έχει κάτι.γιστι να βγουν έτσι τα αιματολογικά.ισα ίσα για να περνάμε αγωνία.μακαρο στο τέλος να ναι όλα καλά κ σε όλες μέχρι το τέλος.προσπαθωνα συνηθίσω κ στην ιδέα ότι ίσως χρειαστεί να  κάνω εντελη την κωλοαμνιο 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

@Alex1989 εδώ που μένω τόσο κάνηει γιατί τα στέλνουν αλλού. Από όσο ξέρω λόγω κορωνοιου είναι στις ευπαθης ομάδες οι έγκυες και παίρνεις απευθείας άδεια.

Εμένα για το φυλλικό δεν μου είπε να το κόψω ακόμα.αν και παίρνω και πολυβιταμινες.

@Feniamam  πως είσαι κορίτσι εσύ?

A, Οκ  τότε..  @Nicole.natasa στον ιδιωτικό  τομέα  εδώ στη  Ελλάδα δεν ισχύει  αυτό.  Μόνο  στο δημόσιο βγαίνεις σε άδεια μετά αποδοχών ως ευπαθης ομάδα.  Στον ιδιωτικό  πρέπει  να κάνεις χρήση επαπειλούμενης  εγκυμοσύνης  κ να βγεις σε αναρρωτικη  άδεια μόνο έτσι γίνεται απο όσο έψαξα.  Κορίτσια  αν δεν αντέξω  για πολύ αυτό θα κάνω γιατί  ήδη έχω κλαταρει  με την μικρή,  δεν έχω κ από πουθενά  βοήθεια.  Κ η δουλειά  μου είναι πολύ απαιτητική..  Στην πρώτη  εγκυμοσύνη  τα έδωσα όλα στην δουλειά  τωρα τα δεν μπορώ να ρισκάρω  κ  να βγω νοκ άουτ από την κούραση.  Ήδη έχω αρχίσει να έχω κραμπες  όταν κουράζομαι. Κ η μέση με πεθαίνει... Φύλο δεν έχει μάθει  καμία μας δηλαδή; 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Alex1989 είπε:

A, Οκ  τότε..  @Nicole.natasa στον ιδιωτικό  τομέα  εδώ στη  Ελλάδα δεν ισχύει  αυτό.  Μόνο  στο δημόσιο βγαίνεις σε άδεια μετά αποδοχών ως ευπαθης ομάδα.  Στον ιδιωτικό  πρέπει  να κάνεις χρήση επαπειλούμενης  εγκυμοσύνης  κ να βγεις σε αναρρωτικη  άδεια μόνο έτσι γίνεται απο όσο έψαξα.  Κορίτσια  αν δεν αντέξω  για πολύ αυτό θα κάνω γιατί  ήδη έχω κλαταρει  με την μικρή,  δεν έχω κ από πουθενά  βοήθεια.  Κ η δουλειά  μου είναι πολύ απαιτητική..  Στην πρώτη  εγκυμοσύνη  τα έδωσα όλα στην δουλειά  τωρα τα δεν μπορώ να ρισκάρω  κ  να βγω νοκ άουτ από την κούραση.  Ήδη έχω αρχίσει να έχω κραμπες  όταν κουράζομαι. Κ η μέση με πεθαίνει... Φύλο δεν έχει μάθει  καμία μας δηλαδή; 

Αν βλεπεις οτι δεν αντεχεις, εννοείται να παρεις άδεια. Εγω εμαθα φυλο προχθές! Αν κ δεν το περιμενα τόσο νωρις, μου ειπε οτι είναι κοριτσάκι!

@Feniamam Καλά αποτελεσματα κοριτσι μου κ οταν δεις οτι ειναι ολα καλα, θα πεις χαλάλι η αγωνία! Ειχες τοσο καλο υπέρηχο κ μετρησεις, θετικη σκεψη κ ολα θα ειναι καλά!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου!! Έκανα και εγώ την αυχενική σήμερα ακριβώς 13 εβδομαδες, ολα μια χαρά στον υπέρηχο και κατά 99% it's a baby boy!!! Περιμένω την Τετάρτη τα αποτελέσματα του αίματος και βλέπουμε... Καλα καλά για την ώρα πάντως. Ηρεμισα λίγο..

Πάντως για αυτο που λέγατε πριν, εγώ δημόσιος υπάλληλος είμαι και χρήση αναρρωτικής θα κάνω από την  Δευτέρα που μας έρχεται, η άδεια λόγω ευπαθους ομάδα είναι ολόκληρη διαδικασία για να την πάρεις. Επειδή κουράζομαι αρκετά στη δουλειά και λόγω ιστορικού αποβολων, (σκεφτειτε ότι ούτε σκούπα δεν βάζω, όλα ο άντρας μου τα κάνει κατόπιν εντολής γιατρου) περιμενα να περάσω αισίως την αυχενική για να πάρω αναρρωτική γιατί ούτως ή άλλως μετά την δουλειά κρεβατωνομαι μέχρι το επόμενο πρωι, μην γίνει καμία στραβή ξανά και με κουτσομπολευουν όλες οι  "συναδερφισσες" (αθάνατο δημόσιο).. Τέλος πάντων, πιστεύω καλυτερα αναρρωτική,εαν και εφόσον μπορείτε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

A, Οκ  τότε..  @Nicole.natasa στον ιδιωτικό  τομέα  εδώ στη  Ελλάδα δεν ισχύει  αυτό.  Μόνο  στο δημόσιο βγαίνεις σε άδεια μετά αποδοχών ως ευπαθης ομάδα.  Στον ιδιωτικό  πρέπει  να κάνεις χρήση επαπειλούμενης  εγκυμοσύνης  κ να βγεις σε αναρρωτικη  άδεια μόνο έτσι γίνεται απο όσο έψαξα.  Κορίτσια  αν δεν αντέξω  για πολύ αυτό θα κάνω γιατί  ήδη έχω κλαταρει  με την μικρή,  δεν έχω κ από πουθενά  βοήθεια.  Κ η δουλειά  μου είναι πολύ απαιτητική..  Στην πρώτη  εγκυμοσύνη  τα έδωσα όλα στην δουλειά  τωρα τα δεν μπορώ να ρισκάρω  κ  να βγω νοκ άουτ από την κούραση.  Ήδη έχω αρχίσει να έχω κραμπες  όταν κουράζομαι. Κ η μέση με πεθαίνει... Φύλο δεν έχει μάθει  καμία μας δηλαδή; 

Για την Ελλάδα νόμιζα ισχύει αυτό.εδω είμαστε κανονικά.ουτε κλειστά μαγαζιά ούτε λοκνταουν.μονο μάσκες παντού.δεν τους παίρνει να κλείσουν.

@Bbboob Κ εγώ λόγω ιστορικού μόνο φαγητό και σκούπα μία στο τόσο.κρεβατι καναπέ.ο γιατρός είπε όχι κούραση όχι πολύ περπάτημα.φανταζομαι τώρα που τελείωσε το τρίμηνο θα είμαστε πιο χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nicole.natasa said:

Για την Ελλάδα νόμιζα ισχύει αυτό.εδω είμαστε κανονικά.ουτε κλειστά μαγαζιά ούτε λοκνταουν.μονο μάσκες παντού.δεν τους παίρνει να κλείσουν.

@Bbboob Κ εγώ λόγω ιστορικού μόνο φαγητό και σκούπα μία στο τόσο.κρεβατι καναπέ.ο γιατρός είπε όχι κούραση όχι πολύ περπάτημα.φανταζομαι τώρα που τελείωσε το τρίμηνο θα είμαστε πιο χαλαρά.

Κανονικά ούτε εδώ τους έπαιρνε να κλείσουν αλλά και ανοιχτά δεν γινόταν να μείνουμε. Και που κλείσαμε 100 νεκρούς τη μέρα είχαμε με το ΕΣΥ σε κατάρευση. Δεν έχω ακούσει πώς πάνε εκεί τα πράγματα πρόσφατα. Εύχομαι γενικά να είναι καλά!

Και εγώ έχω στο ιστορικό μου δύο βιοχημικές αποβολές αλλά ο γιατρός είναι πεπεισμένος ότι ήταν χρωμοσωμικες ανωμαλίες που το σώμα καλώς έπραξε και έδιωξε νωρίς. Από την αρχή με ωθεί να περπατάω για τα ωφέλη που έχει καθώς δεν είχα κάποια επιπλοκή. Γενικά περπατάω κάνα 30λεπτο από την 11η βδομάδα αλλά δουλειές αποφεύγω να κάνω γιατί νιώθω ότι είναι άλλου τύπου οι δυσκολίες για το σώμα στο σκούπισμα π.χ. που έχει και σκύψιμο, να σηκώνεις πράγματα κλπ

  • Μου αρέσει 1

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια !!! 

Εκανα κ γω σημερα την αυχενικη μ πηρε κ αιμα ...η αυχενικη ηταν υψηλη 3.4mm ..οι εξετασεις δεν βγηκαν ακομα Α 

Ο γιατρος μου ειπε Δευτερα να κανω εξεταση τροφοβλαστης για να αποκλείσουμε  καθε πιθανότητα 

Εχω στεναχωρηθει παρα πολυ !! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Angelina95 είπε:

Καλησπερα κοριτσια !!! 

Εκανα κ γω σημερα την αυχενικη μ πηρε κ αιμα ...η αυχενικη ηταν υψηλη 3.4mm ..οι εξετασεις δεν βγηκαν ακομα Α 

Ο γιατρος μου ειπε Δευτερα να κανω εξεταση τροφοβλαστης για να αποκλείσουμε  καθε πιθανότητα 

Εχω στεναχωρηθει παρα πολυ !! 

Καταλαβαίνω  ότι έχεις επηρεαστεί ψυχολογικά αλλά προσπάθησε να σκεφτείς  θετικά κ αισιόδοξα. Ακόμα και με αυτή την τιμή της αυχενικης  οι πιθανοτητες  να είναι   καλά το μωρό σου ειναι πολλές.  Η εξέταση  αυτή  θα σου δώσει σίγουρα  αποτελέσματα και θα σου φύγει μια κ καλή το άγχος.  Όλα καλά θα πάνε..  Υπομονή μέχρι την Δευτέρα  κ μετά θα ηρεμησεις, μην προδικαζεις  την κατάσταση. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Καταλαβαίνω  ότι έχεις επηρεαστεί ψυχολογικά αλλά προσπάθησε να σκεφτείς  θετικά κ αισιόδοξα. Ακόμα και με αυτή την τιμή της αυχενικης  οι πιθανοτητες  να είναι   καλά το μωρό σου ειναι πολλές.  Η εξέταση  αυτή  θα σου δώσει σίγουρα  αποτελέσματα και θα σου φύγει μια κ καλή το άγχος.  Όλα καλά θα πάνε..  Υπομονή μέχρι την Δευτέρα  κ μετά θα ηρεμησεις, μην προδικαζεις  την κατάσταση. 

Έτσι είναι @Angelina95.  Αυτές οι εξετάσεις ακομα κ αν καποια τιμη ξεφευγει απο τα ορια, δεν μας λενε σε καμια περιπτωση κατι σιγουρο. Καταλαβαινω την αγωνία σου κ ειναι λογικό. Ομως προσπαθησε να εισαι ψυχραιμη, να κάνεις την εξεταση σου κ να σκεφτεσαι θετικά. Ολα να ειναι καλα εύχομαι κ να ηρεμησεις μετά!


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό που έχω καταλάβει είναι ο κάθε γιατρός τη πρωτοκολλο ακολουθεί. Όλες οι εξετάσεις ποσοστά δίνουν, οπότε είναι καθαρά ο κάθε γιατρός τι θεωρεί απαραίτητο. Εμένα η ξαδέρφη μου στα 39 της που έμεινε έγκυος με φυσιολογικες τιμες στην αυχενική, ούτε αμνιοπαρακεντηση ούτε τις εξετάσεις αίματος της ειπε να κάνει και όλα πήγαν μια χαρα και ο μπέμπης της είναι υγιέστατος..

Ο γιατρός μας είναι ο Θεός μας σε αυτή τη φάση και για να τον επιλέξαμε προφανώς τον εμπιστευομαστε, οπότε ότι μας πει γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το κάνουμε. Από εκεί και πέρα γιατροί είναι και αυτοί εκτίμηση κάνουν. 

Αν μια επιπλέον εξεταση θα μας προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια για το μωρό μας και ηρεμία για εμάς, εγώ προσωπικά θα την κάνω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Bbboob είπε:

Εγώ πάντως αυτό που έχω καταλάβει είναι ο κάθε γιατρός τη πρωτοκολλο ακολουθεί. Όλες οι εξετάσεις ποσοστά δίνουν, οπότε είναι καθαρά ο κάθε γιατρός τι θεωρεί απαραίτητο. Εμένα η ξαδέρφη μου στα 39 της που έμεινε έγκυος με φυσιολογικες τιμες στην αυχενική, ούτε αμνιοπαρακεντηση ούτε τις εξετάσεις αίματος της ειπε να κάνει και όλα πήγαν μια χαρα και ο μπέμπης της είναι υγιέστατος..

Ο γιατρός μας είναι ο Θεός μας σε αυτή τη φάση και για να τον επιλέξαμε προφανώς τον εμπιστευομαστε, οπότε ότι μας πει γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το κάνουμε. Από εκεί και πέρα γιατροί είναι και αυτοί εκτίμηση κάνουν. 

Αν μια επιπλέον εξεταση θα μας προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια για το μωρό μας και ηρεμία για εμάς, εγώ προσωπικά θα την κάνω. 

Συμφωνώ μαζι σου απολυτα ! 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...