Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

1 hour ago, manaoula είπε:

Καλημέρα!

Εχθές το απόγευμα φτερνίστηκα και ένιωσα πονάκια δεξιά και αριστερά στο ύψος των ωοθηκών και από τότε τα πονάκια τα είχα.  Η καρδιά μου έχει φύγει από τη θέση της. Σήμερα είμαι καλά δεν πονάω αλλά έχω ξαπλώσει και δεν κάνω τίποτα. Αύριο το πρωι έχω αυχενική να δω ότι όλα είναι καλά και αυτά τα πονάκια να μην είναι κάτι σοβαρό. 

Καλημέρα! 

Το έχω πάθει κ εγώ! Να κρατάς την κοιλιά σου με ανοιχτά τα δάχτυλα όταν φτερνίζεσαι. Κάπου το είχα διαβάσει κ μου φαίνεται πως πιάνει! Εγώ φτερνίζομαι κ πολύ δυνατά γενικά! χαχα! 

Όλες τα ίδια σκεφτόμαστε τελικά.. Σου έχει περάσει, οπότε ξέχασε το. Δεν ήταν κάτι! 

Καλή επιτυχία στην αυχενική αύριο! Αν θες στείλε μας νέα και εντυπώσεις! 

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

36 minutes ago, Angelina95 said:

Κοριτσια πως τα πατε με εμετους ; εγω εχω αρχισει να μαι καλυτερα .. εσεις ;

Εγώ εκεί που έλεγα ότι μου έφυγαν, 9η βδομάδα ξεκίνησε φοβερή δυσπεψία, παλινδρόμηση κλπ και χθες ενα επεισόδιο ημικρανίας που κράτησε πολλές ώρες και μου προκάλεσε εμετούς.

Δηλαδή εγώ νιώθω ότι πάω χειρότερα από συμπτώματα σε γενικές γραμμές αλλά νομίζω είμαι και λίγο πιο πίσω στις εβδομάδες.

Σε άλλα νέα, μου έστειλαν επιτέλους τα αποτελέσματα κυστικής ίνωσης και όλα καλά!

  • Μου αρέσει 2

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina95 said:

Μπραβο κοριτσι μου για τα αποτελέσματα!! 

Λιγο υπομονή  και ολα θα ειναι μια χαρα 

Να ρωτησω κατι ασχετο σνιτσελ κοτοπουλο κανει να φαμε ;

Νομίζω ναι! Δεν περιέχει κάτι που να απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη.


aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω γτ ηθελα να φαω αλλα σκεφτόμουν  επειδη το κοτόπουλο ειναι ετσι τυποποιημένο μήπως δεν κανει ! Εμενα μ ειπε παντως οτι εξεταση για κυστικη ινωση θα κανουμε μαζι με αυχενικη

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angelina95 είπε:

Κοριτσια πως τα πατε με εμετους ; εγω εχω αρχισει να μαι καλυτερα .. εσεις ;

Σε εμένα τάση για εμετό εμφανίστηκε στην ένατη εβδομάδα (μέχρι τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα). Δε μπορώ όχι να μυρίσω φαγητό ούτε να το βάλω στην κατσαρόλα. Στην ιδέα του φαγητού έρχεται η αναγούλα αλλά η πείνα πείνα. Πολύ πεινάω! Με τις πατάτες τηγανιτές δεν έχω θέμα. Θα φυτρώσουν πατάτες στην κοιλιά μου. Ελπίζω να φύγουν τον άλλο μήνα μπας και φάω λίγο κρεατάκι. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Εγω εμετους δεν εκανα κ δεν κανω, αλλα η ναυτια ειναι σχεδον μονιμη. Μονο οταν ξαπλώνω περναει κάποιες φορες κ πλεον κ την ωρα που τρώω! 

@Angelina95 Το σνιτσελ κοτόπουλο δεν ειναι σιγουρα απο τα απαγορευμένα τροφιμα στην εγκυμοσυνη. Απλα δεν ειναι κ ότι καλύτερο, επειδη δεν ειναι τοσο υγιεινό, ειδικα αν ειναι κ τηγανητο. Αλλα μια φορά στο τοσο ας φαμε κ κάτι οχι τοσο healthy!

@Kelly_V Εχεις κ εσυ πολλα κ διαφορετικα συμπτωματα βρε κορίτσι. Υπομονή! Λογικα θα καλυτερέψουν τα πραγματα σε λιγες εβδομάδες. 

Κορίτσια απο κουραση πως πατε? Εγω νιωθω οτι κουραζομαι παρα πολυ ευκολα κ καμια φορα σαν να εχω ταχυκαρδια. Το ειπα στο γιατρο κ μου ειπε να με δει κ ενας καρδιολογος. Εκλεισα την Τεταρτη. Ποσους γιατρους πια??


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Εγω εμετους δεν εκανα κ δεν κανω, αλλα η ναυτια ειναι σχεδον μονιμη. Μονο οταν ξαπλώνω περναει κάποιες φορες κ πλεον κ την ωρα που τρώω! 

@Angelina95 Το σνιτσελ κοτόπουλο δεν ειναι σιγουρα απο τα απαγορευμένα τροφιμα στην εγκυμοσυνη. Απλα δεν ειναι κ ότι καλύτερο, επειδη δεν ειναι τοσο υγιεινό, ειδικα αν ειναι κ τηγανητο. Αλλα μια φορά στο τοσο ας φαμε κ κάτι οχι τοσο healthy!

@Kelly_V Εχεις κ εσυ πολλα κ διαφορετικα συμπτωματα βρε κορίτσι. Υπομονή! Λογικα θα καλυτερέψουν τα πραγματα σε λιγες εβδομάδες. 

Κορίτσια απο κουραση πως πατε? Εγω νιωθω οτι κουραζομαι παρα πολυ ευκολα κ καμια φορα σαν να εχω ταχυκαρδια. Το ειπα στο γιατρο κ μου ειπε να με δει κ ενας καρδιολογος. Εκλεισα την Τεταρτη. Ποσους γιατρους πια??

Κοίτα και τον θυροειδη αν δεν τον έχεις δει  γιατί έχει παρόμοια  συμπτώματα,  κούραση,  ταχυκαρδιες κλπ.  Μπορεί βέβαια  να είναι κ συμπτώματα  απλά της εγκυμοσύνης 

Καλησπέρα  κ από μένα.  Κ γω νιώθω  απίστευτη εξάντληση  κ εντονη κούραση.  Ναυτία πολύ αν μείνω λίγο νηστικη... Κ δεν μπορώ να πω ότι τρώω υγιεινά  ακόμη.  Δοκίμασα  να φάω ψάρι σήμερα  κ ούτε καν το έβαλα στο στόμα  με το που πλησιασα..  Κ στην πρώτη  εγκυμοσύνη  δεν μπόρεσα να φάω ούτε μια φορά  ψάρι.  Λαχανικά λαμπερά επίσης δεν μπορώ να φάω,  όπως κ πράσινη σαλάτα,  ενώ τρελαίνομαι,  φοβάμαι για το τοξοπλασμα.  Τρώω κυρίως  τοστ με ντομάτα ,  κρέας ψητό κ πατάτες. Κ φρούτα.  Ευτυχώς στις εξετάσεις που έκανα  το σακχαρο έπεσε  στο 88 κ ο θυροειδης στο 2.160. 

Ήθελα να ρωτήσω όσες αντιμετωπίζετε  πρόβλημα με υποθυρεοειδισμο: σας βάζει μόνο TSH να μετράτε,  ήκ αντισώματα  αντι- ΤPO αντι -  TG; μετράτε κ κάτι άλλο;  για πες κ συ ζουζουνα  που έχουμε τον ίδιο  τύπο; 

Just now, Alex1989 είπε:

Κοίτα και τον θυροειδη αν δεν τον έχεις δει  γιατί έχει παρόμοια  συμπτώματα,  κούραση,  ταχυκαρδιες κλπ.  Μπορεί βέβαια  να είναι κ συμπτώματα  απλά της εγκυμοσύνης 

Καλησπέρα  κ από μένα.  Κ γω νιώθω  απίστευτη εξάντληση  κ εντονη κούραση.  Ναυτία πολύ αν μείνω λίγο νηστικη... Κ δεν μπορώ να πω ότι τρώω υγιεινά  ακόμη.  Δοκίμασα  να φάω ψάρι σήμερα  κ ούτε καν το έβαλα στο στόμα  με το που πλησιασα..  Κ στην πρώτη  εγκυμοσύνη  δεν μπόρεσα να φάω ούτε μια φορά  ψάρι.  Λαχανικά λαμπερά επίσης δεν μπορώ να φάω,  όπως κ πράσινη σαλάτα,  ενώ τρελαίνομαι,  φοβάμαι για το τοξοπλασμα.  Τρώω κυρίως  τοστ με ντομάτα ,  κρέας ψητό κ πατάτες. Κ φρούτα.  Ευτυχώς στις εξετάσεις που έκανα  το σακχαρο έπεσε  στο 88 κ ο θυροειδης στο 2.160. 

Ήθελα να ρωτήσω όσες αντιμετωπίζετε  πρόβλημα με υποθυρεοειδισμο: σας βάζει μόνο TSH να μετράτε,  ήκ αντισώματα  αντι- ΤPO αντι -  TG; μετράτε κ κάτι άλλο;  για πες κ συ ζουζουνα  που έχουμε τον ίδιο  τύπο; @*zouzouna*

 

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Κοίτα και τον θυροειδη αν δεν τον έχεις δει  γιατί έχει παρόμοια  συμπτώματα,  κούραση,  ταχυκαρδιες κλπ.  Μπορεί βέβαια  να είναι κ συμπτώματα  απλά της εγκυμοσύνης 

Καλησπέρα  κ από μένα.  Κ γω νιώθω  απίστευτη εξάντληση  κ εντονη κούραση.  Ναυτία πολύ αν μείνω λίγο νηστικη... Κ δεν μπορώ να πω ότι τρώω υγιεινά  ακόμη.  Δοκίμασα  να φάω ψάρι σήμερα  κ ούτε καν το έβαλα στο στόμα  με το που πλησιασα..  Κ στην πρώτη  εγκυμοσύνη  δεν μπόρεσα να φάω ούτε μια φορά  ψάρι.  Λαχανικά λαμπερά επίσης δεν μπορώ να φάω,  όπως κ πράσινη σαλάτα,  ενώ τρελαίνομαι,  φοβάμαι για το τοξοπλασμα.  Τρώω κυρίως  τοστ με ντομάτα ,  κρέας ψητό κ πατάτες. Κ φρούτα.  Ευτυχώς στις εξετάσεις που έκανα  το σακχαρο έπεσε  στο 88 κ ο θυροειδης στο 2.160. 

Ήθελα να ρωτήσω όσες αντιμετωπίζετε  πρόβλημα με υποθυρεοειδισμο: σας βάζει μόνο TSH να μετράτε,  ήκ αντισώματα  αντι- ΤPO αντι -  TG; μετράτε κ κάτι άλλο;  για πες κ συ ζουζουνα  που έχουμε τον ίδιο  τύπο; 

 

καλημερα!!!εγω κανω καθε μηνα για τον θυροειδη ft3 ft4 tsh.λεει τις ελεύθερες τιμές τις θέλουμε στην εγκυμοσύνη τις αλλες σε μη εγκυμοσύνη. όπως κ να έχει η tsh παντα κατω απο 2 ,ιδανικα 1.τα αντισώματα μονο την 1η φορα εκανα ,μετα οχι.αν κ γενικα σε ολες τις εγκυμοσύνες μου τα αντισώματα πανε σταδιακά στα φυσιολογικά. το κάνει αυτο η νόσος δλδ .

τωρα για συμπτώματα εγω ειμαι 9+5 σημερα.εχω εμετους αλομα μεχρι 4 την ημερα πιο πολυ τις μερες κυριακη δευτερα τριτη κ τεταρτη.οι αλλες μερες κανω πιο λιγους.

13 ώρες πρίν, Kelly_V είπε:

Εγώ εκεί που έλεγα ότι μου έφυγαν, 9η βδομάδα ξεκίνησε φοβερή δυσπεψία, παλινδρόμηση κλπ και χθες ενα επεισόδιο ημικρανίας που κράτησε πολλές ώρες και μου προκάλεσε εμετούς.

Δηλαδή εγώ νιώθω ότι πάω χειρότερα από συμπτώματα σε γενικές γραμμές αλλά νομίζω είμαι και λίγο πιο πίσω στις εβδομάδες.

Σε άλλα νέα, μου έστειλαν επιτέλους τα αποτελέσματα κυστικής ίνωσης και όλα καλά!

πονοκεφάλους εχω κ εγω παλι τωρα.λενε κ απο αφυδάτωση να ξέρεις. σε μενα μπορει κ να ισχύει, νερό πίνω μονο το βραδυ γιατι ολη την ηνερα ανακατεύομαι. πίνω λιγο για τα χάπια.αν μείνουν.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 31 λεπτά , *ζουζουνα*!!! είπε:

καλημερα!!!εγω κανω καθε μηνα για τον θυροειδη ft3 ft4 tsh.λεει τις ελεύθερες τιμές τις θέλουμε στην εγκυμοσύνη τις αλλες σε μη εγκυμοσύνη. όπως κ να έχει η tsh παντα κατω απο 2 ,ιδανικα 1.τα αντισώματα μονο την 1η φορα εκανα ,μετα οχι.αν κ γενικα σε ολες τις εγκυμοσύνες μου τα αντισώματα πανε σταδιακά στα φυσιολογικά. το κάνει αυτο η νόσος δλδ .

τωρα για συμπτώματα εγω ειμαι 9+5 σημερα.εχω εμετους αλομα μεχρι 4 την ημερα πιο πολυ τις μερες κυριακη δευτερα τριτη κ τεταρτη.οι αλλες μερες κανω πιο λιγους.

πονοκεφάλους εχω κ εγω παλι τωρα.λενε κ απο αφυδάτωση να ξέρεις. σε μενα μπορει κ να ισχύει, νερό πίνω μονο το βραδυ γιατι ολη την ηνερα ανακατεύομαι. πίνω λιγο για τα χάπια.αν μείνουν.

Εμένα με βάζει να ελέγξω μόνο ΤSh.  Να ανησύχησω;  επίσης από 4 κ κάτι έπεσε στο 2.160  η TSH κ ο γυναικολόγος αλλά κ όπου διαβάζω λένε  ότι το όριο στο πρώτο τρίμηνο είναι μέχρι 2.5 και στο δεύτερο  κ τρίτο  μέχρι 3.


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!τώρα τελείωσα κ εγώ από τον γιατρό.10+3 ξανά μετά τις γιορτές για αυχενική.tsh προς το παρόν κ εγώ κάθε μήνα μέχρι να σταθεροποιηθεί τα αντισώματα τα είχα κάνει πριν την εγκυμοσύνη δεν μου τα ξανά ζήτησε.

Από συμπτώματα εγώ έχω καούρες τρομερές.καιγεται ο λαιμός μου ρε παιδί μου.και δυσκοιλιότητα φουλ.και μου είπε να μην πάρω και τίποτα ακόμα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Τελείωσα με την αυχενική! Το μπεμπέ  μάλλον το ενοχλούσαμε ή κοιμόταν δεν ήταν σε θέση για εξέταση. Το αποτέλεσμα σοκολάτα! Πριν πάτε για καλό και για κακό φάτε λίγη σοκολάτα για να μπορέσει ο γιατρός να κάνει τη δουλεια του πιο εύκολα. Και περπατήστε! (Γύρω γύρω το τετράγωνο.) Περιμένω τα αποτελέσματα της εξέτασης papp-a. Με εξέτασαν αρκετή ώρα την πρώτη φορά χωρίς αποτέλεσμα γιατί δεν ηθελε το μπεμπέ μετά διάλειμμα για σοκολάτα (και δεν την ήθελα καθόλου) και μετά πάλι εξέταση. Η αυχενική βγήκε αρκετά καλή αλλά χωρίς την papp-a δεν έχω ξεκάθαρα αποτελέσματα.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Εμένα με βάζει να ελέγξω μόνο ΤSh.  Να ανησύχησω;  επίσης από 4 κ κάτι έπεσε στο 2.160  η TSH κ ο γυναικολόγος αλλά κ όπου διαβάζω λένε  ότι το όριο στο πρώτο τρίμηνο είναι μέχρι 2.5 και στο δεύτερο  κ τρίτο  μέχρι 3.

εμενα σε καμια εγκυμοσύνη μου δεν με άφησαν πανω απο 2 ποτε! για την tsh οκ κ εγω μονο αυτη εκανα στις άλλες αλλα τωρα αυτη η ενδοκρινολογος θέλεις κ τις αλλες 2

Just now, manaoula είπε:

Καλησπέρα. 

Τελείωσα με την αυχενική! Το μπεμπέ  μάλλον το ενοχλούσαμε ή κοιμόταν δεν ήταν σε θέση για εξέταση. Το αποτέλεσμα σοκολάτα! Πριν πάτε για καλό και για κακό φάτε λίγη σοκολάτα για να μπορέσει ο γιατρός να κάνει τη δουλεια του πιο εύκολα. Και περπατήστε! (Γύρω γύρω το τετράγωνο.) Περιμένω τα αποτελέσματα της εξέτασης papp-a. Με εξέτασαν αρκετή ώρα την πρώτη φορά χωρίς αποτέλεσμα γιατί δεν ηθελε το μπεμπέ μετά διάλειμμα για σοκολάτα (και δεν την ήθελα καθόλου) και μετά πάλι εξέταση. Η αυχενική βγήκε αρκετά καλή αλλά χωρίς την papp-a δεν έχω ξεκάθαρα αποτελέσματα.

ποσο ηταν η αυχενικη?

Just now, Nicole.natasa είπε:

Καλησπέρα!!τώρα τελείωσα κ εγώ από τον γιατρό.10+3 ξανά μετά τις γιορτές για αυχενική.tsh προς το παρόν κ εγώ κάθε μήνα μέχρι να σταθεροποιηθεί τα αντισώματα τα είχα κάνει πριν την εγκυμοσύνη δεν μου τα ξανά ζήτησε.

Από συμπτώματα εγώ έχω καούρες τρομερές.καιγεται ο λαιμός μου ρε παιδί μου.και δυσκοιλιότητα φουλ.και μου είπε να μην πάρω και τίποτα ακόμα.

καλα δυσκοιλιοτητα εχω παρα πολυ!!!


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...