Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! 
Συγχαρητήρια για τις β’ επιπέδου που εγιναν αυτή την εβδομάδα! 
Ολα καλά κ με τη δίκη μας δόξα το Θεό! 
Την έκανα σήμερα το πρωι. Το μπουμπούκι κοιμόταν βέβαια στην αρχή κ μου ταρακούνησε πολυ την κοιλιά ο γιατρός για να ξυπνήσει! Σίγουρα ο γιατρός ξέρει, αυτή είναι η δουλειά του, αλλά σκεφτόμουν  κακως που ξέχασα να φάω κάτι γλυκό κ το ενοχλήσαμε τόσο πολυ το μπεμπακι! Το έχουν κάνει σε καμία σας;; 
Κατα τ’αλλα τις έκανε όλες τις μετρήσεις, όλα καλά κ ο πλακούντας ανέβηκε που ήταν επιχειλιος στην αυχενική. 22 εβδομάδων ακριβώς (είμαι από την αρχή 3 μέρες πίσω) κ 531γρ. @Feniamam κ εμένα μπαμπατσικο μου φαίνεται!!

@Alex1989 Σχετικά με το τοξόπλασμα, τσεκάρω κ τα δυο στις εξετάσεις. 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Marialena86 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 
Συγχαρητήρια για τις β’ επιπέδου που εγιναν αυτή την εβδομάδα! 
Ολα καλά κ με τη δίκη μας δόξα το Θεό! 
Την έκανα σήμερα το πρωι. Το μπουμπούκι κοιμόταν βέβαια στην αρχή κ μου ταρακούνησε πολυ την κοιλιά ο γιατρός για να ξυπνήσει! Σίγουρα ο γιατρός ξέρει, αυτή είναι η δουλειά του, αλλά σκεφτόμουν  κακως που ξέχασα να φάω κάτι γλυκό κ το ενοχλήσαμε τόσο πολυ το μπεμπακι! Το έχουν κάνει σε καμία σας;; 
Κατα τ’αλλα τις έκανε όλες τις μετρήσεις, όλα καλά κ ο πλακούντας ανέβηκε που ήταν επιχειλιος στην αυχενική. 22 εβδομάδων ακριβώς (είμαι από την αρχή 3 μέρες πίσω) κ 531γρ. @Feniamam κ εμένα μπαμπατσικο μου φαίνεται!!

@Alex1989 Σχετικά με το τοξόπλασμα, τσεκάρω κ τα δυο στις εξετάσεις. 

Μπράβο σε όλες κοριτσια. Μάλλον Μάριαλεννα τα κορίτσακια βγιανουν τροφαντουλικα:lol: εμένα δε Μ είπε βέβαια κτ ο εμβρυολογος για τα γραμμάρια  εγώ μόνη Μ το υποθετω από αλλες συκγρισεις.κ μένα μια  φορά το ταρακούνησε για να της αλλάξει λίγο θεση αλλά πιστεύω ότι δεν τα ενοχλει όπως το αισθανόμαστε εμεις. Όσον αφορά το τοξοπλασμα κ γω κ τα δυο τσεκαρω  αν κ εμένα δε Μ το βάζει κάθε μήνα.αλλα θ του πω να μου το βαλει ξανά αύριο π θ πάω, τελευταία έκανα πριν ένα μήνα, έφαγα όμως πριν δύο βδομάδες  απέξω ένα κοτόπουλο σουβλακι κ στη δεύτερη μπουκιά τ άνοιξα κ είδα μέσα ότι ήταν  ροζ κ το άφησα αμέσως  κ γενικά δε ξέρω φοβαμαι πολύ τι τρώω κ προσέχω τα πάντα όσο μπορώ αν κ ξέρω ότι είναι σπάνιο να σ τύχει αλλά ποτέ δε ξες.κ το χω ένα άγχος. Κ γω σήμερα επίσης έχω κτ πονακια περιόδου κ κτ αγγιλωματα στη κοιλιά η κραμπουλες από δω κ από κει.σαν οπρωταρα δεν μπορώ να προσδιοριδω αν είναι έντερο, συσπάσεις η απλά τα κλασικά της εκγουμοσυνης λόγω μεγαλωματος μήτρας /μωρού.αυριο π έχω κ γιατρο θ δούμε πώς παει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam είπε:

Μπράβο σε όλες κοριτσια. Μάλλον Μάριαλεννα τα κορίτσακια βγιανουν τροφαντουλικα:lol: εμένα δε Μ είπε βέβαια κτ ο εμβρυολογος για τα γραμμάρια  εγώ μόνη Μ το υποθετω από αλλες συκγρισεις.κ μένα μια  φορά το ταρακούνησε για να της αλλάξει λίγο θεση αλλά πιστεύω ότι δεν τα ενοχλει όπως το αισθανόμαστε εμεις. Όσον αφορά το τοξοπλασμα κ γω κ τα δυο τσεκαρω  αν κ εμένα δε Μ το βάζει κάθε μήνα.αλλα θ του πω να μου το βαλει ξανά αύριο π θ πάω, τελευταία έκανα πριν ένα μήνα, έφαγα όμως πριν δύο βδομάδες  απέξω ένα κοτόπουλο σουβλακι κ στη δεύτερη μπουκιά τ άνοιξα κ είδα μέσα ότι ήταν  ροζ κ το άφησα αμέσως  κ γενικά δε ξέρω φοβαμαι πολύ τι τρώω κ προσέχω τα πάντα όσο μπορώ αν κ ξέρω ότι είναι σπάνιο να σ τύχει αλλά ποτέ δε ξες.κ το χω ένα άγχος. Κ γω σήμερα επίσης έχω κτ πονακια περιόδου κ κτ αγγιλωματα στη κοιλιά η κραμπουλες από δω κ από κει.σαν οπρωταρα δεν μπορώ να προσδιοριδω αν είναι έντερο, συσπάσεις η απλά τα κλασικά της εκγουμοσυνης λόγω μεγαλωματος μήτρας /μωρού.αυριο π έχω κ γιατρο θ δούμε πώς παει

Κ εγώ τα ίδια! Φοβάμαι να φάω απ έξω κ προσέχω πολυ, αν κ όντως είναι πολυ σπάνιο. Νομίζω αφού έχουμε το φόβο, για ψυχολογικούς λόγους καλύτερα να το αποφεύγουμε! Κ μιας κ λέμε για φαγητό.. θαλασσινά τρώτε;; Έρχεται κ Καθαρά Δευτέρα.  Επίσης κ εγώ έχω κατά καιρούς διαφορά πονάκια. Νομίζω ότι αφού μας περνάνε με ξεκούραση είναι νορμαλ. Αλλάζουν όλα μέσα στο σώμα μας. Εννοείται βέβαια αγχώνομαι κάθε φορά! Χαχα! Θα το δεις κ με το γιατρό αύριο, αλλά     ακούγεται φυσιολογικό. 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Κ εγώ τα ίδια! Φοβάμαι να φάω απ έξω κ προσέχω πολυ, αν κ όντως είναι πολυ σπάνιο. Νομίζω αφού έχουμε το φόβο, για ψυχολογικούς λόγους καλύτερα να το αποφεύγουμε! Κ μιας κ λέμε για φαγητό.. θαλασσινά τρώτε;; Έρχεται κ Καθαρά Δευτέρα.  Επίσης κ εγώ έχω κατά καιρούς διαφορά πονάκια. Νομίζω ότι αφού μας περνάνε με ξεκούραση είναι νορμαλ. Αλλάζουν όλα μέσα στο σώμα μας. Εννοείται βέβαια αγχώνομαι κάθε φορά! Χαχα! Θα το δεις κ με το γιατρό αύριο, αλλά     ακούγεται φυσιολογικό. 

Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να μη δε φάω π τα χω λαχταρισει.σε όλη την εγκυμοσύνη λίγο ψαράκι έχω φάει μόνο ως τωρα.το να φας μια δυο φορές σε όλη την  εγκυμοσύνη μύδια Καλαμαρια συκωτια κ γενικά αυτό π λένε να ψιλοαποφευγεις,δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάποιο κακο.ρωτα κ το γιατρό σ άμα θες να σε σιγουρη.αν κ έχω διαβάσει ότι αν είναι καλά μαγειρέμενα δεν υπάρχει πρόβλημα κατανάλωσης κάποιες φορές στην εγκυμοσύνη να τα τρως τα θαλασσινά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τοξόπλασμα έκανα μόνο στην αρχή της εγκυμοσύνης.γενικα μία φορά έχω κάνει μόνο εξετάσεις.τωρα θα είναι η δεύτερη και δεν έχω τοξόπλασμα και τέτοια μέσα.

@Marialena86 Τώρα μύδια ας πούμε μην φας.γαριδες Καλαμαριά και κανένα ψάρι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Από πονακια εγώ στην κοιλιά δεν έχω ιδιαίτερα.σπανια.η μέση με ταλαιπωρεί όταν κουραστω λίγο.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθα και εγώ να πω την εμπειρία μου με τις συσπάσεις! 2 μέρες το πρωί έτυχε και έπιασα ένα σημείο σκληρό στην κοιλιά αλλά δεν είχα κάποια άλλη αίσθηση περίεργη οπότε το αγνόησα. Προχθές βράδυ όμως ένιωσα ένα έντονο σφίξιμο στην κοιλιά όπως όταν παθαίνεις κράμπα στο πόδι αλλά χωρίς καθολου πόνο και κράτησε 5-10 δευτερόλεπτα. Είναι πραγματικά πολύ χαρακτηριστική η αίσθηση και πρέπει να είναι οι Μπραξτον Χικς (προπαρασκευαστικές;) συσπάσεις.

Γενικά είναι αναμενόμενες και ακακες ακόμα και από τόσο νωρίς αν έχεις μια στο τόσο αλλά εγώ που είχα τράχηλο 3εκ φοβάμαι πολύ ότι θα τον μειώσουν κι άλλο.  @Nicole.natasa ούτε εγώ έχω ξανακάνει αιματολογικές εξετάσεις από τις πρώτες και αναρωτιωμουν μόνο ο δικός μου γιατρός ακολουθεί τέτοια τακτική; Είπε θα μου γράψει να κάνω στο επόμενο ραντεβού γύρω στις 24εβδ, λογικά μαζί με την καμπύλη σακχάρου.


aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ κάνω κάθε μήνα εξετάσεις.  Πέρα από το σάκχαρο κ θυροειδή που πρέπει να τσεκαρω μου βάζει κ γενικές αίματος κ ούρων. Κ ανά δύο μήνες τοξόπλασμα. Κ γω το φοβάμαι πάρα πολύ το τοξόπλασμα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχε γίνει ψύχωση. Προσέχω πάρα πολύ πλένω μια ώρα φρούτα κ λαχανικά κ απ' έξω σπάνια τρώω 2 με 3 φορές έχει τύχει κ ζητάω πολύ καλοψημενο το κρέας. Είναι μεν σπάνιο αλλά είναι ο φόβος μου. Εγώ φέτος θα φάω καλαμαράκια μόνο. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπαρχει θέμα, στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα φάει καθόλου. Επίσης δεν τρώω καθόλου πράσινες σαλάτες ωμές φοβάμαι. Κ λάχανο σαλάτα θέλω να φάω αλλά διστάζω


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι θέμα γιατρού η συχνότητα των εξετάσεων. Εγώ έχω κάνει ήδη 2 φορές κ την άλλη εβδομάδα θα ξανακάνω. Κάθε 1,5 μήνα χοντρικά. 

Αποφάσισα κι εγώ να φάω καλαμαράκια από θαλασσινά! Γενικά όντως αν είναι μαγειρεμένα δεν υπάρχει θέμα. Αλλά λένε πως έχουν τοξίνες γι' αυτό δεν πρέπει συχνά. Τώρα δεν ξέρω... Ψάρια τρώω που κ που. Τα λοιπά θαλασσινά με φόβιζαν. 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Τελικά είναι θέμα γιατρού η συχνότητα των εξετάσεων. Εγώ έχω κάνει ήδη 2 φορές κ την άλλη εβδομάδα θα ξανακάνω. Κάθε 1,5 μήνα χοντρικά. 

Αποφάσισα κι εγώ να φάω καλαμαράκια από θαλασσινά! Γενικά όντως αν είναι μαγειρεμένα δεν υπάρχει θέμα. Αλλά λένε πως έχουν τοξίνες γι' αυτό δεν πρέπει συχνά. Τώρα δεν ξέρω... Ψάρια τρώω που κ που. Τα λοιπά θαλασσινά με φόβιζαν. 

Μου ανοίξατε την όρεξη με τα καλαμάρια κ τα θαλασσινά, ανυπομονω για τη Δευτερα:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nicole.natasa said:

Αυτά τα θαλασσινά δεν έχουν τοξίνες νομίζω.τα μεγάλα ψάρια ξέρω μόνο.και ο τόνος.

@Kelly_V 3εκ σου είπε είναι κοντός να προσέχεις?

Μοιράστηκα την ανησυχία μου για τον τράχηλο και μου είπε ότι είναι καλός αλλά αν νιώσω σύσπαση να τον ενημερώσω.

Να προσέχω κάτι δεν μου είπε, ίσα ίσα να περπατάω καθημερινά και να συνεχίσω την δουλειά με ενθάρρυνε.

  • Μου αρέσει 1

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Kelly_V είπε:

Μοιράστηκα την ανησυχία μου για τον τράχηλο και μου είπε ότι είναι καλός αλλά αν νιώσω σύσπαση να τον ενημερώσω.

Να προσέχω κάτι δεν μου είπε, ίσα ίσα να περπατάω καθημερινά και να συνεχίσω την δουλειά με ενθάρρυνε.

Καλημέρα.κ γω όλα καλά χθες με το γιατρό  κ το μωράκι πάει πολύ καλά .του πα τα πονακια κ αυτά π νιώθω κ είπε είναι τελείως φυσιολογικα ολα, κ λίγα έχω κατά τη γνώμη του. μου πε όπως τα περιγράφεις δεν έχεις καν συσπάσεις αλλά είναι οι κλασικοί πόνοι π αλλάζουν τα πράγματα μέσα μου κ μου εξηγήσε πως είναι όταν νιώθεις συσπαση.αλλα κ να χω συσπαση μέχρι πέντε μέσα στη μερα είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατι προετοιμάζομαι για το τοκετό αλλά δεν είναι επώδυνες σαν τις αλλες.μου πε μην ανησυχείς δε χρειάζεται να μετρήσουμε ξανά  το τράχηλο ειδικά όταν δεν έχουμε καμία ένδειξη για  κάποιο θέμα, άλλωστε καλό είναι αυτά να τα μετράμε συγκεκριμένες βοδμαδες.το μετρήσαμε κ τη προηγούμενη φορά κ ήταν στο 4 που ήταν είπε πολύ καλός για τη βδομάδα που ημουν.τωρα αμνιακό υγρό κ πλακούντας είπε τέλειοι κ πως τον άλλο μήνα π θ πάω θ ξανα δούμε κ τράχηλο π θ χω μπει κ στο τρίτο τρίμηνο.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 3/13/2021 at 12:15 PM, Feniamam said:

Καλημέρα.κ γω όλα καλά χθες με το γιατρό  κ το μωράκι πάει πολύ καλά .του πα τα πονακια κ αυτά π νιώθω κ είπε είναι τελείως φυσιολογικα ολα, κ λίγα έχω κατά τη γνώμη του. μου πε όπως τα περιγράφεις δεν έχεις καν συσπάσεις αλλά είναι οι κλασικοί πόνοι π αλλάζουν τα πράγματα μέσα μου κ μου εξηγήσε πως είναι όταν νιώθεις συσπαση.αλλα κ να χω συσπαση μέχρι πέντε μέσα στη μερα είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατι προετοιμάζομαι για το τοκετό αλλά δεν είναι επώδυνες σαν τις αλλες.μου πε μην ανησυχείς δε χρειάζεται να μετρήσουμε ξανά  το τράχηλο ειδικά όταν δεν έχουμε καμία ένδειξη για  κάποιο θέμα, άλλωστε καλό είναι αυτά να τα μετράμε συγκεκριμένες βοδμαδες.το μετρήσαμε κ τη προηγούμενη φορά κ ήταν στο 4 που ήταν είπε πολύ καλός για τη βδομάδα που ημουν.τωρα αμνιακό υγρό κ πλακούντας είπε τέλειοι κ πως τον άλλο μήνα π θ πάω θ ξανα δούμε κ τράχηλο π θ χω μπει κ στο τρίτο τρίμηνο.

Τί ωραία! Χαίρομαι πολύ που όλες μας και όλα τα μωράκια μας πάνε καλά και εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι μέχρι τέλους (και μετά τη γέννα φυσικά)!

Επίσης αν και ξέρω ότι δεν θέλουμε να το σκεφτόμαστε μιας και δεν είναι η καλύτερη εκδοχή αλλά από την 24η εβδομάδα ξεκινάει η ηλικία που θεωρείται βιώσιμη από τους γιατρούς! 

  • Μου αρέσει 1

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή σαρακοστή!

Εχθές επισκέφτηκα τα επείγοντα στο νοσοκομείο. Είχα να νιώσω το μωρό 8 ώρες! Το βράδυ πήρα το γιατρό και μου είπε να πάω στο νοσοκομείο. Ευτυχώς υπήρχε κινητικότητα και χτύποι απλά εγώ δεν τις ένοιωθα. Μου είπαν επίσης ότι όσο μεγαλώνει το παιδί πιάνει περισσότερο χώρο και οι κινήσεις δυσκολεύουν και μειώνονται. Έχετε κάποια εμπειρία σε κάτι τέτοιο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...