Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Απτήν στιγμή που διπλασιάστηκε υπάρχουν ελπίδες.  

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Καλημέρα. 27η εβδομάδα και κουράγιο καθόλου. Εδώ και μια εβδομάδα κάνω ταβανοθεραπεια ξαπλώνω όλη την ώρα. Τα πόδια μου δε με κρατάνε ή μέση μου πονάει. Προχθες έκλαιγα με πιάσανε τα υπαρξιακά μου αν θα είμαι καλή μαμά κλπ κλπ. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι δεν έχω ετοιμάσει τίποτα για το μωρό και αν συνεχίσω έτσι δε θα προλάβω. Ο ύπνος περιστασιακος σήμερα ξύπνησα με πονοκέφαλο όλη νύχτα στριφογύριζα στο κρεββάτι. Όλα μου φταίνε δεν ξέρω τι με έπιασε αλλά πιστεύω θα συνέλθω σύντομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , manaoula είπε:

Καλημέρα. 27η εβδομάδα και κουράγιο καθόλου. Εδώ και μια εβδομάδα κάνω ταβανοθεραπεια ξαπλώνω όλη την ώρα. Τα πόδια μου δε με κρατάνε ή μέση μου πονάει. Προχθες έκλαιγα με πιάσανε τα υπαρξιακά μου αν θα είμαι καλή μαμά κλπ κλπ. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι δεν έχω ετοιμάσει τίποτα για το μωρό και αν συνεχίσω έτσι δε θα προλάβω. Ο ύπνος περιστασιακος σήμερα ξύπνησα με πονοκέφαλο όλη νύχτα στριφογύριζα στο κρεββάτι. Όλα μου φταίνε δεν ξέρω τι με έπιασε αλλά πιστεύω θα συνέλθω σύντομα

Μη στεναχωριέσαι.. Νομίζω για εμάς, που είναι η πρώτη φορά, πέρα από τα άγχη σε σχέση με το έμβρυο, υπάρχει και ο πανικός για το τι πρέπει να ετοιμάσουμε.. Όλα ένα ένα. 

Υπάρχει και κάποια άλλη, πέρα από εμένα, που να πέρασε όλη την εγκυμοσύνη σε κατακληση και αν ναι, πως περνούσε το χρόνο της?! 

Καλό σκ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, manaoula είπε:

Καλημέρα. 27η εβδομάδα και κουράγιο καθόλου. Εδώ και μια εβδομάδα κάνω ταβανοθεραπεια ξαπλώνω όλη την ώρα. Τα πόδια μου δε με κρατάνε ή μέση μου πονάει. Προχθες έκλαιγα με πιάσανε τα υπαρξιακά μου αν θα είμαι καλή μαμά κλπ κλπ. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι δεν έχω ετοιμάσει τίποτα για το μωρό και αν συνεχίσω έτσι δε θα προλάβω. Ο ύπνος περιστασιακος σήμερα ξύπνησα με πονοκέφαλο όλη νύχτα στριφογύριζα στο κρεββάτι. Όλα μου φταίνε δεν ξέρω τι με έπιασε αλλά πιστεύω θα συνέλθω σύντομα

Κοριτσι μου τα έχεις βάλει όλα μαζί στο μυαλό σου γι’αυτο σου συμβαίνει αυτό. Συν ότι εχεις θέμα στον ύπνο κ είσαι κουρασμένη πολυ. Σε όλες μας περνάνε διάφορες σκέψεις, αλλά γενικά πρέπει να μπορούμε να τις αρχειοθετούμε κατά κάποιο τρόπο για να μην πελαγώνουμε. Σαφώς κ θα είσαι πολυ καλή μαμά αφού το ήθελες τόσο πολυ αυτό το μωράκι, όμως αυτή είναι μια σκέψη που κ να σου έρθει στο μυαλό τώρα, απλά πες ότι δεν είναι επι της παρούσης, θα έρθει η ώρα της μετά! Τώρα ασχολησου μόνο με το πως μπορείς να νιώσεις καλύτερα σωματικά κ να ξεκουράζεσαι! Αυτό βάλε ως προτεραιότητα μόνο! Τα πράγματα θα τα φτιάξεις. Ούτε εγώ έχω φτιάξει τπτ. Κ επειδή δεν έχω πολυ κουράγιο γενικά, είπα θα φτιάξω το δωμάτιο μετά. Θα αγοράσω μόνο τα απαραίτητα τώρα, αφού εξάλλου θα κοιμάται στο δικό μας δωμάτιο για κάποιους μήνες. Τα μωράκια μας χρειάζονται μόνο τα βασικά κ αγάπη! 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλημέρα. 27η εβδομάδα και κουράγιο καθόλου. Εδώ και μια εβδομάδα κάνω ταβανοθεραπεια ξαπλώνω όλη την ώρα. Τα πόδια μου δε με κρατάνε ή μέση μου πονάει. Προχθες έκλαιγα με πιάσανε τα υπαρξιακά μου αν θα είμαι καλή μαμά κλπ κλπ. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι δεν έχω ετοιμάσει τίποτα για το μωρό και αν συνεχίσω έτσι δε θα προλάβω. Ο ύπνος περιστασιακος σήμερα ξύπνησα με πονοκέφαλο όλη νύχτα στριφογύριζα στο κρεββάτι. Όλα μου φταίνε δεν ξέρω τι με έπιασε αλλά πιστεύω θα συνέλθω σύντομα

Ποσο σε καταλαβαίνω αληθεια !! 

Σημερα πέρασα μια τετοια μερα ....ισως ειναι οι ορμονες !! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nicole.natasa είπε:

Να ρωτήσω λίγο για τις κοπέλες που παίρνουν ασπιρίνη και κάνουν ενέσεις αν τις έχει πει ο γιατρός ποτέ θα τα σταματήσουν πριν την γέννα.

Καλημέρα! Εγώ κάνω μόνο ενέσεις πλέον. Δεν έχω όμως θρομβοφιλία. Ο αιματολόγος μου είπε προχθές πως θα μπορούσαμε να τις σταματήσουμε κ τώρα αλλά για τους προληπτικούς λόγους που τις ξεκινήσαμε, τις συνεχίζουμε. Όμως εαν δεν αλλάξει κάτι, θα τις σταματήσω λέει στην 36η εβδομάδα κ θα κάνω κ κάποιες μετά τον τοκετό. Εγώ ήξερα πως τις σταματάς 2-3 μέρες πριν τον τοκετό. Ειδικά αν έχεις θρομβοφιλία δεν γίνεται να σταματήσεις πολύ πριν φαντάζομαι. Κ η απορία μου ήταν... δλδ πας μόνο προγραμματισμένα?? Έχω σκοπό να ρωτήσω κ το γυναικολόγο. Εσένα σου έχει πει κάτι σχετικό?


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Marialena86 είπε:

Καλημέρα! Εγώ κάνω μόνο ενέσεις πλέον. Δεν έχω όμως θρομβοφιλία. Ο αιματολόγος μου είπε προχθές πως θα μπορούσαμε να τις σταματήσουμε κ τώρα αλλά για τους προληπτικούς λόγους που τις ξεκινήσαμε, τις συνεχίζουμε. Όμως εαν δεν αλλάξει κάτι, θα τις σταματήσω λέει στην 36η εβδομάδα κ θα κάνω κ κάποιες μετά τον τοκετό. Εγώ ήξερα πως τις σταματάς 2-3 μέρες πριν τον τοκετό. Ειδικά αν έχεις θρομβοφιλία δεν γίνεται να σταματήσεις πολύ πριν φαντάζομαι. Κ η απορία μου ήταν... δλδ πας μόνο προγραμματισμένα?? Έχω σκοπό να ρωτήσω κ το γυναικολόγο. Εσένα σου έχει πει κάτι σχετικό?

Κοίτα εδώ έτσι και αλλιώς αμα θες επισκληριδιο πρέπει να μπεις προγραμματισμένα αλλιώς δεν κάνεις.οποτε δεν υπάρχει άλλη επιλογή.κ εγώ ξέρω μια δύο μέρες πριν σταματάς τις ενέσεις και την ασπιρίνη 2 βδομάδες πριν.δεν το έχω συζητήσει ακόμα με την γιατρό μου εδώ να σου πω την αλήθεια.γιατι είχα άγχος να φτάσει η εγκυμοσύνη πρώτα μέχρι εκεί λόγω τον προηγούμενων ατυχιών.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Κοίτα εδώ έτσι και αλλιώς αμα θες επισκληριδιο πρέπει να μπεις προγραμματισμένα αλλιώς δεν κάνεις.οποτε δεν υπάρχει άλλη επιλογή.κ εγώ ξέρω μια δύο μέρες πριν σταματάς τις ενέσεις και την ασπιρίνη 2 βδομάδες πριν.δεν το έχω συζητήσει ακόμα με την γιατρό μου εδώ να σου πω την αλήθεια.γιατι είχα άγχος να φτάσει η εγκυμοσύνη πρώτα μέχρι εκεί λόγω τον προηγούμενων ατυχιών.

Όταν λες "των προηγούμενων ατυχιων" τι εννοείς? Σε ποιο μήνα είχες δυσκολίες? 

Εμένα μου διέγνωσαν τάση για θρομβοφιλια και επειδή εμφανίστηκε τώρα πρόβλημα με μικρότερο τράχηλο, μου πρότειναν να αυξήσω τη δόση της ένεσης, αλλά η γυναικολόγος μου είπε ότι θα πάμε έτσι μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης.. Δεν έχει διευκρινιστει ποτέ θα τις σταματήσουμε, γιατί πάμε βδομάδα προς βδομάδα, ελπίζοντας πως όλα θα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irenesirene79 είπε:

Όταν λες "των προηγούμενων ατυχιων" τι εννοείς? Σε ποιο μήνα είχες δυσκολίες? 

Εμένα μου διέγνωσαν τάση για θρομβοφιλια και επειδή εμφανίστηκε τώρα πρόβλημα με μικρότερο τράχηλο, μου πρότειναν να αυξήσω τη δόση της ένεσης, αλλά η γυναικολόγος μου είπε ότι θα πάμε έτσι μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης.. Δεν έχει διευκρινιστει ποτέ θα τις σταματήσουμε, γιατί πάμε βδομάδα προς βδομάδα, ελπίζοντας πως όλα θα πάνε καλά. 

Είχα τρείς αποβολές 6-7η βδομάδα πριν απο αυτή την εγκυμοσύνη. Δεν ξέρω τι σχέση έχει ο μικρότερος τράχηλος με τις ενέσεις αλλά για να στο είπε κάτι παραπάνω θα ξέρει.πηγαινεις και σε αιματολογο?

θα το συζητήσω και με την γυναικολόγο σε ένα μήνα που θα πάω που θα ειμαι και στον έβδομο.αλλα λόγω ότι μένω σε υποαναπτυκτη χώρα είπα να ρωτήσω και άλλες κοπέλες για το πρωτόκολλο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , Nicole.natasa είπε:

Είχα τρείς αποβολές 6-7η βδομάδα πριν απο αυτή την εγκυμοσύνη. Δεν ξέρω τι σχέση έχει ο μικρότερος τράχηλος με τις ενέσεις αλλά για να στο είπε κάτι παραπάνω θα ξέρει.πηγαινεις και σε αιματολογο?

θα το συζητήσω και με την γυναικολόγο σε ένα μήνα που θα πάω που θα ειμαι και στον έβδομο.αλλα λόγω ότι μένω σε υποαναπτυκτη χώρα είπα να ρωτήσω και άλλες κοπέλες για το πρωτόκολλο. 

Τώρα είναι πιο ασφαλές.. Έχουν περάσει αρκετοί μήνες! Ο μικρότερος τράχηλος, έχει σαν αποτέλεσμα να μην είναι τόσο ανθεκτικός, οπότε πρέπει να είμαι πάλι σε κατάκλιση και η κατάκλιση δημιουργεί πρόβλημα, γιατί αυξάνει τον κίνδυνο για θρομβους.. 

Ναι πηγαίνω σε αιματολογο και όσο περνάει ο καιρός τόσο και πιο συχνά κάνω εξετάσεις! 

Καλή μας επιτυχία! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Κοίτα εδώ έτσι και αλλιώς αμα θες επισκληριδιο πρέπει να μπεις προγραμματισμένα αλλιώς δεν κάνεις.οποτε δεν υπάρχει άλλη επιλογή.κ εγώ ξέρω μια δύο μέρες πριν σταματάς τις ενέσεις και την ασπιρίνη 2 βδομάδες πριν.δεν το έχω συζητήσει ακόμα με την γιατρό μου εδώ να σου πω την αλήθεια.γιατι είχα άγχος να φτάσει η εγκυμοσύνη πρώτα μέχρι εκεί λόγω τον προηγούμενων ατυχιών.

Να σου πω την αλήθεια κ εγώ μέρα μέρα πάω ακόμα, δεν θέλω να ρωτάω πολλά για τόσο μακριά. Γι’ αυτό δεν τον ρώτησα κάτι πάνω σ’ αυτά που είπε. Πάντως κάτι βασικό που είπε κ δεν το ανέφερα πριν. Ουσιαστικά όταν κανείς αντιπηκτικές, η επισκληρίδιος είναι το θέμα. Πρέπει να μην έχεις κάνει ένεση κάποιες ώρες πριν, 12 νομίζω είπε, για να κανείς επισκληριδιο. Θα τα μάθουμε όλα στην πορεία. Όλα καλά θα μας πάνε κορίτσια όμως!!:)

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Irenesirene79 λόγω της κατάκλισης όχι λόγω αιμάτωσης.αυτο λογικό το βρίσκω. 

@Marialena86 κ εγώ αυτο ξερω για την επισκληριδιο.για αυτό την κόβουν πριν.μου ανέφερε και κάτι για τις ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνια.αλλα κ εγώ όταν πάω μόνο να είναι οκ θέλω και βλέπουμε πως πάει.ακομα δεν έχω πάρει απόφαση να αγοράσω τίποτα.ουτε να το λέω δεν θέλω.

Όλα καλά θα πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις γύρισα από το γιατρό. Πέμπτη πάω για καμπύλη σακχάρου. Το μωρό μας είναι 900 γρ. Το βρήκε πολύ καλό! Το κεφάλι ήταν στον αφαλό μου και κοιμόταν. Εγώ έχω αρχίσει να κουράζομαι και να πονάει η πλάτη η μέση και τα πλευρά. Μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό όλα αυτά και μπορώ να πάρω ένα ντεπόν άλλα δε θέλω  να πάρω οπότε θα μείνω με τους πόνους μου. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ανακάλυψα την ομάδα αυτή!

Έχω ΠΗΤ 19/07 αγοράκι και θα γεννήσω στο Ι.Μ. Πάτρας με καισαρική 

Είναι 1ο παιδάκι και από την 19η Εβδομάδα νιώθω σχεδόν κάθε μέρα το μωράκι. Έκανα β επιπέδου 22εβδ. και 5 ημερών.

Εύχομαι σε όλες όλα να πάνε κατευχην...

Ήθελα να ρωτήσω αν η καμπύλη σακχάρου γίνεται σε όλες τις εγκύους.

Ευχαριστώ!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...