Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Feniamam είπε:

εγώ κ στο γιατρό που πάω κ σπίτι πάντα είχα 12 μεγάλη  κ 8 μικρη προχθές που μετρήθηκα είχα 13 μεγαλη.με ανησύχησε λίγο π ανέβηκε δεν ξέρω αν είναι κτ π συμβαινει

Καλημέρα κορίτσια!

Όντως μπορεί να είχες άγχος. Εγώ τη μετράω μόνο στο γιατρό. Συνήθως είναι 8-12, αλλά έχει δείξει κ 12,5 η μεγάλη. Μου λέει πως έχω άγχος εκείνη τη στιγμή που ισχύει.

1 ώρα πρίν, Nicole.natasa είπε:

Μπορεί να είχες άγχος εκείνη την ώρα και να ανέβηκε.η μία ανεβασμένη τιμή δεν λέει κάτι.

Να ρωτήσω.ποτε μπαίνουμε στον 7ο? γιατί η γιατρός μου μου είπε την 29η βδομάδα ενώ εγώ ήξερα 27

Κ εγώ 27η ξέρω!


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα. Ανακάλυψα το φόρουμ και τη συγκεκριμένη συζήτηση πριν κάποιες μέρες και ένιωσα ανείπωτη χαρά, γιατί με ηρέμησε από πολλές απόψεις! Είμαι πρώτη φορά έγκυος, με αρκετές δυσκολίες, αλλά έτοιμη να το παλέψω! 

Ήθελα να σας ρωτήσω, στον υπέρηχο β', ενημερώθηκε καμία για μικρότερο τράχηλο? Γενικά έχει κάποια καμία εικόνα για το τι μπορεί να σημαίνει πρακτικά αυτό? Ξέρω ότι είναι επικίνδυνο για την κύηση, αλλά έχετε καμία εικόνα σε ποσοστά? 

Ευχαριστώ πολύ και καλώς βρεθήκαμε!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Irenesirene79 είπε:

Καλησπέρα. Ανακάλυψα το φόρουμ και τη συγκεκριμένη συζήτηση πριν κάποιες μέρες και ένιωσα ανείπωτη χαρά, γιατί με ηρέμησε από πολλές απόψεις! Είμαι πρώτη φορά έγκυος, με αρκετές δυσκολίες, αλλά έτοιμη να το παλέψω! 

Ήθελα να σας ρωτήσω, στον υπέρηχο β', ενημερώθηκε καμία για μικρότερο τράχηλο? Γενικά έχει κάποια καμία εικόνα για το τι μπορεί να σημαίνει πρακτικά αυτό? Ξέρω ότι είναι επικίνδυνο για την κύηση, αλλά έχετε καμία εικόνα σε ποσοστά? 

Ευχαριστώ πολύ και καλώς βρεθήκαμε!!! 

Καλως ηρθες κοριτσι μου με το καλο !

Οταν μιλας για μικροτερο τραχηλο δλδ ποσο ;;

Link to comment
Share on other sites

2.3,ενω θα έπρεπε να είναι 2.5-3.00..η γυναικολόγος μου είπε να μην αγχώνομαι, αλλά είπε ξανά κατάκλιση και πάρα πολύ προσοχή. Μου είπε ότι αν φτάσω στην 32η εβδομάδα, δεν θα διατρέχει κίνδυνο. Απλά, μετά από αποκόλληση τριών μηνών, πλακέ αμνιακό σάκο και διάφορα άλλα προβλήματα, ήλπιζα ότι μετά την αμνιοπαρακεντηση θα ήταν όλα πιο χαλαρά. Με φοβίζει και η θρομβοφιλια μου. Αυτά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irenesirene79 είπε:

2.3,ενω θα έπρεπε να είναι 2.5-3.00..η γυναικολόγος μου είπε να μην αγχώνομαι, αλλά είπε ξανά κατάκλιση και πάρα πολύ προσοχή. Μου είπε ότι αν φτάσω στην 32η εβδομάδα, δεν θα διατρέχει κίνδυνο. Απλά, μετά από αποκόλληση τριών μηνών, πλακέ αμνιακό σάκο και διάφορα άλλα προβλήματα, ήλπιζα ότι μετά την αμνιοπαρακεντηση θα ήταν όλα πιο χαλαρά. Με φοβίζει και η θρομβοφιλια μου. Αυτά 

Καλώς ήρθες κορίτσι μου κ με ένα γερό μωρακι.οσον αφορά τη μη τήρηση της κατάκλισης οι απόψεις διίστανται για το αν παίζει ρόλο στο αν επιδηνωνουν κ άλλο το τραχηλο .Οπωσ κ να χει όσο πιο πολύ προσέχεις τόσο το καλύτερο.το χειροτερο που μπορεί να συμβεί που ρώτησες είναι απλα πρόωρος τοκετός.αλλα ό,τι και να πούμε εδώ ,ποτέ δε ξέρουμε πως μπορεί να δράσει το σώμα μας το επόμενο διαστημα που μας απομενει ακόμα κ για τις εγκύους που φαινομενικά όλα βαίνουν καλως.παντως πιστεύω ότι αισιως θα φτάσεις τις 30 κ παρπσανω βδομάδες δεν έχεις κ πολύ άλλωστε.να ακούς πάντα  τις συμβουλές του γιατρού σου, εφόσον την εμπιστεύεσαι κ που ξέρει το ιστορικό σου, κ όλα καλά θ πάνε.σου έχει δωσει μηπως κάποια προγενέστερη να περνεις;γιατί συνήθως δίνουν σε αυτές τις περιπτώσεις.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Irenesirene79 είπε:

Τι είναι η προγενέστερα? Μια κολπική κρέμα μου έδωσε, που μου είπε ότι πλέον θεωρείται ότι πιο αποτελεσματικό για τη συγκράτηση του τραχήλου 

Άμα είναι η vascor η κάπως έτσι είναι κρέμα προγεστερόνης.συνηθως αυτί δίνουν σε συνδιασμό με μαγνήσιο και κατάκλιση για να μην κάνεις συσπάσεις να μην κοντύνει άλλο. Ο γιατρός σου ξέρει. Ηρεμία και θα περάσει ο καιρός.

Όσο για την θρομβοφιλια να μην ανησυχείς εφόσον το έχεις βρει και παίρνεις την θεραπεία σου όλα θα πάνε καλά.κ εγώ έχω επίκτητη θρομβοφιλια. Κ εμένα με προβληματίζει αλλά τουλάχιστον ξέρουμε ότι υπάρχει.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Irenesirene79 είπε:

Τι είναι η προγενέστερα? Μια κολπική κρέμα μου έδωσε, που μου είπε ότι πλέον θεωρείται ότι πιο αποτελεσματικό για τη συγκράτηση του τραχήλου 

Προγεστερόνη ήθελα να γράψω είναι ορμόνη που βοηθά στην ενίσχυση του τραχήλου για περιπτώσεις όπως πρόληψη για πρόωρο τοκετό.λογικα η κολπική π σ έδωσε κτ τέτοιο θ είναι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Κ Χρόνια Πολλά!!

@Irenesirene79 Καλωσήρθες κορίτσι μου! Με το καλό το μωράκι σου! Πιστεύω πως ότι θέματα αντιμετωπίζουμε στην εγκυμοσύνη, το πιο σημαντικό είναι να τα γνωρίζουμε ώστε να ακούμε το γιατρό κ να κάνουμε αυτά που πρέπει. Κ εσυ το κανείς αυτό από ότι διαβάζω! Υπομονή κ ολα καλά θα πανε! Μην νομίζεις πως όταν ο γιατρός σου λέει όλα τα βλέπω καλά, δεν υπάρχει άγχος. Περνάνε διαφορά από το μυαλό μας πάντα. Αν θες στείλε ΠΗΤ, φύλο κ μαιευτήριο για να σε προσθέσω στο πινακακι. 
 

Κ με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι κορίτσια;; Τις τελευταίες μέρες νιώθω αρκετές φορές το μωρό να με κλωτσάει πολυ χαμηλά.. Σας συμβαίνει κ εσάς;; Τρομάζω λίγο ομολογώ όταν γίνεται αυτό! 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Κ Χρόνια Πολλά!!

@Irenesirene79 Καλωσήρθες κορίτσι μου! Με το καλό το μωράκι σου! Πιστεύω πως ότι θέματα αντιμετωπίζουμε στην εγκυμοσύνη, το πιο σημαντικό είναι να τα γνωρίζουμε ώστε να ακούμε το γιατρό κ να κάνουμε αυτά που πρέπει. Κ εσυ το κανείς αυτό από ότι διαβάζω! Υπομονή κ ολα καλά θα πανε! Μην νομίζεις πως όταν ο γιατρός σου λέει όλα τα βλέπω καλά, δεν υπάρχει άγχος. Περνάνε διαφορά από το μυαλό μας πάντα. Αν θες στείλε ΠΗΤ, φύλο κ μαιευτήριο για να σε προσθέσω στο πινακακι. 
 

Κ με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι κορίτσια;; Τις τελευταίες μέρες νιώθω αρκετές φορές το μωρό να με κλωτσάει πολυ χαμηλά.. Σας συμβαίνει κ εσάς;; Τρομάζω λίγο ομολογώ όταν γίνεται αυτό! 

Ειχα ακριβως την ιδια απορια !! Όταν ξυπναω το πρωι νιωθω να κλωτσαει παρα πολυ χαμηλα και απορω !

Αλλα μεσ στην ημέρα κλωτσαει κ πιο οανω οποτε φανταζομαι δεν ειναι κατι !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Angelina95 είπε:

Ειχα ακριβως την ιδια απορια !! Όταν ξυπναω το πρωι νιωθω να κλωτσαει παρα πολυ χαμηλα και απορω !

Αλλα μεσ στην ημέρα κλωτσαει κ πιο οανω οποτε φανταζομαι δεν ειναι κατι !

Αυτό σκέφτομαι κ εγώ κ ηρεμώ! Ότι μέσα στη μέρα το νιώθω κ πιο πάνω. Λογικά κόβουν βόλτες ακόμα!!

  • Χαχα 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΤ 28/7 κοριτσάκι στο Έλενα 

Και εγώ τη νιώθω πολύ συχνά χαμηλά και μου είπε ο εμβρυολογος ότι επειδή έχει ακόμη πολύ χώρο, κάνει μεγάλες κινήσεις και είναι πιθανό να τη νιώθω πολύ έντονα κάτω. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και τη στήριξη! Να μας πάνε όλα καλά! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κ γω το νιώθω αρκετές φορές χαμηλά σα να φτερουγαει κάτι κάτω στο τέτοιο μας χα χα λες κ έχει εγκλωβιστεί πεταλουδακι.εγω αν κ το νιώθω το μικρό, έντονες κινήσεις δε νιώθω πολλές μέσα στη μέρα είναι η αληθεια.αλλα ωστοσο το βράδυ ειδικά τον ύπνο κλωτσαει δυνατά ταυτόχρονα κάτω κ πάνω από τον αφαλό προς στο στομάχι λες κ προσπαθεί να κάνει σβουρα:lol:

Σήμερα το πρωί π κουνιόταν προς τα πλευρά μου κ μισό κοιμόμουν στο πλαι κ το χαιδεψα ένιωσα ένα ογκιδιακι/εξωγκοματακι να πιάνω κ μετά αυτό μαζεύτηκε.νιωθω συναντηθηκαμε:rolleyes:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Feniamam said:

Κ γω το νιώθω αρκετές φορές χαμηλά σα να φτερουγαει κάτι κάτω στο τέτοιο μας χα χα λες κ έχει εγκλωβιστεί πεταλουδακι.εγω αν κ το νιώθω το μικρό, έντονες κινήσεις δε νιώθω πολλές μέσα στη μέρα είναι η αληθεια.αλλα ωστοσο το βράδυ ειδικά τον ύπνο κλωτσαει δυνατά ταυτόχρονα κάτω κ πάνω από τον αφαλό προς στο στομάχι λες κ προσπαθεί να κάνει σβουρα:lol:

Σήμερα το πρωί π κουνιόταν προς τα πλευρά μου κ μισό κοιμόμουν στο πλαι κ το χαιδεψα ένιωσα ένα ογκιδιακι/εξωγκοματακι να πιάνω κ μετά αυτό μαζεύτηκε.νιωθω συναντηθηκαμε:rolleyes:

Τι ωραία συναισθήματα!!! Εγώ την νιώθω και πάνω και κάτω όταν ξαπλώνω ή κάθομαι περισσότερο. Επιτέλους μάθαμε το φύλο. Είναι κοριτσάκι :grin:!!! Πάμε για τη β επιπέδου τώρα στις 10 Απρίλη.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Πινακάκι Ιουλίου

@manaoula --> ΠΗΤ 4/7, αγοράκι, Νοσοκομείο Αλεξάνδρα, β’ επιπέδου 3/3

@Feniamam --> ΠΗΤ 7/7, κοριτσάκι, Γένεσις Θεσσαλονίκη (?), β’ επιπέδου 1/3

@Bbboob --> ΠΗΤ 12/7, αγοράκι, ?

@Marialena86 --> ΠΗΤ 15/7, κοριτσάκι, Ιασώ, β' επιπέδου 11/3

@Alex1989 --> ΠΗΤ 17/7, κοριτσάκι, ?, β' επιπέδου 9/3

@Nicole.natasa --> ΠΗΤ 18/7, αγοράκι, εκτός Ελλάδας, β' επιπέδου 3/3

@Angelina95 --> ΠΗΤ 19/7, αγοράκι, Ρέα

@Kelly_V --> ΠΗΤ 22/7, αγοράκι, Γένεσις Θεσσαλονίκη, β' επιπέδου 17/3

@*ζουζουνα*!!! --> ΠΗΤ 22/7, αγοράκι, Μητέρα, β' επιπέδου 10/3

@Irenesirene79 --> ΠΗΤ 28/7, κοριτσάκι, Έλενα

@berd --> ΠΗΤ 30/7, κοριτσάκι, CITY HOSPITAL Καλαμάτα, β' επιπέδου 10/4

  • Μου αρέσει 3

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...