Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Ένα έβαλα πέμπτης ημέρας.Οντως είναι πολύ νωρίς,απλά ήθελα να δω αν βγει έστω αχνή γραμμή,αλλά τπτ..το early predictor είναι διαφορετικό απο τα άλλα? Αυτό που πήρα δείχνει από την πέμπτη ημέρα συλληψης

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?Είμαι στην 23η κ δεν τα νιώθω όλη μέρα.Πιο πολύ το πρωί κ το βράδυ.Η μαία λέει από 28η αρχίζουμε να μετράμε κ να ανησυχούμε αν δεν τα ακούμε.

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Καλημερα! Πηγα κι εγω χθες στο γιατρο, 20 εβδομαδων σημερα. Ολα καλα, αρμονικες οι μετρησεις, οι λεπτομερειες στον β' επιπεδου! 

@Φραουλίνο η καθε επιστημονικη εταιρια (πχ ελληνικη εταιρια γυναικολογιας) βγαζει τις οδηγιες της για τον κορονοιο, ομως δεν ειναι κανονες, ειναι απλα συστασεις. Ο καθενας κανει οτι θελει αναλογα με το ποσο κοσμο εχει για να μην εχει και πολυκοσμια στην αιθουσα αναμονης!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Φραουλίνο

Ο υπερηχος καρδιας θα γινει λογικα την επομενη ή μεθεπομενη εβδομαδα.αυριο θα παρω να κανονισω.

Η β επιπεδου γυρω στις 10 μαιου.

Τωρα ψαχνω να βρω πώς να δικαιολογησω την αδεια εγκυμοσυνης ώστε να δω κ ποτε θα την παρω,μιας κ θελουν μονο χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο ή ικα.

Αυτος ο τραχηλος...αχ...ας ελπισουμε πως δεν θα με απογοητευσει.στην κορη μου ημουν με 7 χιλ απο την 32η εβδομαδα κ τελικα γεννησα 39+5.αλλα διαβασα πως μετα απο δυσκολη γεννα μπορει να τραυματιστει ο τραχηλος γι αυτο κ να ειναι κοντος σε επομενη εγκυμοσυνη.δεν ξερω αν ισχυει αλλα σιγουρα μετα την πρωτη γεννα που ζοριστηκα πολυ,φοβαμαι μηπως τον τραυματισα κιολας κ δεν αντεξει.ας ελπισουμε ομως πως στην β επιπεδου δεν θα εχει αλλαξει πολυ κ ας ελπισουμε κ τα χαπια κ η κρεμα (αν χρειαστουν)να βοηθησουν.στην κορη μου μαλλον ειχαν βοηθησει αφου γεννησα στην 40η εβδομαδα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , CMES είπε:

Καλημερα! Πηγα κι εγω χθες στο γιατρο, 20 εβδομαδων σημερα. Ολα καλα, αρμονικες οι μετρησεις, οι λεπτομερειες στον β' επιπεδου! 

@Φραουλίνο η καθε επιστημονικη εταιρια (πχ ελληνικη εταιρια γυναικολογιας) βγαζει τις οδηγιες της για τον κορονοιο, ομως δεν ειναι κανονες, ειναι απλα συστασεις. Ο καθενας κανει οτι θελει αναλογα με το ποσο κοσμο εχει για να μην εχει και πολυκοσμια στην αιθουσα αναμονης!

Καλημέρα κ από μένα.να ρωτήσω γιατί πηγές για υπέρηχο αφού έχεις την άλλη εβδομάδα β επιπέδου;κ εγώ την τρίτη που μας έρχεται έχω κ θα έχω κλείσει ακριβώς ένα μήνα να εξεταστώ..ξέρω σου φεύγει ένα άγχος ρε παιδί μου αλλά νομίζω στον μήνα μας κ αφού τα νιώθουμε πλέον τα ζουζούνια μια φορά τον μήνα είναι μια χαρά..στο τέλος θα ξςπατωθουμε πάλι κάθε εβδομάδα υπέρηχο..άλλη ερώτηση..καμπύλη πότε θα κάνετε;;;κ γενικά σας έγραψε άλλες εξετάσεις;;εγώ έκανα πριν τρείς εβδομάδες γενική σάκχαρο tsh ταχύτητα καθίζησης ερυθρών και έμμεσο coumbs γιατί έχω 0 αρνητικό ομάδα αίματος κ πρέπει να το τσεκαρω..τώρα λογικά πρέπει να ξανακάνω κάποιες..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Καλημέρα κ από μένα.να ρωτήσω γιατί πηγές για υπέρηχο αφού έχεις την άλλη εβδομάδα β επιπέδου;κ εγώ την τρίτη που μας έρχεται έχω κ θα έχω κλείσει ακριβώς ένα μήνα να εξεταστώ..ξέρω σου φεύγει ένα άγχος ρε παιδί μου αλλά νομίζω στον μήνα μας κ αφού τα νιώθουμε πλέον τα ζουζούνια μια φορά τον μήνα είναι μια χαρά..στο τέλος θα ξςπατωθουμε πάλι κάθε εβδομάδα υπέρηχο..άλλη ερώτηση..καμπύλη πότε θα κάνετε;;;κ γενικά σας έγραψε άλλες εξετάσεις;;εγώ έκανα πριν τρείς εβδομάδες γενική σάκχαρο tsh ταχύτητα καθίζησης ερυθρών και έμμεσο coumbs γιατί έχω 0 αρνητικό ομάδα αίματος κ πρέπει να το τσεκαρω..τώρα λογικά πρέπει να ξανακάνω κάποιες..

Καλημέρα! Εγώ πήγα αρχές του μήνα για εξέταση στον γυναικολόγο και μου έκανε και τις κλασικές αιματολογικές (αιματοκρίτη, γενική αίματος, αιμοσφαιρίνη, σίδηρο, φεριτίνη, αντισώματα για τοξόπλασμα, κυτταρομεγαλοϊό, εξετάσεις θυρεοειδούς και γλυκοζυλιωμένη). Τώρα ξανά στη β επιπέδου εξέταση ( την έβαλα 26 αντί για 28, θα τρελαινόμουν να περιμένω). Φαντάζομαι ότι στην επόμενη επίσκεψη θα μου ξανακάνει και καλλιέργεια κολπική, θα του το πω κιόλας.

  • Μου αρέσει 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο κορίτσια...στην αυχενική μου έγραψε ομφάλιος λώρος τρία αγγεία..υπάρχει περίπτωση τώρα στην β επιπέδου να μου πουν μονήρης ;;;;γιατί διάβασα διαφορά από εμπειρίες β επιπέδου κ λέω να δεν τις το είπαν στην αυχενική;;πως γίνεται να το βρουν στην β επιπέδου;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly800 είπε:

Κάτι άλλο κορίτσια...στην αυχενική μου έγραψε ομφάλιος λώρος τρία αγγεία..υπάρχει περίπτωση τώρα στην β επιπέδου να μου πουν μονήρης ;;;;γιατί διάβασα διαφορά από εμπειρίες β επιπέδου κ λέω να δεν τις το είπαν στην αυχενική;;πως γίνεται να το βρουν στην β επιπέδου;;

Συμμαθήτρια μην διαβάζεις εμπειρίες, κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Μόνο άγχος σου προσθέτουν.

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Liakada είπε:

Συμμαθήτρια μην διαβάζεις εμπειρίες, κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Μόνο άγχος σου προσθέτουν.

Ξέρω..πρώτη φορά μπήκα τώρα να δω βλακείες.εννοειται δεν το ξανακάνω..μια εβδομάδα έμεινε δεν θα κάτσω να αποτρελαθω...αλλά ρε παιδί μου.....γίνεται;;;αυτό μου έκανε εντύπωση γιατί στην αυχενική αυτά φαίνονται .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Ξέρω..πρώτη φορά μπήκα τώρα να δω βλακείες.εννοειται δεν το ξανακάνω..μια εβδομάδα έμεινε δεν θα κάτσω να αποτρελαθω...αλλά ρε παιδί μου.....γίνεται;;;αυτό μου έκανε εντύπωση γιατί στην αυχενική αυτά φαίνονται .

Όπως το λες, εγώ καταλαβαίνω ότι μπορεί να είχε γίνει λάθος στην αυχενική και μετά το έγραψαν όπως πραγματικά ήταν.

  • Μου αρέσει 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Liakada είπε:

Όπως το λες, εγώ καταλαβαίνω ότι μπορεί να είχε γίνει λάθος στην αυχενική και μετά το έγραψαν όπως πραγματικά ήταν.

Γενικότερα παίζει να γίνεται πρόχειρη εκτίμηση στην αυχενική..υπάρχουν ακόμα γιατροί που την κάνουν στο ιατρείο τους..κ εγώ στον γιο μου στο ιατρείο ο γιατρός μου το έκανε..δηλαδή στην κλινική που ήταν δική του..εντάξει είχε τρελή εμπειρία ο γιατρός μου ...αλλά τώρα υπάρχει εξέλιξη κ σε αυτόν τον τομέα..ο γιατρός που πήγα τώρα στην αυχενική έψαχνε την καρδιά του εμβρύου παράδειγμα κ από ένδειξη στο συκώτι κ από έναν σχηματισμό νι ( το γράμμα) στην καρδιά που θα σημαίνει ότι δεν έχει μετάθεση μεγάλων αγγείων πχ..όποτε σίγουρα αν δεν πας σε εξειδικευμένο γιατρό ίσως ξεφύγουν κάποια πράγματα...κ από δω μέσα κοπέλα από το φόρουμ που γέννησε πριν δύο χρόνια το πρώτο στο ιατρείο του ο γιατρός της έκανε αυχενική..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Γενικότερα παίζει να γίνεται πρόχειρη εκτίμηση στην αυχενική..υπάρχουν ακόμα γιατροί που την κάνουν στο ιατρείο τους..κ εγώ στον γιο μου στο ιατρείο ο γιατρός μου το έκανε..δηλαδή στην κλινική που ήταν δική του..εντάξει είχε τρελή εμπειρία ο γιατρός μου ...αλλά τώρα υπάρχει εξέλιξη κ σε αυτόν τον τομέα..ο γιατρός που πήγα τώρα στην αυχενική έψαχνε την καρδιά του εμβρύου παράδειγμα κ από ένδειξη στο συκώτι κ από έναν σχηματισμό νι ( το γράμμα) στην καρδιά που θα σημαίνει ότι δεν έχει μετάθεση μεγάλων αγγείων πχ..όποτε σίγουρα αν δεν πας σε εξειδικευμένο γιατρό ίσως ξεφύγουν κάποια πράγματα...κ από δω μέσα κοπέλα από το φόρουμ που γέννησε πριν δύο χρόνια το πρώτο στο ιατρείο του ο γιατρός της έκανε αυχενική..

Την αυχενική και τη β επιπέδου πρέπει να την κάνουν αποκλειστικά και μόνο γιατροί που υπογράφουν στο τέλος με FMF id και τον αριθμό τους δίπλα. Αν δεν έχουν τέτοια πιστοποίηση, δεν είναι αδειοδοτημένοι. Τώρα τι κάνει ο καθένας είναι άλλο καπέλο. Αλλά κι εμείς που έχουμε τόση πληροφόρηση πλέον πρέπει να ανοίγουμε τα μάτια μας και να προσέχουμε. Οι πιστοποιημένοι γιατροί έχουν εξελιγμένα μηχανήματα και αν ψάξεις στο Ίντερνετ υπάρχει η λίστα πιστοποιημένων για όλη την Ελλάδα.

  • Μου αρέσει 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Καλημερα! Πηγα κι εγω χθες στο γιατρο, 20 εβδομαδων σημερα. Ολα καλα, αρμονικες οι μετρησεις, οι λεπτομερειες στον β' επιπεδου! 

@Φραουλίνο η καθε επιστημονικη εταιρια (πχ ελληνικη εταιρια γυναικολογιας) βγαζει τις οδηγιες της για τον κορονοιο, ομως δεν ειναι κανονες, ειναι απλα συστασεις. Ο καθενας κανει οτι θελει αναλογα με το ποσο κοσμο εχει για να μην εχει και πολυκοσμια στην αιθουσα αναμονης!

Ναι εχεις δίκιο ετσι είναι, φυσικά και κάνει ο καθένας ότι θέλει.. Γι αυτό είπα τον δικό μου αυστηρό και στραβοξυλο χαχαχαχ

Ο γυναικολόγος μου αφήνει καθ όλη τη διάρκεια της πανδημίας, ουδέποτε μας είπε κάτι για να μην μπούμε μαζί! Ο εμβρυολόγος μου από την άλλη περισυ το Μάιο δεν άφηνε, τον Αύγουστο άφηνε και τώρα πάλι δεν αφήνει.. Ότι του φανεί ανάλογα τα κέφια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emilly800 είπε:

Καλημέρα κ από μένα.να ρωτήσω γιατί πηγές για υπέρηχο αφού έχεις την άλλη εβδομάδα β επιπέδου;κ εγώ την τρίτη που μας έρχεται έχω κ θα έχω κλείσει ακριβώς ένα μήνα να εξεταστώ..ξέρω σου φεύγει ένα άγχος ρε παιδί μου αλλά νομίζω στον μήνα μας κ αφού τα νιώθουμε πλέον τα ζουζούνια μια φορά τον μήνα είναι μια χαρά..στο τέλος θα ξςπατωθουμε πάλι κάθε εβδομάδα υπέρηχο..άλλη ερώτηση..καμπύλη πότε θα κάνετε;;;κ γενικά σας έγραψε άλλες εξετάσεις;;εγώ έκανα πριν τρείς εβδομάδες γενική σάκχαρο tsh ταχύτητα καθίζησης ερυθρών και έμμεσο coumbs γιατί έχω 0 αρνητικό ομάδα αίματος κ πρέπει να το τσεκαρω..τώρα λογικά πρέπει να ξανακάνω κάποιες..

Κανω πολυ τακτικα (καθε 3 εβδομαδες) υπερηχο για να μετραμε τον τραχηλο. Και στους 2 προηγουμενους τοκετους εκανα ρηξη στον τραχηλο, στον τελευταιο δε ηταν τοσο μεγαλη η ρηξη που ειχα τρελη αιμορραγια μετα τον τοκετο. Μου ειπε λοιπον ο γιατρος οτι λογω του προηγουμενου τραυματισμου πρεπει σε αυτην την εγκυμοσυνη να μετραμε συνεχεια τον τραχηλο.

@Stalicha αν ειχε τραυματιστει ο τραχηλος στον τοκετο, πιστεψε με θα το ηξερες!! Εγω ειχα ξεματωσει!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Liakada είπε:

Όπως το λες, εγώ καταλαβαίνω ότι μπορεί να είχε γίνει λάθος στην αυχενική και μετά το έγραψαν όπως πραγματικά ήταν.

Γενικότερα παίζει να γίνεται πρόχειρη εκτίμηση στην αυχενική..υπάρχουν ακόμα γιατροί που την κάνουν στο ιατρείο τους..κ εγώ στον γιο μου στο ιατρείο ο γιατρός μου το έκανε..δηλαδή στην κλινική που ήταν δική του..εντάξει είχε τρελή εμπειρία ο γιατρός μου ...αλλά τώρα υπάρχει εξέλιξη κ σε αυτόν τον τομέα..ο γιατρός που πήγα τώρα στην αυχενική έψαχνε την καρδιά του εμβρύου παράδειγμα κ από ένδειξη στο συκώτι κ από έναν σχηματισμό νι ( το γράμμα) στην καρδιά που θα σημαίνει ότι δεν έχει μετάθεση μεγάλων αγγείων πχ..όποτε σίγουρα αν δεν πας σε εξειδικευμένο γιατρό ίσως ξεφύγουν κάποια πράγματα...κ από δω μέσα κοπέλα από το φόρουμ που γέννησε πριν δύο χρόνια το πρώτο στο ιατρείο του ο γιατρός της έκανε αυχενική..

Αχ μου έβγαλε δύο φορές την ίδια απάντηση.....τέλος πάντων...κορίτσια μόλις κλείσουμε 21 εβδομάδες μπαίνουμε έκτο μήνα;;δηλαδή μάλλον σήμερα είμαι 20,6 άρα σε μια εβδομάδα μπαίνω;;ηηηη με το που αρχίσουμε την. 22 εβδομάδα είναι εκτός;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Γενικότερα παίζει να γίνεται πρόχειρη εκτίμηση στην αυχενική..υπάρχουν ακόμα γιατροί που την κάνουν στο ιατρείο τους..κ εγώ στον γιο μου στο ιατρείο ο γιατρός μου το έκανε..δηλαδή στην κλινική που ήταν δική του..εντάξει είχε τρελή εμπειρία ο γιατρός μου ...αλλά τώρα υπάρχει εξέλιξη κ σε αυτόν τον τομέα..ο γιατρός που πήγα τώρα στην αυχενική έψαχνε την καρδιά του εμβρύου παράδειγμα κ από ένδειξη στο συκώτι κ από έναν σχηματισμό νι ( το γράμμα) στην καρδιά που θα σημαίνει ότι δεν έχει μετάθεση μεγάλων αγγείων πχ..όποτε σίγουρα αν δεν πας σε εξειδικευμένο γιατρό ίσως ξεφύγουν κάποια πράγματα...κ από δω μέσα κοπέλα από το φόρουμ που γέννησε πριν δύο χρόνια το πρώτο στο ιατρείο του ο γιατρός της έκανε αυχενική..

Αχ μου έβγαλε δύο φορές την ίδια απάντηση.....τέλος πάντων...κορίτσια μόλις κλείσουμε 21 εβδομάδες μπαίνουμε έκτο μήνα;;δηλαδή μάλλον σήμερα είμαι 20,6 άρα σε μια εβδομάδα μπαίνω;;ηηηη με το που αρχίσουμε την. 22 εβδομάδα είναι εκτός;;

Πρεπει να μπεις στην 22η!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Emilly800 είπε:

Καλημέρα κ από μένα.να ρωτήσω γιατί πηγές για υπέρηχο αφού έχεις την άλλη εβδομάδα β επιπέδου;κ εγώ την τρίτη που μας έρχεται έχω κ θα έχω κλείσει ακριβώς ένα μήνα να εξεταστώ..ξέρω σου φεύγει ένα άγχος ρε παιδί μου αλλά νομίζω στον μήνα μας κ αφού τα νιώθουμε πλέον τα ζουζούνια μια φορά τον μήνα είναι μια χαρά..στο τέλος θα ξςπατωθουμε πάλι κάθε εβδομάδα υπέρηχο..άλλη ερώτηση..καμπύλη πότε θα κάνετε;;;κ γενικά σας έγραψε άλλες εξετάσεις;;εγώ έκανα πριν τρείς εβδομάδες γενική σάκχαρο tsh ταχύτητα καθίζησης ερυθρών και έμμεσο coumbs γιατί έχω 0 αρνητικό ομάδα αίματος κ πρέπει να το τσεκαρω..τώρα λογικά πρέπει να ξανακάνω κάποιες..

Καμπυλη εγώ θα κάνω τέλος του μήνα και έχω ραντεβού με την ενδοκρινολογο 05/05 να τη δει και να μου πει αν θα με αποδεσμεύσει ή αν θα κάνω διατροφή στη συνέχεια. Άλλες εξετάσεις όχι, κάθε μήνα κάνω κανονικά τοξοπλασμα, cmv, γενική αίματος θυροειδή ζάχαρο κλπ τα κλασικά! Καλλιέργεια κολπικου έκανα στην αρχή οπότε στο τέλος τώρα πάλι.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...