Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , CMES είπε:

Υπαρχουν πολλα προιοντα vegan παντως εναλλακτικα! Αν θες εχω και απειρες συνταγες!! Εφτιαξα ενα vegan παγωτο σοκολατα-καρυδα να παθεις πλακα!!

Καλε γραψε συνταγη να την εχω προχειρη!δεν θα αντεξω σου λεω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια τι να σας πω;ο,τι κ να πω ειναι λιγο για αυτο που ζω.μαλλον ο μικρος εχει αλλεργια στο γαλα.περιμενω να βγουν κ οι εξετασεις του κ να παω στο ραντεβου με την παιδιατρο να μου το επιβεβαιωσει.εγω ομως ειμαι σιγουρη.τοσο καιρο προσεχα τα γαλακτοκομικα (για παν ενδεχομενο) κ ετρωγα μονο λιγο κατσικισιο με κελογκς κ ενα τυρι σε τοστ καμια φορα.δεν ειχε εμφανισει κατι ο μικρος.εφαγα πριν 2 μερες ενα γιαουρτι για να μην το πεταξω κ τσουπ.απο κεινη τη μερα κ μετα συνεχεια πανες με λιγη κοκκινη βλεννη.πλεον απεχω απολα τα γαλακτοκομικα μεχρι να καθαρισει ο μικρος.μου φαινεταιναδιανοητο να σταματησω τα παντα.σκεφτειτε:τυρι,γαλα,σοκολατα κ ο,τι περιεχει ορο γαλακτος(πχ αλλαντικο γαλοπουλα) ή /και μοσχαρι.δλδ για ενα χρονο που θα θελα να θηλασω μου φαινεται αδιανοητο.δεν ξερω..μου εχει πεσει πολυ η ψυχολογια.

Ωχ υπομονή κορίτσι μου, αυτές οι αλλεργίες κρατάνε κάποιους μήνες συνήθως και περνάνε.. Λοιπόν επειδή είσαι από Αθήνα αν θυμάμαι καλά, το ζαχαροπλαστειο φύσις έχει vegan επιλογές με σοκολάτα από γάλα καρύδας και παγωτά και γενικά ποοοολυ νόστιμα!! Εγω τρώω από κει και χωρίς να έχω θέμα, η παστα vegan είναι απλά κόλαση!!! Κάνει και ντελιβερι μέσω efood και wolt αλλά έχει καταστήματα στη μεσογείων στην Αγία Παρασκευή και στην Κηφισίας στα Μελίσσια αν θυμάμαι καλά.

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

@Φραουλίνο εννοειται η μεικτη διατροφη ειναι η πιο κουραστικη! Το ειχα αναφερει και πιο πανω, οτι δεν επιλεγω τη μεικτη διατροφη γιατι απο τη στιγμη που δεν εχω βοηθεια απο κανεναν δεν εχω το κουραγιο!

Λοιπον κατεληξα σε συμπερασμα: τελικα οντως χρειαζοταν το ξενο γαλα το μωρο. Ισως οταν θα εδραιωνοταν ο θηλασμος να ηταν  καλυτερα τα πραγματα, ομως προς το παρον δεν τσουλαγε το θεμα. 1ον ηταν 18-20 ωρες το 24ωρο στο στηθος (χωρις υπερβολη) 2ον λιγα τσισα 3ον ανυπαρκτα κακα 4ον 4 ωρες υπνο την ημερα σπαστα 5ον οντως ηταν κιτρινος τελικα, τωρα που ξασπριζει καραλαβα τη διαφορα

Και ολοκληρωνω: επιτελους κοιμαται!!!!! Χθες κοιμηθηκε 2 φορες απο 2 ωρες το πρωι και 4 ωρες συνεχομενες το βραδυ!! Εκανα τοοοσες δουλειες!!!! Ανυπομονω να τελειωνω με το θηλασμο. Κουραστηκα απο αυτην την υπερπροσπαθεια χωρις αποτελεσμα για 3η φορα!!

Μπορεις να κοψεις τα νυχια κανονικα τωρα! Απλα καλυτερα να το κανεις την ωρα που θηλαζει ή που κοιμαται για να ειναι ηρεμη. Θυμισου να τα κοβεις στην ευθεια (μη στρογγυλευεις τις ακρες δηλαδη).

Πολύ χαίρομαι κοπέλα μου με αυτές τις εξελίξεις!! Μπράβο που όλα πάνε καλά και φαίνεται ποιο είναι τελικά το καλύτερο για το μωρό σου και για σένα! Το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό, μην απογοητεύεσαι μόνο δες τα θετικά και προχώρα! ❤️

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Καλε γραψε συνταγη να την εχω προχειρη!δεν θα αντεξω σου λεω!

400 γρ. κρέμα καρύδας

100 γρ. ζάχαρη κρυσταλλική

45 γρ. βούτυρο καρύδας, λιωμένο ή φυτικο βουτυρο

1 πρέζα αλάτι

2 κ.γ. εκχύλισμα βανίλιας

250 γρ Κουβερτουρα

Η εκτελεση ειναι πολυ απλη: τα ανακατεβεις ολα μαζι ( η κουβερτουρα λιωμενη σε μπεν μαρι ή φουρνο μικροκυματων) και τα βαζεις παγωτομηχανη. Αν δεν εχεις παγωτομηχανη βαζεις το μειγμα σε ενα μπολ σκεπασμενο με μια μεμβρανη και στην καταψυξη. Ανα μια ωρα το βγαζεις και ανακατευεις με το μιξερ

  • Ευχαριστώ 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ ευχαριστω πολυ κοριτσια.

Η συνταγη φαινεται τελεια!!! @CMES

@φραουλινο το ξερω.αυτο σκεφτηκα κνεγω.οντως η παστα ειναι απιστευτη

Μου φαινεται αυριο κιολας θα παω να παρω.ειμαι τοσες μερες χωρις ντοπα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, CMES είπε:

Καλημερα κοριτσια!! Ξερω, θα με πειτε λιγο τρελη, ομως παλι ανησυχησα σημερα! Ζυγισα τον μικρο και εχει παρει 540 γραμμαρια σε μια εβδομαδα! Δεν ειναι παρα πολυ;;

Καλημέρα και συγνώμη που πετάγομαι στην συζήτηση σας! Επειδή σας διαβάζω συχνά από ότι θυμάμαι παιδευτηκες πολύ με τον θηλασμό και είσαι στην διαδικασία που τον κωβεις αν δεν κάνω λάθος οπότε κατά πάσα πιθανότητα ο μικρούλης σου έμεινε λίγο πίσω σε πρόσληψη και με το ξένο πήρε φόρα μην αγχώνεσαι καθόλου είναι φυσιολογικό και κάθε εβδομάδα φυσικά δεν παίρνουν τα ίδια γραμμάρια! Να τον χαίρεσαι!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλημερα κοριτσια!! Ξερω, θα με πειτε λιγο τρελη, ομως παλι ανησυχησα σημερα! Ζυγισα τον μικρο και εχει παρει 540 γραμμαρια σε μια εβδομαδα! Δεν ειναι παρα πολυ;;

Καλημέρα! Νομίζω ότι επειδή το παιδάκι μπορεί να πειναγε, ενδέχεται να ήταν λίγο πιο λαίμαργο στην αρχή με το ξένο. Στην πορεία θα βρει την ισορροπία του. μια χαρά είστε!


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια... Χαθήκαμε λίγο.... Πήγαμε παιδίατρο σήμερα.. 4 κιλα φτασαμε.. Αυριο κλείνουμε 1 μήνα.. Δεν μου έχει κάνει εμετο από το Σάββατο.. Οι γουλιες που βγάζουν μου είπε είναι απόλυτα φυσιολογικό και όσο μεγαλώνουν θα ελαττώνεται.. Κοίταξε και τα ισχυα του σήμερα όλα πολύ καλά.. Αλλα κάτι από το γαλα μου το. Πειραζει.. Εχει γεμίσει σπυρακια πρόσωπο λαιμό στηθος και χεράκια.. Μου ειπε είναι αλλεργικό.. Οποτε και εγω διατροφή αν θελω να μην σταματησω τον θηλασμό.. Οποτε κοτοσουπες από σήμερα.. Χαχχα.. Διατροφή στην εγκυμοσυνη λόγω διαβήτη διατροφή και τωρα.. Ολα για τα μωρα μας.. Να ειναι εκείνα καλά και δεν πειραζει.. Δεν νιωθω έτοιμη να τον κόψω τον θηλασμό.. Ασχέτως αν εγώ κουραζομαι που το βγαζω κάθε 3 ώρες.. Θα το κανω ωσπου αντέχω... Είπα αν φτάσω έστω τους δύο μήνες... Και μετα βλέπουμε.. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2021 at 4:14 ΜΜ, Sofiamar93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... Χαθήκαμε λίγο.... Πήγαμε παιδίατρο σήμερα.. 4 κιλα φτασαμε.. Αυριο κλείνουμε 1 μήνα.. Δεν μου έχει κάνει εμετο από το Σάββατο.. Οι γουλιες που βγάζουν μου είπε είναι απόλυτα φυσιολογικό και όσο μεγαλώνουν θα ελαττώνεται.. Κοίταξε και τα ισχυα του σήμερα όλα πολύ καλά.. Αλλα κάτι από το γαλα μου το. Πειραζει.. Εχει γεμίσει σπυρακια πρόσωπο λαιμό στηθος και χεράκια.. Μου ειπε είναι αλλεργικό.. Οποτε και εγω διατροφή αν θελω να μην σταματησω τον θηλασμό.. Οποτε κοτοσουπες από σήμερα.. Χαχχα.. Διατροφή στην εγκυμοσυνη λόγω διαβήτη διατροφή και τωρα.. Ολα για τα μωρα μας.. Να ειναι εκείνα καλά και δεν πειραζει.. Δεν νιωθω έτοιμη να τον κόψω τον θηλασμό.. Ασχέτως αν εγώ κουραζομαι που το βγαζω κάθε 3 ώρες.. Θα το κανω ωσπου αντέχω... Είπα αν φτάσω έστω τους δύο μήνες... Και μετα βλέπουμε.. 

Μπράβο σοφακι όλα καλα πάνε με το μωράκι σου !!! Άσε και μένα μου έχει κόψει τα γαλακτοκομικά γιατί έχει διαφορα κοιλιακά θεματάκια.. αύριο θα πάμε να μας δει να δούμε αν είναι κολικοι.. και εγώ τα έχω παίξει με τον θηλασμό. Χθες ήταν φρίκη η μέρα, όλη μέρα πεινούσε και έκλαιγε γοερά γιατί δε ζοριζόταν με τα κακά της. Έφτασα σε οριακά σημεία. Έκλαιγα και εγώ είχα εξουθενωθεί. Ευτυχώς είχαμε ήρεμο βράδυ και ήρεμη μέρα σήμερα.

αυτο που με μπερδεύει είναι ποση ώρα θηλάζει και αν θηλάζει σωστά. Είναι φορές που κάθεται 45-50 λεπτά και είναι φορές που κάθεται 20-25 λεπτά και δεν είμαι σίγουρη αν έχει φάει καλα αλλά το πετάει δεν θέλει. Ξανά ζητάει στη μια ώρα αλλά και στις 2 με 2,5. Το βράδυ κοιμάται ένα 3ωρο και μετά ξυπνάει στις δυο. Είμαστε 20 ημερών. Την βλέπω που την παίρνει και ο ύπνος γλαρωνει στο στήθος κι δε χορταίνει λογικά οπότε ζητάει πιο συχνά να φάει μετά.. Αχχ με μπερδεύει… ποτε και πως θα καταλάβω ότι έχει εδραιωθεί ο θηλασμός ;;;;

Αλήθεια εσείς ποση ώρα θηλάζετε ;;;; οι θηλές σας έχουν συνέλθει ,;; Εμένα πάντα με διΑπερνουν ρεύματα όταν πάει να τις πιάσει. Τη μια κιόλας την έχει τραυματίσει σε ένα σημείο 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επιτέλους γεννησαμε την Τετάρτη το μεσημέρι στισ 40+5 με ένα δύσκολο φυσικό τοκετό στο σπίτι (προγραμματισμενο). Κάναμε εναν υπέροχο μπέμπη 3640. Δεν έχουμε καμία ελπίδα για θηλασμό λόγω υποπλασίας των αδενων, αλλα εχω μια ερωτηση για τις πιο εμπειρες. Κοιμάται μόνο αγκαλιά, τι μπορεί να γίνει για να κοιμαται λιγο στο λίκνο του?

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Io_anna είπε:

Κορίτσια επιτέλους γεννησαμε την Τετάρτη το μεσημέρι στισ 40+5 με ένα δύσκολο φυσικό τοκετό στο σπίτι (προγραμματισμενο). Κάναμε εναν υπέροχο μπέμπη 3640. Δεν έχουμε καμία ελπίδα για θηλασμό λόγω υποπλασίας των αδενων, αλλα εχω μια ερωτηση για τις πιο εμπειρες. Κοιμάται μόνο αγκαλιά, τι μπορεί να γίνει για να κοιμαται λιγο στο λίκνο του?

Να σου ζήσει κορίτσι μου !!! Γερο και δυνατό μωράκι να είναι !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Io_anna είπε:

Κορίτσια επιτέλους γεννησαμε την Τετάρτη το μεσημέρι στισ 40+5 με ένα δύσκολο φυσικό τοκετό στο σπίτι (προγραμματισμενο). Κάναμε εναν υπέροχο μπέμπη 3640. Δεν έχουμε καμία ελπίδα για θηλασμό λόγω υποπλασίας των αδενων, αλλα εχω μια ερωτηση για τις πιο εμπειρες. Κοιμάται μόνο αγκαλιά, τι μπορεί να γίνει για να κοιμαται λιγο στο λίκνο του?

Να σας ζήσει ο μπέμπης!! Καλή ανατροφή!


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Κορίτσια επιτέλους γεννησαμε την Τετάρτη το μεσημέρι στισ 40+5 με ένα δύσκολο φυσικό τοκετό στο σπίτι (προγραμματισμενο). Κάναμε εναν υπέροχο μπέμπη 3640. Δεν έχουμε καμία ελπίδα για θηλασμό λόγω υποπλασίας των αδενων, αλλα εχω μια ερωτηση για τις πιο εμπειρες. Κοιμάται μόνο αγκαλιά, τι μπορεί να γίνει για να κοιμαται λιγο στο λίκνο του?

Ωωω να σου ζήσει!!!! :x

Κοίταξε η αλήθεια είναι ότι τα νεογέννητα θέλουν πολύ αγκαλίτσα με την μανούλα είτε θηλάζουν είτε όχι, παρ'ολα αυτά εμένα ο πρώτος μου κοιμόταν στο πορτ μπεμπέ του πολύ εύκολα γιατί δεν τον θήλαζα. Με την μικρή τώρα όμως έχω θέμα, θέλει συνέχεια εμένα και είναι λογικό. Νομίζω ότι είναι νωρίς να μάθει να κοιμάται μόνο του, γιατι μόλις γέννησες, σίγουρα θα θέλει να σε μυρίζει, να σε ακούει, να σε νιώθει. Βέβαια έχω ακούσει και το άλλο, ότι μπορείς να το μάθεις από την αρχή να κοιμάται μόνο του, γιατί είναι όλα θέμα συνήθειας. Επειδή δεν κατάλαβα, εάν τον αφήσεις στο λίκνο ξυπνάει, ή θέλεις απλώς να μάθει να κοιμάται εκεί και όχι στα χέρια; επίσης υπάρχουν πολλά βιβλία με εκπαίδευση ύπνου που ίσως να σε βοηθήσουν! 

18 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Μπράβο σοφακι όλα καλα πάνε με το μωράκι σου !!! Άσε και μένα μου έχει κόψει τα γαλακτοκομικά γιατί έχει διαφορα κοιλιακά θεματάκια.. αύριο θα πάμε να μας δει να δούμε αν είναι κολικοι.. και εγώ τα έχω παίξει με τον θηλασμό. Χθες ήταν φρίκη η μέρα, όλη μέρα πεινούσε και έκλαιγε γοερά γιατί δε ζοριζόταν με τα κακά της. Έφτασα σε οριακά σημεία. Έκλαιγα και εγώ είχα εξουθενωθεί. Ευτυχώς είχαμε ήρεμο βράδυ και ήρεμη μέρα σήμερα.

αυτο που με μπερδεύει είναι ποση ώρα θηλάζει και αν θηλάζει σωστά. Είναι φορές που κάθεται 45-50 λεπτά και είναι φορές που κάθεται 20-25 λεπτά και δεν είμαι σίγουρη αν έχει φάει καλα αλλά το πετάει δεν θέλει. Ξανά ζητάει στη μια ώρα αλλά και στις 2 με 2,5. Το βράδυ κοιμάται ένα 3ωρο και μετά ξυπνάει στις δυο. Είμαστε 20 ημερών. Την βλέπω που την παίρνει και ο ύπνος γλαρωνει στο στήθος κι δε χορταίνει λογικά οπότε ζητάει πιο συχνά να φάει μετά.. Αχχ με μπερδεύει… ποτε και πως θα καταλάβω ότι έχει εδραιωθεί ο θηλασμός ;;;;

Αλήθεια εσείς ποση ώρα θηλάζετε ;;;; οι θηλές σας έχουν συνέλθει ,;; Εμένα πάντα με διΑπερνουν ρεύματα όταν πάει να τις πιάσει. Τη μια κιόλας την έχει τραυματίσει σε ένα σημείο 

Ξένια μου κι εμένα μου έκοψε τα γαλακτοκομικα για να δούμε μήπως σταματήσει το κλάμα την ωρα του φαγητού γιατί δείχνει ότι κάτι την ενοχλεί πάρα πολύ, συν του ότι μου κάνει εμετούς εκτός από γουλιες. Το στήθος μου είναι πολύ καλύτερα αλλά ίσως βοηθάει το ότι αντλώ κιόλας και δεν θηλάζω μόνο. 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Anneliz με την άντληση φοβάμαι την υπερπαραγωγή.. προσπαθώ να μην αντλώ κάθε μέρα και να φτάνω στα όρια με τον θηλασμό.. βέβαια θα μου πεις μετά που θα βγω πάλι στον έξω κόσμο θα κάνω σίγουρα άντληση!! 
σημερα πήγαμε γιατρό !! 20 ημερών 3700!!! Τα έχουμε πάει παρα πολύ καλα !!!! Δυστυχώς διαγνωσθηκαμε και επίσημα με κολικούς…….ο ίκτερος όμως ευτυχώς μας αποχαιρέτησε !!!! Τώρα πλέον μπορεί να τρώει οπότε το ζητάει και όσο θέλει !!!!!! Απλά μέσα στην ημέρα να προσπαθώ να μη ξεφεύγει το 3ωρο και το βράδυ μπορεί και 4και 5 ώρες να μην φάει αν δεν το ζητήσει.. κάτι που έγινε χθες και κατάφερα και κοιμήθηκα 4 ώρες συνεχόμενα !!!! Σαν ψέμα !!!!!!!! Μου είπε να δίνω στήθος και σπάνια συμπλήρωμα για τους κολικούς !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , xenia^^ είπε:

@Anneliz με την άντληση φοβάμαι την υπερπαραγωγή.. προσπαθώ να μην αντλώ κάθε μέρα και να φτάνω στα όρια με τον θηλασμό.. βέβαια θα μου πεις μετά που θα βγω πάλι στον έξω κόσμο θα κάνω σίγουρα άντληση!! 
σημερα πήγαμε γιατρό !! 20 ημερών 3700!!! Τα έχουμε πάει παρα πολύ καλα !!!! Δυστυχώς διαγνωσθηκαμε και επίσημα με κολικούς…….ο ίκτερος όμως ευτυχώς μας αποχαιρέτησε !!!! Τώρα πλέον μπορεί να τρώει οπότε το ζητάει και όσο θέλει !!!!!! Απλά μέσα στην ημέρα να προσπαθώ να μη ξεφεύγει το 3ωρο και το βράδυ μπορεί και 4και 5 ώρες να μην φάει αν δεν το ζητήσει.. κάτι που έγινε χθες και κατάφερα και κοιμήθηκα 4 ώρες συνεχόμενα !!!! Σαν ψέμα !!!!!!!! Μου είπε να δίνω στήθος και σπάνια συμπλήρωμα για τους κολικούς !!! 

Τέλεια όλα μια χαρά!!! Όχι όχι να μην κάνεις άντληση φυσικά. Εγώ δεν άντεχα τόσες ώρες στο στήθος γι'αυτο ξεκίνησα αλλά δεν σημαίνει ότι είναι το ιδανικό σε καμία περίπτωση. Απλώς αυτό εμένα με έχει βοηθήσει πολύ. Εσύ φυσικά συνεχισε έτσι!! Άρα τώρα συνεχίζεις αποχη από τα γαλακτοκομικα; πωπω ειναι πολυ δύσκολο. Εγώ κοιτάω συνέχεια τις ετικέτες των προϊόντων πφφ.. 

 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...