Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 49 λεπτά , Anneliz είπε:

Τέλεια όλα μια χαρά!!! Όχι όχι να μην κάνεις άντληση φυσικά. Εγώ δεν άντεχα τόσες ώρες στο στήθος γι'αυτο ξεκίνησα αλλά δεν σημαίνει ότι είναι το ιδανικό σε καμία περίπτωση. Απλώς αυτό εμένα με έχει βοηθήσει πολύ. Εσύ φυσικά συνεχισε έτσι!! Άρα τώρα συνεχίζεις αποχη από τα γαλακτοκομικα; πωπω ειναι πολυ δύσκολο. Εγώ κοιτάω συνέχεια τις ετικέτες των προϊόντων πφφ.. 

 

Άσε ναι !!! Βέβαια μου είπε να μην γίνω και εμμονική !!! Να μην τρώω τα καρα μπαμ γαλακτοκομικά ούτε κατσικίσιο.. και αυτά που επίσης έχουν πολύ γαλακτομικο μέσα πχ τραχανάς, κέικ κλπ κλπ και ότι άλλο πέσει στην αντίληψη μου ότι την ενοχλεί.. η καημενουλα μια κοιλιά πέτρα έχει. Μου είπε να την κρατάμε μπρούμυτα και τα χέρια μας να πιέζουν αρκετά την κοιλιτσα της την ανακουφίζει. Πωπω ποσο στεναχωριέμαι να την βλέπω να πλανταζει και να μην μπορώ να βοηθήσω. Και έχουμε μέλλον ΕΕ ;; Κάνα 3μηνο κρατάνε ;;;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Άσε ναι !!! Βέβαια μου είπε να μην γίνω και εμμονική !!! Να μην τρώω τα καρα μπαμ γαλακτοκομικά ούτε κατσικίσιο.. και αυτά που επίσης έχουν πολύ γαλακτομικο μέσα πχ τραχανάς, κέικ κλπ κλπ και ότι άλλο πέσει στην αντίληψη μου ότι την ενοχλεί.. η καημενουλα μια κοιλιά πέτρα έχει. Μου είπε να την κρατάμε μπρούμυτα και τα χέρια μας να πιέζουν αρκετά την κοιλιτσα της την ανακουφίζει. Πωπω ποσο στεναχωριέμαι να την βλέπω να πλανταζει και να μην μπορώ να βοηθήσω. Και έχουμε μέλλον ΕΕ ;; Κάνα 3μηνο κρατάνε ;;;;; 

Και τα όσπρια κοριτσια να αποφεύγετε για τους κολικους.. Οπως φασόλια, Γιγαντες.. Απαγορευτικά αυτά.. Και επίσης μπρόκολο Κουνουπίδι λάχανα.. Αυτά μου τα απαγόρεψε ο παιδίατρος.. Γενικά ότι εμάς τους μεγάλους μας προκαλεί αέρια να τα αποφεύγουμε για να μην έχουν τα μωρα κολικους.. Και η αλήθεια έχει 4 μερουλες που προσέχω την διατροφή και ειδα ήδη μεγάλη διαφορά στο μωρο.. Εχει ελάχιστα πονακια... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Άσε ναι !!! Βέβαια μου είπε να μην γίνω και εμμονική !!! Να μην τρώω τα καρα μπαμ γαλακτοκομικά ούτε κατσικίσιο.. και αυτά που επίσης έχουν πολύ γαλακτομικο μέσα πχ τραχανάς, κέικ κλπ κλπ και ότι άλλο πέσει στην αντίληψη μου ότι την ενοχλεί.. η καημενουλα μια κοιλιά πέτρα έχει. Μου είπε να την κρατάμε μπρούμυτα και τα χέρια μας να πιέζουν αρκετά την κοιλιτσα της την ανακουφίζει. Πωπω ποσο στεναχωριέμαι να την βλέπω να πλανταζει και να μην μπορώ να βοηθήσω. Και έχουμε μέλλον ΕΕ ;; Κάνα 3μηνο κρατάνε ;;;;; 

Εμενα δεν φαίνεται να έχει κολικούς, δεν θυμάμαι καν πόσο κρατάνε, νομίζω πολύ λίγο πάντως.. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου πως είστε; εχω καιρό να μπω και δεν εχω προλάβει να διαβάσω όλα τα μηνύματα αλλά έριξα μια γρήγορη ματιά.

Εμείς τη Δευτέρα σαραντίζουμε και φτάσαμε 5.5 κιλά περίπου! Από ανάπτυξη είμαστε θηριάκια αλλά έχουμε σοβαρό θέμα με παλλινδρόμηση...από γάλα πίνει το frisolac και έχει σοβαρό θέμα...κάνει πολλή ώρα να χωνέψει, του ανεβαίνει όλο το γάλα πάνω και ζορίζεται πάρα πολύ...λογικά θα το γυρίσουμε σε αντιαναγωγικό και εύχομαι να κάνει δουλειά γτ είχα πάρει και ένα βιολογικό πιο εύπεπτο υποτίθεται και έγινε χειρότερα... έχω καταλήξει να τον κοιμίζω πάνω μου για να μένει αρκετή ώρα μέχρι να χωνέψει...φυσικά έβαλα και την καλαθούνα σε ανάκλιση αλλά πάλι ζορίζεται...ελπίζω να βρεθεί λύση

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, fotini* είπε:

Κοριτσια μου πως είστε; εχω καιρό να μπω και δεν εχω προλάβει να διαβάσω όλα τα μηνύματα αλλά έριξα μια γρήγορη ματιά.

Εμείς τη Δευτέρα σαραντίζουμε και φτάσαμε 5.5 κιλά περίπου! Από ανάπτυξη είμαστε θηριάκια αλλά έχουμε σοβαρό θέμα με παλλινδρόμηση...από γάλα πίνει το frisolac και έχει σοβαρό θέμα...κάνει πολλή ώρα να χωνέψει, του ανεβαίνει όλο το γάλα πάνω και ζορίζεται πάρα πολύ...λογικά θα το γυρίσουμε σε αντιαναγωγικό και εύχομαι να κάνει δουλειά γτ είχα πάρει και ένα βιολογικό πιο εύπεπτο υποτίθεται και έγινε χειρότερα... έχω καταλήξει να τον κοιμίζω πάνω μου για να μένει αρκετή ώρα μέχρι να χωνέψει...φυσικά έβαλα και την καλαθούνα σε ανάκλιση αλλά πάλι ζορίζεται...ελπίζω να βρεθεί λύση

Αχ μωρέ το καημενουλι.. ποσο στεναχωριέμαι που ταλαιπωριούνται. Σκέφτομαι αν νιώθουν αυτά που νιώθουμε εμείς στις παλινδρομήσεις και στους κολικούς πρέπει να υποφέρουν πολύ τα μικρακια μας.. πως το καταλαβαίνεις ότι δεν χωνεύει εύκολα ;; Θύμισε μου θηλάζεις κιόλας ή μόνο ξένο ;; Θα πρέπει να βρείτε το γάλα που σας ταιριάζει !!!!

2 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Εμενα δεν φαίνεται να έχει κολικούς, δεν θυμάμαι καν πόσο κρατάνε, νομίζω πολύ λίγο πάντως.. 

Είναι το τυχερό το μωράκι σου και εσυ που δεν έχετε κολικούς.. εμένα εχει μια κοιλιτσα τούμπανο και πέτρα. Σήμερα είχε πονακια και γκρίνια. Εντωμεταξύ την θήλαζα από τις 8-9 μέχρι τώρα. Επιτέλους κοιμήθηκε κι ελπίζω να κοιμηθεί κάνα 4ωρο. Αν κοιμηθεί 5ωρο θα ανάψω καπνογόνα αν γίνει τέτοιο θαύμα !!!!!

4 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Και τα όσπρια κοριτσια να αποφεύγετε για τους κολικους.. Οπως φασόλια, Γιγαντες.. Απαγορευτικά αυτά.. Και επίσης μπρόκολο Κουνουπίδι λάχανα.. Αυτά μου τα απαγόρεψε ο παιδίατρος.. Γενικά ότι εμάς τους μεγάλους μας προκαλεί αέρια να τα αποφεύγουμε για να μην έχουν τα μωρα κολικους.. Και η αλήθεια έχει 4 μερουλες που προσέχω την διατροφή και ειδα ήδη μεγάλη διαφορά στο μωρο.. Εχει ελάχιστα πονακια... 

Ναι ναι τα αποφεύγω ήδη αυτά !!!! Γενικά αποφεύγω ότι ξέρω ότι πειράζει και εμένα. Τώρα αν την ενοχλεί και τπτ άλλο από αυτά που τρώω άντε να το καταλάβω :unsure: 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/9/2021 at 9:56 ΜΜ, Io_anna είπε:

Κορίτσια επιτέλους γεννησαμε την Τετάρτη το μεσημέρι στισ 40+5 με ένα δύσκολο φυσικό τοκετό στο σπίτι (προγραμματισμενο). Κάναμε εναν υπέροχο μπέμπη 3640. Δεν έχουμε καμία ελπίδα για θηλασμό λόγω υποπλασίας των αδενων, αλλα εχω μια ερωτηση για τις πιο εμπειρες. Κοιμάται μόνο αγκαλιά, τι μπορεί να γίνει για να κοιμαται λιγο στο λίκνο του?

Να σας ζήσει κορίτσι μου!!! ❤️ Εμένα η μικρή μου είναι από τα μωρά που ευτυχώς κοιμάται μόνη της δεν έχει πρόβλημα, εκτός αν έχει πονακια που θέλει αγκαλιά. Δεν έχω λοιπόν πολλές συμβουλές να δώσω αλλά σίγουρα η πιπίλα τα βοηθάει να ηρεμούν και μόνα τους στο κρεβατάκι τους. Ισως βέβαια είναι πολύ μικρούλης ακομα ο δικός σου για να δώσετε.. Στην πορεία όμως θα σας φανεί πολύ χρήσιμη! Επίσης λευκοί ήχοι βοηθούν κάποιους πολύ και υπάρχουν και τα πανάκια παρηγοριάς που τα τρίβεις στο στήθος σου και γενικά στο σώμα σου να πάρουν τη μυρωδιά σου και τα βάζεις μέσα στο κρεβατάκι τους.. 

10 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

@Anneliz με την άντληση φοβάμαι την υπερπαραγωγή.. προσπαθώ να μην αντλώ κάθε μέρα και να φτάνω στα όρια με τον θηλασμό.. βέβαια θα μου πεις μετά που θα βγω πάλι στον έξω κόσμο θα κάνω σίγουρα άντληση!! 
σημερα πήγαμε γιατρό !! 20 ημερών 3700!!! Τα έχουμε πάει παρα πολύ καλα !!!! Δυστυχώς διαγνωσθηκαμε και επίσημα με κολικούς…….ο ίκτερος όμως ευτυχώς μας αποχαιρέτησε !!!! Τώρα πλέον μπορεί να τρώει οπότε το ζητάει και όσο θέλει !!!!!! Απλά μέσα στην ημέρα να προσπαθώ να μη ξεφεύγει το 3ωρο και το βράδυ μπορεί και 4και 5 ώρες να μην φάει αν δεν το ζητήσει.. κάτι που έγινε χθες και κατάφερα και κοιμήθηκα 4 ώρες συνεχόμενα !!!! Σαν ψέμα !!!!!!!! Μου είπε να δίνω στήθος και σπάνια συμπλήρωμα για τους κολικούς !!! 

Υπομονή κορίτσι μου με τους κολικούς και περαστικά στη μικρούλα σας! Μια χαρά τη βρίσκω που κοιμάται τόσο, τρώει μια χαρά και αναπτύσσεται όπως πρέπει.. Όλα τέλεια!! Θα φύγουν και οι κολικοι που θα πάει και θα ηρεμήσετε!

3 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Κοριτσια μου πως είστε; εχω καιρό να μπω και δεν εχω προλάβει να διαβάσω όλα τα μηνύματα αλλά έριξα μια γρήγορη ματιά.

Εμείς τη Δευτέρα σαραντίζουμε και φτάσαμε 5.5 κιλά περίπου! Από ανάπτυξη είμαστε θηριάκια αλλά έχουμε σοβαρό θέμα με παλλινδρόμηση...από γάλα πίνει το frisolac και έχει σοβαρό θέμα...κάνει πολλή ώρα να χωνέψει, του ανεβαίνει όλο το γάλα πάνω και ζορίζεται πάρα πολύ...λογικά θα το γυρίσουμε σε αντιαναγωγικό και εύχομαι να κάνει δουλειά γτ είχα πάρει και ένα βιολογικό πιο εύπεπτο υποτίθεται και έγινε χειρότερα... έχω καταλήξει να τον κοιμίζω πάνω μου για να μένει αρκετή ώρα μέχρι να χωνέψει...φυσικά έβαλα και την καλαθούνα σε ανάκλιση αλλά πάλι ζορίζεται...ελπίζω να βρεθεί λύση

Εμεις δίναμε το frezylac το βιολογικό κατσικίσιο και έβγαζε πολλές γουλιες γτ όντως είναι πολύ εύπεπτο και ελαφρύ.. Τώρα πήγαμε στο frezylac AR που είναι αντιαναγωγικο και καμία σχέση! Βέβαια δεν έχουμε σοβαρό θέμα παλλινδρομησης αλλά δεν έχουμε δει ούτε μια γουλιτσα. Σε κριτικές που διάβαζα πριν το πάρουμε από γονείς που τα μωράκια τους είχαν σοβαρό θέμα με παλλινδρομηση δήλωναν όλοι πολλοί ευχαριστημενοι!! Εμάς μας ταίριαξε πολύ καλά και έλυσε και ένα θεματακι δυσκοιλιοτητας που είχε η μικρή μου.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

πως το καταλαβαίνεις ότι δεν χωνεύει εύκολα ;; Θύμισε μου θηλάζεις κιόλας ή μόνο ξένο ;; Θα πρέπει να βρείτε το γάλα που σας ταιριάζει !!!!

Υποφέρει αρκετά κατά τη διάρκεια κ μετά το φαγητό...γκρινιάζει, πνίγεται και τον κοιμίζω όρθιο πάνω μου μέχρι να χωνέψει λίγο αλλιώς άμα τον βάλω αμέσως στην καλαθούνα πνίγεται και βγάζει γουλιές παρόλο που την έχω ανάκληση...μόνο ξένο δίνω...20 μέρες το πάλεψα αλλά δεν τα κατάφερα γτ δεν έπιανε τη θηλή το μωρό και με το θήλαστρο έβγαζα ελάχιστο...το γάλα κόπηκε μόνο του χωρίς χάπια...η αλήθεια είναι πως βγάζω καμμιά σταγόνα που κ που άμα το πιέσω κ σκέφτομαι πολλές φορές μήπως τώρα που ηρέμισαν κάπως τα πράγματα να ξαναβάλω θήλαστρο...δεν ξέρω όμως αν θα πετύχει ή αν θα ταλαιπωρηθώ τζάμπα κ μετά δεν μπορώ να το κόψω κιόλας

2 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Εμεις δίναμε το frezylac το βιολογικό κατσικίσιο και έβγαζε πολλές γουλιες γτ όντως είναι πολύ εύπεπτο και ελαφρύ.. Τώρα πήγαμε στο frezylac AR που είναι αντιαναγωγικο και καμία σχέση

Είναι κατσικίσιο ε;... ρώτησα κι εγώ για κατσικίσιο αλλά είπε η παιδίατρος δεν υπάρχει λόγος για τέτοια αλλαγή...δεν συνέχισα όμως τη συζήτηση παραπάνω για να μάθω λεπτομέρειες...πάντως ένα άλλο βιολογικο που δοκιμασα το σταματησα γτ αποδιοργάνωθηκε τελειως το μωρο, 4 μερες δεν κοιμηθηκαμε...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , fotini* είπε:

Υποφέρει αρκετά κατά τη διάρκεια κ μετά το φαγητό...γκρινιάζει, πνίγεται και τον κοιμίζω όρθιο πάνω μου μέχρι να χωνέψει λίγο αλλιώς άμα τον βάλω αμέσως στην καλαθούνα πνίγεται και βγάζει γουλιές παρόλο που την έχω ανάκληση...μόνο ξένο δίνω...20 μέρες το πάλεψα αλλά δεν τα κατάφερα γτ δεν έπιανε τη θηλή το μωρό και με το θήλαστρο έβγαζα ελάχιστο...το γάλα κόπηκε μόνο του χωρίς χάπια...η αλήθεια είναι πως βγάζω καμμιά σταγόνα που κ που άμα το πιέσω κ σκέφτομαι πολλές φορές μήπως τώρα που ηρέμισαν κάπως τα πράγματα να ξαναβάλω θήλαστρο...δεν ξέρω όμως αν θα πετύχει ή αν θα ταλαιπωρηθώ τζάμπα κ μετά δεν μπορώ να το κόψω κιόλας

Είναι κατσικίσιο ε;... ρώτησα κι εγώ για κατσικίσιο αλλά είπε η παιδίατρος δεν υπάρχει λόγος για τέτοια αλλαγή...δεν συνέχισα όμως τη συζήτηση παραπάνω για να μάθω λεπτομέρειες...πάντως ένα άλλο βιολογικο που δοκιμασα το σταματησα γτ αποδιοργάνωθηκε τελειως το μωρο, 4 μερες δεν κοιμηθηκαμε...

Όχι το frezylac AR που είναι αντιαναγωγικο δεν είναι κατσικίσιο ούτε βιολογικό, απλό αγελαδινό ειναι! Εγώ έψαχνα κάτι σε κατσικίσιο πάλι επειδή έπινε πριν για να μην αλλάζουμε αλλά δεν υπήρχε καθόλου για τις αναγωγές.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@fotini* την θηλή δεν την έπιανε γιατί δεν έβρισκε την κίνηση ή έχει αυτό που λένε κοντό χαλινο. Μπορείς να το συζητήσεις και με σύμβουλο για τον θηλασμό. Εγώ να σου πω την αλήθεια παίρνω δύναμη γιατί έχω καλό γάλα και τρέφεται σωστά η μπεμπα. Αλλιώς δεν ξέρω αν θα την πάλευα αυτή την ταλαιπωρία. Παντως να μην έχεις καθόλου ενοχές. Είπαμε τα μωράκια μας μας οδηγούν τα ίδια στο τι είναι σωστό για αυτά και κατεπεκταση και για εμάς !!

Εμενα αυτό που κάνει είναι ξεκινάει καλα το πιάσιμο της θηλης και στη πορεία χαλαρώνει και μικραίνει το πιάσιμο και δεν με αφήνει να την βγάλω και μα της την ξαναδωσω με αποτέλεσμα να με πονάει και να με τραυματίζει.σκέφτηκα να φέρω σύμβουλο θηλασμου . Αλήθεια έχετε κάποια υπόψη ;;;; 

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2021 at 2:36 ΜΜ, Anneliz είπε:

Ωωω να σου ζήσει!!!! :x

Κοίταξε η αλήθεια είναι ότι τα νεογέννητα θέλουν πολύ αγκαλίτσα με την μανούλα είτε θηλάζουν είτε όχι, παρ'ολα αυτά εμένα ο πρώτος μου κοιμόταν στο πορτ μπεμπέ του πολύ εύκολα γιατί δεν τον θήλαζα. Με την μικρή τώρα όμως έχω θέμα, θέλει συνέχεια εμένα και είναι λογικό. Νομίζω ότι είναι νωρίς να μάθει να κοιμάται μόνο του, γιατι μόλις γέννησες, σίγουρα θα θέλει να σε μυρίζει, να σε ακούει, να σε νιώθει. Βέβαια έχω ακούσει και το άλλο, ότι μπορείς να το μάθεις από την αρχή να κοιμάται μόνο του, γιατί είναι όλα θέμα συνήθειας. Επειδή δεν κατάλαβα, εάν τον αφήσεις στο λίκνο ξυπνάει, ή θέλεις απλώς να μάθει να κοιμάται εκεί και όχι στα χέρια; επίσης υπάρχουν πολλά βιβλία με εκπαίδευση ύπνου που ίσως να σε βοηθήσουν! 

Ξένια μου κι εμένα μου έκοψε τα γαλακτοκομικα για να δούμε μήπως σταματήσει το κλάμα την ωρα του φαγητού γιατί δείχνει ότι κάτι την ενοχλεί πάρα πολύ, συν του ότι μου κάνει εμετούς εκτός από γουλιες. Το στήθος μου είναι πολύ καλύτερα αλλά ίσως βοηθάει το ότι αντλώ κιόλας και δεν θηλάζω μόνο. 

Κοιμόταν μόνο πάνω μου κι εγώ έπαθα τενοντίτιδα της λοχείας, οπότε δε μπορούσα να τον κρατήσω. Τλκ το βρήκαμε ώστε το βράδυ να κάθεται στο λίκνο του (προς το παρόν τουλάχιστον) και να κοιμόμαστε όλοι. Τη μέρα δε με νοιάζει να είναι συνέχεια στα χέρια, αν και είμαι ακόμα αρκετά ταλαιπωρημένη απ τη γέννα. Όσο περνάνε οι μέρες και μαθαίνουμε τις ανάγκες του, είναι όλα καλύτερα. :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια μου... Τι κανετε?? Δυσκολεύομαι πολύ εγω.. Με τον ύπνο του.. Πονάει πολύ και υποψιάζομαι είναι η φόρμουλα... Πλέον δίνουμε και δικό μου γαλα αλλά και φόρμουλα γιατί δνε εχω τόση παραγωγή για να τον χορτάσει.. Πίνει 130 ml ανά 2 με 3 ώρες.. Δεν βγάζω τόσο πολύ οπότε κάποια γεύματα είναι δικό μου γαλα και κάποια φόρμουλα.. Παρατήρησα όμως ότι από την Παρασκευή που του δίνω και φόρμουλα δυσκολευεται στα κακά του και αν μου κανει είναι ευκοιλιοτητα.. Επίσης είδα ότι χειροτέρεψε και ο πόνος των κολικων ενώ ήταν καλύτερος την προηγουμενη εβδομαδα.. Εγω εκοψα όλα τα γαλακτομικα το γαλα του όμως είναι αγελαδινό.. Μήπως πρέπει να αλλαχτεί? Ποια η άποψη σας.. Και ποιο γαλα είναι το καλύτερο? Επίσης αϋπνία στο φουλ.. Ολη νυχτα δεν κοιμηθηκε.. Μονο το πρωι 8 με 9μιση κοιμηθηκε πάνω μου... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου... Τι κανετε?? Δυσκολεύομαι πολύ εγω.. Με τον ύπνο του.. Πονάει πολύ και υποψιάζομαι είναι η φόρμουλα... Πλέον δίνουμε και δικό μου γαλα αλλά και φόρμουλα γιατί δνε εχω τόση παραγωγή για να τον χορτάσει.. Πίνει 130 ml ανά 2 με 3 ώρες.. Δεν βγάζω τόσο πολύ οπότε κάποια γεύματα είναι δικό μου γαλα και κάποια φόρμουλα.. Παρατήρησα όμως ότι από την Παρασκευή που του δίνω και φόρμουλα δυσκολευεται στα κακά του και αν μου κανει είναι ευκοιλιοτητα.. Επίσης είδα ότι χειροτέρεψε και ο πόνος των κολικων ενώ ήταν καλύτερος την προηγουμενη εβδομαδα.. Εγω εκοψα όλα τα γαλακτομικα το γαλα του όμως είναι αγελαδινό.. Μήπως πρέπει να αλλαχτεί? Ποια η άποψη σας.. Και ποιο γαλα είναι το καλύτερο? Επίσης αϋπνία στο φουλ.. Ολη νυχτα δεν κοιμηθηκε.. Μονο το πρωι 8 με 9μιση κοιμηθηκε πάνω μου... 

Σοφακι μου με τη φόρμουλα είναι τι θα ταιριάξει στο κάθε μωρό.. Εννοείται πως αν έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικα δεν έχει κανένα νόημα εσύ να τα έχεις κόψει και να πίνει αγελαδινο! Μπορείς να δοκιμάσεις κατσικίσιο να δεις (το frezylac platinum no1 είναι πολύ καλό βιολογικό και ελαφρύ) ή ακόμα καλύτερα κάποιο υποαλλεργικό αλλά δεν τα ξέρω. Με τον παιδίατρο έχεις μιλήσει; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Σοφακι μου με τη φόρμουλα είναι τι θα ταιριάξει στο κάθε μωρό.. Εννοείται πως αν έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικα δεν έχει κανένα νόημα εσύ να τα έχεις κόψει και να πίνει αγελαδινο! Μπορείς να δοκιμάσεις κατσικίσιο να δεις (το frezylac platinum no1 είναι πολύ καλό βιολογικό και ελαφρύ) ή ακόμα καλύτερα κάποιο υποαλλεργικό αλλά δεν τα ξέρω. Με τον παιδίατρο έχεις μιλήσει; 

Μου είπε να παρω υπό αλλεργικό.. Παρήγγειλα από Ελλάδα της hipp αλλά ακόμη να ερθει.. Δεν υπάρχει εδώ στην Κύπρο.. Και δεν γνωρίζω άλλη μάρκα υπό αλλεργικό.. Γιατι αυτό μου συνέστησε ο παιδίατρος.... Επισης κοριτσια το κουφό ξεκίνησε σήμερα να θηλάζει από στηθος... Εκανα το σταυρό μου.. Ειναι και του Σταύρου σήμερα. Αγία μέρα.. Αλλα πονάνε οι θηλες μου... 

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2021 at 2:37 ΠΜ, Φραουλίνο είπε:

Να σας ζήσει κορίτσι μου!!! ❤️ Εμένα η μικρή μου είναι από τα μωρά που ευτυχώς κοιμάται μόνη της δεν έχει πρόβλημα, εκτός αν έχει πονακια που θέλει αγκαλιά. Δεν έχω λοιπόν πολλές συμβουλές να δώσω αλλά σίγουρα η πιπίλα τα βοηθάει να ηρεμούν και μόνα τους στο κρεβατάκι τους. Ισως βέβαια είναι πολύ μικρούλης ακομα ο δικός σου για να δώσετε.. Στην πορεία όμως θα σας φανεί πολύ χρήσιμη! Επίσης λευκοί ήχοι βοηθούν κάποιους πολύ και υπάρχουν και τα πανάκια παρηγοριάς που τα τρίβεις στο στήθος σου και γενικά στο σώμα σου να πάρουν τη μυρωδιά σου και τα βάζεις μέσα στο κρεβατάκι τους..  

Υπομονή κορίτσι μου με τους κολικούς και περαστικά στη μικρούλα σας! Μια χαρά τη βρίσκω που κοιμάται τόσο, τρώει μια χαρά και αναπτύσσεται όπως πρέπει.. Όλα τέλεια!! Θα φύγουν και οι κολικοι που θα πάει και θα ηρεμήσετε!

Εμεις δίναμε το frezylac το βιολογικό κατσικίσιο και έβγαζε πολλές γουλιες γτ όντως είναι πολύ εύπεπτο και ελαφρύ.. Τώρα πήγαμε στο frezylac AR που είναι αντιαναγωγικο και καμία σχέση! Βέβαια δεν έχουμε σοβαρό θέμα παλλινδρομησης αλλά δεν έχουμε δει ούτε μια γουλιτσα. Σε κριτικές που διάβαζα πριν το πάρουμε από γονείς που τα μωράκια τους είχαν σοβαρό θέμα με παλλινδρομηση δήλωναν όλοι πολλοί ευχαριστημενοι!! Εμάς μας ταίριαξε πολύ καλά και έλυσε και ένα θεματακι δυσκοιλιοτητας που είχε η μικρή μου.. 

Ευχαριστώ! Πιπίλα δε μας δέχεται, αλλά μας δούλεψε ο λευκός θόρυβος. Την ημέρα δεν έχουμε θέμα. Είτε κάνουμε skin to skin που μ αρέσει πάρα πολύ, είτε είναι στο μάρσιπο. Το βρίσκουμε σιγά σιγά. Συνέρχομαι κι εγώ από τη γέννα γιατί έχασα πολύ αίμα και ταλαιπωρήθηκα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια. Ήπιαμε πριν πρώτη φορά το υπό αλλεργικό γαλα και μετα απο 3 ώρες που κοιμοταν ξυπνησε και εκανε διάρροια.. Τον ταισα ξανα τώρα για να δω και μου έβγαλε αρκετή ποσότητα γουλιάς στα ρεψιματα... Αυτό θα πει οτι δεν το κάθεται καλά το γαλα? Επίσης δεν κοιμάται τώρα αλλά αυτό μπορεί να είναι επειδή κοιμοταν όλο το απόγευμα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...