Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Το τελευταίο της γεύμα είναι πριν από το δικό μας ύπνο, πάντα μετά από μπάνιο.. θηλασμός και σκόνη μέχρι να χορτάσει! Γύρω στα 120 ml πάντα δλδ η σκόνη. Χθες πχ επειδή είχαμε πάει επίσκεψη και γυρίσαμε αργά, ξύπνησε κατά τις 12 το βράδυ την κάναμε μπάνιο έφαγε και κοιμήθηκε 02:00 με 8:00. Γενικά το βράδυ πάντα την περιμένουμε να ξυπνήσει μόνη της ώστε και με το μπάνιο να πεινάει και να φάει με όρεξη, δεν την ξυπνάμε εμείς γτ μπορεί να φάει και το μισό! Αυτό νομίζω είναι το μυστικό.. Καμιά φορά κουτουλαμε αλλά βλέπουμε καμία σειρά και την περιμένουμε γτ μετά μας ανταμείβει με αρκετές ώρες υπνο! 

@Sofiamar93 εμάς η παιδίατρος μας είπε να αρχίσουμε να την κάνουμε μπάνιο 8 9 το βράδυ όταν θα αρχίσει να κοιμάται 10 12 ώρες το βράδυ όχι ακόμα. Επειδή μετά το μπάνιο τρώνε καλύτερα και κάνουν το μεγάλο ύπνο καλό είναι να την κάνουμε πριν κοιμηθούμε εμείς για βράδυ οπότε μετά τις 11.. Και σιγά σιγά όσο πιο πολύ κοιμάται θα την κάνουμε μπάνιο όλο και πιο νωρίς. Αυτό μας είπε να κάνουμε για να της φτιάξουμε πρόγραμμα ώστε να κοιμάται μέσα στη νύχτα πιο πολύ και όχι τη μέρα γτ είναι ανάποδο και για εκείνη και μετά δύσκολα στρώνει.. 

Έλα ρε συ. Τόσο αργά την κάνετε μπανιο; πως αντέχεις; εμείς κοιμόμαστε από τις 10 :P εγώ την κάνω μπάνιο κατά τις 8μιση 9 και πάλι νόμιζα ότι είναι αργά.. Ωραία αφού αυτό λειτουργεί σε εσάς μια χαρά!!! Όχι εγώ ποτέ δεν την έχω ξυπνήσει. Δεν μ είχε πει και πότε ο παιδίατρος να την ξυπνάω. Ίσως επειδή είναι μπόλικη; δεν ξέρω.. 

πρίν από 35 λεπτά , CMES είπε:

Καλησπερα κοριτσια!! Εγω παντως τα εχω κανει λιγο χαλια με τα ταισματα. Τον θηλαζω πολλη ωρα (καμια ωρα συνολο) και μετα του δινω 90ml. Τα πινει με ορεξη και φαινεται να μην του φτανουν αλλα η παιδιατρος ειπε να μην του δινω περισσοτερο γιατι παιρνει μισο κιλο την εβδομαδα και ειναι πολυ. Το αποτελεσμα ομως ειναι να μην ηρεμει μετα το ξενο και να αναγκαζομαι να τον ξαναβαλω στο στηθος. Μετα απο λιγο τον παιρνει ο υπνις, αν τον βγαλω ομως ξυπναει και κλαιει. Το βραδυ χειροτερο χαλι. Κανει εναν υπνο μεγαλο 2-3 ωρες (ο μεγαλυτερος της ημερας) περιπου 11-1 ή 2, μετα ξυπναει, τον βαζω στο στηθος, με παιρνει ο υπνος καθιστη, τον παιρνει κι αυτον ο υπνος και δεν τρωει, ανα 10λεπτο ξυπναω και τον τσιγκλαω αλλα κουτουλαω οποτε ολο αυτο κραταει μεχρι τις 4, οπου του δινω το ξενο και κοιμαται καμια ωρα, ξυπναει στις 5, αρχιζει το ιδιο σκηνικο εως τις 6.30 οπου τον σφηνω στο λικνο να κλαιει ωσπου να ετοιμασω τα παιδια για το σχολειο. Και γενικα δεν κοιμαμαι ποτε, το μωρο ειναι συνεχεια ανησυχο και χαλια ολα.

Επισης εγω με τα επιθεματα δεν εχω κανενα προβλημα! Δεν εχει τρεξει ποτε ουτε μια σταγονα!!!!

Πωπω ρε συ.. Εμείς κάπως έτσι ήμασταν τις πρώτες ημέρες και έτσι αποφάσισα να αντλώ για να της δινω το βράδυ μπιμπερό με το δικό μ ώστε να ξέρω πόσο πίνει μπας και κοιμηθούμε λίγο. Όχι ότι κοιμομαστε πολύ αλλά κανένα 3ωρο καλό είναι και τώρα τελευταία τρώει ανά 4 ώρες. Δεν άντεχα να θηλάζω το βράδυ. Άσε που με έπαιρνε ο ύπνος όπως λες και φοβόμουν.. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλησπερα κοριτσια!! Εγω παντως τα εχω κανει λιγο χαλια με τα ταισματα. Τον θηλαζω πολλη ωρα (καμια ωρα συνολο) και μετα του δινω 90ml. Τα πινει με ορεξη και φαινεται να μην του φτανουν αλλα η παιδιατρος ειπε να μην του δινω περισσοτερο γιατι παιρνει μισο κιλο την εβδομαδα και ειναι πολυ. Το αποτελεσμα ομως ειναι να μην ηρεμει μετα το ξενο και να αναγκαζομαι να τον ξαναβαλω στο στηθος. Μετα απο λιγο τον παιρνει ο υπνις, αν τον βγαλω ομως ξυπναει και κλαιει. Το βραδυ χειροτερο χαλι. Κανει εναν υπνο μεγαλο 2-3 ωρες (ο μεγαλυτερος της ημερας) περιπου 11-1 ή 2, μετα ξυπναει, τον βαζω στο στηθος, με παιρνει ο υπνος καθιστη, τον παιρνει κι αυτον ο υπνος και δεν τρωει, ανα 10λεπτο ξυπναω και τον τσιγκλαω αλλα κουτουλαω οποτε ολο αυτο κραταει μεχρι τις 4, οπου του δινω το ξενο και κοιμαται καμια ωρα, ξυπναει στις 5, αρχιζει το ιδιο σκηνικο εως τις 6.30 οπου τον σφηνω στο λικνο να κλαιει ωσπου να ετοιμασω τα παιδια για το σχολειο. Και γενικα δεν κοιμαμαι ποτε, το μωρο ειναι συνεχεια ανησυχο και χαλια ολα.

Επισης εγω με τα επιθεματα δεν εχω κανενα προβλημα! Δεν εχει τρεξει ποτε ουτε μια σταγονα!!!!

Σου λέει ενώ πεινάει να του το παίρνεις; Κοίτα αν τρώει τόσο συχνά ανα 2 3 ώρες 90ml ίσως όντως να είναι πολύ αλλά έχεις δοκιμάσει να του δώσεις μια φορά όσο θέλει να δεις τι θα γίνει; Ίσως να κοιμηθεί περισσότερο και σιγά σιγά να λιγοστεψει τα γεύματα που κάνει το 24ωρο οπότε να ισορροπήσει και το βάρος.. Γιατί τώρα αν δεν χορταίνει ουσιαστικά ποτέ είναι συνεχώς σε μια φάση που κάθε λιγο ζητάει. Δεν ξέρω μπορεί να λέω και βλακειες αλλά με το λογική το σκέφτομαι.. 

2 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Έλα ρε συ. Τόσο αργά την κάνετε μπανιο; πως αντέχεις; εμείς κοιμόμαστε από τις 10 :P εγώ την κάνω μπάνιο κατά τις 8μιση 9 και πάλι νόμιζα ότι είναι αργά.. Ωραία αφού αυτό λειτουργεί σε εσάς μια χαρά!!! Όχι εγώ ποτέ δεν την έχω ξυπνήσει. Δεν μ είχε πει και πότε ο παιδίατρος να την ξυπνάω. Ίσως επειδή είναι μπόλικη; δεν ξέρω.. 

Πωπω ρε συ.. Εμείς κάπως έτσι ήμασταν τις πρώτες ημέρες και έτσι αποφάσισα να αντλώ για να της δινω το βράδυ μπιμπερό με το δικό μ ώστε να ξέρω πόσο πίνει μπας και κοιμηθούμε λίγο. Όχι ότι κοιμομαστε πολύ αλλά κανένα 3ωρο καλό είναι και τώρα τελευταία τρώει ανά 4 ώρες. Δεν άντεχα να θηλάζω το βράδυ. Άσε που με έπαιρνε ο ύπνος όπως λες και φοβόμουν.. 

Εμείς είμαστε ξενύχτηδες, πριν τις 2 δεν πάμε για ύπνο ποτέ έτσι και αλλιώς..:lol: Σιγά σιγά βέβαια με το πρόγραμμα που θα φτιάξει το μωρό θα πρέπει να προσαρμοστουμε αλλά ακόμα που τρώει ανά κάποιες ώρες δεν έχει χρειαστεί. Δηλαδή κάποια στιγμή το μωρό θα κοιμάται 9 το βράδυ με 6 το πρωί.. Ε δεν θα γίνεται να κοιμόμαστε τόσο αργά. Γενικά αυτό που μας είπε η παιδίατρος είναι να την κάνουμε μπάνιο πριν τον δικό μας ύπνο ότι ώρα και αν είναι οπότε αφού και εσείς κοιμάστε στις 10 μια χαρά τον κάνετε 8 9 το βράδυ..Έχετε και άλλο παιδάκι που παίζει πολύ σημαντικό ρόλο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Σου λέει ενώ πεινάει να του το παίρνεις; Κοίτα αν τρώει τόσο συχνά ανα 2 3 ώρες 90ml ίσως όντως να είναι πολύ αλλά έχεις δοκιμάσει να του δώσεις μια φορά όσο θέλει να δεις τι θα γίνει; Ίσως να κοιμηθεί περισσότερο και σιγά σιγά να λιγοστεψει τα γεύματα που κάνει το 24ωρο οπότε να ισορροπήσει και το βάρος.. Γιατί τώρα αν δεν χορταίνει ουσιαστικά ποτέ είναι συνεχώς σε μια φάση που κάθε λιγο ζητάει. Δεν ξέρω μπορεί να λέω και βλακειες αλλά με το λογική το σκέφτομαι.

Η παιδιατρος λεει πως το κριτηριο του ποσο να φαει ειναι το βαρος και οχι τι δειχνει να θελει, γιατι τα μωρα μπερδευουν την πεινα με την αναγκη για πιπιλισμα. Εφοσον παιρνει μισο κιλο την εβδομαδα δεν συνιστα να του αυξησω την ποσοτητα γιατι μετα θα κανει αναγωγες, δεν το χρειαζεται. Ετσι κι αλλιως δεν του δινω πανω απο 5-6 μπουκαλια το 24ωρο. Μου ειπε να του βαζω πιπιλα οταν ειναι ανησυχος, αλλα δεν τη θελει καθολου!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας εχασα γτ μας ετυχαν πολλα αλλα ευτυχως καποια τα λυσαμε κ αλλαντα διευθετουμε τωρα

Λοιπον ο μικρος ξεκινησε να κανει πριν 2 εβδομαδες κακα με αιμα.εκοψα γαλ/κα και προσπαθουσα κντα ιχνη να κοψω αλλα δυσκολευομουν γτ μπερδευομουν.τελικα σταματησε το αιμα αλλα συνεχιζουν οι πρασινες κενωσεις.οι αναγωγες κ ο λοξυγκας συνεχιζεται κ καμια φορα δυσκολευεται να ενεργηθει.τελικα ομως μου ειπε η γιατρος δεν ειναι αλλεργια.απλα ως προωρο δεν εχει ωριμασει ακομα το πεπτικο κ γενικα τονσυστημα απο τον οισοφαγο ως το εντερο.μες στους επομενους μηνες περιμενουμε να ωριμασει σιγα σιγα.προς το παρον εχω κοψει γαλ/κα αλλα κ καποια προιοντα που εχω καταλαβει πως τον ενκχλουν κνφυσικα ο,τι περιεχει σογια.εχω ξενερωσει το ομολογω αλλα θα το παλεψω.πιστευω καθε μηνα να υπαρχει βελτιωση.σιγα σιγα μου ειπε η γιατρος θα βαζουμε κ απο μια εξτρα τροφη στη διατροφη μου κ θα βλεπουμε αν τον ενοχλει.εχω ηδη φτασει τα κιλα που ξεκινησα την εγκυμοσυνη με τοσο αυστηρη διατροφη!επισης αγχωθηκαμε γτ μας βγηκε ανεβασμενη tsh κ καποιοι αλλοι δεικτες κ ετρεχα για εξετασεις στον μικρο κ ευτυχως οι τελευταιες εδειξαν πτωτικη ταση στους ανεβασμενους δεικτες οποτε μου ειπε η ενδοκρινολογος πως μαλλον λογω προωροτητας συμβαινουν ολα αυτα κ δειχνουν σιγα σιγα να αποκαθοστανται ολοι οι δεικτες.θα τους τσεκαρω παλι σε 3 βδομαδες.

Κατα τα αλλα ειμαστε καλα.απο 8 αυγουστου που τον πηρα μεχρι σημερα εχει παρει 2 κιλα.ειναι 4300 σημερα που τον ζυγισα!κνγενικα τρωει καλα.ελπιζω απο δω κ περα λιγο να ηρεμησουμε γτ ολες αυτες οι εξετασεις με εχουν κουρασει κ αγχωσει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2021 at 12:46 ΜΜ, Stalicha είπε:

Κοριτσια μου σας εχασα γτ μας ετυχαν πολλα αλλα ευτυχως καποια τα λυσαμε κ αλλαντα διευθετουμε τωρα

Λοιπον ο μικρος ξεκινησε να κανει πριν 2 εβδομαδες κακα με αιμα.εκοψα γαλ/κα και προσπαθουσα κντα ιχνη να κοψω αλλα δυσκολευομουν γτ μπερδευομουν.τελικα σταματησε το αιμα αλλα συνεχιζουν οι πρασινες κενωσεις.οι αναγωγες κ ο λοξυγκας συνεχιζεται κ καμια φορα δυσκολευεται να ενεργηθει.τελικα ομως μου ειπε η γιατρος δεν ειναι αλλεργια.απλα ως προωρο δεν εχει ωριμασει ακομα το πεπτικο κ γενικα τονσυστημα απο τον οισοφαγο ως το εντερο.μες στους επομενους μηνες περιμενουμε να ωριμασει σιγα σιγα.προς το παρον εχω κοψει γαλ/κα αλλα κ καποια προιοντα που εχω καταλαβει πως τον ενκχλουν κνφυσικα ο,τι περιεχει σογια.εχω ξενερωσει το ομολογω αλλα θα το παλεψω.πιστευω καθε μηνα να υπαρχει βελτιωση.σιγα σιγα μου ειπε η γιατρος θα βαζουμε κ απο μια εξτρα τροφη στη διατροφη μου κ θα βλεπουμε αν τον ενοχλει.εχω ηδη φτασει τα κιλα που ξεκινησα την εγκυμοσυνη με τοσο αυστηρη διατροφη!επισης αγχωθηκαμε γτ μας βγηκε ανεβασμενη tsh κ καποιοι αλλοι δεικτες κ ετρεχα για εξετασεις στον μικρο κ ευτυχως οι τελευταιες εδειξαν πτωτικη ταση στους ανεβασμενους δεικτες οποτε μου ειπε η ενδοκρινολογος πως μαλλον λογω προωροτητας συμβαινουν ολα αυτα κ δειχνουν σιγα σιγα να αποκαθοστανται ολοι οι δεικτες.θα τους τσεκαρω παλι σε 3 βδομαδες.

Κατα τα αλλα ειμαστε καλα.απο 8 αυγουστου που τον πηρα μεχρι σημερα εχει παρει 2 κιλα.ειναι 4300 σημερα που τον ζυγισα!κνγενικα τρωει καλα.ελπιζω απο δω κ περα λιγο να ηρεμησουμε γτ ολες αυτες οι εξετασεις με εχουν κουρασει κ αγχωσει

Πολυ καλα πατε! Οντως η προωροτητα προκαλει διαφορα θεματακια, ομως τα ξεπερνατε!

Να ρωτησω κοριτσια οσες θηλαζετε, καθε φορα βαζετε το μωρο και απο τα 2; ρωταω γιατι τωρα που κανουμε μεικτη, μου παιρνει παρα πολυ ωρα το καθε ταισμα! 1,5 ωρα αν τα κανω ολα σωστα και γρηγορα. Ειδικα το βραδυ αυτο ειναι σκοτωμα. Τον βαζω 20 λεπτα απο το καθε στηθος σε καθε γευμα. 


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , CMES είπε:

Πολυ καλα πατε! Οντως η προωροτητα προκαλει διαφορα θεματακια, ομως τα ξεπερνατε!

Να ρωτησω κοριτσια οσες θηλαζετε, καθε φορα βαζετε το μωρο και απο τα 2; ρωταω γιατι τωρα που κανουμε μεικτη, μου παιρνει παρα πολυ ωρα το καθε ταισμα! 1,5 ωρα αν τα κανω ολα σωστα και γρηγορα. Ειδικα το βραδυ αυτο ειναι σκοτωμα. Τον βαζω 20 λεπτα απο το καθε στηθος σε καθε γευμα. 

Εγω ναι κάθε φορά και στα δύο από 10 λεπτά με ένα τέταρτο σε θέση αγκαλιάς και άλλα 10 λεπτά ράγκμπι, λένε ότι αδειάζει καλύτερα το στήθος αν αλλάζουμε και στάσεις θηλασμού οπότε το κάνω.. 

Πράγματι το 1,5ωρο είναι ζόρικο αλλά τουλάχιστον είναι καλύτερα τα ενδιάμεσα διαλείμματα.. Κοιμάται και ο δικός σου λίγο περισσότερο με τη μεικτή; Εμενα απόψε κοιμήθηκε 23:00 με 5:00 την ταισα και τώρα προσπαθώ να την κοιμησω πάλι.

Κορίτσια μέσα στη μέρα εμένα δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου πλέον.. Ευτυχώς κάνει μεγάλους ύπνους το βράδυ πλέον το 6ωρο το χουμε κατακτήσει, αλλά μένουν και εσάς έτσι μέσα στη μέρα με το μάτι γαρίδα;; 

On 18/9/2021 at 12:46 ΜΜ, Stalicha είπε:

Κοριτσια μου σας εχασα γτ μας ετυχαν πολλα αλλα ευτυχως καποια τα λυσαμε κ αλλαντα διευθετουμε τωρα

Λοιπον ο μικρος ξεκινησε να κανει πριν 2 εβδομαδες κακα με αιμα.εκοψα γαλ/κα και προσπαθουσα κντα ιχνη να κοψω αλλα δυσκολευομουν γτ μπερδευομουν.τελικα σταματησε το αιμα αλλα συνεχιζουν οι πρασινες κενωσεις.οι αναγωγες κ ο λοξυγκας συνεχιζεται κ καμια φορα δυσκολευεται να ενεργηθει.τελικα ομως μου ειπε η γιατρος δεν ειναι αλλεργια.απλα ως προωρο δεν εχει ωριμασει ακομα το πεπτικο κ γενικα τονσυστημα απο τον οισοφαγο ως το εντερο.μες στους επομενους μηνες περιμενουμε να ωριμασει σιγα σιγα.προς το παρον εχω κοψει γαλ/κα αλλα κ καποια προιοντα που εχω καταλαβει πως τον ενκχλουν κνφυσικα ο,τι περιεχει σογια.εχω ξενερωσει το ομολογω αλλα θα το παλεψω.πιστευω καθε μηνα να υπαρχει βελτιωση.σιγα σιγα μου ειπε η γιατρος θα βαζουμε κ απο μια εξτρα τροφη στη διατροφη μου κ θα βλεπουμε αν τον ενοχλει.εχω ηδη φτασει τα κιλα που ξεκινησα την εγκυμοσυνη με τοσο αυστηρη διατροφη!επισης αγχωθηκαμε γτ μας βγηκε ανεβασμενη tsh κ καποιοι αλλοι δεικτες κ ετρεχα για εξετασεις στον μικρο κ ευτυχως οι τελευταιες εδειξαν πτωτικη ταση στους ανεβασμενους δεικτες οποτε μου ειπε η ενδοκρινολογος πως μαλλον λογω προωροτητας συμβαινουν ολα αυτα κ δειχνουν σιγα σιγα να αποκαθοστανται ολοι οι δεικτες.θα τους τσεκαρω παλι σε 3 βδομαδες.

Κατα τα αλλα ειμαστε καλα.απο 8 αυγουστου που τον πηρα μεχρι σημερα εχει παρει 2 κιλα.ειναι 4300 σημερα που τον ζυγισα!κνγενικα τρωει καλα.ελπιζω απο δω κ περα λιγο να ηρεμησουμε γτ ολες αυτες οι εξετασεις με εχουν κουρασει κ αγχωσει

Κορίτσι μου ειναι πολυ δύσκολο αυτό με τη διατροφή αλλά αν πιάνει και είναι ο μικρούλης καλά για όσο το αντέχεις χαλάλι, έτσι και αλλιώς δεν θα είναι για πολύ σιγά σιγά θα δυναμώσει και το πεπτικό και θα είναι μια χαρά!! 

On 18/9/2021 at 9:55 ΠΜ, CMES είπε:

Η παιδιατρος λεει πως το κριτηριο του ποσο να φαει ειναι το βαρος και οχι τι δειχνει να θελει, γιατι τα μωρα μπερδευουν την πεινα με την αναγκη για πιπιλισμα. Εφοσον παιρνει μισο κιλο την εβδομαδα δεν συνιστα να του αυξησω την ποσοτητα γιατι μετα θα κανει αναγωγες, δεν το χρειαζεται. Ετσι κι αλλιως δεν του δινω πανω απο 5-6 μπουκαλια το 24ωρο. Μου ειπε να του βαζω πιπιλα οταν ειναι ανησυχος, αλλα δεν τη θελει καθολου!!

Ναι εννοείται το κριτήριο ειναι το βάρος αλλά αποκλείεται να είναι ακόμα σε φάση που αναπληρώνει επειδή στην αρχή δεν έπαιρνε αρκετό;; Δεν είμαι παιδίατρος φυσικά αλλά μισό κιλό την εβδομάδα για την ποσότητα που λες ότι τρώει πράγματι είναι μπόλικο.. Μήπως έχει προτίμηση σε καμία άλλη μάρκα πιπίλα να δοκιμάσεις;; Το εχω ακούσει και αυτό.. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

 Πράγματι το 1,5ωρο είναι ζόρικο αλλά τουλάχιστον είναι καλύτερα τα ενδιάμεσα διαλείμματα.. Κοιμάται και ο δικός σου λίγο περισσότερο με τη μεικτή; Εμενα απόψε κοιμήθηκε 23:00 με 5:00 την ταισα και τώρα προσπαθώ να την κοιμησω πάλι.

Οχι δυστυχως δεν κοιμαται! Το προγραμμα που εχει τελευταια ειναι: 9-11 ταισμα, υπνος 11-2, ταισμα 2-3.30 (αν ειμαι αρκετα ξυπνια να τα κανω ολα γρηγορα), υπνος 3.30-5.30 και μετα τις 5.30 ταιζω μεχρι 6.30 οπου δεν εχει τελειωσει αλλα τον αφηνω για να ετοιμασω τα αλλα για το σχολειο και μετα εκνευριζεται και δεν ξανακοιμαται!

2 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσια μέσα στη μέρα εμένα δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου πλέον.. Ευτυχώς κάνει μεγάλους ύπνους το βράδυ πλέον το 6ωρο το χουμε κατακτήσει, αλλά μένουν και εσάς έτσι μέσα στη μέρα με το μάτι γαρίδα;;

Ακριβως ετσι ηταν η κορη μου. Απο 2 μηνων κοιμοταν 12ωρα το βραδυ αλλα μεσα στη μερα καθολου υπνος. Επειδη εχω ζησει ολες τις εκδοχες (ο γιος μου ολη μερα ηταν ξερος και το βραδυ ξυπνουσε 4-5 φορες μεχρι να χρονισει και 1-2 φορες μεχρι να ξεκινησει σχολειο) προσωπικα το προτιμω. Ο βραδινος υπνος δεν αναπληρωνεται με τιποτα!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2021 at 5:22 ΜΜ, Φραουλίνο είπε:

Το τελευταίο της γεύμα είναι πριν από το δικό μας ύπνο, πάντα μετά από μπάνιο.. θηλασμός και σκόνη μέχρι να χορτάσει! Γύρω στα 120 ml πάντα δλδ η σκόνη. Χθες πχ επειδή είχαμε πάει επίσκεψη και γυρίσαμε αργά, ξύπνησε κατά τις 12 το βράδυ την κάναμε μπάνιο έφαγε και κοιμήθηκε 02:00 με 8:00. Γενικά το βράδυ πάντα την περιμένουμε να ξυπνήσει μόνη της ώστε και με το μπάνιο να πεινάει και να φάει με όρεξη, δεν την ξυπνάμε εμείς γτ μπορεί να φάει και το μισό! Αυτό νομίζω είναι το μυστικό.. Καμιά φορά κουτουλαμε αλλά βλέπουμε καμία σειρά και την περιμένουμε γτ μετά μας ανταμείβει με αρκετές ώρες υπνο! 

@Sofiamar93 εμάς η παιδίατρος μας είπε να αρχίσουμε να την κάνουμε μπάνιο 8 9 το βράδυ όταν θα αρχίσει να κοιμάται 10 12 ώρες το βράδυ όχι ακόμα. Επειδή μετά το μπάνιο τρώνε καλύτερα και κάνουν το μεγάλο ύπνο καλό είναι να την κάνουμε πριν κοιμηθούμε εμείς για βράδυ οπότε μετά τις 11.. Και σιγά σιγά όσο πιο πολύ κοιμάται θα την κάνουμε μπάνιο όλο και πιο νωρίς. Αυτό μας είπε να κάνουμε για να της φτιάξουμε πρόγραμμα ώστε να κοιμάται μέσα στη νύχτα πιο πολύ και όχι τη μέρα γτ είναι ανάποδο και για εκείνη και μετά δύσκολα στρώνει.. 

Λοιπόν το δοκίμασα εχθες γιατι πηγαμε εκκλησία το πρωι να απο σαραντησουμε και το βράδυ κάναμε σουβλα στα πεθερικα μου να το γιορτάσουμε μαζί με τα γενεθλια της βαφτιστικιας μου.. Και έτσι ηρθαμε αργά σπίτι.. Το μωρο δεν κοιμοταν όσο δεν ήταν στο σπίτι του.. Κοιμοταν μισαωρα και ξυπνουσε.. Αφου τον είχαμε στην φασαρία και στο φως.. Μολις ηρθαμε σπιτι τον κάναμε μπανιο και έφαγε φόρμουλα.. Και κοιμηθηκε από τις 11 ως τις 4 το πρωι συνεχόμενα.. Επαθα σοκ.. Κοιμηθηκα πρώτη φορά 4 ώρες συνεχόμενα.. Μετά όμως μας επιασαν οι κολικοι και ταλαιπωτηθηκαμε.. Επίσης επειδή ξεκινησα και του δίνω και στηθος μιας και το έπιασε και κάποιες φορές είναι πιο εύκολο από τα μπιμπερό σήμερα μου έκανε το εξής.. Πονούσε πολύ του εκανα μασάζ έβγαλε κάποια αέρια του έδωσα το δικό μου γαλα από μπιμπερό αλλά δεν το έπινε με διαλείμματα πολλά ήπιε με το ζορι 70ml.. Και συνέχιζε να κλαιει.. Και λέω μήπως θέλει στηθος? Γιατί έβλεπα ότι ήθελε κιαλλο γαλα αλλά δεν ήθελε το μπιμπερο.. Και τον έβαλα στηθος και ηρεμησε.. Εφαγε και κοιμηθηκε μετα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ! Καλη βδομάδα ! Χάθηκα και εγώ…. Σήμερα είμαστε 30ημερων και με χθεσινή μέτρηση 4120! Κάποιες μέρες τσουλάνε καλα κάποιες φρίκη !!!! Γενικά είναι ήσυχη όμως θέλω να ρωτήσω και σε εσάς όταν θέλουν κακά τους σηκώνουν τον κόσμο ;;;;  Δεν νομίζω ότι είναι κολικοι απλά οπότε θέλει κακά ζορίζεται και είτε κάνει είτε δεν κάνει και τα κάνει όλα μαζί μέσα στη μέρα . Αυτό είναι κολικοι ;; Επίσης δε ξέρω για εσάς εμένα τρώει παρα πολύ . Μάλλον είναι σε άλμα ανάπτυξης εδώ και 3-4 μέρες είναι ανα μια ώρα στο στήθος . Τώρα πεινάει, πονάει και βρίσκει εκεί παρηγοριά δεν ξέρω δε μπορώ να καταλάβω. Και έχουμε γκρίνια μέσα στη μέρα. Τρώει ρεύεται και μετά από λίγο γκαρίζει για φαΐ. Ποσο νορμαλ είναι αυτό ; Το προηγούμενο Σάββατο 3700 και χθες 4100! Γενικά στο κλαμα της δυσκολεύομαι να την ηρεμήσω μόνο αγκαλιά τραγουδάκια και αυτά κρατάνε λίγο αν κάτι θέλει σε ξεγελιέται με τπτ. Ομως φουλ αγκαλιά τραγουδάκια και ομιλιες. Μέσα στη μέρα κοιμάται ένα δίωρο καλό το μεσημέρι σε φυσιολογικές συνθήκες. Και άντε και σπαστά να κοιμηθεί λίγο ακόμη. Ανάλογα τις ορεξεις της.Τα βραδια συνήθως 11και με 3-4. Είτε 12 με 4-5.Άλλες φορές 3 ώρες άλλες 4 και στα πολύ καλα μας 5. Ακόμα δηλαδή κανένα πρόγραμμα ! Επίσης στον ύπνος της κουνιέται βγάζει φωνούλες , βγάζει γκινιαριτσες μέχρι να ξυπνήσει με κλαμα. Έτσι κάνουν όλα τα μωράκια ή το δικό μου κάτι το ταλαιπωρεί και νομίζω είναι η κοιλιά;;; Γενικά ακόμα ψαχνόμαστε.. κάπου το βρίσκουμε και κάπου το χάνουμε. Νομίζω ακόμα είμαστε πολύ αρχή. Και εγώ κάποιες μέρας είμαι οκ κάποιες άλλες κυρίως αυτές που είμαι άυπνη και έχει κλαμα όλη μέρα είμαι στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού…

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Πολυ καλα πατε! Οντως η προωροτητα προκαλει διαφορα θεματακια, ομως τα ξεπερνατε!

Να ρωτησω κοριτσια οσες θηλαζετε, καθε φορα βαζετε το μωρο και απο τα 2; ρωταω γιατι τωρα που κανουμε μεικτη, μου παιρνει παρα πολυ ωρα το καθε ταισμα! 1,5 ωρα αν τα κανω ολα σωστα και γρηγορα. Ειδικα το βραδυ αυτο ειναι σκοτωμα. Τον βαζω 20 λεπτα απο το καθε στηθος σε καθε γευμα. 

Εγω που ξεκίνησα τώρα και ρώτησα μου είπαν ότι πλέον που ειναι πιο μεγάλα τα μωρακια μας και εμείς έχουμε κανονικό γαλα τα βάζουμε σε ένα στηθος κάθε φορά και οσο θέλει το μωρο... Όταν χορτάσει θα το βγάλει μόνο του το στηθος.. Ετσι μου είπαν.. 

5 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Εγω ναι κάθε φορά και στα δύο από 10 λεπτά με ένα τέταρτο σε θέση αγκαλιάς και άλλα 10 λεπτά ράγκμπι, λένε ότι αδειάζει καλύτερα το στήθος αν αλλάζουμε και στάσεις θηλασμού οπότε το κάνω.. 

Πράγματι το 1,5ωρο είναι ζόρικο αλλά τουλάχιστον είναι καλύτερα τα ενδιάμεσα διαλείμματα.. Κοιμάται και ο δικός σου λίγο περισσότερο με τη μεικτή; Εμενα απόψε κοιμήθηκε 23:00 με 5:00 την ταισα και τώρα προσπαθώ να την κοιμησω πάλι.

Κορίτσια μέσα στη μέρα εμένα δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου πλέον.. Ευτυχώς κάνει μεγάλους ύπνους το βράδυ πλέον το 6ωρο το χουμε κατακτήσει, αλλά μένουν και εσάς έτσι μέσα στη μέρα με το μάτι γαρίδα;; 

Κορίτσι μου ειναι πολυ δύσκολο αυτό με τη διατροφή αλλά αν πιάνει και είναι ο μικρούλης καλά για όσο το αντέχεις χαλάλι, έτσι και αλλιώς δεν θα είναι για πολύ σιγά σιγά θα δυναμώσει και το πεπτικό και θα είναι μια χαρά!! 

Ναι εννοείται το κριτήριο ειναι το βάρος αλλά αποκλείεται να είναι ακόμα σε φάση που αναπληρώνει επειδή στην αρχή δεν έπαιρνε αρκετό;; Δεν είμαι παιδίατρος φυσικά αλλά μισό κιλό την εβδομάδα για την ποσότητα που λες ότι τρώει πράγματι είναι μπόλικο.. Μήπως έχει προτίμηση σε καμία άλλη μάρκα πιπίλα να δοκιμάσεις;; Το εχω ακούσει και αυτό.. 

Και εμενα μέσα στη μέρα σχεδόν τίποτα.. Μισάωρο 40λεπτα μόνο.. Και μετα θέλει συνέχεια πιασμα, σημασία, να του μιλάς, να τον έχεις αγκαλιά.. Πολυ δυσκολο να κανω το οτιδήποτε μέσα στο σπίτι.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Εγω που ξεκίνησα τώρα και ρώτησα μου είπαν ότι πλέον που ειναι πιο μεγάλα τα μωρακια μας και εμείς έχουμε κανονικό γαλα τα βάζουμε σε ένα στηθος κάθε φορά και οσο θέλει το μωρο... Όταν χορτάσει θα το βγάλει μόνο του το στηθος.. Ετσι μου είπαν.. 

Με τη διαφορα οτι το δικο μου δεν χορταινει ποτε απο το στηθος. Ή που τον παιρνει ο υπνος ή που καθεται εκει για παντα!! Οποτε αναγκαστικα θα τον σταματησω οταν κουραστω.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Καλη βδομάδα ! Χάθηκα και εγώ…. Σήμερα είμαστε 30ημερων και με χθεσινή μέτρηση 4120! Κάποιες μέρες τσουλάνε καλα κάποιες φρίκη !!!! Γενικά είναι ήσυχη όμως θέλω να ρωτήσω και σε εσάς όταν θέλουν κακά τους σηκώνουν τον κόσμο ;;;;  Δεν νομίζω ότι είναι κολικοι απλά οπότε θέλει κακά ζορίζεται και είτε κάνει είτε δεν κάνει και τα κάνει όλα μαζί μέσα στη μέρα . Αυτό είναι κολικοι ;; Επίσης δε ξέρω για εσάς εμένα τρώει παρα πολύ . Μάλλον είναι σε άλμα ανάπτυξης εδώ και 3-4 μέρες είναι ανα μια ώρα στο στήθος . Τώρα πεινάει, πονάει και βρίσκει εκεί παρηγοριά δεν ξέρω δε μπορώ να καταλάβω. Και έχουμε γκρίνια μέσα στη μέρα. Τρώει ρεύεται και μετά από λίγο γκαρίζει για φαΐ. Ποσο νορμαλ είναι αυτό ; Το προηγούμενο Σάββατο 3700 και χθες 4100! Γενικά στο κλαμα της δυσκολεύομαι να την ηρεμήσω μόνο αγκαλιά τραγουδάκια και αυτά κρατάνε λίγο αν κάτι θέλει σε ξεγελιέται με τπτ. Ομως φουλ αγκαλιά τραγουδάκια και ομιλιες. Μέσα στη μέρα κοιμάται ένα δίωρο καλό το μεσημέρι σε φυσιολογικές συνθήκες. Και άντε και σπαστά να κοιμηθεί λίγο ακόμη. Ανάλογα τις ορεξεις της.Τα βραδια συνήθως 11και με 3-4. Είτε 12 με 4-5.Άλλες φορές 3 ώρες άλλες 4 και στα πολύ καλα μας 5. Ακόμα δηλαδή κανένα πρόγραμμα ! Επίσης στον ύπνος της κουνιέται βγάζει φωνούλες , βγάζει γκινιαριτσες μέχρι να ξυπνήσει με κλαμα. Έτσι κάνουν όλα τα μωράκια ή το δικό μου κάτι το ταλαιπωρεί και νομίζω είναι η κοιλιά;;; Γενικά ακόμα ψαχνόμαστε.. κάπου το βρίσκουμε και κάπου το χάνουμε. Νομίζω ακόμα είμαστε πολύ αρχή. Και εγώ κάποιες μέρας είμαι οκ κάποιες άλλες κυρίως αυτές που είμαι άυπνη και έχει κλαμα όλη μέρα είμαι στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού…

Ειμαι ακριβώς στην ίδια φάση.. Οτι είπες έτσι είναι και ο γιος μου... Αν θέλει κακά του μας ακούει ολη η γειτονιά.. Ενω δεν είναι δυσκοιλιος.. Αλλα για να τα κάνει θέλει μασάζ και να τον βοηθήσω σηκώνοντας ποδαράκια η να τον έχω πάνω μου να ακουμπάει η κοιλια του πάνω μου.. Επίσης και εμενα συνέχεια ενώ κοιμάται σφίγγεται και μουγκριζει και νομιζω ειναι οι κολικοι γιατί ζορίζεται μετά αέρια και τα κακά του.. Εχει φορές που μπορεί να καταφέρει να βγάλει αέρια αλλά να πονέσει και να αρχίσει να κλαιει υστερικά.. 

πρίν από 7 λεπτά , CMES είπε:

Με τη διαφορα οτι το δικο μου δεν χορταινει ποτε απο το στηθος. Ή που τον παιρνει ο υπνος ή που καθεται εκει για παντα!! Οποτε αναγκαστικα θα τον σταματησω οταν κουραστω.

Ωχχχ.. Πολυ δυσκολο αυτό... Ρε κοριτσια.. Νομιζω νιώθουν ασφάλεια πάνω μας.. Δηλαδή είναι εκεί το μέρος που νιώθουν τους παλμούς μας, την αγκαλιά μας, την ζεστασιά μας.. Για αυτο δνε θέλουν να φεύγουν από εκεί.. 

Link to comment
Share on other sites

@CMES @xenia^^ ανήκω στην ίδια κατηγορία! Δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα στη συμπεριφορά του! Εμείς κατ αρχας έχουμε κάνει τη νύχτα μέρα. Εννοείται ότι το Τάισμα (στήθος και φόρμουλα και ρέψιμο) διαρκεί 1,5 ώρα τη φορά. Τη μέρα συνήθως μετά κοιμάται κανένα δίωρο. το βράδυ με τπτ! Στην προσπάθεια μου να τον κοιμίσω το βράδυ έρχεται η ώρα για το επόμενο τάισμα (ο δικός μου ξυπνάει πάντα ανά τρίωρο για φαγητό), το δε βράδυ δεν έχει κοιμηθεί συνεχόμενα ποτε πάνω από τρίωρο. Αν έχει γκρίνια και δεν κοιμάται τον πιάνει κάτι που χτυπάει χέρια και πόδια συνεχόμενα και έχει παρά πολλά νεύρα. Τον βάζω στο στήθος και δεν το πιάνει με τπτ.. το αποδίδω μόνη μου στην αϋπνία και την κούραση του. Οι μέρες μας περνούν καλά, τα βραδιά κορίτσια έχω πεθανει. Δεν θύμαμαι από ποτε έχω να κοιμηθώ πάνω απο δυο ώρες συνεχόμενα. Δοκίμασα τη συνταγή τη δίκη σου @Φραουλίνο με το μπάνιο και το φαγητό μετά. Αν είναι να πιάσει κοιμάται. Αν είναι απο τα βραδιά τα δύσκολα δεν κοιμάται ούτε με σφαίρες ! Δεν ξέρω πως θα στρώσει όλο αυτό! Η παιδίατρος μας είπε να ξαναπάμε στις 21 για τα εμβόλια (όταν συμπληρώνει 2μηνο δλδ). Θα την πάρω τηλέφωνο βέβαια αλλά και γω δεν καταλαβαίνω τι θέλει το παιδί ώρες ώρες…

πρίν από 11 λεπτά , CMES είπε:

Με τη διαφορα οτι το δικο μου δεν χορταινει ποτε απο το στηθος. Ή που τον παιρνει ο υπνος ή που καθεται εκει για παντα!! Οποτε αναγκαστικα θα τον σταματησω οταν κουραστω.

Ακριβώς το ίδιο και το δικό μου!! Εγώ δεν βγάζω και μεγάλη ποσότητα γάλακτος βέβαια..ωστόσο νομίζω θέλει να κάθεται εκεί παρηγορητικά.


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Ωχχχ.. Πολυ δυσκολο αυτό... Ρε κοριτσια.. Νομιζω νιώθουν ασφάλεια πάνω μας.. Δηλαδή είναι εκεί το μέρος που νιώθουν τους παλμούς μας, την αγκαλιά μας, την ζεστασιά μας.. Για αυτο δνε θέλουν να φεύγουν από εκεί.. 

Ναι εννοειται αυτο, αλλα ποσο πια να τον εχω πανω μου; θελω να ισιωσω και λιγο το κορμι μου! Και επισης εχω και τα αλλα 2, τις δουλειες του σπιτιου κλπ....


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α ρε κορίτσια ποσο παρηγορητικό που συμβαίνει σε όλες, γιατί με πιάνει τρελα ότι κάτι δε πάει καλα με το δικό μου το παιδί. Αλλά γιατί τόσο κλαμα ;;; Μιλάμε κοκκινίζει όλη η μούρη και γκαρίζει. Δηλαδή μέσα στην μερα άντε να την ευχαριστηθώ ήρεμη καμία ώρα. Το πρόγραμμα μας είναι φαγητό ρεψιμο ύπνος ή όχι ύπνος κλαμα άλλαγμα και πάλι από την αρχή . Αν είναι ψύχραιμη το βραδάκι την πάμε βολτούλα με το καροτσι. Κατά τις 8-9 μπανάκι. Μετα το μάτι γαρίδα και φσγητο μέχρι 11-12 και μετά ύπνος και προσευχή να κοιμηθεί κάνα 4ωρο 5ωρο. Σήμερα από το πρωί μόνο στην αγκαλιά μου ησυχάζει. Αγκαλιά και φαγητό !!!!! 

@Sofiamar93 Ακριβώς τα ίδια. Είναι κολικοι αυτοί ; Γιατί στους κολικούς διαβάζω αλλά συμπτώματα.
Επίσης ήρθε το Σάββατο σύμβουλος θηλασμου στο σπιτι γιατί από το ΡΕΑ δεν είχα ουσιαστική βοήθεια όλα ενστικτωδώς τα έκανα. Με βοήθησε αρκετά σε πολλά πράγματα. Στο θηλασμό ευτυχώς τα πάμε ήδη πολύ καλα. Βέβαια γλίτωσα μαστίτιδα γιατί Πέτρωσε το ένα στήθος απότομα και ευτυχώς μίλησα κατευθείαν μαζί της και με καθοδήγησε και το πρόλαβα. 

επισης μου είπε δεν της φαίνεται να έχει κολικούς. Και ότι όντως έτσι ζορίζονται τα μωράκια άρα το παίρνουμε για νορμαλ. Ομως πολλεσ Φορές πιάνω την κοιλιτσα της όταν κλαίει και είναι πέτρα. Όταν τη θηλάζω κάνει πριτσακια κάνει κακακια ίσως χαλαρώνει εκεί τι να πω. Πραγματικά τι ταλαιπωρία περνάνε και αυτά για όλα ζορίζονται και πονάνε. 

@Liakada αχ τι ωραία που περνάμε !!!! Και τι είπαμε ότι στις 40 μέρες δια μαγείας φτιάχνουν όλα ;;;;; Εγώ βλέπω η κάθε μέρα είναι πιο δύσκολη από τη προηγούμενη. Με εξαιρέσεις. Και φυσικά και η κούραση συσσωρεύεται και γίνεται ακόμα πιο δύσκολο 
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...