Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Just now, Emilly είπε:

Τέλεια Σοφάκι..πόσο είσαι;;;;;;;1,77;;; Παναγία μου χαχαχαχα.σε φανταζομουν ένα μικροσκοπικό κοριτσάκι χαχαχαχα...10 εβδομάδων Σοφάκι για Παπ α εξέταση είναι νωρίς..περίπου με το που κλείσει η 11 κ μπούμε 12 κάνουμε την ίδια μέρα ηη με μια μέρα διάφορα εξέταση αίματος για σύνδρομο ντάουν κ αυχενική διαφάνεια...μήπως είπε να πας να στα γράψει μέχρι να τα κάνεις;;πάντως όλα καλά.τωρα απόλαυσε το.

Οχι μονο την αιματος την αυχενικη την κανω σε αλλον γιατρο ειδικο την 12 με 13η εβδομαδα μου ειπε.. Για το συνδρομο down ομως μου ειπε την 10η...πρεπει να παρεις λιγα κιλακια νομιζω.. Αρα η εγκυμοσυνη μπορει να σου κανει καλο.. Χαχχαχα εννοώ για να παρεις λιγα κιλακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου γυρισα απο γιατρο.. Ειχατε δικαιο ειμαι ακριβως 7εβδ. και 1 ημερα.. Ειδαμε καρδουλα.. 144 η 148 οι χτυποι δεν θυμαμαι ποιο μου ειπε.. Τα ειδε ολα τελεια.. Οσο για αναγουλες και εμετους μου εγραψε κατι χαπια τυπου βιταμινες να παρω που βοηθούν και μου ειπε οτι ειναι καλο σημαδι εγκυμοσυνης.. Χαρηκε βασικά που του ειπα οτι εχω αυτα τα συμπτωματα.. Χωρις ομως αυτο να σημαίνει οτι αν καποια κοπελα δεν τα εχει θα πει οτι δεν παει καλα η εγκυμοσυνη.. Μπορει να μου το ειπε για να με ενθαρρύνει.. Τωρα πρέπει στις 10 εβδομαδες δηλαδη σε 3 εβδομαδςς να κανω εξεταση αιματος με φυγοκεντρηση για το σύνδρομο down μου ειπε.. Και μετα ξανα επισκεψη.. Εχασα και εγω ενα κιλο αλλα μου ειπε να μην αγχωνομαι. Φυσιολογικο ςιναι.. Θα τα παρω υστερ.. Αυτααα... 

Εγω σαν κιλα δεν ειμαι ούτε πολλα ουτε λιγα.. Ειμαι 62 κιλα τωρα πριν ημουν 63,5. Αλλα ειμαι 1,77..ειμαο ψηλη.. Οποτε για αυτο και τα κιλα.. Αλλα πασχισαμε να φτασω σε αυτα τα κιλα πριν ημουν 50 κιλα και εγω πετσι και κόκαλο.. Μεσα σε 4χρονια εφτασα τα 63 σιγα σιγα.. Για αυτο αγχωθηκα για τα κιλα γιατι δεν θελω να χασω δεν μου παει.. Ειμαι σκελετος υστερα..

τελεια ολα !! με το καλο!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Οχι μονο την αιματος την αυχενικη την κανω σε αλλον γιατρο ειδικο την 12 με 13η εβδομαδα μου ειπε.. Για το συνδρομο down ομως μου ειπε την 10η...

Αααα αυτήν λες που κοστίζει περίπου 400;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Οχι μονο την αιματος την αυχενικη την κανω σε αλλον γιατρο ειδικο την 12 με 13η εβδομαδα μου ειπε.. Για το συνδρομο down ομως μου ειπε την 10η...

πως την λενε την εξεταση? νομιζω αν εισαι επαρχια καποιοι κανουν μια εξεταση που πλεον στην αθηνα δεν.γινετε θεωρητε ξεπερασμενη

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

πως την λενε την εξεταση? νομιζω αν εισαι επαρχια καποιοι κανουν μια εξεταση που πλεον στην αθηνα δεν.γινετε θεωρητε ξεπερασμενη

Την Παπ α αίματος που γίνεται μαζί με αυχενική ηηη αυτή που την στέλνουν Αμερική λέτε μπρε;;;;χαρμονι;;;;;κάτι τέτοιο θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly είπε:

Αααα αυτήν λες που κοστίζει περίπου 400;;;

Τωρα τι να σου πω.. Εμεις εδω Κύπρο εχουμε αλλο σύστημα.. Ειναι ολα δωρεαν.. Επισκεψεις γιατρου 6 ευρω και εξετασεις αιματος 1 ευρω η εξεταση.. Εχουμε μπει σε ενα συστημα υγειας πολυ εξυπηρετικό.. Και η συγκεκριμενη εξεταση που σας λεω σε εμας ειναι δωρεαν απο την κυβερνηση.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Τωρα τι να σου πω.. Εμεις εδω Κύπρο εχουμε αλλο σύστημα.. Ειναι ολα δωρεαν.. Επισκεψεις γιατρου 6 ευρω και εξετασεις αιματος 1 ευρω η εξεταση.. Εχουμε μπει σε ενα συστημα υγειας πολυ εξυπηρετικό.. Και η συγκεκριμενη εξεταση που σας λεω σε εμας ειναι δωρεαν απο την κυβερνηση.. 

Σοκ.πραγματικα χαχαχαχα.εχω πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής μου για προγεννητικόυς κ διερευνησεις κλπ κ δεν έχω κάνει καν εξωσωματική .

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Την Παπ α αίματος που γίνεται μαζί με αυχενική ηηη αυτή που την στέλνουν Αμερική λέτε μπρε;;;;

οχι η papp~a γινετε μαζι με την αυχενικη δεν γινετε να εχει πολλες μερες διαφορα . η νιπτ ειναι αλλο πραγμα . εγω λεω μια καπως Α την λενε καπως ετσι δεν θυμαμαι 

 

Just now, Sofiamar93 είπε:

Τωρα τι να σου πω.. Εμεις εδω Κύπρο εχουμε αλλο σύστημα.. Ειναι ολα δωρεαν.. Επισκεψεις γιατρου 6 ευρω και εξετασεις αιματος 1 ευρω η εξεταση.. Εχουμε μπει σε ενα συστημα υγειας πολυ εξυπηρετικό.. Και η συγκεκριμενη εξεταση που σας λεω σε εμας ειναι δωρεαν απο την κυβερνηση.. 

αααα εισαι κυπρο ναι κανουν αλλη εξεταση νομιζα οτι εισαι ελλαδα επαρχια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

οχι η papp~a γινετε μαζι με την αυχενικη δεν γινετε να εχει πολλες μερες διαφορα . η νιπτ ειναι αλλο πραγμα . εγω λεω μια καπως Α την λενε καπως ετσι δεν θυμαμαι 

 

αααα εισαι κυπρο ναι κανουν αλλη εξεταση νομιζα οτι εισαι ελλαδα επαρχια 

Δεν ξέρω λίνα αλλά αν όλα είναι καλά εγώ θα αρκεστω σε παπ α και αυχενική κ έχει ο Θεός.

4 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα και από μένα κορίτσια!! Εγώ εμετό καθόλου αν και αυτή τη φορά μοιάζει ότι όσο περνούν οι μέρες χειροτερεύω και δεν ξέρω αν θα τη γλιτώσω στο τέλος.. Παρόλα αυτά με πιάνουν ακαταμάχητες λιγουρες για βλακειες αυτή τη φορά και προσπαθώ να τις καταπολεμήσω αλλά χθες δεν άντεξα, σε τρία περίπτερα πήγε ο άντρας μου για να βρει κερασάκια haribo.. Γυρνάει και μου λέει μα μόνο κερασάκια δεν είχαν από haribo, πήρε κάτι αρκουδάκια και γι'αυτον! Μην τα πολυλογώ τα έφαγα όλα και ησύχασα!

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη όλο ελιές ήθελα να τρώω υγιεινά πράγματα τώρα δεν ξέρω τι συμβαίνει! Στο μεταξύ ζελεδακια πατατάκια και γενικά τέτοια φαγητά δεν τρωω ποτέ δεν μου αρέσουν.. Ευτυχώς προς το παρόν το στομάχι μου κρατάει και τις βλακειες αλλά κρατάει και τα υγιεινά που προσπαθώ να τρώω κατά κύριο λόγο.. 

Εγώ έχω σήμερα γιατρό.. Αντε να δούμε τι θα δούμε! :)

Φραουλίνο τι έκανες;;;πηγές;;;άντε μια μια να βλέπουμε τα μπιζέλια..εγώ αύριο ο πιο αργοπορημενος μου υπέρηχος σε εγκυμοσύνη..κυρία χαχαχαχα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Δεν ξέρω λίνα αλλά αν όλα είναι καλά εγώ θα αρκεστω σε παπ α και αυχενική κ έχει ο Θεός.

εγω παντως το ειχα κανει αυτο το νιπτ λογω ηλικιας μου το ειχαν συστησει. νομιζω οτι επειδη εχεις ιστορικο ισως στο συστησουν ως απαραιτητο κ καλο θα ειναι να το κανεις συμβουλευτικα στο λεω γιατι μετα στην β επιπεδου ειναι δυσκολο αν βρεθει κατι που εχει ξεφυγει απο την αυχενικη

Just now, Emilly είπε:

Δεν ξέρω λίνα αλλά αν όλα είναι καλά εγώ θα αρκεστω σε παπ α και αυχενική κ έχει ο Θεός.

βλεπει κ αλλα πραγματα εκτος απο νταουν κ αυτο ειναι σημαντικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, linaa είπε:

εγω παντως το ειχα κανει αυτο το νιπτ λογω ηλικιας μου το ειχαν συστησει. νομιζω οτι επειδη εχεις ιστορικο ισως στο συστησουν ως απαραιτητο κ καλο θα ειναι να το κανεις συμβουλευτικα στο λεω γιατι μετα στην β επιπεδου ειναι δυσκολο αν βρεθει κατι που εχει ξεφυγει απο την αυχενικη

Ξέρω ότι η ηλικία είναι περίεργη αλλά δεν είναι διαγνωστικό είναι κ αυτό screaning test και ο ίδιος ο νικολαιδης που έκανε κ αυτό κ την αυχενική αν διαβάσεις άρθρο λέει ότι δεν χρειάζεται γιατί απλά δίνει ένα 10% περισσότερο τις πιθανότητες.δηλαδη 85% Παπ α με αυχενική κ το άλλο 95% ...κι όμως κ γνωστή μου της έβγαλε αυξημένες πιθανότητες για ντάουν ενώ δεν είχε τίποτα το παιδί κ άλλη μια κοπέλα η οποία έστειλε μύνημα τον Αναστασιάδη εδώ Θεσσαλονίκη ο καλύτερος ο οποίος της είπε καταγράφουμε τέτοιες αποκλίσεις.αρα αν δω ένα μωράκι βιώσιμο θα το πάω μέχρι τέλους.κ έχει ο Θεός.

Just now, linaa είπε:

εγω παντως το ειχα κανει αυτο το νιπτ λογω ηλικιας μου το ειχαν συστησει. νομιζω οτι επειδη εχεις ιστορικο ισως στο συστησουν ως απαραιτητο κ καλο θα ειναι να το κανεις συμβουλευτικα στο λεω γιατι μετα στην β επιπεδου ειναι δυσκολο αν βρεθει κατι που εχει ξεφυγει απο την αυχενικη

βλεπει κ αλλα πραγματα εκτος απο νταουν κ αυτο ειναι σημαντικο

Και να σου πω η κολλητή μου που έκανε σπερματεγχυση κ έπιασε στην τσιβελεκιδου Θεσσαλονίκη είναι η καλύτερη εξωσωματικος εδώ ,,ούτε αυτή της συνέστησε στα 39 να κάνει κάτι.θα δούμε...αν βρεθεί πρόβλημα αμνιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Τέλεια Σοφάκι..πόσο είσαι;;;;;;;1,77;;; Παναγία μου χαχαχαχα.σε φανταζομουν ένα μικροσκοπικό κοριτσάκι χαχαχαχα...10 εβδομάδων Σοφάκι για Παπ α εξέταση είναι νωρίς..περίπου με το που κλείσει η 11 κ μπούμε 12 κάνουμε την ίδια μέρα ηη με μια μέρα διάφορα εξέταση αίματος για σύνδρομο ντάουν κ αυχενική διαφάνεια...μήπως είπε να πας να στα γράψει μέχρι να τα κάνεις;;πάντως όλα καλά.τωρα απόλαυσε το.εγω είμαι 49 με 1,68 ύψος κ δεν έχω ζυγαριά σπίτι κ τώρα που βλέπω ότι είμαι σαν σκιάχτρο θα ζυγιστω αύριο στον γιατρό κ περιμένω να μου την πει.σιγουρα θα νομίζει ότι δεν μπαίνει τίποτα στο στόμα.αλλα εγώ όλη την μέρα βάζω μικρά γευματακια.πολυ μικρά όμως ..είμαι χάλια.μεχρι την νύχτα σηκώνομαι κ μπορεί να φάω μια πολύ μικρή φέτα μέλι .όλα αυτά με αναγουλα ενώ νιώθω ότι θα λιποθυμισω από πείνα.μαρτυριο.

Κι εγω 1.68 ειμαι, αλλα 49 κιλα ημουν στην 5η δημοτικου!!!:-D

  • Χαχα 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου γυρισα απο γιατρο.. Ειχατε δικαιο ειμαι ακριβως 7εβδ. και 1 ημερα.. Ειδαμε καρδουλα.. 144 η 148 οι χτυποι δεν θυμαμαι ποιο μου ειπε.. Τα ειδε ολα τελεια.. Οσο για αναγουλες και εμετους μου εγραψε κατι χαπια τυπου βιταμινες να παρω που βοηθούν και μου ειπε οτι ειναι καλο σημαδι εγκυμοσυνης.. Χαρηκε βασικά που του ειπα οτι εχω αυτα τα συμπτωματα.. Χωρις ομως αυτο να σημαίνει οτι αν καποια κοπελα δεν τα εχει θα πει οτι δεν παει καλα η εγκυμοσυνη.. Μπορει να μου το ειπε για να με ενθαρρύνει.. Τωρα πρέπει στις 10 εβδομαδες δηλαδη σε 3 εβδομαδςς να κανω εξεταση αιματος με φυγοκεντρηση για το σύνδρομο down μου ειπε.. Και μετα ξανα επισκεψη.. Εχασα και εγω ενα κιλο αλλα μου ειπε να μην αγχωνομαι. Φυσιολογικο ςιναι.. Θα τα παρω υστερ.. Αυτααα... 

Εγω σαν κιλα δεν ειμαι ούτε πολλα ουτε λιγα.. Ειμαι 62 κιλα τωρα πριν ημουν 63,5. Αλλα ειμαι 1,77..ειμαο ψηλη.. Οποτε για αυτο και τα κιλα.. Αλλα πασχισαμε να φτασω σε αυτα τα κιλα πριν ημουν 50 κιλα και εγω πετσι και κόκαλο.. Μεσα σε 4χρονια εφτασα τα 63 σιγα σιγα.. Για αυτο αγχωθηκα για τα κιλα γιατι δεν θελω να χασω δεν μου παει.. Ειμαι σκελετος υστερα..

Μπράβο σοφακι τα πήγες εξαιρετικά στον υπέρηχο !!! Και εγώ ανυπομονώ για το ραντεβού μας την Πέμπτη !!

εγω αποτι φαίνεται είμαι το μινιόν της παρέας 1,65 :D

τι βιταμίνες σου έδωσε ;; Μου έχει δώσει neurobion (που είναι b1 b6 b12) σήμερα τις ξεκίνησα.. ελπίζω να βοηθήσουν..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου πριν λίγο γυρίσαμε από το γιατρό!! Όλα μια χαρά το σπορι στη θέση του και προς έκπληξη μας ακούσαμε και καρδούλα 110 παλμούς!!! :) Με βγαζει 6 εβδομάδων ακριβώς ο υπέρηχος οπότε πολύ σωστά υπολόγιζα τη σύλληψη! Όλα καλά, εγώ θα κάνω τροφοβλαστη γύρω στα μέσα Φλεβάρη μαζί με την αυχενική από επιλογή λογω της μπεμπας μας που το βρήκαμε αργά το πρόβλημα και δεν αντέχω να ξαναπεράσω κάτι παρόμοιο.. 

@Sofiamar93 κορίτσι μου τέλεια με τον υπέρηχο σας!! Είδες πόσο τέλεια τα υπολογιζαμε;!! :-P Με το καλό το μωρακι σας!!!

@Emilly αύριο τελικά ραντεβουδακι ε; Αντε με το καλό να δεις και εσύ το σποράκι σου!!! 

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Emilly είπε:

Ξέρω ότι η ηλικία είναι περίεργη αλλά δεν είναι διαγνωστικό είναι κ αυτό screaning test και ο ίδιος ο νικολαιδης που έκανε κ αυτό κ την αυχενική αν διαβάσεις άρθρο λέει ότι δεν χρειάζεται γιατί απλά δίνει ένα 10% περισσότερο τις πιθανότητες.δηλαδη 85% Παπ α με αυχενική κ το άλλο 95% ...κι όμως κ γνωστή μου της έβγαλε αυξημένες πιθανότητες για ντάουν ενώ δεν είχε τίποτα το παιδί κ άλλη μια κοπέλα η οποία έστειλε μύνημα τον Αναστασιάδη εδώ Θεσσαλονίκη ο καλύτερος ο οποίος της είπε καταγράφουμε τέτοιες αποκλίσεις.αρα αν δω ένα μωράκι βιώσιμο θα το πάω μέχρι τέλους.κ έχει ο Θεός.

Και να σου πω η κολλητή μου που έκανε σπερματεγχυση κ έπιασε στην τσιβελεκιδου Θεσσαλονίκη είναι η καλύτερη εξωσωματικος εδώ ,,ούτε αυτή της συνέστησε στα 39 να κάνει κάτι.θα δούμε...αν βρεθεί πρόβλημα αμνιο.

απλως ειναι για να εισαι τσεκαρισμενη απο δυο πλευρες εγω γιαυτο το εκανα κ γιατι κοιταει κ καποια αλλα που δεν τα βλεπει η αυχενικη  .. οπως νιωθεις κανεις εννοητε δεν ειναι τιποτα υποχρεωτικο ολα ειναι για να νιωθουμε εμεις πιο σιγουρες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...