Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Just now, Emilly είπε:

Μην απογοητευεσαι καθόλου.καλυτερα λίγο αργότερα μια κ έξω κ οχι που με έσερναν εμένα κάθε βδομάδα από το θετικό τεστ κ κολπικους.τωρα εγώ σήμερα ήμουν 6,3 και μια κ έξω τα είδαμε όλα.

Κορίτσια γύρισα μόλις.ειδαμε σάκο λεκιθικο κ ένα αφράτο έμβρυο με καρδούλα που την είδα κ την άκουσα.ο γιατρός τα βρήκε όλα όπως πρεπει.μαλιστα μου έκανε υπέρηχο από την κοιλιά κάτι που μου άρεσε πολύ...έχω άσχημη εμπειρία από την προηγούμενη γιατρό που μου έκανε κάθε εβδομάδα κολπικό κ σκέφτομαι μήπως κ αυτό ήταν πολύ κακο για τα εμβρυακια.μου έγραψε κ προγεννητικο.6,3 εβδομάδων είμαι.επισης έχασα δύο κιλά είμαι να με κλαινε οι ρέγκες.νιωθω βαριά άρρωστη...κλαμα

ελα βρε κοριτσι μπραβο!! ολα καλα ξεκουρασου κ υπομονη σε λιγο θα στρωσει το πραγμα !! ειδες ολα καλα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, linaa είπε:

ελα βρε κοριτσι μπραβο!! ολα καλα ξεκουρασου κ υπομονη σε λιγο θα στρωσει το πραγμα !! ειδες ολα καλα !

Όλα καλά Λίνα για την ώρα.ειμαι ήρεμη για κάποιο λόγο.ευχαριστω.

Just now, Sofiamar93 είπε:

Μπραβο ρε κοριτσι μου.. Πολυ ωραια τα νεα σου.... Δεν εφυγε ενα μεγαλο βαρος που τα ειδες ολα καλα? Εκτος απο τα κιλα.. Πρεπει να τρως συνέχεια απο κατι... Να μην αφησεις τον εαυτο σου να χασεις αλλα.. Εγω καταλαβα οτι αν αφηνα τον εαυτο μου αταιστο γινομουν 3χειροτερα..ενω τωρα ανα 2 ωρες τρωω και απο κατο στεγνο και ειμαι ψιλο οκ.. 

Βαλερια μου... Και εμενα το στηθος με πεθαίνει και αυτο που με βοηθα αφανταστα ειναι ζεστο μπανακι οχι καυτό αλλα ζεστο να τρεχει στο στηθος η ζεστες κομπρεσες με χαμομήλι που το ειπε ο γιατρος και βοηθα απιστευτα.. Τουλαχιστον εγω εχω δει τεραστια διαφορα οταν τα κανω αυτα.. Ααα επισης οταν φορω σουτιεν δεν με ποναει τοσο οσο οταν τα αφηνω ελευθερα. Χαχχχα... Εχω σουτιεν χωρις σιδερακι χωρις ενισχυση χωρις τιποτα.. Πολυ μαλακα 100% βαμβακι και ειναι ιδανικα.. Τα ειχα παρει πριν μααθω για την εγκυμοσυνη εντελως τυχαια γιατι με ενοχλουμ πολυ τα σουτιεν με σιδερακι κατω.. 

Σοφάκι κ εγώ όλη μέρα μπουκιτσες βάζω στο στόμα.ολη μέρα.αλλα πολύ μικρές κ δεν μπορούν να κρατηθούν κιλά έτσι.πωπω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αυτό που σου είπε ο γιατρός σου ισχύει. Εφόσον αποκλείσεις τον διαβήτη κύησης, η εξήγηση που μένει είναι ότι κάνεις μεγάλα παιδιά! Η κόρη μου είχε γεννηθεί 39+6 εβδομάδες 3940 και ο γιος μου στις 38 εβδομάδες 4190. Στο πρώτο μου είχαν σπάσει τα νερά ενώ στο δεύτερο μπήκα με ραντεβού νωρίτερα γιατί παραμεγάλωνε και μετά δεν θα μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά. Από ότι μου είχε πει ο γιατρός το τρίτο προβλέπεται ακόμα μεγαλύτερο!

Σε συνέχεια της χθεσινής μας συζήτησης, ζυγίστηκα σήμερα και πήρα ένα κιλό.... στενοχωρήθηκα πολύ γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα και πραγματικά προσέχω πολύ!

Επίσης είχα ραντεβού τη Δευτέρα για τον πρώτο υπέρηχο και με πήρε σήμερα ο γιατρός και μου το ανέβαλε για την Πέμπτη 14/01! Πολύ απογοητεύτηκα και με αυτό... Θα είμαι 7 +2 τότε! Σήμερα 6 ακριβώς.

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!! Κι εμεις μπήκαμε με τεχνητους στην 37η εβδομάδα και 5 ημέρες γιατί ήθελα να προσπαθήσω για φυσιολογικά αλλά φοβόμουν κιόλας εάν μεγάλωνε κι άλλο, αλλά κατέληξα σε καισαρική γιατί περίμενα γύρω στις 11 ώρες και δεν κατέβαινε το μωρό.. 

Ωχ μωρέ, σίγουρα θα νιώθεις κάπως που θα πας το ραντεβού παρακάτω αλλά εντάξει θα κάνεις λίγη υπομονή ακόμη. Εμένα μου ξαναέβαλε να πάω σε 10 ημέρες :neutral: ενταξει δεν λέω θέλω να δω το σπορακι μου αλλά και αυτοί οι κολπικοι υπέρηχοι........

1 ώρα πρίν, Emilly είπε:

Μην απογοητευεσαι καθόλου.καλυτερα λίγο αργότερα μια κ έξω κ οχι που με έσερναν εμένα κάθε βδομάδα από το θετικό τεστ κ κολπικους.τωρα εγώ σήμερα ήμουν 6,3 και μια κ έξω τα είδαμε όλα.

Κορίτσια γύρισα μόλις.ειδαμε σάκο λεκιθικο κ ένα αφράτο έμβρυο με καρδούλα που την είδα κ την άκουσα.ο γιατρός τα βρήκε όλα όπως πρεπει.μαλιστα μου έκανε υπέρηχο από την κοιλιά κάτι που μου άρεσε πολύ...έχω άσχημη εμπειρία από την προηγούμενη γιατρό που μου έκανε κάθε εβδομάδα κολπικό κ σκέφτομαι μήπως κ αυτό ήταν πολύ κακο για τα εμβρυακια.μου έγραψε κ προγεννητικο.6,3 εβδομάδων είμαι.επισης έχασα δύο κιλά είμαι να με κλαινε οι ρέγκες.νιωθω βαριά άρρωστη...κλαμα

Τέλεια Εμίλυ μου!!! :x

Κι εμένα τώρα θα με ξαναδεί σε 10 ημέρες, που και πάλι πιστεύω θα κάνουμε κολπικό υπέρηχο... Πφφ τι να πω δεν ξέρω.. Παντως και στον μικρο μου τα ίδια. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Μπραβο ρε κοριτσι μου.. Πολυ ωραια τα νεα σου.... Δεν εφυγε ενα μεγαλο βαρος που τα ειδες ολα καλα? Εκτος απο τα κιλα.. Πρεπει να τρως συνέχεια απο κατι... Να μην αφησεις τον εαυτο σου να χασεις αλλα.. Εγω καταλαβα οτι αν αφηνα τον εαυτο μου αταιστο γινομουν 3χειροτερα..ενω τωρα ανα 2 ωρες τρωω και απο κατο στεγνο και ειμαι ψιλο οκ.. 

Βαλερια μου... Και εμενα το στηθος με πεθαίνει και αυτο που με βοηθα αφανταστα ειναι ζεστο μπανακι οχι καυτό αλλα ζεστο να τρεχει στο στηθος η ζεστες κομπρεσες με χαμομήλι που το ειπε ο γιατρος και βοηθα απιστευτα.. Τουλαχιστον εγω εχω δει τεραστια διαφορα οταν τα κανω αυτα.. Ααα επισης οταν φορω σουτιεν δεν με ποναει τοσο οσο οταν τα αφηνω ελευθερα. Χαχχχα... Εχω σουτιεν χωρις σιδερακι χωρις ενισχυση χωρις τιποτα.. Πολυ μαλακα 100% βαμβακι και ειναι ιδανικα.. Τα ειχα παρει πριν μααθω για την εγκυμοσυνη εντελως τυχαια γιατι με ενοχλουμ πολυ τα σουτιεν με σιδερακι κατω.. 

Πω πω θέλω να πάρω και εγώ αλλά έχουμε πέσει στην καραντίνα που ναι όλα κλειστά οπότε βάζω το πιο μαλακό που έχω..

Θα δοκιμάσω το χαμομήλι όταν με πιάνει ελπιζω να μην πάει έτσι μέχρι το τέλος. 2 φορές βγήκα απ' το μπάνιο και ένιωθα όπως ακουμπούσε το μπουρνουζι ότι με κόβουν με ξυραφάκι στις θηλές σαν να ετσουζαν ευτυχώς ήταν στιγμιαία..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anneliz είπε:

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!! Κι εμεις μπήκαμε με τεχνητους στην 37η εβδομάδα και 5 ημέρες γιατί ήθελα να προσπαθήσω για φυσιολογικά αλλά φοβόμουν κιόλας εάν μεγάλωνε κι άλλο, αλλά κατέληξα σε καισαρική γιατί περίμενα γύρω στις 11 ώρες και δεν κατέβαινε το μωρό.. 

Ωχ μωρέ, σίγουρα θα νιώθεις κάπως που θα πας το ραντεβού παρακάτω αλλά εντάξει θα κάνεις λίγη υπομονή ακόμη. Εμένα μου ξαναέβαλε να πάω σε 10 ημέρες :neutral: ενταξει δεν λέω θέλω να δω το σπορακι μου αλλά και αυτοί οι κολπικοι υπέρηχοι........

Τέλεια Εμίλυ μου!!! :x

Κι εμένα τώρα θα με ξαναδεί σε 10 ημέρες, που και πάλι πιστεύω θα κάνουμε κολπικό υπέρηχο... Πφφ τι να πω δεν ξέρω.. Παντως και στον μικρο μου τα ίδια. 

Να σου πω....γιατί κολπικό;;;αφού μια χαρά φαίνεται από πάνω..δεν ξέρω..το είχα πει ότι αν ξαναεμενα έγκυος θα έλεγα μόνο από πάνω...κ έτυχε να λειτουργεί έτσι κ ο γιατρός.κ μόνο για ψυχολογικούς λόγους μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly είπε:

Να σου πω....γιατί κολπικό;;;αφού μια χαρά φαίνεται από πάνω..δεν ξέρω..το είχα πει ότι αν ξαναεμενα έγκυος θα έλεγα μόνο από πάνω...κ έτυχε να λειτουργεί έτσι κ ο γιατρός.κ μόνο για ψυχολογικούς λόγους μου αρέσει.

Ναι ρε συ δεν ξέρω.. Απλώς υπολογιζω ότι θα είμαι 8 εβδομάδων και 1, οπότε 7 και 2;;  καπου εκει θα είναι το μωρό και νομίζω οτι πάλι θα δυσκολεύεται από πάνω. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2021 at 5:03 ΜΜ, Emilly είπε:

Εγώ αν δώσει ο Θεός κ φτάσω στην Αγία εκείνη ώρα θα είναι Λέων λόγω καισαρικής αντί 28 που είναι η πητ το παίρνουν 14 μέρες πριν.

@Emilly Γιατι λες οτι στο περνουν 14 μερες πριν το μωρακι?. Και γω πητ 28/08 εχω. Στον γιο μου με ζαχαρο κιολας στη 41 εβδομαδα γεννησα με καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αυτό που σου είπε ο γιατρός σου ισχύει. Εφόσον αποκλείσεις τον διαβήτη κύησης, η εξήγηση που μένει είναι ότι κάνεις μεγάλα παιδιά! Η κόρη μου είχε γεννηθεί 39+6 εβδομάδες 3940 και ο γιος μου στις 38 εβδομάδες 4190. Στο πρώτο μου είχαν σπάσει τα νερά ενώ στο δεύτερο μπήκα με ραντεβού νωρίτερα γιατί παραμεγάλωνε και μετά δεν θα μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά. Από ότι μου είχε πει ο γιατρός το τρίτο προβλέπεται ακόμα μεγαλύτερο!

Σε συνέχεια της χθεσινής μας συζήτησης, ζυγίστηκα σήμερα και πήρα ένα κιλό.... στενοχωρήθηκα πολύ γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα και πραγματικά προσέχω πολύ!

Επίσης είχα ραντεβού τη Δευτέρα για τον πρώτο υπέρηχο και με πήρε σήμερα ο γιατρός και μου το ανέβαλε για την Πέμπτη 14/01! Πολύ απογοητεύτηκα και με αυτό... Θα είμαι 7 +2 τότε! Σήμερα 6 ακριβώς.

Κορίτσι μου το 1 κιλό τώρα στην αρχή είναι και μόνο από τις κατακρατησεις που κάνει το σώμα δεν έχει τόσο να κάνει με το ποσο προσέχεις, μην ανησυχείς.. Συνέχισε ότι κάνεις και όλα μια χαρά θα είναι! Σε καταλαβαίνω με το γιατρό, πολύ σπαστικό να περιμένεις το ραντεβού και να στο αναβάλουν αλλά αφού έγινε έτσι σκέψου ότι τουλάχιστον θα δειτε στο μάξιμουμ το μπεμπακι σας! 7+2 θα ακούσετε σίγουρα καρδούλα και δυνατή!! ❤️

5 ώρες πρίν, Emilly είπε:

Μην απογοητευεσαι καθόλου.καλυτερα λίγο αργότερα μια κ έξω κ οχι που με έσερναν εμένα κάθε βδομάδα από το θετικό τεστ κ κολπικους.τωρα εγώ σήμερα ήμουν 6,3 και μια κ έξω τα είδαμε όλα.

Κορίτσια γύρισα μόλις.ειδαμε σάκο λεκιθικο κ ένα αφράτο έμβρυο με καρδούλα που την είδα κ την άκουσα.ο γιατρός τα βρήκε όλα όπως πρεπει.μαλιστα μου έκανε υπέρηχο από την κοιλιά κάτι που μου άρεσε πολύ...έχω άσχημη εμπειρία από την προηγούμενη γιατρό που μου έκανε κάθε εβδομάδα κολπικό κ σκέφτομαι μήπως κ αυτό ήταν πολύ κακο για τα εμβρυακια.μου έγραψε κ προγεννητικο.6,3 εβδομάδων είμαι.επισης έχασα δύο κιλά είμαι να με κλαινε οι ρέγκες.νιωθω βαριά άρρωστη...κλαμα

Μπράβο Εμιλλυ μου τι όμορφα τα νέα σου!!! :wub: Για να τα είδατε όλα με υπέρηχο από κοιλιά τόσο νωρίς σημαίνει ότι ο γιατρός σου έχει σούπερ ντουπερ μηχάνημα!! Με το καλό κορίτσι μου το μωρακι σου, όλα καλά θα πάνε!!! Με την αδιαθεσία λιγάκι υπομονή, θα περάσουν τα δύσκολα όπου να ναι :wink:

4 ώρες πρίν, Valeria7 είπε:

Και εγώ για κάτι τέτοιο σκέφτηκα σε κρέμα αλλά θα τον ρωτήσω μήπως έχει καμία να μου προτείνει 

Αυτή που έβαζες στην κοιλιά σου από πότε ξεκίνησες; Γιατί κάπως έχω πρηστεί όχι τίποτα τρελό αλλά νιώθω πιο τσίτα την κοιλιά εκεί κάτω 

Μπράβο σας τι ωραία αίσθηση ειναι που είναι όταν το βλέπεις και λες ουφ είναι όλα  καλά και στη θέση τους ...εγώ είχα ξεαγχωθει για κάνα δυο μέρες μετά τον 1ο υπέρηχο. 

Αυτό που λες ότι σε έκανε κάθε βδομάδα υπέρηχο επειδή το χω ξαναδεί σε πολλές κοπέλες αναρωτιέμαι πώς μπορούν και υποβάλουν τις γυναίκες σε τόσο αγχωτική κατάσταση εμένα θα με αγχωνε αν μου έλεγε συνέχεια έλα χωρίς κάποιο λόγο. Καλά τα λες πρέπει να ναι πιο χαλαρά τα πράγματα 

Και μενα για τις αναγουλες μου χε πει να τρώω συχνά και μικρά γεύματα και στα δύσκολα μου είπε υπάρχουν κάτι φυτικά χαπια με τζίντζερ που βοηθούν αλλά γενικά είναι της άποψης να μην παίρνουμε τίποτα αν δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα!

Σου εύχομαι να ηρεμήσεις σύντομα 

Από τον 4ο είχα ξεκινήσει που έσκασε η κοιλίτσα αλλά νομίζω επιτρέπεται και από το πρώτο τρίμηνο η συγκεκριμένη! Ρώτα το γιατρό ή το φαρμακοποιό για σίγουρα.. 

1 ώρα πρίν, Anneliz είπε:

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!! Κι εμεις μπήκαμε με τεχνητους στην 37η εβδομάδα και 5 ημέρες γιατί ήθελα να προσπαθήσω για φυσιολογικά αλλά φοβόμουν κιόλας εάν μεγάλωνε κι άλλο, αλλά κατέληξα σε καισαρική γιατί περίμενα γύρω στις 11 ώρες και δεν κατέβαινε το μωρό.. 

Ωχ μωρέ, σίγουρα θα νιώθεις κάπως που θα πας το ραντεβού παρακάτω αλλά εντάξει θα κάνεις λίγη υπομονή ακόμη. Εμένα μου ξαναέβαλε να πάω σε 10 ημέρες :neutral: ενταξει δεν λέω θέλω να δω το σπορακι μου αλλά και αυτοί οι κολπικοι υπέρηχοι........

Τέλεια Εμίλυ μου!!! :x

Κι εμένα τώρα θα με ξαναδεί σε 10 ημέρες, που και πάλι πιστεύω θα κάνουμε κολπικό υπέρηχο... Πφφ τι να πω δεν ξέρω.. Παντως και στον μικρο μου τα ίδια. 

Κοριτσια δεν ξέρω τι λέτε εμένα μου λέει σε 2 εβδομάδες και λέω όχι σε 10 μέρες θα έρθω! :oops: Θέλω συχνή επαφή τώρα που είναι αρχή και μέχρι την αυχενική.. Μετα θα ειναι κάθε μήνα έτσι και αλλιώς και θα λέμε αααντε δεν περνάει ο καιρός..

Μην βάζετε τέτοια πράγματα με το νου σας για τον κολπικό υπέρηχο, αυτό που λένε ότι ίσως δεν κάνει να εστιάζεται για πολύ ώρα στην καρδούλα όταν είναι πολύ μικρά ισχύει για ότι υπέρηχο και αν κάνεις δεν έχει να κάνει με τον κολπικό.. @Emilly ο δικός σου τυχαίνει να έχει πολύ καλό μηχάνημα, κατά τα άλλα σχεδόν οι περισσότεροι γιατροί κολπικούς κάνουν μέχρι τη 10η εβδομάδα, δεν παθαίνουν κάτι τα εμβρυακια έτσι απλά! Δεν ακούγεται ούτε για πλάκα η καρδούλα από κοιλιά τόσο νωρίς στα μηχανήματα που έχουν συνήθως οι γυναικολόγοι.. Σκέψου εμένα πριν την αυχενική που ήμουν 10η εβδομάδα και είπε να μου κάνει πρώτη φορά κοιλιακό κάτι μουτζούρες έβλεπα και υποτίθεται έχει και από τα σχετικά καλά μηχανήματα, βγάζει και 4d τρομάρα του.. Πήγα μετά από 2 εβδομάδες στον εμβρυολόγο για αυχενικη και έβλεπα πεντακάθαρα ένα κανονικό μωρό!! Απίστευτη διαφορά.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου το 1 κιλό τώρα στην αρχή είναι και μόνο από τις κατακρατησεις που κάνει το σώμα δεν έχει τόσο να κάνει με το ποσο προσέχεις, μην ανησυχείς.. Συνέχισε ότι κάνεις και όλα μια χαρά θα είναι! Σε καταλαβαίνω με το γιατρό, πολύ σπαστικό να περιμένεις το ραντεβού και να στο αναβάλουν αλλά αφού έγινε έτσι σκέψου ότι τουλάχιστον θα δειτε στο μάξιμουμ το μπεμπακι σας! 7+2 θα ακούσετε σίγουρα καρδούλα και δυνατή!! ❤️

Μπράβο Εμιλλυ μου τι όμορφα τα νέα σου!!! :wub: Για να τα είδατε όλα με υπέρηχο από κοιλιά τόσο νωρίς σημαίνει ότι ο γιατρός σου έχει σούπερ ντουπερ μηχάνημα!! Με το καλό κορίτσι μου το μωρακι σου, όλα καλά θα πάνε!!! Με την αδιαθεσία λιγάκι υπομονή, θα περάσουν τα δύσκολα όπου να ναι :wink:

Από τον 4ο είχα ξεκινήσει που έσκασε η κοιλίτσα αλλά νομίζω επιτρέπεται και από το πρώτο τρίμηνο η συγκεκριμένη! Ρώτα το γιατρό ή το φαρμακοποιό για σίγουρα.. 

Κοριτσια δεν ξέρω τι λέτε εμένα μου λέει σε 2 εβδομάδες και λέω όχι σε 10 μέρες θα έρθω! :oops: Θέλω συχνή επαφή τώρα που είναι αρχή και μέχρι την αυχενική.. Μετα θα ειναι κάθε μήνα έτσι και αλλιώς και θα λέμε αααντε δεν περνάει ο καιρός..

Μην βάζετε τέτοια πράγματα με το νου σας για τον κολπικό υπέρηχο, αυτό που λένε ότι ίσως δεν κάνει να εστιάζεται για πολύ ώρα στην καρδούλα όταν είναι πολύ μικρά ισχύει για ότι υπέρηχο και αν κάνεις δεν έχει να κάνει με τον κολπικό.. @Emilly ο δικός σου τυχαίνει να έχει πολύ καλό μηχάνημα, κατά τα άλλα σχεδόν οι περισσότεροι γιατροί κολπικούς κάνουν μέχρι τη 10η εβδομάδα, δεν παθαίνουν κάτι τα εμβρυακια έτσι απλά! Δεν ακούγεται ούτε για πλάκα η καρδούλα από κοιλιά τόσο νωρίς στα μηχανήματα που έχουν συνήθως οι γυναικολόγοι.. Σκέψου εμένα πριν την αυχενική που ήμουν 10η εβδομάδα και είπε να μου κάνει πρώτη φορά κοιλιακό κάτι μουτζούρες έβλεπα και υποτίθεται έχει και από τα σχετικά καλά μηχανήματα, βγάζει και 4d τρομάρα του.. Πήγα μετά από 2 εβδομάδες στον εμβρυολόγο για αυχενικη και έβλεπα πεντακάθαρα ένα κανονικό μωρό!! Απίστευτη διαφορά.. 

Αχ κορίτσια.....απλά ο τύπος μου ακουμπούσε το μηχάνημα πάνω στο σημείο κ έβλεπα πεντακάθαρα τα πάντα.εχει κανονικό μηχάνημα όχι το σούπερ εξελίγμενο που έχω κάνει κ από αυτό που έβλεπα μέχρι το άνοιγμα των σαλπίγγων.απλα παίζει το ότι είμαι σε αυτή την φάση πετσί κ κόκαλο.τα πάντα είδα κ καρδούλα κανονικοτατα.ασε που καταλαβαίνω ότι ο μπάρμπας είναι εξπερτ στον υπέρηχο.μου έλεγε τώρα θα πάω πάνω από την καρδούλα κ θα την ακούσουμε.κ σε δευτερόλεπτα μιλάμε άκουγα.μετα έβλεπε το υπόλοιπο σύστημα κλπ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Korina12 είπε:

@Emilly Γιατι λες οτι στο περνουν 14 μερες πριν το μωρακι?. Και γω πητ 28/08 εχω. Στον γιο μου με ζαχαρο κιολας στη 41 εβδομαδα γεννησα με καισαρικη.

Ναι το πρώτο που δεν ξέρεις καν πως θα γεννήσεις στο παίρνουν τελειομηνα.στο δεύτερο όμως δύο εβδομάδες νωρίτερα.κ στο τρίτο κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια.. Περιμένω το δεύτερο μωρακι μου με πητ 25/8 καισαρική.. Η μικρη μ ειναι 19μηνων.. Κ έπειδη δεν θυμαμαι τπτ απο την πρβτη εγκυμοσύνη ειναι φυσιλοκογικο να με ποναει που κ που η κοιλια μ; 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitr@17 είπε:

Γεια σας κορίτσια.. Περιμένω το δεύτερο μωρακι μου με πητ 25/8 καισαρική.. Η μικρη μ ειναι 19μηνων.. Κ έπειδη δεν θυμαμαι τπτ απο την πρβτη εγκυμοσύνη ειναι φυσιλοκογικο να με ποναει που κ που η κοιλια μ; 

Εντελώς φυσιολογικό είναι.συγχαρητηρια για την εγκυμοσύνη σου..εγώ πάντως τις πρώτες δύο εβδομάδες πονουσα πολύ κ ήταν κ τρομαχτικά ο πόνος σαν σφαχτης.αλλα ήταν φυσιολογικό τελικά.κ πάντα σε εγκυμοσύνες πονάω.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Dimitr@17 είπε:

Γεια σας κορίτσια.. Περιμένω το δεύτερο μωρακι μου με πητ 25/8 καισαρική.. Η μικρη μ ειναι 19μηνων.. Κ έπειδη δεν θυμαμαι τπτ απο την πρβτη εγκυμοσύνη ειναι φυσιλοκογικο να με ποναει που κ που η κοιλια μ; 

Γειά σου Δήμητρα καλωσηρθες!! Να χαίρεσαι τη μικρή σου και με το καλό το Αυγουστιατικο μωράκι σου!! Ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό όπως σου είπε και η Εμιλλυ.. Πόνους περιόδου εγώ δεν έχω τόσο πια αλλά τραβήγματα δεξιά και αριστερά ειδικα όταν σηκώνομαι απότομα έχω καθημερινά! 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Dimitr@17 είπε:

Γεια σας κορίτσια.. Περιμένω το δεύτερο μωρακι μου με πητ 25/8 καισαρική.. Η μικρη μ ειναι 19μηνων.. Κ έπειδη δεν θυμαμαι τπτ απο την πρβτη εγκυμοσύνη ειναι φυσιλοκογικο να με ποναει που κ που η κοιλια μ; 

Καλώς ήρθες στην ομάδα μας!!! Με το καλό το μωράκι σου!!! Εγώ στην 1η εγκυμοσύνη πονούσα το 1ο τρίμηνο πάρα πολύ. Τώρα προς το παρόν δεν έχω κάτι τραγικό αλλά νιώθω τραβήγματα πιο πολύ ή όταν είμαι στο κρεβάτι και τεντωνομαι νιώθω τσιμπήματακια ή όταν είμαι πχ στον καναπέ και πάω να σηκωθω απότομα μπορει να πονέσω αρκετά. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !! Σήμερα είμαι 6+7 και έχω το ραντεβού μου να ακούσω καρδούλα !! Έχω πολύ αγωνία !!

Με εμένα γίνεται το εξής περίεργο.. το στομάχι μου ήταν πολύ χάλια με ανακατωσούρες και δυσπεψίες.. τώρα δυο μέρες έχει καλμάρει παρα πολύ !!! Και λέω λες κάτι να μην πηγαίνει καλα ;;;; 
 

βεβαια βρήκα ότι όταν με πιάνει ανακατωσούρα πρέπει να τρώω κτι και πάντα κάτι βάζω στο στόμα μου.. η φρυγανιά έχει γίνει το αγαπημένο σνακ.. επίσης δε τρώω βαριά φαγητά.. δεν έχω καν όρεξη.. 

κι έχω θέμα με δυσκοιλιότητα.. αρκετές μέρες δυσκολεύομαι πολύ.. η κοιλιά έχει πρηστεί είναι τσίτα.. παίρνω βέβαια effecol αλλά όταν το στομάχι μου δεν είναι καλα ούτε και αυτό πάει κάτω.. 

απο άλλα συμπτώματα έχω το στήθος ευαίσθητο και με ενοχλεί το βράδυ στον ύπνο.. 

αυτα... κακώς κάνω που ανησυχώ που το στομάχι μου από εκεί που ήταν κάθε μέρα χάλια τώρα έχει συνέλθει κατά πολύ ;; Εσείς πως τα πάτε ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...