Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Just now, Emilly800 είπε:

Ναι..Δευτέρα εύχομαι να πάνε όλα τέλεια..εγώ όλο χαζά σκέφτομαι...πρέπει όντως να το πάρω αλλιώς...με προσευχή;;;με διαλογισμό;;;να με διαβάσει κανενας παπάς;;;κάπως πρέπει να μου φύγουν οι σκέψεις..κ τώρα που το φιλοσοφησα είναι το ότι πέρασα πολλές αναποδιες κ συνήθισε ο εγκέφαλος στην κακή εκδοχή...δεν πάει ο νους δεξιά..ως ενδεχόμενο βρε αδερφέ;;μια φορά μόνο να το πάρω εγωιστικά κ να πω όχι ρε π,,,,,στη μου.γιατι να μην είναι όλα τέλεια..αααα.καλα για σένα ,,,,ξέρω ότι στην Ετ βάζουν οι γιατροί τα πιο αφράτα εμβρυακια..πάντα έλεγα από γνωστές μου που έκαναν ετ τα μωρά Κούκλια ..τα βλέπουν στο μικροσκόπιο δεν βάζουν κακή ποιότητα..να είσαι ήσυχη..Αλί σε εμένα που πήγα στα τυφλά χαχαχαχα.

Αυτό μην το λες, βάζουν όσα φαίνονται φαινομενικά καλά. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πάλι με εξωσωματική ήταν φαινομενικά τέλεια και παλινδρόμησε λόγω τρισωμίας. Γι αυτό κάθε φορά που πάω γιατρό είναι καλύτερο να με μεταφέρουν με ασθενοφόρο νομίζω...Απλά αποφάσισα ότι όλα στη ζωή είναι θέμα τύχης. Επίσης, από ο, τι μου είπε ο γιατρός μου, κάθε εβδομάδα που περνάει και το μωρό είναι καλά αποκλείει όλο και περισσότερες τρισωμίες.Και στη φάση που είμαστε μένει μόνο ουσιαστικά η 21 να δούμε. 

Απλά βαρέθηκα να σκέφτομαι αρνητικά και επίσης πολλές πολλές φίλες γέννησαν στην ηλικία μου και έφεραν πανέμορφα μωρά και υγιή στον κόσμο. Γιατί να μην γίνει και με εμάς αυτό? Θα γίνει!

Ανάβω κεριά στην Παναγία και προσεύχομαι. Κάτι άλλο δεν μπορώ να κάνω.

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Liakada είπε:

Αυτό μην το λες, βάζουν όσα φαίνονται φαινομενικά καλά. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πάλι με εξωσωματική ήταν φαινομενικά τέλεια και παλινδρόμησε λόγω τρισωμίας. Γι αυτό κάθε φορά που πάω γιατρό είναι καλύτερο να με μεταφέρουν με ασθενοφόρο νομίζω...Απλά αποφάσισα ότι όλα στη ζωή είναι θέμα τύχης. Επίσης, από ο, τι μου είπε ο γιατρός μου, κάθε εβδομάδα που περνάει και το μωρό είναι καλά αποκλείει όλο και περισσότερες τρισωμίες.Και στη φάση που είμαστε μένει μόνο ουσιαστικά η 21 να δούμε. 

Απλά βαρέθηκα να σκέφτομαι αρνητικά και επίσης πολλές πολλές φίλες γέννησαν στην ηλικία μου και έφεραν πανέμορφα μωρά και υγιή στον κόσμο. Γιατί να μην γίνει και με εμάς αυτό? Θα γίνει!

Ανάβω κεριά στην Παναγία και προσεύχομαι. Κάτι άλλο δεν μπορώ να κάνω.

Ναι γλυκειά μου κ εμένα ο παλιός μου γιατρός μου είχε πει συνήθως τα μωρά με ντάουν έχουν μειωμένη κινητικοτητα στην μήτρα λόγο μυϊκής ατονιας οπότε αν βλέπεις το μωρό να κοπανιεται υγεία καλή έχει...βέβαια ο γιος μου σε αυτόν τον υπέρηχο( τεμπέλης χαχαχαχα) ήταν ξάπλα προφίλ κ μόνο το ένα ποδαράκι είχε όρθιο κ κλοτσουσε το τοίχωμα..ήταν βέβαια κ σαν μωρό αρνί το αγγελούδι μου..αργότερα που ανέπτυξε κινήσεις πιο γρήγορες μου το είπε ο γιατρός.δεν σημαίνει λέει τίποτα αν το πιάσουμε στον ύπνο αλλά αν το πιάσουμε να χορεύει μια χαρά φαίνεται.δεν ξέρω τώρα ήταν κ της παλιάς σχολής ίσως έλεγε κ μπούρδες αλλά οι παλιοί έχουν εμπειρία μωρέ...

Just now, Liakada είπε:

Αυτό μην το λες, βάζουν όσα φαίνονται φαινομενικά καλά. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πάλι με εξωσωματική ήταν φαινομενικά τέλεια και παλινδρόμησε λόγω τρισωμίας. Γι αυτό κάθε φορά που πάω γιατρό είναι καλύτερο να με μεταφέρουν με ασθενοφόρο νομίζω...Απλά αποφάσισα ότι όλα στη ζωή είναι θέμα τύχης. Επίσης, από ο, τι μου είπε ο γιατρός μου, κάθε εβδομάδα που περνάει και το μωρό είναι καλά αποκλείει όλο και περισσότερες τρισωμίες.Και στη φάση που είμαστε μένει μόνο ουσιαστικά η 21 να δούμε. 

Απλά βαρέθηκα να σκέφτομαι αρνητικά και επίσης πολλές πολλές φίλες γέννησαν στην ηλικία μου και έφεραν πανέμορφα μωρά και υγιή στον κόσμο. Γιατί να μην γίνει και με εμάς αυτό? Θα γίνει!

Ανάβω κεριά στην Παναγία και προσεύχομαι. Κάτι άλλο δεν μπορώ να κάνω.

Να σου πω κ εγώ αυτό που λες για ασθενοφόρο αχχχ πως σκέφτομαι μη ταβλιαστω από το άγχος στην αυχενική ...χαχαχαχα.αληθεια το σκέφτομαι...ο άντρας μου δεν θα είναι γιατί είναι φυγοπονος κ αναίσθητος..αλλά θα έχω το γούρι μου τον γιο μου..την έχει δει κ Τζεντάι τελευταία κ μου δίνει δύναμη αστρική χαχαχαχα.

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Ναι γλυκειά μου κ εμένα ο παλιός μου γιατρός μου είχε πει συνήθως τα μωρά με ντάουν έχουν μειωμένη κινητικοτητα στην μήτρα λόγο μυϊκής ατονιας οπότε αν βλέπεις το μωρό να κοπανιεται υγεία καλή έχει...βέβαια ο γιος μου σε αυτόν τον υπέρηχο( τεμπέλης χαχαχαχα) ήταν ξάπλα προφίλ κ μόνο το ένα ποδαράκι είχε όρθιο κ κλοτσουσε το τοίχωμα..ήταν βέβαια κ σαν μωρό αρνί το αγγελούδι μου..αργότερα που ανέπτυξε κινήσεις πιο γρήγορες μου το είπε ο γιατρός.δεν σημαίνει λέει τίποτα αν το πιάσουμε στον ύπνο αλλά αν το πιάσουμε να χορεύει μια χαρά φαίνεται.δεν ξέρω τώρα ήταν κ της παλιάς σχολής ίσως έλεγε κ μπούρδες αλλά οι παλιοί έχουν εμπειρία μωρέ...

Να σου πω κ εγώ αυτό που λες για ασθενοφόρο αχχχ πως σκέφτομαι μη ταβλιαστω από το άγχος στην αυχενική ...χαχαχαχα.αληθεια το σκέφτομαι...ο άντρας μου δεν θα είναι γιατί είναι φυγοπονος κ αναίσθητος..αλλά θα έχω το γούρι μου τον γιο μου..την έχει δει κ Τζεντάι τελευταία κ μου δίνει δύναμη αστρική χαχαχαχα.

Θα έχεις τον καλύτερο συνοδοιπόρο, το γούρι σου! Με τέτοιο μαχητή δίπλα σου τι να φοβηθείς?

  • Ευχαριστώ 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Liakada είπε:

Θα έχεις τον καλύτερο συνοδοιπόρο, το γούρι σου! Με τέτοιο μαχητή δίπλα σου τι να φοβηθείς?

Ε ναι τώρα με Τζεντάι δεν φοβάσαι..κάνει θαύματα χαχαχαχα.

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !! 
 

διαβαζω τις φοβίες σας για να είναι όλα καλα λόγω ηλικίας !!! Εγώ έχω να σας πω ότι πιστεύω ότι όλα είναι θέλημα θεού !! Και επίσης έχω δυο παραδείγματα στην οικογένεια μου.. δυο θείες μου πάνω από 40 γέννησαν υγειεστατα μωράκια !!!! Οπότε να σκέφτεστε μόνο θετικά !!!! Δε σας έχουν πάρει τα χρόνια !!! Βλέπετε και στη showbiz χαμός γίνεται με γέννες άνω των 50 ;-)

βέβαια μπορώ να σας καταλάβω γιατί και εγώ αν κι 31 ( Ιούλιο 32 :P) τις ίδιες φοβίες με εσάς έχω.. όσο περνάνε οι μέρες και απομακρύνομαι από το τελευταίο ραντεβού που άκουσα καρδούλα τόσο φουντώνει η αγωνία να είναι όλα καλα.. ειδικά τώρα που έχω αρχίσει να νιώθω καλύτερα και κοιλιτσα δε βλέπω.. και περιμένω πως και πως την Τρίτη να πάω για αυχενική.. 

Νομίζω σε οποιο στάδιο και να βρισκόμαστε θα έχουμε αγωνία για κάτι !!!!!

ομως έχω πίστη και θεωρώ ότι οι «μανούλες Αυγούστου» είναι όλες ευλογημένες !!!! 

εγω να σας πω την σκέψη μου.. αν ξεπεράσω την αγωνία της αυχενικής και όλα είναι καλα σκέφτομαι πως να κόψω κίνηση με τον γιατρό αν είναι της καισαρικής  ή του φυσιολογικού... πότε λέτε είναι καλό timing να κάνω κουβέντα να δω τι σκέφτεται;; θέλω πολύ να γεννήσω φυσιολογικά.. αλλά ξέρω ότι στην Ελλάδα η καισαρική είναι δυστυχώς must..... και σκέφτομαι γεννάμε και μέσα στον Αύγουστο....

ποια είναι η γνώμη σας ;;;; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια !! 
 

διαβαζω τις φοβίες σας για να είναι όλα καλα λόγω ηλικίας !!! Εγώ έχω να σας πω ότι πιστεύω ότι όλα είναι θέλημα θεού !! Και επίσης έχω δυο παραδείγματα στην οικογένεια μου.. δυο θείες μου πάνω από 40 γέννησαν υγειεστατα μωράκια !!!! Οπότε να σκέφτεστε μόνο θετικά !!!! Δε σας έχουν πάρει τα χρόνια !!! Βλέπετε και στη showbiz χαμός γίνεται με γέννες άνω των 50 ;-)

 βέβαια μπορώ να σας καταλάβω γιατί και εγώ αν κι 31 ( Ιούλιο 32 :P) τις ίδιες φοβίες με εσάς έχω.. όσο περνάνε οι μέρες και απομακρύνομαι από το τελευταίο ραντεβού που άκουσα καρδούλα τόσο φουντώνει η αγωνία να είναι όλα καλα.. ειδικά τώρα που έχω αρχίσει να νιώθω καλύτερα και κοιλιτσα δε βλέπω.. και περιμένω πως και πως την Τρίτη να πάω για αυχενική.. 

 Νομίζω σε οποιο στάδιο και να βρισκόμαστε θα έχουμε αγωνία για κάτι !!!!!

 ομως έχω πίστη και θεωρώ ότι οι «μανούλες Αυγούστου» είναι όλες ευλογημένες !!!! 

εγω να σας πω την σκέψη μου.. αν ξεπεράσω την αγωνία της αυχενικής και όλα είναι καλα σκέφτομαι πως να κόψω κίνηση με τον γιατρό αν είναι της καισαρικής  ή του φυσιολογικού... πότε λέτε είναι καλό timing να κάνω κουβέντα να δω τι σκέφτεται;; θέλω πολύ να γεννήσω φυσιολογικά.. αλλά ξέρω ότι στην Ελλάδα η καισαρική είναι δυστυχώς must..... και σκέφτομαι γεννάμε και μέσα στον Αύγουστο....

 ποια είναι η γνώμη σας ;;;; 

Σ' ευχαριστούμε κορίτσι μου, είναι πολύ παρηγορητικά τα λόγια σου..Τώρα  για το θέμα του τοκετού..Νομίζω ότι κανένας γιατρός δεν θα σου πει εξ αρχής ότι θέλει να σε πάει για καισαρική. Αν στο πει εξ αρχής στρίβεις εύκολα. Όμως οι περισσότεροι στο φέρνουν συνήθως προς το τέλος και με τρόπο. Δλδ αν σου πει κάτι επιστημονικό, πως θα το αντικρούσεις? Το ότι γεννάμε Αύγουστο, Θεού θέλοντος, είναι ένα θέμα γιατί οι περισσότεροι πάνε διακοπές. Εγώ το έχω σκεφτεί ως εξής: θα του πω ότι θέλω φυσιολογικό τοκετό. θα συνεχίσω παρακολούθηση. Αν δω ότι προς Ιούλιο μου λέει περίεργα, θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη..Επίσης μην ξεχνάμε ότι στην τελική πάντα υπάρχουν και τα δημόσια εφημερεύοντα. Δεν θα με χάλαγε καθόλου να γεννήσω στο Αλεξάνδρα ή στο Αρεταίειο. Απεναντίας. Βλέποντας και κάνοντας νομίζω...


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια !! 
 

διαβαζω τις φοβίες σας για να είναι όλα καλα λόγω ηλικίας !!! Εγώ έχω να σας πω ότι πιστεύω ότι όλα είναι θέλημα θεού !! Και επίσης έχω δυο παραδείγματα στην οικογένεια μου.. δυο θείες μου πάνω από 40 γέννησαν υγειεστατα μωράκια !!!! Οπότε να σκέφτεστε μόνο θετικά !!!! Δε σας έχουν πάρει τα χρόνια !!! Βλέπετε και στη showbiz χαμός γίνεται με γέννες άνω των 50 ;-)

βέβαια μπορώ να σας καταλάβω γιατί και εγώ αν κι 31 ( Ιούλιο 32 :P) τις ίδιες φοβίες με εσάς έχω.. όσο περνάνε οι μέρες και απομακρύνομαι από το τελευταίο ραντεβού που άκουσα καρδούλα τόσο φουντώνει η αγωνία να είναι όλα καλα.. ειδικά τώρα που έχω αρχίσει να νιώθω καλύτερα και κοιλιτσα δε βλέπω.. και περιμένω πως και πως την Τρίτη να πάω για αυχενική.. 

Νομίζω σε οποιο στάδιο και να βρισκόμαστε θα έχουμε αγωνία για κάτι !!!!!

ομως έχω πίστη και θεωρώ ότι οι «μανούλες Αυγούστου» είναι όλες ευλογημένες !!!! 

εγω να σας πω την σκέψη μου.. αν ξεπεράσω την αγωνία της αυχενικής και όλα είναι καλα σκέφτομαι πως να κόψω κίνηση με τον γιατρό αν είναι της καισαρικής  ή του φυσιολογικού... πότε λέτε είναι καλό timing να κάνω κουβέντα να δω τι σκέφτεται;; θέλω πολύ να γεννήσω φυσιολογικά.. αλλά ξέρω ότι στην Ελλάδα η καισαρική είναι δυστυχώς must..... και σκέφτομαι γεννάμε και μέσα στον Αύγουστο....

ποια είναι η γνώμη σας ;;;; 

Κοριτσι καλησπέρα! Κι εγώ αυτό ακριβώς σκεφτόμουν να ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού....θα είμαι 15 εβδομάδων, εντάξει νωρίς είναι αλλά θέλω κι εγώ να ξέρω πως σκέφτεται γτ κάποιοι επειδή η γυναίκα είναι από εξωσωματική λένε καισαρική λόγω πολύτιμης κύησης, λες και οι άλλες δεν είναι πολυτιμες..χαχχα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Liakada είπε:

Σ' ευχαριστούμε κορίτσι μου, είναι πολύ παρηγορητικά τα λόγια σου..Τώρα  για το θέμα του τοκετού..Νομίζω ότι κανένας γιατρός δεν θα σου πει εξ αρχής ότι θέλει να σε πάει για καισαρική. Αν στο πει εξ αρχής στρίβεις εύκολα. Όμως οι περισσότεροι στο φέρνουν συνήθως προς το τέλος και με τρόπο. Δλδ αν σου πει κάτι επιστημονικό, πως θα το αντικρούσεις? Το ότι γεννάμε Αύγουστο, Θεού θέλοντος, είναι ένα θέμα γιατί οι περισσότεροι πάνε διακοπές. Εγώ το έχω σκεφτεί ως εξής: θα του πω ότι θέλω φυσιολογικό τοκετό. θα συνεχίσω παρακολούθηση. Αν δω ότι προς Ιούλιο μου λέει περίεργα, θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη..Επίσης μην ξεχνάμε ότι στην τελική πάντα υπάρχουν και τα δημόσια εφημερεύοντα. Δεν θα με χάλαγε καθόλου να γεννήσω στο Αλεξάνδρα ή στο Αρεταίειο. Απεναντίας. Βλέποντας και κάνοντας νομίζω...

Δυο πολύ καλές μου φίλες γέννησαν με καισαρικές και με πολύ καλές δικαιολογίες.. 

η πρώτη βέβαια ταλαιπωρήθηκε 11 ώρες και λέει ότι και εκείνη ζήτησε στο τέλος καισαρική γιατί είχε κουραστεί πολύ.. αυτό οκ..

στην άλλη της είπαν ότι έχει στενή μήτρα και το μωρό μεγάλο και θα δυσκολευτεί.. και πήγε με ραντεβού κι της είπαν αν μέχρι τις δυο δεν έχεις γεννήσει θα μπεις καισαρική.. 2.01 ήταν χειρουργείο.. και αυτή τη περίπτωση βέβαια μπορείς να πεις ότι στέκει.. αλλά ρε γαμώτο αν είναι να σου πουλήσουν την καισαρική θα βρουν επιστημονικές δικαιολογίες που δε θα μπορείς να αντικρούσεις..

ειναι τραγικό που η Ελλάδα είναι η πρώτη χώρα στις καισαρικές.. στις άλλες χώρες γίνεται αυστηρά μόνο σε περίπτωση που κινδυνεύει ή η μητέρα ή το μωρό ή και οι δυο.. σε καμία άλλη περίπτωση.. 

Just now, fotini* είπε:

Κοριτσι καλησπέρα! Κι εγώ αυτό ακριβώς σκεφτόμουν να ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού....θα είμαι 15 εβδομάδων, εντάξει νωρίς είναι αλλά θέλω κι εγώ να ξέρω πως σκέφτεται γτ κάποιοι επειδή η γυναίκα είναι από εξωσωματική λένε καισαρική λόγω πολύτιμης κύησης, λες και οι άλλες δεν είναι πολυτιμες..χαχχα

Και τι να τον ρωτήσω ;;; Πως σκοπεύεις να με ξεγεννήσεις ;;;;:-P Ή ποτε έχεις κανονίσει διακοπές το καλοκαίρι ;;;;:-P

πως να φέρω την συζήτηση....... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια !! 
 

διαβαζω τις φοβίες σας για να είναι όλα καλα λόγω ηλικίας !!! Εγώ έχω να σας πω ότι πιστεύω ότι όλα είναι θέλημα θεού !! Και επίσης έχω δυο παραδείγματα στην οικογένεια μου.. δυο θείες μου πάνω από 40 γέννησαν υγειεστατα μωράκια !!!! Οπότε να σκέφτεστε μόνο θετικά !!!! Δε σας έχουν πάρει τα χρόνια !!! Βλέπετε και στη showbiz χαμός γίνεται με γέννες άνω των 50 ;-)

βέβαια μπορώ να σας καταλάβω γιατί και εγώ αν κι 31 ( Ιούλιο 32 :P) τις ίδιες φοβίες με εσάς έχω.. όσο περνάνε οι μέρες και απομακρύνομαι από το τελευταίο ραντεβού που άκουσα καρδούλα τόσο φουντώνει η αγωνία να είναι όλα καλα.. ειδικά τώρα που έχω αρχίσει να νιώθω καλύτερα και κοιλιτσα δε βλέπω.. και περιμένω πως και πως την Τρίτη να πάω για αυχενική.. 

Νομίζω σε οποιο στάδιο και να βρισκόμαστε θα έχουμε αγωνία για κάτι !!!!!

ομως έχω πίστη και θεωρώ ότι οι «μανούλες Αυγούστου» είναι όλες ευλογημένες !!!! 

εγω να σας πω την σκέψη μου.. αν ξεπεράσω την αγωνία της αυχενικής και όλα είναι καλα σκέφτομαι πως να κόψω κίνηση με τον γιατρό αν είναι της καισαρικής  ή του φυσιολογικού... πότε λέτε είναι καλό timing να κάνω κουβέντα να δω τι σκέφτεται;; θέλω πολύ να γεννήσω φυσιολογικά.. αλλά ξέρω ότι στην Ελλάδα η καισαρική είναι δυστυχώς must..... και σκέφτομαι γεννάμε και μέσα στον Αύγουστο....

ποια είναι η γνώμη σας ;;;; 

Αχχ κ εγώ 31 έκανα τον γιο μου...ακριβώς δύο μέρες πριν τα γενέθλια μου..τι δωράκι ήταν αυτό...όλα καλά να πάνε για όλες..το τι γέννα θα κάνεις θα το δεις μην αγχώνεσαι από τώρα θα το παλέψεις εννοείται με φυσιολογικό τοκετό κ αν πρέπει θα κάνεις καισαρική..όπως κ να χει δεν γενναμε στα χωράφια έχουμε όλα τα μέσα να απολαύσουμε αυτή την εμπειρία..είτε επισκληριδιο κ μια όμορφη φυσιολογική γέννα είτε κσισαρικουλα αν δεν γίνεται αλλιώς.

πρίν από 7 λεπτά , Liakada είπε:

Σ' ευχαριστούμε κορίτσι μου, είναι πολύ παρηγορητικά τα λόγια σου..Τώρα  για το θέμα του τοκετού..Νομίζω ότι κανένας γιατρός δεν θα σου πει εξ αρχής ότι θέλει να σε πάει για καισαρική. Αν στο πει εξ αρχής στρίβεις εύκολα. Όμως οι περισσότεροι στο φέρνουν συνήθως προς το τέλος και με τρόπο. Δλδ αν σου πει κάτι επιστημονικό, πως θα το αντικρούσεις? Το ότι γεννάμε Αύγουστο, Θεού θέλοντος, είναι ένα θέμα γιατί οι περισσότεροι πάνε διακοπές. Εγώ το έχω σκεφτεί ως εξής: θα του πω ότι θέλω φυσιολογικό τοκετό. θα συνεχίσω παρακολούθηση. Αν δω ότι προς Ιούλιο μου λέει περίεργα, θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη..Επίσης μην ξεχνάμε ότι στην τελική πάντα υπάρχουν και τα δημόσια εφημερεύοντα. Δεν θα με χάλαγε καθόλου να γεννήσω στο Αλεξάνδρα ή στο Αρεταίειο. Απεναντίας. Βλέποντας και κάνοντας νομίζω...

Εγώ σε νοσοκομείο κορίτσια θέλω..το χω πει..έδωσα τσάμπα λεφτά στον γιο μου..αλλά βήμα βήμα προς το τέλος θα το δω..ακόμα κ η καισαρική είκοσι λεπτά υπόθεση είναι στα εφτά λεπτά σου βγάζουν το μωράκι κ μετά σε ετοιμάζουν κ τέλος..ρουτίνα είναι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, xenia^^ said:

Δυο πολύ καλές μου φίλες γέννησαν με καισαρικές και με πολύ καλές δικαιολογίες.. 

η πρώτη βέβαια ταλαιπωρήθηκε 11 ώρες και λέει ότι και εκείνη ζήτησε στο τέλος καισαρική γιατί είχε κουραστεί πολύ.. αυτό οκ..

στην άλλη της είπαν ότι έχει στενή μήτρα και το μωρό μεγάλο και θα δυσκολευτεί.. και πήγε με ραντεβού κι της είπαν αν μέχρι τις δυο δεν έχεις γεννήσει θα μπεις καισαρική.. 2.01 ήταν χειρουργείο.. και αυτή τη περίπτωση βέβαια μπορείς να πεις ότι στέκει.. αλλά ρε γαμώτο αν είναι να σου πουλήσουν την καισαρική θα βρουν επιστημονικές δικαιολογίες που δε θα μπορείς να αντικρούσεις..

ειναι τραγικό που η Ελλάδα είναι η πρώτη χώρα στις καισαρικές.. στις άλλες χώρες γίνεται αυστηρά μόνο σε περίπτωση που κινδυνεύει ή η μητέρα ή το μωρό ή και οι δυο.. σε καμία άλλη περίπτωση.. 

Και τι να τον ρωτήσω ;;; Πως σκοπεύεις να με ξεγεννήσεις ;;;;:-P Ή ποτε έχεις κανονίσει διακοπές το καλοκαίρι ;;;;:-P

πως να φέρω την συζήτηση....... 

Καλησπερα και απο εμενα, ειμαι και εγω εγκυος με ΠΗΤ 13 Αυγουστου και ζω στο εξωτερικο.

Διαβαζω και απο το φορουμ και απο αλλες σελιδες για την κατασταση με τις καισαρικες στην Ελλαδα και λυπαμαι πολυ που πλεον βαζουν μεχρι και κοριτσια 28 και 29 χρονια στη διαδικασια καισαρικης χωρις ουσιαστικο λογο... 

Υπαρχουν αρθρα που αναλυουν ακομη και τις δικαιολογιες που χρησιμοποιουν οι γιατροι για να πεισουν για την αναγκη καισαρικης, π.χ. το μωρο δεν εχει γυρισει αρα παμε καισαρικη. Το ιδιο ειχαν πει και στη μητερα μου 30 χρονια πριν και αρχισε περπατημα στον ενατο μηνα και μια χαρα γυρισε το μωρακι (ο αδερφος μου) εστω και τελευταια στιγμη και γεννησε φυσιολογικα. 

Μια μεγαλη παγιδα ειναι η προκληση. Προκληση πριν τις 39-40 εβδομαδες στην Ελλαδα οδηγει με μαθηματικη ακριβεια σε καισαρικη γιατι το βρεφακι δεν ειναι ετοιμο να βγει στις 37-38 εβδομαδες και οι γιατροι δεν εχουν υπομονη-χρονο να αφησουν τον τοκετο να εξελιχθει. Προφανως και καποιες φορες για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ λογους επιβαλλεται η προκληση τοσο νωρις (πχ προβληματα πλακουντα, διαβητης κτλ). Αλλα εδω μιλαμε για παμπολλες περιπτωσεις που οι γιατροι πιεζουν για προκληση στις 37-38 εβδομαδες.. Αποτελεσμα ειναι πως πολλα οργανα (ειδικα πνευμονες των οποιων η αναπτυξη ολοκληρωνεται στις 39 εβδομαδες) δεν εχουν προλαβει να αναπτυχθουν και καταληγουν πολλα μωρακια στις ΜΕΝΝ με αναπνευστικα και ικτερο. Και παρατηρω επισης πως πολλες φορες δεν αφηνουν τον τοκετο να εξελιχθει (ειδικα στην προκληση που επιβραδυνεται η διαδικασια), αλλα περιμενουν 4-5 ωρες και μετα καισαρικη.. 

Ευτυχως στο εξωτερικο η καισαρικη ειναι πραγματικα η εξαιρεση και οι τοκετοι μπορει να κρατανε 12-18 ωρες αλλα οι γιατροι σεβονται τη φυση και αφηνουν περιθωριο να κανει τη δουλεια της. Ευχομαι να εξελιχθει καλα η εγκυμοσυνη μου και να καταφερω να γεννησω στην ωρα μου φυσιολογικα εστω και με αντικαταστατη γιατρο, γιατι η γιατρος μου εχει ηδη ενημερωσει πως θα ειναι διακοπες. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια !! 
 

διαβαζω τις φοβίες σας για να είναι όλα καλα λόγω ηλικίας !!! Εγώ έχω να σας πω ότι πιστεύω ότι όλα είναι θέλημα θεού !! Και επίσης έχω δυο παραδείγματα στην οικογένεια μου.. δυο θείες μου πάνω από 40 γέννησαν υγειεστατα μωράκια !!!! Οπότε να σκέφτεστε μόνο θετικά !!!! Δε σας έχουν πάρει τα χρόνια !!! Βλέπετε και στη showbiz χαμός γίνεται με γέννες άνω των 50 ;-)

βέβαια μπορώ να σας καταλάβω γιατί και εγώ αν κι 31 ( Ιούλιο 32 :P) τις ίδιες φοβίες με εσάς έχω.. όσο περνάνε οι μέρες και απομακρύνομαι από το τελευταίο ραντεβού που άκουσα καρδούλα τόσο φουντώνει η αγωνία να είναι όλα καλα.. ειδικά τώρα που έχω αρχίσει να νιώθω καλύτερα και κοιλιτσα δε βλέπω.. και περιμένω πως και πως την Τρίτη να πάω για αυχενική.. 

Νομίζω σε οποιο στάδιο και να βρισκόμαστε θα έχουμε αγωνία για κάτι !!!!!

ομως έχω πίστη και θεωρώ ότι οι «μανούλες Αυγούστου» είναι όλες ευλογημένες !!!! 

εγω να σας πω την σκέψη μου.. αν ξεπεράσω την αγωνία της αυχενικής και όλα είναι καλα σκέφτομαι πως να κόψω κίνηση με τον γιατρό αν είναι της καισαρικής  ή του φυσιολογικού... πότε λέτε είναι καλό timing να κάνω κουβέντα να δω τι σκέφτεται;; θέλω πολύ να γεννήσω φυσιολογικά.. αλλά ξέρω ότι στην Ελλάδα η καισαρική είναι δυστυχώς must..... και σκέφτομαι γεννάμε και μέσα στον Αύγουστο....

ποια είναι η γνώμη σας ;;;; 

@xenia^^ κοπέλα μου τοτε γιατι δε σκεφτεσαι να γεννησεις σε νοσοκομειο; εκει θα πας σιγουρα για φυσιολογικο εκτος εαν συντρεχει σοβαρος λογος. Ειναι αναγκη να πας με τον γιατρο που σε παρακολουθει; εγω τη τη 1η γεννα σε κλινικη πληρωσα του κοσμου τα λεφτα ενταξει ειπα να ακολουθησω το γιατρο μου δεν ηξερα τοτε πολυ καλα ηταν δε λεω εκανα κ επισκληριδιο απο το φοβο μου κ δεν ηξερα πως να σπρωξω γιατι δε καταλαβαινα ποτε να σπρωξω προκληση εγινε αλλα χωρις λογο το μωρο δεν ηταν ακομα ετοιμο βιαστηκε ο γιατρος. Ευτυχως που επεμενε ο αντρας μου οχι απο την αρχη επισκληριδιο γιατι φοβηθηκε μη καθυστερησει η διαδικασια κ με πανε για καισαρικη κλασικος λογος. Παλι καλα εκανα προς το τελος την επισκληριδιο. Ενω τις 2 τελευταιες γεννες με πιασαν οι πονοι κανονικα κ γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο σε νοσοκομειο με οποιον γιατρο εφημερευε. Ενιωθα τα παντα ηξερα ποτε να σπρωξω κ ετσι βγηκαν κ πιο γρηγορα τα μωρα κ ολα πηγαν καλα κ ημουν πολυ ευχαριστημενη κ νιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια που νομιζω αυτο ειναι το πιο σημαντικο! Φευγεις κ δε πληρωνεις κ τιποτα! Κ τωρα με παρακολουθει παλι ο εξωτερικος μου γιατρος ενας αλλος οχι ο πρωτος που γεννησα τη πρωτη φορα κ θα παω σε οποιο νοσοκομειο εφημερευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , xenia^^ είπε:

Δυο πολύ καλές μου φίλες γέννησαν με καισαρικές και με πολύ καλές δικαιολογίες.. 

η πρώτη βέβαια ταλαιπωρήθηκε 11 ώρες και λέει ότι και εκείνη ζήτησε στο τέλος καισαρική γιατί είχε κουραστεί πολύ.. αυτό οκ..

στην άλλη της είπαν ότι έχει στενή μήτρα και το μωρό μεγάλο και θα δυσκολευτεί.. και πήγε με ραντεβού κι της είπαν αν μέχρι τις δυο δεν έχεις γεννήσει θα μπεις καισαρική.. 2.01 ήταν χειρουργείο.. και αυτή τη περίπτωση βέβαια μπορείς να πεις ότι στέκει.. αλλά ρε γαμώτο αν είναι να σου πουλήσουν την καισαρική θα βρουν επιστημονικές δικαιολογίες που δε θα μπορείς να αντικρούσεις..

ειναι τραγικό που η Ελλάδα είναι η πρώτη χώρα στις καισαρικές.. στις άλλες χώρες γίνεται αυστηρά μόνο σε περίπτωση που κινδυνεύει ή η μητέρα ή το μωρό ή και οι δυο.. σε καμία άλλη περίπτωση.. 

Και τι να τον ρωτήσω ;;; Πως σκοπεύεις να με ξεγεννήσεις ;;;;:-P Ή ποτε έχεις κανονίσει διακοπές το καλοκαίρι ;;;;:-P

πως να φέρω την συζήτηση....... 

Ευθέως ρώτα τον μην ντρέπεσαι...δηλαδη πες του αν ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου απο την αποψη οτι θα κανει οτι περνα απ το χερι του για να ρθει φυσιολογικα το μωρο❤

Link to comment
Share on other sites

@Emilly800 @Sofi_ABC @athina_rain κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας..

ειδικα στη φίλη μου που είχε ραντεβού στις 8 το πρωί και της είπαν μέχρι τις δυο ότι κάνουμε και μετά καισαρική, γιατί όπως είπα ειχε στενή μήτρα μεγάλο μωρό κλπ κλπ και ο γιατρός οικογενειακός φίλος, που βρωμάει να πω την αλήθεια... βέβαια μπορεί να στέκει όλο αυτό επιστημονικά.. 

στην άλλη φίλη μου, που ανέφερα, της έσπασαν τα νερά πήγε νοσοκομείο προσπαθούσε 11 ώρες και μετά και με δική της επιθυμία έκανε καισαρική.. αυτό το δέχομαι..

τωρα άμα του πω ότι θέλω να περιμένουμε να σπάσουν νερά και ας με ξεγεννήσει κι κάποιος άλλος;;; Βέβαια όλα αυτά θα φανούν και στην πορεία !!! Σίγουρα θα σκεφτώ μετά την συμβουλή σας και το δημόσιο, αν και το είχα τελείως έξω από το μυαλό μου για ευνόητους λόγους !!!!!!! 

Just now, fotini* είπε:

Ευθέως ρώτα τον μην ντρέπεσαι...δηλαδη πες του αν ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου απο την αποψη οτι θα κανει οτι περνα απ το χερι του για να ρθει φυσιολογικα το μωρο❤

Έχεις δίκιο !! Ευθέως θα του πω την επιθυμία μου και ανάλογα θα πράξω !!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τι κανετε? Εγω ημουν τελεια ως τα εχθες.. Απο εχθες νυχτα μαλλον αγχωθηκα δεν ξερω και εκανα και εμετο και αυπνη ολη νυχτα σημερα αναγουλες ολη μερα αϋπνία και το μεσημέρι και τωρα αγχωμενη παλι.. Αυριο πρωι πρωι εχω αυχενικη και ειμαι σε αναμμένα καρβουνα.. Παρακαλεσα να αφησουν και τον αντρα μου μεσα αλλα με τιποτα δεν αφηνουν εδω στην Κύπρο.. Αφου μας επιβάλλουν καθε εβδομαδα τεστ και κανουμε καθε εβδομαδα γιατι φεν αφηνουν ρε παιδια τους αντρες μας να νιωθουμε και εμειε λιγο ασφαλεια..?? Τελος παντων.. Αυτα τα νεα μου εμενα.. 

Α επισης εχθες ηθελα να βηξω και εβηξα και ενιωσα εναν τοσο εντονο πονο χαμηλα που τρομαξα.. Σας συμβαινει?? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου τι κανετε? Εγω ημουν τελεια ως τα εχθες.. Απο εχθες νυχτα μαλλον αγχωθηκα δεν ξερω και εκανα και εμετο και αυπνη ολη νυχτα σημερα αναγουλες ολη μερα αϋπνία και το μεσημέρι και τωρα αγχωμενη παλι.. Αυριο πρωι πρωι εχω αυχενικη και ειμαι σε αναμμένα καρβουνα.. Παρακαλεσα να αφησουν και τον αντρα μου μεσα αλλα με τιποτα δεν αφηνουν εδω στην Κύπρο.. Αφου μας επιβάλλουν καθε εβδομαδα τεστ και κανουμε καθε εβδομαδα γιατι φεν αφηνουν ρε παιδια τους αντρες μας να νιωθουμε και εμειε λιγο ασφαλεια..?? Τελος παντων.. Αυτα τα νεα μου εμενα.. 

Α επισης εχθες ηθελα να βηξω και εβηξα και ενιωσα εναν τοσο εντονο πονο χαμηλα που τρομαξα.. Σας συμβαινει?? 

Γεια σου Σοφία μου!! Καλη επιτυχια στην αυχενικη σου να πανε ολα καλα ευχομαι!!! Ναι δεν αφηνουν κ εμενα αυτο με στεναχωρει δεν θα θελα να παω μονη μου αλλα δεν αφηνουν με τιποτα ουτε καν στο σαλονι να καθησει. Ετσι θα παω μονη κ θα γυρισω μονη. Μεγαλη βλακεια αυτο αλλα αφου ετσι ειναι τα μετρα τους θα το υποστουμε!!! 

Αυτο που ειπες για το πονο δεν ειναι κατι σαν τραβηγμα παραδειγμα το παθαινω κ εγω οταν καμια φορα σηκωνομαι αποτομα η στο φτερνισμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...