Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Just now, xenia^^ said:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πως είστε ;; Πως περάσατε το σκ σας ;;

εγω μπορώ να πω ότι επανέρχομαι πολύ και από θέμα ενέργειας και από τα στομαχικά.. βέβαια όταν νιώσω πεινα με πιάνει κατευθείαν ανακατωσούρα πολύ έντονα.. ειδικά το βράδυ δεν ξέρω τι να φάω.. πολύ πεινα.. και φυσικά νιώθω φουσκώματα από το πρωί που θα σηκωθώ και δεν καταλαβαίνω αν είναι εντερικό ή από την κοιλιτσα που μεγαλώνει.. τα έχετε κο εσείς αυτά ;;;

επισης καμία φορά νιώθω τα πονάκια είτε δεξιά είτε αριστερά.. χθες και σήμερα παρατηρώ μέσα στη μέρα λίγο πιο έντονα τσιμπήματα κυρίως δεξιά.. θεωρώ ότι δεν είναι ανησυχητικό γιατί μεγαλώνει η μήτρα.. όμως ήδη μανούλες βοηθήστε με ... πως θα καταλάβω ότι αυτά τα πονάκια είναι ανησυχητικά έως συσπάσεις ;;; Φοβάμαι μην τυχόν έχω κάποια στιγμή συσπάσεις κλπ και δεν το καταλάβω.. 

Οι συσπάσεις θα είναι ανά τακτά χρονικά διαστήματα και σιγά σιγά ο χρόνος ανάμεσά τους θα μειώνεται. Έτσι νομίζω τουλάχιστον..... Τσιμπήματα πάντως έχω και εγώ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, xenia^^ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πως είστε ;; Πως περάσατε το σκ σας ;;

εγω μπορώ να πω ότι επανέρχομαι πολύ και από θέμα ενέργειας και από τα στομαχικά.. βέβαια όταν νιώσω πεινα με πιάνει κατευθείαν ανακατωσούρα πολύ έντονα.. ειδικά το βράδυ δεν ξέρω τι να φάω.. πολύ πεινα.. και φυσικά νιώθω φουσκώματα από το πρωί που θα σηκωθώ και δεν καταλαβαίνω αν είναι εντερικό ή από την κοιλιτσα που μεγαλώνει.. τα έχετε κο εσείς αυτά ;;;

επισης καμία φορά νιώθω τα πονάκια είτε δεξιά είτε αριστερά.. χθες και σήμερα παρατηρώ μέσα στη μέρα λίγο πιο έντονα τσιμπήματα κυρίως δεξιά.. θεωρώ ότι δεν είναι ανησυχητικό γιατί μεγαλώνει η μήτρα.. όμως ήδη μανούλες βοηθήστε με ... πως θα καταλάβω ότι αυτά τα πονάκια είναι ανησυχητικά έως συσπάσεις ;;; Φοβάμαι μην τυχόν έχω κάποια στιγμή συσπάσεις κλπ και δεν το καταλάβω.. 

Αχ κορίτσι μου κ εγώ που τα έχω ξαναπεράσει δεν μπορώ να καταλάβω για συσπάσεις αλλά ο γιατρός μου είπε προχθές ότι η σύσπαση συνοδεύεται με πόνο που φεύγει κ έρχεται κάθε 15 δευτερολεπτα ας πούμε..αυτό που έχω εγώ κ νομίζω το μπερδεύεις κ εσύ είναι ότι μεγαλώνοντας η μήτρα την νιώθουμε ότι ιδίως προς το βράδυ σαν να πετρώνει..αυτό όμως μπορεί να οφείλεται κ στην κατακράτηση κ στα φουσκώματα που κάθε βράδυ η κοιλιά γίνεται διπλή..κατά τ αλλά εγώ απέχω πολυυυυ ακόμα από το να ηρεμίσω..είμαι πολύ χειρότερα από θέμα αναγουλας κ εμετού κ νομίζω θα με πάει όπως στον γιο μου που στον τέταρτο έκλαιγα από αναγουλα κ μετά στον πέμπτο ηρεμισα...μετράω τις μέρες σου λέω για να αναστηθω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 said:

Αχ κορίτσι μου κ εγώ που τα έχω ξαναπεράσει δεν μπορώ να καταλάβω για συσπάσεις αλλά ο γιατρός μου είπε προχθές ότι η σύσπαση συνοδεύεται με πόνο που:? φεύγει κ έρχεται κάθε 15 δευτερολεπτα ας πούμε..αυτό που έχω εγώ κ νομίζω το μπερδεύεις κ εσύ είναι ότι μεγαλώνοντας η μήτρα την νιώθουμε ότι ιδίως προς το βράδυ σαν να πετρώνει..αυτό όμως μπορεί να οφείλεται κ στην κατακράτηση κ στα φουσκώματα που κάθε βράδυ η κοιλιά γίνεται διπλή..κατά τ αλλά εγώ απέχω πολυυυυ ακόμα από το να ηρεμίσω..είμαι πολύ χειρότερα από θέμα αναγουλας κ εμετού κ νομίζω θα με πάει όπως στον γιο μου που στον τέταρτο έκλαιγα από αναγουλα κ μετά στον πέμπτο ηρεμισα...μετράω τις μέρες σου λέω για να αναστηθω...

Ωχχχ... Πόσο είσαι τώρα; Δεν έχεις βρει κάτι να σε βοηθάει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nanouka40 είπε:

Ωχχχ... Πόσο είσαι τώρα; Δεν έχεις βρει κάτι να σε βοηθάει; 

Μπήκα στον τέταρτο είμαι 13,4. Δεν έχω ψάξει τίποτα να πάρω κ κάνω μόνο υπομονή..το θέμα είναι ότι εδώ κ τρεις μέρες μου είπε να παίρνω μαγνήσιο κ αυτό με διαλύει...αυτό χαλαρώνει τον σφιγκτήρα του οισοφάγου κ μου χειροτέρεψε κατακόρυφα την αναγουλα...εσύ παίρνεις μαγνήσιο;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 said:

Μπήκα στον τέταρτο είμαι 13,4. Δεν έχω ψάξει τίποτα να πάρω κ κάνω μόνο υπομονή..το θέμα είναι ότι εδώ κ τρεις μέρες μου είπε να παίρνω μαγνήσιο κ αυτό με διαλύει...αυτό χαλαρώνει τον σφιγκτήρα του οισοφάγου κ μου χειροτέρεψε κατακόρυφα την αναγουλα...εσύ παίρνεις μαγνήσιο;;

Όχι δεν μου έχει δώσει. Εμένα με βοηθούσαν οι φρυγανιές και τσάι του βουνού με λεμόνι μέσα.. Τώρα εμένα έχουν υποχωρήσει. Θα σου φύγουν και σένα όπου να'ναι.. Αλλά ξέρω είναι μεγάλη ταλαιπωρία 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xenia^^ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πως είστε ;; Πως περάσατε το σκ σας ;;

εγω μπορώ να πω ότι επανέρχομαι πολύ και από θέμα ενέργειας και από τα στομαχικά.. βέβαια όταν νιώσω πεινα με πιάνει κατευθείαν ανακατωσούρα πολύ έντονα.. ειδικά το βράδυ δεν ξέρω τι να φάω.. πολύ πεινα.. και φυσικά νιώθω φουσκώματα από το πρωί που θα σηκωθώ και δεν καταλαβαίνω αν είναι εντερικό ή από την κοιλιτσα που μεγαλώνει.. τα έχετε κο εσείς αυτά ;;;

επισης καμία φορά νιώθω τα πονάκια είτε δεξιά είτε αριστερά.. χθες και σήμερα παρατηρώ μέσα στη μέρα λίγο πιο έντονα τσιμπήματα κυρίως δεξιά.. θεωρώ ότι δεν είναι ανησυχητικό γιατί μεγαλώνει η μήτρα.. όμως ήδη μανούλες βοηθήστε με ... πως θα καταλάβω ότι αυτά τα πονάκια είναι ανησυχητικά έως συσπάσεις ;;; Φοβάμαι μην τυχόν έχω κάποια στιγμή συσπάσεις κλπ και δεν το καταλάβω.. 

Να σε ρωτήσω κ εσένα...μαγνήσιο παίρνεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Αχ κορίτσι μου κ εγώ που τα έχω ξαναπεράσει δεν μπορώ να καταλάβω για συσπάσεις αλλά ο γιατρός μου είπε προχθές ότι η σύσπαση συνοδεύεται με πόνο που φεύγει κ έρχεται κάθε 15 δευτερολεπτα ας πούμε..αυτό που έχω εγώ κ νομίζω το μπερδεύεις κ εσύ είναι ότι μεγαλώνοντας η μήτρα την νιώθουμε ότι ιδίως προς το βράδυ σαν να πετρώνει..αυτό όμως μπορεί να οφείλεται κ στην κατακράτηση κ στα φουσκώματα που κάθε βράδυ η κοιλιά γίνεται διπλή..κατά τ αλλά εγώ απέχω πολυυυυ ακόμα από το να ηρεμίσω..είμαι πολύ χειρότερα από θέμα αναγουλας κ εμετού κ νομίζω θα με πάει όπως στον γιο μου που στον τέταρτο έκλαιγα από αναγουλα κ μετά στον πέμπτο ηρεμισα...μετράω τις μέρες σου λέω για να αναστηθω...

Με πιάνουν έτσι σουβλιτσες δεξιά χαμηλά όχι συνέχεια.. στιγμιαίες.. ελπίζω να είναι όντως της μήτρας.. που λογικά αυτό είναι γιατί δεν είναι κάτι που δεν το αντέχω.. απλά είναι λίγο πιο δυνατά  από τις προηγούμενες βδομαδες.. 

αχ ακόμα έχεις τέτοια ;;; Κανεις και εμετούς ;; Νόμιζα είχες ηρεμήσει.. ταλαιπωρεισαι.. μήπως είναι και από το τόσο πολύ άγχος σου ;;;; Έχω την αίσθηση ότι είσαι η πιο αγχώδης στη παρέα :-P και εγώ κάποιες μέρες έχω τα θεματάκια μου με το στομάχι μου δυσπεψίες κλπ αλλά μπορώ να πω ότι πλέον δεν νιώθω σαν άρρωστη !!!!! 

Just now, Emilly800 είπε:

Να σε ρωτήσω κ εσένα...μαγνήσιο παίρνεις;;;

Όχι δεν μου έχει δώσει κάτι ακόμα γιατί δεν είχα και κάνα θέμα.. μου είχε πει στο τελευταίο ραντεβού είναι φυσιολογικά τα πονακια γιατί μεγαλώνει η μήτρα.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, xenia^^ είπε:

Με πιάνουν έτσι σουβλιτσες δεξιά χαμηλά όχι συνέχεια.. στιγμιαίες.. ελπίζω να είναι όντως της μήτρας.. που λογικά αυτό είναι γιατί δεν είναι κάτι που δεν το αντέχω.. απλά είναι λίγο πιο δυνατά  από τις προηγούμενες βδομαδες.. 

αχ ακόμα έχεις τέτοια ;;; Κανεις και εμετούς ;; Νόμιζα είχες ηρεμήσει.. ταλαιπωρεισαι.. μήπως είναι και από το τόσο πολύ άγχος σου ;;;; Έχω την αίσθηση ότι είσαι η πιο αγχώδης στη παρέα :-P και εγώ κάποιες μέρες έχω τα θεματάκια μου με το στομάχι μου δυσπεψίες κλπ αλλά μπορώ να πω ότι πλέον δεν νιώθω σαν άρρωστη !!!!! 

Όχι όχι χειροτερεψα χωρις άγχος χαχσχα.ετσι ήμουν κ στον γιο μου είχα μια κορύφωση στον τέταρτο κ μετά πέμπτο εξαφανίστηκαν όλα...αυτό περιμένω Παναγία μου...να ηρεμίσω..να το χαρώ..

Just now, xenia^^ είπε:

Με πιάνουν έτσι σουβλιτσες δεξιά χαμηλά όχι συνέχεια.. στιγμιαίες.. ελπίζω να είναι όντως της μήτρας.. που λογικά αυτό είναι γιατί δεν είναι κάτι που δεν το αντέχω.. απλά είναι λίγο πιο δυνατά  από τις προηγούμενες βδομαδες.. 

αχ ακόμα έχεις τέτοια ;;; Κανεις και εμετούς ;; Νόμιζα είχες ηρεμήσει.. ταλαιπωρεισαι.. μήπως είναι και από το τόσο πολύ άγχος σου ;;;; Έχω την αίσθηση ότι είσαι η πιο αγχώδης στη παρέα :-P και εγώ κάποιες μέρες έχω τα θεματάκια μου με το στομάχι μου δυσπεψίες κλπ αλλά μπορώ να πω ότι πλέον δεν νιώθω σαν άρρωστη !!!!! 

Όχι δεν μου έχει δώσει κάτι ακόμα γιατί δεν είχα και κάνα θέμα.. μου είχε πει στο τελευταίο ραντεβού είναι φυσιολογικά τα πονακια γιατί μεγαλώνει η μήτρα.....

Κ εγώ σκέφτομαι μήπως δεν τα παίρνω αυτό τον μήνα να περάσουν πρώτα οι αναγουλες γιατί μου τις φουντώνει...δεν αντέχω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Όχι όχι χειροτερεψα χωρις άγχος χαχσχα.ετσι ήμουν κ στον γιο μου είχα μια κορύφωση στον τέταρτο κ μετά πέμπτο εξαφανίστηκαν όλα...αυτό περιμένω Παναγία μου...να ηρεμίσω..να το χαρώ..

Στο εύχομαι.. να συνέλθουμε όλες εντελώς επιτέλους να το απολαύσουμε !!!!!! Και φυσικά δε σου κρύβω και εγώ όσο απομακρύνομαι από τη προηγούμενη βδομάδα που κάναμε την αυχενική το άγχος επιστρέφει.. αν είναι όλα κλα.. αν έχω κάνει κάτι που έχει πειράξει το μωράκι μου κλπ κλπ κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 said:

Όχι όχι χειροτερεψα χωρις άγχος χαχσχα.ετσι ήμουν κ στον γιο μου είχα μια κορύφωση στον τέταρτο κ μετά πέμπτο εξαφανίστηκαν όλα...αυτό περιμένω Παναγία μου...να ηρεμίσω..να το χαρώ..

Άντε μακάρι να σου περάσουν σύντομα, να ηρεμήσεις :x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Emilly800 είπε:

Όχι όχι χειροτερεψα χωρις άγχος χαχσχα.ετσι ήμουν κ στον γιο μου είχα μια κορύφωση στον τέταρτο κ μετά πέμπτο εξαφανίστηκαν όλα...αυτό περιμένω Παναγία μου...να ηρεμίσω..να το χαρώ..

Κ εγώ σκέφτομαι μήπως δεν τα παίρνω αυτό τον μήνα να περάσουν πρώτα οι αναγουλες γιατί μου τις φουντώνει...δεν αντέχω.

Θυμησε μου αυχενική έκανες ή είσαι αυτή τη βδομάδα ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και από μένα!! Να βοηθήσω όσο μπορώ που τα έχω φρέσκα.. Οι συσπασεις έχουν την αίσθηση σαν να βάζεις την παλάμη σου πάνω από τον αφαλό και να πιάνεις την κοιλιά σου και να την τραβάς λίγο σαν να τη σφίγγεις με το χέρι αλλά σε καμία περίπτωση ακόμα δεν είναι και δεν πρέπει να είναι επώδυνες ακόμα και αν υπάρχουν.. Επώδυνες είναι του τοκετού! Τραβήγματα, τσιμπήματα, καψίματα, σουβλιτσες κλπ δεξιά αριστερά είναι πολύ φυσιολογικά απλά επειδή μεγαλώνει η μήτρα τίποτα άλλο δεν σημαίνουν.. Και εγω έχω καθημερινά! 

Μαγνήσιο ούτε εγώ παίρνω ακόμα, μετά τον 7ο δίνει ο γιατρός μου αν δεν υπάρχει θέμα γιατί εκεί ξεκινούν οι Braxton hicks (οι ψευτοσυσπασεις τοκετού δηλαδή) και καλό είναι να είναι η μήτρα ήρεμη αλλα @Emilly800 μου κάποιοι δίνουν και από την αρχή.. Είναι θέμα γιατρου.. Εμένα μέχρι τώρα μόνο φυλλικο και τώρα που θα με δει την άλλη εβδομάδα θα μου δώσει ασβέστιο και σίδηρο λόγω 2ου τριμηνου.. έτσι το πάει! 

@Nanouka40 Καλωσηρθες, με το καλό το μωρακι σου!!! ❤️

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Γειά σας κορίτσια και από μένα!! Να βοηθήσω όσο μπορώ που τα έχω φρέσκα.. Οι συσπασεις έχουν την αίσθηση σαν να βάζεις την παλάμη σου πάνω από τον αφαλό και να πιάνεις την κοιλιά σου και να την τραβάς λίγο σαν να τη σφίγγεις με το χέρι αλλά σε καμία περίπτωση ακόμα δεν είναι και δεν πρέπει να είναι επώδυνες ακόμα και αν υπάρχουν.. Επώδυνες είναι του τοκετού! Τραβήγματα, τσιμπήματα, καψίματα, σουβλιτσες κλπ δεξιά αριστερά είναι πολύ φυσιολογικά απλά επειδή μεγαλώνει η μήτρα τίποτα άλλο δεν σημαίνουν.. Και εγω έχω καθημερινά! 

Μαγνήσιο ούτε εγώ παίρνω ακόμα, μετά τον 7ο δίνει ο γιατρός μου αν δεν υπάρχει θέμα γιατί εκεί ξεκινούν οι Braxton hicks (οι ψευτοσυσπασεις τοκετού δηλαδή) και καλό είναι να είναι η μήτρα ήρεμη αλλα @Emilly800 μου κάποιοι δίνουν και από την αρχή.. Είναι θέμα γιατρου.. Εμένα μέχρι τώρα μόνο φυλλικο και τώρα που θα με δει την άλλη εβδομάδα θα μου δώσει ασβέστιο και σίδηρο λόγω 2ου τριμηνου.. έτσι το πάει! 

@Nanouka40 Καλωσηρθες, με το καλό το μωρακι σου!!! ❤️

Κατατοπιστικότατη :D❤️ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...