Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Έγινε αργά η εμφύτευση … συμβαίνει … μην ανησυχείς άδικα ! Ο θεός μαζί σου ! Να ριναι ευλογημένο ! Όλα καλα θα πάνε εχε πίστη ! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2021!


Recommended Posts

@Sadri09και μένα είχε φύσημα η κόρη μου αλλά δεν ήταν τίποτα. Μου είπαν ότι είναι πολύ συνηθισμένο. 

@Ismini82εμένα ήταν αρκετά γρήγορος, ένα μισαωρακι. Φυσικά και μένα η μικρή δεν μας έκανε την χάρη να γυρίσει εύκολα, ήταν στριμωγμενη στην μια πλευρά αλλά η γιατρός εσπρωχνε την κοιλιά για να την κουνήσει. Όλα καλά όμως, φυσιολογικά όλα και σχεδόν μισό κιλό. Και μας είπε ότι θα βγει ψηλή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ποια εβδομάδα είστε τώρα όσες την κάνατε την β;; Εμείς την έχουμε σε δυο εβδομάδες στην 22η δηλαδή. Χθες που πήγαμε στο γιατρό ήταν 314 η σπορουλα μας. Για κιλά δεν θέλω να το θίξω το θέμα καλύτερα, δεν ξεκινησα με τα ιδανικά. Για το εμβόλιο τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;; Εμενα προς το παρόν ούτε να το ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Jo-Anna είπε:

Σε ποια εβδομάδα είστε τώρα όσες την κάνατε την β;; Εμείς την έχουμε σε δυο εβδομάδες στην 22η δηλαδή. Χθες που πήγαμε στο γιατρό ήταν 314 η σπορουλα μας. Για κιλά δεν θέλω να το θίξω το θέμα καλύτερα, δεν ξεκινησα με τα ιδανικά. Για το εμβόλιο τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;; Εμενα προς το παρόν ούτε να το ακούσει.

Εγώ είμαι στην 24η τώρα και το έκανα στην 22η. Για το εμβόλιο μου είπε καλύτερα να περιμένω να γεννήσω και μετά. Έχουν γίνει κάποιες έρευνες σε έγκυες αλλά δεν έχουν μεγαλώσει τα μωρά για να φανεί αν υπάρχει επίδραση. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΕιρήνηΣ είπε:

ΟΕγώ είμαι στην 24η τώρα και το έκανα στην 22η. Για το εμβόλιο μου είπε καλύτερα να περιμένω να γεννήσω και μετά. Έχουν γίνει κάποιες έρευνες σε έγκυες αλλά δεν έχουν μεγαλώσει τα μωρά για να φανεί αν υπάρχει επίδραση. 

Ακριβώς τα ίδια μου είπε για το εμβόλιο, δεν είναι βέβαιος και για ασφάλεια προτιμάει προς το παρόν να μην το κάνω. Μετά την γεννα βλέπουμε είπε. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Jo-Anna είπε:

Σε ποια εβδομάδα είστε τώρα όσες την κάνατε την β;; Εμείς την έχουμε σε δυο εβδομάδες στην 22η δηλαδή. Χθες που πήγαμε στο γιατρό ήταν 314 η σπορουλα μας. Για κιλά δεν θέλω να το θίξω το θέμα καλύτερα, δεν ξεκινησα με τα ιδανικά. Για το εμβόλιο τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;; Εμενα προς το παρόν ούτε να το ακούσει.

Εμένα άνοιξε η πλατφόρμα νωρίς ως εκπαιδευτικός και μου είπε η γιατρός να μην το κάνω σε καμία περίπτωση, κυρίως γιατί θα ταλαιπωρηθούμε με οποιαδήποτε παρενέργεια και εγώ και η μπέμπα και δεν θέλει να στρεσαριστεί το μωρό. Ήταν κάθετη στο όχι.

Και όταν πήρα τηλέφωνο στο εμβολιαστικό κέντρο να ενημερώσω να το διαθέσουν αλλού και είπα ότι είμαι έγκυος, μου είπαν ότι "εννοείται ότι δεν θα το κάνω το εμβόλιο".

Ας εμβολιαστούν οι υπόλοιποι, κορίτσια, να χτιστεί η ανοσία αγέλης και για εμάς, ή έστω αν κάποια έγκυος είναι πραγματικά σε επικίνδυνο χώρο, σε νοσοκομείο κλπ. Οι υπόλοιπες ας μην το ρισκάρουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Heidelberg είπε:

Εμένα άνοιξε η πλατφόρμα νωρίς ως εκπαιδευτικός και μου είπε η γιατρός να μην το κάνω σε καμία περίπτωση, κυρίως γιατί θα ταλαιπωρηθούμε με οποιαδήποτε παρενέργεια και εγώ και η μπέμπα και δεν θέλει να στρεσαριστεί το μωρό. Ήταν κάθετη στο όχι.

Και όταν πήρα τηλέφωνο στο εμβολιαστικό κέντρο να ενημερώσω να το διαθέσουν αλλού και είπα ότι είμαι έγκυος, μου είπαν ότι "εννοείται ότι δεν θα το κάνω το εμβόλιο".

Ας εμβολιαστούν οι υπόλοιποι, κορίτσια, να χτιστεί η ανοσία αγέλης και για εμάς, ή έστω αν κάποια έγκυος είναι πραγματικά σε επικίνδυνο χώρο, σε νοσοκομείο κλπ. Οι υπόλοιπες ας μην το ρισκάρουμε.

Ναι όντως αν και επίσημα βγαίνουν και λεν ότι είναι ασφαλές και είναι εντάξει και για τις εγκυες. Εγώ λέω να περιμένω και οταν τελειώσω τον θηλασμό επειδή περνάει και έτσι στο μωρό. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Jo-Anna είπε:

Σε ποια εβδομάδα είστε τώρα όσες την κάνατε την β;; Εμείς την έχουμε σε δυο εβδομάδες στην 22η δηλαδή. Χθες που πήγαμε στο γιατρό ήταν 314 η σπορουλα μας. Για κιλά δεν θέλω να το θίξω το θέμα καλύτερα, δεν ξεκινησα με τα ιδανικά. Για το εμβόλιο τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;; Εμενα προς το παρόν ούτε να το ακούσει.

Εγω είμαι στην 23η.εμενα φαίνεται να ναι μεγάλος ο μπέμπης μ. Ψηλά άκρα κ τα γραμμάρια του είναι αρκετά καλά. Θα μ βγει μωρακλας. Χάχα. Για εμβόλιο δε το συζητάω καν κορίτσι μ... Δε το ρισκάρω για κανένα λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΕιρήνηΣ είπε:

Ναι όντως αν και επίσημα βγαίνουν και λεν ότι είναι ασφαλές και είναι εντάξει και για τις εγκυες. Εγώ λέω να περιμένω και οταν τελειώσω τον θηλασμό επειδή περνάει και έτσι στο μωρό. 

Ναι λένε ότι είναι ασφαλές, αλλά οι έγκυες να εμβολιαστούν αν ανήκουν σε κατηγορία υψηλού κινδύνου...ήξεις αφήξεις δηλαδή... Βέβαια, σε άλλες χώρες εμβολιάζονται κανονικά και έγκυες και θηλάζουσες, αλλά προτιμώ να μην το ρισκάρω, τουλάχιστον για τώρα.

Και για τον θηλασμό το σκεφτόμουν, γιατί ακόμα θηλάζω τον μεγάλο μου, αλλά κυρίως λόγω εγκυμοσύνης δεν το κάνω. 

Και η γιατρός μου βασικά, όπως την κατάλαβα, δεν ήταν κατά του εμβολίου αυτού καθ'εαυτού αλλά κυρίως σε πιθανή παρενέργειά του και στο στρες που θα περνούσε το έμβρυο. Δεν ανέφερε δηλαδή για βλάβες πχ στο μωρό λόγω του εμβολίου, αλλά μου είπε αρκετές φορές "γιατί να ρισκάρουμε να κάνεις κάνα πυρετό 39αρι και να στρεσαριστεί το μωρό;"

Να ξέρουν κάτι παραπάνω και να μην το λένε; Δεν ξέρω ειλικρινά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Heidelberg είπε:

Ναι λένε ότι είναι ασφαλές, αλλά οι έγκυες να εμβολιαστούν αν ανήκουν σε κατηγορία υψηλού κινδύνου...ήξεις αφήξεις δηλαδή... Βέβαια, σε άλλες χώρες εμβολιάζονται κανονικά και έγκυες και θηλάζουσες, αλλά προτιμώ να μην το ρισκάρω, τουλάχιστον για τώρα.

Και για τον θηλασμό το σκεφτόμουν, γιατί ακόμα θηλάζω τον μεγάλο μου, αλλά κυρίως λόγω εγκυμοσύνης δεν το κάνω. 

Και η γιατρός μου βασικά, όπως την κατάλαβα, δεν ήταν κατά του εμβολίου αυτού καθ'εαυτού αλλά κυρίως σε πιθανή παρενέργειά του και στο στρες που θα περνούσε το έμβρυο. Δεν ανέφερε δηλαδή για βλάβες πχ στο μωρό λόγω του εμβολίου, αλλά μου είπε αρκετές φορές "γιατί να ρισκάρουμε να κάνεις κάνα πυρετό 39αρι και να στρεσαριστεί το μωρό;"

Να ξέρουν κάτι παραπάνω και να μην το λένε; Δεν ξέρω ειλικρινά...

Πόσο είναι ο μεγάλος σου; λες να τους θηλάζεις και τους δύο μετά ή θα σταματήσεις πριν; κι εγώ θήλαζα τον γιο μου μέχρι τον 6ο που μεγάλωσε πολύ η κοιλιά και δεν με βόλευε. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΕιρήνηΣ είπε:

Πόσο είναι ο μεγάλος σου; λες να τους θηλάζεις και τους δύο μετά ή θα σταματήσεις πριν; κι εγώ θήλαζα τον γιο μου μέχρι τον 6ο που μεγάλωσε πολύ η κοιλιά και δεν με βόλευε. 

Τον Αύγουστο γίνεται 3! Θα ήθελα να αποθηλάσω σύντομα, δεν νομίζω ότι έχω αντοχές για tandem! Αλλά δεν τον βλέπω πρόθυμο τον κύριο να αποθηλάσει, του λέω συνέχεια ότι η μαμά δεν θα έχει γάλα άλλο για αυτόν, γιατί είναι μεγάλο παιδάκι και μου απαντάει ότι αυτός ξέρει και βρίσκει :?

Πώς αποθήλασες αν επιτρέπεται; Με σύμβουλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Heidelberg είπε:

Τον Αύγουστο γίνεται 3! Θα ήθελα να αποθηλάσω σύντομα, δεν νομίζω ότι έχω αντοχές για tandem! Αλλά δεν τον βλέπω πρόθυμο τον κύριο να αποθηλάσει, του λέω συνέχεια ότι η μαμά δεν θα έχει γάλα άλλο για αυτόν, γιατί είναι μεγάλο παιδάκι και μου απαντάει ότι αυτός ξέρει και βρίσκει :?

Πώς αποθήλασες αν επιτρέπεται; Με σύμβουλο;

Χάχαχα πολύ ωραίο τον βρίσκω. Τρελός είναι να χάσει το γαλατακι του; εγώ αποθηλασα και τους δύο πολύ εύκολα. Έδινα μπιμπερό (για πρώτη φορά) όταν ήταν η ώρα για στήθος, στην αρχή ήταν λίγο παραξενεμενοι αλλά επέμενα χωρίς πολλή πίεση. Όμως παίζει ρόλο το ότι ήταν και οι δύο μόλις έκλειναν χρόνο. Νομίζω σε μεγαλύτερη ηλικία είναι λογικό να βρίσκεις περισσότερη αντίσταση. Σου βρίσκει και επιχειρήματα καληωρα, χεχεχε. Νομίζω θέσε του το ότι είναι αρκετά μεγάλος τώρα και γι αυτό σταματάτε και όχι γιατί δεν θα έχεις γάλα και για τους δύο. Για να μην το δει ανταγωνιστικα, ότι έρχεται το αδερφάκι που του πίνει το γάλα του. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΕιρήνηΣ είπε:

Χάχαχα πολύ ωραίο τον βρίσκω. Τρελός είναι να χάσει το γαλατακι του; εγώ αποθηλασα και τους δύο πολύ εύκολα. Έδινα μπιμπερό (για πρώτη φορά) όταν ήταν η ώρα για στήθος, στην αρχή ήταν λίγο παραξενεμενοι αλλά επέμενα χωρίς πολλή πίεση. Όμως παίζει ρόλο το ότι ήταν και οι δύο μόλις έκλειναν χρόνο. Νομίζω σε μεγαλύτερη ηλικία είναι λογικό να βρίσκεις περισσότερη αντίσταση. Σου βρίσκει και επιχειρήματα καληωρα, χεχεχε. Νομίζω θέσε του το ότι είναι αρκετά μεγάλος τώρα και γι αυτό σταματάτε και όχι γιατί δεν θα έχεις γάλα και για τους δύο. Για να μην το δει ανταγωνιστικα, ότι έρχεται το αδερφάκι που του πίνει το γάλα του. 

Λες ε; Θα δοκιμάσω να του τονίζω την ηλικία του :-P

Όντως, όσο πιο νωρίς αποθηλαζεις, τόσο πιο εύκολα γίνεται, μετά μεγαλώνουν και έχουν και άποψη τα σκασμένα :razz: Αλλά με βόλευε πολύ για τον ύπνο του, δεν τον κοίμιζε ποτέ ο μπαμπάς του, είχε και αλλεργίες και είχαμε βολευτεί με την διατροφή που ακολουθούσα...και χωρίς να το καταλάβω, φτάσαμε κοντά δυόμισι χρονών και έγκυος εγώ και ο κύριος ακόμα θήλαζε!!

Θα του ξεκινήσω την κουβέντα που λες και ο Θεός βοηθός!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2021 at 3:32 ΜΜ, Ismini82 είπε:

1 κιλο;;;; σοκ!!! Ειμαι σχεδόν +4 ...ευτυχώς δε μου φαίνεται!!! Ζυγιστηκα σήμερα το πρωι, πριν πάω για β επιπεδου...την τελευταία εβδομάδα πάντως το τσίμπησα το μισοκιλο....

Εγώ σήμερα στη β τρομαξα να τελειώσω. Ξεκινησα στις 10 το πρωι και έφυγα από το ιατρείο 1 παρα... και θα ξαναπάω την Πέμπτη γιατί ο κύριος κρατούσε μπουγάτσα το δεξί χεράκι και δε μας άφηνε να μετρήσουμε τα δαχτυλακια του... Οπότε δε μου έδωσε ούτε φωτογραφίες ούτε τπτ.  Γύρισα με άδεια χέρια που λένε...  κατά τ'αλλα έχει φτάσει τα 430 γρ, είναι ζωηρό πολύ και δόξα το θεό υγειεστατο!!!:wub:

@Sadri09 έκλεισες ραντεβού σε παιδοκαρδιολογο;

@Ασία εσύ αύριο έχεις την β, έτσι δεν ειναι;

@ΕιρήνηΣ πως ηταν ο δικός σου υπερηχος;

Εκλεισα για την τεταρτη ανυπομονωω πφφφ

On 11/5/2021 at 9:19 ΜΜ, ΕιρήνηΣ είπε:

@Sadri09και μένα είχε φύσημα η κόρη μου αλλά δεν ήταν τίποτα. Μου είπαν ότι είναι πολύ συνηθισμένο. 

@Ismini82εμένα ήταν αρκετά γρήγορος, ένα μισαωρακι. Φυσικά και μένα η μικρή δεν μας έκανε την χάρη να γυρίσει εύκολα, ήταν στριμωγμενη στην μια πλευρά αλλά η γιατρός εσπρωχνε την κοιλιά για να την κουνήσει. Όλα καλά όμως, φυσιολογικά όλα και σχεδόν μισό κιλό. Και μας είπε ότι θα βγει ψηλή. 

Περιμενω τωρα τεταρτη να με δει ο παιδοκαρδιολογος να μας πει τι γινεται.. Ενα αγχος το εχω.. 

On 11/5/2021 at 9:33 ΜΜ, Jo-Anna είπε:

Σε ποια εβδομάδα είστε τώρα όσες την κάνατε την β;; Εμείς την έχουμε σε δυο εβδομάδες στην 22η δηλαδή. Χθες που πήγαμε στο γιατρό ήταν 314 η σπορουλα μας. Για κιλά δεν θέλω να το θίξω το θέμα καλύτερα, δεν ξεκινησα με τα ιδανικά. Για το εμβόλιο τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;; Εμενα προς το παρόν ούτε να το ακούσει.

Εγω αυριο ειμ 22 ακριβως... Κ εκανα την αυχενικη πριν 10 μερες... Για εμβολιο δν ειπαμε κατι αλλα ΦΥΣΙΚΑ δεν θελω εγω να το κανω σε καμια περιπτωση... 

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2021 at 9:33 ΜΜ, Jo-Anna είπε:

Σε ποια εβδομάδα είστε τώρα όσες την κάνατε την β;; Εμείς την έχουμε σε δυο εβδομάδες στην 22η δηλαδή. Χθες που πήγαμε στο γιατρό ήταν 314 η σπορουλα μας. Για κιλά δεν θέλω να το θίξω το θέμα καλύτερα, δεν ξεκινησα με τα ιδανικά. Για το εμβόλιο τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;; Εμενα προς το παρόν ούτε να το ακούσει.

Εγώ μπαίνω αύριο στην 23η και την β' θα την κάνω 25 του μηνός.

(Υπάρχει ένα site ενός γυναικολόγου, ελπίζω να επιτρέπεται να το αναφέρω, το eleftheia, και έχει κάτι εργαλεία υπολογιστές κύησης, εξετάσεων κλπ, πάρα πολύ βολικό!)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Heidelberg είπε:

Εγώ μπαίνω αύριο στην 23η και την β' θα την κάνω 25 του μηνός.

(Υπάρχει ένα site ενός γυναικολόγου, ελπίζω να επιτρέπεται να το αναφέρω, το eleftheia, και έχει κάτι εργαλεία υπολογιστές κύησης, εξετάσεων κλπ, πάρα πολύ βολικό!)

Με μια μέρα διαφορα θα την κάνουμε την β’, στις 24 εμείς αλλά θα μαι 22+1. 
Μπήκα στο σάιτ που είπες όντως χρησιμο, ευχαριστούμε ☺️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...