Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2021!


Recommended Posts

Εγώ έκανα σήμερα την καμπύλη ζαχαρου, γενικές αναλύσεις και είδαμε και το μωρό. Όλα μια χαρά, 780γρ το βάρος της, η γιατρός μου είπε ότι δεν θα είναι μεγάλο μωρό και καλύτερα. Ήταν αρκετά γλυκιά η γλυκόζη αλλά όχι κάτι που να μην μπορούσα να πιω ούτε είχα ζαλάδα ή κάτι άλλο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Jo-Anna said:

Συγκριτικά με πριν την εγκυμοσύνη εμενα είναι ένα Τσακ αυξημένη η μεγάλη και αυτό ανησύχησε τον γιατρό μου τώρα δυο μέρες για τα δεδομένα μου έχω υπόταση. Σίγουρα παίζει ρόλο η ζεστη να ξέρεις και πέφτει. Ρωτα και τον καρδιολόγο σου και πες μας μετά. 

Λοιπον κοριτσια καταφερα και βρηκα τον καρδιολογο, του ειπα για τους εντονους παλμους που νοιωθω και μου ειπε να μη δινω σημασια. Ειναι λογω της αυξησης του ογκου του αιματος και μαλιστα μου εκανε πλακα και μου ειπε στο δευτερο παιδι να κανονισω τη συλληψη ωστε μεχρι το Μαη να εχω γεννησει για να αποφυγω το καλοκαιρι με τη ζεστη γιατι επιρρεαζει και αυτο! Ακομα και το γεγονος οτι νοιωθουμε τους παλμους σε διαφορα σημεια του σωματος κι αυτο φυσιολογικο ειναι και θα φυγει μολις γεννησουμε!  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, εκκρίσεις από κάτω έχετε;; Ή επειδή παίρνω κολπικά την προγεστερονη έχω μόνο εγώ;; Είναι φυσιολογικές μου πε ο γιατρός και τώρα μπορεί να έχουμε κ περισσότερες όσο μεγαλώνει. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Jo-Anna είπε:

Κορίτσια καλημέρα, εκκρίσεις από κάτω έχετε;; Ή επειδή παίρνω κολπικά την προγεστερονη έχω μόνο εγώ;; Είναι φυσιολογικές μου πε ο γιατρός και τώρα μπορεί να έχουμε κ περισσότερες όσο μεγαλώνει. 

Καλησπερα ... Εγω εχω παρα πολλες κ οντως θα εχουμε κ πιο πολλες απο εδω κ περα μ ειπαν. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για οσες δουλευετε ή γνωριζετε, η αδεια τοκετου/εγκυμοσυνης πρεπει να ξεκιναει δυο μηνες πριν τη ΠΗΤ και συνεχιζει δυο μετα ή μπορει να ξεκινησει και ενα μηνα πριν και να συνεχισει τρεις μετα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια για οσες δουλευετε ή γνωριζετε, η αδεια τοκετου/εγκυμοσυνης πρεπει να ξεκιναει δυο μηνες πριν τη ΠΗΤ και συνεχιζει δυο μετα ή μπορει να ξεκινησει και ενα μηνα πριν και να συνεχισει τρεις μετα; 

Εγώ είμαι στο δημόσιο, και είναι αυστηρά δύο μήνες πριν και τρεις μετά, δεν ξέρω αν είναι αλλιώς στον ιδιωτικό τομέα.

Αν χάσεις μέρες στο δίμηνο πριν, γιατί γέννησες πριν την ΠΗΤ, τότε παίρνεις τις έξτρα μέρες στο 3μηνο μετά.

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2021 at 8:09 ΜΜ, ΕιρήνηΣ είπε:

Εγώ έκανα σήμερα την καμπύλη ζαχαρου, γενικές αναλύσεις και είδαμε και το μωρό. Όλα μια χαρά, 780γρ το βάρος της, η γιατρός μου είπε ότι δεν θα είναι μεγάλο μωρό και καλύτερα. Ήταν αρκετά γλυκιά η γλυκόζη αλλά όχι κάτι που να μην μπορούσα να πιω ούτε είχα ζαλάδα ή κάτι άλλο. 

Κ εγώ έκανα!!τη προηγούμενη Παρασκευή όλα καλα. Εμείς φοβόμασταν για ζαχαρο εγκυμοσύνης λόγω του ότι το αμνιακό μου είναι στα ανώτατα φυσιολογικα όρια. Αλλα ευτυχώς είναι απλα μεγάλος ο μπέμπης μου!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2021 at 11:26 ΠΜ, Jo-Anna είπε:

Κορίτσια καλημέρα, εκκρίσεις από κάτω έχετε;; Ή επειδή παίρνω κολπικά την προγεστερονη έχω μόνο εγώ;; Είναι φυσιολογικές μου πε ο γιατρός και τώρα μπορεί να έχουμε κ περισσότερες όσο μεγαλώνει. 

Καλησπέρα,εγώ έχω πολλές απ' την αρχή της εγκυμοσύνης,αλλάζω 3 εσώρουχα τη μέρα για να καταλάβεις....στην 1η εγκυμοσύνη ήμουν εντελώς στεγνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μπορείτε να δείτε στο νετφλιξ ένα πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ, birth reborn που μιλάει για τις καισαρικές στην Βραζιλία (τα πιο ψηλά ποσοστά στον κόσμο μαζί με την Ελλάδα) και γενικά για τις παρεμβατικες μεθοδους των γιατρών. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


21 ώρες πρίν, ΕιρήνηΣ είπε:

Καλησπέρα! Μπορείτε να δείτε στο νετφλιξ ένα πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ, birth reborn που μιλάει για τις καισαρικές στην Βραζιλία (τα πιο ψηλά ποσοστά στον κόσμο μαζί με την Ελλάδα) και γενικά για τις παρεμβατικες μεθοδους των γιατρών. 

Αχ..ποσο πικραμένη ιστορία αυτό με τις καισαρικες... 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Jo-Anna είπε:

Αύριο θα πάω για την καμπύλη, πίνεται αυτό το πράγμα;; Ποσο απαίσια είναι η γλυκόζη;; 

Εμένα όπως είπα πιο πάνω δεν μου φάνηκε χάλια. Είχε γεύση πορτοκάλι και ναι μεν ήταν πολύ γλυκιά αλλά γενικά μ αρέσουν οι γλυκές γεύσεις. Είχε κοπέλα εκεί όμως που μόλις την ήπιε την έκανε εμετό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , ΕιρήνηΣ είπε:

Εμένα όπως είπα πιο πάνω δεν μου φάνηκε χάλια. Είχε γεύση πορτοκάλι και ναι μεν ήταν πολύ γλυκιά αλλά γενικά μ αρέσουν οι γλυκές γεύσεις. Είχε κοπέλα εκεί όμως που μόλις την ήπιε την έκανε εμετό. 

Καλησπέρα. Μετά τη γλυκόζη επιτρέπεται να πιεις νερό;

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2021 at 10:11 ΠΜ, Jo-Anna είπε:

Αύριο θα πάω για την καμπύλη, πίνεται αυτό το πράγμα;; Ποσο απαίσια είναι η γλυκόζη;; 

Αχ μακάρι να το είχα δει νωρίτερα, να σου έλεγα τι μου είχαν πει για να γίνει πιο υποφερτό: παίρνεις μαζί σου ένα λεμόνι και το στάζεις μέσα στο ποτήρι και ισορροπεί πολύ η γεύση μετά!

Πώς πήγε τελικά;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...