Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2021!


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Heidelberg είπε:

Αχ μακάρι να το είχα δει νωρίτερα, να σου έλεγα τι μου είχαν πει για να γίνει πιο υποφερτό: παίρνεις μαζί σου ένα λεμόνι και το στάζεις μέσα στο ποτήρι και ισορροπεί πολύ η γεύση μετά!

Πώς πήγε τελικά;;

Όπως το λες υποφερτή, εντάξει δεν πέταξα κ απ τη χαρά μου, αν ήταν μια σοκολατοπιτα ίσως είχα άλλη γνώμη… τώρα στην αναμονή..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, AnnetaP είπε:

Καλησπέρα. Μετά τη γλυκόζη επιτρέπεται να πιεις νερό;

Ούτε νερό γίνεται να πιεις για 2 ώρες που κρατάει η εξέταση. 

Αυτό για το λεμόνι δεν το ξανάκουσα. Φαντάζομαι πρέπει να σ αρέσουν τα γλυκοξινα για να το πεις :p

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΕιρήνηΣ είπε:

Ούτε νερό γίνεται να πιεις για 2 ώρες που κρατάει η εξέταση. 

Αυτό για το λεμόνι δεν το ξανάκουσα. Φαντάζομαι πρέπει να σ αρέσουν τα γλυκοξινα για να το πεις :p

Δεν ξέρω πώς θα ήταν χωρίς το λεμόνι, χάλια μαύρα μου είχε φανεί ούτως ή άλλως :roll:

Τώρα έλεγα να πάω αύριο να κάνω και εγώ την εξέταση, αλλά ξεχάστηκα και έφαγα μισό καρπούζι μόνη μου πριν από λίγο και λέω τώρα μήπως δεν είναι καλή ιδέα να πάω αύριο :-P

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μπορείτε να μου κάνετε μια χάρη;;;

Όσες έχετε κάνει την καμπύλη ζαχάρου, μου λέτε ποιες σας λένε για φυσιολογικές τιμές στην εξέταση; Την έκανα και βγήκε οριακά υψηλή και η γυναικολόγος είπε να πάω και σε διαβητολόγο. Αλλά βλέπω ότι οι φυσιολογικές τιμές στην προηγούμενη που είχα κάνει πριν από τρία χρόνια ήταν διαφορετικές. Με βάση εκείνες, θα έβγαινε μέσα στα φυσιολογικά τώρα, όχι υψηλή. Αλλά με βάση τις τωρινές που μου δώσανε, δεν είναι καλή :sad:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Heidelberg είπε:

Κορίτσια, μπορείτε να μου κάνετε μια χάρη;;;

Όσες έχετε κάνει την καμπύλη ζαχάρου, μου λέτε ποιες σας λένε για φυσιολογικές τιμές στην εξέταση; Την έκανα και βγήκε οριακά υψηλή και η γυναικολόγος είπε να πάω και σε διαβητολόγο. Αλλά βλέπω ότι οι φυσιολογικές τιμές στην προηγούμενη που είχα κάνει πριν από τρία χρόνια ήταν διαφορετικές. Με βάση εκείνες, θα έβγαινε μέσα στα φυσιολογικά τώρα, όχι υψηλή. Αλλά με βάση τις τωρινές που μου δώσανε, δεν είναι καλή :sad:

Αρχικά μην αγχώνεσαι!! 

•    Σακχαραιμία νηστείας (πριν τη χορήγηση γλυκόζης): 92 mg/dL
•    Σακχαραιμία 1 ώρα μετά τη χορήγηση γλυκόζης: 180 mg/dL
•    Σακχαραιμία 2 ώρες μετά τη χορήγηση γλυκόζης: 153 mg/dL

αυτό βρηκα σε να σάιτ, ελπίζω να σε βοήθησα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Heidelberg είπε:

Κορίτσια, μπορείτε να μου κάνετε μια χάρη;;;

Όσες έχετε κάνει την καμπύλη ζαχάρου, μου λέτε ποιες σας λένε για φυσιολογικές τιμές στην εξέταση; Την έκανα και βγήκε οριακά υψηλή και η γυναικολόγος είπε να πάω και σε διαβητολόγο. Αλλά βλέπω ότι οι φυσιολογικές τιμές στην προηγούμενη που είχα κάνει πριν από τρία χρόνια ήταν διαφορετικές. Με βάση εκείνες, θα έβγαινε μέσα στα φυσιολογικά τώρα, όχι υψηλή. Αλλά με βάση τις τωρινές που μου δώσανε, δεν είναι καλή :sad:

Εμένα λέει ότι οι φυσιολογικες τιμές είναι απο 74-109 όταν είσαι νηστικη, μέχρι 180 μετά από μια ώρα και μέχρι 140 μετά από δύο. 

Εσένα πόσα ήταν και σου είπε ότι είναι οριακα; είχες και συμπτώματα? Ψηλούς παλμούς, ζαλάδες κλπ? 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Heidelberg said:

Κορίτσια, μπορείτε να μου κάνετε μια χάρη;;;

Όσες έχετε κάνει την καμπύλη ζαχάρου, μου λέτε ποιες σας λένε για φυσιολογικές τιμές στην εξέταση; Την έκανα και βγήκε οριακά υψηλή και η γυναικολόγος είπε να πάω και σε διαβητολόγο. Αλλά βλέπω ότι οι φυσιολογικές τιμές στην προηγούμενη που είχα κάνει πριν από τρία χρόνια ήταν διαφορετικές. Με βάση εκείνες, θα έβγαινε μέσα στα φυσιολογικά τώρα, όχι υψηλή. Αλλά με βάση τις τωρινές που μου δώσανε, δεν είναι καλή :sad:

Πριν κανα διμηνο εκανα μια καμπυλη ζαχαρου και τα ορια που ειχε το μικροβιολογικο ηταν:

Νηστεια 110   - 

 30'  180

60'  200

90'  140

120'  120

150'  110

180'  110

Εσενα ποσο σου βγηκαν και στο πε αυτο;

 

Τωρα κοιταζω και τα αποτελεσματα που γραφουν και τα αλλα κοριτσια πιο πανω και βλεπω οτι το καθε μικροβιολογικο εχει τα δικα του... Αντε βγαλε ακρη μετα!! 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κορίτσια...

Εμένα μου βγήκαν 82 (με όριο τα 100), 198 (με όριο τα 170) και 131 (με όριο τα 120).

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, τα είχε αλλιώς (άλλο μικροβιολογικό βέβαια). Μάλλον το καθένα έχει τα δικά του και πάμε με αυτά; Δεν έχω ιδέα. 

Μου είπε να κάνω και μία τρίωρη με 100γρμ γλυκόζη, για να έχουμε και αυτή την εικόνα, αλλά να πάω άμεσα και σε διαβητολόγο. Δεν είναι λέει ανησυχητικά υψηλά και δεν έχω παράγοντες κινδύνου πέραν της ηλικίας, αλλά να μην το ρισκάρουμε. Συμπτώματα δεν έχω γενικά, από αυτά που διάβασα δηλαδή.

Όπως και να'χει, αγχώθηκα :-|

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Heidelberg είπε:

Τι να πω βρε κορίτσια...

Εμένα μου βγήκαν 82 (με όριο τα 100), 198 (με όριο τα 170) και 131 (με όριο τα 120).

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, τα είχε αλλιώς (άλλο μικροβιολογικό βέβαια). Μάλλον το καθένα έχει τα δικά του και πάμε με αυτά; Δεν έχω ιδέα. 

Μου είπε να κάνω και μία τρίωρη με 100γρμ γλυκόζη, για να έχουμε και αυτή την εικόνα, αλλά να πάω άμεσα και σε διαβητολόγο. Δεν είναι λέει ανησυχητικά υψηλά και δεν έχω παράγοντες κινδύνου πέραν της ηλικίας, αλλά να μην το ρισκάρουμε. Συμπτώματα δεν έχω γενικά, από αυτά που διάβασα δηλαδή.

Όπως και να'χει, αγχώθηκα :-|

Γιατί αγχωθηκες; αφού οι τιμές σου είναι οριακές και απτην άλλη αφού όλα ελεγχονται πλεον. Το κακό θα ήταν να είχες κάτι και να μην το ήξερες. Πήγαινε να δεις και τι θα σου πει και ο διαβητολογος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΕιρήνηΣ είπε:

Γιατί αγχωθηκες; αφού οι τιμές σου είναι οριακές και απτην άλλη αφού όλα ελεγχονται πλεον. Το κακό θα ήταν να είχες κάτι και να μην το ήξερες. Πήγαινε να δεις και τι θα σου πει και ο διαβητολογος. 

Ναι μωρέ, δίκιο έχεις, αλλά φαντάζεσαι τι γίνεται μέσα στο κεφάλι μου...:sad:

Μετά την πρώτη γέννα, είχα πολλή κατακράτηση και υψηλή πίεση (ενώ είμαι υποτασική από μικρό παιδί) και έκανα ειδική διατροφή χωρίς καθόλου αλάτι κλπ κλπ 

Μετά αλλεργία ο μικρός, τον θήλαζα, οπότε αποχή από γαλακτοκομικά-σόγια-μοσχάρι.

Τώρα αυτό. Με πιάνει το παράπονο μωρέ, πάντα ήμουν άνθρωπος που πρόσεχε, πάντα με χαμηλό βάρος, χωρίς υπερβολές κλπ. Αλλά δεν μπορώ να μπω πάλι σε πρόγραμμα και να αγχώνομαι για το τι θα φάω. Κουταμάρες σκέφτομαι και το παν είναι να είναι τα μωράκια μας υγιή, το ξέρω, αλλά...

 

 

 

 

Παράθεση

:sad:

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Heidelberg είπε:

Ναι μωρέ, δίκιο έχεις, αλλά φαντάζεσαι τι γίνεται μέσα στο κεφάλι μου...:sad:

Μετά την πρώτη γέννα, είχα πολλή κατακράτηση και υψηλή πίεση (ενώ είμαι υποτασική από μικρό παιδί) και έκανα ειδική διατροφή χωρίς καθόλου αλάτι κλπ κλπ 

Μετά αλλεργία ο μικρός, τον θήλαζα, οπότε αποχή από γαλακτοκομικά-σόγια-μοσχάρι.

Τώρα αυτό. Με πιάνει το παράπονο μωρέ, πάντα ήμουν άνθρωπος που πρόσεχε, πάντα με χαμηλό βάρος, χωρίς υπερβολές κλπ. Αλλά δεν μπορώ να μπω πάλι σε πρόγραμμα και να αγχώνομαι για το τι θα φάω. Κουταμάρες σκέφτομαι και το παν είναι να είναι τα μωράκια μας υγιή, το ξέρω, αλλά...

 

 

 

 

 

Ωχ κατάλαβα. Ναι έχεις δίκαιο. Είναι κουραστικό. Είχα και γω πίεση σε προηγούμενη εγκυμοσύνη. Είναι δύσκολο το πρόγραμμα αλλά θεωρώ ότι γενικά πρέπει να προσέχουμε την διατροφή μας ειδικά στην εγκυμοσύνη. Εγώ σκέψου πάω γυμναστήριο κάθε μέρα (με ειδικές ασκήσεις φυσικά και πάρα πολύ διάδρομο) και προσέχω τι τρώω και έχω βάλει ήδη 10 κιλά. 

Το καλό είναι ότι είμαστε σχετικά στο τέλος άρα 2-3 μήνες σου έμειναν για να προσέχεις. Ενημέρωσε μας τι θα σου πει ο διαβητολογος. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΕιρήνηΣ είπε:

Ωχ κατάλαβα. Ναι έχεις δίκαιο. Είναι κουραστικό. Είχα και γω πίεση σε προηγούμενη εγκυμοσύνη. Είναι δύσκολο το πρόγραμμα αλλά θεωρώ ότι γενικά πρέπει να προσέχουμε την διατροφή μας ειδικά στην εγκυμοσύνη. Εγώ σκέψου πάω γυμναστήριο κάθε μέρα (με ειδικές ασκήσεις φυσικά και πάρα πολύ διάδρομο) και προσέχω τι τρώω και έχω βάλει ήδη 10 κιλά. 

Το καλό είναι ότι είμαστε σχετικά στο τέλος άρα 2-3 μήνες σου έμειναν για να προσέχεις. Ενημέρωσε μας τι θα σου πει ο διαβητολογος. 

Ναι εννοείται θα σας ενημερώσω!

Εχεις δίκιο με αυτό που λες για το πρόγραμμα! Πάντα γενικά προσέχω, αλλά δεν μπορώ να μπω σε πρόγραμμα άλλου, δηλ 50 γρμ τυρί και μια φέτα γαλοπούλα και μισό φλυτζάνι αρακάς ξέρω γω...Αυτά δεν μπορώ.

Ό,τι είναι να κάνω θα το κάνω βέβαια, αυτό εξυπακούεται!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια!

Λοιπόν, πήγα σήμερα σε διαβητολόγο τελικά. Έκανα χθες και μία τρίωρη καμπύλη με 100ml γλυκόζης που βγήκε καλύτερη από την προηγούμενη, αλλά πάλι βγήκε αυξημένη η τιμή στα 60'.

Ο διαβητολόγος μου είπε ότι από την στιγμή που έστω και μία τιμή έστω και λίγο βγαίνει αυξημένη, τυπικά έχω διαβήτη κύησης. Απλώς θεωρεί ότι είμαι "εύκολη" περίπτωση. 

Από εδώ και πέρα θα κάνω 4 μετρήσεις την ημέρα με μηχανάκι ζαχάρου και θα κάνω και κάποιες επιπλέον εξετάσεις. Αύριο θα μιλήσω και με την διατροφολόγο του, για να μου δώσει πιο συγκεκριμένες οδηγίες διατροφής. Μου επιτρέπει να πάρω μόνο ένα με ενάμισι κιλό ακόμη (δεν έχω θέμα με το βάρος μου γενικά, αλλά έχω ήδη πάρει 10 κιλά και στον διαβήτη κύησης είναι πολύ χαμηλά τα περιθώρια). Αυτό μου φαίνεται παλούκι, για να πω την αλήθεια, γιατί και στο πρώτο μου παιδάκι το τελευταίο τρίμηνο είχα πάρει 5-6 κιλά χωρίς ατασθαλίες. Αλλά τι να κάνω, τώρα άλλαξαν τα δεδομένα...

Το γιατί συνέβη σε εμένα, δεν μπορεί να το πει, είπε. Μπορεί απλώς να έτυχε, μπορεί να έχει προέλθει από θυρεοειδή (τώρα θα κάνω και υπέρηχο θυρεοειδούς που δεν είχα κάνει ποτέ), μπορεί να με επιβάρυναν τα ουτροτζεστάν που έπαιρνα (λόγω της προγεστερόνης). Μπορεί και όλα αυτά μαζί ή απλώς να έτυχε.

Αυτά τα νέα μου.

Όσο για τις τιμές που το κάθε μικροβιολογικό βάζει τις δικές του, μου είπε ότι αυτές που ισχύουν για την εγκυμοσύνη είναι αυτές που έβαλε η Jo-Anna πιο πάνω από ένα site, απλώς τα μικροβιολογικά βάζουν αυτές που ισχύουν γενικά για όλον τον πληθυσμό.

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Heidelberg είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια!

Λοιπόν, πήγα σήμερα σε διαβητολόγο τελικά. Έκανα χθες και μία τρίωρη καμπύλη με 100ml γλυκόζης που βγήκε καλύτερη από την προηγούμενη, αλλά πάλι βγήκε αυξημένη η τιμή στα 60'.

Ο διαβητολόγος μου είπε ότι από την στιγμή που έστω και μία τιμή έστω και λίγο βγαίνει αυξημένη, τυπικά έχω διαβήτη κύησης. Απλώς θεωρεί ότι είμαι "εύκολη" περίπτωση. 

Από εδώ και πέρα θα κάνω 4 μετρήσεις την ημέρα με μηχανάκι ζαχάρου και θα κάνω και κάποιες επιπλέον εξετάσεις. Αύριο θα μιλήσω και με την διατροφολόγο του, για να μου δώσει πιο συγκεκριμένες οδηγίες διατροφής. Μου επιτρέπει να πάρω μόνο ένα με ενάμισι κιλό ακόμη (δεν έχω θέμα με το βάρος μου γενικά, αλλά έχω ήδη πάρει 10 κιλά και στον διαβήτη κύησης είναι πολύ χαμηλά τα περιθώρια). Αυτό μου φαίνεται παλούκι, για να πω την αλήθεια, γιατί και στο πρώτο μου παιδάκι το τελευταίο τρίμηνο είχα πάρει 5-6 κιλά χωρίς ατασθαλίες. Αλλά τι να κάνω, τώρα άλλαξαν τα δεδομένα...

Το γιατί συνέβη σε εμένα, δεν μπορεί να το πει, είπε. Μπορεί απλώς να έτυχε, μπορεί να έχει προέλθει από θυρεοειδή (τώρα θα κάνω και υπέρηχο θυρεοειδούς που δεν είχα κάνει ποτέ), μπορεί να με επιβάρυναν τα ουτροτζεστάν που έπαιρνα (λόγω της προγεστερόνης). Μπορεί και όλα αυτά μαζί ή απλώς να έτυχε.

Αυτά τα νέα μου.

Όσο για τις τιμές που το κάθε μικροβιολογικό βάζει τις δικές του, μου είπε ότι αυτές που ισχύουν για την εγκυμοσύνη είναι αυτές που έβαλε η Jo-Anna πιο πάνω από ένα site, απλώς τα μικροβιολογικά βάζουν αυτές που ισχύουν γενικά για όλον τον πληθυσμό.

 

Σου έβαλε ειδική διατροφή; ή σου είπε κάτι άλλο που πρέπει να προσέχεις; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...