Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 48 λεπτά , Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Το κύησης και το λοχειας έχει προϋπόθεση 200 ένσημα τα τελευταία 2 έτη. Αν περνεις αυτό αυτόματα εγκρίνεται και το 9μηνο προστασίας μητρότητας.

      2 ώρες πρίν, Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Λόγω δίδυμης κύησης επιβαρύνεται πιο πολύ η μήτρα. Όλα πάνε x2 πλακουντες, σακοι, αμνιακό υγρά.. επίσης το βάρος ανά μέρα αυξάνεται x2  οπότε μην αγχώνεσαι είμαι άλλη περίπτωση....

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!!! Πως είστε??? Εγώ πάλι τα έβγαλα όλα μετά το σίδηρο τελικά δεν το σηκώνει το στομάχι μου!!!Θα μιλήσω με τον γιατρό να το αλλάξουμε προτιμώ δυσκοιλιότητα πάρα αυτό το πράγμα κάθε πρωί!!!Θα πάρω τις solgar τον φυτικό να βρω την υγειά μου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω μεγάλο θέμα με το ασβέστιο έχω αλλάξει 3 διάφορετικα ήτανε όλα σε κάψουλα που διαλύεται στο στόμα με αηδιάζουν φοβερά δεν μπορώ να τα πάρω με τίποτα άντε να πάρω κάνα δυο φορές την εβδομάδα τα βλέπω εκεί στον πάγκο της κουζίνας που τα έχω και δεν αντέχω στην ιδέα πως θα το βάλω στο στόμα !! Υπάρχει κάποια που να παίρνει σε μορφή χαπιού ?? Η σε άλλη μορφή να μην έχει γεύση ? Η να έχει ωραία γεύση να μου πει την μάρκα να πω αύριο στον γιατρό να μου γράψει αλλά ???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Brigitt είπε:

Κορίτσια εγώ έχω μεγάλο θέμα με το ασβέστιο έχω αλλάξει 3 διάφορετικα ήτανε όλα σε κάψουλα που διαλύεται στο στόμα με αηδιάζουν φοβερά δεν μπορώ να τα πάρω με τίποτα άντε να πάρω κάνα δυο φορές την εβδομάδα τα βλέπω εκεί στον πάγκο της κουζίνας που τα έχω και δεν αντέχω στην ιδέα πως θα το βάλω στο στόμα !! Υπάρχει κάποια που να παίρνει σε μορφή χαπιού ?? Η σε άλλη μορφή να μην έχει γεύση ? Η να έχει ωραία γεύση να μου πει την μάρκα να πω αύριο στον γιατρό να μου γράψει αλλά ???

Εγώ κορίτσι μου παίρνω το calcioral κ αυτό μασωμενο είναι κ έχει γεύση λεμόνι. Είναι λίγο αηδία κ με το ζόρι το παίρνω κ γω Γτ γενικά δν μπορώ ούτε τα αναβράζοντα ούτε τα μασωμενα . Μόνο τα χάπια με βολεύουν. Σε φάρμακο που να γράφεται δν έχει κάτι σε μορφή χαπιού παρά μόνο σε συμπλήρωματα διατροφής έχει κ δν έχει σε 1000mg που παίρνω εγώ αλλά σε λιγότερα. Θα το συζητήσω την επόμενη φορά που θα πάω στο γιατρό μήπως συμφωνήσει να πάρω κάποιο από εκείνα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Brigitt είπε:

Αυτά ο γιατρός σου τα γράφει κανονικά ??

Το calciofix δν γράφεται είναι παραφαρμακο ! Το αγοραζεις ! Κ έχει κ βιτ. D . Έχω πχ δν μπορώ να το πάρω αυτό Γτ παίρνω ξεχωριστά βιτ. D 1200IU 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sweetheart12 said:

Το calciofix δν γράφεται είναι παραφαρμακο ! Το αγοραζεις ! Κ έχει κ βιτ. D . Έχω πχ δν μπορώ να το πάρω αυτό Γτ παίρνω ξεχωριστά βιτ. D 1200IU 

Και εγω παιρνω και ξεχωριστα βιτ D!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 32 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Παιρνω μια φορα την εβδομαδα τη lecalsif 25000. 

Κ γω αυτήν έπαιρνα μέχρι πριν  2 βδομαδες που πήγα κ μου έδωσε κ ασβέστιο κ μου είπε να παίρνω σε καθημερινή βάση  D κ όχι μια φορά τη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Sweetheart12 said:

Κ γω αυτήν έπαιρνα μέχρι πριν  2 βδομαδες που πήγα κ μου έδωσε κ ασβέστιο κ μου είπε να παίρνω σε καθημερινή βάση  D κ όχι μια φορά τη βδομάδα.

Εκανες εξετασεις κ στο αλλαξε; ισως μετα απο καποιο σημειο μας αυξανουν τη δοση ετσι κ αλλιως! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Εκανες εξετασεις κ στο αλλαξε; ισως μετα απο καποιο σημειο μας αυξανουν τη δοση ετσι κ αλλιως! 

Όχι δν εκανε εξετάσεις όταν μου το άλλαξε αλλά είχα κάνει στην αρχή της εγκυμοσυνης και είχα πάνω από 42 δλδ πάνω από το 30 που πρέπει να είναι! Πάντα είχα καλη βιτ. D Γτ παίρνω εδώ κ αρκετά χρόνια που έκανα υποθυρεοειδισμό κ μου είχε δώσει ο Ενδοκρινολογος την lecalcif . Τα 25.000 IU της lecalcif είναι πολύ παραπάνω από τα 1.200 IU καθημερινά (δλδ 8.400 IU την έβδομαδα) Απλα μου το έκανε κάθε μέρα Γτ λέει είναι καλύτερα τώρα στην εγκυμοσυνη η καθημερινή λήψη της D παρά μια φορά τη βδομάδα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Sweetheart12 said:

Όχι δν εκανε εξετάσεις όταν μου το άλλαξε αλλά είχα κάνει στην αρχή της εγκυμοσυνης και είχα πάνω από 42 δλδ πάνω από το 30 που πρέπει να είναι! Πάντα είχα καλεί βιτ. D Γτ παίρνω εδώ κ αρκετά χρόνια που έκανα υποθυρεοειδισμό κ μου είχε δώσει ο Ενδοκρινολογος την lecalcif . Τα 25.000 IU της lecalcif είναι πολύ παραπάνω από τα 1.200 IU καθημερινά (δλδ 8.400 IU την έβδομαδα) Απλα μου το έκανε κάθε μέρα Γτ λέει είναι καλύτερα τώρα στην εγκυμοσυνη η καθημερινή λήψη της D παρά μια φορά τη βδομάδα. 

Ο,τι μας.λεει ο γιατρος μας να κανουμε, αυτο νομιζω ειναι το σημαντικο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω όσες κάνατε την β'επιπεδου σας εξέτασαν όλες και κολπικά ??? 

Ναι σε μενα (στα 3 προηγούμενα) αλλα και σε αυτην με προετοίμασε οτι θα μου κανει και κολπικό για να δούμε μήκος τραχήλου.

14 ώρες πρίν, masra solena73 είπε:

εγώ έχω, κάθε βράδυ σχεδόν κοιμάμαι αργά κατά τις 3-4, αλλά δεν μου έχουν πει εφόσον συμπληρώνω ύπνο το πρωί ή το μεσημέρι ότι κάνει κάτι κακό στο μωρό. Για μια βδομάδα, γύρω στη 18η εβδομάδα, κοιμόμουν μετά τις 10 το πρωί κ ανησύχησα. Προσπάθησα να σηκώνομαι νωρίς το πρωί κ να κοιμάμαι όσο γίνεται λιγότερο τη μέρα, να κουράζομαι λιγάκι, να κάνω χλιαρό ντους πριν ύπνο μαζί μ ένα ποτήρι γάλα κ ξαναγύρισα στο προηγούμενο μοτίβο. Βρήκα ανεβασμένη κάπως την tsh, πρώτη φορά στη ζωή μου, ποτέ δεν είχα θυροειδή κ ξεκίνησα χάπι κ μου είπαν ότι πιθανόν η αυπνία επηρεάστηκε από αυτή την τιμή.

Ωωω θα το κοιτάξω...

Σου ειπε πως μπορει μετα τη γεννα να διορθωθεί; Ατιμος ο θυρεοειδής. Θα πω κι εγω να ξανα κανω εξέταση, καθως το ειχα ελεγξει στην 9η βδομάδα.

8 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Στην πρώτη μου κάνανε να δούμε τον τράχηλο και λίγο το μωρό από κάτω , αλλά τώρα θα την κάνω άλλου την εξέταση και ήθελα να δω αν το κάνουν και σε άλλα κέντρα...

Μήπως είναι από το άγχος γενικά ? Εμένα που πλησιάζει η β'επιπεδου θα την κάνω αύριο παρότι δεν είμαι αγχώδεις από χθες την σκεφτόμουν και δεν μπορούσα να κοιμηθώ με τίποτα ούτε και ξέρω τι ώρα με πήρε ο ύπνος !! Και φαντάζομαι κάπως έτσι θα με πάει και σήμερα 

Οοολα καλα θα πάνε! Καλή επιτυχία!!

Μαλλον απο το ομοιο είναι εμένα. Μιλησα με την ομοιοπαθητικο και μου ειπε να κάνω υπομονή. Δεν παλευεται η αϋπνία. Και μου το εχει γυρισει και σε μεγάλο άγχος καθε βραδυ.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...