Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 hours ago, Maroxmarox said:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα η γιατρός μου έδωσε τρία χάπια ημερησίως δηλαδή 600mg σύνολο φολικο οξυ και βιταμίνη d στην οποια παρουσίασα ανεπάρκεια μ έδωσε 4000 αρχικά κ μετά 2.000… βοήθησε η όχι δεν το γνωρίζω ακόμα κοπελα Μου … πάντως  η coq10 με πάχυνε ρε γαμωτο …

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

16 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω όσες κάνατε την β'επιπεδου σας εξέτασαν όλες και κολπικά ??? 

Εμένα προσωπικά μου τον μέτρησε και κολπικά επειδή είχαμε την υποψία Κοντού τραχήλου....είναι θέμα γιατρού μάλλον γιατί σε πολλές το μετράνε κοιλιακά...καλή επιτυχία για αύριο που είμαι σίγουρη ότι θα την εχεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Πως είστε??? Εγώ πάλι τα έβγαλα όλα μετά το σίδηρο τελικά δεν το σηκώνει το στομάχι μου!!!Θα μιλήσω με τον γιατρό να το αλλάξουμε προτιμώ δυσκοιλιότητα πάρα αυτό το πράγμα κάθε πρωί!!!Θα πάρω τις solgar τον φυτικό να βρω την υγειά μου! 

Εγω αυτόν παίρνω. Και στις 3 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, αυτόν έπαιρνα.

5 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Κορίτσια εγώ έχω μεγάλο θέμα με το ασβέστιο έχω αλλάξει 3 διάφορετικα ήτανε όλα σε κάψουλα που διαλύεται στο στόμα με αηδιάζουν φοβερά δεν μπορώ να τα πάρω με τίποτα άντε να πάρω κάνα δυο φορές την εβδομάδα τα βλέπω εκεί στον πάγκο της κουζίνας που τα έχω και δεν αντέχω στην ιδέα πως θα το βάλω στο στόμα !! Υπάρχει κάποια που να παίρνει σε μορφή χαπιού ?? Η σε άλλη μορφή να μην έχει γεύση ? Η να έχει ωραία γεύση να μου πει την μάρκα να πω αύριο στον γιατρό να μου γράψει αλλά ???

Σε χάπι υπάρχει το CalcioFix απλα εχει και βιταμίνη d3 εγω παιρνω και d ετσι κι αλλιώς.

Μετά αναβραζον με γευση μανταρίνι ειναι το calciform χωρις d ( στο πορτοκαλι κουτί)

Και τελος υπαρχει μασωμενο το body calcin χωρις d με γευση επίσης μανταρίνι αν δεν κάνω λαθος. Παντως ειναι ευχαριστη η γεύση του.

 

@Sweetheart12 @Blondie 2020 κι εγω παίρνω d. Deltius 10.000 3 σταγονες την ημέρα (600iu) για συντήρηση. 

Και εξτρα απο τα γνωστά παίρνω και ω3.

  • Μου αρέσει 4

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Εγω αυτόν παίρνω. Και στις 3 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, αυτόν έπαιρνα.

Σε χάπι υπάρχει το CalcioFix απλα εχει και βιταμίνη d3 εγω παιρνω και d ετσι κι αλλιώς.

Μετά αναβραζον με γευση μανταρίνι ειναι το calciform χωρις d ( στο πορτοκαλι κουτί)

Και τελος υπαρχει μασωμενο το body calcin χωρις d με γευση επίσης μανταρίνι αν δεν κάνω λαθος. Παντως ειναι ευχαριστη η γεύση του.

 

@Sweetheart12 @Blondie 2020 κι εγω παίρνω d. Deltius 10.000 3 σταγονες την ημέρα (600iu) για συντήρηση. 

Και εξτρα απο τα γνωστά παίρνω και ω3.

Ποια ω3 παίρνεις; Εγώ έπαιρνα πριν μείνω εγκυος κ με το που έμαθα τα σταματηςα κ θέλω να τα ξεκινήσω τώρα παλι. Δν τα δίνουν πολλοί γιατροί αλλά τ ω3 βοηθανε στην σωστή ανάπτυξη του εγκεφάλου του μωρού κ γενικά βοηθανε κ αυτά στην εγκυμοσυνη .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena said:

Εγω αυτόν παίρνω. Και στις 3 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, αυτόν έπαιρνα.

Σε χάπι υπάρχει το CalcioFix απλα εχει και βιταμίνη d3 εγω παιρνω και d ετσι κι αλλιώς.

Μετά αναβραζον με γευση μανταρίνι ειναι το calciform χωρις d ( στο πορτοκαλι κουτί)

Και τελος υπαρχει μασωμενο το body calcin χωρις d με γευση επίσης μανταρίνι αν δεν κάνω λαθος. Παντως ειναι ευχαριστη η γεύση του.

 

@Sweetheart12 @Blondie 2020 κι εγω παίρνω d. Deltius 10.000 3 σταγονες την ημέρα (600iu) για συντήρηση. 

Και εξτρα απο τα γνωστά παίρνω και ω3.

Ναι εγω παιρνω και iofolen που εχουν τα παντα μεσα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ωωω θα το κοιτάξω...

Σου ειπε πως μπορει μετα τη γεννα να διορθωθεί; Ατιμος ο θυρεοειδής. Θα πω κι εγω να ξανα κανω εξέταση, καθως το ειχα ελεγξει στην 9η βδομάδα.

Οοολα καλα θα πάνε! Καλή επιτυχία!!

Μαλλον απο το ομοιο είναι εμένα. Μιλησα με την ομοιοπαθητικο και μου ειπε να κάνω υπομονή. Δεν παλευεται η αϋπνία. Και μου το εχει γυρισει και σε μεγάλο άγχος καθε βραδυ.

θα διορθωθεί, ο θυροειδής είναι δουλειά ενδοκρινολόγου, πήγα για υπέρηχο, τον βρήκε φυσιολογικό κ μ είπε είναι από τις τιμές που ανεβαίνουν εξαιτίας της εγκυμοσύνης. Διορθώνεται εύκολα μ ένα χάπι, δεν είναι από τα πράγματα που μπορεί να αφήνει κανείς, γιατί αν ξεφύγει βρίσκεται σε σοβαρό κινδυνο το μωρό. Κ εγώ τον τσέκαρα μια φορά στο πρώτο τρίμηνο, ήταν οκ, στο δεύτερο ανέβηκε κ στην επανεξέταση χάπι, στο εξής έλεγχος κάθε μήνα. Για σένα, όμως, μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα με θυροειδή, δεν σημαίνει ότι αυτό προκαλεί οπωσδήποτε την αυπνία σου, τη στιγμή που κ ο ομοιοπαθητικός σ είπε υπομονή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ναι σε μενα (στα 3 προηγούμενα) αλλα και σε αυτην με προετοίμασε οτι θα μου κανει και κολπικό για να δούμε μήκος τραχήλου.

Ωωω θα το κοιτάξω...

Σου ειπε πως μπορει μετα τη γεννα να διορθωθεί; Ατιμος ο θυρεοειδής. Θα πω κι εγω να ξανα κανω εξέταση, καθως το ειχα ελεγξει στην 9η βδομάδα.

Οοολα καλα θα πάνε! Καλή επιτυχία!!

Μαλλον απο το ομοιο είναι εμένα. Μιλησα με την ομοιοπαθητικο και μου ειπε να κάνω υπομονή. Δεν παλευεται η αϋπνία. Και μου το εχει γυρισει και σε μεγάλο άγχος καθε βραδυ.

Ευχαριστώ πολύ !!! Στην ομοιοπαθητική δεν υπάρχει κάτι για το άγχος γενικά να σε βοηθήσει ? Ρωτάω γιατί γενικά έχουν για τα πάντα ... Εγώ στο τέλος της εγκυμοσύνης θα ξεκινήσω μια αγωγή ομοιοπαθητικης για να με βοηθήσει στον τοκετό όπως είχα κάνει και στο πρώτο μου 

3 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Εμένα προσωπικά μου τον μέτρησε και κολπικά επειδή είχαμε την υποψία Κοντού τραχήλου....είναι θέμα γιατρού μάλλον γιατί σε πολλές το μετράνε κοιλιακά...καλή επιτυχία για αύριο που είμαι σίγουρη ότι θα την εχεις

Ευχαριστώ πολύ !! Ξέρεις είμαι σε φάση που δεν ξέρω τι να φορέσω για να ειναι πιο εύκολη η πρόσβαση στην εξέταση πχ φούστα για να μπορέσω να την σηκώσω ? Γιατί ντρέπομαι και λίγο να βάλω παντελόνι και να πρέπει να το βγάλω εντελώς ... Αυτό είναι το μόνιμο μου πρόβλημα κάθε φορά που πάω στον γιατρό !!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Κορίτσια σας πιάνουν και εσάς σουβλιες στιγμιαίες στον ομφαλό?

Ναιιι με πιάνει και εμενα και έλεγα ότι είναι από τα ράμματα που τραβάνε τον Αύγουστο είχα κάνει Λαμπαροσκοπηση και έλεγα ότι είναι λογικό να με πονάει αλλά από ότι φαίνεται μάλλον είναι της εγκυμοσύνης! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Κορίτσια σας πιάνουν και εσάς σουβλιες στιγμιαίες στον ομφαλό?

Δεν ξέρω αν είναι σουβλιά ,αλλά σε κάτι κινήσεις που κάνω πχ να σκύψω να βάλω κάλτσα η παπούτσια νιώθω κάτι απότομο κοντά στο αφαλό ,να το πω τράβηγμα να το πω σουβλιά δεν ξέρω .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ξανά ανοίξω πάλι το θέμα τόξοπλάσμα γιατί έχω κάποιες απορίες μήπως κάποια κοπέλα ξέρει! 

Επειδή ζω σε χωριό εννοείται δεν φοβάμαι τις γάτες αλλά τους απρόσεκτους ανθρώπους που όταν δουν μια έγκυο απλώνουν τα χέρια τους λες και βλέπουν και εγώ δεν ξέρω τι!!Μια κυρία ξεπλύνε με νεράκι τα χέρια όπου είχε πιάσει χώμα και έπειτα έπιασε την κοιλιά μου(εγκεφαλικό εγώ) εννοείται ότι άλλαξα ρούχα και δεν πρόκειται να φάω το ρούχο μου!!Η απορία ή εξής μπορεί με αυτόν τον τρόπο να κολλήσω τόξοπλάσμα?? Μπορεί να το κάνει κάποια και μην το έχω δει!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Penny28 είπε:

Θα ξανά ανοίξω πάλι το θέμα τόξοπλάσμα γιατί έχω κάποιες απορίες μήπως κάποια κοπέλα ξέρει! 

Επειδή ζω σε χωριό εννοείται δεν φοβάμαι τις γάτες αλλά τους απρόσεκτους ανθρώπους που όταν δουν μια έγκυο απλώνουν τα χέρια τους λες και βλέπουν και εγώ δεν ξέρω τι!!Μια κυρία ξεπλύνε με νεράκι τα χέρια όπου είχε πιάσει χώμα και έπειτα έπιασε την κοιλιά μου(εγκεφαλικό εγώ) εννοείται ότι άλλαξα ρούχα και δεν πρόκειται να φάω το ρούχο μου!!Η απορία ή εξής μπορεί με αυτόν τον τρόπο να κολλήσω τόξοπλάσμα?? Μπορεί να το κάνει κάποια και μην το έχω δει!! 

Όχι καλέ ! Πχ αν μαζέψεις κόπρανα γάτας τα οποία περιέχουν τοξόπλασμα συνήθως αδέσποτης γάτας και βάλεις τα χέρια σου στο στόμα η στα μάτια χωρίς να τα πλύνεις τότε μπορείς να κολλήσεις αν τα πιάσεις και μετά τα πλύνεις δεν έχει θέμα γενικά δεν κολλάει από άνθρωπο σε άνθρωπο .... Μετά άμα φάς σαλάτα με χώμα που έχει τοξόπλασμα και δεν έχεις πλύνει καλά η από κάποια μισοψημενη κρέατα που πρέπει να έχουν τοξόπλασμα δεν είναι γενικά και τόσο εύκολο να κολλήσεις ... Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι και αν κάνω να πλένω συχνά τα χέρια πράγμα που το έκανα πάντα εντάξει να πλένω καλά τα λαχανικά και να ψηνω καλά τα κρέατα 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Brigitt είπε:

Όχι καλέ ! Πχ αν μαζέψεις κόπρανα γάτας τα οποία περιέχουν τοξόπλασμα συνήθως αδέσποτης γάτας και βάλεις τα χέρια σου στο στόμα η στα μάτια χωρίς να τα πλύνεις τότε μπορείς να κολλήσεις αν τα πιάσεις και μετά τα πλύνεις δεν έχει θέμα γενικά δεν κολλάει από άνθρωπο σε άνθρωπο .... Μετά άμα φάς σαλάτα με χώμα που έχει τοξόπλασμα και δεν έχεις πλύνει καλά η από κάποια μισοψημενη κρέατα που πρέπει να έχουν τοξόπλασμα δεν είναι γενικά και τόσο εύκολο να κολλήσεις ... Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι και αν κάνω να πλένω συχνά τα χέρια πράγμα που το έκανα πάντα εντάξει να πλένω καλά τα λαχανικά και να ψηνω καλά τα κρέατα 

Το να πλένεις τα χέρια σου για εμένα είναι το βασικότερο και το κυριότερο!! Πότε δεν βάζω τα χέρια μου στο στόμα μου η να φάω χωρίς να τα έχω πλύνει!! Εγω το λέω από την άποψη του ότι πες πως το χώμα που φυτεύε είχε κόπρανα γάτας και έπειτα ξεπλύνε τα χέρια της και με έπιασε θα μπορούσε να μου μεταδόσει με τα χέρια της το τόξοπλάσμα?? Ίσως ακούγετε παρανοϊκό αλλά παντού πάει το μυαλό μου! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Penny28 είπε:

Το να πλένεις τα χέρια σου για εμένα είναι το βασικότερο και το κυριότερο!! Πότε δεν βάζω τα χέρια μου στο στόμα μου η να φάω χωρίς να τα έχω πλύνει!! Εγω το λέω από την άποψη του ότι πες πως το χώμα που φυτεύε είχε κόπρανα γάτας και έπειτα ξεπλύνε τα χέρια της και με έπιασε θα μπορούσε να μου μεταδόσει με τα χέρια της το τόξοπλάσμα?? Ίσως ακούγετε παρανοϊκό αλλά παντού πάει το μυαλό μου! 

Δεν λέω ότι το κάνεις , λέω απλά πως κόλλας όπως μου έχει πει ο γιατρός .... θα έπρεπε τα χέρια της να πιάσουν τα χέρια σου και εσύ να πιάσεις πάλι το προσωπο σου μετά μην ανησυχείς δεν έχεις κολλήσει κάτι !! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Brigitt είπε:

Ευχαριστώ πολύ !!! Στην ομοιοπαθητική δεν υπάρχει κάτι για το άγχος γενικά να σε βοηθήσει ? Ρωτάω γιατί γενικά έχουν για τα πάντα ... Εγώ στο τέλος της εγκυμοσύνης θα ξεκινήσω μια αγωγή ομοιοπαθητικης για να με βοηθήσει στον τοκετό όπως είχα κάνει και στο πρώτο μου 

Ευχαριστώ πολύ !! Ξέρεις είμαι σε φάση που δεν ξέρω τι να φορέσω για να ειναι πιο εύκολη η πρόσβαση στην εξέταση πχ φούστα για να μπορέσω να την σηκώσω ? Γιατί ντρέπομαι και λίγο να βάλω παντελόνι και να πρέπει να το βγάλω εντελώς ... Αυτό είναι το μόνιμο μου πρόβλημα κάθε φορά που πάω στον γιατρό !!

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ φορούσα φόρεμα για να είναι πιο εύκολη η διαδικασία....

1 hour ago, Penny28 είπε:

Ναιιι με πιάνει και εμενα και έλεγα ότι είναι από τα ράμματα που τραβάνε τον Αύγουστο είχα κάνει Λαμπαροσκοπηση και έλεγα ότι είναι λογικό να με πονάει αλλά από ότι φαίνεται μάλλον είναι της εγκυμοσύνης! 

Έχω κάνει και εγώ δύο φορές λαπαροσκόπηση όποτε μπορεί να είναι αυτό που λες...δεν το είχα σκεφτεί καθολου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...