Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Το παθαίνω κ εγώ όταν σκύβω αν και πλέον το αποφεύγω γιατί με πιάνει κ ζάλη .

Βλεπεις δλδ μαυρα στιγματα ε; Να'ναι απ την πίεση; Ποιος ξέρει...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Βλεπεις δλδ μαυρα στιγματα ε; Να'ναι απ την πίεση; Ποιος ξέρει...

Λογικά από την απότομη κίνηση ?Αλλά μου περνάει όμως μετά 

Κορίτσια αύριο το πρωί πάω για την β επιπέδου...Σας πιάνει κ εσάς ανχως κάθε φορά που πάτε στον γιατρό?πως το ελέγχετε?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deppybach είπε:

Κάθε μήνα έκανα εξετάσεις και φυσικά όταν άλλαζα τρίμηνο. Απλά μόνο στο πρώτο τρίμηνο η κλινική εξωσωματικής που με είχε αναλάβει μου είχε γράψει ούρων. Έπειτα που πήγα στην γυναικολόγο μου, δεν έκανα καθόλου... D3 ο αιματολογος μου είχε πει να παίρνω ενώ ο γυναικολόγος μου όχι...κ την έκοψα... Μαγνήσιο ασβέστιο δεν παίρνω .. μόνο σίδηρο κ Τ4 παίρνω........ Κ τώρα είχα δύο μήνες να κάνω εξετάσεις κ του είπα να μου γράψει... αύριο θα κάνω, αλλά ξέχασα για ούρων οπότε κ θα πω να μου γράψει... 

Ναι καλύτερα να σου γράψει ούρων να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...εμένα μου είχε δώσει D3 από τον πρώτο μήνα μαγνήσιο, Σίδηρο κτλπ παίρνω από τον 3ο αν και έχω πολύ καλό αιματοκρίτη γενικά...Ασβεστιο ούτε καν περνώ προγεστερόνη...και τώρα περνώ και ένα συμπλήρωμα ακόμα το οποίο το ξεχνάω με τοοοσα που πίνω κάθε μέρα!!Έχει καμία άλλη κοπέλα πρόβλημα με δυσκοιλιότητα δεν ξέρω τι να κανω πια τα έχω δοκιμάσει όλα και δεν θέλω να πίνω κάθε μέρα αυτό το καθαρτικο γιατί έχω τεμπελικο έντερο και θα απογίνει μετά!!! 

πρίν από 6 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Λογικά από την απότομη κίνηση ?Αλλά μου περνάει όμως μετά 

Κορίτσια αύριο το πρωί πάω για την β επιπέδου...Σας πιάνει κ εσάς ανχως κάθε φορά που πάτε στον γιατρό?πως το ελέγχετε?

Από άγχος άλλο τίποτα!!! Στην β επιπέδου ήμουν λίγο πιο χαλαρή γιατί επιτέλους μπόρεσε να μπει και ο άντρας μου νομίζω κόντεψα να του σπάσω τα δάχτυλα από το σφίξιμο που του έκανα....Βαθειά ανάσα και λέω θα πάνε όλα τέλεια....Εγω τώρα είναι να κάνω μια εξέταση η οποία μου έχει προκαλέσει πολύ άγχος κάθε βράδυ βλέπω άσχημα όνειρα σχετικά με αυτήν...προσπαθώ να μην το σκέφτομαι καθόλου έχθες κοιμήθηκα επιτέλους καλύτερα!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια εκανα παλι τη μ***κια μου! Ηθελα ντε και καλα γαλακτομπουρεκο! Και επειδη δεν μπορω να φαω γλουτενη, επρεπε να φτιαξω και φυλλο κρουστας, σε μπεν μαρι, ενα ενα φυλλαρακι... Ημουν 3 ωρες στη κουζινα σαν τη παλαβη, και τωρα το μετανιωνω... Γιατι αρχισα να νοιωθω ψιλοπονακια και ξαπλωσα, αλλα εδω και 2 ωρες εχω συσπασεις και εχω τρομοκρατηθει!!! Ευτυχως δεν ειναι πολυ συχνες, ειναι μια ανα 20λεπτο, μισαωρο++ γιατι διαβαζα οτι αν ειναι ανα δεκαλεπτο ειναι προωρος! Και ψαχνω και τον γιατρο μου και δεν τον βρισκω! Μα τι μου ρθε και μενα... Ωρες και φορες ξεχνιεμαι πολυ! Και οχι τιποτε αλλο, αλλα ουτε και το γαλακτομπουρεκο πετυχε! Κλαψ! 

Να σε ρωτήσω κάτι?πως είναι οι συσπάσεις?πως τις νιώθεις?έχω πονακια όταν κουράζομαι αλλά δεν ξέρω ....από την μια μου λένε είναι συσπάσεις από την άλλη όχι ...από ότι έχω καταλάβει κάθε γυναίκα τις νιώθει αλλιως

πρίν από 26 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Λογικά από την απότομη κίνηση ?Αλλά μου περνάει όμως μετά 

Κορίτσια αύριο το πρωί πάω για την β επιπέδου...Σας πιάνει κ εσάς ανχως κάθε φορά που πάτε στον γιατρό?πως το ελέγχετε?

Εγώ είμαι έτσι....άργησα πολύ για να τα καταφέρω και συνεχώς βρίσκω αιτίες να ανησυχώ.... Σε κάθε υπέρηχο τρεμω....βέβαια τώρα που την ακούω συνέχεια δεν είμαι τόσο υστερική...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Ναι καλύτερα να σου γράψει ούρων να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...εμένα μου είχε δώσει D3 από τον πρώτο μήνα μαγνήσιο, Σίδηρο κτλπ παίρνω από τον 3ο αν και έχω πολύ καλό αιματοκρίτη γενικά...Ασβεστιο ούτε καν περνώ προγεστερόνη...και τώρα περνώ και ένα συμπλήρωμα ακόμα το οποίο το ξεχνάω με τοοοσα που πίνω κάθε μέρα!!Έχει καμία άλλη κοπέλα πρόβλημα με δυσκοιλιότητα δεν ξέρω τι να κανω πια τα έχω δοκιμάσει όλα και δεν θέλω να πίνω κάθε μέρα αυτό το καθαρτικο γιατί έχω τεμπελικο έντερο και θα απογίνει μετά!!! 

Από άγχος άλλο τίποτα!!! Στην β επιπέδου ήμουν λίγο πιο χαλαρή γιατί επιτέλους μπόρεσε να μπει και ο άντρας μου νομίζω κόντεψα να του σπάσω τα δάχτυλα από το σφίξιμο που του έκανα....Βαθειά ανάσα και λέω θα πάνε όλα τέλεια....Εγω τώρα είναι να κάνω μια εξέταση η οποία μου έχει προκαλέσει πολύ άγχος κάθε βράδυ βλέπω άσχημα όνειρα σχετικά με αυτήν...προσπαθώ να μην το σκέφτομαι καθόλου έχθες κοιμήθηκα επιτέλους καλύτερα!!! 

Εγω για την δυσκοιλιότητα, παίρνω dulcosoft κάποιες μέρες το πρωί, το βάζω σε χυμό πορτοκάλι γιατί διαφορετικά δεν πίνεται. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι συμβατό με την εγκυμοσύνη κ ότι κ κάθε μέρα να θελω, μπορώ να το πίνω. 

Εγώ κάθε φορά που πάω στο γιατρό, έχω πάρα πολύ άγχος... Κι ακόμη κ τώρα που νιώθω το μωρό συνέχεια, πάλι αγχώνομαι όταν πάω μέχρι να μου πει ότι όλα είναι καλά κ μετά είμαι μες στην τρελή χαρά!!! 

Τι εξέταση θα κάνεις τώρα???

2 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι?πως είναι οι συσπάσεις?πως τις νιώθεις?έχω πονακια όταν κουράζομαι αλλά δεν ξέρω ....από την μια μου λένε είναι συσπάσεις από την άλλη όχι ...από ότι έχω καταλάβει κάθε γυναίκα τις νιώθει αλλιως

Εγώ είμαι έτσι....άργησα πολύ για να τα καταφέρω και συνεχώς βρίσκω αιτίες να ανησυχώ.... Σε κάθε υπέρηχο τρεμω....βέβαια τώρα που την ακούω συνέχεια δεν είμαι τόσο υστερική...

Κι εγώ εχω την απορία πώς είναι οι συσπάσεις.... Πονακια δεν έχω ευτυχώς...

Φαντάσου ότι ρώτησα την τελευταία φορά τον γιατρό.... του λέω, είναι δυνατόν να μπερδεύω την κλωτσιά του μωρού και να είναι συσπάσεις? Γιατί το νιώθω συνέχεια... Και μου είπε σίγουρα όχι, αφού δεν είναι πόνος. 

Το άγχος κ η αγωνία μας είναι αμετρητη, ειδικά σε όσες από εμάς είναι το πρώτο μας παιδάκι! Νομίζω μόνο όταν γεννήσω, θα ησυχάσω ότι όλα πήγαν καλά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Ναι καλύτερα να σου γράψει ούρων να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...εμένα μου είχε δώσει D3 από τον πρώτο μήνα μαγνήσιο, Σίδηρο κτλπ παίρνω από τον 3ο αν και έχω πολύ καλό αιματοκρίτη γενικά...Ασβεστιο ούτε καν περνώ προγεστερόνη...και τώρα περνώ και ένα συμπλήρωμα ακόμα το οποίο το ξεχνάω με τοοοσα που πίνω κάθε μέρα!!Έχει καμία άλλη κοπέλα πρόβλημα με δυσκοιλιότητα δεν ξέρω τι να κανω πια τα έχω δοκιμάσει όλα και δεν θέλω να πίνω κάθε μέρα αυτό το καθαρτικο γιατί έχω τεμπελικο έντερο και θα απογίνει μετά!!! 

Από άγχος άλλο τίποτα!!! Στην β επιπέδου ήμουν λίγο πιο χαλαρή γιατί επιτέλους μπόρεσε να μπει και ο άντρας μου νομίζω κόντεψα να του σπάσω τα δάχτυλα από το σφίξιμο που του έκανα....Βαθειά ανάσα και λέω θα πάνε όλα τέλεια....Εγω τώρα είναι να κάνω μια εξέταση η οποία μου έχει προκαλέσει πολύ άγχος κάθε βράδυ βλέπω άσχημα όνειρα σχετικά με αυτήν...προσπαθώ να μην το σκέφτομαι καθόλου έχθες κοιμήθηκα επιτέλους καλύτερα!!! 

Προσπαθώ να κάνω της ανάσες μου αλλά και πάλι .... Ευτυχώς θα είναι η κουνιάδα μου μέσα... Δυσκοιλιότητα δεν είχα τόσους μήνες και απέκτησα αυτόν τον μήνα κ έβγαλα κ αιμορροΐδα,δεν ξέρω κ εγώ τι θα κάνω αύριο θα ρωτήσω .

2 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι?πως είναι οι συσπάσεις?πως τις νιώθεις?έχω πονακια όταν κουράζομαι αλλά δεν ξέρω ....από την μια μου λένε είναι συσπάσεις από την άλλη όχι ...από ότι έχω καταλάβει κάθε γυναίκα τις νιώθει αλλιως

Εγώ είμαι έτσι....άργησα πολύ για να τα καταφέρω και συνεχώς βρίσκω αιτίες να ανησυχώ.... Σε κάθε υπέρηχο τρεμω....βέβαια τώρα που την ακούω συνέχεια δεν είμαι τόσο υστερική...

Θα προσπαθήσω τουλάχιστον στην διαδρομή να απασχολω το μυαλό μου με κάτι άλλο να μην σκέφτομαι αρνητικά .Πφφφφ μεγάλο θέμα το ανχως 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , xrys1988 είπε:

Εγω για την δυσκοιλιότητα, παίρνω dulcosoft κάποιες μέρες το πρωί, το βάζω σε χυμό πορτοκάλι γιατί διαφορετικά δεν πίνεται. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι συμβατό με την εγκυμοσύνη κ ότι κ κάθε μέρα να θελω, μπορώ να το πίνω. 

Εγώ κάθε φορά που πάω στο γιατρό, έχω πάρα πολύ άγχος... Κι ακόμη κ τώρα που νιώθω το μωρό συνέχεια, πάλι αγχώνομαι όταν πάω μέχρι να μου πει ότι όλα είναι καλά κ μετά είμαι μες στην τρελή χαρά!!! 

Τι εξέταση θα κάνεις τώρα???

Κι εγώ εχω την απορία πώς είναι οι συσπάσεις.... Πονακια δεν έχω ευτυχώς...

Φαντάσου ότι ρώτησα την τελευταία φορά τον γιατρό.... του λέω, είναι δυνατόν να μπερδεύω την κλωτσιά του μωρού και να είναι συσπάσεις? Γιατί το νιώθω συνέχεια... Και μου είπε σίγουρα όχι, αφού δεν είναι πόνος. 

Το άγχος κ η αγωνία μας είναι αμετρητη, ειδικά σε όσες από εμάς είναι το πρώτο μας παιδάκι! Νομίζω μόνο όταν γεννήσω, θα ησυχάσω ότι όλα πήγαν καλά! 

Ίσως πάρω και εγώ το Dulcosoft θα του το πω την επόμενη φορά...μοθ έχει δώσει κάτι σαν καθαρκτικο από ότι έχω καταλάβει σε μικρή ηλικία που είχα μεγάλο πρόβλημα έπινα κάθε βράδυ για 2 με 3 μήνες από ένα λαδάκι και με είχε βοηθήσει πολύ...Θα κάνω την D-dimer για την θροβοφυλια είναι σίγουρα σημαντική εννοείται πρέπει να γίνει αλλά για κάποιον λόγο αγχώνομαι να γίνουν όλα σωστά...Εγω ως πρώτη εγκυμοσύνη θα ηρεμήσω όταν γεννήσω κάθε φορά που πάω στο γιατρό είμαι στην τσίτα...

πρίν από 27 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Προσπαθώ να κάνω της ανάσες μου αλλά και πάλι .... Ευτυχώς θα είναι η κουνιάδα μου μέσα... Δυσκοιλιότητα δεν είχα τόσους μήνες και απέκτησα αυτόν τον μήνα κ έβγαλα κ αιμορροΐδα,δεν ξέρω κ εγώ τι θα κάνω αύριο θα ρωτήσω .

Θα προσπαθήσω τουλάχιστον στην διαδρομή να απασχολω το μυαλό μου με κάτι άλλο να μην σκέφτομαι αρνητικά .Πφφφφ μεγάλο θέμα το ανχως 

Είναι μεγάλο θέμα 2 μέρες αν δεν πάω μετά πονάω στο έντερο δεν μπορώ ούτε πλευρό να γυρίσω και τώρα που άλλαξα σίδηρο και πάλι τίποτα τα ίδια!!!

Πήγαινε με θετική σκέψη όλα θα πάνε καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny28 είπε:

Ίσως πάρω και εγώ το Dulcosoft θα του το πω την επόμενη φορά...μοθ έχει δώσει κάτι σαν καθαρκτικο από ότι έχω καταλάβει σε μικρή ηλικία που είχα μεγάλο πρόβλημα έπινα κάθε βράδυ για 2 με 3 μήνες από ένα λαδάκι και με είχε βοηθήσει πολύ...Θα κάνω την D-dimer για την θροβοφυλια είναι σίγουρα σημαντική εννοείται πρέπει να γίνει αλλά για κάποιον λόγο αγχώνομαι να γίνουν όλα σωστά...Εγω ως πρώτη εγκυμοσύνη θα ηρεμήσω όταν γεννήσω κάθε φορά που πάω στο γιατρό είμαι στην τσίτα...

Εεεε κι εγώ στην τσίτα συνέχεια! Αν και τώρα που το νιώθω το μωρό, είναι διαφορετικα. Τόσο καιρό έτρεμα μέχρι να πάω στο γιατρό κ να ακούσω την καρδούλα του να χτυπά....

Απλή εξέταση αίματος δεν είναι αυτή? Εγώ έχω θρομβοφιλια κ με παρακολουθεί αιματολογος αλλά δεν την έχω κάνει αυτή την εξέταση. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, depifish είπε:

Αυτα τα braxton hicks νομιζω ειναι στο 3ο τριμηνο! Ηταν καθαρα απο κουραση, αλλα φοβηθηκα μηπως ειχα κουραστει τοσο πολυ ωστε απο τις πολλες συσπασεις δημιουργησω θεμα στα καλα καθουμενα! Ευτυχως υποχωρησαν! Μαλλον απο δω και περα θα πρεπει να τις συνηθισω! Θα ειναι αρκετα συχνες απο οτι φαινεται! 

Από την 20η εβδομάδα γίνονται αισθητές !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δυσκοιλιότητα για τα δεδομένα μου θα έλεγα πως έχω ελαφριάς μορφής. Για παράδειγμα....πάω μόνο μια με δύο φορές κάθε μέρα, ενώ πήγαινα παραπάνω κ με καλύτερα αποτελέσματα!!!..... Όταν όμως δεν πάρω τον σίδηρο για μια μέρα ολόκληρη, ανακουφιζομαι!.. ναι! Το κάνω! Παραλείπω επίτηδες μια μετά τον σίδηρο για να γίνει σωστή δουλειά του εντέρου!!... 

Δεν ξέρω πως είναι να νιώθεις συσπάσεις... Όταν κουράζομαι πολύ, σκληραίνει η κοιλιά μου..αλλά δεν μπορώ να πω πως πονάω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, xrys1988 είπε:

Εεεε κι εγώ στην τσίτα συνέχεια! Αν και τώρα που το νιώθω το μωρό, είναι διαφορετικα. Τόσο καιρό έτρεμα μέχρι να πάω στο γιατρό κ να ακούσω την καρδούλα του να χτυπά....

Απλή εξέταση αίματος δεν είναι αυτή? Εγώ έχω θρομβοφιλια κ με παρακολουθεί αιματολογος αλλά δεν την έχω κάνει αυτή την εξέταση. 

Ναι εξέταση αίματος είναι και εμένα ο Αιματολογος μου είπε να την κάνω μετά τον 6ο έως τώρα έκανα την Anti-xa αυτή είναι πιο κατατοπιστικη από ότι έχω καταλάβει και σημαντική θα δούμε αν αυξηθεί η δόση και έπειτα από την εγκυμοσύνη θα κάνω περισσότερες εξετάσεις μου είπε για να δούμε αν χρειάζεται πάρα πάνω παρακολούθηση.... 

πρίν από 7 λεπτά , Deppybach είπε:

Δυσκοιλιότητα για τα δεδομένα μου θα έλεγα πως έχω ελαφριάς μορφής. Για παράδειγμα....πάω μόνο μια με δύο φορές κάθε μέρα, ενώ πήγαινα παραπάνω κ με καλύτερα αποτελέσματα!!!..... Όταν όμως δεν πάρω τον σίδηρο για μια μέρα ολόκληρη, ανακουφιζομαι!.. ναι! Το κάνω! Παραλείπω επίτηδες μια μετά τον σίδηρο για να γίνει σωστή δουλειά του εντέρου!!... 

Δεν ξέρω πως είναι να νιώθεις συσπάσεις... Όταν κουράζομαι πολύ, σκληραίνει η κοιλιά μου..αλλά δεν μπορώ να πω πως πονάω... 

Να πω ότι είσαι τυχερή!!!! Εγώ για να πάω 2 φορές μέσα στη μέρα πρέπει να είμαι χάλια!!! Εντελώς τεμπελικο έντερο και ευαίσθητο πόνο με το παραμικρό!!!

Εγω δεν ξέρω παρακολουθώ γενικά την κοιλιά μου είναι σκληρή συνήθως ψιλά προς το στομάχι και κάτω χαμηλά είναι μαλακή θα είναι πιο σκληρή αν κατουριεμαι πολύ και μετά είναι οκ... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, βιολετα3 said:

Λογικά από την απότομη κίνηση ?Αλλά μου περνάει όμως μετά 

Κορίτσια αύριο το πρωί πάω για την β επιπέδου...Σας πιάνει κ εσάς ανχως κάθε φορά που πάτε στον γιατρό?πως το ελέγχετε?

Πολυ καλη επιτυχια ευχομαι στη β επιπεδου σου! Αφου εχεις κανει και nipt δεν εχεις να φοβασαι τιποτα! Ολα τελεια θα ειναι! Ειχα κι εγω τρελο αγχος στη β επιπεδου, αλλα πλεον στους μηνιαιους υπερηχους ειμαι πιο χαλαρη και σε αυτο παιζει ρολο οτι νοιωθω το μωρο, ενω στις αρχες που δεν το νοιωθα ημουν μεσα στο τρεμουλο! Αφου μου περνανε τη πιεση και ηταν παντα 13 απο το αγχος μου! 

 

15 hours ago, Dimitra93 said:

Να σε ρωτήσω κάτι?πως είναι οι συσπάσεις?πως τις νιώθεις?έχω πονακια όταν κουράζομαι αλλά δεν ξέρω ....από την μια μου λένε είναι συσπάσεις από την άλλη όχι ...από ότι έχω καταλάβει κάθε γυναίκα τις νιώθει αλλιως

Εγώ είμαι έτσι....άργησα πολύ για να τα καταφέρω και συνεχώς βρίσκω αιτίες να ανησυχώ.... Σε κάθε υπέρηχο τρεμω....βέβαια τώρα που την ακούω συνέχεια δεν είμαι τόσο υστερική...

Γενικα τις συσπασεις μεχρι και προχτες δεν τις καταλαβαινα. Μου ελεγε ο γιατρος οτι βλεπει στον υπερηχο οτι εχω αλλα εγω δεν καταλαβαινα τιποτα! Στη β επιπεδου ειδικα μου πε οτι ηταν πολυ εντονη και ευτυχως που δεν χρειαατηκε αμνιοπαρακεντηση γιατι δεν θα μπορουσε να κανει! Εγω παλι τιποτα δεν καταλαβαινα... Συσπαση εχω νοιωσει μετα απο οργασμο μονο! Νοιωθεις οτι στο κατω μερος της κοιλιας σαν να σφιγγεται, να μαζευει και να σκληραινει για μερικα δευτερολεπτα! Δεν εχει πονο, απλα σφιξιμο. Αλλοι το λενε και πετρωμα νομιζω (υποθετω οτι ειναι το ιδιο). Καμια φορα μπορει να συνοδευεται και με πονο σαν περιοδου. Ειναι φυσιολογικο γιατι και η μητρα ειναι ενας μυς και λειτουργει οπως ολοι οι μυς. Εμενα αυτο που με αγχωσε ειναι οτι αν προκαλεσεις πολλες συσπασεις και εντονες μπορει να γινουν παθολογικες και να μπερδευετει το ολο συστημα απο τις πολλες συσπασεις και να νομιζει οτι πρεπει να γεννησεις, και να παρει σημα ο τραχηλος να αρχισει να ανοιγει για τοκετο! Γι αυτο ναι μεν ειναι φυσιολογικο να εχουμε μεσα στη μερα καποιες αλλα ειναι επιφοβο αν γινουν πολλες και συχνες. 

Οσων αφορα τη δυσκοιλιοτητα, εγω ειμαι σε μετρια κατασταση. Καταφερνω να πηγαινω μια φορα τη μερα, και το πολυ μια φορα τις δυο μερες αλλα δεν ξερω αν χειροτερεψει οσο περναει ο καιρος γιατι γενικα εχω κι εγω θεματακια με το εντερο. Το κλανιδι παει συννεφο μετα συγχωρησεως! Τον αντρα μου τον καημενο τον εχω φλομωσει! Τις προαλλες δεν προλαβα να παω εγκαιρως τουαλετα και αφησα μια θανατηφορα και ο καημενος μαλλον ξυπνησε απο την μυρωδια Χαχαχαχαχα! Αλλα απο σιδηρο παιρνω τον φυτικο της solgar γιατι αν επαιρνα τον αλλον θα εκανε τουλαχιστον μια βδομαδα να βγει τι κουραδακι! Θα αρνιοταν πεισματικα, ειμαι σιγουρη! (Μα ποσο ποιητικα τα γραφω, ε; χιχιχι) 

  • Χαχα 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , depifish είπε:

Πολυ καλη επιτυχια ευχομαι στη β επιπεδου σου! Αφου εχεις κανει και nipt δεν εχεις να φοβασαι τιποτα! Ολα τελεια θα ειναι! Ειχα κι εγω τρελο αγχος στη β επιπεδου, αλλα πλεον στους μηνιαιους υπερηχους ειμαι πιο χαλαρη και σε αυτο παιζει ρολο οτι νοιωθω το μωρο, ενω στις αρχες που δεν το νοιωθα ημουν μεσα στο τρεμουλο! Αφου μου περνανε τη πιεση και ηταν παντα 13 απο το αγχος μου! 

 

Γενικα τις συσπασεις μεχρι και προχτες δεν τις καταλαβαινα. Μου ελεγε ο γιατρος οτι βλεπει στον υπερηχο οτι εχω αλλα εγω δεν καταλαβαινα τιποτα! Στη β επιπεδου ειδικα μου πε οτι ηταν πολυ εντονη και ευτυχως που δεν χρειαατηκε αμνιοπαρακεντηση γιατι δεν θα μπορουσε να κανει! Εγω παλι τιποτα δεν καταλαβαινα... Συσπαση εχω νοιωσει μετα απο οργασμο μονο! Νοιωθεις οτι στο κατω μερος της κοιλιας σαν να σφιγγεται, να μαζευει και να σκληραινει για μερικα δευτερολεπτα! Δεν εχει πονο, απλα σφιξιμο. Αλλοι το λενε και πετρωμα νομιζω (υποθετω οτι ειναι το ιδιο). Καμια φορα μπορει να συνοδευεται και με πονο σαν περιοδου. Ειναι φυσιολογικο γιατι και η μητρα ειναι ενας μυς και λειτουργει οπως ολοι οι μυς. Εμενα αυτο που με αγχωσε ειναι οτι αν προκαλεσεις πολλες συσπασεις και εντονες μπορει να γινουν παθολογικες και να μπερδευετει το ολο συστημα απο τις πολλες συσπασεις και να νομιζει οτι πρεπει να γεννησεις, και να παρει σημα ο τραχηλος να αρχισει να ανοιγει για τοκετο! Γι αυτο ναι μεν ειναι φυσιολογικο να εχουμε μεσα στη μερα καποιες αλλα ειναι επιφοβο αν γινουν πολλες και συχνες. 

Οσων αφορα τη δυσκοιλιοτητα, εγω ειμαι σε μετρια κατασταση. Καταφερνω να πηγαινω μια φορα τη μερα, και το πολυ μια φορα τις δυο μερες αλλα δεν ξερω αν χειροτερεψει οσο περναει ο καιρος γιατι γενικα εχω κι εγω θεματακια με το εντερο. Το κλανιδι παει συννεφο μετα συγχωρησεως! Τον αντρα μου τον καημενο τον εχω φλομωσει! Τις προαλλες δεν προλαβα να παω εγκαιρως τουαλετα και αφησα μια θανατηφορα και ο καημενος μαλλον ξυπνησε απο την μυρωδια Χαχαχαχαχα! Αλλα απο σιδηρο παιρνω τον φυτικο της solgar γιατι αν επαιρνα τον αλλον θα εκανε τουλαχιστον μια βδομαδα να βγει τι κουραδακι! Θα αρνιοταν πεισματικα, ειμαι σιγουρη! (Μα ποσο ποιητικα τα γραφω, ε; χιχιχι) 

Κι εγώ στην αμνιο είχα σύσπαση Γι αυτό και με πόνεσε περισσότερο το τρύπημα, αλλά πήγαν όλα καλά! Έχω κι εγώ αρκετές συσπάσεις , είχα και στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου και δεν προέκυψε ποτε κάποιο πρόβλημα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, depifish είπε:

Πολυ καλη επιτυχια ευχομαι στη β επιπεδου σου! Αφου εχεις κανει και nipt δεν εχεις να φοβασαι τιποτα! Ολα τελεια θα ειναι! Ειχα κι εγω τρελο αγχος στη β επιπεδου, αλλα πλεον στους μηνιαιους υπερηχους ειμαι πιο χαλαρη και σε αυτο παιζει ρολο οτι νοιωθω το μωρο, ενω στις αρχες που δεν το νοιωθα ημουν μεσα στο τρεμουλο! Αφου μου περνανε τη πιεση και ηταν παντα 13 απο το αγχος μου! 

 

Γενικα τις συσπασεις μεχρι και προχτες δεν τις καταλαβαινα. Μου ελεγε ο γιατρος οτι βλεπει στον υπερηχο οτι εχω αλλα εγω δεν καταλαβαινα τιποτα! Στη β επιπεδου ειδικα μου πε οτι ηταν πολυ εντονη και ευτυχως που δεν χρειαατηκε αμνιοπαρακεντηση γιατι δεν θα μπορουσε να κανει! Εγω παλι τιποτα δεν καταλαβαινα... Συσπαση εχω νοιωσει μετα απο οργασμο μονο! Νοιωθεις οτι στο κατω μερος της κοιλιας σαν να σφιγγεται, να μαζευει και να σκληραινει για μερικα δευτερολεπτα! Δεν εχει πονο, απλα σφιξιμο. Αλλοι το λενε και πετρωμα νομιζω (υποθετω οτι ειναι το ιδιο). Καμια φορα μπορει να συνοδευεται και με πονο σαν περιοδου. Ειναι φυσιολογικο γιατι και η μητρα ειναι ενας μυς και λειτουργει οπως ολοι οι μυς. Εμενα αυτο που με αγχωσε ειναι οτι αν προκαλεσεις πολλες συσπασεις και εντονες μπορει να γινουν παθολογικες και να μπερδευετει το ολο συστημα απο τις πολλες συσπασεις και να νομιζει οτι πρεπει να γεννησεις, και να παρει σημα ο τραχηλος να αρχισει να ανοιγει για τοκετο! Γι αυτο ναι μεν ειναι φυσιολογικο να εχουμε μεσα στη μερα καποιες αλλα ειναι επιφοβο αν γινουν πολλες και συχνες. 

Οσων αφορα τη δυσκοιλιοτητα, εγω ειμαι σε μετρια κατασταση. Καταφερνω να πηγαινω μια φορα τη μερα, και το πολυ μια φορα τις δυο μερες αλλα δεν ξερω αν χειροτερεψει οσο περναει ο καιρος γιατι γενικα εχω κι εγω θεματακια με το εντερο. Το κλανιδι παει συννεφο μετα συγχωρησεως! Τον αντρα μου τον καημενο τον εχω φλομωσει! Τις προαλλες δεν προλαβα να παω εγκαιρως τουαλετα και αφησα μια θανατηφορα και ο καημενος μαλλον ξυπνησε απο την μυρωδια Χαχαχαχαχα! Αλλα απο σιδηρο παιρνω τον φυτικο της solgar γιατι αν επαιρνα τον αλλον θα εκανε τουλαχιστον μια βδομαδα να βγει τι κουραδακι! Θα αρνιοταν πεισματικα, ειμαι σιγουρη! (Μα ποσο ποιητικα τα γραφω, ε; χιχιχι) 

Κάπως έτσι την πάτησα και εγώ δεν προλαβαίνω να πάω τουαλέτα χαχχαα πολλά αέρια και έρχονται εκεί που δεν το περιμένεις να είσαι με κόσμο και να αναρωτιέσαι θα προλάβεις να φύγεις!!!!Και εγώ πήγα να πάρω της solgar και ο φαρμακοποιος με απέτρεψε γιατί μου λέει δεν κανει για σένα είτε το πάρεις είτε όχι ει αι το ίδιο...βασικα εγώ δεν έχω θέμα με τον αιματοκρίτη το περνώ προληπτικά αλλά ήθελα και να το πάρω κάθε μέρα γιατί το έπινα 1 φορα στις 2 μέρες... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Πολυ καλη επιτυχια ευχομαι στη β επιπεδου σου! Αφου εχεις κανει και nipt δεν εχεις να φοβασαι τιποτα! Ολα τελεια θα ειναι! Ειχα κι εγω τρελο αγχος στη β επιπεδου, αλλα πλεον στους μηνιαιους υπερηχους ειμαι πιο χαλαρη και σε αυτο παιζει ρολο οτι νοιωθω το μωρο, ενω στις αρχες που δεν το νοιωθα ημουν μεσα στο τρεμουλο! Αφου μου περνανε τη πιεση και ηταν παντα 13 απο το αγχος μου! 

 

Γενικα τις συσπασεις μεχρι και προχτες δεν τις καταλαβαινα. Μου ελεγε ο γιατρος οτι βλεπει στον υπερηχο οτι εχω αλλα εγω δεν καταλαβαινα τιποτα! Στη β επιπεδου ειδικα μου πε οτι ηταν πολυ εντονη και ευτυχως που δεν χρειαατηκε αμνιοπαρακεντηση γιατι δεν θα μπορουσε να κανει! Εγω παλι τιποτα δεν καταλαβαινα... Συσπαση εχω νοιωσει μετα απο οργασμο μονο! Νοιωθεις οτι στο κατω μερος της κοιλιας σαν να σφιγγεται, να μαζευει και να σκληραινει για μερικα δευτερολεπτα! Δεν εχει πονο, απλα σφιξιμο. Αλλοι το λενε και πετρωμα νομιζω (υποθετω οτι ειναι το ιδιο). Καμια φορα μπορει να συνοδευεται και με πονο σαν περιοδου. Ειναι φυσιολογικο γιατι και η μητρα ειναι ενας μυς και λειτουργει οπως ολοι οι μυς. Εμενα αυτο που με αγχωσε ειναι οτι αν προκαλεσεις πολλες συσπασεις και εντονες μπορει να γινουν παθολογικες και να μπερδευετει το ολο συστημα απο τις πολλες συσπασεις και να νομιζει οτι πρεπει να γεννησεις, και να παρει σημα ο τραχηλος να αρχισει να ανοιγει για τοκετο! Γι αυτο ναι μεν ειναι φυσιολογικο να εχουμε μεσα στη μερα καποιες αλλα ειναι επιφοβο αν γινουν πολλες και συχνες. 

Οσων αφορα τη δυσκοιλιοτητα, εγω ειμαι σε μετρια κατασταση. Καταφερνω να πηγαινω μια φορα τη μερα, και το πολυ μια φορα τις δυο μερες αλλα δεν ξερω αν χειροτερεψει οσο περναει ο καιρος γιατι γενικα εχω κι εγω θεματακια με το εντερο. Το κλανιδι παει συννεφο μετα συγχωρησεως! Τον αντρα μου τον καημενο τον εχω φλομωσει! Τις προαλλες δεν προλαβα να παω εγκαιρως τουαλετα και αφησα μια θανατηφορα και ο καημενος μαλλον ξυπνησε απο την μυρωδια Χαχαχαχαχα! Αλλα απο σιδηρο παιρνω τον φυτικο της solgar γιατι αν επαιρνα τον αλλον θα εκανε τουλαχιστον μια βδομαδα να βγει τι κουραδακι! Θα αρνιοταν πεισματικα, ειμαι σιγουρη! (Μα ποσο ποιητικα τα γραφω, ε; χιχιχι) 

Εντάξει...τι να πρώτο πω για το μήνυμα σου?????χαχαχαχαχαχ κλανιδι????κουραδακι.???κλαίω ....μαρεσουν άνθρωποι σαν και σένα ....χαχαχαχαχα....

Σήμερα έχω πόνους περιόδου ....αλλά δεν νιώθω αυτό το σφίξιμο....είναι άραγε συσπάσεις ?χτες κουράστηκα πάρα πολύ....

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...