Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

1 hour ago, Milena said:

Γεια σας κορίτσια!! 

Θελω να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το βάρος της μικρής, είμαστε ακριβώς 3 μηνών και 6.900 υψος 61 εκ. Τον πρώτο μηνα κάναμε μεικτή, και τους τελευταίους δύο που αυξησα παραγωγή κλπ σχεδόν αποκλειστικά μητρικό, καποια βραδια δλδ ανα 5-6 μέρες επειδή δεν φτάνει το δικό μου δινω φόρμουλα το βράδυ μόνο. Τα γεύματα που κάνει τον τελευταίο μηνα  ειναι 6 το πρωινο και το βραδινό 150 και τα υπόλοιπα απο 90-120. Δεν την πιεζω ποτέ να τελειώσει το μπουκάλι εννοείται.Χθες λοιπόν πηγαμε για τα δεύτερα εμβόλια και η παιδιατρος μας ειπε πως εχει πολλες δίπλες και εχει κανει λίπος, αλλα ότι αφου ειναι απο μητρικό γάλα κυρίως θα ξεφουσκώσει.Και πως αν το βαρος αυτό ηταν απο φορμουλα θα έπρεπε να της κάνουμε δίαιτα. Εγω νομιζα πως ειναι φυσιολογικό τα μωράκια να κάνουν διπλες και να ειναι τσουπωτα..Και δεν ειναι ότι πίνει και τρομερές ποσότητες, πχ γνωστής μου ο μπέμπης ηδη απο τον πρώτο μήνα παίρνει 100-120 σε καθε γευμα και πειναει κιόλας!!Και γενικα ειχα την εντύπωση οτι δεν παμε κατα γράμμα με τα ml, θέλω να πω αν θηλαζα δεν θα έβλεπα και ποσο παιρνει οπότε; Σας φαίνεται ότι ειναι πολύ το βαρος της;

Καλέ έλεος πια με τους γιατρούς ότι θέλουν λένε... Εμένα πάλι επειδή η δεύτερη είναι αδυνατούλα μου την λέει... Έτσι είναι το σκαρί του παιδιού... Μην τρελαίνεσαι, παχαινει από το μητρικό. Το μητρικό είναι πιο λιπαρό γάλα από την φόρμουλα. Έτσι διπλές είχε και η 1η Μ κόρη για φάγωμα ήταν και έχει γίνει πολύ ψηλή... Βέβαια σταμάτησε μετά τον 8ο να παίρνει τόσο βάρος... Εσύ κάνε αυτό που θεωρείς σωστό... Δώσε της μητρικό αντί για φόρμουλα... Κάθε μέρα είναι διαφορετική, με τα μλ και την όρεξη τους δεν μπορείς να ξέρεις πως θα ξυπνήσουν... Εσύ πείνας το ίδιο κάθε μέρα;

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Milena είπε:

Γεια σας κορίτσια!! 

Θελω να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το βάρος της μικρής, είμαστε ακριβώς 3 μηνών και 6.900 υψος 61 εκ. Τον πρώτο μηνα κάναμε μεικτή, και τους τελευταίους δύο που αυξησα παραγωγή κλπ σχεδόν αποκλειστικά μητρικό, καποια βραδια δλδ ανα 5-6 μέρες επειδή δεν φτάνει το δικό μου δινω φόρμουλα το βράδυ μόνο. Τα γεύματα που κάνει τον τελευταίο μηνα  ειναι 6 το πρωινο και το βραδινό 150 και τα υπόλοιπα απο 90-120. Δεν την πιεζω ποτέ να τελειώσει το μπουκάλι εννοείται.Χθες λοιπόν πηγαμε για τα δεύτερα εμβόλια και η παιδιατρος μας ειπε πως εχει πολλες δίπλες και εχει κανει λίπος, αλλα ότι αφου ειναι απο μητρικό γάλα κυρίως θα ξεφουσκώσει.Και πως αν το βαρος αυτό ηταν απο φορμουλα θα έπρεπε να της κάνουμε δίαιτα. Εγω νομιζα πως ειναι φυσιολογικό τα μωράκια να κάνουν διπλες και να ειναι τσουπωτα..Και δεν ειναι ότι πίνει και τρομερές ποσότητες, πχ γνωστής μου ο μπέμπης ηδη απο τον πρώτο μήνα παίρνει 100-120 σε καθε γευμα και πειναει κιόλας!!Και γενικα ειχα την εντύπωση οτι δεν παμε κατα γράμμα με τα ml, θέλω να πω αν θηλαζα δεν θα έβλεπα και ποσο παιρνει οπότε; Σας φαίνεται ότι ειναι πολύ το βαρος της;

Δλδ δίνεις μητρικό με τ μπουκάλι κ ξέρεις πόσο τρώει? Το μητρικό γάλα ειναι πιο εύπεπτο κ χωνεύεται καλύτερα αρα όσο κ να φάει δεν έχει πρόβλημα. Με τη φόρμουλα είναι το θεμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Milena είπε:

Γεια σας κορίτσια!! 

Θελω να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το βάρος της μικρής, είμαστε ακριβώς 3 μηνών και 6.900 υψος 61 εκ. Τον πρώτο μηνα κάναμε μεικτή, και τους τελευταίους δύο που αυξησα παραγωγή κλπ σχεδόν αποκλειστικά μητρικό, καποια βραδια δλδ ανα 5-6 μέρες επειδή δεν φτάνει το δικό μου δινω φόρμουλα το βράδυ μόνο. Τα γεύματα που κάνει τον τελευταίο μηνα  ειναι 6 το πρωινο και το βραδινό 150 και τα υπόλοιπα απο 90-120. Δεν την πιεζω ποτέ να τελειώσει το μπουκάλι εννοείται.Χθες λοιπόν πηγαμε για τα δεύτερα εμβόλια και η παιδιατρος μας ειπε πως εχει πολλες δίπλες και εχει κανει λίπος, αλλα ότι αφου ειναι απο μητρικό γάλα κυρίως θα ξεφουσκώσει.Και πως αν το βαρος αυτό ηταν απο φορμουλα θα έπρεπε να της κάνουμε δίαιτα. Εγω νομιζα πως ειναι φυσιολογικό τα μωράκια να κάνουν διπλες και να ειναι τσουπωτα..Και δεν ειναι ότι πίνει και τρομερές ποσότητες, πχ γνωστής μου ο μπέμπης ηδη απο τον πρώτο μήνα παίρνει 100-120 σε καθε γευμα και πειναει κιόλας!!Και γενικα ειχα την εντύπωση οτι δεν παμε κατα γράμμα με τα ml, θέλω να πω αν θηλαζα δεν θα έβλεπα και ποσο παιρνει οπότε; Σας φαίνεται ότι ειναι πολύ το βαρος της;

Γεια σου Milena, σε καμία περίπτωση δε θα κάνεις δίαιτα στο βρέφος! Σε καμία!
Είναι απλά «μεγάλο μωρό». Μόλις μπουσουλίσει θα τα χάσει όλα! Δες μήπως πάρεις και μια δεύτερη γνώμη!
Έχω ερώτηση για το πως αύξησες την παραγωγή, γιατί με το ξένο μου έχει μειωθεί τελευταία.
Της δίνω 3-4 γεύματα στη σειρά για να πιάσω τα 450ml μόνο ξένο ημερησίως που μου έχει πει ο παιδίατρος
και αν γεμίσει και αντλήσω π.χ στις 5-6ω θα βγάλω 150ml και από τα δυο στήθη, αλλά στις 2,5-3ω χθες το βράδυ που άντλησα
έβγαλα 30ml από το κακό στήθος, πρώτη φορά! Στεναχωρήθηκα γιατί δε θέλω να μου κοπεί το γάλα! 
Το πρωί όμως επειδή όλη νύχτα θηλάζει, πάντα είναι τούμπανα! Τη μέρα που δίνω μπουκάλια, έχω θέμα!
Ωστόσο, για εμένα το να την βάζω πολύ στο στήθος για την αυξήσει δεν είναι επιλογή, γιατί απλά δεν κάθεται!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Milena είπε:

Γεια σας κορίτσια!! 

Θελω να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το βάρος της μικρής, είμαστε ακριβώς 3 μηνών και 6.900 υψος 61 εκ. Τον πρώτο μηνα κάναμε μεικτή, και τους τελευταίους δύο που αυξησα παραγωγή κλπ σχεδόν αποκλειστικά μητρικό, καποια βραδια δλδ ανα 5-6 μέρες επειδή δεν φτάνει το δικό μου δινω φόρμουλα το βράδυ μόνο. Τα γεύματα που κάνει τον τελευταίο μηνα  ειναι 6 το πρωινο και το βραδινό 150 και τα υπόλοιπα απο 90-120. Δεν την πιεζω ποτέ να τελειώσει το μπουκάλι εννοείται.Χθες λοιπόν πηγαμε για τα δεύτερα εμβόλια και η παιδιατρος μας ειπε πως εχει πολλες δίπλες και εχει κανει λίπος, αλλα ότι αφου ειναι απο μητρικό γάλα κυρίως θα ξεφουσκώσει.Και πως αν το βαρος αυτό ηταν απο φορμουλα θα έπρεπε να της κάνουμε δίαιτα. Εγω νομιζα πως ειναι φυσιολογικό τα μωράκια να κάνουν διπλες και να ειναι τσουπωτα..Και δεν ειναι ότι πίνει και τρομερές ποσότητες, πχ γνωστής μου ο μπέμπης ηδη απο τον πρώτο μήνα παίρνει 100-120 σε καθε γευμα και πειναει κιόλας!!Και γενικα ειχα την εντύπωση οτι δεν παμε κατα γράμμα με τα ml, θέλω να πω αν θηλαζα δεν θα έβλεπα και ποσο παιρνει οπότε; Σας φαίνεται ότι ειναι πολύ το βαρος της;

Καλε άμα δε τον δικό μου θα μου πει να τον στειλω και γυμναστήριο!!!3 μηνών κ εμείς την άλλη βδομάδα 2900 βγήκαμε από το μαιευτήριο και τώρα πρέπει να είναι όσο και η δικιά σου γιατί τον ζυγισα εγώ πρόχειρα σε μια που έχω αλλά δεν καθόταν και ήταν 6500.Θηλαζει αποκλειστικά αλλά κ να μην θήλαζε δεν μπορείς να του κόψεις από το γάλα , θυμάμαι όταν έπινε η κόρη μου ξένο μου έλεγε η παιδίατρος μόνο να τρώει στο 3ωρο για να χωνεύει μην κάνει εμετό.Εμεις έχουμε παντού διπλές χέρια στα πόδια 2,3 .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Καλε άμα δε τον δικό μου θα μου πει να τον στειλω και γυμναστήριο!!!3 μηνών κ εμείς την άλλη βδομάδα 2900 βγήκαμε από το μαιευτήριο και τώρα πρέπει να είναι όσο και η δικιά σου γιατί τον ζυγισα εγώ πρόχειρα σε μια που έχω αλλά δεν καθόταν και ήταν 6500.Θηλαζει αποκλειστικά αλλά κ να μην θήλαζε δεν μπορείς να του κόψεις από το γάλα , θυμάμαι όταν έπινε η κόρη μου ξένο μου έλεγε η παιδίατρος μόνο να τρώει στο 3ωρο για να χωνεύει μην κάνει εμετό.Εμεις έχουμε παντού διπλές χέρια στα πόδια 2,3 .

Και εμένα με την παλινδρόμηση μου έχει πει όχι πριν το 2ωρο.
Αλλά έχει πεινάσει κάνα δυο φορές και της έχω δώσει.. κρίμα να πεινάνε μωρέ!
Να ρωτήσω κάτι; Εσείς μετράτε την ώρα από τη στιγμή που ξεκινάνε ή που τελειώνουν το γεύμα; 
Γιατί στο μαιευτήριο μου είπαν από τη στιγμή που ξεκινάει και ο παιδίατρος από τη στιγμή που τελειώνει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Milena είπε:

Γεια σας κορίτσια!! 

Θελω να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το βάρος της μικρής, είμαστε ακριβώς 3 μηνών και 6.900 υψος 61 εκ. Τον πρώτο μηνα κάναμε μεικτή, και τους τελευταίους δύο που αυξησα παραγωγή κλπ σχεδόν αποκλειστικά μητρικό, καποια βραδια δλδ ανα 5-6 μέρες επειδή δεν φτάνει το δικό μου δινω φόρμουλα το βράδυ μόνο. Τα γεύματα που κάνει τον τελευταίο μηνα  ειναι 6 το πρωινο και το βραδινό 150 και τα υπόλοιπα απο 90-120. Δεν την πιεζω ποτέ να τελειώσει το μπουκάλι εννοείται.Χθες λοιπόν πηγαμε για τα δεύτερα εμβόλια και η παιδιατρος μας ειπε πως εχει πολλες δίπλες και εχει κανει λίπος, αλλα ότι αφου ειναι απο μητρικό γάλα κυρίως θα ξεφουσκώσει.Και πως αν το βαρος αυτό ηταν απο φορμουλα θα έπρεπε να της κάνουμε δίαιτα. Εγω νομιζα πως ειναι φυσιολογικό τα μωράκια να κάνουν διπλες και να ειναι τσουπωτα..Και δεν ειναι ότι πίνει και τρομερές ποσότητες, πχ γνωστής μου ο μπέμπης ηδη απο τον πρώτο μήνα παίρνει 100-120 σε καθε γευμα και πειναει κιόλας!!Και γενικα ειχα την εντύπωση οτι δεν παμε κατα γράμμα με τα ml, θέλω να πω αν θηλαζα δεν θα έβλεπα και ποσο παιρνει οπότε; Σας φαίνεται ότι ειναι πολύ το βαρος της;

Καλέ μια χαρά είναι το βάρος του μωρού!!! Εδώ εμείς λέμε αμάν να πάρει λίγο τα πάνω της κι εσύ θα του κάνεις δίαιτα?? Ειδικά με μητρικό γάλα??? Δεν το συζητώ. Άλλωστε αν θήλαζε κ δεν το έδινες με μπιμπερο, δεν θα έβλεπες πόσο πίνει..... Συνέχισε κορίτσι μου!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , itsathina είπε:

Και εμένα με την παλινδρόμηση μου έχει πει όχι πριν το 2ωρο.
Αλλά έχει πεινάσει κάνα δυο φορές και της έχω δώσει.. κρίμα να πεινάνε μωρέ!
Να ρωτήσω κάτι; Εσείς μετράτε την ώρα από τη στιγμή που ξεκινάνε ή που τελειώνουν το γεύμα; 
Γιατί στο μαιευτήριο μου είπαν από τη στιγμή που ξεκινάει και ο παιδίατρος από τη στιγμή που τελειώνει!

Εγω μετράω απ όταν ξεκινήσει. Αλλά έχει τύχει να του φτιάξω 1μιση να πιεί 40γρ κ να μη θέλει άλλο. Κ να του δωσω πάλι καλά τις 11κ 20 (πες δλδ λίγο πριν την ώρα που θέλει πέταμα στη μία ωρα) ε εκεί θα πω 11 ούτε 10μιση ούτε 11μιση. Για να προλάβω να κάνει 6 γεύματα στο 24ωρο 

4 ώρες πρίν, Milena είπε:

Γεια σας κορίτσια!! 

Θελω να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το βάρος της μικρής, είμαστε ακριβώς 3 μηνών και 6.900 υψος 61 εκ. Τον πρώτο μηνα κάναμε μεικτή, και τους τελευταίους δύο που αυξησα παραγωγή κλπ σχεδόν αποκλειστικά μητρικό, καποια βραδια δλδ ανα 5-6 μέρες επειδή δεν φτάνει το δικό μου δινω φόρμουλα το βράδυ μόνο. Τα γεύματα που κάνει τον τελευταίο μηνα  ειναι 6 το πρωινο και το βραδινό 150 και τα υπόλοιπα απο 90-120. Δεν την πιεζω ποτέ να τελειώσει το μπουκάλι εννοείται.Χθες λοιπόν πηγαμε για τα δεύτερα εμβόλια και η παιδιατρος μας ειπε πως εχει πολλες δίπλες και εχει κανει λίπος, αλλα ότι αφου ειναι απο μητρικό γάλα κυρίως θα ξεφουσκώσει.Και πως αν το βαρος αυτό ηταν απο φορμουλα θα έπρεπε να της κάνουμε δίαιτα. Εγω νομιζα πως ειναι φυσιολογικό τα μωράκια να κάνουν διπλες και να ειναι τσουπωτα..Και δεν ειναι ότι πίνει και τρομερές ποσότητες, πχ γνωστής μου ο μπέμπης ηδη απο τον πρώτο μήνα παίρνει 100-120 σε καθε γευμα και πειναει κιόλας!!Και γενικα ειχα την εντύπωση οτι δεν παμε κατα γράμμα με τα ml, θέλω να πω αν θηλαζα δεν θα έβλεπα και ποσο παιρνει οπότε; Σας φαίνεται ότι ειναι πολύ το βαρος της;

Εμενα ο δικός μου 3 μηνών ακριβώς που κάναμε το εμβόλιο ήταν 6.5 κιλα κ 65 ύψος.αλλα με φόρμουλα. Γεννήθηκε 3760 ομως

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, itsathina είπε:

Γεια σου Milena, σε καμία περίπτωση δε θα κάνεις δίαιτα στο βρέφος! Σε καμία!
Είναι απλά «μεγάλο μωρό». Μόλις μπουσουλίσει θα τα χάσει όλα! Δες μήπως πάρεις και μια δεύτερη γνώμη!
Έχω ερώτηση για το πως αύξησες την παραγωγή, γιατί με το ξένο μου έχει μειωθεί τελευταία.
Της δίνω 3-4 γεύματα στη σειρά για να πιάσω τα 450ml μόνο ξένο ημερησίως που μου έχει πει ο παιδίατρος
και αν γεμίσει και αντλήσω π.χ στις 5-6ω θα βγάλω 150ml και από τα δυο στήθη, αλλά στις 2,5-3ω χθες το βράδυ που άντλησα
έβγαλα 30ml από το κακό στήθος, πρώτη φορά! Στεναχωρήθηκα γιατί δε θέλω να μου κοπεί το γάλα! 
Το πρωί όμως επειδή όλη νύχτα θηλάζει, πάντα είναι τούμπανα! Τη μέρα που δίνω μπουκάλια, έχω θέμα!
Ωστόσο, για εμένα το να την βάζω πολύ στο στήθος για την αυξήσει δεν είναι επιλογή, γιατί απλά δεν κάθεται!

Με νοσοκομειακο θηλαστρο και συχνές αντλήσεις ανα 3-4 ωρες.Και επίσης για ενα διάστημα εκανα power pumping.Τωρα κάνω 5 αντλησεις την ημέρα και εχω απο 700 -850 ml καθε μέρα. Εγω δεν την εβαζα καθόλου στο στήθος γιατί εκνευριζοταν φοβερά κι έτσι παρόλες τις προσπάθειες μου δεν τα κατάφερα, ειχα μιλήσει και με συμβούλο της LLL Greece αλλά δεν ειχα κανένα αποτέλεσμα.τωρα που μεγαλωσε καμια φορά έχει τύχει να θηλάσει για κανένα δεκάλεπτο αφού έχει φαει αλλα δεν θελει παντα αλλά πιάνει κανονικά τη θηλή.Βεβαια επειδή εχει συνηθισει τη ροή του μπιμπερο δεν κάθεται πολύ.

Καλε οταν ειχαμε παει για υπερηχο ισχίων ο γιατρός μου είπε ότι έχει μπούτια και αλλαξε την κεφαλη, και μετα γυρναει και κοιταει την μπέμπα και της λέει"μολις σε ειπα χοντρή δεν ξερω αν το καταλαβες" και μου ειπε τι την μπουκωνω και ειναι ετσι....

Σας ευχαριστώ ολες για τις απαντήσεις, γιατί είχα άρχισει να νομιζω οτι κατι στραβο κανω!!

@βιολετα3 @xrys1988

@Ntepaki22 @Roulaa@

@itsathina ειχα ξεκινήσει με απλο θηλαστρο της medela, το swing και μου επαιρνε μια ωρα καθε φορά για 100ml συνολικά και απο τα δύο στήθη, στην αρχη δεν ειχα σχεδιν καθόλου εβγαζα 20-30.Ειχε αργησει πολυ να κατέβει κιόλας και δυσκολεθτηκα πολυ, ομως με το νοσοκομειακό πολύ γρήγορα αυξηθηκε η παραγωγή.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Milena said:

Με νοσοκομειακο θηλαστρο και συχνές αντλήσεις ανα 3-4 ωρες.Και επίσης για ενα διάστημα εκανα power pumping.Τωρα κάνω 5 αντλησεις την ημέρα και εχω απο 700 -850 ml καθε μέρα. Εγω δεν την εβαζα καθόλου στο στήθος γιατί εκνευριζοταν φοβερά κι έτσι παρόλες τις προσπάθειες μου δεν τα κατάφερα, ειχα μιλήσει και με συμβούλο της LLL Greece αλλά δεν ειχα κανένα αποτέλεσμα.τωρα που μεγαλωσε καμια φορά έχει τύχει να θηλάσει για κανένα δεκάλεπτο αφού έχει φαει αλλα δεν θελει παντα αλλά πιάνει κανονικά τη θηλή.Βεβαια επειδή εχει συνηθισει τη ροή του μπιμπερο δεν κάθεται πολύ.

Καλε οταν ειχαμε παει για υπερηχο ισχίων ο γιατρός μου είπε ότι έχει μπούτια και αλλαξε την κεφαλη, και μετα γυρναει και κοιταει την μπέμπα και της λέει"μολις σε ειπα χοντρή δεν ξερω αν το καταλαβες" και μου ειπε τι την μπουκωνω και ειναι ετσι....

Σας ευχαριστώ ολες για τις απαντήσεις, γιατί είχα άρχισει να νομιζω οτι κατι στραβο κανω!!

@βιολετα3 @xrys1988

@Ntepaki22 @Roulaa@

@itsathina ειχα ξεκινήσει με απλο θηλαστρο της medela, το swing και μου επαιρνε μια ωρα καθε φορά για 100ml συνολικά και απο τα δύο στήθη, στην αρχη δεν ειχα σχεδιν καθόλου εβγαζα 20-30.Ειχε αργησει πολυ να κατέβει κιόλας και δυσκολεθτηκα πολυ, ομως με το νοσοκομειακό πολύ γρήγορα αυξηθηκε η παραγωγή.

Καλησπέρα! Να ρωτήσω λίγο,γιατί και εγώ έχω της medela το swing το ηλεκτρικό,από ο,τι κατάλαβα για το ίδιο θηλαστρο μιλάμε...Πέρα από τον χρόνο που απαιτείται διπλάσιος,είδες διαφορά στην αύξηση της παραγωγής με το νοσοκομειακό;Ταλαιπωρουμαι και εγώ με το γάλα μου που είναι λίγο από ο,τι φαίνεται στις αντλήσεις,με ξένο.. Και ήδη συμπληρωθηκε 1μηνας.Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι λόγω του ανοσολογικού μου θέματος όπως μου είπε ο ανοσολογος μου δε θα πάρει μέσω του γάλακτος την ίδια άνοσολογικη προστασία που θα πάρει ένας βρεφος από μια άλλη μαμά..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Milena είπε:

Με νοσοκομειακο θηλαστρο και συχνές αντλήσεις ανα 3-4 ωρες.Και επίσης για ενα διάστημα εκανα power pumping.Τωρα κάνω 5 αντλησεις την ημέρα και εχω απο 700 -850 ml καθε μέρα. Εγω δεν την εβαζα καθόλου στο στήθος γιατί εκνευριζοταν φοβερά κι έτσι παρόλες τις προσπάθειες μου δεν τα κατάφερα, ειχα μιλήσει και με συμβούλο της LLL Greece αλλά δεν ειχα κανένα αποτέλεσμα.τωρα που μεγαλωσε καμια φορά έχει τύχει να θηλάσει για κανένα δεκάλεπτο αφού έχει φαει αλλα δεν θελει παντα αλλά πιάνει κανονικά τη θηλή.Βεβαια επειδή εχει συνηθισει τη ροή του μπιμπερο δεν κάθεται πολύ.

Καλε οταν ειχαμε παει για υπερηχο ισχίων ο γιατρός μου είπε ότι έχει μπούτια και αλλαξε την κεφαλη, και μετα γυρναει και κοιταει την μπέμπα και της λέει"μολις σε ειπα χοντρή δεν ξερω αν το καταλαβες" και μου ειπε τι την μπουκωνω και ειναι ετσι....

Σας ευχαριστώ ολες για τις απαντήσεις, γιατί είχα άρχισει να νομιζω οτι κατι στραβο κανω!!

@βιολετα3 @xrys1988

@Ntepaki22 @Roulaa@

@itsathina ειχα ξεκινήσει με απλο θηλαστρο της medela, το swing και μου επαιρνε μια ωρα καθε φορά για 100ml συνολικά και απο τα δύο στήθη, στην αρχη δεν ειχα σχεδιν καθόλου εβγαζα 20-30.Ειχε αργησει πολυ να κατέβει κιόλας και δυσκολεθτηκα πολυ, ομως με το νοσοκομειακό πολύ γρήγορα αυξηθηκε η παραγωγή.

To medela swing έχω και εγώ.. αλλά η παραγωγή μου ήταν σχετικά καλή έως τώρα!
Εχθές το απόγευμα άντλησα 150ml και μετά από 3ω μόνο 30ml από το 1 στήθος όπως σου είπα.
Ενώ γενικά αντλούσα τουλάχιστον 100ml με 120ml έως τώρα ανά 3-4ω. Αντλώ 15΄ από το κάθε στήθος. Εσύ αντλούσες περισσότερη ώρα;
Αγχώθηκα! Θα κάνω power pumping και εγώ. Πως το έκανες και για πόσο; Βρήκα φωτογραφία στο pinterest, αλλά δε ξέρω αν είναι ενδεικτική!
Πάντως να ξέρεις ότι στα πρώτα 5΄ παίρνουν το 90% του γάλακτος που χρειάζονται, οπότε μην ανησυχείς για την ώρα που κάθεται!
Όσες έχετε Facebook, μπείτε στο Breastfeeding Support Group. Είναι καλύτερο από την Ελληνική ομάδα θηλασμού, δυστυχώς για την Ελληνική ομάδα.
Πολύ πιο βοηθητικό και με λιγότερη επίκριση και άγχος. Έχω μάθει πάρα πολλά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , anoulious είπε:

Καλησπέρα! Να ρωτήσω λίγο,γιατί και εγώ έχω της medela το swing το ηλεκτρικό,από ο,τι κατάλαβα για το ίδιο θηλαστρο μιλάμε...Πέρα από τον χρόνο που απαιτείται διπλάσιος,είδες διαφορά στην αύξηση της παραγωγής με το νοσοκομειακό;Ταλαιπωρουμαι και εγώ με το γάλα μου που είναι λίγο από ο,τι φαίνεται στις αντλήσεις,με ξένο.. Και ήδη συμπληρωθηκε 1μηνας.Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι λόγω του ανοσολογικού μου θέματος όπως μου είπε ο ανοσολογος μου δε θα πάρει μέσω του γάλακτος την ίδια άνοσολογικη προστασία που θα πάρει ένας βρεφος από μια άλλη μαμά..

Τεραστια διαφορά σε πολυ λίγο χρόνο, και πραγματικά δεν μπορω να καταλαβω τι καθισα και παιδευτηκα με το swing... και επίσης μεσα σε 20 λεπτακια εχεις ξεμπερδεψει, και εισαι μια χαρά αγκαλιά με το μωρο σου και οτι άλλο θες. Δεν μπορώ να συμβουλευσω σε σχέση με παραλληλο θηλασμό για αντλησεις κλπ γιατί δεν θηλασα καθόλου. Για μενα παντως που το πιο σημαντικό ηταν να καταφερω να δωσω το γαλα μου με βοήθησε απίστευτα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Milena said:

Γεια σας κορίτσια!! 

Θελω να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το βάρος της μικρής, είμαστε ακριβώς 3 μηνών και 6.900 υψος 61 εκ. Τον πρώτο μηνα κάναμε μεικτή, και τους τελευταίους δύο που αυξησα παραγωγή κλπ σχεδόν αποκλειστικά μητρικό, καποια βραδια δλδ ανα 5-6 μέρες επειδή δεν φτάνει το δικό μου δινω φόρμουλα το βράδυ μόνο. Τα γεύματα που κάνει τον τελευταίο μηνα  ειναι 6 το πρωινο και το βραδινό 150 και τα υπόλοιπα απο 90-120. Δεν την πιεζω ποτέ να τελειώσει το μπουκάλι εννοείται.Χθες λοιπόν πηγαμε για τα δεύτερα εμβόλια και η παιδιατρος μας ειπε πως εχει πολλες δίπλες και εχει κανει λίπος, αλλα ότι αφου ειναι απο μητρικό γάλα κυρίως θα ξεφουσκώσει.Και πως αν το βαρος αυτό ηταν απο φορμουλα θα έπρεπε να της κάνουμε δίαιτα. Εγω νομιζα πως ειναι φυσιολογικό τα μωράκια να κάνουν διπλες και να ειναι τσουπωτα..Και δεν ειναι ότι πίνει και τρομερές ποσότητες, πχ γνωστής μου ο μπέμπης ηδη απο τον πρώτο μήνα παίρνει 100-120 σε καθε γευμα και πειναει κιόλας!!Και γενικα ειχα την εντύπωση οτι δεν παμε κατα γράμμα με τα ml, θέλω να πω αν θηλαζα δεν θα έβλεπα και ποσο παιρνει οπότε; Σας φαίνεται ότι ειναι πολύ το βαρος της;

Κι εμενα πολυ κουλο μου φαινεται αυτο που σου ειπε ο γιατρος... Εγω ξερω οτι τον 1ο χρονο αφηνουμε τα μωρακια να πινουν οσο θελουν και ζητανε. Ο αδερφος μου μου ειχε πει οτι ο ανηψιος μου ειχε γινει σαν τον Βουδα οταν ηταν μωρο απο το γαλα! Χαχχαχα! Εγω παντως τον θυμαμαι παιδακι αδυνατο παντως και τωρα ειναι και ενας αντρακλας μεχρι εκει πανω και αδυνατος! 

Κοριτσια εμεις χτες πηγαμε εκτακτως σε μια αλλη παιδιατρο γισ δευτερη γνωμη. Χτες το απογευμα και ενω ειχε φαει στη 1 το μεσημερι και ειχε παει 5-6 το απογευμα και δεν ειχε ξαναφαει, της εφτιαξα γαλα μια και ειχε αρχισει να γκρινιαζει. Ειπιε 2 γουλιες και ξαφνικα αρχισε τα ουρλιαχτα! Να χτυπιεται, να οδειρεται, να τσιριζει... Τοσο πολυ δεν θυμαμαι να το χει ξανακανει! Δεν μπορουσα να την ηρεμησω! Το κουλο ηταν οτι μετα απο 10 λεπτα εφαγε 60μλ αλλα και παλι ηταν λιγα. Στις 9 λοιπον πηγανε στην αλλη παιδιατρο, οπου οση ωρα μιλουσαμε μεχρι να της πω ολο το ιστορικο η μικρη κοιμηθηκε στην αγκαλια μου ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΝΗΜΑ, ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!! Στο σπιτι καθε μερα μου βγαζει τη ψυχη καθε φορα. Κρατουσα και γαλα και το ειπιε κυρια! Χωρις μα και μου, σαν να μην τρεχει τιποτα! Περιγραφοντας ολα αυτα που μου κανει στη παιδιατρο, ουτε κι αυτη μπορουσε να πει με σιγουρια τι ειναι, ειχε μπερδευτει κι αυτη γιατι το ενα αναιρουσε το αλλο! Οπως μπερδευομαι κι εγω. Αρχικα της ξανακανα μια εξεταση ουρων, αν και δεν νομιζω να χει ουρολοιμωξη (ελπιζω δηλαδη...) Οπου καθε φορα που επρεπε να της βγαλω το σακουλακι με τα ουρα (χρειαστηκα να το κανω δυο φορες γιατι δεν τσ προλαβα τα πρωτα) επρεπε να τη ξυπνησω γιατι κοιμοταν!! Τωρα που ηθελα να ηταν ξυπνια αυτη κοιμοταν! Χαχαχαχ! Μια παρανοια ζω... Θα γεμισω μια βαλιτσα και θα παω μεταναστρια στο Τσιπουτι! 

Εγω παντως θεωρω οτι το αλμα την εχει κανει τοσο αλλοπροσαλη και υστερικη, σε συνδιασμο και με θεμα με παλινδρομηση. Απο προχτες εχει ξεκινησει και μουρμουραει σαν γνησια γυναικα! Και σημερα εχει ξεκινησει και πιανει σιγα σιγα πραγματα και τα βαζει στο στομα! ❤ Και γενικα σημερα ειναι αλλο παιδι! Φτου φτου μη τη ματιαξω, αλλα και κοιμαται, και τρωει χωρις να σκουζει 100 περιπου ανα 3-4 ωρες, και ηρεμη ειναι και ολο παιζουμε! Καταφερα να πλυνω πιατα εχοντας τη στο ριλαξ μαζι μου στη κουζινα χωρις να σκουξει ουτε μια φορα!! 

Να ρωτησω επισης, στα αλματα π.χ. ατο 15-19 οταν λενε με κορυφωση τη 17, τι εννοουν; Κορυφωση της παρανοιας ή οτι οτι μαθουν το μαθαινουν τη 17η βδομαδα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Milena είπε:

Τεραστια διαφορά σε πολυ λίγο χρόνο, και πραγματικά δεν μπορω να καταλαβω τι καθισα και παιδευτηκα με το swing... και επίσης μεσα σε 20 λεπτακια εχεις ξεμπερδεψει, και εισαι μια χαρά αγκαλιά με το μωρο σου και οτι άλλο θες. Δεν μπορώ να συμβουλευσω σε σχέση με παραλληλο θηλασμό για αντλησεις κλπ γιατί δεν θηλασα καθόλου. Για μενα παντως που το πιο σημαντικό ηταν να καταφερω να δωσω το γαλα μου με βοήθησε απίστευτα.

Πόση ώρα αντλείς όμως; Ξέρω πως δεν κάνει πάνω από 15΄. 

@Roulaa@ σου έχω απαντήσει και έχω επισυνάψει μια φώτο και δεν έχει εγκριθεί ακόμα το σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, itsathina είπε:

To medela swing έχω και εγώ.. αλλά η παραγωγή μου ήταν σχετικά καλή έως τώρα!
Εχθές το απόγευμα άντλησα 150ml και μετά από 3ω μόνο 30ml από το 1 στήθος όπως σου είπα.
Ενώ γενικά αντλούσα τουλάχιστον 100ml με 120ml έως τώρα ανά 3-4ω. Αντλώ 15΄ από το κάθε στήθος. Εσύ αντλούσες περισσότερη ώρα;
Αγχώθηκα! Θα κάνω power pumping και εγώ. Πως το έκανες και για πόσο; Βρήκα φωτογραφία στο pinterest, αλλά δε ξέρω αν είναι ενδεικτική!
Πάντως να ξέρεις ότι στα πρώτα 5΄ παίρνουν το 90% του γάλακτος που χρειάζονται, οπότε μην ανησυχείς για την ώρα που κάθεται!
Όσες έχετε Facebook, μπείτε στο Breastfeeding Support Group. Είναι καλύτερο από την Ελληνική ομάδα θηλασμού, δυστυχώς για την Ελληνική ομάδα.
Πολύ πιο βοηθητικό και με λιγότερη επίκριση και άγχος. Έχω μάθει πάρα πολλά! 

Ναι για να βγαλω 100-130 μπορεί και μια ώρα να χρειαζομουν.Το swing είναι πολύ καλό αν αντλείς για ενα δύο γεύματα, δεν μπορεις να κάνεις αποκλειστικη αντληση/σιτιση τουλάχιστον ετσι καταλαβα εγω. Η κοπελα που  με εξυπηρετησε στη Medela ηταν πολύ καλή και κατατοπιστική σε ολα και παρα πολύ ευγενικη. Όσο μπορείς μην αγχώνεσαι, κι εγώ ειχα σκάσει τοσο πολύ τον πρώτο μήνα για το γάλα και τoν θηλασμό, ολο έκλαιγα και αισθανομουν χαλια και ανίκανη και τελικά ολα καλά.Το μετανιωσα που τις πρώτες εβδομάδες με το μωρό τις πέρασα έτσι ..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , depifish είπε:

Να ρωτησω επισης, στα αλματα π.χ. ατο 15-19 οταν λενε με κορυφωση τη 17, τι εννοουν; Κορυφωση της παρανοιας ή οτι οτι μαθουν το μαθαινουν τη 17η βδομαδα; 

Το καλό είναι ότι πήρες μια δεύτερη γνώμη. Κορύφωση εννοούν ότι πιο ανήσυχα από ποτέ ή και πιο ήρεμα από ποτέ (γιατί μερικά στα άλματα κάνουν μεγαλύτερους ύπνους), είναι την 17η.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...