Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Μπραβο σου που τα καταφερες!! Και μονο που πινει δικο σου, εστω και αντλημενο, αυτο εχει σημασια! Ηδη προσφερεις οτι καλυτερο και να εισαι περηφανη γι αυτο! Μακαρι να μπορουσα κι εγω να χρησιμοποιησω το θηλαστρο εστω να βγαζω οποτε δεν καθεται αλλα δυστυχως ειμαι στη κατηγορια που δεν μπορουν να βγαλουν με θηλαστρο. Να το πιεζω με το χερι και να πεταγεται, πολλες φορες και απο 4 διαφορετικα σημεια, να βαζω το θηλαστρο και να βγαζει μια σταγονα... Ηθελα να το σπασω! Και με νοσοκομειακο τα ιδια! Και μενα ενω ειχα ενημερωθει πολυ για το θηλασμο και πηγαινα ορεξατη για αποκλειστικο, στη κλινικη μου τα κανανε θαλασσα... Με αγχωσανε με τον ικτερο και ξεκινησα συμπληρωμα, δεν ηρθε καμια να νοιαστει να δει να κατσει να ασχοληθει αν το παιδι πιανει σωστα και εγω νομιζα οτι ετρωγε. Ουτε που να πιεσω για να δω αν εχω γαλα δεν ηξερα τελικα! Πιεζα τη θηλη εγω, και εβγαινε με το ζορι σταγονα, και ελεγα δεν εχω γαλα... Παρολαυτα παντα την εβαζα στο στηθος, επιανε οπως επιανε αλλα περισσοτερο πιπιλαγε τελικα γιατι καποια στιγμη την ειδα να καταπινει και τοτε καταλαβα οτι τοσο καιρο δεν επινε κανονικα γιατι δεν ειχα ξαναδει πως ηταν τελικα να καταπινει! Και καπου στο μηνα επαθε και συγχιση θηλων. Εφερα συμβουλο θηλασμου η οποια με καθοδηγησε πως να την τοποθετω, μου πε να παρω νοσοκομειακο να αντλω, και να δοκιμασω το sns για να ξεφυγω απο το μπιμπερο και να καθεται περισσοτερο στο στηθος. Στο καπακι ομως παθαινει ουρολοιμωξη η μικρη, αποδιοργανωθηκαμε τελειως, με το θηλαστρο εβγαζα 20ml στο 20λεπτο το πολυ, στο νοσοκομειο το sns ηταν πολυ δυσκολο να το χρησιμοποιησω (αλλα και στο σπιτι με δυσκολεψε γιατι αν δεν θελει να κατσει κανονικα, τρεχουν γαλατα, φευγουν σωληνακια... χαμος...) ασε... το ενα εμποδιο μετα το αλλο! Εντομεταξυ με τον υπνο ηταν και ειναι πααααρα πολυ ζορικη, να τσακωνομαι με τον αντρα μου γιατι δεν ηθελα να βαλουμε πιπιλα μηπως και σαμποταρει ακομα περισσοτερο το θηλασμο! (Πλεον μετα απο αυτο το αλμα ευγνωμονω τον εφευρετη της!!!) Παρολαυτα καταφερα και αυξησα την παραγωγη, καθε φορα την εβλεπα και ετρωγε και καταπινε, μεχρι που ηρθε αυτο το αλμα και παλι μας τα χαλασε... Αλλα πλεον το πηρα αποφαση οτι καποια στιγμη θα σταματησει ο θηλασμος, οσο και αν με στεναχωρει παρα πολυ αυτο, και μαλλον θα ειναι συντομα μετα απο τις τοσες ωρες που περνανε για να κατσει, αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως! Εκανα οτι μπορουσα! Στο επομενο - αν ερθει - θα ξερω! 

Κι εγω ετσι ακριβως στο μαιευτήριο με ικτερο κλπ κι εγω νομιζα αλλα ντ αλλων ... και το γαλα αργησε σχεδόν 15 μερες να έρθει κανονικά. Και ποσα άλλα, τελοσπαντων.Χιλια μπράβο που εχεις φτάσει μεχρι εδω, ειχα διαβάσει οταν μπήκατε νοσοκομείο και ειχατε πολλές δυσκολιες, ευχομαι ποτε ξανα!!! Εγω αυτό που βλεπω ειναι οτι η καθε μαμα πραγματικά προσπαθεί για το καλύτερο και αυτό μετράει, και κάποιες φορές μεσα σε αυτό νιωθουμε χαμένες, τουλάχιστον εγω κάποιες φορές έτσι το βιώνω αλλα φροντιζω να το ξεπερναω γρήγορα.

3 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Εγω θήλασα τη μεγάλη 9 μήνες αποκλειστικά. Με πααααρα πολλές δυσκολίες. Θήλαζε ασταμάτητα απ τις 7 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ. Αυτές τις ωρες ζήτημα να έβγαινε απ το στήθος 2 ωρες κ όχι συνεχόμενες εννοείται. Αλλα τωρα τον μπέμπη μόνο 10 μέρες. Θα ήθελα αλλά μου κόπηκε όταν μπήκε στ νεογνά. Τελοσπαντων. Όταν ακούω μαμα να λέει ότι έχει ήρεμο μωρό με τον θηλασμό πολύ χαίρομαι. Χίλια μπράβο σου δίνω κ πιο πολύ για όλο αυτό με το στήθος κ την αποστείρωση. Τι να πω? Εύγε!!!

Εσυ κ αν αξίζεις συγχαρητήρια που το έψαξες κ το προσπάθησες τόσο πολύ. Εσενα τουλάχιστον με την ουρολοιμωξη που έπαθε ήσασταν μαζί. Εμένα έκατσε μόνος του κ εκεί έχασα τη μπάλα. Έβγαζα με το θήλαστρο αλλά δεν είχε προλάβει να κατέβει καλα το γάλα κ έβγαζα ελάχιστο. 

Στενοχωρηθηκα πολύ αλλά κάποιες φορές παρηγοριεμαι που αν θήλαζα κ δεν καθόταν πολύ στο στήθος ή δεν έκανε πολλούς θηλασμους το 24ωρο(γιατί ακούω κ τέτοιες περιπτώσεις από μωράκια κ είναι μια χαρα κ βάρος παίρνουν κ όλα) θα αγχωνομουν περισσότερο μ το ήδη ιστορικό που έχουμε. 

Κ έτσι δοξαζω τον Θεό να είναι καλά το μωράκι μου κ ας πίνει κ φόρμουλα. 

 

Οπως τα λες, καλά να είναι τα μωράκια κι εμείς να τους δίνουμε οτι χρειάζονται και να τα χαιρόμαστε!!! Ειδικά εσείς  και η @depifishπου έχετε περάσει τόσα και τόσα είστε παράδειγμα!!! Ειναι τόσο ωραίο ομως να συζητας με άλλες μανουλες που καταλαβαίνουν!!! 

@depifish μηπως με το θηλαστρο δεν εχεις το σωστό μέγεθος χοάνης; Γιατί εμενα αυτη που ειχε το swing μου ηταν μικρή, μετά πριν παρω το νοσοκομεικο ειχα βαλει πολυ μεγαλη τελικά και η κοπελα στην medela με βοήθησε να βρω το σωστό και μέχρι να μου το στειλουν επειδή ειχα παρει ολα τα μεγέθη ακομα και στο swing με την σωστή ειδα αισθητή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Milena είπε:

Με πειραξε πάρα πολύ και συγκρινα τον εαυτό μου με ολες τις μαμάδες που τα κατάφερναν ειτε εύκολα ειτε δυσκολα και ενιωθα τοσο αχρηστη και αποτυχημένη.

Όποια πει ότι δε το έχει σκεφτεί αυτό, θα πει ψέματα! Όλες μας έχουμε νιώσει τύψεις με το θηλασμό, όλες. Όμως εσύ, κάνεις το πιο δύσκολο πράγμα!
Συγχαρητήρια♡

5 ώρες πρίν, depifish είπε:

στη κλινικη μου τα κανανε θαλασσα... Με αγχωσανε με τον ικτερο και ξεκινησα συμπληρωμα

Το ίδιο και εμένα, πήρα τον παιδίατρο έντρομη και του λέω ανέβηκε ο ίκτερος και δεν κάθεται στήθος, να δώσω ξένο;
Και μου λέει όχι, να βγάλεις με το θήλαστρο και να της δώσεις το δικό σου, αν δεν είχα αυτόν τον άνθρωπο, θα τα είχα παρατήσει.

5 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Αλλα τωρα τον μπέμπη μόνο 10 μέρες.

Μια σταγόνα να του είχες δώσει, θα ήταν αρκετό♡
Αυτό ξέρω! Όσο διαρκέσει είναι αρκετό! Μια ώρα, μια μέρα, ένα μήνα. Έτσι λέω στον εαυτό μου!

2 ώρες πρίν, Blondie 2020 είπε:

Κ εγω της nuk ειχα κ πηρσ dr brown με τις θηλες Ν2

Και εγώ αυτά έχω, @Roulaa@ μου είναι πολύ καλά μπιμπερό! 
Εμένα που ξέρεις τι θέμα είχα, άλλαξα θηλή και ανέβασε 40ml.

2 ώρες πρίν, Milena είπε:

μηπως με το θηλαστρο δεν εχεις το σωστό μέγεθος χοάνης; Γιατί εμενα αυτη που ειχε το swing μου ηταν μικρή, μετά πριν παρω το νοσοκομεικο ειχα βαλει πολυ μεγαλη τελικά και η κοπελα στην medela με βοήθησε να βρω το σωστό

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η χοάνη!
Εγώ αντλώ με 24mm, αλλά δεν είμαι πραγματικά σίγουρη!
Έχω δει τόσα βίντεο και ακόμα δεν ξέρω αν είναι η σωστή! Μήπως να πάρω και εγώ στη medela?
Βλέπω ότι είναι μέσα η ρώγα και ένα τμήμα από τη θηλαία άλω, οπότε μάλλον είναι η σωστή!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε?Εμείς σήμερα πολύ γκρίνια κ δεν έχει κοιμηθεί και καλά!!!!Μίλησα με την παιδίατρο μου έδωσε ένα χάπι για την παλινδρόμηση θά το ξεκινήσουμε αύριο το πρωί.Δεν σας κρύβω πως φοβάμαι να του το δώσω γιατί λέω κ αν δεν είναι παλινδρόμηση και του κάνει κακό?Εσείς τι δίνεται στα παιδάκια σας?Εντομεταξυ εψαξα να δω τι είναι κ πουθενά δεν έγραφε πως κάνει για μωρά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε?Εμείς σήμερα πολύ γκρίνια κ δεν έχει κοιμηθεί και καλά!!!!Μίλησα με την παιδίατρο μου έδωσε ένα χάπι για την παλινδρόμηση θά το ξεκινήσουμε αύριο το πρωί.Δεν σας κρύβω πως φοβάμαι να του το δώσω γιατί λέω κ αν δεν είναι παλινδρόμηση και του κάνει κακό?Εσείς τι δίνεται στα παιδάκια σας?Εντομεταξυ εψαξα να δω τι είναι κ πουθενά δεν έγραφε πως κάνει για μωρά

Νexium έδινα εγώ και έκανε καλή δουλειά, εσένα ποιο σου έδωσε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , itsathina είπε:

Όποια πει ότι δε το έχει σκεφτεί αυτό, θα πει ψέματα! Όλες μας έχουμε νιώσει τύψεις με το θηλασμό, όλες. Όμως εσύ, κάνεις το πιο δύσκολο πράγμα!
Συγχαρητήρια♡

Το ίδιο και εμένα, πήρα τον παιδίατρο έντρομη και του λέω ανέβηκε ο ίκτερος και δεν κάθεται στήθος, να δώσω ξένο;
Και μου λέει όχι, να βγάλεις με το θήλαστρο και να της δώσεις το δικό σου, αν δεν είχα αυτόν τον άνθρωπο, θα τα είχα παρατήσει.

Μια σταγόνα να του είχες δώσει, θα ήταν αρκετό♡
Αυτό ξέρω! Όσο διαρκέσει είναι αρκετό! Μια ώρα, μια μέρα, ένα μήνα. Έτσι λέω στον εαυτό μου!

Και εγώ αυτά έχω, @Roulaa@ μου είναι πολύ καλά μπιμπερό! 
Εμένα που ξέρεις τι θέμα είχα, άλλαξα θηλή και ανέβασε 40ml.

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η χοάνη!
Εγώ αντλώ με 24mm, αλλά δεν είμαι πραγματικά σίγουρη!
Έχω δει τόσα βίντεο και ακόμα δεν ξέρω αν είναι η σωστή! Μήπως να πάρω και εγώ στη medela?
Βλέπω ότι είναι μέσα η ρώγα και ένα τμήμα από τη θηλαία άλω, οπότε μάλλον είναι η σωστή!

Με στενό λαιμό έχεις ή φαρδύ? Φοβάμαι μήπως δε μου μπαίνουν στον αποστειρωτη αυτά. Αυτά που έχω είναι με στενό κ μπαίνουν 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Laprasol fas tap μας έδωσε ,μου είπε είναι μασομενα θα κόβω το μισό και θα το διαλύω είτε σε νερό ή σε φυσιολογικό ορό και θα το δίνω κάθε πρωί.Το δικό σας είναι σιρόπι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια...εύχομαι να είστε όλες καλά...εμείς αναρρωσαμε επιτέλους από την βρογχιολιτιδα...και ευτυχώς στο σπίτι μας...το προσπάθησα όμως πάρα πολύ..ακόμα κάνουμε στον νεφελοποιητη βέβαια κορτιζόνη αλλά για λίγες μέρες ακόμα ..

Ήθελα να σας πω όσο αφορά τον θηλασμό που συζητάτε μπράβο σε όσες το έχετε καταφέρει,σε όσες το προσπαθείτε ακόμα σε όσες δυσκολεύεστε ακόμα και σε όσες δεν τα κατάφεραν ...μια από αυτές που δεν τα κατάφεραν είμαι εγώ...λόγω αλλεργίας στην πρωτεινη γαλακτος ...με σωστή αποχή και όμως δεν καλυτερευε η κατάσταση...αποφάσισα λοιπόν να σταματήσω όχι γιατί κουράστηκα εγώ αλλά γτ είχα ένα μωρό πολύ ταλαιπωρημένο με πολλές διάρροιες σπυριά σε όλο του το σώμα κολικούς και πολλά άλλα ..ακόμα δεν νιώθω καλά που έπρεπε να σταματήσω...που δεν πήγαν όλα όπως ήθελα ..κοιτάω το στήθος μου άδειο και κάτι με πιάνει...δύο μήνες το πάλεψα... αποκλειστικά με μόνο ένα μπουκάλι το βράδυ ..αλλά δεν μας βγηκε...μετά την κοιτάω και λέω τι?δεν είμαι σωστή μάνα?δεν αξίζω ένα μπράβο για όλη μου την προσπάθεια?πρέπει να ακούω κρητικές του τύπου αν ήθελα θα το συνέχιζα η θα το προσπαθούσα κι άλλο?μπράβο σε όλες σας...η κάθε μία πράττει όπως εκείνη σωστά νομίζει...το ίδιο και με τις τροφές ..εμάς ο παιδίατρος θα τα αρχίσει σε δέκα μέρες που θα είμαστε 4μηνων...άλλοι τα αρχίζουν έξι μηνών ..τους κάνει κακούς παιδιάτρους?όχι ..κοιτάμε συνέχεια τις ανασφάλειες μας και δεν χαιρόμαστε την κάθε στιγμή τους...προσωπικά με εμένα αυτό συμβαίνει...κ μετά σκεφτομαι ότι αυτές οι στιγμές δεν ξανά γυρνάνε...κάθε τι που κάνουν την μέρα την επόμενη θα έχει τελειώσει....και θα μου λείψουν πολύ αυτές οι στιγμές γτ ίσως δεν καταφέρω να ξανά κάνω παιδάκι καθώς δυσκολεύτηκα πολύ για το πρώτο ....εύχομαι να ζείτε το κάθε λεπτό με τα ζουζούνια σας...όλες μας δλδ...σαν να μην υπάρχει αύριο...

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια...εύχομαι να είστε όλες καλά...εμείς αναρρωσαμε επιτέλους από την βρογχιολιτιδα...και ευτυχώς στο σπίτι μας...το προσπάθησα όμως πάρα πολύ..ακόμα κάνουμε στον νεφελοποιητη βέβαια κορτιζόνη αλλά για λίγες μέρες ακόμα ..

Ήθελα να σας πω όσο αφορά τον θηλασμό που συζητάτε μπράβο σε όσες το έχετε καταφέρει,σε όσες το προσπαθείτε ακόμα σε όσες δυσκολεύεστε ακόμα και σε όσες δεν τα κατάφεραν ...μια από αυτές που δεν τα κατάφεραν είμαι εγώ...λόγω αλλεργίας στην πρωτεινη γαλακτος ...με σωστή αποχή και όμως δεν καλυτερευε η κατάσταση...αποφάσισα λοιπόν να σταματήσω όχι γιατί κουράστηκα εγώ αλλά γτ είχα ένα μωρό πολύ ταλαιπωρημένο με πολλές διάρροιες σπυριά σε όλο του το σώμα κολικούς και πολλά άλλα ..ακόμα δεν νιώθω καλά που έπρεπε να σταματήσω...που δεν πήγαν όλα όπως ήθελα ..κοιτάω το στήθος μου άδειο και κάτι με πιάνει...δύο μήνες το πάλεψα... αποκλειστικά με μόνο ένα μπουκάλι το βράδυ ..αλλά δεν μας βγηκε...μετά την κοιτάω και λέω τι?δεν είμαι σωστή μάνα?δεν αξίζω ένα μπράβο για όλη μου την προσπάθεια?πρέπει να ακούω κρητικές του τύπου αν ήθελα θα το συνέχιζα η θα το προσπαθούσα κι άλλο?μπράβο σε όλες σας...η κάθε μία πράττει όπως εκείνη σωστά νομίζει...το ίδιο και με τις τροφές ..εμάς ο παιδίατρος θα τα αρχίσει σε δέκα μέρες που θα είμαστε 4μηνων...άλλοι τα αρχίζουν έξι μηνών ..τους κάνει κακούς παιδιάτρους?όχι ..κοιτάμε συνέχεια τις ανασφάλειες μας και δεν χαιρόμαστε την κάθε στιγμή τους...προσωπικά με εμένα αυτό συμβαίνει...κ μετά σκεφτομαι ότι αυτές οι στιγμές δεν ξανά γυρνάνε...κάθε τι που κάνουν την μέρα την επόμενη θα έχει τελειώσει....και θα μου λείψουν πολύ αυτές οι στιγμές γτ ίσως δεν καταφέρω να ξανά κάνω παιδάκι καθώς δυσκολεύτηκα πολύ για το πρώτο ....εύχομαι να ζείτε το κάθε λεπτό με τα ζουζούνια σας...όλες μας δλδ...σαν να μην υπάρχει αύριο...

 

Δεν θα έπρεπε να στεναχωριέσαι δεν μας κάνει καλύτερες μαμάδες εμάς που θηλαζουμε ,το παν είναι να είναι καλά τα παιδάκια μας και η κάθε μαμά θα κάνει το καλύτερο για το παιδάκι της.Εμενα είναι το 4ο παιδάκι μου είπα θα θηλάσω αν μπορέσω δεν θα καθήσω να σκάσω μέχρι στιγμής θηλάζω όσο μπορώ.Και εμένα η τρίτη μου κόρη μπήκε από τον 4ο στις τροφές οι άλλες στον 5ο ανάλογα το κάθε παιδί.Ευχομαι περαστικά και να είναι το τελευταίο !!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια...εύχομαι να είστε όλες καλά...εμείς αναρρωσαμε επιτέλους από την βρογχιολιτιδα...και ευτυχώς στο σπίτι μας...το προσπάθησα όμως πάρα πολύ..ακόμα κάνουμε στον νεφελοποιητη βέβαια κορτιζόνη αλλά για λίγες μέρες ακόμα ..

Ήθελα να σας πω όσο αφορά τον θηλασμό που συζητάτε μπράβο σε όσες το έχετε καταφέρει,σε όσες το προσπαθείτε ακόμα σε όσες δυσκολεύεστε ακόμα και σε όσες δεν τα κατάφεραν ...μια από αυτές που δεν τα κατάφεραν είμαι εγώ...λόγω αλλεργίας στην πρωτεινη γαλακτος ...με σωστή αποχή και όμως δεν καλυτερευε η κατάσταση...αποφάσισα λοιπόν να σταματήσω όχι γιατί κουράστηκα εγώ αλλά γτ είχα ένα μωρό πολύ ταλαιπωρημένο με πολλές διάρροιες σπυριά σε όλο του το σώμα κολικούς και πολλά άλλα ..ακόμα δεν νιώθω καλά που έπρεπε να σταματήσω...που δεν πήγαν όλα όπως ήθελα ..κοιτάω το στήθος μου άδειο και κάτι με πιάνει...δύο μήνες το πάλεψα... αποκλειστικά με μόνο ένα μπουκάλι το βράδυ ..αλλά δεν μας βγηκε...μετά την κοιτάω και λέω τι?δεν είμαι σωστή μάνα?δεν αξίζω ένα μπράβο για όλη μου την προσπάθεια?πρέπει να ακούω κρητικές του τύπου αν ήθελα θα το συνέχιζα η θα το προσπαθούσα κι άλλο?μπράβο σε όλες σας...η κάθε μία πράττει όπως εκείνη σωστά νομίζει...το ίδιο και με τις τροφές ..εμάς ο παιδίατρος θα τα αρχίσει σε δέκα μέρες που θα είμαστε 4μηνων...άλλοι τα αρχίζουν έξι μηνών ..τους κάνει κακούς παιδιάτρους?όχι ..κοιτάμε συνέχεια τις ανασφάλειες μας και δεν χαιρόμαστε την κάθε στιγμή τους...προσωπικά με εμένα αυτό συμβαίνει...κ μετά σκεφτομαι ότι αυτές οι στιγμές δεν ξανά γυρνάνε...κάθε τι που κάνουν την μέρα την επόμενη θα έχει τελειώσει....και θα μου λείψουν πολύ αυτές οι στιγμές γτ ίσως δεν καταφέρω να ξανά κάνω παιδάκι καθώς δυσκολεύτηκα πολύ για το πρώτο ....εύχομαι να ζείτε το κάθε λεπτό με τα ζουζούνια σας...όλες μας δλδ...σαν να μην υπάρχει αύριο...

 

Κι εγω το ίδιο σκεφτηκα και εβαλα τελος στα κλάματα για το θηλασμό, ο πρώτος μηνας που ειναι τόσο μοναδικός περασε με ενα μονιμο αγχος και κλαμα και απογοήτευση και τύψεις, συν τη δικη μου ανάρρωση που ηταν πολυ δυσκολη λογω ιστορικού που έχω κλπ. Εννοείται πως εισαι μια υπέροχη μαμά και πως δίνεις τα πάντα καθε λεπτό και σου αξίζουν συγχαρητήρια!!!

 

πρίν από 27 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Με στενό λαιμό έχεις ή φαρδύ? Φοβάμαι μήπως δε μου μπαίνουν στον αποστειρωτη αυτά. Αυτά που έχω είναι με στενό κ μπαίνουν 

Εγω στον δικό μου αποστειρωτη  εβγαλα τον οδηγό για τα μπιμπερο για να μπορω να βαζω μαζι και τα εξαρτηματα του θηλαστρου και τα μπουκαλάκια αποθήκευσης γάλακτος.

 

@itsathinaΑφου εφαρμοζει έτσι η χοανη ειναι το σωστό μέγεθος, κι εμενα ετσι με καθοδηγησε η κοπελα στη Medela.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια...εύχομαι να είστε όλες καλά...εμείς αναρρωσαμε επιτέλους από την βρογχιολιτιδα...και ευτυχώς στο σπίτι μας...το προσπάθησα όμως πάρα πολύ..ακόμα κάνουμε στον νεφελοποιητη βέβαια κορτιζόνη αλλά για λίγες μέρες ακόμα ..

Ήθελα να σας πω όσο αφορά τον θηλασμό που συζητάτε μπράβο σε όσες το έχετε καταφέρει,σε όσες το προσπαθείτε ακόμα σε όσες δυσκολεύεστε ακόμα και σε όσες δεν τα κατάφεραν ...μια από αυτές που δεν τα κατάφεραν είμαι εγώ...λόγω αλλεργίας στην πρωτεινη γαλακτος ...με σωστή αποχή και όμως δεν καλυτερευε η κατάσταση...αποφάσισα λοιπόν να σταματήσω όχι γιατί κουράστηκα εγώ αλλά γτ είχα ένα μωρό πολύ ταλαιπωρημένο με πολλές διάρροιες σπυριά σε όλο του το σώμα κολικούς και πολλά άλλα ..ακόμα δεν νιώθω καλά που έπρεπε να σταματήσω...που δεν πήγαν όλα όπως ήθελα ..κοιτάω το στήθος μου άδειο και κάτι με πιάνει...δύο μήνες το πάλεψα... αποκλειστικά με μόνο ένα μπουκάλι το βράδυ ..αλλά δεν μας βγηκε...μετά την κοιτάω και λέω τι?δεν είμαι σωστή μάνα?δεν αξίζω ένα μπράβο για όλη μου την προσπάθεια?πρέπει να ακούω κρητικές του τύπου αν ήθελα θα το συνέχιζα η θα το προσπαθούσα κι άλλο?μπράβο σε όλες σας...η κάθε μία πράττει όπως εκείνη σωστά νομίζει...το ίδιο και με τις τροφές ..εμάς ο παιδίατρος θα τα αρχίσει σε δέκα μέρες που θα είμαστε 4μηνων...άλλοι τα αρχίζουν έξι μηνών ..τους κάνει κακούς παιδιάτρους?όχι ..κοιτάμε συνέχεια τις ανασφάλειες μας και δεν χαιρόμαστε την κάθε στιγμή τους...προσωπικά με εμένα αυτό συμβαίνει...κ μετά σκεφτομαι ότι αυτές οι στιγμές δεν ξανά γυρνάνε...κάθε τι που κάνουν την μέρα την επόμενη θα έχει τελειώσει....και θα μου λείψουν πολύ αυτές οι στιγμές γτ ίσως δεν καταφέρω να ξανά κάνω παιδάκι καθώς δυσκολεύτηκα πολύ για το πρώτο ....εύχομαι να ζείτε το κάθε λεπτό με τα ζουζούνια σας...όλες μας δλδ...σαν να μην υπάρχει αύριο...

 

Τέλεια!! Θα είσαι η 1η που θα ξεκινήσει στερεές.  Θα περιμένω νέα σας πως τα πήγατε. Κ εγώ στη μεγάλη 4μηνων μπήκαμε στις στερεές. Τωρα δε ξέρω πότε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ πολύ όλες...κάπου διάβασα ότι το σωστό είναι να μην τα αλέθουμε... ισχύει?το έχει κάνει κάποια κοπέλα?δλδ το μήλο που είναι επικίνδυνο δεν το αλέθουν?έχω μπερδευτεί..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ όλες...κάπου διάβασα ότι το σωστό είναι να μην τα αλέθουμε... ισχύει?το έχει κάνει κάποια κοπέλα?δλδ το μήλο που είναι επικίνδυνο δεν το αλέθουν?έχω μπερδευτεί..

Δεν ξερω αν λες για baby led weaning.Το μηλο βρασμένο πιστεύω εννοουν οχι αλεσμένο. Πάντως οταν έρθει η στιγμή να ξεκινησω το σκέφτομαι πολύ κι εγώ. Ισως ενα συνδυασμό, δεν ξερω τα ψαχνω πολυ . Σίγουρα δεν πρόκειται να δωσω ρυζαλευρα/κρέμες κλπ οτι κι αν πει η παιδίατρος γιατί πρώτον δεν θέλω τη ζάχαρη με τιποτα, και απο οσο εχω καταλαβει πιο πολύ ειναι για θερμίδες. Στο μυαλό μου το εχω ως εξης απλα να εισαγω τροφές και οχι να αρχισω να αντικαθιστω γεύματα. Και σιγα σιγα θα γίνει και αυτό. Βέβαια μπορεί εγω να το σκέφτομαι έτσι και το μωρό να μην θέλει θα δείξει. Ανυπομονώ να έρθει η στιγμή!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Milena είπε:

Δεν ξερω αν λες για baby led weaning.Το μηλο βρασμένο πιστεύω εννοουν οχι αλεσμένο. Πάντως οταν έρθει η στιγμή να ξεκινησω το σκέφτομαι πολύ κι εγώ. Ισως ενα συνδυασμό, δεν ξερω τα ψαχνω πολυ . Σίγουρα δεν πρόκειται να δωσω ρυζαλευρα/κρέμες κλπ οτι κι αν πει η παιδίατρος γιατί πρώτον δεν θέλω τη ζάχαρη με τιποτα, και απο οσο εχω καταλαβει πιο πολύ ειναι για θερμίδες. Στο μυαλό μου το εχω ως εξης απλα να εισαγω τροφές και οχι να αρχισω να αντικαθιστω γεύματα. Και σιγα σιγα θα γίνει και αυτό. Βέβαια μπορεί εγω να το σκέφτομαι έτσι και το μωρό να μην θέλει θα δείξει. Ανυπομονώ να έρθει η στιγμή!!

Κ εγώ ανυπομονώ να σου πω την αλήθεια. Αλλα κ πάλι δύσκολο είναι. Κάθε αρχή κ δύσκολη είναι. Θυμάμαι κ στη μεγάλη αγχωνομουν που δεν έτρωγε φρούτοκρεμα κ έπρεπε να ξεκινήσω δουλειά κ θα έμενε νηστικό το παιδί έλεγα. Επειδή θήλαζα αλλά δεν είχα τόσο για να κάνω τράπεζα. 

Κ εγώ φοβάμαι να δώσω κομμάτια θα τα αλεθω. Ναι βρασμένο το μήλο αλλά κ εκεί χάνει μερικά συστατικά. 

Κ εγώ με φρούτα θέλω να ξεκινήσω κ όχι με έτοιμες κρέμες. Ήδη έχει πάρει πολύ ζάχαρη απ τη φόρμουλα ας μη δώσω κ άλλη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Milena said:

!!! @depifish μηπως με το θηλαστρο δεν εχεις το σωστό μέγεθος χοάνης; Γιατί εμενα αυτη που ειχε το swing μου ηταν μικρή, μετά πριν παρω το νοσοκομεικο ειχα βαλει πολυ μεγαλη τελικά και η κοπελα στην medela με βοήθησε να βρω το σωστό και μέχρι να μου το στειλουν επειδή ειχα παρει ολα τα μεγέθη ακομα και στο swing με την σωστή ειδα αισθητή διαφορά.

Νοικιασα νοσοκομειακο καο απλα μου δωσανε την default χοανη, την 25. Προσπαθουσα κι εγω, τραβαγα, τραβαγα... τιποτα... 20...30... το πολυ 40ml και απο τα δυο! Ειχα απογοητευτει παρα πολυ! Τη μερα που το νοικιασα μπηκαμε και νοσοκομειο, σκεφτηκα ισως το αγχος και η ταλαιπωρια να εχουν ελαττωσει τη παραγωγη. Γυρναμε σπιτι, ξαναπροσπαθω. Παιρνω αποφαση και το παω στο μαγαζι που το νοικιασα να δουν τι κανω λαθος ή αν υπαρχει ελαττωμα. Το σαινι που μου το νοικιασε, μου λεει για τη χοανη, οτι θα πρεπει λεει να καλυπτει οοοοοολη τη θηλαια αλω + 1εκατοστο ακομα δερμα!!!! Αρα λεει θελω μεγαλυτερη. Εγω εντωμεταξυ ενοιωθα οτι θελω μικροτερη και οχι μεγαλυτερη. Παραγγελνω μεγαλυτερη 27εκ. Μια βδομαδα να ρθει... Δοκιμαζει... τιποτα! Απελπισμενη παιρνω το μηχανημα και παω στη συμβουλο θηλασμου και της δειχνω τις χοανες οπου η κοπελια μου πε οτι θελω μικροτερη οπως ακριβως υπολογιζα δηλαδη. Ειχα δανειστει και το swing της medela και αρχικα παραγγειλα μια χοανη 21. Δοκιμασα και παλι τιποτα. Την προσαρμοσα και στο νοσοκομειακο για να δω αλλα καμια διαφορα. Το ιδανικο για μενα θα ηταν το 20, αλλα δεν υπαρχει. Θα πρεπει να μπαινωβγαζω συνεχεια το στηθος για να καταφερει να πιασει ωστε να βγει γαλα και δεν τα καταφερνω παντα... Ισως εχω τη πιο μικρη θηλη του κοσμου! Τι να πω...

1 hour ago, Dimitra93 said:

Καλησπέρα σας κορίτσια...εύχομαι να είστε όλες καλά...εμείς αναρρωσαμε επιτέλους από την βρογχιολιτιδα...και ευτυχώς στο σπίτι μας...το προσπάθησα όμως πάρα πολύ..ακόμα κάνουμε στον νεφελοποιητη βέβαια κορτιζόνη αλλά για λίγες μέρες ακόμα ..

Ήθελα να σας πω όσο αφορά τον θηλασμό που συζητάτε μπράβο σε όσες το έχετε καταφέρει,σε όσες το προσπαθείτε ακόμα σε όσες δυσκολεύεστε ακόμα και σε όσες δεν τα κατάφεραν ...μια από αυτές που δεν τα κατάφεραν είμαι εγώ...λόγω αλλεργίας στην πρωτεινη γαλακτος ...με σωστή αποχή και όμως δεν καλυτερευε η κατάσταση...αποφάσισα λοιπόν να σταματήσω όχι γιατί κουράστηκα εγώ αλλά γτ είχα ένα μωρό πολύ ταλαιπωρημένο με πολλές διάρροιες σπυριά σε όλο του το σώμα κολικούς και πολλά άλλα ..ακόμα δεν νιώθω καλά που έπρεπε να σταματήσω...που δεν πήγαν όλα όπως ήθελα ..κοιτάω το στήθος μου άδειο και κάτι με πιάνει...δύο μήνες το πάλεψα... αποκλειστικά με μόνο ένα μπουκάλι το βράδυ ..αλλά δεν μας βγηκε...μετά την κοιτάω και λέω τι?δεν είμαι σωστή μάνα?δεν αξίζω ένα μπράβο για όλη μου την προσπάθεια?πρέπει να ακούω κρητικές του τύπου αν ήθελα θα το συνέχιζα η θα το προσπαθούσα κι άλλο?μπράβο σε όλες σας...η κάθε μία πράττει όπως εκείνη σωστά νομίζει...το ίδιο και με τις τροφές ..εμάς ο παιδίατρος θα τα αρχίσει σε δέκα μέρες που θα είμαστε 4μηνων...άλλοι τα αρχίζουν έξι μηνών ..τους κάνει κακούς παιδιάτρους?όχι ..κοιτάμε συνέχεια τις ανασφάλειες μας και δεν χαιρόμαστε την κάθε στιγμή τους...προσωπικά με εμένα αυτό συμβαίνει...κ μετά σκεφτομαι ότι αυτές οι στιγμές δεν ξανά γυρνάνε...κάθε τι που κάνουν την μέρα την επόμενη θα έχει τελειώσει....και θα μου λείψουν πολύ αυτές οι στιγμές γτ ίσως δεν καταφέρω να ξανά κάνω παιδάκι καθώς δυσκολεύτηκα πολύ για το πρώτο ....εύχομαι να ζείτε το κάθε λεπτό με τα ζουζούνια σας...όλες μας δλδ...σαν να μην υπάρχει αύριο...

 

Κοριτσι μου εισαι μια καταπληκτικη μανουλα! Οι καλες μανουλες ειναι αυτες που κανουν οτι μπορουν και οτι θεωρουν καλυτερο για τα μικρα τους! Που προσφερουν την αγκαλια τους, τη ζεστασια τους και την αγαπη τους. Και οχι αν θηλαζουν ή οχι. Ακομα και αυτο που εκανες, να σταματησεις το θηλασμο γιατι θεωρουσες οτι αυτο ηταν καλυτερο για το μικρο σου και για να σταματησει κι αυτο να ταλαιπωρειται, δεν ειναι καθολου ευκολο ψυχολογικα. Εδω εγω που θα γυρισω στη δουλεια σε 10 μερες, σκεφτομαι οτι επειδη δεν θα μπορω να βγαζω με το θηλαστρο αναγκαστικα θα μειωθει η παραγωγη μου με τοσες ωρες που θα λειπω και σιγα σιγα θα κοπει, και κοντευω να πεσω σε καταθλιψη! Αλλα ειναι αληθεια οτι η μικρη κοντευει 4 μηνων και εχω χασει τοσες ομορφες στιγμες με τα αγχη και τις βλακειες... Και επειδη κι εγω δεν ξερω αν θα καταφερω για δευτερο ξερω οτι δεν θα τις ξαναζησω! Φαντασου οτι προσπαθω να θυμηθω πως ηταν ο πρωτος μηνας μετα που γυρισαμε απο τη κλινικη και δεν θυμαμαι! Δεν θυμαμαι πως περνουσαμε τη μερα μας και πως ηταν! Ισως φταιει και η μεγαλη ελειψη υπνου βεβαια...  

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , depifish είπε:

Νοικιασα νοσοκομειακο καο απλα μου δωσανε την default χοανη, την 25. Προσπαθουσα κι εγω, τραβαγα, τραβαγα... τιποτα... 20...30... το πολυ 40ml και απο τα δυο! Ειχα απογοητευτει παρα πολυ! Τη μερα που το νοικιασα μπηκαμε και νοσοκομειο, σκεφτηκα ισως το αγχος και η ταλαιπωρια να εχουν ελαττωσει τη παραγωγη. Γυρναμε σπιτι, ξαναπροσπαθω. Παιρνω αποφαση και το παω στο μαγαζι που το νοικιασα να δουν τι κανω λαθος ή αν υπαρχει ελαττωμα. Το σαινι που μου το νοικιασε, μου λεει για τη χοανη, οτι θα πρεπει λεει να καλυπτει οοοοοολη τη θηλαια αλω + 1εκατοστο ακομα δερμα!!!! Αρα λεει θελω μεγαλυτερη. Εγω εντωμεταξυ ενοιωθα οτι θελω μικροτερη και οχι μεγαλυτερη. Παραγγελνω μεγαλυτερη 27εκ. Μια βδομαδα να ρθει... Δοκιμαζει... τιποτα! Απελπισμενη παιρνω το μηχανημα και παω στη συμβουλο θηλασμου και της δειχνω τις χοανες οπου η κοπελια μου πε οτι θελω μικροτερη οπως ακριβως υπολογιζα δηλαδη. Ειχα δανειστει και το swing της medela και αρχικα παραγγειλα μια χοανη 21. Δοκιμασα και παλι τιποτα. Την προσαρμοσα και στο νοσοκομειακο για να δω αλλα καμια διαφορα. Το ιδανικο για μενα θα ηταν το 20, αλλα δεν υπαρχει. Θα πρεπει να μπαινωβγαζω συνεχεια το στηθος για να καταφερει να πιασει ωστε να βγει γαλα και δεν τα καταφερνω παντα... Ισως εχω τη πιο μικρη θηλη του κοσμου! Τι να πω...

Κοριτσι μου εισαι μια καταπληκτικη μανουλα! Οι καλες μανουλες ειναι αυτες που κανουν οτι μπορουν και οτι θεωρουν καλυτερο για τα μικρα τους! Που προσφερουν την αγκαλια τους, τη ζεστασια τους και την αγαπη τους. Και οχι αν θηλαζουν ή οχι. Ακομα και αυτο που εκανες, να σταματησεις το θηλασμο γιατι θεωρουσες οτι αυτο ηταν καλυτερο για το μικρο σου και για να σταματησει κι αυτο να ταλαιπωρειται, δεν ειναι καθολου ευκολο ψυχολογικα. Εδω εγω που θα γυρισω στη δουλεια σε 10 μερες, σκεφτομαι οτι επειδη δεν θα μπορω να βγαζω με το θηλαστρο αναγκαστικα θα μειωθει η παραγωγη μου με τοσες ωρες που θα λειπω και σιγα σιγα θα κοπει, και κοντευω να πεσω σε καταθλιψη! Αλλα ειναι αληθεια οτι η μικρη κοντευει 4 μηνων και εχω χασει τοσες ομορφες στιγμες με τα αγχη και τις βλακειες... Και επειδη κι εγω δεν ξερω αν θα καταφερω για δευτερο ξερω οτι δεν θα τις ξαναζησω! Φαντασου οτι προσπαθω να θυμηθω πως ηταν ο πρωτος μηνας μετα που γυρισαμε απο τη κλινικη και δεν θυμαμαι! Δεν θυμαμαι πως περνουσαμε τη μερα μας και πως ηταν! Ισως φταιει και η μεγαλη ελειψη υπνου βεβαια...  

Φταίει το άγχος που μας κυριεύει.  Θα γυρίσεις τόσο γρήγορα ε? Πως σ φαίνεται που θα επιστρέψεις? Εγώ το Πάσχα θα ξαναπάω  κ τα συναισθήματά ανάμεικτα. Μέχρι τότε θα έχουμε μπει κ στις τροφές. 

Μη λες έτσι για 2ο. Θα τα καταφέρεις. Δυσκολεύτηκες να μείνεις? Εγώ στη μεγάλη έκανα 5 μήνες συστηματικά κ στν 6ο την έπιασα. Τώρα σχεδόν 1μιση χρόνο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...