Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

1 hour ago, Ntepaki22 said:

Ακόμα δεν μπορούν να επικοινωνήσουν και το κλάμα σίγουρα κάτι θα δείχνει..  μπορεί απλά εκείνη την στιγμή να την πόνεσε η κοιλίτσα της... Τώρα ξεκινάνε και τα δοντακια... Με τα ούλα να πρήζονται.. Πράγματι αυτό είναι πολύ γλυκό!! Να ξέρεις όμως και εμένα που δεν έχει σύγχιση μου το κάνει αυτό αν είναι κουρασμένη ή πολύ πεινασμένη... Δεν πιάνει πάντα... Παρόλα αυτά μην κατηγορείς τον εαυτό σου... Αυτό έκανα στην πρώτη μου.. ότι και να της συνέβαινε ένιωθα πως έφταιγα εγώ κ το γάλα μου... Πόσες φορές και αυτή ταίριαζε στο στήθος δεν μπορείς να φανταστείς..  τοσες που έβαζα τα κλάματα κ εγώ κάποιες... 

Βέβαια τώρα την βλέπω ένα ανθρωπάκι με άποψη 86 εκ και κοντά 12 κιλά... Η μεγάλη δεν είχε πιει καθόλου από μπουκάλι γιατί φοβόμουν για την σύγχιση που άκουγα. Στην δεύτερη έδινα αν θυμάσαι που τα λέγαμε κοντά ένα μήνα με μπουκάλι... Οπότε δεν ξέρω αν όντως ισχύει η σύγχυση θηλών ή απλά τα νεύρα των μωρών μας...

Εγω ως συγχιση θηλων αντιλαμβανομαι οταν παει να πιασει το στηθος, το βαζει στο στομα, αλλα καπως μαλλον δεν βαζει σωστα τη γλωσσα και ειναι σαν να εχει πιασει ενα μπαλονι και της γλιστρα. Σαν να ξεχνα πως να πιασει γιατι η θηλη του μπιμπερο ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο τη δικη μου. Αλλα ναι, οταν απλα δεν προσπαθει καθολου θεωρω οτι ισως οντως απλα να ειναι τα νευρα τους και το δεν-ξερω-τι-μου-φταιει και δεν-με-χωραει-ο-τοπος! Ειδικα τις τελευταιες δυο βδομαδες που υποψιαζομαι οτι ειμαστε στο αλμα 15-19 η δικη μου ειναι η ακριβως αυτο το δεν με χωραει ο τοπος! Οπως και να τη πιασεις, οπου και να τη βαλεις, σκουζει, γκρινιαζει, μουρμουριζει, κλαιει! Απαπα... 

Κοριτσια οι υπολοιπες εχετε μπει σε αυτο το αλμα το 15-19 να μου πειτε πως συμπεριφερονται τα μικρακια σας;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ η αλήθεια είναι ότι την κρυάδα την τρως με το πρώτο... Εκεί είναι που ξεβολευεσαι από τις συνήθειες που είχες πριν... Όπως ο σωστός ύπνος ή να μην ανησυχείς συνέχεια για τα πάντα... Μετά είτε ένα είτε δύο το ίδιο φαίνεται... Χαχαχα... Στην πρώτη μου κόρη έλεγα έτσι θα είναι η ζωή μου από εδώ και πέρα; Ένα μωρό πολύ απαιτητικό κ δύσκολο... Τα είχα δει όλα... Ενώ η δεύτερη είναι άλλο μωρό... Την αφήνεις κάπου κοιμάται μόνη τής... Καμία σχέση...

Αχ μου θύμησες τα δικά μου έτσι κ εμένα η πρώτη μου κόρη ένα παιδί πολύ ζωηρό και απαιτητικο από την ώρα που γεννήθηκε μέχρι και τώρα που είναι 16,η μεσαία μου παιδί κουμπί την έλεγα έτσι σαν την δικιά σου όπου την έβαζα βολεύοταν αφού δεν έκλαιγε σχεδόν ποτέ σχεδόν αμέσως και χωρίς να το πάρω χαμπάρι μένω έγκυος στην τρίτη μου κόρη έχουν 14 μήνες διάφορα ,τον ίδιο έλεγα κ εγώ ότι δεν τυχαίνει!!!!Τώρα ήρθε ο μπέμπης μετά από 12 χρόνια και ενώ είχα πει ότι δεν θα κάνω άλλο παιδί ,ήρθε με μια μόνο επαφή εκείνο τον μην γιατί δουλευα πολύ εκείνο τον καιρο(και αυτή όχι ολοκληρωμένη καταλαβαίνεις τι εννοώ. ).Μην ανχωνεσαι είναι πολύ πιο εύκολα όταν είναι κοντά κοντά μεγαλώνουν μαζί!!!

πρίν από 40 λεπτά , depifish είπε:

Εγω ως συγχιση θηλων αντιλαμβανομαι οταν παει να πιασει το στηθος, το βαζει στο στομα, αλλα καπως μαλλον δεν βαζει σωστα τη γλωσσα και ειναι σαν να εχει πιασει ενα μπαλονι και της γλιστρα. Σαν να ξεχνα πως να πιασει γιατι η θηλη του μπιμπερο ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο τη δικη μου. Αλλα ναι, οταν απλα δεν προσπαθει καθολου θεωρω οτι ισως οντως απλα να ειναι τα νευρα τους και το δεν-ξερω-τι-μου-φταιει και δεν-με-χωραει-ο-τοπος! Ειδικα τις τελευταιες δυο βδομαδες που υποψιαζομαι οτι ειμαστε στο αλμα 15-19 η δικη μου ειναι η ακριβως αυτο το δεν με χωραει ο τοπος! Οπως και να τη πιασεις, οπου και να τη βαλεις, σκουζει, γκρινιαζει, μουρμουριζει, κλαιει! Απαπα... 

Κοριτσια οι υπολοιπες εχετε μπει σε αυτο το αλμα το 15-19 να μου πειτε πως συμπεριφερονται τα μικρακια σας;

Τι να σου πω και εγω έχω μπερδευτεί με αυτά τα άλματα ,ο μπέμπης είναι 12 βδομάδων ,και έχω μπερδευτεί παααρα πολύ αν όλο αυτό που μου κάνει είναι άλμα ή πονάει κάπου.Σημερα δεν είχαμε κλάμα μετά τα γεύματα μόνο το ότι ρευετε συνέχεια,γενικά ήταν πιο ήρεμος έκλαψε πολύ όταν τον εβγαλα έξω βόλτα κ γυρίσαμε αμέσως .Εκει που θέλω να πάρω την παιδίατρο να της πω μήπως έχει παλινδρόμηση ήρεμη .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, βιολετα3 said:

Αχ μου θύμησες τα δικά μου έτσι κ εμένα η πρώτη μου κόρη ένα παιδί πολύ ζωηρό και απαιτητικο από την ώρα που γεννήθηκε μέχρι και τώρα που είναι 16,η μεσαία μου παιδί κουμπί την έλεγα έτσι σαν την δικιά σου όπου την έβαζα βολεύοταν αφού δεν έκλαιγε σχεδόν ποτέ σχεδόν αμέσως και χωρίς να το πάρω χαμπάρι μένω έγκυος στην τρίτη μου κόρη έχουν 14 μήνες διάφορα ,τον ίδιο έλεγα κ εγώ ότι δεν τυχαίνει!!!!Τώρα ήρθε ο μπέμπης μετά από 12 χρόνια και ενώ είχα πει ότι δεν θα κάνω άλλο παιδί ,ήρθε με μια μόνο επαφή εκείνο τον μην γιατί δουλευα πολύ εκείνο τον καιρο(και αυτή όχι ολοκληρωμένη καταλαβαίνεις τι εννοώ. ).Μην ανχωνεσαι είναι πολύ πιο εύκολα όταν είναι κοντά κοντά μεγαλώνουν μαζί!!!

Τι να σου πω και εγω έχω μπερδευτεί με αυτά τα άλματα ,ο μπέμπης είναι 12 βδομάδων ,και έχω μπερδευτεί παααρα πολύ αν όλο αυτό που μου κάνει είναι άλμα ή πονάει κάπου.Σημερα δεν είχαμε κλάμα μετά τα γεύματα μόνο το ότι ρευετε συνέχεια,γενικά ήταν πιο ήρεμος έκλαψε πολύ όταν τον εβγαλα έξω βόλτα κ γυρίσαμε αμέσως .Εκει που θέλω να πάρω την παιδίατρο να της πω μήπως έχει παλινδρόμηση ήρεμη .

Αχ μου δίνεις κουράγιο!! Όλα καλά θα πάνε!! Όσο μεγαλώνουν πρέπει να μεγαλώνουν και τα ζόρια να φανταστώ... 

 

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Αφού τα έχεις καταφέρει με τον θηλασμό να ξέρεις πολλές φορές τα μωράκια κάνουν και απεργία πείνας... Έχε το αγκαλιά και θα τρώει... Δεν χρειάζεται να έχεις άγχος. Το βάρος της είναι πολύ καλο έχει πάρει δύο και κιλά... Δεν είναι όλα τα μωρά ίδια... Είναι κρίμα να χάσεις τον θηλασμό που τόσο τον έχεις προσπαθήσει...

Θηλάζω δύο χρόνια περίπου ποτέ δεν με βόλεψε κανένα μαξιλάρι... Είναι άβολα πραγματικά... Το καλύτερο είναι να βρείτε εσείς οι δύο ποια στάση σας βολεύει... Με την πρώτη πάντα σχεδόν στο πλάι θήλαζε από μωρό δεν την βολεύε τόσο αγκαλιά...η δεύτερη στο πλάι τσινιζει , θέλει αγκαλιά... 

Ναι το ξέρω ότι είναι κρίμα να χάσω τον θηλασμό. Προς το παρόν, όταν δεν θέλει να θηλάσει, το βγάζω με το θηλαστρο. Βέβαια αν συνηθίσει το μπιμπερο, μετά δεν θα κάθεται καθόλου στο στήθος αλλά ζοριστηκα πολύ και φοβηθηκα με όλη αυτή την άρνηση που είχε. Λέω στον εαυτό μου ... Ας πίνει γάλα κ ας είναι από το μπιμπερο, δεν πειράζει. Τι να κάνω? Πάω με τα νερά της μέχρι να βρούμε τους ρυθμούς μας πάλι.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Αχ μου δίνεις κουράγιο!! Όλα καλά θα πάνε!! Όσο μεγαλώνουν πρέπει να μεγαλώνουν και τα ζόρια να φανταστώ... 

 

Όλα μια χαρά θα πάνε !!!Όταν μεγαλώσουν έχουν αλλά να ανχωνεσαι, σχολείο φροντιστήρια ,προεφηβεία , εφηβεία.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , xrys1988 είπε:

Ναι το ξέρω ότι είναι κρίμα να χάσω τον θηλασμό. Προς το παρόν, όταν δεν θέλει να θηλάσει, το βγάζω με το θηλαστρο. Βέβαια αν συνηθίσει το μπιμπερο, μετά δεν θα κάθεται καθόλου στο στήθος αλλά ζοριστηκα πολύ και φοβηθηκα με όλη αυτή την άρνηση που είχε. Λέω στον εαυτό μου ... Ας πίνει γάλα κ ας είναι από το μπιμπερο, δεν πειράζει. Τι να κάνω? Πάω με τα νερά της μέχρι να βρούμε τους ρυθμούς μας πάλι.

Σε καταλαβαινω. Όταν έπαθε ουρολοιμωξη ο μπεμπης ήταν 10 ημερών. Τον θήλαζα αποκλειστικά. Όσο έκατσε στα νεογνά κ δε μπορούσα να τον θηλάζω έβγαζα με το θήλαστρο κ δεν έβγαινε καθόλου. Ούτε 50 μλ. Αρχισα να κατηγορώ τον εαυτό μου ότι αν του έδινα μπουκάλι μπορεί να είσαι καταλάβει ότι δε πίνει ότι δε χορταίνει. Αφού βγάζεις με το θήλαστρο κ έχεις γάλα συνεχίσε έτσι. Να κάνεις αυτό που σε βολεύει κ μην ακούς κανέναν. Το μητρικό ένστικτο είναι αλάνθαστο 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, depifish είπε:

Ναι, οντως παλινδρομηση δεν ειναι απαραιτητο να εχει καθε φορα. Αλλα αν ειχε οισοφαγιτιδα δηλαδη πληγη - φλεγμονη, θεωρω οτι δεν θα μπορουσε να ξαναφαει ηρεμη. Δεν νομιζω να γιατρευεται μονη της. Και βασικα αυτο ειναι που με αγχωνει περισσοτερο, μην παθει κατι τετοιο και σταματησει να τρωει! Την παλινδρομηση με τον ενα ή με τον αλλο τροπο θα την παλεψουμε. Ακομα δεν εχω σιγουρεψει ποτε υπολογιζονται τα αλματα! Ελπιζω με την ημερομηνια γεννησης παντως να ειμαστε ηδη στγν 16η δηλαδη! Και ισως οντως να ειναι ετσι γιατι σημερα η μικρη ηταν πιο ομιλιτικη ξαφνικα! Ουτε θελω ομως να σκεφτομαι τι μας ετοιμαζει την επομενη βδομαδα που θα ειναι η 17η και η κορυφωση του αλματος! Ποση γκρινια πχια...!!! 

Αυτό είναι πολύ καλό σημάδι. Είναι πολύ χαρούμενο μωρό και εμένα γενικά, ξεκαρδίζεται με το παραμικρό και όλο «μιλάει». 
Πάντα στο φαγητό είναι το δράμα! Γενικά είναι πολύ σημαντικό να βάζει βάρος, άσχετα με το πόσο τρώει (βλ. Failure to thrive).
Σας έχω και τέλεια εφαρμογή για τις καμπύλες ανάπτυξης, λέγεται child growth στο appstore.
Επίσης για όσες μανούλες μετράμε ακόμα τα ml, τους χρόνους θηλασμού και τις πάνες το Ovia Parenting.
Πεσ΄τε μου και εσείς αν ξέρετε καμία!

21 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να βλέπω βελτίωση με το nexium. Προς το παρόν η γιατρός μου είπε να της δίνω το alfare της nestle που είναι για αλλεργίες και γαστρεντερικές διαταραχές, αλλά θα το συζητήσω ξανά μαζί της. 

Πόσο σου είπαν να δίνεις το nexium? Εγώ το έδωσα για 2 εβδομάδες και πήρε τα πάνω της. Μισό κιλό σε 15 μέρες.
Αλλά από χθες που το σταμάτησα, έχω λίγο γκρίνια. Την άλλη βδομάδα θα την πάω σε παιδογαστρεντερολόγο και θα μιλήσω και για τη διατροφή μου και για το γάλα που της δίνω.
Ελπίζω να βοηθήσει, θέλω να είναι καλά η ψυχούλα μου, με πονάει να ταλαιπωρείται! Είναι και υπέρ του θηλασμού ο συγκεκριμένος!

18 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Στο νοσοκομείο καταλήξαμε γιατί έτρωγε το πολύ 20ml σε κάθε γεύμα, δεν ήθελε να θηλάσει κ κάποια στιγμή σφράγισε τελείως το στόμα κ δεν δεχόταν ούτε στήθος, ούτε μπιμπερο. Ευτυχως δεν αφυδατωθηκε, εγώ όμως κόντεψα να σκάσω από το άγχος μου. Τον ορό μας τον έβαλαν προληπτικά μέχρι να πάρει τα πάνω της κ να αρχίσει να θηλάζει ξανά. Στη δική μας περίπτωση όλο αυτό ήταν ξαφνικό. Ένα πρωί ξύπνησε κ άρχισε να αρνείται το στήθος, έπαθα σοκ. Λέω οκ, μπιμπερο θα πιει. Αλλά ούτε μπιμπερο ήθελε κ εκεί καταλάβαμε ότι τα πράγματα είναι σοβαρά. Η καημένη μόλις έπινε μια δυο γουλιες κ κατάπινε, σπαραζε στο κλάμα.

Σπάραζε γιατί έκανε οισοφαγίτιδα μάλλον το κακομοιράκι μου:sad:
Περαστικά να είναι! Σημασία έχει που είναι καλύτερα με το nexium!

7 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια οσες θηλαζετε χρησιμοποιειται μηπως μαξιλαρι θηλασμου να ρωτησω κατι; Τις τελευταιες μερες, υπαρχουν φορες που με το που βαζω τη μικρη πανω αρχιζει και κλαιει και χτυπιεται! Πριν καν της δωσω το στηθος. Και δεν ξερω αν την ενοχλει η σταση ή δεν θελει το στηθος ή αν ειναι κατι αλλο. Εχει τυχει σε καμια μηπως; 

Δε με βόλεψε ποτέ και είναι και πανάκριβα πανάθεμά τα!
Εμένα τελευταία, δεν θέλει όταν τρώει να την κρατάω.. τρώει σε ανάκληση στο καρότσι,
χαλαρή και κοιτάει τριγύρω και εγώ καθισμένη στον καναπέ. Έγινε, όπως θέλει, αρκεί να τρώει!
Έχουν σπάσει τα χέρια μου! Μάλλον δε τη βολεύει η στάση! Δοκίμασε στο καρότσι.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Σε καταλαβαινω. Όταν έπαθε ουρολοιμωξη ο μπεμπης ήταν 10 ημερών. Τον θήλαζα αποκλειστικά. Όσο έκατσε στα νεογνά κ δε μπορούσα να τον θηλάζω έβγαζα με το θήλαστρο κ δεν έβγαινε καθόλου. Ούτε 50 μλ. Αρχισα να κατηγορώ τον εαυτό μου ότι αν του έδινα μπουκάλι μπορεί να είσαι καταλάβει ότι δε πίνει ότι δε χορταίνει. Αφού βγάζεις με το θήλαστρο κ έχεις γάλα συνεχίσε έτσι. Να κάνεις αυτό που σε βολεύει κ μην ακούς κανέναν. Το μητρικό ένστικτο είναι αλάνθαστο 

Αααααα κατάλαβα. Όλες τα ίδια θέματα έχουμε. Κι εγώ το ίδιο έλεγα ότι με το μπουκάλι, θα καταλάβαινα ότι μειώνει τα ml και δεν θα καταλήγαμε στο νοσοκομείο. Τέλος πάντων, δεν είναι έτσι τα πράγματα. Εμείς για το καλό τους προσπαθούμε να θηλαζουμε. Ναι βγάζω με το θηλαστρο κ λίγες φορές μες στη μέρα θηλάζει κιόλας. Την νύχτα δεν της δίνω μπουκάλι, θηλάζει μόνο. 

3 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Αυτό είναι πολύ καλό σημάδι. Είναι πολύ χαρούμενο μωρό και εμένα γενικά, ξεκαρδίζεται με το παραμικρό και όλο «μιλάει». 
Πάντα στο φαγητό είναι το δράμα! Γενικά είναι πολύ σημαντικό να βάζει βάρος, άσχετα με το πόσο τρώει (βλ. Failure to thrive).
Σας έχω και τέλεια εφαρμογή για τις καμπύλες ανάπτυξης, λέγεται child growth στο appstore.
Επίσης για όσες μανούλες μετράμε ακόμα τα ml, τους χρόνους θηλασμού και τις πάνες το Ovia Parenting.
Πεσ΄τε μου και εσείς αν ξέρετε καμία!

Πόσο σου είπαν να δίνεις το nexium? Εγώ το έδωσα για 2 εβδομάδες και πήρε τα πάνω της. Μισό κιλό σε 15 μέρες.
Αλλά από χθες που το σταμάτησα, έχω λίγο γκρίνια. Την άλλη βδομάδα θα την πάω σε παιδογαστρεντερολόγο και θα μιλήσω και για τη διατροφή μου και για το γάλα που της δίνω.
Ελπίζω να βοηθήσει, θέλω να είναι καλά η ψυχούλα μου, με πονάει να ταλαιπωρείται! Είναι και υπέρ του θηλασμού ο συγκεκριμένος!

Σπάραζε γιατί έκανε οισοφαγίτιδα μάλλον το κακομοιράκι μου:sad:
Περαστικά να είναι! Σημασία έχει που είναι καλύτερα με το nexium!

Δε με βόλεψε ποτέ και είναι και πανάκριβα πανάθεμά τα!
Εμένα τελευταία, δεν θέλει όταν τρώει να την κρατάω.. τρώει σε ανάκληση στο καρότσι,
χαλαρή και κοιτάει τριγύρω και εγώ καθισμένη στον καναπέ. Έγινε, όπως θέλει, αρκεί να τρώει!
Έχουν σπάσει τα χέρια μου! Μάλλον δε τη βολεύει η στάση! Δοκίμασε στο καρότσι.. 

Από το νοσοκομείο μου είπαν να της δίνω 2ml nexium για 10 μέρες. Αλλά η παιδογαστρεντερολογος μου είπε 4ml για ένα μήνα. Οπότε ακολουθώ την παιδογαστρεντερολογο, που θα είναι και η γιατρός της πλέον. Ναι κι εγώ οισοφαγίτιδα υποψιάζομαι..... Σημασία έχει ότι επανέρχεται η όρεξη της και δεν κλαίει όταν πίνει. 

Καλέ, κι εμένα από όταν γυρίσαμε από το νοσοκομείο, ακριβωςςςςςς το ίδιο. Δεν θέλει να την κρατάμε για να πιει από το μπιμπερο. Την βάζουμε στην καλαθουνα με ανάκληση κ πίνει ετσιιιιιι. Αλλά όπως λες κι εσύ, όπως θέλει, αρκεί να πίνει!!!!!!!!  Πόσα ml πίνει εσένα? Και κάθε πόσες ώρες? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xrys1988 είπε:

Αααααα κατάλαβα. Όλες τα ίδια θέματα έχουμε. Κι εγώ το ίδιο έλεγα ότι με το μπουκάλι, θα καταλάβαινα ότι μειώνει τα ml και δεν θα καταλήγαμε στο νοσοκομείο. Τέλος πάντων, δεν είναι έτσι τα πράγματα. Εμείς για το καλό τους προσπαθούμε να θηλαζουμε. Ναι βγάζω με το θηλαστρο κ λίγες φορές μες στη μέρα θηλάζει κιόλας. Την νύχτα δεν της δίνω μπουκάλι, θηλάζει μόνο. 

Από το νοσοκομείο μου είπαν να της δίνω 2ml nexium για 10 μέρες. Αλλά η παιδογαστρεντερολογος μου είπε 4ml για ένα μήνα. Οπότε ακολουθώ την παιδογαστρεντερολογο, που θα είναι και η γιατρός της πλέον. Ναι κι εγώ οισοφαγίτιδα υποψιάζομαι..... Σημασία έχει ότι επανέρχεται η όρεξη της και δεν κλαίει όταν πίνει. 

Καλέ, κι εμένα από όταν γυρίσαμε από το νοσοκομείο, ακριβωςςςςςς το ίδιο. Δεν θέλει να την κρατάμε για να πιει από το μπιμπερο. Την βάζουμε στην καλαθουνα με ανάκληση κ πίνει ετσιιιιιι. Αλλά όπως λες κι εσύ, όπως θέλει, αρκεί να πίνει!!!!!!!!  Πόσα ml πίνει εσένα? Και κάθε πόσες ώρες? 

Εμένα που στην ουσία δε φαίνεται να έχει παλινδρόμηση φανερή τουλάχιστον απ όταν γυρίσαμε σε υποαλλεργικο δε ξαναέκανε κάτι συνήθως πίνει 120γρ στις 3 με 4 ώρες. Κ το βράδυ κάθεται κάνα 7ωρο. Σπάνια θα πιει 150 κ είναι 3 μηνών. Πριν με το κανονικό πάλι τόσο έπινε αλλά έκλαιγε στο μπουκάλι κ καμία φορά άκουγα σαν κάτι να ανέβαινει στο λαιμό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Εμένα που στην ουσία δε φαίνεται να έχει παλινδρόμηση φανερή τουλάχιστον απ όταν γυρίσαμε σε υποαλλεργικο δε ξαναέκανε κάτι συνήθως πίνει 120γρ στις 3 με 4 ώρες. Κ το βράδυ κάθεται κάνα 7ωρο. Σπάνια θα πιει 150 κ είναι 3 μηνών. Πριν με το κανονικό πάλι τόσο έπινε αλλά έκλαιγε στο μπουκάλι κ καμία φορά άκουγα σαν κάτι να ανέβαινει στο λαιμό 

Κι εμένα δεν έχει φανερή παλινδρόμηση, εμετούς δεν κάνει, γουλιες σπάνια. Οπότε πίνει περίπου 6 γεύματα των 120? Και το βράδυ 120 πίνει κ μετά πάλι από 7 ώρες πάλι 120? Εγώ της κάνω 90 προς το παρόν κ το πίνει, θα αρχίσω τώρα να της κάνω 120 να δω ... έχω μπερδευτεί γιατί τόσο καιρό θήλαζε κ δεν ήξερα ποσότητες. Κι εμένα 3 μηνών γινεται στις 24 του μήνα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Αααααα κατάλαβα. Όλες τα ίδια θέματα έχουμε. Κι εγώ το ίδιο έλεγα ότι με το μπουκάλι, θα καταλάβαινα ότι μειώνει τα ml και δεν θα καταλήγαμε στο νοσοκομείο. Τέλος πάντων, δεν είναι έτσι τα πράγματα. Εμείς για το καλό τους προσπαθούμε να θηλαζουμε. Ναι βγάζω με το θηλαστρο κ λίγες φορές μες στη μέρα θηλάζει κιόλας. Την νύχτα δεν της δίνω μπουκάλι, θηλάζει μόνο. 

Από το νοσοκομείο μου είπαν να της δίνω 2ml nexium για 10 μέρες. Αλλά η παιδογαστρεντερολογος μου είπε 4ml για ένα μήνα. Οπότε ακολουθώ την παιδογαστρεντερολογο, που θα είναι και η γιατρός της πλέον. Ναι κι εγώ οισοφαγίτιδα υποψιάζομαι..... Σημασία έχει ότι επανέρχεται η όρεξη της και δεν κλαίει όταν πίνει. 

 Καλέ, κι εμένα από όταν γυρίσαμε από το νοσοκομείο, ακριβωςςςςςς το ίδιο. Δεν θέλει να την κρατάμε για να πιει από το μπιμπερο. Την βάζουμε στην καλαθουνα με ανάκληση κ πίνει ετσιιιιιι. Αλλά όπως λες κι εσύ, όπως θέλει, αρκεί να πίνει!!!!!!!!  Πόσα ml πίνει εσένα? Και κάθε πόσες ώρες? 

Επειδή μου στράγγιζε τα 135ml (120ml, 4 σκουπ), την πήγα χθες προχθές στα 175ml (150ml, 5 σκουπ).
Αλλά δε τα τρώει πάντα! Σταθερά πλέον μου πίνει σίγουρα 135ml και όλη νύχτα στήθος και σκέψου ξεκίνησε από το 0, με 70ml και εμένα. 
Μου τα πίνει με δόσεις ωστόσο. Μόλις φτάσω στα 100ml την ρεύω, το ζεσταίνω και συνεχίζει.
Καμιά φορά την αλλάζω κιόλας και μετά. Γιατί σε 1 με 2 γεύματα κάνει κακά όταν τρώει. Τρώει συνήθως ανά 2,5-3 ώρες.
Κάνει σίγουρα 6 με 8 γεύματα μέσο όρο. Αν φάει καλά, στη 1 το βράδυ περίπου που κάνει το τελευταίο, μπορεί να ξυπνήσει 7 ή 9 το πρωί.
Ειδάλλως ξυπνάει 5-6. Μετά το nexium πήγαμε καλά, έχω δει μεγάλη διαφορά! 
Της έδινα 2,5ml και εγώ.. θα δω τι θα μου πει κι ο παιδογαστρεντερολόγος (αν θα το συνεχίσω ή όχι). Σιγά σιγά θα σου ανέβει σε ml. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Κι εμένα δεν έχει φανερή παλινδρόμηση, εμετούς δεν κάνει, γουλιες σπάνια. Οπότε πίνει περίπου 6 γεύματα των 120? Και το βράδυ 120 πίνει κ μετά πάλι από 7 ώρες πάλι 120? Εγώ της κάνω 90 προς το παρόν κ το πίνει, θα αρχίσω τώρα να της κάνω 120 να δω ... έχω μπερδευτεί γιατί τόσο καιρό θήλαζε κ δεν ήξερα ποσότητες. Κι εμένα 3 μηνών γινεται στις 24 του μήνα. 

Ναι 6 γεύματα δεν έχει στάνταρ γραμμάρια που θα πιεί. Ναι μ έχει τύχει να πιει το βράδυ κ 100 όμως κ να ξυπνήσει στις 5 κ να πιει 150.ασε με τις ποσότητες είναι δράμα. Έχω πετάξει πολύ γάλα. Φτιάχνω πολύ δε το πινει φτιάχνω λίγο θέλει κ άλλο μόλις το φτιάξω δε το θελει. 

Δλδ στα ξαφνικά σου ξεκίνησε να αρνείται να φάει? Χωρίς να σ κάνει γουλιες ή κλάμα στο τάισμα? Πως έγινε τόσο απότομα? Είπες ένα πρωί δεν ήθελε στήθος. Μέχρι τότε θήλαζε κανονικά? Ξένο πότε έδινες,?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Ναι 6 γεύματα δεν έχει στάνταρ γραμμάρια που θα πιεί. Ναι μ έχει τύχει να πιει το βράδυ κ 100 όμως κ να ξυπνήσει στις 5 κ να πιει 150.ασε με τις ποσότητες είναι δράμα. Έχω πετάξει πολύ γάλα. Φτιάχνω πολύ δε το πινει φτιάχνω λίγο θέλει κ άλλο μόλις το φτιάξω δε το θελει. 

Δλδ στα ξαφνικά σου ξεκίνησε να αρνείται να φάει? Χωρίς να σ κάνει γουλιες ή κλάμα στο τάισμα? Πως έγινε τόσο απότομα? Είπες ένα πρωί δεν ήθελε στήθος. Μέχρι τότε θήλαζε κανονικά? Ξένο πότε έδινες,?

Δηλαδή κάνει 6 γεύματα κ μπορεί να είναι από 50-150? Την πας με 3ωρα?  Η' με τα σημάδια πείνας? Συγγνώμη ρε κορίτσια αλλά τώρα με το μπιμπερο έχω μπερδευτεί. 

Ναι στα ξαφνικά τελείως συνέβη. Φαντάσου ότι το βράδυ πριν την άρνηση είχε κοιμηθεί στις 20.00 με θηλασμό. Ξύπνησε στις 12 και στις 4 κ θήλασε κανονικά κ ξανακοιμηθηκε αμέσως. Και μετά στις 8 το πρωί που ξύπνησε αρνήθηκε κ στήθος κ μπιμπερο κ άρχισε η περιπέτεια. Τόσο ξαφνικά.... μέχρι πριν θήλαζε όποτε κ όσο ήθελε. Είμαστε όλη μέρα μαζί στο σπίτι κ θήλαζε πάντα όταν ξυπνούσε κ πάντα για να κοιμηθεί κ ενδιάμεσα. Κάναμε σίγουρα 9-10 θηλασμους το 24ωρο, τη νύχτα συνήθως 2. Το ξένο το έδινα όταν ήθελα να πάμε κάπου για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα πεινάσει κ να θέλει να θηλάζει πολλή ώρα η' για να πάμε για ψώνια η' αν έμενε με τον άντρα μου για κάποιες λίγες ώρες. Συνήθως 1-2 μπιμπερο την εβδομάδα.

Κι εγώ έχω πετάξει πολύ γάλα τελευταία γιατί δεν ξέρω τι ποσότητα θέλει κάθε φορά. Εγώ προσπαθώ στις 2.5-3 ώρες κ της φτιάχνω γαλα, δεν περιμένω σημάδια πείνας γιατί δεν έχει στρώσει ακόμη τελείως το στομαχακι της. Οπότε είμαι πάντα εκεί να υπενθυμίζω ότι πρέπει να πιει γάλα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Δηλαδή κάνει 6 γεύματα κ μπορεί να είναι από 50-150? Την πας με 3ωρα?  Η' με τα σημάδια πείνας? Συγγνώμη ρε κορίτσια αλλά τώρα με το μπιμπερο έχω μπερδευτεί. 

Ναι στα ξαφνικά τελείως συνέβη. Φαντάσου ότι το βράδυ πριν την άρνηση είχε κοιμηθεί στις 20.00 με θηλασμό. Ξύπνησε στις 12 και στις 4 κ θήλασε κανονικά κ ξανακοιμηθηκε αμέσως. Και μετά στις 8 το πρωί που ξύπνησε αρνήθηκε κ στήθος κ μπιμπερο κ άρχισε η περιπέτεια. Τόσο ξαφνικά.... μέχρι πριν θήλαζε όποτε κ όσο ήθελε. Είμαστε όλη μέρα μαζί στο σπίτι κ θήλαζε πάντα όταν ξυπνούσε κ πάντα για να κοιμηθεί κ ενδιάμεσα. Κάναμε σίγουρα 9-10 θηλασμους το 24ωρο, τη νύχτα συνήθως 2. Το ξένο το έδινα όταν ήθελα να πάμε κάπου για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα πεινάσει κ να θέλει να θηλάζει πολλή ώρα η' για να πάμε για ψώνια η' αν έμενε με τον άντρα μου για κάποιες λίγες ώρες. Συνήθως 1-2 μπιμπερο την εβδομάδα.

Κι εγώ έχω πετάξει πολύ γάλα τελευταία γιατί δεν ξέρω τι ποσότητα θέλει κάθε φορά. Εγώ προσπαθώ στις 2.5-3 ώρες κ της φτιάχνω γαλα, δεν περιμένω σημάδια πείνας γιατί δεν έχει στρώσει ακόμη τελείως το στομαχακι της. Οπότε είμαι πάντα εκεί να υπενθυμίζω ότι πρέπει να πιει γάλα.

Εσυ μπορεί έτσι να πρεπει να κάνεις αλλά κανονικά εγω δεν πρεπει έτσι. Λένε ότι το ξένο για να το χωνέψουν πρεπει να περάσουν 3μιση ώρες σε αυτή την ηλικία. Κανονικά έπρεπε στο 4ωρο να πίνει 150το λιγότερο. Αλλα επειδη εμένα δε πάει έτσι του φτιάχνω κ στο 3ωρο όταν τον βλέπω να μη θέλει να κάτσει να παίξει στο γυμναστήριο ή στο ριλάξ κ γενικά να έχει γκρίνια. Επειδή κ στο προηγούμενο γεύμα δεν έχει φάει σωστά κ επειδή στο 24ωρο δε θ κάνουμε ούτε 6 γεύματα. 

Σ λεω όλα αυτά τα κάνω εγώ όχι ότι είναι το σωστό. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! 

Θελω να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το βάρος της μικρής, είμαστε ακριβώς 3 μηνών και 6.900 υψος 61 εκ. Τον πρώτο μηνα κάναμε μεικτή, και τους τελευταίους δύο που αυξησα παραγωγή κλπ σχεδόν αποκλειστικά μητρικό, καποια βραδια δλδ ανα 5-6 μέρες επειδή δεν φτάνει το δικό μου δινω φόρμουλα το βράδυ μόνο. Τα γεύματα που κάνει τον τελευταίο μηνα  ειναι 6 το πρωινο και το βραδινό 150 και τα υπόλοιπα απο 90-120. Δεν την πιεζω ποτέ να τελειώσει το μπουκάλι εννοείται.Χθες λοιπόν πηγαμε για τα δεύτερα εμβόλια και η παιδιατρος μας ειπε πως εχει πολλες δίπλες και εχει κανει λίπος, αλλα ότι αφου ειναι απο μητρικό γάλα κυρίως θα ξεφουσκώσει.Και πως αν το βαρος αυτό ηταν απο φορμουλα θα έπρεπε να της κάνουμε δίαιτα. Εγω νομιζα πως ειναι φυσιολογικό τα μωράκια να κάνουν διπλες και να ειναι τσουπωτα..Και δεν ειναι ότι πίνει και τρομερές ποσότητες, πχ γνωστής μου ο μπέμπης ηδη απο τον πρώτο μήνα παίρνει 100-120 σε καθε γευμα και πειναει κιόλας!!Και γενικα ειχα την εντύπωση οτι δεν παμε κατα γράμμα με τα ml, θέλω να πω αν θηλαζα δεν θα έβλεπα και ποσο παιρνει οπότε; Σας φαίνεται ότι ειναι πολύ το βαρος της;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...