Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

      Δε θυμαμαι αν αναφέρει το άρθρο τι έλαβαν υπόψη τους στις ποιοτητες. Μη ξεχναμε οτι τα ποσοστα δεν ειναι ποτε κατι σταθερο γιατι ο καθε κυκλος εξωσωματικης ειναι διαφορετικος. Αρα τα ποσοστα τα λαμβανουμε υποψη με 5% πιο πανω ή πιο κατω. Σας παραθετω το αρθρο οποια κοπελα θελει να δει πιο πολλα. Λεει για τον προεμφυτευτικο ελεγχο:

      P-253 Clinical efficacy of PGT-A according to maternal age and embryo quality in blastocyst stage

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα ,εγώ αρχίζω να πιστεύω πως ο μπέμπης έχει παλινδρόμηση ,σήμερα ειδικά ήταν ένα μαρτύριο.Μετα από κάθε γεύμα γκρινιαζε ακόμα και στην αγκαλιά μου δεν είχε ηρεμία όλο κουνιόταν ρευοτανε έβγαζε  και μετά γκρίνια-κλαμα σαν κάτι να τον ενοχλεί ,δεν τολμούσα να τον βάλω κάτω κλάμα αλλά κ μόλις τον σηκωνα του ερχόταν πάλι ρέψιμο και έβγαζε γάλα .Άραγε παίρνει ποτέ αυτό ?Δεν θα το αντέξω όλο αυτό ,εγώ θηλαζω και δεν ξέρω με πιο τρόπο να το βοηθήσω ,Την άλλη βδομάδα έχουμε παιδίατρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ,εγώ αρχίζω να πιστεύω πως ο μπέμπης έχει παλινδρόμηση ,σήμερα ειδικά ήταν ένα μαρτύριο.Μετα από κάθε γεύμα γκρινιαζε ακόμα και στην αγκαλιά μου δεν είχε ηρεμία όλο κουνιόταν ρευοτανε έβγαζε  και μετά γκρίνια-κλαμα σαν κάτι να τον ενοχλεί ,δεν τολμούσα να τον βάλω κάτω κλάμα αλλά κ μόλις τον σηκωνα του ερχόταν πάλι ρέψιμο και έβγαζε γάλα .Άραγε παίρνει ποτέ αυτό ?Δεν θα το αντέξω όλο αυτό ,εγώ θηλαζω και δεν ξέρω με πιο τρόπο να το βοηθήσω ,Την άλλη βδομάδα έχουμε παιδίατρο

Μήπως να πρόσεχες λίγο την διατροφή σ. Να μην έτρωγες γαλακτοκομικά για ένα διάστημα να δεις πως θα πάει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Μήπως να πρόσεχες λίγο την διατροφή σ. Να μην έτρωγες γαλακτοκομικά για ένα διάστημα να δεις πως θα πάει 

Σχετίζεται η διατροφη με την παλινδρόμηση?Θα το κάνω τι να πω 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, βιολετα3 said:

Κορίτσια καλησπέρα ,εγώ αρχίζω να πιστεύω πως ο μπέμπης έχει παλινδρόμηση ,σήμερα ειδικά ήταν ένα μαρτύριο.Μετα από κάθε γεύμα γκρινιαζε ακόμα και στην αγκαλιά μου δεν είχε ηρεμία όλο κουνιόταν ρευοτανε έβγαζε  και μετά γκρίνια-κλαμα σαν κάτι να τον ενοχλεί ,δεν τολμούσα να τον βάλω κάτω κλάμα αλλά κ μόλις τον σηκωνα του ερχόταν πάλι ρέψιμο και έβγαζε γάλα .Άραγε παίρνει ποτέ αυτό ?Δεν θα το αντέξω όλο αυτό ,εγώ θηλαζω και δεν ξέρω με πιο τρόπο να το βοηθήσω ,Την άλλη βδομάδα έχουμε παιδίατρο

Ακριβώς τα ίδια έχουμε και εμείς . Και εγώ θηλάζω... Τώρα που κουνάνε περισσότερο τα ποδαράκια τους τους γυρνάει πίσω το γάλα... Κ εμένα βγάζει σχεδόν συνέχεια... Ο παιδίατρος μου λέει υπομονή μέχρι τις στερεές και συντηρητικά μέτρα όπως να βάλεις βιβλία κάτω από την κούνια για να κοιμάται σε κλίση... Να το κρατάς όρθιο και μπορείς μέχρι να ρευτει καλά... Σωστό τάισμα να μην παίρνει πολύ αέρα στο στήθος κ καλό είναι τα μικρά κ συχνά γεύματα... Εμένα η κόρη μου πλέον τρώει καλά μόνο στον ύπνο... Την ενοχλεί που βγάζει... Τώρα την κράταγα μια ώρα και μέχρι να ξανακοιμηθεί επειδή κατουρηθηκε κ ξύπνησε... Να σημειώσω πως είμαι έγκυος κ στο τρίτο... Νιώθω τις αντοχές μου να λιγοστεύουν... Έχω φουλ ναυτία!! 

27 minutes ago, βιολετα3 said:

Σχετίζεται η διατροφη με την παλινδρόμηση?Θα το κάνω τι να πω 

Δεν νομίζω ότι ι σχετίζεται η παλινδρόμηση με την αλλεργία... Καλό είναι να μην αποκλείσεις τροφές που είναι πλούσιες σε ασβέστιο για αυτόν τον λόγο χωρίς να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου... Η αλλεργία έχει αλλά συμπτώματα...


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ntepaki22 said:

Ακριβώς τα ίδια έχουμε και εμείς . Και εγώ θηλάζω... Τώρα που κουνάνε περισσότερο τα ποδαράκια τους τους γυρνάει πίσω το γάλα... Κ εμένα βγάζει σχεδόν συνέχεια... Ο παιδίατρος μου λέει υπομονή μέχρι τις στερεές και συντηρητικά μέτρα όπως να βάλεις βιβλία κάτω από την κούνια για να κοιμάται σε κλίση... Να το κρατάς όρθιο και μπορείς μέχρι να ρευτει καλά... Σωστό τάισμα να μην παίρνει πολύ αέρα στο στήθος κ καλό είναι τα μικρά κ συχνά γεύματα... Εμένα η κόρη μου πλέον τρώει καλά μόνο στον ύπνο... Την ενοχλεί που βγάζει... Τώρα την κράταγα μια ώρα και μέχρι να ξανακοιμηθεί επειδή κατουρηθηκε κ ξύπνησε... Να σημειώσω πως είμαι έγκυος κ στο τρίτο... Νιώθω τις αντοχές μου να λιγοστεύουν... Έχω φουλ ναυτία!! 

Δεν νομίζω ότι ι σχετίζεται η παλινδρόμηση με την αλλεργία... Καλό είναι να μην αποκλείσεις τροφές που είναι πλούσιες σε ασβέστιο για αυτόν τον λόγο χωρίς να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου... Η αλλεργία έχει αλλά συμπτώματα...

Κοριτσι συγχαρητηρια!!!! Με το καλο!!! Πω πω τοσο γρηγορα!!! Μπραβο!! 

Και μενα μου κανει εντυπωση που λενε οτι σχετιζεται η αλλεργια και με παλινδρομηση, αλλα το λενε αρκετοι παιδιατροι, ισως λογω καποιας αλλεργιας να ενεργοποιειται πιο εντονα η παλινδρομηση, να πεφτει βαρια αυτη η ουσια στο στομαχι και να προκαλει αναγωγες. Αλλα οντως πρεπει να ρωτας παντα το γιατρο γιατι το ασβεστιο ειναι παρα πολυ σημαντικο! 

12 hours ago, itsathina said:

Άστο, δράμα με τον υπέρηχο. Έπρεπε να είναι νηστική 2ω πριν και να φάει 50ml τουλάχιστον και φτύσαμε αίμα!! Με το ζόρι τα έφαγε τότε και πρέπει να ήταν και 45ml! 
Ε, όχι δεν ακυρώνεται, περιμένει ο γιατρός, εμένα περίμενε!!

To Hipp έχω ακούσει είναι πολύ καλό, εγώ αυτό ήθελα γιατί είναι βιολογικό και ακόμα το θέλω.. αλλά ο γιατρός μου μου είπε humana, παρόλο που δουλεύει το hipp. Το έχω δει δηλαδή στο ιατρείο!
Εμένα οφειλόταν σε αλλεργία ήταν σίγουρος και μου έδωσε υποαλλεργικό και να σου πω την αλήθεια, πλέον τα τρώω όλα και δεν έχει κανένα θέμα το μωρό σε αυτά που τρώω εγώ.
Είχα κόψει τα φανερά, αλλά έφαγα πρόσφατα και δεν είδα να την επηρεάζει. Το συγκεκριμένο αγελαδινό πρέπει να την ξετίναξε. Τι να πω; Πάντως κόπηκαν όλα. Ακόμα ανεβάζει, αλλά σπάνια!
Γενικά, ισχύει αυτό που λες, κάποια AR είναι πολύ πηκτά, θέλουν ζόρι στο διάλυμα! Αλλά υπάρχουν και κάποια που είναι αραιά! Ποιο σου έδωσε; Μήπως είναι τέτοιο;
Τα πηκτά ξέρω ότι δίνονται σε περιπτώσεις που το μωρό τα βγάζει όλα, γιατί κάθονται. Σε κρυφές παλινδρομήσεις αποφεύγονται, γιατί αν το μωρό ανεβάζει και αν δε το βγάλει τελείως, κάθεται στο λαιμό! 
Σε κάθε περίπτωση ο γιατρός ξέρει! Σκυλοβρωμάνε όλα τα υποαλλεργικά, θα το συνηθίσει λογικά! Εμένα πλέον, μετά και το nexium, μου το πίνει με καημό!
Σήμερα την ανέβασα στα 175ml, γιατί μου στράγγισε τα 130ml. Ελπίζω να πάει καλά και να συνεχίσει έτσι, γιατί πήγαμε πολύ πίσω με όλα αυτά! 
Εύχομαι αλήθεια, να πάει και σε εσένα καλά, γιατί ξέρω καλά το ζόρι.. έχω ρίξει πολύ κλάμα επειδή δεν έτρωγε πάνω από 50-70ml!

Σημερα ας πουμε, ολη μερα ετρωγε κανονικα χωρις υστεριες! Αν ειχε θεμα στον οισοφαγο δεν θα ποναγε εστω και μια φορα σημερα; Γιατι αυτο φοβαμαι μη παθει απ τις αναγωγες και δεν ξαναφαει μετα απο τον πονο.  Αντε βγαλε ακρη... Δεν ειχε καν γκρινια, ηταν γενικα αρκερα ηρεμη. Πανω που λεω να της αλλαξω γαλα μηπως ηρεμησει κι αυτη και ηρεμησουμε κι εμεις, κατι γινεται και μου αλλαζει γνωμη. Σαν να το καταλαβαινει και να  σκεφτεται "κατσε να φαω καμια μπουκια μη μου αμπωξει το στοκο"! Χαχαχαχαχα Απο την αλλη, επειδη μου κανει και για λιγο κρυφη η δικη της, δεν βγαζει παντα γουλιες, φοβαμαι λιγο και το ar για τον λογο που ειπες. Οποτε λεω για την ωρα να το αφησω... Σκεφτομαι και το ενδεχομενο του αλματος, γιατι τωρα ειναι το 15η-19η που νομιζω οτι ειναι ψιλοζορικο. Βεβαια συμφωνα με την ΠΗΤ ειμαστε 14η ακομα ενω συμφωνα με την ημερομηνια γεννησης ειμαστε ηδη στη 16η και δεν ξερω τι ισχυει απο τα δυο. Θα προτιμουσα να ειμαστε ηδη στη 16η του αλματος, γιατι αν δεν εχουμε μπει ακομα... ζητω που καηκαμε! ΠΟΣΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΠΧΙΑ ΑΥΤΗ Η ΔΟΛΙΑ ΜΑΝΑ! χαχαχχαχαχα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Σχετίζεται η διατροφη με την παλινδρόμηση?Θα το κάνω τι να πω 

Ίσως έχει δίκιο η @Ntepaki22 κ εγω να μπερδεύομαι γιατί κ η αλλεργία έχει σχεδόν τα ίδια συμπτώματα. Εγω που δίνω ξένο όταν άρχισε να κλαίει στο μπουκάλι κ να θέλει να ρευεται κ 2  ώρες αφού έχει φάει όταν ξεκίνησα υποαλλεργικό το σταματήσε όλο αυτό. Συμβουλέψου κάποιον ειδικό ή το παιδίατρο ή σύμβουλο θηλασμού μη σε πάρω στον λαιμό μ με τη δικιά μ εμπειρία 

4 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Ακριβώς τα ίδια έχουμε και εμείς . Και εγώ θηλάζω... Τώρα που κουνάνε περισσότερο τα ποδαράκια τους τους γυρνάει πίσω το γάλα... Κ εμένα βγάζει σχεδόν συνέχεια... Ο παιδίατρος μου λέει υπομονή μέχρι τις στερεές και συντηρητικά μέτρα όπως να βάλεις βιβλία κάτω από την κούνια για να κοιμάται σε κλίση... Να το κρατάς όρθιο και μπορείς μέχρι να ρευτει καλά... Σωστό τάισμα να μην παίρνει πολύ αέρα στο στήθος κ καλό είναι τα μικρά κ συχνά γεύματα... Εμένα η κόρη μου πλέον τρώει καλά μόνο στον ύπνο... Την ενοχλεί που βγάζει... Τώρα την κράταγα μια ώρα και μέχρι να ξανακοιμηθεί επειδή κατουρηθηκε κ ξύπνησε... Να σημειώσω πως είμαι έγκυος κ στο τρίτο... Νιώθω τις αντοχές μου να λιγοστεύουν... Έχω φουλ ναυτία!! 

Δεν νομίζω ότι ι σχετίζεται η παλινδρόμηση με την αλλεργία... Καλό είναι να μην αποκλείσεις τροφές που είναι πλούσιες σε ασβέστιο για αυτόν τον λόγο χωρίς να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου... Η αλλεργία έχει αλλά συμπτώματα...

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Μπράβο σου που το πήρες τόσο γρήγορα απόφαση. Ποσο είναι τα άλλα 2?

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Roulaa@ said:

Ίσως έχει δίκιο η @Ntepaki22 κ εγω να μπερδεύομαι γιατί κ η αλλεργία έχει σχεδόν τα ίδια συμπτώματα. Εγω που δίνω ξένο όταν άρχισε να κλαίει στο μπουκάλι κ να θέλει να ρευεται κ 2  ώρες αφού έχει φάει όταν ξεκίνησα υποαλλεργικό το σταματήσε όλο αυτό. Συμβουλέψου κάποιον ειδικό ή το παιδίατρο ή σύμβουλο θηλασμού μη σε πάρω στον λαιμό μ με τη δικιά μ εμπειρία 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Μπράβο σου που το πήρες τόσο γρήγορα απόφαση. Ποσο είναι τα άλλα 2?

Η κόρη μου η πρώτη είχε αλλεργία στο αγελαδινό που την ξεπέρασε με τον θηλασμό, μαζί με την αλλεργία εχει ακόμη δωράκι ατομικό δέρμα... Η αλλεργία έχει αίμα στα κακα... Η παλινδρόμηση είναι ας πούμε ατοπικό θέμα. Παρότι η πρώτη μου είχε αλλεργία ποτέ δεν είχε παλινδρόμηση, άσε που δεν ρευοταν σχεδόν ποτέ!! Δεν είχα δει ποτέ γουλια χεχε...  

Αχ τι να πω να είσαι καλά!!! Τρία παιδιά θέλαμε από την αρχή με τον άντρα μου... Ο άντρας μου ειδικά... Αλλά αυτό ήρθε ουρανόκατεβατο.. προσέχαμε σε όλες μας τις επαφές με προφυλάξεις , στην μια έγινε χωρίς και έμεινα έγκυος. Δεν το περιμέναμε καθόλου γιατί στα άλλα μας το προσπαθούσαμε τουλάχιστον 6μηνο... Ηλικίες μια τρέλα... 20 μηνών , 4μιση μηνών... Και εγώ στα κάγκελα.. εντάξει όμως λένε αυτά που δεν το περιμένεις είναι τα καλύτερα πράγματα στην ζωή μας. Και η ειρωνία ποια είναι; Πότε δεν πίστευα ζευγάρια που λέγανε " μια φορά έγινε... Ατύχημα και καλά"... Έλα όμως που στην ζωή ότι κοροϊδεύεις τελικά το λουζεσαι!!

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Η κόρη μου η πρώτη είχε αλλεργία στο αγελαδινό που την ξεπέρασε με τον θηλασμό, μαζί με την αλλεργία εχει ακόμη δωράκι ατομικό δέρμα... Η αλλεργία έχει αίμα στα κακα... Η παλινδρόμηση είναι ας πούμε ατοπικό θέμα. Παρότι η πρώτη μου είχε αλλεργία ποτέ δεν είχε παλινδρόμηση, άσε που δεν ρευοταν σχεδόν ποτέ!! Δεν είχα δει ποτέ γουλια χεχε...  

Αχ τι να πω να είσαι καλά!!! Τρία παιδιά θέλαμε από την αρχή με τον άντρα μου... Ο άντρας μου ειδικά... Αλλά αυτό ήρθε ουρανόκατεβατο.. προσέχαμε σε όλες μας τις επαφές με προφυλάξεις , στην μια έγινε χωρίς και έμεινα έγκυος. Δεν το περιμέναμε καθόλου γιατί στα άλλα μας το προσπαθούσαμε τουλάχιστον 6μηνο... Ηλικίες μια τρέλα... 20 μηνών , 4μιση μηνών... Και εγώ στα κάγκελα.. εντάξει όμως λένε αυτά που δεν το περιμένεις είναι τα καλύτερα πράγματα στην ζωή μας. Και η ειρωνία ποια είναι; Πότε δεν πίστευα ζευγάρια που λέγανε " μια φορά έγινε... Ατύχημα και καλά"... Έλα όμως που στην ζωή ότι κοροϊδεύεις τελικά το λουζεσαι!!

Ευχομαι με το καλό τόσο ήταν περίπου η δεύτερη κόρη μου όταν έμεινα έγκυος στην τρίτη μου κόρη.

Δεν ξέρω κλαίει μετά από κάθε γεύμα ,από χθες σαν να ακούω και το εντερακι του ,κακά κάνει κανονικά με σπορακια αλλά έχουν κ λίγες βλεννες .Γενικά μου δείχνει ότι κάπου πονάει .επίσης κάπου διάβασα πως τα παιδιά που έχουν παλινδρόμηση έχουν κ βουλωμένη μύτη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ntepaki22 είπε:

Η κόρη μου η πρώτη είχε αλλεργία στο αγελαδινό που την ξεπέρασε με τον θηλασμό, μαζί με την αλλεργία εχει ακόμη δωράκι ατομικό δέρμα... Η αλλεργία έχει αίμα στα κακα... Η παλινδρόμηση είναι ας πούμε ατοπικό θέμα. Παρότι η πρώτη μου είχε αλλεργία ποτέ δεν είχε παλινδρόμηση, άσε που δεν ρευοταν σχεδόν ποτέ!! Δεν είχα δει ποτέ γουλια χεχε...  

Αχ τι να πω να είσαι καλά!!! Τρία παιδιά θέλαμε από την αρχή με τον άντρα μου... Ο άντρας μου ειδικά... Αλλά αυτό ήρθε ουρανόκατεβατο.. προσέχαμε σε όλες μας τις επαφές με προφυλάξεις , στην μια έγινε χωρίς και έμεινα έγκυος. Δεν το περιμέναμε καθόλου γιατί στα άλλα μας το προσπαθούσαμε τουλάχιστον 6μηνο... Ηλικίες μια τρέλα... 20 μηνών , 4μιση μηνών... Και εγώ στα κάγκελα.. εντάξει όμως λένε αυτά που δεν το περιμένεις είναι τα καλύτερα πράγματα στην ζωή μας. Και η ειρωνία ποια είναι; Πότε δεν πίστευα ζευγάρια που λέγανε " μια φορά έγινε... Ατύχημα και καλά"... Έλα όμως που στην ζωή ότι κοροϊδεύεις τελικά το λουζεσαι!!

Με το καλό κορίτσι μου!! Καλή υπομονή σου εύχομαι! Πω πω πολύ κοντά ηλικιακά. Βοήθεια έχεις? Σε ποια εβδομάδα είσαι? Να σ πω την αλήθεια αγχώθηκα μονο κ που διάβασα τις ηλικιες.... εμένα η μεγάλη μου είναι 5 κ ώρες ώρες δεν αντέχω. Κ να σκεφτείς ο μπεμπης είναι ήσυχος 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσι συγχαρητηρια!!!! Με το καλο!!! Πω πω τοσο γρηγορα!!! Μπραβο!! 

Και μενα μου κανει εντυπωση που λενε οτι σχετιζεται η αλλεργια και με παλινδρομηση, αλλα το λενε αρκετοι παιδιατροι, ισως λογω καποιας αλλεργιας να ενεργοποιειται πιο εντονα η παλινδρομηση, να πεφτει βαρια αυτη η ουσια στο στομαχι και να προκαλει αναγωγες. Αλλα οντως πρεπει να ρωτας παντα το γιατρο γιατι το ασβεστιο ειναι παρα πολυ σημαντικο! 

Σημερα ας πουμε, ολη μερα ετρωγε κανονικα χωρις υστεριες! Αν ειχε θεμα στον οισοφαγο δεν θα ποναγε εστω και μια φορα σημερα; Γιατι αυτο φοβαμαι μη παθει απ τις αναγωγες και δεν ξαναφαει μετα απο τον πονο.  Αντε βγαλε ακρη... Δεν ειχε καν γκρινια, ηταν γενικα αρκερα ηρεμη. Πανω που λεω να της αλλαξω γαλα μηπως ηρεμησει κι αυτη και ηρεμησουμε κι εμεις, κατι γινεται και μου αλλαζει γνωμη. Σαν να το καταλαβαινει και να  σκεφτεται "κατσε να φαω καμια μπουκια μη μου αμπωξει το στοκο"! Χαχαχαχαχα Απο την αλλη, επειδη μου κανει και για λιγο κρυφη η δικη της, δεν βγαζει παντα γουλιες, φοβαμαι λιγο και το ar για τον λογο που ειπες. Οποτε λεω για την ωρα να το αφησω... Σκεφτομαι και το ενδεχομενο του αλματος, γιατι τωρα ειναι το 15η-19η που νομιζω οτι ειναι ψιλοζορικο. Βεβαια συμφωνα με την ΠΗΤ ειμαστε 14η ακομα ενω συμφωνα με την ημερομηνια γεννησης ειμαστε ηδη στη 16η και δεν ξερω τι ισχυει απο τα δυο. Θα προτιμουσα να ειμαστε ηδη στη 16η του αλματος, γιατι αν δεν εχουμε μπει ακομα... ζητω που καηκαμε! ΠΟΣΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΠΧΙΑ ΑΥΤΗ Η ΔΟΛΙΑ ΜΑΝΑ! χαχαχχαχαχα! 

Άμα τα βάλουμε κάτω και ο οισοφάγος της να την πονάει, δεν θα κάνει δουλειά το AR, αντιθέτως.
Σχετικά με αυτό που λες «Αν ειχε θεμα στον οισοφαγο δεν θα ποναγε εστω και μια φορα σημερα;»,
γενικά στην παλινδρόμηση υπάρχουν καλές και κακές μέρες και έχουν να κάνουν με το πόσες αναγωγές κάνει. Φυσιολογικό! 
Κρυφή είναι η δική της 100%, εφόσον δε βγάζει πάντα και βγάζει μικρές γουλίτσες.
Η αδερφή μου, που είχε φανερή, ξέρναγε ρουκέτες ΟΛΟ το γάλα! Εμετό! Η μάνα μου την τάιζε στο ριλάξ και δε τόλμαγε να την κουνήσει!
Εκεί, επειδή το μωρό δε κράταγε καθόλου γάλα μέσα, μπήκε AR ώστε να μένει λίγο, να σιτίζεται το παιδί. 
Τα άλματα τελικά υπολογίζονται από την ΠΗΤ;

9 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Σχετίζεται η διατροφη με την παλινδρόμηση?Θα το κάνω τι να πω 

Ναι! Εμένα προσωπικά όταν έτρωγα γαλακτοκομικά μέχρι πριν κάποιες βδομάδες, έκανε γουλίτσες! 
Από εκεί που δεν έβγαζε ποτέ!

9 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Ακριβώς τα ίδια έχουμε και εμείς . Και εγώ θηλάζω... Τώρα που κουνάνε περισσότερο τα ποδαράκια τους τους γυρνάει πίσω το γάλα... Κ εμένα βγάζει σχεδόν συνέχεια... Ο παιδίατρος μου λέει υπομονή μέχρι τις στερεές και συντηρητικά μέτρα όπως να βάλεις βιβλία κάτω από την κούνια για να κοιμάται σε κλίση... Να το κρατάς όρθιο και μπορείς μέχρι να ρευτει καλά... Σωστό τάισμα να μην παίρνει πολύ αέρα στο στήθος κ καλό είναι τα μικρά κ συχνά γεύματα... Εμένα η κόρη μου πλέον τρώει καλά μόνο στον ύπνο... Την ενοχλεί που βγάζει... Τώρα την κράταγα μια ώρα και μέχρι να ξανακοιμηθεί επειδή κατουρηθηκε κ ξύπνησε... Να σημειώσω πως είμαι έγκυος κ στο τρίτο... Νιώθω τις αντοχές μου να λιγοστεύουν... Έχω φουλ ναυτία!! 

Βρε κορίτσι, με το καλό! Με ένα πόνο! Πόσο χάρηκα δε λέγεται! Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο!
Άντε και στα δικά μας οι υπόλοιπες @βιολετα3 @depifish @Roulaa@

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


47 minutes ago, itsathina said:

Άμα τα βάλουμε κάτω και ο οισοφάγος της να την πονάει, δεν θα κάνει δουλειά το AR, αντιθέτως.
Σχετικά με αυτό που λες «Αν ειχε θεμα στον οισοφαγο δεν θα ποναγε εστω και μια φορα σημερα;»,
γενικά στην παλινδρόμηση υπάρχουν καλές και κακές μέρες και έχουν να κάνουν με το πόσες αναγωγές κάνει. Φυσιολογικό! 
Κρυφή είναι η δική της 100%, εφόσον δε βγάζει πάντα και βγάζει μικρές γουλίτσες.
Η αδερφή μου, που είχε φανερή, ξέρναγε ρουκέτες ΟΛΟ το γάλα! Εμετό! Η μάνα μου την τάιζε στο ριλάξ και δε τόλμαγε να την κουνήσει!
Εκεί, επειδή το μωρό δε κράταγε καθόλου γάλα μέσα, μπήκε AR ώστε να μένει λίγο, να σιτίζεται το παιδί. 
Τα άλματα τελικά υπολογίζονται από την ΠΗΤ;

Ναι! Εμένα προσωπικά όταν έτρωγα γαλακτοκομικά μέχρι πριν κάποιες βδομάδες, έκανε γουλίτσες! 
Από εκεί που δεν έβγαζε ποτέ!

Βρε κορίτσι, με το καλό! Με ένα πόνο! Πόσο χάρηκα δε λέγεται! Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο!
Άντε και στα δικά μας οι υπόλοιπες @βιολετα3 @depifish @Roulaa@

Είναι πολύ δύσκολο... Ελπίζω να τα καταφέρω... Και εγώ ειδικά στην αρχή φοβόμουν πως θα τα βγάλω πέρα. Με τρία μικρά κάτω των δυόμιση... Βοήθεια δεν έχω ... Οι δικοί μου είναι μακριά... Τα παιδιά τα έχω αποκλειστικά εγώ. Νιώθω ότι χάνω τον εαυτό μου , γιατί πολλές φορές δεν έχω δύναμη για τα πιο απλά... Πιστεύω όμως ότι θα το ξεπεράσω σε κάνα δυο χρόνια αυτό. Ίσως αν είχα πιο πολλά άτομα εδώ κοντά μου να ήταν αλλιώς... 


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Είναι πολύ δύσκολο... Ελπίζω να τα καταφέρω... Και εγώ ειδικά στην αρχή φοβόμουν πως θα τα βγάλω πέρα. Με τρία μικρά κάτω των δυόμιση... Βοήθεια δεν έχω ... Οι δικοί μου είναι μακριά... Τα παιδιά τα έχω αποκλειστικά εγώ. Νιώθω ότι χάνω τον εαυτό μου , γιατί πολλές φορές δεν έχω δύναμη για τα πιο απλά... Πιστεύω όμως ότι θα το ξεπεράσω σε κάνα δυο χρόνια αυτό. Ίσως αν είχα πιο πολλά άτομα εδώ κοντά μου να ήταν αλλιώς... 

Κ έχεις κ το μεγάλο όλη μέρα στο σπίτι ή πάει παιδικό? Τουλάχιστον να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!! Κ να σου ευχηθώ να είναι ήσυχο το μωράκι!! Πότε έχεις πητ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σας είχα γράψει για τις πράσινες κενώσεις της μικρής κ την μείωση της διάρκειας θηλασμού, την άρνηση μπιμπερο.  Εεεεε όλο αυτό μας οδήγησε στο νοσοκομείο για να μπει προληπτικά ορός. Η διάγνωση του νοσοκομείου ήταν πιθανόν κρυφή παλινδρόμηση. Μας έδωσαν nexium καθημερινά για το στομάχι της. 

Είμαι στο ψάξιμο τώρα κ έχω πάει σε αρκετούς γιατρούς, παιδιάτρους και παιδογαστρεντερολογους. Μου λένε ότι έχει αλλεργία σε κάτι που τρώω και κρυφή παλινδρόμηση. Η μικρή κοντεύει 3 μηνών, δεν κάνει εμετούς, αραιά κ που γουλιτσες μόνο, θηλάζει 4-5 λεπτά το πολύ κ στο μπιμπερο κλαίει επίσης κ πίνει το πολύ 70ml. Έχει πράσινες κενώσεις, διάρροιες συνέχεια, αέρια δύσοσμα. 

Θέλω τη βοήθεια σας. Υπέρηχο δεν κάναμε γιατί μου λένε ότι δεν γίνεται σε τόσο μικρό μωρό. Οποία κοπέλα έκανε, θέλω να μου πει πού πήγε κ τι υπέρηχος είναι αυτός. Επίσης, ποιο γάλα δίνετε εσείς στα μωράκια σας?? Πρέπει να δώσω κάποιο υποαλλεργικο σωστά? Και αντιαναγωγικο? Αλλά εμετούς δεν κάνει. Επίσης έχω ξεκινήσει αποχή από γαλακτοκομικα. Αλλά επειδή η μικρή δεν κάθεται πολύ στο στήθος πλέον, θέλω να της δίνω κ μπιμπερο γιατί δεν παίρνει βάρος. Μέχρι τώρα έπινε το frisolac όσες φορές ήπιε μπιμπερο. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Roulaa@ said:

Κ έχεις κ το μεγάλο όλη μέρα στο σπίτι ή πάει παιδικό? Τουλάχιστον να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!! Κ να σου ευχηθώ να είναι ήσυχο το μωράκι!! Πότε έχεις πητ?

Ναι σπίτι την έχω..  σκέφτομαι να την στείλω παιδικό τον Σεπτέμβρη... Για να κοινωνικοποιηθεί και αυτή με παιδάκια της ηλικία της... Πητ έχω όσο γεννήθηκε η δεύτερη 31/8

3 minutes ago, Ntepaki22 said:

Ναι σπίτι την έχω..  σκέφτομαι να την στείλω παιδικό τον Σεπτέμβρη... Για να κοινωνικοποιηθεί και αυτή με παιδάκια της ηλικία της... Πητ έχω όσο γεννήθηκε η δεύτερη 31/8

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!! Να χαίρεσαι και εσύ την οικογένεια σου!!

6 minutes ago, xrys1988 said:

Καλησπέρα κορίτσια. Σας είχα γράψει για τις πράσινες κενώσεις της μικρής κ την μείωση της διάρκειας θηλασμού, την άρνηση μπιμπερο.  Εεεεε όλο αυτό μας οδήγησε στο νοσοκομείο για να μπει προληπτικά ορός. Η διάγνωση του νοσοκομείου ήταν πιθανόν κρυφή παλινδρόμηση. 

Είμαι στο ψάξιμο τώρα κ έχω πάει σε αρκετούς γιατρούς, παιδιάτρους και παιδογαστρεντερολογους. Μου λέει ότι έχει αλλεργία σε κάτι που τρώω και κρυφή παλινδρόμηση. Η μικρή κοντεύει 3 μηνών, δεν κάνει εμετούς, αραιά κ που γουλιτσες μόνο, θηλάζει 4-5 λεπτά το πολύ κ στο μπιμπερο κλαίει επίσης κ πίνει το πολύ 70ml. 

Θέλω τη βοήθεια σας. Υπέρηχο δεν κάναμε γιατί μου λένε ότι δεν γίνεται σε τόσο μικρό μωρό. Οποία κοπέλα έκανε, θέλω να μου πει πού πήγε κ τι υπέρηχος είναι αυτός. Επίσης, ποιο γάλα δίνετε εσείς στα μωράκια σας??

Το καλύτερο γάλα που μπορείς να της δίνεις τώρα είναι το δικό σου. Τάισε την όσο κοιμάται... Τα οξέα που ανεβαίνουν στο στομάχι με το μητρικό δεν δημιουργούν τόσο σοβαρό πρόβλημα. Γενικά όλα τα μωράκια την έχουν μια παλινδρόμηση. 


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Ναι σπίτι την έχω..  σκέφτομαι να την στείλω παιδικό τον Σεπτέμβρη... Για να κοινωνικοποιηθεί και αυτή με παιδάκια της ηλικία της... Πητ έχω όσο γεννήθηκε η δεύτερη 31/8

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!! Να χαίρεσαι και εσύ την οικογένεια σου!!

Το καλύτερο γάλα που μπορείς να της δίνεις τώρα είναι το δικό σου. Τάισε την όσο κοιμάται... Τα οξέα που ανεβαίνουν στο στομάχι με το μητρικό δεν δημιουργούν τόσο σοβαρό πρόβλημα. Γενικά όλα τα μωράκια την έχουν μια παλινδρόμηση. 

Αχ αυτό κάνω... Όλη νύχτα την βάζω να θηλάζει αλλά δεν έχω πολλές αντοχές πλέον. Θέλω να δίνω κ φόρμουλα πια μήπως αρχίσει να παίρνει βάρος. Τρόμαξα πολύ με την αρνηση που είχε κ στο μπιμπερο κ φοβάμαι. Θέλω να βρω ένα γάλα να της κάνει κ να βλέπω πόσο πίνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...