Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

      Αυτό είναι ένας παράγοντας θρομβοφυλιας Κ από αύριο θα ξεκινήσεις ενέσεις υπαρινης . Μίλησε νωρίς για να προλάβεις να τις αγοράσεις Κ να ξεκινήσεις την διαδικασία . Μην ανχωνεσε 

      Λες να έχει γίνει ήδη κάτι κακό; Γιατί δεν μου είπε να τις κάνω από πριν αυτές τις εξετάσεις δεν καταλαβαίνω. Εγω επέμενα.. 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Flolipop είπε:

Από 1/410 που είχα τροποποιημένη πιθανότητα βάσει της αυχενικής, μετά τις αιματολογικές Papp A έπεσε (συνδυαστικά) στις 1/260. Βάσει της ηλικίας μου είναι 1/80

Α σου ειχε βγει και βασει υπερηχου 1/410; 

Γιατι δεν κανεις nipt? 

Πω πω με φοβησατε τωρα μαζι με την  Βιολετα που της ετυχε το ιδιο.

Εμενα ηταν καλη η αυχενικη ελα ομως που δεν μου εδωσε τα αποτελέσματα! Απλα μου ειπε πως ειναι τελεια και πως με τέτοια αυχενικη δεν περιμενουμε κατι κακο απο PappA  . Κι ενώ μου ειχε πει πως Μ Παρασκευή θα με επαιρνε για να μου πει αποτελέσματα της PappA , δεν με έχει παρει ακόμα.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια γύρισα από την εξέταση τα αποτελέσματα θα τα έχω σε 10-12 μέρες εργάσιμες μου είπαν έκανα για 8νοσηματα +φύλο.Εμενα τα αρχικά αποτελέσματα στην αυχενική βάση εμβρύου μετρήσεις ήταν τρισωμ.21 1/1891 ,τρισωμ.18 1/3050 ,τρισωμ.13 1/16.430 μετά και αφού έγινε το papA τρισωμ.21 1/308 ,τρισωμ.18 1<20.000 ,τρισωμ.13 <20.000.Ειμαι 33 χρόνων .Εμένα το αίμα δεν βγήκε καθόλου καλό από ότι μου είπαν γιατί σήμερα πήρα της απάντησης του papA στα χέρια μου κ δεν καταλαβαίνω.Οι απαντήσεις από το αίμα είναι . Ελεύθερη β-hCG 104,50 IU/I Roche ισοδύναμη με 3,175 Mom   PAPP-A 3,370 Roche ισοδύναμη με 0,784 Mom δεν έχω ιδέα ποιες τιμές είναι οι δικές μου και ποιες πρέπει να είχα 

 

 

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Καλα αποτελεσματα!! 

Εχω μια απορία. Ενω το αποτελεσμα βαση υπερηχου σου ηταν καλο 1/1000κατι (δεν θυμαμαι ποσο εγρεψες) μετα πηγε σε 1/300. Αυτο το αποτελεσμα το εδωσε το papA ή ο συνδυασμός των δυο (papA και υπερηχος;) 

Τα τελικά αποτελέσματα διαμορφώνονται μετά την papA έτσι μου είπαν εμένα ,εγώ δεν είχα κανένα θέμα στην αυχενική τα αποτελέσματα ήταν σούπερ το αίμα όμως ήταν αυτό που έδωσε την τελική απάντηση,απλά το όριο τους είναι 1/300 εγώ βγήκα 1/308

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια γύρισα από την εξέταση τα αποτελέσματα θα τα έχω σε 10-12 μέρες εργάσιμες μου είπαν έκανα για 8νοσηματα +φύλο.Εμενα τα αρχικά αποτελέσματα στην αυχενική βάση εμβρύου μετρήσεις ήταν τρισωμ.21 1/1891 ,τρισωμ.18 1/3050 ,τρισωμ.13 1/16.430 μετά και αφού έγινε το papA τρισωμ.21 1/308 ,τρισωμ.18 1<20.000 ,τρισωμ.13 <20.000.Ειμαι 33 χρόνων .Εμένα το αίμα δεν βγήκε καθόλου καλό από ότι μου είπαν γιατί σήμερα πήρα της απάντησης του papA στα χέρια μου κ δεν καταλαβαίνω.Οι απαντήσεις από το αίμα είναι . Ελεύθερη β-hCG 104,50 IU/I Roche ισοδύναμη με 3,175 Mom   PAPP-A 3,370 Roche ισοδύναμη με 0,784 Mom δεν έχω ιδέα ποιες τιμές είναι οι δικές μου και ποιες πρέπει να είχα 

 

 

Τα τελικά αποτελέσματα διαμορφώνονται μετά την papA έτσι μου είπαν εμένα ,εγώ δεν είχα κανένα θέμα στην αυχενική τα αποτελέσματα ήταν σούπερ το αίμα όμως ήταν αυτό που έδωσε την τελική απάντηση,απλά το όριο τους είναι 1/300 εγώ βγήκα 1/308

Καλα αποτελεσματα Βιολετα!! 

Εγω ακομα περιμένω να με παρει για τα αποτελέσματα του papp A...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Α σου ειχε βγει και βασει υπερηχου 1/410; 

Γιατι δεν κανεις nipt? 

Πω πω με φοβησατε τωρα μαζι με την  Βιολετα που της ετυχε το ιδιο.

Εμενα ηταν καλη η αυχενικη ελα ομως που δεν μου εδωσε τα αποτελέσματα! Απλα μου ειπε πως ειναι τελεια και πως με τέτοια αυχενικη δεν περιμενουμε κατι κακο απο PappA  . Κι ενώ μου ειχε πει πως Μ Παρασκευή θα με επαιρνε για να μου πει αποτελέσματα της PappA , δεν με έχει παρει ακόμα.

Και εγώ δεν το περίμενα η αυχενική μου ήταν σούπερ ακόμα και το έμβρυο βγαίνει ακριβώς με την τελευταία μου περίοδο, ρινικο οστό ,αυχενική 1,4 ,γενικά όλα τέλεια πολύ ενθουσιασμένος ο εμβρυολογος .Απλά λόγο αίματος άλλαξε το αποτέλεσμα.Μου είπε συμβαίνει και είναι απλά στατιστική και είναι στο χέρι μου τι θα κάνω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Α σου ειχε βγει και βασει υπερηχου 1/410; 

Γιατι δεν κανεις nipt? 

Πω πω με φοβησατε τωρα μαζι με την  Βιολετα που της ετυχε το ιδιο.

Εμενα ηταν καλη η αυχενικη ελα ομως που δεν μου εδωσε τα αποτελέσματα! Απλα μου ειπε πως ειναι τελεια και πως με τέτοια αυχενικη δεν περιμενουμε κατι κακο απο PappA  . Κι ενώ μου ειχε πει πως Μ Παρασκευή θα με επαιρνε για να μου πει αποτελέσματα της PappA , δεν με έχει παρει ακόμα.

Μήπως να έκανες εσύ ένα τηλεφωνακι σε περίπτωση που σε ξέχασαν δεν είναι απίθανο μπορεί να έχουν βγει τα αποτελέσματα και να σου φύγει το άγχος εγω δεν θα άντεχα να περιμενω .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Brigitt είπε:

Μήπως να έκανες εσύ ένα τηλεφωνακι σε περίπτωση που σε ξέχασαν δεν είναι απίθανο μπορεί να έχουν βγει τα αποτελέσματα και να σου φύγει το άγχος εγω δεν θα άντεχα να περιμενω .

Ναι αυτο θα κανω... θα παρω τηλ σε μια ωρα που ανοιγουν...

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Ναι αυτο θα κανω... θα παρω τηλ σε μια ωρα που ανοιγουν...

Περιμένουμε νέα σου καλά αποτελέσματα!!!

Κορίτσια πια ξέρει να μου πει αν γράψω τα αποτελέσματα από την pappA πια είναι το δικό μου και πιο το φυσιολογικό που εργαστηρίου γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Ελεύθερη β-hCG 104,50 UI/I  Roche ισοδύναμο με 3,175MoM 

PAPP-A 3,370 UI/I Roche ισοδύναμο με 0,784 MOM

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Περιμένουμε νέα σου καλά αποτελέσματα!!!

Κορίτσια πια ξέρει να μου πει αν γράψω τα αποτελέσματα από την pappA πια είναι το δικό μου και πιο το φυσιολογικό που εργαστηρίου γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Ελεύθερη β-hCG 104,50 UI/I  Roche ισοδύναμο με 3,175MoM 

PAPP-A 3,370 UI/I Roche ισοδύναμο με 0,784 MOM

Απ' ότι κατάλαβα εγώ είναι άλλη μονάδα μέτρησης γιατί λέει πως ισοδυναμεί η μία με την άλλη δηλαδή είναι το ίδιο αρα δικά σου και τα δύο 

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βλεπω να τα παίρνω ουτε σήμερα τα αποτελέσματα :-x :mad:

Εχω εκνευριστει τωρα. Τις αλλες χρονιες τα ειχα την επομενη ημερα. Τι να πω...

@βιολετα3 ρε συ εχει αλλαξει ο τροπος που βγαίνουν τα αποτελεσματα; τελευταια γεννα πριν 19μηνες και τα αποτελεσματα ερχοντουσαν διαφορετικά. 3 στηλες , η 1η στηλη τα αποτελεσματα του υπερηχου, 2η του papA  και η 3η η τροποποιημένη...

Η μονο αλλαγη ειναι που πρόσθεσαν μια ορμομη για καλυτερη ανίχνευση της προεκλαμψιας (απ'οτι μου ειπε ο γιατρος). Αλλα μαλλον τελικά ερχονται διαφορετικα πλεον.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Δεν με βλεπω να τα παίρνω ουτε σήμερα τα αποτελέσματα :-x :mad:

Εχω εκνευριστει τωρα. Τις αλλες χρονιες τα ειχα την επομενη ημερα. Τι να πω...

@βιολετα3 ρε συ εχει αλλαξει ο τροπος που βγαίνουν τα αποτελεσματα; τελευταια γεννα πριν 19μηνες και τα αποτελεσματα ερχοντουσαν διαφορετικά. 3 στηλες , η 1η στηλη τα αποτελεσματα του υπερηχου, 2η του papA  και η 3η η τροποποιημένη...

Η μονο αλλαγη ειναι που πρόσθεσαν μια ορμομη για καλυτερη ανίχνευση της προεκλαμψιας (απ'οτι μου ειπε ο γιατρος). Αλλα μαλλον τελικά ερχονται διαφορετικα πλεον.

Δεν έχω ιδέα πάνε 11 χρόνια από την τελευταία μου εγκυμοσύνη οπότε δεν θυμάμαι και πολλά!!!Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι σε κανένα μου παιδί δεν έκανα PappA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Περιμένουμε νέα σου καλά αποτελέσματα!!!

Κορίτσια πια ξέρει να μου πει αν γράψω τα αποτελέσματα από την pappA πια είναι το δικό μου και πιο το φυσιολογικό που εργαστηρίου γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Ελεύθερη β-hCG 104,50 UI/I  Roche ισοδύναμο με 3,175MoM 

PAPP-A 3,370 UI/I Roche ισοδύναμο με 0,784 MOM

Είναι μονάδες μέτρησης...η μία ισοδυναμεί με την άλλη...με βάση το ΜΟΜ θέλουν την χοριακη από δύο και κάτω και το papp a όχι κάτω από 0.5...αν κάποιο από αυτά είναι εκτός ορίων τότε τροποποιουνται προς τα κάτω οι πιθανότητες....

Εσένα βγήκε μόνο η χοριακη υψηλή...είμαι σίγουρη πως δεν τρέχει τπτ κακό....θα το δεις και στα αποτελέσματα...μην ξεχνάς ότι η υπερηχογραφικη εικονα έχει μεγάλη σημασία ...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Είναι μονάδες μέτρησης...η μία ισοδυναμεί με την άλλη...με βάση το ΜΟΜ θέλουν την χοριακη από δύο και κάτω και το papp a όχι κάτω από 0.5...αν κάποιο από αυτά είναι εκτός ορίων τότε τροποποιουνται προς τα κάτω οι πιθανότητες....

Εσένα βγήκε μόνο η χοριακη υψηλή...είμαι σίγουρη πως δεν τρέχει τπτ κακό....θα το δεις και στα αποτελέσματα...μην ξεχνάς ότι η υπερηχογραφικη εικονα έχει μεγάλη σημασία ...

Καλημέρα τι να πω μακάρι !!!

16 ώρες πρίν, Flolipop είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Βγήκαν κι εμένα τα αποτελέσματα της Papp A και δυστυχώς έριξαν το ποσοστό για down σε 1/260. Το πρόβλημα μου είναι ότι μου είπε ότι για την ηλικία μου δεν είναι κακό το ποσοστό αλλά θα πρέπει να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση τη 19η εβδομάδα... αυτό είναι που με στεναχωρεί περισσότερο... πως θα περάσει ο καιρός ως τότε...

Καλημέρα δεν θα σου πω μην στεναχωριέσαι γιατί σε καταλαβαίνω στην ίδια φάση είμαι και εγώ...Η αυχενική βγήκε καλη ?Το αίμα ?Εμένα η αυχενική βγήκε καλη το αίμα μου είπαν δεν βγήκε καλη και διαμορφώθηκε στο 1/308 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Καλημέρα τι να πω μακάρι !!!

Καλημέρα δεν θα σου πω μην στεναχωριέσαι γιατί σε καταλαβαίνω στην ίδια φάση είμαι και εγώ...Η αυχενική βγήκε καλη ?Το αίμα ?Εμένα η αυχενική βγήκε καλη το αίμα μου είπαν δεν βγήκε καλη και διαμορφώθηκε στο 1/308 

Καλημερα. Δεν στεναχωριέμαι ιδιαίτερα, διατηρώ την ψυχραιμία μου και σκέφτομαι ότι όλα αυτά είναι συνάρτηση της ηλικίας μου και είναι μόνο στατιστικά. Ειμαι 40 ετών κλεισμένα. Το ότι θα κάνω αμνιοπαρακέντηση δεν με ενοχλεί τόσο. Με ενοχλεί ο χρόνος αναμονής γιατί ο γιατρός μου είπε ότι θα πρέπει να την κάνω τη 19η εβδομάδα. Όταν έκανα την αυχενική ο εμβρυολογος τα βρήκε όλα τέλεια . Όλες μου οι μετρήσεις βγήκαν περισσότερο από καλές Γι αυτό δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Οι αίματος προφανώς δεν βγήκαν καλές κ μου έριξαν το ποσοστό από 1/410 σε 1/260 . Δεν ξέρω ακριβώς γιατί τις έχει ο γιατρός μου. Σκέφτομαι ότι το τροποποιημένο ποσοστό μου δεν είναι και πολύ άσχημο αν σκεφτείς ότι βάσει της ηλικίας μου 1/70 έχουν πιθανότητα να γεννήσουν παιδί με down.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Flolipop said:

Καλημερα. Δεν στεναχωριέμαι ιδιαίτερα, διατηρώ την ψυχραιμία μου και σκέφτομαι ότι όλα αυτά είναι συνάρτηση της ηλικίας μου και είναι μόνο στατιστικά. Ειμαι 40 ετών κλεισμένα. Το ότι θα κάνω αμνιοπαρακέντηση δεν με ενοχλεί τόσο. Με ενοχλεί ο χρόνος αναμονής γιατί ο γιατρός μου είπε ότι θα πρέπει να την κάνω τη 19η εβδομάδα. Όταν έκανα την αυχενική ο εμβρυολογος τα βρήκε όλα τέλεια . Όλες μου οι μετρήσεις βγήκαν περισσότερο από καλές Γι αυτό δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Οι αίματος προφανώς δεν βγήκαν καλές κ μου έριξαν το ποσοστό από 1/410 σε 1/260 . Δεν ξέρω ακριβώς γιατί τις έχει ο γιατρός μου. Σκέφτομαι ότι το τροποποιημένο ποσοστό μου δεν είναι και πολύ άσχημο αν σκεφτείς ότι βάσει της ηλικίας μου 1/70 έχουν πιθανότητα να γεννήσουν παιδί με down.

Παπακι μου μηπως να εκανες την nipt καλυτερα; Και αν προκυψει κατι -που δεν θα προκυψει γιατι ειναι εξαιρετικα σπανιο σε 1/260 να προκυψει οντως κατι- να προχωρησεις σε αμνιο; ή θες να εισαι σιγουρη και για ολα τα υπολοιπα που βρισκει η αμνιο; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Flolipop είπε:

Καλημερα. Δεν στεναχωριέμαι ιδιαίτερα, διατηρώ την ψυχραιμία μου και σκέφτομαι ότι όλα αυτά είναι συνάρτηση της ηλικίας μου και είναι μόνο στατιστικά. Ειμαι 40 ετών κλεισμένα. Το ότι θα κάνω αμνιοπαρακέντηση δεν με ενοχλεί τόσο. Με ενοχλεί ο χρόνος αναμονής γιατί ο γιατρός μου είπε ότι θα πρέπει να την κάνω τη 19η εβδομάδα. Όταν έκανα την αυχενική ο εμβρυολογος τα βρήκε όλα τέλεια . Όλες μου οι μετρήσεις βγήκαν περισσότερο από καλές Γι αυτό δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Οι αίματος προφανώς δεν βγήκαν καλές κ μου έριξαν το ποσοστό από 1/410 σε 1/260 . Δεν ξέρω ακριβώς γιατί τις έχει ο γιατρός μου. Σκέφτομαι ότι το τροποποιημένο ποσοστό μου δεν είναι και πολύ άσχημο αν σκεφτείς ότι βάσει της ηλικίας μου 1/70 έχουν πιθανότητα να γεννήσουν παιδί με down.

Εμένα μου είπε να κάνω το Nipt γιατί η αυχενική μαζί με την εικόνα του έμβρυου ήταν άψογα ,εγώ είμαι 33 μου το έριξαν το αίμα το οποίο δεν έχω καταλάβει ακόμα πόσο δηλαδή θα έπρεπε να είναι γιατί δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...