Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Maroxmarox said:

      Coq πόσο έπαιρνες; Τα άλλα τα παίρνω 

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Εγώ έπαιρνα τρία χάπια coq10 των 200 άρα 600 ημερησίως … μου τα εοχε συστήσει η εξωσωματικός .. τα έπαιρνα πολύ καιρό ακόμα κ την περίοδο των ενέσεων μέχρι την ωοληψια .. μετά την ωοληψια τα σταμάτησα .

      8 hours ago, Nima21 said:

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

      Εμένα έβλεπε 8 καταφέραμε να φτάσουμε στα 13 και πήραμε τελικά 14 αλλά τα 10 προχώρησαν τώρα ποσά θα μείνουν δεν ξέρω θα μάθω  σύντομα ..σου εύχομαι πολύ καλή  επιτυχία ! 

      18 minutes ago, Nima21 said:

      Πήρα και τον γιατρό και του ειπα πως νιωθω και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικά όλα, φουσκωμα,βαρος κλπ και να τρωω πολυ πρωτεΐνη.. μου απέκλεισε κ εκεινος την υπερδιεγερση. Ευτυχώς αύριο θα μάθω τη μέρα της ωοληψίας!

      Εύχομαι και σε σένα να επανέλθει ο οργανισμός σου στα φυσιολογικά του πολυ πολυ συντομα και με το καλο να κανεις την εμβρυομεταφορα σου!! Στελνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς για την καταπολέμηση του άγχους!!! Αχχ🙆😝

      Μην σκέφτεσαι την υπερδιέγερση … εγώ να δεις πως ήμουν … μια κοιλιά τριών μηνών … άστο … στο κέντρο στην αναμονή της ωοληψιας όλες ήταν οκ εγώ σαν μπόγος … μετά συνήλθα λίγο αλλά κ πάλι έχω πρήξιμο …. Όλα καλα Θα πάνε . Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά παρτο χαλαρά …0

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , Flolipop είπε:

Που έχεις κάνει την εξέταση; Γιατί έχεις επηρεαστεί από αυτά που διαβάζεις; Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και στην τελική δεν έχει συμβεί σε κάποια από εμάς κάτι κακό. Ενδείξεις είναι και στατιστικά για περαιτέρω έλεγχο. Όλα καλά θα πάνε για όλες μας και φυσικά για  εσένα που θα έχεις και καλά αποτελέσματα. Ίσως λόγω εορτών καθυστέρησαν τα αποτελέσματα. Μην αγχώνεσαι.

Στα 3 προηγούμενα παιδια μου , τα εκανα σε εξωτερικό εμβρυολογο. Την επόμενη μου ελεγε τηλεφωνικως τα αποτελέσματα και την μεθεπομενη τα ειχα σπιτι μου ταχυδρομικώς!!

Εδω την εκανα στον γυναικολο μου και αυριο κλεινω 10 ημερες που την εκανα!! Εργασιμες ηταν και η Μ.Τεταρτη και Πεμπτη και Παρασκευη και χθες και σημερα. Και με εχει πιασει πολυ αγχος.

Επηρεάστηκα οσο να'ναι. Γιατι και σε μενα οπως και σε σας σας ειπαν πως ειναι αψογη η αυχενικη στον υπερηχο και τελικα επεσαν οι τιμες σας. Και θελω απλα να μαθω τι τιμες εχω κι εγω. Αυριο δεν λειτουργεί το ιατρειο οποτε παμε απο Δευτερα. Εχω νευριασει πολυ νε την καθυστέρηση. Το θεωρω κοροιδια τοσες ημερες για μια Papp A .


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 minutes ago, Farmakotriftena said:

Στα 3 προηγούμενα παιδια μου , τα εκανα σε εξωτερικό εμβρυολογο. Την επόμενη μου ελεγε τηλεφωνικως τα αποτελέσματα και την μεθεπομενη τα ειχα σπιτι μου ταχυδρομικώς!!

Εδω την εκανα στον γυναικολο μου και αυριο κλεινω 10 ημερες που την εκανα!! Εργασιμες ηταν και η Μ.Τεταρτη και Πεμπτη και Παρασκευη και χθες και σημερα. Και με εχει πιασει πολυ αγχος.

Επηρεάστηκα οσο να'ναι. Γιατι και σε μενα οπως και σε σας σας ειπαν πως ειναι αψογη η αυχενικη στον υπερηχο και τελικα επεσαν οι τιμες σας. Και θελω απλα να μαθω τι τιμες εχω κι εγω. Αυριο δεν λειτουργεί το ιατρειο οποτε παμε απο Δευτερα. Εχω νευ

Κάνε κουράγιο κορίτσι μου! Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι αρνητικά γιατί δεν σε βοηθάει καθόλου. Και να θυμάσαι ότι είμαστε πολύ τυχερές που ζούμε σε αυτή την εποχή που υπάρχουν τόσα εργαλεία για να διαπιστωθεί έγκυρα ότι ένα εμβρυάκι είναι υγιές! Και θα είναι υγιές και το δικό σου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Andri M είπε:

Κάνε κουράγιο κορίτσι μου! Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι αρνητικά γιατί δεν σε βοηθάει καθόλου. Και να θυμάσαι ότι είμαστε πολύ τυχερές που ζούμε σε αυτή την εποχή που υπάρχουν τόσα εργαλεία για να διαπιστωθεί έγκυρα ότι ένα εμβρυάκι είναι υγιές! Και θα είναι υγιές και το δικό σου!

Νομιζω πιο πολυ με θυμωσαν οι δικαιολογίες που βρηκε. Οτι δλδ ολοι οι υπόλοιποι που τις βγαζουν σε μια με δυο ημερες δεν κανουν την καλη και πιστοποιημένη αλλα αυτος επειδη κανει αυτή γι αυτο αργει τοσο. Βλακείες πραγματικα. Και τωρα αν θα μαθω τα αποτελέσματα θα ειναι απο Δευτερα. Ας εκανα nipt τοτε. Τοσο θα μου έπαιρνε που στέλνονται και Αμερική!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Νομιζω πιο πολυ με θυμωσαν οι δικαιολογίες που βρηκε. Οτι δλδ ολοι οι υπόλοιποι που τις βγαζουν σε μια με δυο ημερες δεν κανουν την καλη και πιστοποιημένη αλλα αυτος επειδη κανει αυτή γι αυτο αργει τοσο. Βλακείες πραγματικα. Και τωρα αν θα μαθω τα αποτελέσματα θα ειναι απο Δευτερα. Ας εκανα nipt τοτε. Τοσο θα μου έπαιρνε που στέλνονται και Αμερική!

Καταλαβαίνω απόλυτα την ανησυχία μου !!!Εγώ αυτό που έχω καταλάβει και διαβάσει εδώ στο φόρουμ και από παλια ποστ ότι στατιστικά οι περισσότερες αλλάζουν οι τιμές από το αίμα και στο τέλος όλα καλά!!!Τα λέω σε σένα βέβαια για να τα ακούω κ εγώ ,γιατί περιμένω τα αποτελέσματα από το nipt και έχω ακόμα μέρες μπροστά μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Καταλαβαίνω απόλυτα την ανησυχία μου !!!Εγώ αυτό που έχω καταλάβει και διαβάσει εδώ στο φόρουμ και από παλια ποστ ότι στατιστικά οι περισσότερες αλλάζουν οι τιμές από το αίμα και στο τέλος όλα καλά!!!Τα λέω σε σένα βέβαια για να τα ακούω κ εγώ ,γιατί περιμένω τα αποτελέσματα από το nipt και έχω ακόμα μέρες μπροστά μου

Συμφωνω απολυτα σε αυτο!! Και πραγματικα ειμαι σιγουρη πως θα ειναι ολα καλα! Στο 3ο γενικοτερα τραβηξα διαφορα μου λεγανε για συνδρομα σχεδον μεχρι πριν γεννήσω και τελικα το μωρο ειναι μια χαρα. Και τελικα οντως τα ποσοστα και η εκατοστιαίες θεσεις μια στατιστική ειναι και οχι η πραγματικοτητα.

Απλα εκανα 12βδ την αυχενικη ειμαι 14η και ακομα στην ουσια δεν εχω αποτελεσματα απο την αυχενικη. Εχω θυμώσει μαζι τους. Και το γεγονός οτι πρεπει να κανω υπομονη μεχρι Δευτερα (κι αααν θα τα παρω) που μιλαμε πλεον για 15ημερες, ε γίνομαι ακομα πιο εξαλλη. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε??? Εμένα στην αυχενική, όσον αφορά τα σύνδρομα, ήταν αρκετά καλές οι τιμές μου. Ωστόσο, μου γράφει αυξημένη πιθανότητα για προεκλαμψία και περιορισμό της εμβρυϊκής ανάπτυξης στις 37 εβδομαδες... Έχω βέβαια ρευματολογικο σύνδρομο που παίζει μεγάλο ρόλο. Γράφει κάτι παρόμοιο σε καμία άλλη? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , xrys1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε??? Εμένα στην αυχενική, όσον αφορά τα σύνδρομα, ήταν αρκετά καλές οι τιμές μου. Ωστόσο, μου γράφει αυξημένη πιθανότητα για προεκλαμψία και περιορισμό της εμβρυϊκής ανάπτυξης στις 37 εβδομαδες... Έχω βέβαια ρευματολογικο σύνδρομο που παίζει μεγάλο ρόλο. Γράφει κάτι παρόμοιο σε καμία άλλη? 

Εμένα....1/100 για περιορισμό ανάπτυξης στις 37 εβδομάδες και 1/18 πρωορο τοκετό κάτω των 34 εβδομάδων λόγω τραχήλου....28.5 ο τράχηλος....με τρομάζει η αλήθεια είναι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Εμένα....1/100 για περιορισμό ανάπτυξης στις 37 εβδομάδες και 1/18 πρωορο τοκετό κάτω των 34 εβδομάδων λόγω τραχήλου....28.5 ο τράχηλος....με τρομάζει η αλήθεια είναι

Ααααα δεν είμαι η μόνη τελικά. Δεν το είχε αναφέρει καμιά κ λέω... μάλλον επειδή έχω 2 αυτοάνοσα νοσήματα μου προέκυψε μάλλον. Εμένα....1/79 για προεκλαμψία στις 37 εβδ., 1/71 για περιορισμό ανάπτυξης στις 37εβδ. & 1/586 για πρόωρο τοκετό .... Έχω αγχωθει με αυτά......

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , xrys1988 είπε:

Ααααα δεν είμαι η μόνη τελικά. Δεν το είχε αναφέρει καμιά κ λέω... μάλλον επειδή έχω 2 αυτοάνοσα νοσήματα μου προέκυψε μάλλον. Εμένα....1/79 για προεκλαμψία στις 37 εβδ., 1/71 για περιορισμό ανάπτυξης στις 37εβδ. & 1/586 για πρόωρο τοκετό .... Έχω αγχωθει με αυτά......

και σ έδωσε κάτι να πινεις?πρέπει να κάνεις κάτι?

Και εγώ φοβάμαι...1/18 είναι πολύ λίγο....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Dimitra93 είπε:

και σ έδωσε κάτι να πινεις?πρέπει να κάνεις κάτι?

 Και εγώ φοβάμαι...1/18 είναι πολύ λίγο....

Κι εμένα αυτά τα ποσοστά ήταν άσχημα. Της προεκλαμψίας 1/4!!! Έπαιρνα έτσι κι αλλιώς σαλοσπίρ μου αύξησαν την δόση και θα το παρακολουθούμε. Εγώ έχω κληρονομικότητα στην προεκλαμψία αλλά εντάξει προσπαθώ να το βλέπω αισιόδοξα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , Dimitra93 είπε:

και σ έδωσε κάτι να πινεις?πρέπει να κάνεις κάτι?

Και εγώ φοβάμαι...1/18 είναι πολύ λίγο....

Μου είπε ότι δίνουν salospir για την προεκλαμψία... Αλλά εγώ επειδή κάνω innohep αντιπηκτική ένεση καθημερινά λόγω θρομβοφιλιας κ ταυτόχρονα έχω κ ένα αιμάτωμα στη μήτρα κ είχα αιμορραγία για πολλές μερες. Μου είπε ότι το salospir θα το ξεκινήσω όταν απορροφηθεί το αιμάτωμα. Εγώ εντωμεταξυ έχω υπόταση κ όχι υψηλή πίεση που είναι ένδειξη της προεκλαμψίας. Επίσης, μου είπε, ότι η προεκλαμψία εμφανίζεται μετά την 20η εβδομαδα (εγώ είμαι στην 15η).  Αλλά εγώ φαντάσου, εχω υποθυρεοειδισμό, θρομβοφιλια κ ρευματολογικο νόσημα (αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο). Άρα έχω 3 αυτοάνοσα.... Γι αυτό μου είπε ο γιατρός ότι προκύπτει στατιστικά ότι έχω αυξημένες πιθανότητες για προεκλαμψία. Θα το παρακολουθουμε κ βλέπουμε.....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , xrys1988 είπε:

Μου είπε ότι δίνουν salospir για την προεκλαμψία... Αλλά εγώ επειδή κάνω innohep αντιπηκτική ένεση καθημερινά λόγω θρομβοφιλιας κ ταυτόχρονα έχω κ ένα αιμάτωμα στη μήτρα κ είχα αιμορραγία για πολλές μερες. Μου είπε ότι το salospir θα το ξεκινήσω όταν απορροφηθεί το αιμάτωμα. Εγώ εντωμεταξυ έχω υπόταση κ όχι υψηλή πίεση που είναι ένδειξη της προεκλαμψίας. Επίσης, μου είπε, ότι η προεκλαμψία εμφανίζεται μετά την 20η εβδομαδα (εγώ είμαι στην 15η).  Αλλά εγώ φαντάσου, εχω υποθυρεοειδισμό, θρομβοφιλια κ ρευματολογικο νόσημα (αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο). Άρα έχω 3 αυτοάνοσα.... Γι αυτό μου είπε ο γιατρός ότι προκύπτει στατιστικά ότι έχω αυξημένες πιθανότητες για προεκλαμψία. Θα το παρακολουθουμε κ βλέπουμε.....

Κι όμως δεν έχει καθόλου σχέση τι πίεση έχεις τώρα.. Φυσικά αν είχες τώρα υπέρταση εννοείται ότι θα έπρεπε να ρυθμιστεί. Όμως η προεκλαμψία δημιουργεί από μόνη της υπέρταση που δεν έχει καμία σχέση με την ιδιοπαθή (αυτή δηλ. που έχει όλος ο κόσμος). Ναι νομίζω με σωστή παρακολούθηση θα πάνε όλα όπως πρέπει!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , agg83 είπε:

Κι όμως δεν έχει καθόλου σχέση τι πίεση έχεις τώρα.. Φυσικά αν είχες τώρα υπέρταση εννοείται ότι θα έπρεπε να ρυθμιστεί. Όμως η προεκλαμψία δημιουργεί από μόνη της υπέρταση που δεν έχει καμία σχέση με την ιδιοπαθή (αυτή δηλ. που έχει όλος ο κόσμος). Ναι νομίζω με σωστή παρακολούθηση θα πάνε όλα όπως πρέπει!

Ναι ισχύει αυτό που λες με την πίεση.... Ήταν απλά η σκέψη μου αυτή, ότι τουλάχιστον έχω υπόταση κανονικά κ ίσως την γλιτώσω στην αρχή τουλάχιστον!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, agg83 είπε:

Κι εμένα αυτά τα ποσοστά ήταν άσχημα. Της προεκλαμψίας 1/4!!! Έπαιρνα έτσι κι αλλιώς σαλοσπίρ μου αύξησαν την δόση και θα το παρακολουθούμε. Εγώ έχω κληρονομικότητα στην προεκλαμψία αλλά εντάξει προσπαθώ να το βλέπω αισιόδοξα ..

Τρομακτικό όταν ακούς τέτοια νούμερα ...

1 hour ago, xrys1988 είπε:

Μου είπε ότι δίνουν salospir για την προεκλαμψία... Αλλά εγώ επειδή κάνω innohep αντιπηκτική ένεση καθημερινά λόγω θρομβοφιλιας κ ταυτόχρονα έχω κ ένα αιμάτωμα στη μήτρα κ είχα αιμορραγία για πολλές μερες. Μου είπε ότι το salospir θα το ξεκινήσω όταν απορροφηθεί το αιμάτωμα. Εγώ εντωμεταξυ έχω υπόταση κ όχι υψηλή πίεση που είναι ένδειξη της προεκλαμψίας. Επίσης, μου είπε, ότι η προεκλαμψία εμφανίζεται μετά την 20η εβδομαδα (εγώ είμαι στην 15η).  Αλλά εγώ φαντάσου, εχω υποθυρεοειδισμό, θρομβοφιλια κ ρευματολογικο νόσημα (αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο). Άρα έχω 3 αυτοάνοσα.... Γι αυτό μου είπε ο γιατρός ότι προκύπτει στατιστικά ότι έχω αυξημένες πιθανότητες για προεκλαμψία. Θα το παρακολουθουμε κ βλέπουμε.....

Έχω και εγώ κληρονομική θρομβοφιλια παίρνω από πριν την εμβρυομεταφορα υπαρινη και σαλοσπιρ και θα τα παίρνω μέχρι την λοχεία....εύχομαι να είναι όλα καλά για όλες μας

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Τελικα κατι εγινε με το δείγμα μου εμενα και δεν μπορεσαν να κανουν αναλυση. Ετσι ξανα εδωσα το πρωι και το βραδυ βγηκαν τα αποτελέσματα και ολες ειναι τελειες! Μενει αυριο να δω του αίματος (γενικες) ουρων και κολπικου υγρου που ειχα κανει. 

Κοριτσια για εσας που βγηκε αυξημένη πιθανότητα για προεκλαψια, ετσι ηταν και στην κολλητη μου 1/30 περίπου της ειχε βγει και ολα καλα πηγαν. Επαιρνε salospir  μετρουσαν πιεση συχνα κ ουρά, ετρωγε αναλατα και γέννησε στις 42 σχεδον βδομάδες. Χωρις καν υποψία για κάτι τέτοιο.

  • Μου αρέσει 4

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...