Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε ολες! 'Οποια θελει μπορει να μου στειλει προσωπικό μηνυμα για γιατρους που ασχολουντε αρκετα με εξωσωματικές με δότριες (εχουν μικρες αναμονες και "καλες" επιλογές σε δότριες). Ψαχνουμε και στην Ισπανια εδω και 1.5 μήνα αλλα χωρί αποτέλεσμα προς το παρόν και θέλουμε να εχουμε και αλλες εναλλακτικές. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

Βιοχημικη κυηση


Recommended Posts

On 13/2/2021 at 11:57 ΠΜ, Eva n είπε:

Καλημέρα σε όλες! 2η βιοχημικη κυηση στην σειρά και οι δύο την 4η εβδομάδα μετά από επιβεβαίωση εγκυμοσύνης την πρώτη και με χοριακη η δεύτερη μόνο με τεστ φαρμακείου. Η απογοήτευση και η στεναχώρια είναι μεγάλη, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει, ενώ αμέσως συλλαμβανουμε δεν εξελίσσεται. Τι μπορεί να φταίει; τι πρέπει να κάνω; να είμαι αισιόδοξη για μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη; κάθε συμβουλή θα είναι πολύ βοηθητική, σας ευχαριστώ πολύ!

Κοπέλα μου καλησπέρα.δεν είχα βιοχημικες ,αλλά δύο παλινδρομες η μία μετά την άλλη.θα σου πω να μην ανησυχείς κ ότι όλα θα πάνε καλά. Στην πρώτη παλινδρομη μου είπαν τυχαίο περιστατικό,στην δεύτερη επειδή έκανα απόξεση το στείλαμε για εξεταση κ είχε τρισωμια 14,μας είπαν τυχαίο γεγονός.επειδη δεν μπορούσα να ηρεμήσω έκανα όλων το πακέτο για τις αποβολές,από σπέρμα μέχρι θρομβοφιλια.ολα βγήκαν καθαρά εκτός από την ομοκυστεΐνη όπου παίρνω κ θα παίρνω εφ όρου ζωής ένα χαπακι φυλλικό οξύ.

Αυτά συνέβησαν 3 χρόνια πριν.τωρα έχω δύο γερά μωράκια.τον γιο μου 18 μηνών κ την μικρή μου 4 μηνών.

Κάνε τις εξετάσεις που πρέπει αλλά να ξέρεις ότι θα σου πω το κλισέ,αν μένεις έγκυος,παιδάκι θα κάνεις.κ στο εύχομαι ολόψυχα.

On 14/2/2021 at 2:23 ΠΜ, Sophaki21 είπε:

Σε εμένα η αυξημένη ομοκυστεΐνη οφείλεται στο ότι είμαι ετερόζυγη και στα δύο MTHFR γονίδια. Ωστόσο αυτό δε θεωρείται θρομβοφιλικός παράγοντας. Ρυθμίζεται με τον συνδυασμό που ανέφερα παραπάνω. Δε ξέρω βέβαια αν η απουσία φυλλικού οξέως και η παρουσία της ομοκυστεΐνης (τοξίνη στο αίμα) μπορεί να οδηγήσει σε χρωμοσωμική και κατ’ επέκταση σε παλίνδρομη. Εγώ πήγα στον κύριο Αναγνώστου αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα και για την κυρία Τσεκούρα. Συμφωνώ απόλυτα, η θρομβοφιλία δεν είναι δουλειά του γυναικολόγου! 

Σ’ ευχαριστώ πολύ @Eva n μου! Εύχομαι το 2021 να κρατάμε όλες τα μωράκι μας στην αγκαλιά μας! Πραγματικά είναι τόσα πολλά πράγματα που μπορεί να συμβαίνουν και εμείς να μην έχουμε ιδέα... και μακάρι να μην χρειαζόταν ποτέ να τα μάθουμε. Αλλά τώρα που μπήκαμε στον χορό, θα χορέψουμε!! Δε τα παρατάμε έτσι εύκολα!

Σοφάκι μου σου στέλνω κι εσένα επειδή είδα ότι έχουμε ακριβώς το ίδιο θέμα με την ομοκυστεινη.οταν έκανα το πακέτο ,μόνο αυτό μου βρήκαν κ κανένας δεν το θεώρησε πρόβλημα.παρ'ολα αυτά από τότε που το βρήκα,παίρνω filicine κάθε μέρα τα τελευταία τρία χρόνια κ όπως θα διαβάσεις κ παραπάνω ,έχω πλέον δύο γερά παιδάκια.

Η επόμενη φορά σου θα είναι τυχερή κ στο εύχομαι.τουλαχιστον έκανες όλες τις εξετάσεις κ το βγάζεις κ αυτό από το μυαλό σου.με ένα γερό μωράκι σύντομα κοπέλα μου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, MumMaria είπε:

Κοπέλα μου καλησπέρα.δεν είχα βιοχημικες ,αλλά δύο παλινδρομες η μία μετά την άλλη.θα σου πω να μην ανησυχείς κ ότι όλα θα πάνε καλά. Στην πρώτη παλινδρομη μου είπαν τυχαίο περιστατικό,στην δεύτερη επειδή έκανα απόξεση το στείλαμε για εξεταση κ είχε τρισωμια 14,μας είπαν τυχαίο γεγονός.επειδη δεν μπορούσα να ηρεμήσω έκανα όλων το πακέτο για τις αποβολές,από σπέρμα μέχρι θρομβοφιλια.ολα βγήκαν καθαρά εκτός από την ομοκυστεΐνη όπου παίρνω κ θα παίρνω εφ όρου ζωής ένα χαπακι φυλλικό οξύ.

Αυτά συνέβησαν 3 χρόνια πριν.τωρα έχω δύο γερά μωράκια.τον γιο μου 18 μηνών κ την μικρή μου 4 μηνών.

Κάνε τις εξετάσεις που πρέπει αλλά να ξέρεις ότι θα σου πω το κλισέ,αν μένεις έγκυος,παιδάκι θα κάνεις.κ στο εύχομαι ολόψυχα.

Σοφάκι μου σου στέλνω κι εσένα επειδή είδα ότι έχουμε ακριβώς το ίδιο θέμα με την ομοκυστεινη.οταν έκανα το πακέτο ,μόνο αυτό μου βρήκαν κ κανένας δεν το θεώρησε πρόβλημα.παρ'ολα αυτά από τότε που το βρήκα,παίρνω filicine κάθε μέρα τα τελευταία τρία χρόνια κ όπως θα διαβάσεις κ παραπάνω ,έχω πλέον δύο γερά παιδάκια.

Η επόμενη φορά σου θα είναι τυχερή κ στο εύχομαι.τουλαχιστον έκανες όλες τις εξετάσεις κ το βγάζεις κ αυτό από το μυαλό σου.με ένα γερό μωράκι σύντομα κοπέλα μου!!

Μαρία μου δε ξέρεις πόση δύναμη μου έδωσες! Σ’ ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράστηκες την δική σου ιστορία μάζι μου. 
Στο δικό μας εμβρυάκι βρήκαν τρισωμία 9 και μας είπαν, ακριβώς όπως και σε εσάς, πως ήταν τυχαίο γεγονός. Κάναμε και εμείς εξετάσεις θρομβοφιλίας και σπέρματος. Το μόνο που βρέθηκε σαν εύρημα στις εξετάσεις θρομβοφιλίας ήταν η ετεροζυγία στα MTHFR γονίδια, κανένας γιατρός δεν έδωσε σημασία σε αυτό. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μία χαρά. Ωστόσο, επειδή εμείς δεν ηρεμήσαμε με τις απαντήσεις που πήραμε, πήγαμε και σε έναν ακόμη αιματολόγο ο οποίος μας ζήτησε και εξέταση ομοκυστεΐνης και μας εξήγησε πως μία υψηλή τιμή ομοκυστεΐνης μπορεί να έχει επιπτώσεις στη σωστή ανάπτυξη του εμβρύου, καθώς είναι άμεσα συνδεδεμένη με το φυλλικό οξύ. Τελικά η ομοκυστεΐνη μου ήταν πολύ υψηλή (αρκετά πάνω από το ανώτατο όριο) κάτι που όπως μας είπε το περίμενε λόγω της ετεροζυγίας που έχω στα γονίδια MTHFR. Θέλω να ελπίζω πως αυτή ήταν η αιτία που χάσαμε το εμβρυάκι μας και πως με την αγωγή που κάνω τώρα (felicine και neurobion καθημερινά) θα καταφέρουμε να κρατήσουμε στα χέρια μας ένα γερό μωράκι σύντομα. Πήρα τεράστια δύναμη από την δική σου ιστορία που είχε τόσο όμορφη εξέλιξη. Σ´ ευχαριστώ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sophaki21 είπε:

Μαρία μου δε ξέρεις πόση δύναμη μου έδωσες! Σ’ ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράστηκες την δική σου ιστορία μάζι μου. 
Στο δικό μας εμβρυάκι βρήκαν τρισωμία 9 και μας είπαν, ακριβώς όπως και σε εσάς, πως ήταν τυχαίο γεγονός. Κάναμε και εμείς εξετάσεις θρομβοφιλίας και σπέρματος. Το μόνο που βρέθηκε σαν εύρημα στις εξετάσεις θρομβοφιλίας ήταν η ετεροζυγία στα MTHFR γονίδια, κανένας γιατρός δεν έδωσε σημασία σε αυτό. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μία χαρά. Ωστόσο, επειδή εμείς δεν ηρεμήσαμε με τις απαντήσεις που πήραμε, πήγαμε και σε έναν ακόμη αιματολόγο ο οποίος μας ζήτησε και εξέταση ομοκυστεΐνης και μας εξήγησε πως μία υψηλή τιμή ομοκυστεΐνης μπορεί να έχει επιπτώσεις στη σωστή ανάπτυξη του εμβρύου, καθώς είναι άμεσα συνδεδεμένη με το φυλλικό οξύ. Τελικά η ομοκυστεΐνη μου ήταν πολύ υψηλή (αρκετά πάνω από το ανώτατο όριο) κάτι που όπως μας είπε το περίμενε λόγω της ετεροζυγίας που έχω στα γονίδια MTHFR. Θέλω να ελπίζω πως αυτή ήταν η αιτία που χάσαμε το εμβρυάκι μας και πως με την αγωγή που κάνω τώρα (felicine και neurobion καθημερινά) θα καταφέρουμε να κρατήσουμε στα χέρια μας ένα γερό μωράκι σύντομα. Πήρα τεράστια δύναμη από την δική σου ιστορία που είχε τόσο όμορφη εξέλιξη. Σ´ ευχαριστώ!

Για αυτό είναι αυτό το φόρουμ γλυκιά μου κοπέλα.για να μοιραζόμαστε εμπειρίες,να ανταλλάσσουμε πληροφορίες κ να παίρνουμε κ κουράγιο η μία από την άλλη.ουτε ευχαριστω χρειάζονται ούτε τίποτα.

Να σου πω ότι είμαι κ γουρλού (χαχαχα) μιας κ πέρσι όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,μιλούσα με μια κοπέλα καλή ώρα σαν κι εσένα ,αυτή είχε δυο παλινδρομες στο ιστορικό της κ τώρα περιμένει την γερή κοράκλα της.;-)

Σας στέλνω μπόλικη μπεμπεδοσκονη κοριτσάκια μου κ σύντομα να μιλάμε σε άλλες ομαδουλες για το φαγητακι του μωρού, τις λερωμένες πανες,τις αυπνιες κ άλλα πολλά πολλά πολλά.:x

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Για αυτό είναι αυτό το φόρουμ γλυκιά μου κοπέλα.για να μοιραζόμαστε εμπειρίες,να ανταλλάσσουμε πληροφορίες κ να παίρνουμε κ κουράγιο η μία από την άλλη.ουτε ευχαριστω χρειάζονται ούτε τίποτα.

Να σου πω ότι είμαι κ γουρλού (χαχαχα) μιας κ πέρσι όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,μιλούσα με μια κοπέλα καλή ώρα σαν κι εσένα ,αυτή είχε δυο παλινδρομες στο ιστορικό της κ τώρα περιμένει την γερή κοράκλα της.;-)

Σας στέλνω μπόλικη μπεμπεδοσκονη κοριτσάκια μου κ σύντομα να μιλάμε σε άλλες ομαδουλες για το φαγητακι του μωρού, τις λερωμένες πανες,τις αυπνιες κ άλλα πολλά πολλά πολλά.:x

Με συγκίνησες πραγματικά!! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου Μαρία μου και εύχομαι σύντομα να σου στείλω για να σου ανακοινώσω τα ευχάριστα νέα μας ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sophaki21 είπε:

Με συγκίνησες πραγματικά!! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου Μαρία μου και εύχομαι σύντομα να σου στείλω για να σου ανακοινώσω τα ευχάριστα νέα μας ❤️

Να μου στείλεις,ειλικρινά θα χαρώ πολύ.σας φιλώ.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 13/2/2021 at 11:57 ΠΜ, Eva n είπε:

Καλημέρα σε όλες! 2η βιοχημικη κυηση στην σειρά και οι δύο την 4η εβδομάδα μετά από επιβεβαίωση εγκυμοσύνης την πρώτη και με χοριακη η δεύτερη μόνο με τεστ φαρμακείου. Η απογοήτευση και η στεναχώρια είναι μεγάλη, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει, ενώ αμέσως συλλαμβανουμε δεν εξελίσσεται. Τι μπορεί να φταίει; τι πρέπει να κάνω; να είμαι αισιόδοξη για μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη; κάθε συμβουλή θα είναι πολύ βοηθητική, σας ευχαριστώ πολύ!

Το ίδιο περιπου κοριτσι μου επαθα και εγω. Το πρώτο ενδομητριος θάνατος το 2ο δεν εξελιχθηκε καλά και η χοριακη επεσε πολύ.. δεν το βάζουμε κάτω.. ξανά και ξανά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! 

@MumMaria πήγα από μόνη μου και έκανα εξεταση θυρεοειδή όπου βγήκε καλή και μετά έκανα για το αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο η οποία επίσης βγήκε καλή. Αυτές τις μέρες θα πάω και στο γυναικολόγο να μου δώσει κ αυτός την συμβουλή του αν και δεν τον βλέπω να ανησυχεί. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως αν δεν ήταν κάτι παθολογικο δικό μου, πως γίνεται με έναν καλό καρυοτυπο ζεύγους να έχουμε 3 στις 3 εγκυμοσύνες με χρωμοσωμικες; δεν ξέρω εγώ φοβάμαι πολύ αλλά θα πω και στον γιατρό μου να με παραπέμψει σε έναν αιματολογο. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου!! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να είναι πάντα γερά και τυχερά. Εύχομαι πραγματικά κάποια στιγμή να σταματήσω να γράφω σε αυτή την ενότητα και να πάω στα πιο Χαρούμενα. Ευχαριστω και πάλι για το κουράγιο! ❤

@Mamacita0502 σε καταλαβαίνω απόλυτα. Θέλει πολύ δύναμη και κουράγιο! Αλλά και θετική σκέψη, όλα θα πάνε καλά και κάποια στιγμή θα ζήσουμε το όνειρο, εγώ έτσι πιστεύω και έτσι λέω στον εαυτό μου κάθε μέρα για να πάρω δύναμη! Όλα θα γίνουν κοπέλα μου θα το δεις! Εννοείται δεν το βάζουμε κάτω, ΠΟΤΈ!! ❤

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...