Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Sabrina_ είπε:

      @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

Βιοχημικη κυηση


Recommended Posts

Just now, Sophaki21 είπε:

Εγώ έκανα τις εξετάσεις για θρομβοφιλία και βγήκαν καλές. Η αλήθεια είναι βέβαια πως επειδή ήταν παλίνδρομη έκανα απόξεση και μετά στείλαμε το έμβρυο για καρυότυπο. Εκεί επιβεβαιώθηκε χρωμοσωμική ανωμαλία. Οπότε καμία σχέση με θρομβοφιλία. Ωστόσο όταν πήγα στον αιματολόγο μου έκανε και εξέταση ομοκυστεΐνης, και εκεί βρήκαμε υπερομοκυστεϊναιμία. Αυτό σημαίνει πως το σώμα μου δεν έχει αποθήκες φυλλικού οξέως και βιταμινών Β12 και Β6. Βιταμίνες πολύ σημαντικές για τις πρώτες εβδομάδες της κύησης. Ευτυχώς έχω ήπια μορφή υπερομοκυστεϊναιμίας και αυτό διορθώθηκε πλέον με συνδυασμό neurobion και felicine. Όλα αυτά, δυστυχώς, δε τα γνώριζα πριν και κανένας απ τους πολλούς γυναικολόγους που έχω γυρίσει δε μ τα είχε πει. Φυσικά και δε ξέρουμε αν αυτή η έλλειψη φυλλικού οξέως ευθύνεται για την χρωμοσωμική. Αλλά είναι σημαντικό που το μάθαμε και τώρα παίρνω την κατάλληλη αγωγή. Κοινώς το felicine εάν το παίρνω χωρίς το neurobion απορρίπτεται κατευθείαν από το σώμα μου. 

@happykar να τι μου είχε πει η Τσεκούρα για το φυλλικό οξύ και τη B12!!! Επειδή βέβαια δεν έχω κάποιο θέμα, τώρα που την ξαναρώτησα, το μόνο που μου είπε ήταν ότι σε εμένα όλα αυτά είναι φυσιολογικά....Αυτή όμως ήταν η ανάλυση. 

11 ώρες πρίν, Eva n είπε:

Καλημέρα σε όλες! 2η βιοχημικη κυηση στην σειρά και οι δύο την 4η εβδομάδα μετά από επιβεβαίωση εγκυμοσύνης την πρώτη και με χοριακη η δεύτερη μόνο με τεστ φαρμακείου. Η απογοήτευση και η στεναχώρια είναι μεγάλη, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει, ενώ αμέσως συλλαμβανουμε δεν εξελίσσεται. Τι μπορεί να φταίει; τι πρέπει να κάνω; να είμαι αισιόδοξη για μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη; κάθε συμβουλή θα είναι πολύ βοηθητική, σας ευχαριστώ πολύ!

Μπορεί να φταίνε κυριολεκτικά χίλια δύο πράγματα!!!! Είτε σ᾽εσένα, είτε στον άντρα σου!!! Συστήνω, αν είσαι στην Αθήνα ή κάπου κοντά, να πας στο τμ. καθ´ έξιν αποβολών του νοσοκομείου Έλενα, στην κα. Τσεκούρα να σε ψάξει.Το δύσκολο εδώ είναι να βρεις ραντεβού. Κλείνεις από το 1535, αλλά θα ξαναανοίξουν 1/3 και θα είναι για τον Απρίλιο. Και το πρόβλημα είναι ότι λόγω covid θα είναι μόνο 8 για όλο το μήνα...Μπορείς όμως να στείλεις mail στην κα. Τσεκούρα μήπως σε εξυπηρετήσει παρακάμπτοντας το 1535. Επίσης διάβασε το βιβλίο "it starts with the egg" που εξηγεί τι επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων. 

7 ώρες πρίν, Eva n είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! @Emilly800 εγώ είμαι 27 χρόνων και ο σύντροφος μου 32. Ειχαμε κι εμείς μια εγκυμοσύνη το καλοκαίρι που προχωρήσαμε σε διακοπή λόγω τρισωμιας 21. Εκείνη η εγκυμοσύνη είχε προχωρήσει πολύ καλά χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε αιμορραγια, ούτε έντονα συμπτώματα. Τώρα μετά το χρονικό περιθώριο που μας δόθηκε προσπαθήσαμε μια τον Ιανουάριο και άλλη μια τον Φεβρουάριο και τις δύο πετύχαμε αλλά 4 εβδομάδων και μια ημέρα και τις 2 φορές αιμορραγια και λογικά αποβολή και αυτή τη φορά. Καρυοτυπο κάναμε τον Οκτώβριο και βγήκε καθαρός χωρίς κανένα πρόβλημα. Μίλησα με γυναικολόγο και μου είπε να κάνουμε μια εξέταση θρομβοφιλιας για παν ενδεχόμενο. Δεν ξέρω τι συμβαίνει και με έχει φοβίσει πολύ όλο αυτό. Θυρεοειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα ανεβάσει λίγο αλλά μετά από μια εβδομάδα έπεσε πάλι στα φυσιολογικά και ο ενδοκρινολογος τότε είπε ότι είναι όλα καλά. Βέβαια μετά την διακοπή και μέχρι και σήμερα έχω πάρει αρκετά κιλά τα οποία ενώ προσπαθώ (Εντάξει όχι πολύ χαχα) δεν φεύγουν. Σκεφτόμουν να κάνω μια εξέταση θυροειδους.

@Φραουλίνο κορίτσι μου τι κάνεις; πως πάει η εγκυμοσύνη σου; εύχομαι όλα τα καλά! Δυστυχώς ακόμα μια φορά μετά την χαρά του θετικού τεστ ήρθε η στεναχώρια του αίματος. Έχω φτάσει σε σημείο να εύχομαι να έχω θρομβοφιλια τουλάχιστον να πω ότι έφταιγε αυτό και τώρα θα μπορώ να το λύσω και να προχωρήσω γιατί αν είναι όλα καλά πάλι θα φοβάμαι! Είπαμε αυτόν τον μήνα να χαλαρώσουμε να πάρουμε λίγο χρόνο και να μην προσπαθήσουμε γιατί δεν ξέρω αν θα το αντέξω ψυχολογικά και 3η φορά, ήδη έχω πέσει αρκετά άλλα θα σηκωθώ πάλι εν καιρώ! Σε ευχαριστώ κορίτσι μου για όλα και που πάντα με καθησυχάζεις!

Μπορεί να σου έκαναν ζημιά στην απόξεση....Έχω ακούσει κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις. Η θρομβοφιλία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δουλειά του γυναικολόγου. Γενικά η διερεύνηση των αποβολών ξεφεύγουν από τα όρια της γυναικολόγίας...

Ένας άλλος λόγος για τον οποίο σου προτείνω να πας στο Έλενα είναι γιατί το κόστος των εξετάσεων (θα σου κάνουν πολύ περισσότερα από τα πακέτα της θρομβοφιλίας) είναι αρκετά υψηλό. Εκεί όμως θα σου κάνουν τα πάντα δωρεάν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Sophaki21 κοίτα να δεις καμία φορά τι μπορεί να συμβαίνει κι εμείς να μην έχουμε καν ιδέα ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά σε επόμενη εγκυμοσύνη και να μην αντιμετωπισεις κανένα πρόβλημα!! 

@Troia έχω κάνει ενδοκολπικο υπερηχο δύο φορές μετά την απόξεση σε δύο διαφορετικούς γιατρούς και η κατάσταση της μήτρας και του ενδομητριου είναι πολύ καλή, δεν θα φαινόταν κάτι στον υπέρηχο αν είχε δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα; αυτή τη φορά πήγα σε γυναικολόγο και μου είπε ότι το ενδομητριο μου είναι παχύ και σε τέλεια κατάσταση για να φιλοξενήσει μια εγκυμοσύνη. Αυτό που διαπιστώθηκε ενώ δεν το είχα προηγούμενος είναι η μία ωοθήκη ελαφρώς πολυκυστικη. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με την κυρία τσεκούρα. Ο γιατρός μου είναι στο Έλενα ίσως θα μπορούσε και αυτός να με παραπέμψει σε εκείνη; δεν ξέρω με τρομάζει πολύ αυτός ο δρόμος που ανοίγεται μπροστά μου! Ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση σου! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

@happykar να τι μου είχε πει η Τσεκούρα για το φυλλικό οξύ και τη B12!!! Επειδή βέβαια δεν έχω κάποιο θέμα, τώρα που την ξαναρώτησα, το μόνο που μου είπε ήταν ότι σε εμένα όλα αυτά είναι φυσιολογικά....Αυτή όμως ήταν η ανάλυση. 

Μπορεί να φταίνε κυριολεκτικά χίλια δύο πράγματα!!!! Είτε σ᾽εσένα, είτε στον άντρα σου!!! Συστήνω, αν είσαι στην Αθήνα ή κάπου κοντά, να πας στο τμ. καθ´ έξιν αποβολών του νοσοκομείου Έλενα, στην κα. Τσεκούρα να σε ψάξει.Το δύσκολο εδώ είναι να βρεις ραντεβού. Κλείνεις από το 1535, αλλά θα ξαναανοίξουν 1/3 και θα είναι για τον Απρίλιο. Και το πρόβλημα είναι ότι λόγω covid θα είναι μόνο 8 για όλο το μήνα...Μπορείς όμως να στείλεις mail στην κα. Τσεκούρα μήπως σε εξυπηρετήσει παρακάμπτοντας το 1535. Επίσης διάβασε το βιβλίο "it starts with the egg" που εξηγεί τι επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων. 

Μπορεί να σου έκαναν ζημιά στην απόξεση....Έχω ακούσει κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις. Η θρομβοφιλία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δουλειά του γυναικολόγου. Γενικά η διερεύνηση των αποβολών ξεφεύγουν από τα όρια της γυναικολόγίας...

Ένας άλλος λόγος για τον οποίο σου προτείνω να πας στο Έλενα είναι γιατί το κόστος των εξετάσεων (θα σου κάνουν πολύ περισσότερα από τα πακέτα της θρομβοφιλίας) είναι αρκετά υψηλό. Εκεί όμως θα σου κάνουν τα πάντα δωρεάν. 

Σε εμένα η αυξημένη ομοκυστεΐνη οφείλεται στο ότι είμαι ετερόζυγη και στα δύο MTHFR γονίδια. Ωστόσο αυτό δε θεωρείται θρομβοφιλικός παράγοντας. Ρυθμίζεται με τον συνδυασμό που ανέφερα παραπάνω. Δε ξέρω βέβαια αν η απουσία φυλλικού οξέως και η παρουσία της ομοκυστεΐνης (τοξίνη στο αίμα) μπορεί να οδηγήσει σε χρωμοσωμική και κατ’ επέκταση σε παλίνδρομη. Εγώ πήγα στον κύριο Αναγνώστου αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα και για την κυρία Τσεκούρα. Συμφωνώ απόλυτα, η θρομβοφιλία δεν είναι δουλειά του γυναικολόγου! 

Just now, Eva n είπε:

@Sophaki21 κοίτα να δεις καμία φορά τι μπορεί να συμβαίνει κι εμείς να μην έχουμε καν ιδέα ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά σε επόμενη εγκυμοσύνη και να μην αντιμετωπισεις κανένα πρόβλημα!! 

@Troia έχω κάνει ενδοκολπικο υπερηχο δύο φορές μετά την απόξεση σε δύο διαφορετικούς γιατρούς και η κατάσταση της μήτρας και του ενδομητριου είναι πολύ καλή, δεν θα φαινόταν κάτι στον υπέρηχο αν είχε δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα; αυτή τη φορά πήγα σε γυναικολόγο και μου είπε ότι το ενδομητριο μου είναι παχύ και σε τέλεια κατάσταση για να φιλοξενήσει μια εγκυμοσύνη. Αυτό που διαπιστώθηκε ενώ δεν το είχα προηγούμενος είναι η μία ωοθήκη ελαφρώς πολυκυστικη. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με την κυρία τσεκούρα. Ο γιατρός μου είναι στο Έλενα ίσως θα μπορούσε και αυτός να με παραπέμψει σε εκείνη; δεν ξέρω με τρομάζει πολύ αυτός ο δρόμος που ανοίγεται μπροστά μου! Ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση σου! 

Σ’ ευχαριστώ πολύ @Eva n μου! Εύχομαι το 2021 να κρατάμε όλες τα μωράκι μας στην αγκαλιά μας! Πραγματικά είναι τόσα πολλά πράγματα που μπορεί να συμβαίνουν και εμείς να μην έχουμε ιδέα... και μακάρι να μην χρειαζόταν ποτέ να τα μάθουμε. Αλλά τώρα που μπήκαμε στον χορό, θα χορέψουμε!! Δε τα παρατάμε έτσι εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva n είπε:

@Sophaki21 κοίτα να δεις καμία φορά τι μπορεί να συμβαίνει κι εμείς να μην έχουμε καν ιδέα ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά σε επόμενη εγκυμοσύνη και να μην αντιμετωπισεις κανένα πρόβλημα!! 

@Troia έχω κάνει ενδοκολπικο υπερηχο δύο φορές μετά την απόξεση σε δύο διαφορετικούς γιατρούς και η κατάσταση της μήτρας και του ενδομητριου είναι πολύ καλή, δεν θα φαινόταν κάτι στον υπέρηχο αν είχε δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα; αυτή τη φορά πήγα σε γυναικολόγο και μου είπε ότι το ενδομητριο μου είναι παχύ και σε τέλεια κατάσταση για να φιλοξενήσει μια εγκυμοσύνη. Αυτό που διαπιστώθηκε ενώ δεν το είχα προηγούμενος είναι η μία ωοθήκη ελαφρώς πολυκυστικη. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με την κυρία τσεκούρα. Ο γιατρός μου είναι στο Έλενα ίσως θα μπορούσε και αυτός να με παραπέμψει σε εκείνη; δεν ξέρω με τρομάζει πολύ αυτός ο δρόμος που ανοίγεται μπροστά μου! Ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση σου! 

Αν ο γιατρός σου είναι στο Έλενα, έκανες την τύχη σου, γιατί για να βρεις ραντεβού εκεί μέσω 1535, πρέπει να κάνεις τάμα...Επίσης εξαιρετική για υπέρηχο είναι η Παλαιογιαννίδου. Είναι δ/ντρια του ακτινολογικού. 

Just now, Sophaki21 είπε:

Σε εμένα η αυξημένη ομοκυστεΐνη οφείλεται στο ότι είμαι ετερόζυγη και στα δύο MTHFR γονίδια. Ωστόσο αυτό δε θεωρείται θρομβοφιλικός παράγοντας. Ρυθμίζεται με τον συνδυασμό που ανέφερα παραπάνω. Δε ξέρω βέβαια αν η απουσία φυλλικού οξέως και η παρουσία της ομοκυστεΐνης (τοξίνη στο αίμα) μπορεί να οδηγήσει σε χρωμοσωμική και κατ’ επέκταση σε παλίνδρομη. Εγώ πήγα στον κύριο Αναγνώστου αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα και για την κυρία Τσεκούρα. Συμφωνώ απόλυτα, η θρομβοφιλία δεν είναι δουλειά του γυναικολόγου! 

Δε γνωρίζω να σου πω, διότι εγώ έχω μετάλλαξη ομοκυστείνης, αλλά κάθε φορά που ελέγχω την ομοκυστείνη μου, είναι φυσιολογική. Και η Τσεκούρα μου είπε απλώς να παίρνω 1 filicine 1 φορά την εβδομάδα. Πάντως η ομοκυστείνη είναι από τα στάνταρ πράγματα που ελέγχει η Τσεκούρα. Ο Αναγνώστου είναι ένας εξειδικυεμένος αιματολόγος, αλλά η προσέγγιση της Τσεκούρα είναι εντελώς διαφορετική, καθώς είναι και ανοσολόγος και επικεφαλής του τμ. καθ᾽ έξιν αποβολών του Έλενα. Σου κάνει δηλαδή πιο πλήρη έλεγχο και όχι μόνο της δικής της ειδικότητας, αλλά και άλλων. Π.χ. μπορεί να σου κάνει ενδοκρινολογικό έλεγχο και να σε παραπέμψει σε ενδοκρινολόγο, αν χρειάζεται. Αν πας, θα καταλάβεις τη διαφορά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Αν ο γιατρός σου είναι στο Έλενα, έκανες την τύχη σου, γιατί για να βρεις ραντεβού εκεί μέσω 1535, πρέπει να κάνεις τάμα...Επίσης εξαιρετική για υπέρηχο είναι η Παλαιογιαννίδου. Είναι δ/ντρια του ακτινολογικού. 

Δε γνωρίζω να σου πω, διότι εγώ έχω μετάλλαξη ομοκυστείνης, αλλά κάθε φορά που ελέγχω την ομοκυστείνη μου, είναι φυσιολογική. Και η Τσεκούρα μου είπε απλώς να παίρνω 1 filicine 1 φορά την εβδομάδα. Πάντως η ομοκυστείνη είναι από τα στάνταρ πράγματα που ελέγχει η Τσεκούρα. Ο Αναγνώστου είναι ένας εξειδικυεμένος αιματολόγος, αλλά η προσέγγιση της Τσεκούρα είναι εντελώς διαφορετική, καθώς είναι και ανοσολόγος και επικεφαλής του τμ. καθ᾽ έξιν αποβολών του Έλενα. Σου κάνει δηλαδή πιο πλήρη έλεγχο και όχι μόνο της δικής της ειδικότητας, αλλά και άλλων. Π.χ. μπορεί να σου κάνει ενδοκρινολογικό έλεγχο και να σε παραπέμψει σε ενδοκρινολόγο, αν χρειάζεται. Αν πας, θα καταλάβεις τη διαφορά. 

Θα κλείσω και εγώ οπωσδήποτε μαζί της για να την γνωρίσω και να δω τι έχει να μου πει και εκείνη. Εμένα η ομοκυστεΐνη ήταν αρκετά πάνω από το όριο (22 με ανώτατο όριο το 15) ενώ έπαιρνα καθημερινά felicine εκείνη τη περίοδο. Μόλις ξεκίνησα το neurobion με το felicine μαζί πήγε στο 3. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Eva n είπε:

@Emilly800 η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν την θεωρώ αναγκαία μιας και η πρώτη εγκυμοσύνη δεν κατέληξε σε αποβολή. Πφφ δεν ξέρω ψάχνω παντού και νιώθω ότι έχω τα πάντα χαχα. 

@Sophaki21 θα πάω μέσα στην εβδομάδα στην γυναικολόγο να το συζητήσουμε και εκείνη είπε θα με παραπέμψει! Εν τέλη εσύ είχες κάποιο αιματολογικο πρόβλημα ή ήταν κάτι που απλά έτυχε η παλινδρομη; 

Απλά δεν έχει να κάνει με την πρώτη εγκυμοσύνη.εγω έκανα τον γιο μου δέκα χρόνια πριν..δεν το είχα.εμεινα έγκυος σε δεύτερο ..δεν το είχα δεν απέβαλα και το έβγαλα οχτώ μήνες μετά το δεύτερο στην επόμενη εγκυμοσύνη..είναι αυτοάνοση θρομβοφιλια κ μπορεί να εμφανιστεί σε δεύτερη τρίτη Τετάρτη εγκυμοσύνη ηη όποτε...εσύ δεν έχεις να χάσεις τίποτα να το ψάξεις..ίσα ίσα αποκλειεις πράγματα..γιατί είσαι πολύ μικρή για να φανταστώ ότι μετά από μια εγκυμοσύνη με ντάουν το μωράκι είχες άλλες δύο βιοχημικές η μία μετά την άλλη που να οφείλονται κ αυτές σε χρωμοσώμικες ανωμαλίες κ ενώ έχετε κ καλό καρυότυπο με τον άντρα σου..είστε πολύ μικροί για να φταίνε πάντα τα εμβρυακια.γι αυτό σου λέω ψαξτο..

7 ώρες πρίν, Eva n είπε:

@Sophaki21 κοίτα να δεις καμία φορά τι μπορεί να συμβαίνει κι εμείς να μην έχουμε καν ιδέα ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά σε επόμενη εγκυμοσύνη και να μην αντιμετωπισεις κανένα πρόβλημα!! 

@Troia έχω κάνει ενδοκολπικο υπερηχο δύο φορές μετά την απόξεση σε δύο διαφορετικούς γιατρούς και η κατάσταση της μήτρας και του ενδομητριου είναι πολύ καλή, δεν θα φαινόταν κάτι στον υπέρηχο αν είχε δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα; αυτή τη φορά πήγα σε γυναικολόγο και μου είπε ότι το ενδομητριο μου είναι παχύ και σε τέλεια κατάσταση για να φιλοξενήσει μια εγκυμοσύνη. Αυτό που διαπιστώθηκε ενώ δεν το είχα προηγούμενος είναι η μία ωοθήκη ελαφρώς πολυκυστικη. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με την κυρία τσεκούρα. Ο γιατρός μου είναι στο Έλενα ίσως θα μπορούσε και αυτός να με παραπέμψει σε εκείνη; δεν ξέρω με τρομάζει πολύ αυτός ο δρόμος που ανοίγεται μπροστά μου! Ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση σου! 

Αυτό που μου είπαν και εμένα για το ενδομήτριο αν έχει πολύ καλό πάχος ας πούμε το δικό μου δύο μήνες πριν την εγκυμοσύνη που πήγα γιατρό ήταν 11 χιλιοστά 13 μέρα,,,ότι μειώνει την πιθανότητα συμφυσεων κ δεισλειτουργιας.. για την μια ωοθήκη με όψη πολυκυστικης δεν ξέρω νομίζω λίγο μπορεί να επειρεασει ορμονικά...ο γυναικολόγος αυτά θα στα πει..αλλά όντως αν το ενδομήτριο αναπλαστηκε πλήρως δεν νομίζω να σου βρουν κάτι εκεί..συνήθως όταν ξύνουν πολύ το ενδομήτριο σε αποξεση κ δημιουργείται πρόβλημα δεν παχαινει με τίποτα μετά..κ όχι πάχος 7 ηη 8 ...4 με 5.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Emilly800 εμένα 19η μέρα του κύκλου το ενδομητριο ήταν 9 κόμμα κάτι χιλιοστά και η γυναικολόγος που πήγα είπε ότι είναι πολύ καλό καο η μήτρα μου σε πολύ καλή κατάσταση χωρίς κανένα πρόβλημα. Το άλλο που σκέφτηκα είναι ίσως τα επίπεδα προγεστερονης μήπως είναι χαμηλά και δεν προχωράει; δεν ξέρω έχουμε γίνει γιατροί με όλα αυτά. Κι εμένα πάντως μου φαίνεται too much να έχουμε 3 στα 3 χρωμοσωμικες ανωμαλίες με καλό καρυοτυπο και ενώ είμαστε υγιείς και με μια εγκυμοσύνη στο ενεργητικό μας που εξελισσόταν καλά..δεν ξέρω θα μιλήσω και με τον γιατρό και θα το δω. 

@Troia και @Sophaki21 σας ευχαριστώ πάρα πολύ, ελπίζω να βρούμε τον λόγο και αν δεν υπάρχει κάτι ελπίζω κάποια στιγμή να τα καταφέρουμε! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Eva n είπε:

@Emilly800 εμένα 19η μέρα του κύκλου το ενδομητριο ήταν 9 κόμμα κάτι χιλιοστά και η γυναικολόγος που πήγα είπε ότι είναι πολύ καλό καο η μήτρα μου σε πολύ καλή κατάσταση χωρίς κανένα πρόβλημα. Το άλλο που σκέφτηκα είναι ίσως τα επίπεδα προγεστερονης μήπως είναι χαμηλά και δεν προχωράει; δεν ξέρω έχουμε γίνει γιατροί με όλα αυτά. Κι εμένα πάντως μου φαίνεται too much να έχουμε 3 στα 3 χρωμοσωμικες ανωμαλίες με καλό καρυοτυπο και ενώ είμαστε υγιείς και με μια εγκυμοσύνη στο ενεργητικό μας που εξελισσόταν καλά..δεν ξέρω θα μιλήσω και με τον γιατρό και θα το δω. 

@Troia και @Sophaki21 σας ευχαριστώ πάρα πολύ, ελπίζω να βρούμε τον λόγο και αν δεν υπάρχει κάτι ελπίζω κάποια στιγμή να τα καταφέρουμε! 

Αν είναι πρόβλημα η προγεστερόνη λύνεται εύκολα..απλά κάθε μήνα για κανα δυο κύκλους μέτρα την μια εβδομάδα μετά την ωορηξια για να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Troia είπε:

@happykar να τι μου είχε πει η Τσεκούρα για το φυλλικό οξύ και τη B12!!! Επειδή βέβαια δεν έχω κάποιο θέμα, τώρα που την ξαναρώτησα, το μόνο που μου είπε ήταν ότι σε εμένα όλα αυτά είναι φυσιολογικά....Αυτή όμως ήταν η ανάλυση. 

Μπορεί να φταίνε κυριολεκτικά χίλια δύο πράγματα!!!! Είτε σ᾽εσένα, είτε στον άντρα σου!!! Συστήνω, αν είσαι στην Αθήνα ή κάπου κοντά, να πας στο τμ. καθ´ έξιν αποβολών του νοσοκομείου Έλενα, στην κα. Τσεκούρα να σε ψάξει.Το δύσκολο εδώ είναι να βρεις ραντεβού. Κλείνεις από το 1535, αλλά θα ξαναανοίξουν 1/3 και θα είναι για τον Απρίλιο. Και το πρόβλημα είναι ότι λόγω covid θα είναι μόνο 8 για όλο το μήνα...Μπορείς όμως να στείλεις mail στην κα. Τσεκούρα μήπως σε εξυπηρετήσει παρακάμπτοντας το 1535. Επίσης διάβασε το βιβλίο "it starts with the egg" που εξηγεί τι επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων. 

Μπορεί να σου έκαναν ζημιά στην απόξεση....Έχω ακούσει κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις. Η θρομβοφιλία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δουλειά του γυναικολόγου. Γενικά η διερεύνηση των αποβολών ξεφεύγουν από τα όρια της γυναικολόγίας...

Ένας άλλος λόγος για τον οποίο σου προτείνω να πας στο Έλενα είναι γιατί το κόστος των εξετάσεων (θα σου κάνουν πολύ περισσότερα από τα πακέτα της θρομβοφιλίας) είναι αρκετά υψηλό. Εκεί όμως θα σου κάνουν τα πάντα δωρεάν. 

@Troiaσε ευχαριστω για την παράθεση. Το πρόβλημα μου όμως δεν είναι η έλλειψη αλλά η υψηλή τιμή τόσο του φυλλικου όσο και της b12! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, happykar είπε:

@Troiaσε ευχαριστω για την παράθεση. Το πρόβλημα μου όμως δεν είναι η έλλειψη αλλά η υψηλή τιμή τόσο του φυλλικου όσο και της b12! 

Καλησπέρα @happykar. Την ομοκυστεΐνη σου την έχεις κοιτάξει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, happykar είπε:

@Troiaσε ευχαριστω για την παράθεση. Το πρόβλημα μου όμως δεν είναι η έλλειψη αλλά η υψηλή τιμή τόσο του φυλλικου όσο και της b12! 

Γι᾽ αυτά δεν ξέρω να σου πω, γιατί σε εμένα είχε πει ότι μας ενδιαφέρει να έχουμε επάρκεια. Η δική σου αιματολόγος τι σου είπε; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sophaki21 είπε:

Καλησπέρα @happykar. Την ομοκυστεΐνη σου την έχεις κοιτάξει; 

Ναι μια χαρά είναι κανονική τιμή. Τι να πω είμαι φουλ σε φυλλικό και β12 και αγχώθηκα. 

Just now, Troia είπε:

Γι᾽ αυτά δεν ξέρω να σου πω, γιατί σε εμένα είχε πει ότι μας ενδιαφέρει να έχουμε επάρκεια. Η δική σου αιματολόγος τι σου είπε; 

Όταν την ρώτησα για το φυλλικό που έχω μια τρελή τιμή γύρω στο 47(!) και της είπα ότι ανησυχώ μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μα της λέω συνδέεται με αυτισμό κτλ. Μου λέει αυτά είναι βλακείες. Υπάρχει μου λέει μια παλιά έρευνα που δεν έχει αποδειχθεί και από αυτό που λέει έχει ξεκινήσει όλη αυτή η ιστορία ότι προκαλεί αυτισμό, με αποτέλεσμα, πολλές να το σταματήσουν και φυσικά να προκαλέσουν πολύ περισσότερα προβλήματα , μιας και η έλλειψη του έχει συνδεθεί με πολλα θέματα. Όποτε θελουμε έπαρκεια και ας είναι παραπάνω. Για την b 12 μου είπε πως είναι λόγω των συμπληρωμάτων που παίρνω και δεν ανησυχεί. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, happykar είπε:

Ναι μια χαρά είναι κανονική τιμή. Τι να πω είμαι φουλ σε φυλλικό και β12 και αγχώθηκα. 

Όταν την ρώτησα για το φυλλικό που έχω μια τρελή τιμή γύρω στο 47(!) και της είπα ότι ανησυχώ μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μα της λέω συνδέεται με αυτισμό κτλ. Μου λέει αυτά είναι βλακείες. Υπάρχει μου λέει μια παλιά έρευνα που δεν έχει αποδειχθεί και από αυτό που λέει έχει ξεκινήσει όλη αυτή η ιστορία ότι προκαλεί αυτισμό, με αποτέλεσμα, πολλές να το σταματήσουν και φυσικά να προκαλέσουν πολύ περισσότερα προβλήματα , μιας και η έλλειψη του έχει συνδεθεί με πολλα θέματα. Όποτε θελουμε έπαρκεια και ας είναι παραπάνω. Για την b 12 μου είπε πως είναι λόγω των συμπληρωμάτων που παίρνω και δεν ανησυχεί. 

Τώρα ψιλοαγχώθηκα και εγώ. Μην έχει υπερβεί το όριο καμία τιμή τώρα που παίρνω τόσους μήνες neurobion και felicine. Τελευταία φορά έκανα εξετάσεις τον Ιούλιο και ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα με τον συνδυασμό αυτό. Αλλά νομίζω πως καλό είναι να επαναλάβω μια εξέταση τώρα μετά από τόσους μήνες...  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sophaki21 είπε:

Τώρα ψιλοαγχώθηκα και εγώ. Μην έχει υπερβεί το όριο καμία τιμή τώρα που παίρνω τόσους μήνες neurobion και felicine. Τελευταία φορά έκανα εξετάσεις τον Ιούλιο και ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα με τον συνδυασμό αυτό. Αλλά νομίζω πως καλό είναι να επαναλάβω μια εξέταση τώρα μετά από τόσους μήνες...  

Μην αγχωνεσαι γιατι οπως σου ειπα παραπανω η Λευκου μου ειπε πως ειναι μυθος οτι η υψηλη τιμη του φυλλικου μπορει να προκαλεσει αυτισμο στο μελλοντικο εμβρυο. Δεν υπαρχει με λιγα λογια επιστημονικη συνδεση μεταξυ αυτων των δυο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, happykar είπε:

Μην αγχωνεσαι γιατι οπως σου ειπα παραπανω η Λευκου μου ειπε πως ειναι μυθος οτι η υψηλη τιμη του φυλλικου μπορει να προκαλεσει αυτισμο στο μελλοντικο εμβρυο. Δεν υπαρχει με λιγα λογια επιστημονικη συνδεση μεταξυ αυτων των δυο!

Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ για αυτές τις πληροφορίες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...