Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Σπερματέγχυση με femara


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες, 

Μετά από δύο χρόνια προσπαθειών (28 ετών), έκανα την γνωστή σαλπιγγογραφία, η οποία έδειξε ότι η δεξιά μου σάλπιγγα είναι κλειστή.Ο γιατρός μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε λαπαροσκόπηση- υστεροσκοπηση ,ώστε να διαπιστωθεί ο λόγος της μια διαβατότητας καθώς και το αν η αριστερή μου σάλπιγγα είναι λειτουργική. Μια ακόμη πρόταση ήταν σπερματεγχυση, με παρακολούθηση υπερηχογραφικά, για να πετύχει την αριστερή μου μεριά και με ένα καλό σπέρμα ,σε γόνιμα πλαίσια, που έχουμε ήδη εξετάσει. Οπότε ,για αρχή θέλησα να δώσω μια ευκαιρία στη σπερματεγχυση ,αν και ο γιατρός ομολογεί ότι οι πιθανότητες είναι μικρές ,οπότε και θα κάνουμε μόνο μια ,ακόμα και αν αποτύχει . Μου συνέστησε τα femara, για μεγαλύτερη επιτυχία.Ειχε ή έχει κάποια από εσάς ανάλογη εμπειρία ; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Ειρήνη Ρηγ. είπε:

Καλησπέρα σε όλες, 

Μετά από δύο χρόνια προσπαθειών (28 ετών), έκανα την γνωστή σαλπιγγογραφία, η οποία έδειξε ότι η δεξιά μου σάλπιγγα είναι κλειστή.Ο γιατρός μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε λαπαροσκόπηση- υστεροσκοπηση ,ώστε να διαπιστωθεί ο λόγος της μια διαβατότητας καθώς και το αν η αριστερή μου σάλπιγγα είναι λειτουργική. Μια ακόμη πρόταση ήταν σπερματεγχυση, με παρακολούθηση υπερηχογραφικά, για να πετύχει την αριστερή μου μεριά και με ένα καλό σπέρμα ,σε γόνιμα πλαίσια, που έχουμε ήδη εξετάσει. Οπότε ,για αρχή θέλησα να δώσω μια ευκαιρία στη σπερματεγχυση ,αν και ο γιατρός ομολογεί ότι οι πιθανότητες είναι μικρές ,οπότε και θα κάνουμε μόνο μια ,ακόμα και αν αποτύχει . Μου συνέστησε τα femara, για μεγαλύτερη επιτυχία.Ειχε ή έχει κάποια από εσάς ανάλογη εμπειρία ; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!! 

Κορίτσι μου καλησπέρα, υπάρχει ήδη σχετικό θέμα θα το βρεις αν το πατήσεις στην αναζήτηση "σπερματεγχυση με κλομιφαίνη", η κλομιφαίνη είναι παρόμοια ουσία με τα φεμάρα...Να κάνεις την προσπάθειά σου έχουν μικρά ποσοστά όπως σωστά σου είπε ο γιατρός σου αλλά στην δική σου την περίπτωση μπορεί να έχει αποτέλεσμα...Εγω έχω κάνει ήδη δύο αποτυχημένες προσπάθειες...η ταπεινή μου γνώμη είναι να κάνεις μια προσπάθεια...αυτό βέβαια θα πρέπει να είναι σε άμεση συνάρτηση με ένα καλό σπέρμα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, konik είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα, υπάρχει ήδη σχετικό θέμα θα το βρεις αν το πατήσεις στην αναζήτηση "σπερματεγχυση με κλομιφαίνη", η κλομιφαίνη είναι παρόμοια ουσία με τα φεμάρα...Να κάνεις την προσπάθειά σου έχουν μικρά ποσοστά όπως σωστά σου είπε ο γιατρός σου αλλά στην δική σου την περίπτωση μπορεί να έχει αποτέλεσμα...Εγω έχω κάνει ήδη δύο αποτυχημένες προσπάθειες...η ταπεινή μου γνώμη είναι να κάνεις μια προσπάθεια...αυτό βέβαια θα πρέπει να είναι σε άμεση συνάρτηση με ένα καλό σπέρμα..

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!! Ναι ,το έχω δει το θέμα .Περισσότερο εστίαζα στο γεγονός της μιας σάλπιγγας , γιατί δεν έβρισκα κάτι παρόμοιο!!! Τι να πω ...μακάρι αν και δεν το πολύ πιστεύω !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ειρήνη Ρηγ. είπε:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!! Ναι ,το έχω δει το θέμα .Περισσότερο εστίαζα στο γεγονός της μιας σάλπιγγας , γιατί δεν έβρισκα κάτι παρόμοιο!!! Τι να πω ...μακάρι αν και δεν το πολύ πιστεύω !!! 

Ναι κατάλαβα τι ψάχνεις...Απο τις κοπέλες που μιλάμε δεν έχει κάποια κατι παρόμοιο...ελπίζω να σου απαντήσει κάποια κοπέλα....κάνε την προσπάθεια σου αφου έχεις μια διαβατή σάλπιγγα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Θα την κάνω εννοείται, σε δύο μέρες είναι να αρχίσω τα χάπια έτσι και αλλιώς!!! Σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλή συνέχεια σε ο,τι κάνεις!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ειρήνη Ρηγ. είπε:

Θα την κάνω εννοείται, σε δύο μέρες είναι να αρχίσω τα χάπια έτσι και αλλιώς!!! Σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλή συνέχεια σε ο,τι κάνεις!!! 

Καλη επιτυχία και σε εσένα και να είσαι αισιόδοξη....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ειρήνη Ρηγ. είπε:

Καλησπέρα σε όλες, 

Μετά από δύο χρόνια προσπαθειών (28 ετών), έκανα την γνωστή σαλπιγγογραφία, η οποία έδειξε ότι η δεξιά μου σάλπιγγα είναι κλειστή.Ο γιατρός μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε λαπαροσκόπηση- υστεροσκοπηση ,ώστε να διαπιστωθεί ο λόγος της μη διαβατότητας καθώς και το αν η αριστερή μου σάλπιγγα είναι λειτουργική. Μια ακόμη πρόταση ήταν σπερματεγχυση, με παρακολούθηση υπερηχογραφικά, για να πετύχει την αριστερή μου μεριά και με ένα καλό σπέρμα ,σε γόνιμα πλαίσια, που έχουμε ήδη εξετάσει. Οπότε ,για αρχή θέλησα να δώσω μια ευκαιρία στη σπερματεγχυση ,αν και ο γιατρός ομολογεί ότι οι πιθανότητες είναι μικρές ,οπότε και θα κάνουμε μόνο μια ,ακόμα και αν αποτύχει . Μου συνέστησε τα femara, για μεγαλύτερη επιτυχία.Ειχε ή έχει κάποια από εσάς ανάλογη εμπειρία ; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!! 

 

Επεξεργάστηκαν by Ειρήνη Ρηγ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 24/3/2021 at 2:19 ΜΜ, Ειρήνη Ρηγ. είπε:

Καλησπέρα σε όλες, 

Μετά από δύο χρόνια προσπαθειών (28 ετών), έκανα την γνωστή σαλπιγγογραφία, η οποία έδειξε ότι η δεξιά μου σάλπιγγα είναι κλειστή.Ο γιατρός μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε λαπαροσκόπηση- υστεροσκοπηση ,ώστε να διαπιστωθεί ο λόγος της μια διαβατότητας καθώς και το αν η αριστερή μου σάλπιγγα είναι λειτουργική. Μια ακόμη πρόταση ήταν σπερματεγχυση, με παρακολούθηση υπερηχογραφικά, για να πετύχει την αριστερή μου μεριά και με ένα καλό σπέρμα ,σε γόνιμα πλαίσια, που έχουμε ήδη εξετάσει. Οπότε ,για αρχή θέλησα να δώσω μια ευκαιρία στη σπερματεγχυση ,αν και ο γιατρός ομολογεί ότι οι πιθανότητες είναι μικρές ,οπότε και θα κάνουμε μόνο μια ,ακόμα και αν αποτύχει . Μου συνέστησε τα femara, για μεγαλύτερη επιτυχία.Ειχε ή έχει κάποια από εσάς ανάλογη εμπειρία ; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!! 

Καλησπέρα κορίτσι! Σου εύχομαι σύντομα ένα μωρό στην αγκαλιά σας! Πως πήγε η σπερματέγχυση την έκανες? Εγώ είμαι 29 και προσπαθούμε εδώ και έναν χρονό με μια εξωμήτριο κύηση και αφαίρεση αριστερής σάλπιγγας τον Σεπτέμβριο του 2020. Από τότε δεν έχω ξαναμέινει εγκυος. έκανε σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος δεν βγήκε καλό και ο γυναικολόγος πρότεινε σπερματεγχύσεις. Θέλουμε να επαναλάβουμε σε ένα μήνα το σπερμοδιάγραμμα και θα ξεκινήσουμε μετά το πάσχα σπερματεγχύσεις λέμε. Η εμπειρία σου πως ήταν?

φιλιά!! <3

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2021 at 2:19 ΜΜ, Ειρήνη Ρηγ. είπε:

Καλησπέρα σε όλες, 

Μετά από δύο χρόνια προσπαθειών (28 ετών), έκανα την γνωστή σαλπιγγογραφία, η οποία έδειξε ότι η δεξιά μου σάλπιγγα είναι κλειστή.Ο γιατρός μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε λαπαροσκόπηση- υστεροσκοπηση ,ώστε να διαπιστωθεί ο λόγος της μια διαβατότητας καθώς και το αν η αριστερή μου σάλπιγγα είναι λειτουργική. Μια ακόμη πρόταση ήταν σπερματεγχυση, με παρακολούθηση υπερηχογραφικά, για να πετύχει την αριστερή μου μεριά και με ένα καλό σπέρμα ,σε γόνιμα πλαίσια, που έχουμε ήδη εξετάσει. Οπότε ,για αρχή θέλησα να δώσω μια ευκαιρία στη σπερματεγχυση ,αν και ο γιατρός ομολογεί ότι οι πιθανότητες είναι μικρές ,οπότε και θα κάνουμε μόνο μια ,ακόμα και αν αποτύχει . Μου συνέστησε τα femara, για μεγαλύτερη επιτυχία.Ειχε ή έχει κάποια από εσάς ανάλογη εμπειρία ; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!! 

Καλησπέρα εγώ είχα με την πρώτη διέγερση, παρακολούθηση και σπερματενχυνση θετικό αποτέλεσμα. Πήρα τα φεμαρα , έχω πολυκυστικες και είχαμε ελεύθερες επαφές για τρία χρόνια. Οι ορμόνες ήταν μια χαρά, σάλπιγγες δεν είχα δει, το σπέρμα πάρα  πολύ καλό , η ηλικία μου 36.  Όταν τον ρώτησα μου είπε ότι οι πιθανότητες επιτυχίας είναι 20 με 70% . Ίσως εννοούσε τη δική μου περίπτωση όμως, δεν ξέρω. 

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Σου εύχομαι σύντομα ένα μωρό στην αγκαλιά σας! Πως πήγε η σπερματέγχυση την έκανες? Εγώ είμαι 29 και προσπαθούμε εδώ και έναν χρονό με μια εξωμήτριο κύηση και αφαίρεση αριστερής σάλπιγγας τον Σεπτέμβριο του 2020. Από τότε δεν έχω ξαναμέινει εγκυος. έκανε σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος δεν βγήκε καλό και ο γυναικολόγος πρότεινε σπερματεγχύσεις. Θέλουμε να επαναλάβουμε σε ένα μήνα το σπερμοδιάγραμμα και θα ξεκινήσουμε μετά το πάσχα σπερματεγχύσεις λέμε. Η εμπειρία σου πως ήταν?

φιλιά!! <3

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα και σε σένα!!! Δυστυχώς αυτό το μήνα έκανα 3 ωοθυλάκια αλλά ήταν κυστικά οπότε θα το δούμε για τον επόμενο κύκλο...να ξέρεις γιατί εγώ δεν το ήξερα ότι θα σε παρακολουθήσει υπερηχογραφικά και επί τόπου θα σε στείλει για εξετάσεις αίματος lh και e2 ...εμένα δεν ανέβηκαν καθόλου τα οιστρογόνα όπως υπολόγιζε και ξαναπήγα ύστερα από δύο μέρες πάλι υπέρηχο και αίμα και πάλι τα οιστρογόνα χαμηλά...μου είπε ο γιατρός ότι πρόκειται για έναν πολύ κακό κύκλο...βέβαια έκανα αμη και βγήκε 0,65 και τρομοκρατήθηκα.θα την επαναλάβω σε άλλο εργαστήριο τέλος του μήνα ενώ έχω και υψηλή προλακτίνη και έκλεισα ήδη να πάω σε ενδοκρινολόγο.Συν την κλειστή σάλπιγγα όλα μαζί συνάδουν σε χαμηλές προοπτικές επιτυχίας έτσι ή τουλάχιστον θέλει υπομονή...το θετικό είναι ότι ήδη είχες μια σύλληψη , οπότε μην αγχώνεσαι 

Just now, jellyfishch είπε:

Καλησπέρα εγώ είχα με την πρώτη διέγερση, παρακολούθηση και σπερματενχυνση θετικό αποτέλεσμα. Πήρα τα φεμαρα , έχω πολυκυστικες και είχαμε ελεύθερες επαφές για τρία χρόνια. Οι ορμόνες ήταν μια χαρά, σάλπιγγες δεν είχα δει, το σπέρμα πάρα  πολύ καλό , η ηλικία μου 36.  Όταν τον ρώτησα μου είπε ότι οι πιθανότητες επιτυχίας είναι 20 με 70% . Ίσως εννοούσε τη δική μου περίπτωση όμως, δεν ξέρω. 

Τι ωραίο και ευχάριστο νέο !!! Να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και όλα τα καλά...εγώ δυστυχώς με τα φεμάρα έκανα 3 και αυτά κυστικα...οπότε στον επόμενο κύκλο!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ειρήνη Ρηγ. είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα και σε σένα!!! Δυστυχώς αυτό το μήνα έκανα 3 ωοθυλάκια αλλά ήταν κυστικά οπότε θα το δούμε για τον επόμενο κύκλο...να ξέρεις γιατί εγώ δεν το ήξερα ότι θα σε παρακολουθήσει υπερηχογραφικά και επί τόπου θα σε στείλει για εξετάσεις αίματος lh και e2 ...εμένα δεν ανέβηκαν καθόλου τα οιστρογόνα όπως υπολόγιζε και ξαναπήγα ύστερα από δύο μέρες πάλι υπέρηχο και αίμα και πάλι τα οιστρογόνα χαμηλά...μου είπε ο γιατρός ότι πρόκειται για έναν πολύ καλό κύκλο...βέβαια έκανα αμη και βγήκε 0,65 και τρομοκρατήθηκα.θα την επαναλάβω σε άλλο εργαστήριο τέλος του μήνα ενώ έχω και υψηλή προλακτίνη και έκλεισα ήδη να πάω σε ενδοκρινολόγο.Συν την κλειστή σάλπιγγα όλα μαζί συνάδουν σε χαμηλές προοπτικές επιτυχίας έτσι ή τουλάχιστον θέλει υπομονή...το θετικό είναι ότι ήδη είχες μια σύλληψη , οπότε μην αγχώνεσαι 

Μην απογοητεύεσαι είσαι σε καλό δρόμο! Σύντομα θα γίνει θα δεις! Βήμα βήμα όλα! Ο επόμενος μήνας ίσως είναι ο τυχερός!

Αν επιτρέπεται, εσεις έχετε θέμα με το σπέρμα; Επίσης, τις σπερματεγχύσεις τις κάνετε με φάρμακα για πρόκληση ωορρηξίας; Γιατί έχω διαβάσει ότι γίνεται και σε φυσικό κυκλο. Εγώ κάνω κανονικά ωορρηξία, λίγο αργά κάποιες φορές (25η ημερα) αλλά κάνω. Οπότε θα δω τι θα μου προτείνει και ο γυναικολόγος. η αμη πόσο πρέπει να είναι; δεν έχω ιδέα, δεν έχω κάνει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva92 είπε:

Μην απογοητεύεσαι είσαι σε καλό δρόμο! Σύντομα θα γίνει θα δεις! Βήμα βήμα όλα! Ο επόμενος μήνας ίσως είναι ο τυχερός!

Αν επιτρέπεται, εσεις έχετε θέμα με το σπέρμα; Επίσης, τις σπερματεγχύσεις τις κάνετε με φάρμακα για πρόκληση ωορρηξίας; Γιατί έχω διαβάσει ότι γίνεται και σε φυσικό κυκλο. Εγώ κάνω κανονικά ωορρηξία, λίγο αργά κάποιες φορές (25η ημερα) αλλά κάνω. Οπότε θα δω τι θα μου προτείνει και ο γυναικολόγος. η αμη πόσο πρέπει να είναι; δεν έχω ιδέα, δεν έχω κάνει ποτέ.

Με το σπέρμα δεν έχουμε θέμα , είπε ότι είναι μέσα στα γόνιμα πλαίσια.Ναι γίνεται και σε φυσικό κύκλο απλά εμένα μου τα έδωσε για να έχω πιθανότητες να κατεβάσω ωάριο και από αριστερά που είναι η ανοιχτή μου σάλπιγγα.Η αμη νομίζω έπρεπε να είναι πάνω από 4 .Η δική μου είναι προεμμηνοπαυσης τιμή ,που όμως σύμφωνα με το γιατρό δε συνάδει με την κλινική μου εικόνα και τις άλλες ορμόνες για αυτό πρέπει να την επαναλάβω .

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...