Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια,

      Έκανα τεστ από το φαρμακείο και βγήκε αρνητικό..ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς,την Τετάρτη έκανα εμβρυομεταφορά,όμως περίμενα έστω και λίγο αχνή γραμμουλα.Υπαρχει περίπτωση λέτε να βγει θετικό τη Δευτέρα που θα ξανακάνω?

      @Angot Έπρεπε να σε ακούσω και να μην κάνω σήμερα,αλλά δεν κρατήθηκα η τρελή ☹️

      Τέσσερις ημέρες μετά τεστ?? πολλή βιασύνη μάνα μου! Τρίτη κι αν..

Ύπνος νεογέννητου


Recommended Posts

Γεια σας! Έχω έναν μπέμπη 40 ημερών, είναι το πρώτο μας παιδάκι. Τελευταία δυσκολευόμαστε πολύ με τον βραδινό ύπνο, κοιμάται μόνο πάνω μου και όταν πάω να τον μετακινήσω στο πορτ μπεμπέ ξυπνάει κατευθείαν, ακόμα και αν κοιμόταν μισή ώρα και πίστευα ότι κοιμάται βαθειά! Εγώ ευχαρίστως θέλω να τον έχω αγκαλιά, αλλά πρέπει και να ισιώνει λίγο η πλατούλα του! Οι υπόλοιπες μαμάδες, έχετε καμία πρόταση;

να σας πω ότι του δίνουμε πιπίλα, αλλά δεν τον νανουρίζει και γενικά ούτε το στήθος τον νανουρίζει πάντα. Έχουμε δοκιμάσει και απορροφητήρα, αλλά μόλις απομακρινόμαστε ξυπναει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Zoibil είπε:

Γεια σας! Έχω έναν μπέμπη 40 ημερών, είναι το πρώτο μας παιδάκι. Τελευταία δυσκολευόμαστε πολύ με τον βραδινό ύπνο, κοιμάται μόνο πάνω μου και όταν πάω να τον μετακινήσω στο πορτ μπεμπέ ξυπνάει κατευθείαν, ακόμα και αν κοιμόταν μισή ώρα και πίστευα ότι κοιμάται βαθειά! Εγώ ευχαρίστως θέλω να τον έχω αγκαλιά, αλλά πρέπει και να ισιώνει λίγο η πλατούλα του! Οι υπόλοιπες μαμάδες, έχετε καμία πρόταση;

να σας πω ότι του δίνουμε πιπίλα, αλλά δεν τον νανουρίζει και γενικά ούτε το στήθος τον νανουρίζει πάντα. Έχουμε δοκιμάσει και απορροφητήρα, αλλά μόλις απομακρινόμαστε ξυπναει. 

Γενικά πολλά μωρά είναι ετσι.  Σιγά σιγά όμως θα του περάσει.  Δεν υπάρχουν συνταγές απλώς θέλει λίγο υπομονή.  Το μισάωρο είναι πολύ συνήθως τότε δεν κοιμούνται βαριά συνήθως στο 5λεπτο-10λεπτο πρέπει να το αφήσεις. Γενικά πάντως θα του περασει είναι η ηλικία τώρα που δεν μπορούν να βολευτούν μόνα τους Κ ξυπνάνε με το παραμικρό.  Η συγκοιμηση ίσως βοηθάει λίγο αλλά είναι Κ αυτό δίκοπο μαχαίρι γιατί θα καταλήξετε να κοιμάστε για πολύ καιρό μαζί.  

Υπομονή μόνο αυτό περνάει δεν είναι πάντα έτσι.  

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Zoibil είπε:

Γεια σας! Έχω έναν μπέμπη 40 ημερών, είναι το πρώτο μας παιδάκι. Τελευταία δυσκολευόμαστε πολύ με τον βραδινό ύπνο, κοιμάται μόνο πάνω μου και όταν πάω να τον μετακινήσω στο πορτ μπεμπέ ξυπνάει κατευθείαν, ακόμα και αν κοιμόταν μισή ώρα και πίστευα ότι κοιμάται βαθειά! Εγώ ευχαρίστως θέλω να τον έχω αγκαλιά, αλλά πρέπει και να ισιώνει λίγο η πλατούλα του! Οι υπόλοιπες μαμάδες, έχετε καμία πρόταση;

να σας πω ότι του δίνουμε πιπίλα, αλλά δεν τον νανουρίζει και γενικά ούτε το στήθος τον νανουρίζει πάντα. Έχουμε δοκιμάσει και απορροφητήρα, αλλά μόλις απομακρινόμαστε ξυπναει. 

κι η δικια μου ως 5-6 μηνων κοιμοταν μονο πανω μου ορθια κι οπως λες κατι μισαωρα, το πολυ μια ωρα..ειχε κ εντονη γοπ κ γενικα την βοηθουσε αυτη η σταση κ την ηθελε...γυρω στον 5ο σταδιακα ξεκινησε κ κοιμοταν και διπλα μου στο κρεβατι ξαπλωτη,με στηθος βεβαια αρχικα κ μετα απομακρυνομουν.κ παλι ομως το πολυ 1 με 1μιση ωρα..εννοειται πως καναμε κ κανουμε ακομα συγκοιμηση.τωρα 15μηνων τυχαινει να κανει 2μιση 3 ωρες σερι καποια βραδια μες στη βδομαδα, χωρις να ειναι κανονας ομως...  νομιζω ειναι φασεις που περνανε τα μωρακια κι ειναι κ θεμα παιδιου φυσικα.αλλα ειναι πιο ευκολα κ αλλα πιο δυσκολα στο κομματι του υπνου.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Zoibil είπε:

Γεια σας! Έχω έναν μπέμπη 40 ημερών, είναι το πρώτο μας παιδάκι. Τελευταία δυσκολευόμαστε πολύ με τον βραδινό ύπνο, κοιμάται μόνο πάνω μου και όταν πάω να τον μετακινήσω στο πορτ μπεμπέ ξυπνάει κατευθείαν, ακόμα και αν κοιμόταν μισή ώρα και πίστευα ότι κοιμάται βαθειά! Εγώ ευχαρίστως θέλω να τον έχω αγκαλιά, αλλά πρέπει και να ισιώνει λίγο η πλατούλα του! Οι υπόλοιπες μαμάδες, έχετε καμία πρόταση;

να σας πω ότι του δίνουμε πιπίλα, αλλά δεν τον νανουρίζει και γενικά ούτε το στήθος τον νανουρίζει πάντα. Έχουμε δοκιμάσει και απορροφητήρα, αλλά μόλις απομακρινόμαστε ξυπναει. 

Εμένα με έσωσε το λίκνο που δένει στο κρεββάτι για την κρεββατοκαμαρα κ η φωλιά για το σαλόνι. Δες μήπως πάρεις κάτι από τα δυο η σου δανείσουν φίλες σου. Το Πορτ μπεμπέ για εμένα δυστυχώς δεν βόλεψε καθόλου παρά μόνο για καροτσαδες. Στο λίκνο στην αρχή μέχρι να μάθω να το αφήνω σωστά μου ξυπνούσε μετά την τρίτη φορά που θα κάναμε μπες βγες το έπαιρνε ύπνος. Μετά όμως κεγω το έβαζα πιο καλά κ δεν ξυπνούσε. 

Αν έχει θέμα με παλινδρόμηση η κολικούς θέλει η μπρούμυτα (που εκεί πρέπει να τον παρακολουθείς οπότε καλύτερα αγκαλιά)η πλάι δυστυχώς ανάσκελα θα ξυπνάει. Υπομονή μόλις δυναμώσουν λίγο τα στομαχακια τους γίνονται πιο εύκολα τα πράγματα.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Zoibil είπε:

Γεια σας! Έχω έναν μπέμπη 40 ημερών, είναι το πρώτο μας παιδάκι. Τελευταία δυσκολευόμαστε πολύ με τον βραδινό ύπνο, κοιμάται μόνο πάνω μου και όταν πάω να τον μετακινήσω στο πορτ μπεμπέ ξυπνάει κατευθείαν, ακόμα και αν κοιμόταν μισή ώρα και πίστευα ότι κοιμάται βαθειά! Εγώ ευχαρίστως θέλω να τον έχω αγκαλιά, αλλά πρέπει και να ισιώνει λίγο η πλατούλα του! Οι υπόλοιπες μαμάδες, έχετε καμία πρόταση;

να σας πω ότι του δίνουμε πιπίλα, αλλά δεν τον νανουρίζει και γενικά ούτε το στήθος τον νανουρίζει πάντα. Έχουμε δοκιμάσει και απορροφητήρα, αλλά μόλις απομακρινόμαστε ξυπναει. 

Είναι απόλυτα λογικό 9 μήνες στην κοιλιά μετά θέλουν σωματική επαφή με την μαμά τους αν τον θηλάζεις δοκίμασε συγκοιμηση να θηλάζεις στο κρεβάτι στο πλάι ... Να πω εμένα μόλις έκλεισε χρόνο κατάφερε να κοιμάται στο κρεβάτι μόνος του δηλαδή χωρίς να με ακουμπάει αλλιώς κάθε φορά που έφευγα από δίπλα του η τον άφηνα ξυπνούσε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Zoibil είπε:

Γεια σας! Έχω έναν μπέμπη 40 ημερών, είναι το πρώτο μας παιδάκι. Τελευταία δυσκολευόμαστε πολύ με τον βραδινό ύπνο, κοιμάται μόνο πάνω μου και όταν πάω να τον μετακινήσω στο πορτ μπεμπέ ξυπνάει κατευθείαν, ακόμα και αν κοιμόταν μισή ώρα και πίστευα ότι κοιμάται βαθειά! Εγώ ευχαρίστως θέλω να τον έχω αγκαλιά, αλλά πρέπει και να ισιώνει λίγο η πλατούλα του! Οι υπόλοιπες μαμάδες, έχετε καμία πρόταση;

να σας πω ότι του δίνουμε πιπίλα, αλλά δεν τον νανουρίζει και γενικά ούτε το στήθος τον νανουρίζει πάντα. Έχουμε δοκιμάσει και απορροφητήρα, αλλά μόλις απομακρινόμαστε ξυπναει. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Βασικά το πρόβλημα όταν το βάζεις στο κρεβατάκι του είναι ότι είναι πιο κρύο απο την αγκαλιά σου και δεν έχει την μυρωδιά σου. Ένα κόλπο που μπορείς να κάνεις είναι να κοιμηθείς με ένα σεντονακια ένα βράδυ να πάρει την μυρωδιά σου, και το βράδυ όταν το θηλάζεις και ξαπλώνει πάνω σου, να το σκεπάζει με αυτο, οπότε όταν το ξαπλώνεις στο κρεββατάκι του, να το βάζεις απο κάτω να είναι ζεστά και να έχει την μυρωδιά σου. Καλή επιτυχία!!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι!! Εμείς είμαστε 4 μηνων κι ακόμα πάνω μου κοιμάται.. Αν την αφήσω κάτω κοιμάται πολύ λιγότερο απ ότι θα κοιμόταν. Όταν ήταν νεογεννητο την είχα συνέχεια στήθος!! Και ξεκινήσαμε συγκοιμηση από 15 ημερών περίπου,να κοιμάμαι και γω λίγο γιατί δεν την πάλευα άλλο.. Τα μεσημέρια που θέλω να κοιμηθώ και γω την θηλάζω την κρατάω λίγο να ρευτει και μετά τη βάζω δίπλα μου στο κρεβάτι και κοιμόμαστε αγκαλιτσα

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...