Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Συνταγή αυγό για βρεφος


Recommended Posts

Για πείτε βρε κοριτσια πως το δινετε τον σφιχτό κρόκο του αυγού στα μωράκια σας;

 Το δοκίμασα με αβοκάντο και λάδι να μπορει να το κατεβάσει αλλα δεν του άρεσε καθόλου. Μια φορα φάγαμε και σημερα ειναι να ξαναφάει.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Ntepaki22 είπε:

Μπορείς και σαν ομελέτα να δοκιμάσεις...αν θα του αρεσει

Τι εννοείς; Να τηγανισω με λάδι τον κρόκο στο βρεφος;

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Καντιεγώ θυμάμαι απ το πρώτο μου παιδι το αλεθα μέσα στη φρούτο κρέμα. Τώρα η μπέμπα είναι 5.5 μηνών δεν έχουμε ξεκινήσει αυγό ακομα 

Ειναι μια ιδέα αν και δεν ξερω πως θα ειναι γευστικά.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Για πείτε βρε κοριτσια πως το δινετε τον σφιχτό κρόκο του αυγού στα μωράκια σας;

 Το δοκίμασα με αβοκάντο και λάδι να μπορει να το κατεβάσει αλλα δεν του άρεσε καθόλου. Μια φορα φάγαμε και σημερα ειναι να ξαναφάει.

Εμενα η παιδιατρος ειχε πει μελατο, με το κουταλακι. Δεν της αρεσε ομως, οποτε κι εγω αλεσμενο στη φρουτοκρεμα.. τωρα ομως που δεν τρωει αλεσμενα, αλλα κομματακια, το αβγο ουτε να το δει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , valentina23 είπε:

@Καντι δοκίμασε το!! Καλή είναι!! Ότι κρέμα έμενε απ το γιο μου την έτρωγα εγώ μετά!! Αν δεν ήξερα ότι έχει αυγό μέσα στα φρούτα και δεν με αηδιαζε.. 

Με το αβοκάντο εγινε πεντανόστιμη, καλα εννοείται εχω φάει τα φρούτα της ζωής μου με τον μικρο. Οτι μένει το τρώω.

  • Χαχα 3

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω το δινω η τηγανητο μελατο η ομελετα με λαχανικα. το μελατο της αρεσει καλυτερα. βουταει κ ψωμι και χαιρεται.η δικια μουτο βραστο δεν το εφαγε ποτε. μονο ετσι οπως σου λεω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Για πείτε βρε κοριτσια πως το δινετε τον σφιχτό κρόκο του αυγού στα μωράκια σας;

 Το δοκίμασα με αβοκάντο και λάδι να μπορει να το κατεβάσει αλλα δεν του άρεσε καθόλου. Μια φορα φάγαμε και σημερα ειναι να ξαναφάει.

Αφού είσαι στην εισαγωγή βάλτο όπου βρεις φρουτόκρεμα κυρίως σκέτο στο κουτάλι με λάδι κλπ και φρόντισε στις δύο πρώτες κουταλιές να φάει μια καλή ποσότητα να δεις για αλλεργία. Εννοώ μέχρι να πάρει χαμπάρι τι τρώει να το έχει καταπιεί αν δεν του αρέσει.  Εγώ το έκανα με αβοκάντο μπανάνα που χάνεται εντελώς η γεύση και η υφή. Μια βδομάδα υπόθεση και με το ασπράδι και μετά λύνει πολλά χέρια το αυγό είναι τρομερό σνακ/φαγητό. Μεγάλωσε ο γλυκούλης μας! :-D

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

εγω το δινω η τηγανητο μελατο η ομελετα με λαχανικα. το μελατο της αρεσει καλυτερα. βουταει κ ψωμι και χαιρεται.η δικια μουτο βραστο δεν το εφαγε ποτε. μονο ετσι οπως σου λεω 

Όταν ηταν 7,5 μηνών το έδινες τηγανητό;

1 hour ago, λουκουμαδακι είπε:

Αφού είσαι στην εισαγωγή βάλτο όπου βρεις φρουτόκρεμα κυρίως σκέτο στο κουτάλι με λάδι κλπ και φρόντισε στις δύο πρώτες κουταλιές να φάει μια καλή ποσότητα να δεις για αλλεργία. Εννοώ μέχρι να πάρει χαμπάρι τι τρώει να το έχει καταπιεί αν δεν του αρέσει.  Εγώ το έκανα με αβοκάντο μπανάνα που χάνεται εντελώς η γεύση και η υφή. Μια βδομάδα υπόθεση και με το ασπράδι και μετά λύνει πολλά χέρια το αυγό είναι τρομερό σνακ/φαγητό. Μεγάλωσε ο γλυκούλης μας! :-D

Μεγάλωσε πολυ! Εχουμε έρθει στους γονείς μας και εχει βγαλει μεγάλο άγχος αποχωρισμού. Δεν ξερω αν φοβαται οτι θα τον αφήσουμε και θα φύγουμε.:rolleyes:

 τον βγάλαμε απο το προγράμμα του κοιμάται και ανάμεσα, να δω πως θα τον πάω στο δωμάτιο του οταν γυρίσουμε.

την συγκοιμηση την θεωρούσα πολυ λάθος, πριν τον κανω. Και την εφαρμόζω κατα γράμμα. Ασε.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 33 λεπτά , Καντι είπε:

Όταν ηταν 7,5 μηνών το έδινες τηγανητό;

Μεγάλωσε πολυ! Εχουμε έρθει στους γονείς μας και εχει βγαλει μεγάλο άγχος αποχωρισμού. Δεν ξερω αν φοβαται οτι θα τον αφήσουμε και θα φύγουμε.:rolleyes:

 τον βγάλαμε απο το προγράμμα του κοιμάται και ανάμεσα, να δω πως θα τον πάω στο δωμάτιο του οταν γυρίσουμε.

την συγκοιμηση την θεωρούσα πολυ λάθος, πριν τον κανω. Και την εφαρμόζω κατα γράμμα. Ασε.

ναι. 7 μηνων ξεκινησα κ το εδινα ομελετα η τηγανητο σε αντικολ τηγανακι χωρις λαδακι. αργοτερα γυρω στο χρονο στο τηγανητο εβαζα κ μια κουταλια λαδακι.για να μενει πιο πολυ ο κροκος ρευστος γιατι πιο πολυ της αρεσε ετσι.

γνκ προσωπικα δν ακολουθησα ποτε τη λογικη να καμουφλαρω μια τροφη μεσα σε αλλη για να την φαει..δηλ εχω ακουσει μεχρι κ συκωτι μεσα σε φρουτοκρεμα...χαχαχ εγω τα εδινα κ δινω σε παρασκευες αυτουσια η εννοειται σε συνδυασμο με κτ αλλο για συνοδεια αλλα οχι κτ ασχετο..αφου το βραστο δν το τρωγε,το κανα ετσι..γνκ τους πρωτους μηνες ηταν τρομερα ολιγοφαγη κ επιλεκτικη αλλα με κρατωντας σταθερη κ ηρεμη τακτικη τωρα εχει βελτιωθει αρδην.παρακολουθησα καποια σεμιναρια μιας παιδοδιατροφολογου κ διαβασα 2βιβλια κ βοηθηθηκα αρκετα..γτ αρχικα ειχα πει αυτο το παιδι μονο βυζι θα θελει παντα.πιο πλ εστιαζα ομως στην συνεχη εκθεση σε ολες τις τροφες,στη βαση των διατροφ συνηθειων και στην εκμαθηση της αυτοσιτισης,παρα στην ποσοτητα.εξαλλου ως το 1ο ετοςβασικη τροφη παραμενει το γαλα.

πρίν από 7 λεπτά , Pagotoula είπε:

ναι. 7 μηνων ξεκινησα κ το εδινα ομελετα η τηγανητο σε αντικολ τηγανακι χωρις λαδακι. αργοτερα γυρω στο χρονο στο τηγανητο εβαζα κ μια κουταλια λαδακι.για να μενει πιο πολυ ο κροκος ρευστος γιατι πιο πολυ της αρεσε ετσι.

γνκ προσωπικα δν ακολουθησα ποτε τη λογικη να καμουφλαρω μια τροφη μεσα σε αλλη για να την φαει..δηλ εχω ακουσει μεχρι κ συκωτι μεσα σε φρουτοκρεμα...χαχαχ εγω τα εδινα κ δινω σε παρασκευες αυτουσια η εννοειται σε συνδυασμο με κτ αλλο για συνοδεια,αλλα οχι με κτ ασχετο..αφου το βραστο δν το τρωγε,το κανα ετσι..γνκ τους πρωτους μηνες ηταν τρομερα ολιγοφαγη κ επιλεκτικη αλλα με κρατωντας σταθερη κ ηρεμη τακτικη τωρα εχει βελτιωθει αρδην.παρακολουθησα καποια σεμιναρια μιας παιδοδιατροφολογου κ διαβασα 2βιβλια κ βοηθηθηκα αρκετα..γτ αρχικα ειχα πει αυτο το παιδι μονο βυζι θα θελει παντα.πιο πλ εστιαζα ομως στην συνεχη εκθεση σε ολες τις τροφες,στη βαση των διατροφ συνηθειων και στην εκμαθηση της αυτοσιτισης,παρα στην ποσοτητα.εξαλλου ως το 1ο ετοςβασικη τροφη παραμενει το γαλα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Pagotoula είπε:

ναι. 7 μηνων ξεκινησα κ το εδινα ομελετα η τηγανητο σε αντικολ τηγανακι χωρις λαδακι. αργοτερα γυρω στο χρονο στο τηγανητο εβαζα κ μια κουταλια λαδακι.για να μενει πιο πολυ ο κροκος ρευστος γιατι πιο πολυ της αρεσε ετσι.

γνκ προσωπικα δν ακολουθησα ποτε τη λογικη να καμουφλαρω μια τροφη μεσα σε αλλη για να την φαει..δηλ εχω ακουσει μεχρι κ συκωτι μεσα σε φρουτοκρεμα...χαχαχ εγω τα εδινα κ δινω σε παρασκευες αυτουσια η εννοειται σε συνδυασμο με κτ αλλο για συνοδεια αλλα οχι κτ ασχετο..αφου το βραστο δν το τρωγε,το κανα ετσι..γνκ τους πρωτους μηνες ηταν τρομερα ολιγοφαγη κ επιλεκτικη αλλα με κρατωντας σταθερη κ ηρεμη τακτικη τωρα εχει βελτιωθει αρδην.παρακολουθησα καποια σεμιναρια μιας παιδοδιατροφολογου κ διαβασα 2βιβλια κ βοηθηθηκα αρκετα..γτ αρχικα ειχα πει αυτο το παιδι μονο βυζι θα θελει παντα.πιο πλ εστιαζα ομως στην συνεχη εκθεση σε ολες τις τροφες,στη βαση των διατροφ συνηθειων και στην εκμαθηση της αυτοσιτισης,παρα στην ποσοτητα.εξαλλου ως το 1ο ετοςβασικη τροφη παραμενει το γαλα.

 

:lol: εγώ εγώ. Συκωτάκια με φρούτα μία δύο με κατάλαβε έκλεισε το στόμα :o μετά ξεκίνησε κομμάτια βρήκα την υγειά μου. Αυτοσίτιση επεξεργασία επιλογή και από τότε στον αυτόματο. 

πρίν από 51 λεπτά , Καντι είπε:

Όταν ηταν 7,5 μηνών το έδινες τηγανητό;

Μεγάλωσε πολυ! Εχουμε έρθει στους γονείς μας και εχει βγαλει μεγάλο άγχος αποχωρισμού. Δεν ξερω αν φοβαται οτι θα τον αφήσουμε και θα φύγουμε.:rolleyes:

 τον βγάλαμε απο το προγράμμα του κοιμάται και ανάμεσα, να δω πως θα τον πάω στο δωμάτιο του οταν γυρίσουμε.

την συγκοιμηση την θεωρούσα πολυ λάθος, πριν τον κανω. Και την εφαρμόζω κατα γράμμα. Ασε.

Εμένα έφτασε 3μιση και ακόμα κάνουμε συγκοίμηση αλλά ήμασταν της αυτής σχολής εξαρχής. Όπως βολεύει κάθε οικογένεια σε αυτά και όποτε βολέψει. Μη το σκέφτεσαι σιγά σιγά όλα θα γίνουν! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , λουκουμαδακι είπε:

:lol: εγώ εγώ. Συκωτάκια με φρούτα μία δύο με κατάλαβε έκλεισε το στόμα :o μετά ξεκίνησε κομμάτια βρήκα την υγειά μου. Αυτοσίτιση επεξεργασία επιλογή και από τότε στον αυτόματο. 

Εμένα έφτασε 3μιση και ακόμα κάνουμε συγκοίμηση αλλά ήμασταν της αυτής σχολής εξαρχής. Όπως βολεύει κάθε οικογένεια σε αυτά και όποτε βολέψει. Μη το σκέφτεσαι σιγά σιγά όλα θα γίνουν! 

χαχαχααχαχχα ελα ρεεε...να τη κ αλλη με τα συκωτακια...χαχαχχα

οσο για την συγκοιμιση συμφωνω απολυτα..αν το ζευγαρι συμφωνει κ σας εξυπηρετει κ στο να κοιμαστε περισσοτερο, η μαμα δηλ.ειδικα αν θηλαζει , ποιο το προβλημα;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Mighty86 είπε:

Ψωμί από ποτέ τρώνε; @Pagotoula πια βιβλία διάβασες για πες μας! 

το κοιτα μαμα τρωω και το για μια καλυτερη προσχολικη διατροφη. 

ψωμι μπορεις να δωσεις απο τη στιγμη που εισαγεις σιτηρα-δημητριακα. αρχικα μπορεις να δωσεις σαν μασητικο να μαθει να πιανει κ να μασαει μονο του κ να ανακουφιζει κ τα δοντακια. μιλαμε για μικρη ποσοτητα κ μην φανταζεσαι πως θα το τρωει κιολας.θα το παπαριαζει κυριως..μετα μπορεις να δινεις μπουκιτσες η κομματακι,αναλογα τι βολευει το παιδι κ την αναπτυξιακη φαση π βρισκεται στη μασηση,καταποση κ αυτοσιτιση,μαζι με την πρωτεινη,ως συνοδευτικο υδατανθρακα στο γευμα.επι της ουσιας μεταξυ 6ου κ 7ου (μιας κ πλεον συστηνονται οι εισαγωγες ολων των διατροφικων ομαδων σε συντομο χρον διαστημα ενος με μαξ 2 μηνες,) μπορεις να ξεκινησεις να δωσεις.αν η ποσοτητα καταναλωσης ειναι κανονικη ημερησιως κ οχι πχ μια μπουκια ανα δυο μερες, ως το ετος,καλυτερα να δινεις καποιο χωρις αλατι καθολου.αν βεβαια τρωει ενα κομματακι καθε οποτε,μπορεις να δωσεις κ αυτο που τρωτε εσεις απο το φουρνο που εμπιστευεστε. μετα τον 8ο που θα το βρισκει κ καλυτερα το θεμα,μπορεις να φτιαξεις κ κανα κριτσινακι με καποιο λαχανικο μεσα η τιποτα τυπου "πιτα" για να προσθετεις κ κρεας ως εναλλακτικη. κ να το αφηνεις να πειραματιζεται κ με αυτα.γνκ συνηθως το βρισκουν ως μασητικο κ ειναι ωραια ευκαιρια να το φερνεις σε επαφη κ με αλλες γευσεις. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...