Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

      ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

Συνταγή αυγό για βρεφος


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

ναι. 7 μηνων ξεκινησα κ το εδινα ομελετα η τηγανητο σε αντικολ τηγανακι χωρις λαδακι. αργοτερα γυρω στο χρονο στο τηγανητο εβαζα κ μια κουταλια λαδακι.για να μενει πιο πολυ ο κροκος ρευστος γιατι πιο πολυ της αρεσε ετσι.

γνκ προσωπικα δν ακολουθησα ποτε τη λογικη να καμουφλαρω μια τροφη μεσα σε αλλη για να την φαει..δηλ εχω ακουσει μεχρι κ συκωτι μεσα σε φρουτοκρεμα...χαχαχ εγω τα εδινα κ δινω σε παρασκευες αυτουσια η εννοειται σε συνδυασμο με κτ αλλο για συνοδεια αλλα οχι κτ ασχετο..αφου το βραστο δν το τρωγε,το κανα ετσι..γνκ τους πρωτους μηνες ηταν τρομερα ολιγοφαγη κ επιλεκτικη αλλα με κρατωντας σταθερη κ ηρεμη τακτικη τωρα εχει βελτιωθει αρδην.παρακολουθησα καποια σεμιναρια μιας παιδοδιατροφολογου κ διαβασα 2βιβλια κ βοηθηθηκα αρκετα..γτ αρχικα ειχα πει αυτο το παιδι μονο βυζι θα θελει παντα.πιο πλ εστιαζα ομως στην συνεχη εκθεση σε ολες τις τροφες,στη βαση των διατροφ συνηθειων και στην εκμαθηση της αυτοσιτισης,παρα στην ποσοτητα.εξαλλου ως το 1ο ετοςβασικη τροφη παραμενει το γαλα.

 

Οκ, δεν το φαντάστηκα χωρις λάδι.

εμενα ο γιατρος μου εχει κόψει πολυ απο τις τροφές, εκεί που ξεκινήσαμε να τρώει 200 γρ, εχουμε φτασει το ζητούμενο να ειναι να τρώει 80 απο το καθε απ τα τρία γεύματα καθως δεν ξέρουμε ποσο γάλα πίνει. Εννοείτε τα 80 τα τρώει γρήγορα κι εύκολα τις περισσότερες φορές.

10 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

χαχαχααχαχχα ελα ρεεε...να τη κ αλλη με τα συκωτακια...χαχαχχα

οσο για την συγκοιμιση συμφωνω απολυτα..αν το ζευγαρι συμφωνει κ σας εξυπηρετει κ στο να κοιμαστε περισσοτερο, η μαμα δηλ.ειδικα αν θηλαζει , ποιο το προβλημα;; 

Το σεξ;;;;

 Ειμαστε στην φαση που αν ξυπνήσω να πάω για τσισα τ βράδυ ξυπνάει κι ο μικρός. Επισης στους μισαωρους υπνακούς που ρίχνει μεσα στην διάρκεια της μέρας κοιμάται μονο αγκαλιά, αν τον ακουμπήσω κάτω ουρλιαζει,

 εννοειται οτι τον απολαμβάνω αγκαλιά κι εγω το εχω καλλιεργήσει αυτο, απλα νόμιζα οτι μεγαλώνοντας θα αισθάνεται πιο ασφαλής στον ύπνο.. αντιθέτως θελει να ειναι πάνω μας οσο στραπατσαρισμέν κι αν κοιμάται. Κι οταν ξυπνάει απλώνει ενα χέρι στον ενα ενα χέρι στον αλλο να δει ποιον θα καταφέρει να ξηονησει πρώτο.

9 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Ψωμί από ποτέ τρώνε; @Pagotoula πια βιβλία διάβασες για πες μας! 

Ρώτησα τον παιδίατρο αν μπορώ να δώσω ψωμί ως μασητικα, γιατι τα αλλα δεν του αρέσουν και μου ειπε όχι. Το ψωμί σε αυτη την ηλικία δεν οφελεί πουθενά.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Καντι είπε:

Οκ, δεν το φαντάστηκα χωρις λάδι.

εμενα ο γιατρος μου εχει κόψει πολυ απο τις τροφές, εκεί που ξεκινήσαμε να τρώει 200 γρ, εχουμε φτασει το ζητούμενο να ειναι να τρώει 80 απο το καθε απ τα τρία γεύματα καθως δεν ξέρουμε ποσο γάλα πίνει. Εννοείτε τα 80 τα τρώει γρήγορα κι εύκολα τις περισσότερες φορές.

Το σεξ;;;;

 Ειμαστε στην φαση που αν ξυπνήσω να πάω για τσισα τ βράδυ ξυπνάει κι ο μικρός. Επισης στους μισαωρους υπνακούς που ρίχνει μεσα στην διάρκεια της μέρας κοιμάται μονο αγκαλιά, αν τον ακουμπήσω κάτω ουρλιαζει,

 εννοειται οτι τον απολαμβάνω αγκαλιά κι εγω το εχω καλλιεργήσει αυτο, απλα νόμιζα οτι μεγαλώνοντας θα αισθάνεται πιο ασφαλής στον ύπνο.. αντιθέτως θελει να ειναι πάνω μας οσο στραπατσαρισμέν κι αν κοιμάται. Κι οταν ξυπνάει απλώνει ενα χέρι στον ενα ενα χέρι στον αλλο να δει ποιον θα καταφέρει να ξηονησει πρώτο.

Ρώτησα τον παιδίατρο αν μπορώ να δώσω ψωμί ως μασητικα, γιατι τα αλλα δεν του αρέσουν και μου ειπε όχι. Το ψωμί σε αυτη την ηλικία δεν οφελεί πουθενά.

εμενα ξυπναει οπως λες ακομα κ τωρα. σεξ κανουμε οπουδηποτε αλλου πλην κρεβατιου. δεν κολλαμε εκει..χαχαχαχ 

το ψωμι ετσι κ αλλιως δεν θα κατσει να το φαει σε αυτη την ηλικια. θα δωσεις μια μπουκια κορα που θα παπαριασει μιση ωρα. δεν το εχω ξανακουσει ως κακο. απο τη στιγμη που εισαγεις δημητριακα κ σιτηρα,ειναι μια φυσιολογικη πηγη υδατανθρακα σε νορμαλ ποσοτητα. κανονικα εξαλλου ολες οι εισαγωγες συμφωνα με τις συγχρονες μελετεςσυστηνετεται να ολοκληρωθουν μαξ ως τον 8ο. προσωπικα εφτιαχνα δικο μου ψωμι και λογω αποχης μου απο γαλακτακομικα κ το εδινα. την βοηθησε απιστευτα να μαθει να καταπινει κ να μασαει.μετα το 10ο ετρωγε πλεον εως κ μιση φετουλα ως υδατανθρακα μαζι με την πρωτεινη της σε ενα γευμα. κ ακομα τρωει καποιες φορες.

το 200 ειναι εξωφρενικα μεγαλο νουμερο γι τοσο μικρο μωρο.αλεσμενο κιολαςνα υποθεσω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Για πείτε βρε κοριτσια πως το δινετε τον σφιχτό κρόκο του αυγού στα μωράκια σας;

 Το δοκίμασα με αβοκάντο και λάδι να μπορει να το κατεβάσει αλλα δεν του άρεσε καθόλου. Μια φορα φάγαμε και σημερα ειναι να ξαναφάει.

Πατημένο με λίγο νερό και λίγο λάδι, ώστε να γίνει σαν αλοιφή

Μελάτο μου είχαν απαγορεύσει, στα μωρά θέλει καλό βράσιμο το αυγό

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Για πείτε βρε κοριτσια πως το δινετε τον σφιχτό κρόκο του αυγού στα μωράκια σας;

 Το δοκίμασα με αβοκάντο και λάδι να μπορει να το κατεβάσει αλλα δεν του άρεσε καθόλου. Μια φορα φάγαμε και σημερα ειναι να ξαναφάει.

Ήταν το χειρότερο του! Συνήθως το έβαζα στην φρουτοκρεμα αλλά του βρωμουσε. Εναλλακτικά τον αραίωνα κι εγω με λαδακι.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Καντι έχεις Facebook? Αν ναι πάτα παιδική-βρεφική διατροφή τα πάντα που ακολουθούν σε αυτή την ομάδα είναι σύμφωνα με τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας!!! Προσωπικά δεν ακολουθώ κατα  γραμμα την φιλοσοφία τους γιατί είναι αρκετά φανατική ομάδα αλλά έχει απίστευτες ιδέες και συνταγές για τα μωράκια μας που προσωπικά με έχουν σώσει!! Εμένα αυγό δεν το έφαγε ποτέ σκέτο πάντα το βάζω σε άλλες παρασκευές...για να κάνω έναρξη έβαζα απλά τον κρόκο στην φρουτοκρεμα το ασπράδι εμένα τις έκανε διάρροιες οπότε το σταμάτησα για λίγες μέρες και το έκανα πάλι έναρξη μέσα σε παρασκευή!  14 μηνών είναι  η μικρή μου τώρα  συνεχίζει να μην το θέλει σκέτο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή τώρα μαγειρεύω μου έσκασε ιδέα. Σε ογκραντεν δεν θα το έτρωγε;δλδ πατάτα καρότο πιπεριά δεν ξέρω εγώ τι άλλο του αρέσει τα ψήνουμε φούρνο με λίγο νεράκι λαδακι(εγώ κ λεμόνι θα έβαζα λίγο) κ μετά το αυγό από πάνω ψήνουμε λίγο ακόμα και έτοιμο. Επίσης επιτρέπονται τα μυρωδικά όπως γλυκιά πάπρικα;; Ας μας πει μια πιο διαβασμενη αν θέλει. 

πρίν από 52 λεπτά , Blonde είπε:

@Καντι έχεις Facebook? Αν ναι πάτα παιδική-βρεφική διατροφή τα πάντα που ακολουθούν σε αυτή την ομάδα είναι σύμφωνα με τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας!!! Προσωπικά δεν ακολουθώ κατα  γραμμα την φιλοσοφία τους γιατί είναι αρκετά φανατική ομάδα αλλά έχει απίστευτες ιδέες και συνταγές για τα μωράκια μας που προσωπικά με έχουν σώσει!! Εμένα αυγό δεν το έφαγε ποτέ σκέτο πάντα το βάζω σε άλλες παρασκευές...για να κάνω έναρξη έβαζα απλά τον κρόκο στην φρουτοκρεμα το ασπράδι εμένα τις έκανε διάρροιες οπότε το σταμάτησα για λίγες μέρες και το έκανα πάλι έναρξη μέσα σε παρασκευή!  14 μηνών είναι  η μικρή μου τώρα  συνεχίζει να μην το θέλει σκέτο! 

Την βρήκα εγώ την ομάδα έστειλα αιτημα

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω τον κροκο τον εισαγαγα απλα,με λαδι,ελαχιστο πιπερι κ λιγες σταγονες λεμονι.αλλα δυστυχως το σιχαινονταν.με το ασπραδι μαζι καλυτερα.αλλα γενικα το αυγο το προτιμουσαν σε παρασκευες

ομελετα σε αντικολλητικο,αυγοφετα στο φουρνο,μπανανοτηγανιτα με βρωμη,μπανανα κ αυγο ηταν απο τα πρωτα που δοκιμασαμε,αν κ σε μεγαλυτερη ηλικια αν θυμαμαι καλα,10μ περιπου(επειδη γενικα δ ετρωγαν.ειδικα η μεγαλη μου ειχε κανει εμετο εκεινες τις μερες κ εκανα ενα στοπ στο αυγο ως τον χρονο,αν κ μαλλον ηταν τυχαιο)

φανταζομαι κ σε ογρατεν

γενικα μυρωδικα κ μπαχαρικα χρησιμοποιουσα παντα αρκετα

προσοχη να μην καιει κτ πολυ

τωρα ακριβως ποσο ηταν δ θυμαμαι,εχουν περασει χρονια.γενικα οι ποσοτητες που ετρωγαν ηταν μικροσκοπικες.κ εκανα αργα εισαγωγες.7μ ισα που ειχαμε εισαγει λαδι,λαχανικα,φρουτα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2021 at 8:49 ΠΜ, Pagotoula είπε:

εμενα ξυπναει οπως λες ακομα κ τωρα. σεξ κανουμε οπουδηποτε αλλου πλην κρεβατιου. δεν κολλαμε εκει..χαχαχαχ 

το ψωμι ετσι κ αλλιως δεν θα κατσει να το φαει σε αυτη την ηλικια. θα δωσεις μια μπουκια κορα που θα παπαριασει μιση ωρα. δεν το εχω ξανακουσει ως κακο. απο τη στιγμη που εισαγεις δημητριακα κ σιτηρα,ειναι μια φυσιολογικη πηγη υδατανθρακα σε νορμαλ ποσοτητα. κανονικα εξαλλου ολες οι εισαγωγες συμφωνα με τις συγχρονες μελετεςσυστηνετεται να ολοκληρωθουν μαξ ως τον 8ο. προσωπικα εφτιαχνα δικο μου ψωμι και λογω αποχης μου απο γαλακτακομικα κ το εδινα. την βοηθησε απιστευτα να μαθει να καταπινει κ να μασαει.μετα το 10ο ετρωγε πλεον εως κ μιση φετουλα ως υδατανθρακα μαζι με την πρωτεινη της σε ενα γευμα. κ ακομα τρωει καποιες φορες.

το 200 ειναι εξωφρενικα μεγαλο νουμερο γι τοσο μικρο μωρο.αλεσμενο κιολαςνα υποθεσω...

Ρε συ ειναι κολλημένος συνεχεια πάνω μου και στον ύπνο σηκώνομαι για τουαλέτα και με καταλαβαίνει, πως να μπούμε σε mood οταν προσπαθώ να ξεκλεψω λίγα λεπτά για πιο βασικα πράγματα;

 Απο φίλες που ξερω παντως σε ολες 200 γρ εδωσε ο γιατρος τους τελική ποσοτητα στόχο. Εχει 4 δοντάκια και πάει για το πέμπτο οποτε του δίνω φρούτα μεγάλα κομμάτια και τα μασουλάει, το θεμα ειναι ουι πρεπει να τον προλαβαίνω ειναι ικανός να τα βάλει ολόκληρα στο στόμα. Σκαεφρομαι να του παρω το διχτάκι.

On 5/8/2021 at 5:46 ΜΜ, Blonde είπε:

@Καντι έχεις Facebook? Αν ναι πάτα παιδική-βρεφική διατροφή τα πάντα που ακολουθούν σε αυτή την ομάδα είναι σύμφωνα με τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας!!! Προσωπικά δεν ακολουθώ κατα  γραμμα την φιλοσοφία τους γιατί είναι αρκετά φανατική ομάδα αλλά έχει απίστευτες ιδέες και συνταγές για τα μωράκια μας που προσωπικά με έχουν σώσει!! Εμένα αυγό δεν το έφαγε ποτέ σκέτο πάντα το βάζω σε άλλες παρασκευές...για να κάνω έναρξη έβαζα απλά τον κρόκο στην φρουτοκρεμα το ασπράδι εμένα τις έκανε διάρροιες οπότε το σταμάτησα για λίγες μέρες και το έκανα πάλι έναρξη μέσα σε παρασκευή!  14 μηνών είναι  η μικρή μου τώρα  συνεχίζει να μην το θέλει σκέτο! 

Όχι δεν εχω Facebook , τον βρήκα τον τροπο τον βάζω μεσα στο κεχρί και τον έφαγε μια χαρα, αφου τον διέλυσα με λιγο νεράκι.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα στην αρχή δούλεψε πολύ η μπανανοτηγανητα, ως ένα σημείο... Λίγο λαδάκι στο τηγάνι, και τηγανιζεις ένα μίγμα από το αυγό και 1 μπανάνα. Πολύ νόστιμο, μέχρι κι εγώ άρχισα να το τρώω για πρωινό σε κάποια φάση. Έβαζα και λίγο χαρουπομελο από πάνω, φουλ ασβέστιο. Μετά όμως άρχισε να μην του αρέσει ούτε αυτό, πέρασε μια περίοδο που δεν έτρωγε αυγά καθόλου, και τώρα τελευταία πάλι του αρέσει τηγανητό με ντομάτα, κρεμμυδάκι και τυρί. Τώρα όμως πλέον είναι 20 μηνών...! 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...