Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Εξωσωματική και εμβόλιο


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 395
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 48 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Αν δεν κάνω λαθος υπάρχει όριο για να καταναλώνεις αλκοόλ και να οδηγάς! Αν σε σταματήσει η αστυνομία για αλκοτέστ πας κρατητήρια σου βάζουν βαθμούς ποινής! Γιατί να απαγορευτούν δηλαδή τα κέντρα διασκέδασης αν δεν είσαι συμμορφωμένος με την νομοθεσία να καταναλώνεις αλκοόλ όσο πρέπει για να οδηγήσεις; Αν θες να μεθυσεις να παρεις ταξί υπάρχει η λύση! Δεν είναι το ίδιο σχολιάζεις 2 διαφορετικά ανόμοια πράγματα! 
 

Εγω προσωπικά όταν πάω στους παππούδες και στις γιαγιάδες μου φοαραω τη μάσκα μου γιατί δεν θέλω να τους μεταφέρω το οτιδήποτε και ναι αν τους κολλήσω θα νιώθω τύψεις! Και εγώ τους παιρνω κάποια ψώνια που χρειάζονται ή τους κάνω παρέα αλλά προσέχω γιατί δεν θέλω να τους μεταδώσω τίποτα! Και πάντα πριν πάω να τους δω κάνω το ραπιντ τεστ μου, για να είμαι σίγουρη 

Γιατί να μην οδηγείς όταν είσαι νηφάλιος και ακολουθείς τον κοκ?Υπάρχουν αντίστοιχα κανόνες για τον κορονοιο φορας μάσκα κρατάς αποστάσεις απολυμενεις χερια και μένεις σπίτι σε καραντίνα αν νοσησεις η έρθεις σε επαφή με κάποιον που νοσησε. Γιατί να πρέπει να μείνεις κλειδωμένος στο σπίτι εφοσον δεν νοσεις δεν ήρθες σε επαφή με κρουσμα φορας μάσκα απολυμενεις χερια και κρατάς αποστάσεις? Το ίδιο πράγμα είναι μην σου πω το δευτερο είναι χειρότερο γιατί δίχως την οδήγηση μπορούμε να ζήσουμε δίχως την εργασία όμως οχι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Strawberry* είπε:

αρα εγω πχ που ειμαι κατω των 40 θα μπορω με την μασκα μου και τα υπολοιπα μετρα που μεχρι τωρα ηταν οκ, να πηγαινω στην δουλεια μου και στο σουπερ μαρκετ; 

δεν νομιζω να ειναι ηλικιακο πλεον το θεμα οταν μιλανε για 12 χρονων παιδια και για τον Τσιτσιπα που μπορει να τρεχει 6 ωρες και να στεκεται ορθιος 22 χρονων να θελουμε ντε κ σωνει να εμβολιαστει.

Προσωπικη μου αποψη οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση,ακομη και εγω που τρεμω αυτην την στιγμη να κανω το εμβολιο, ισως κακως αλλα απο οσα διαβασα δεν το δεχεται το μυαλο μου καλα, δεν θα πρεπει να εχω την ελευθερια του σωματος μου; να εμβολιαστω και να ζησω με πανικο;

δεν ειμαι αρνητης, απλως η σκεψη η δικη μου που φτανει μεχρι ενα σημειο λεει για τον ευατο μου να μην το κανω.

αν παρηγγειλαν ηδη παραπανω αυτος δεν ειναι λογος να κανουμε και τα βρεφη. 

την χρονια που στις αιθουσες δεν ειχε μεινει παιδακι για μαθημα και ολα ηταν αρρωστα που και τοτε ειχαν παππουδες που και η γριπη σε καρδιακο ανθρωπο πχ ειναι επικινδυνη δεν τους εβαλαν να κανουν της γριπης την επομενη χρονια.

στο αλλο γκρουπ εγραφαν τα κοριτσια για μια γνωστη αιματολογο που δεν θα το κανει και προτιμα να βγει σε αναστολη απο σεπτεμβρη, γιατι να ακουσω αλλον γιατρο και οχι αυτην;

ειμαι μπερδεμενη και βασικα αγανακτισμενη με αυτο το κρατος που θα μας γυρισει πισω 100 χρονια.

Έχεις συνοψισει όλα όσα έχω γράψει πέρα από κάτι καυστικουλια χεχε ,σε ένα ποστ. Συμφωνω απόλυτα!!!

  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Αυτό είχα ξεχάσει να το σχολιάσω, τα τεστ δεν έχουν κάποια ιατρική εξυπηρέτηση δλδ δεν είναι λύση να κάνουμε τεστ αν ήταν έτσι θα κάναμε και για την γρίπη για να ξέραμε να καθόμασταν σπίτι! Έχουν να κάνουν με τα επιδημιολογικά στοιχεία δλδ εξυπηρετούν μόνο στην επιδημιολογία! Δλδ για να γίνονται στατιστικές κτλ! Και συμφωνώ ότι οποίος έχει συμπτώματα είναι κρούσμα! Απλά τα τεστ έχουν την ιδιότητα μάλλον να ανιχνεύουν τον ιό πριν παρουσιαστεί το σύμπτωμα, και αυτό νομίζω όλοι μας είχαμε έστω ένα γνωστό που έκανε τεστ τυχαία βρέθηκε θετικός και μετά από 3-4 ημερες ξεκίνησαν τα συμπτώματα! 

Το ξέρω γιατί ο ενας μου ο παππούς είναι 81 χρόνων και αισθάνεται 60 και έξω θα πάει και το διήμερο του με τη γιαγιά θα πάει και στα χωράφια όλη την ημερα είναι και το ακορντεόν του θα παίξει, και στο μαγαζί των γονιών μου θα πάει να βοηθήσει αλλά εγώ προσωπικά όποτε πάω θεωρώ ότι πρέπει να προσέχω! Και εννοείται ότι εμβολιάστηκε και δεν κατάλαβε και τίποτα κανένα καθόλου σύμπτωμα δεν είχε! Εγώ δεν επικροτώ την κυβέρνηση για τα μέτρα που παίρνει γιατί τα περισσότερα είναι παράλογα 

Αυτό καταλαθος το έκανα κοπυ από άλλη κοπέλα :oops: όμως συμφωνω με αυτο που λεει

6 ώρες πρίν, Strawberry* είπε:

σε αυτους τους πειραματισμους δεν θελει πολυς κοσμος να παρει μερος. προσωπικα προτιμω να μην βγαινω σε μαγαζια να μην βλεπω τους φιλους μου σε σπιτια, να πλενω τα χερια μου και να φοραω μασκα απο το να κανω ενα αμφιβολο εμβολιο. χανουμε πολλα απο την ζωη μας αλλα δυστυχως μας ετυχε πανδημια. θα κανει τον κυκλο της οπως λενε επιστημονες που δεν φερνουν την καταστροφη. το ξερω οτι εχασαν την ζωη τους πολλοι ανθρωποι ομως φαινεται να μην πεθαινει κανεις απο κατι αλλο..και επειδη εχω γνωστους που μου αναφερουν οτι ρωτανε συγγενεις να τα γραφουν σαν covid εχω αμφιβολιες για τον αριθμο που πεθαναν απο τον ιο. τυχαινει να ξερω κοσμο με μαρμαρυγη και ελεγχομενα υποκειμενα που δεν πεθαναν αλλα το αντιμετωπισαν..οπως δειχνουν καποια πραγματα δεν ειναι οσο τραγικα μας τα λενε. εκει εχω την ενσταση μου εγω.

Το δήλωσε και ο τσιορδας αυτό οτι δηλωνουν όλους τους θανάτους από κορονοιο και μετά δεν ήξεραν πως να το μαζέψουν...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Strawberry* είπε:

αρα εγω πχ που ειμαι κατω των 40 θα μπορω με την μασκα μου και τα υπολοιπα μετρα που μεχρι τωρα ηταν οκ, να πηγαινω στην δουλεια μου και στο σουπερ μαρκετ; 

δεν νομιζω να ειναι ηλικιακο πλεον το θεμα οταν μιλανε για 12 χρονων παιδια και για τον Τσιτσιπα που μπορει να τρεχει 6 ωρες και να στεκεται ορθιος 22 χρονων να θελουμε ντε κ σωνει να εμβολιαστει.

Προσωπικη μου αποψη οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση,ακομη και εγω που τρεμω αυτην την στιγμη να κανω το εμβολιο, ισως κακως αλλα απο οσα διαβασα δεν το δεχεται το μυαλο μου καλα, δεν θα πρεπει να εχω την ελευθερια του σωματος μου; να εμβολιαστω και να ζησω με πανικο;

δεν ειμαι αρνητης, απλως η σκεψη η δικη μου που φτανει μεχρι ενα σημειο λεει για τον ευατο μου να μην το κανω.

αν παρηγγειλαν ηδη παραπανω αυτος δεν ειναι λογος να κανουμε και τα βρεφη. 

την χρονια που στις αιθουσες δεν ειχε μεινει παιδακι για μαθημα και ολα ηταν αρρωστα που και τοτε ειχαν παππουδες που και η γριπη σε καρδιακο ανθρωπο πχ ειναι επικινδυνη δεν τους εβαλαν να κανουν της γριπης την επομενη χρονια.

στο αλλο γκρουπ εγραφαν τα κοριτσια για μια γνωστη αιματολογο που δεν θα το κανει και προτιμα να βγει σε αναστολη απο σεπτεμβρη, γιατι να ακουσω αλλον γιατρο και οχι αυτην;

ειμαι μπερδεμενη και βασικα αγανακτισμενη με αυτο το κρατος που θα μας γυρισει πισω 100 χρονια.

Εγώ αντίθετα θεωρώ ότι είναι ηλικιακό το θέμα. Βάζουμε πλάτη οι μεγαλύτεροι για τους μικρότερους. 

Εννοείται πάσης φύσεως ευπαθείς ομάδες ανεξάρτητου ηλικιας εμβολιασμο. Οι υπόλοιποι ας το κολλήσουν, πάντως δεν γίνεται και ανεμβολιαστοι και χωρίς να νοσησουμε, δεν είναι εφικτό .

Και αναρωτιέμαι έχουμε ψαξει τόσο πολύ τα εμβόλια που κάνουμε στα μωρά μας μέχρι 18 μηνών που γίνονται το ένα πίσω από το άλλο? Το τι ουσία έχουν ? Ποιες παρενέργειες? 

Μαζί σου πάντως για την αναξιοπιστία στο κράτος μας που ευθύνεται στο 100% για αυτό το μπέρδεμα που έχεις. Και εγώ όταν βλέπω κάτι δωροδοκίες με voucher και κάτι τέτοιες βλακείες τα παίρνω κρανίο.

 

 

πρίν από 18 λεπτά , Mighty86 είπε:

Έχεις συνοψισει όλα όσα έχω γράψει πέρα από κάτι καυστικουλια χεχε ,σε ένα ποστ. Συμφωνω απόλυτα!!!

Ναι μωρέ τα έχει συνοψίσει. Είστε εντάξει εσείς. Για την δική μας δουλειά να πούμε ή δεν αξίζει τον κόπο επειδή αφορά το λάιφ σταιλ. Χεχεχε

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , Egina mama είπε:

Εγώ αντίθετα θεωρώ ότι είναι ηλικιακό το θέμα. Βάζουμε πλάτη οι μεγαλύτεροι για τους μικρότερους. 

Εννοείται πάσης φύσεως ευπαθείς ομάδες ανεξάρτητου ηλικιας εμβολιασμο. Οι υπόλοιποι ας το κολλήσουν, πάντως δεν γίνεται και ανεμβολιαστοι και χωρίς να νοσησουμε, δεν είναι εφικτό .

Και αναρωτιέμαι έχουμε ψαξει τόσο πολύ τα εμβόλια που κάνουμε στα μωρά μας μέχρι 18 μηνών που γίνονται το ένα πίσω από το άλλο? Το τι ουσία έχουν ? Ποιες παρενέργειες? 

Μαζί σου πάντως για την αναξιοπιστία στο κράτος μας που ευθύνεται στο 100% για αυτό το μπέρδεμα που έχεις. Και εγώ όταν βλέπω κάτι δωροδοκίες με voucher και κάτι τέτοιες βλακείες τα παίρνω κρανίο.

 

 

Ναι μωρέ τα έχει συνοψίσει. Είστε εντάξει εσείς. Για την δική μας δουλειά να πούμε ή δεν αξίζει τον κόπο επειδή αφορά το λάιφ σταιλ. Χεχεχε

Σου ξανά είπα. Σε ενοχλεί το λάιφ σταιλ αλλά δεν χρησιμοποιώ αυτήν την λέξη ειρωνικά εσύ το παίρνεις έτσι. Εγώ την χρησιμοποιώ όπως εσύ ακριβώς. Δεν εννοώ ταξίδια στο Ντουμπάι κ πάρτυ στην Μύκονο.

Σου είπα για την δική σας δουλειά, ότι εγώ δεν φοβάμαι μην κολλήσω άρα λέω όλα ανοιχτά. Αν πια κολλήσω έχω δικαίωμα να νοσηλευτώ γιατί είμαι φορολογούμενος πολίτης αλλά συμφώνησα με την λύση σου να πληρώσω παραπάνω η να μην μου κάνουν εμένα πρώτη εισαγωγή. Ούτως η άλλως δεν έχω κανένα κονέ στα νοσοκομεία κ με κονέ δουλεύει το πραμα τώρα με τον κοβιντ. Ξέρω άπειρες περιπτώσεις όπως την θεία μου που νοσηλεύτηκε σε άριστες συνθήκες κ τον θείο του άνδρα μου που τον άφησαν να πάει σα σκυλί στο αμπελι. 

Υγ. Δεν έχω καλές σχέσεις με την θεία μου για να χρησιμοποιήσω το κονε της για να μην νομίζετε ότι μιλάω εκ του ασφαλους

Εντιτ ούτως η άλλως είμαι κάτω των σαράντα δεν σε απασχολεί να εμβολιαστω εγώ προσωπικά. Τι περιμένεις λύση από εμένα; Εγώ δεν θα πίεζα κανέναν να εμβολιαστεί ούτε κ κανέναν να κλείσει την επιχείρηση του

πρίν από 36 λεπτά , Egina mama είπε:

Εγώ αντίθετα θεωρώ ότι είναι ηλικιακό το θέμα. Βάζουμε πλάτη οι μεγαλύτεροι για τους μικρότερους. 

Εννοείται πάσης φύσεως ευπαθείς ομάδες ανεξάρτητου ηλικιας εμβολιασμο. Οι υπόλοιποι ας το κολλήσουν, πάντως δεν γίνεται και ανεμβολιαστοι και χωρίς να νοσησουμε, δεν είναι εφικτό .

Και αναρωτιέμαι έχουμε ψαξει τόσο πολύ τα εμβόλια που κάνουμε στα μωρά μας μέχρι 18 μηνών που γίνονται το ένα πίσω από το άλλο? Το τι ουσία έχουν ? Ποιες παρενέργειες? 

Μαζί σου πάντως για την αναξιοπιστία στο κράτος μας που ευθύνεται στο 100% για αυτό το μπέρδεμα που έχεις. Και εγώ όταν βλέπω κάτι δωροδοκίες με voucher και κάτι τέτοιες βλακείες τα παίρνω κρανίο.

 

 

Ναι μωρέ τα έχει συνοψίσει. Είστε εντάξει εσείς. Για την δική μας δουλειά να πούμε ή δεν αξίζει τον κόπο επειδή αφορά το λάιφ σταιλ. Χεχεχε

Κ σχετικά με τα εμβόλια αυτά που λες. Η παιδίατρος μας με υποχρεώνει να τα κάνω.μου λέει θα έρθετε τον άλλο μήνα κ θα κάνετε αυτό κ αυτό.αν δεν τα κάνω δεν θα με δεχτεί σα πελάτη. Δεν μου συστήνει .καλο θα ήταν κτλ .ως τώρα κανείς γιατρός δεν μου είπε πάνε κάνε το φαιζερ η το ταδε. Αν τους ρωτήσεις θα σου πούνε την γνώμη τους. Αν.κ μάλιστα δεν τρελαίνονται να πούνε κ την γνώμη τους αποσο ψυχανεμιζομαι δλδ πιστεύω μερικοί έχουν κ άλλη άποψη κατά βάθος.

Επίσης την ελέγχω τι κάνει στο παιδί ναι.δεν έχει κάνε 5πλο μέχρι στιγμής ούτε ροτοιο οπότε ψιλοσυμφωνω αποσα έχω ακούσει με τις τακτικές της, εγώ γιατρός δεν είμαι.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, λουκουμαδακι είπε:

Είχε και λίστα παιδί μου σε αυτό το γκρουπ με γιατρούς ανά περιοχή είχα παρακολουθήσει συζήτηση σε ομάδα θηλασμού. Και ξέρω και μια άλλη ομάδα για γεννα χωρίς παρεμβάσεις που αν ρωτήσεις απ'εξω απ'εξω θα κάνουν ότι δεν ξέρουν αλλά θα σου στείλουν μήνυμα γιατρούς στη Θεσσαλονίκη να σου δώσουν χαρτί που να λέει πχ αλλεργία στο αυγό για το mmr που έχει την πρωτοκαθεδρία στα εμβόλια κλπ.. 

δυστυχως συμβαινει,οσο κ να μην θελουμε να το πιστεψουμε:sad:

κ οχι δ ειναι οι ρομα,αυτοι σπανια πανε σε γιατρο βασικα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Λοιπόν μόλις μίλησα με την φίλη μου. Δεν τους κάνουν rotavirus και μηνιγγίτιδα β και chickenpox. Και τα κάνει Ισπανία όχι ελλαδα. η ίδια είναι από εκεί ο άνδρας της ελληνας. Τα τελευταία δεν τα έκανε γιατί περάσανε τα μικρά της. Ορίστε μας βέρα Ολλανδέζα.

Κεγω έβαλα αποκομμα από την times του Ισραήλ σχετικάε την ανοσία αλλά ακόμα....

Ρε εσύ όμως τα κορίτσια έχουν πάρει άριστα βιολογια γι'αυτό δικάζουν τους ανεμβολιαστους..ξέρουν αυτές!

Εμείς δεν ρωτήσαμε κανέναν για τον μπαμπά μου. Μόνο μια άποψη από τον καρδιολόγο του.ηλικωμενος Με διαβήτη παχυσαρκία κ καρδιά έκανε το φαιζερ χωρίς σκέψη. Αυτοί ολοι ας το κάνουν. Εγώ που δεν φοβάμαι όμως jamais των jamon (μέχρι να με υποχρεώσουν).

Αντιδράς μονο για να αντιδράς και να κανεις θορυβο .. ρότα δεν ειναι υποχρεωτικό στην ελλαδα ειναι για τος γαστρεντερίτιδες αν δεν κανω λαθος..μηνιγγίτιδα β το μπεξερο;;;;  Αν το πληρώσεις το κανεις όπως στην ελλαδα ... τσικενποξ δεν κανουν αλλα εχουν περισσοτερες αναμνηστικες δόσεις , εχουν πολυδύναμο μηνιγγίτιδας οχι όπως εμείς το c και εχουν αλλα πολυδύναμα.. Εμβολιάζονται με ποιο πολλα εμβόλια γιατι εχουν αλλες ασθενειεσ Εκει πανω όπως η 6 η παιδική που εδω σπανίζει..το κατάλαβες ρεζιστ του εξιστ;; Ενώ είχες πει δε θα ξανα συμμετάσχεις συνεχώς απαντάς για να εχεις τον τελευταίο λόγο και να νομιζεισ Οτι ειςαι απο πανω ..το καταλαβαίνεις οτι εχεις προβλημα ..η όπως άλλωστε όλοι οι αντιδραστικοί - ανεύθυνοι- ημιμαθεισ - ξερόλες που δεν μπαίνουν στον κόπο εν μέσω πανδημίας να ρωτΉσουν τον γιατρο τους τι να κανουν.. εκει ειναι το προβλημα σου οχι οτι αρνησε αλλα αρνησε απο default και οχι μετα απο συζήτηση με ειδικό .. αλλα σε συζήτηση σπο τη πιάτσα..βέρα Ολλανδέζα δεν ειμαι αλλα πολίτης τριών κρατών ναι ειμαι κσι εχω μάθει να σέβομαι όπου και σν βτισκομαι το κράτος και τους θεσμούς τους.. οχι ξεφτιλίκια του νεοέλληνα εγω να ειμαι καλα και ας ψοφήσουν όλοι..πάντως η υποχρεωτικότητα ερχεται σιγά σιγά και επιτελους γιατι σε αυτο το κράτος για να γίνει κατι θελει τον αστυφύλακα πανω απο το κεφάλι με τόσους ασεβείς και απείθαρχους πολίτες.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Mommy39 είπε:

Αντιδράς μονο για να αντιδράς και να κανεις θορυβο .. ρότα δεν ειναι υποχρεωτικό στην ελλαδα ειναι για τος γαστρεντερίτιδες αν δεν κανω λαθος..μηνιγγίτιδα β το μπεξερο;;;;  Αν το πληρώσεις το κανεις όπως στην ελλαδα ... τσικενποξ δεν κανουν αλλα εχουν περισσοτερες αναμνηστικες δόσεις , εχουν πολυδύναμο μηνιγγίτιδας οχι όπως εμείς το c και εχουν αλλα πολυδύναμα.. Εμβολιάζονται με ποιο πολλα εμβόλια γιατι εχουν αλλες ασθενειεσ Εκει πανω όπως η 6 η παιδική που εδω σπανίζει..το κατάλαβες ρεζιστ του εξιστ;; Ενώ είχες πει δε θα ξανα συμμετάσχεις συνεχώς απαντάς για να εχεις τον τελευταίο λόγο και να νομιζεισ Οτι ειςαι απο πανω ..το καταλαβαίνεις οτι εχεις προβλημα ..η όπως άλλωστε όλοι οι αντιδραστικοί - ανεύθυνοι- ημιμαθεισ - ξερόλες που δεν μπαίνουν στον κόπο εν μέσω πανδημίας να ρωτΉσουν τον γιατρο τους τι να κανουν.. εκει ειναι το προβλημα σου οχι οτι αρνησε αλλα αρνησε απο default και οχι μετα απο συζήτηση με ειδικό .. αλλα σε συζήτηση σπο τη πιάτσα..βέρα Ολλανδέζα δεν ειμαι αλλα πολίτης τριών κρατών ναι ειμαι κσι εχω μάθει να σέβομαι όπου και σν βτισκομαι το κράτος και τους θεσμούς τους.. οχι ξεφτιλίκια του νεοέλληνα εγω να ειμαι καλα και ας ψοφήσουν όλοι..πάντως η υποχρεωτικότητα ερχεται σιγά σιγά και επιτελους γιατι σε αυτο το κράτος για να γίνει κατι θελει τον αστυφύλακα πανω απο το κεφάλι με τόσους ασεβείς και απείθαρχους πολίτες.. 

 

 

Μπράβο ρε θηρίο, πως τα καταφέρνεις να ζεις σε 3 χώρες εμείς με το ζόρι σε 2 μας έχει βγει η ψυχη πήγαινε ελα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mommy39 είπε:

πάντως η υποχρεωτικότητα ερχεται σιγά σιγά και επιτελους γιατι σε αυτο το κράτος για να γίνει κατι θελει τον αστυφύλακα πανω απο το κεφάλι με τόσους ασεβείς και απείθαρχους πολίτες.. 

Αυτό λεω τόση ώρα ότι πολύ χαζά μέτρα αλλά για να περιορίσουν την πανδημία έπρεπε να γίνουν με τους αστυνόμους στο κεφάλι τους και τα προστιματα, αλλά τραβάμε και εμεις που προσέχαμε και προσέχουμε απο την αρχή της πανδημίας! 

4 ώρες πρίν, giota1 είπε:

Γιατί να μην οδηγείς όταν είσαι νηφάλιος και ακολουθείς τον κοκ?Υπάρχουν αντίστοιχα κανόνες για τον κορονοιο φορας μάσκα κρατάς αποστάσεις απολυμενεις χερια και μένεις σπίτι σε καραντίνα αν νοσησεις η έρθεις σε επαφή με κάποιον που νοσησε. Γιατί να πρέπει να μείνεις κλειδωμένος στο σπίτι εφοσον δεν νοσεις δεν ήρθες σε επαφή με κρουσμα φορας μάσκα απολυμενεις χερια και κρατάς αποστάσεις? Το ίδιο πράγμα είναι μην σου πω το δευτερο είναι χειρότερο γιατί δίχως την οδήγηση μπορούμε να ζήσουμε δίχως την εργασία όμως οχι

Μα αυτά είναι τα μέτρα που ισχύουν για τον κορονοιο αυτά που είπες αποστάσεις απολυμένα χέρια μάσκα καραντίνα αν εχεις κορονοιο αν είσαι στενή επαφή, και τεστ για να πας δουλεια κάθε 72 ώρες ή εμβόλιο! Αν δεν τηρείς ένα από αυτά τότε δεν είσαι νόμιμος με βάση τα διατάγματα! Το γιατί μέναμε σπίτι χωρις να νοσούμε το έχουν απαντήσει χιλιάδες φορές δεν είχαμε εμβόλιο για να σταματήσει η εξάπλωση κάτι έπρεπε να γίνει και αφού κάποιοι είναι επιπόλαιοι εβαλαν και το πρόστιμο και το μήνυμα και τους αστυνόμους στο δρόμο να ελέγχει λες και είμαστε εγκληματίες, από τι στιγμή που υπάρχει ομως το εμβόλιο ή η επιλογή του τεστ θεωρώ ότι δεν θα ξανά έχει λοκ! Το θέμα είναι ότι αν όλοι τηρούσαμε τους κανόνες χέρια μάσκα απόσταση καραντίνα όταν έχουμε κορονοιο ή είμαστε επαφή δεν θα είμασταν αυτό το μπάχαλο που είμαστε!  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κ εγώ όπως είδα το βιβλιάριο βάζει αυτοκόλλητο, ημερομηνία κ κάποιες φορές υπογραφή. Όντως αυτά μπορεί να τα κάνει κάποιος χωρίς να κάνει τα εμβόλια. Αλλά απ' την άλλη θα πληρώνει απ' την τσέπη του όλα τα εμβόλια χωρίς να τα κάνει στο παιδί του? 

Του ειπα σημερα του γιατρου και για τα αυτοκολλητα και για την σφραγίδα σε καθε εμβολιο και μου ειπε οτι με το αυτοκόλλητο απλα ξέρεις την παρτίδα. Υπάρχουν γιατροι που βάζουν και την σφραγίδα τους χωρις να έχουν κανει το εμβολιο και γονείς που τα αγοράζουν και κολλάνε το αυτοκόλλητο χωρις να το κανουν. Απ οτι κατάλαβα το βιβλιάριο δεν αποδεικνύει και τιποτα στην τελική στο σχολειο.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Αυτό λεω τόση ώρα ότι πολύ χαζά μέτρα αλλά για να περιορίσουν την πανδημία έπρεπε να γίνουν με τους αστυνόμους στο κεφάλι τους και τα προστιματα, αλλά τραβάμε και εμεις που προσέχαμε και προσέχουμε απο την αρχή της πανδημίας! 

Μα αυτά είναι τα μέτρα που ισχύουν για τον κορονοιο αυτά που είπες αποστάσεις απολυμένα χέρια μάσκα καραντίνα αν εχεις κορονοιο αν είσαι στενή επαφή, και τεστ για να πας δουλεια κάθε 72 ώρες ή εμβόλιο! Αν δεν τηρείς ένα από αυτά τότε δεν είσαι νόμιμος με βάση τα διατάγματα! Το γιατί μέναμε σπίτι χωρις να νοσούμε το έχουν απαντήσει χιλιάδες φορές δεν είχαμε εμβόλιο για να σταματήσει η εξάπλωση κάτι έπρεπε να γίνει και αφού κάποιοι είναι επιπόλαιοι εβαλαν και το πρόστιμο και το μήνυμα και τους αστυνόμους στο δρόμο να ελέγχει λες και είμαστε εγκληματίες, από τι στιγμή που υπάρχει ομως το εμβόλιο ή η επιλογή του τεστ θεωρώ ότι δεν θα ξανά έχει λοκ! Το θέμα είναι ότι αν όλοι τηρούσαμε τους κανόνες χέρια μάσκα απόσταση καραντίνα όταν έχουμε κορονοιο ή είμαστε επαφή δεν θα είμασταν αυτό το μπάχαλο που είμαστε!  

Αγάπη μου γλυκιά ούτε το εμβόλιο σταματάει την εξάπλωση

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , giota1 είπε:
πρίν από 4 λεπτά , Καντι είπε:

Του ειπα σημερα του γιατρου και για τα αυτοκολλητα και για την σφραγίδα σε καθε εμβολιο και μου ειπε οτι με το αυτοκόλλητο απλα ξέρεις την παρτίδα. Υπάρχουν γιατροι που βάζουν και την σφραγίδα τους χωρις να έχουν κανει το εμβολιο και γονείς που τα αγοράζουν και κολλάνε το αυτοκόλλητο χωρις να το κανουν. Απ οτι κατάλαβα το βιβλιάριο δεν αποδεικνύει και τιποτα στην τελική στο σχολειο.

Το σύστημα ειναι διάτρητο και ειδικά στην ελλαδα που ο κόσμος ειναι περισσότερο κουτοπόνηρος βαλκάνιος παρα ευρωπαίος. Οταν δεν υπαρχει ψηφιακός ιατρικός φάκελος να σε ακολουθεί παντού ο καθένας κανει οτι θελει. Εδω πιάσανε έναν δε θυμαμαι δην ειδικότητα πιυ φώναζε στο κέντρο υγείας τους αλλους ψεκασμένους για εμβολιασμό και πέταγε το φιαλίδιο και συμπλήρωνε τα χαρτια οτι κάνανε το εμβολιο προκειμένου να λάβουν το πιστοποιητικο εμβολιασμού. Τον είδε νοσηλεύτρια να πετάει τα φιαλίδια και τον κατήγγειλε. Δηλαδή ανήθικη συμπεριφορά και δεν θέλουνε να εμβολιαστούν αλλα θέλουνε να πάρουνε πιστοποιητικο. Η κουτοπονηριά η ασέβεια στον συνάνθρωπο, την κοινότητα που ζουν δεν εχει όριο. Παράσιτα.

πρίν από 3 λεπτά , giota1 είπε:

Αγάπη μου γλυκιά ούτε το εμβόλιο σταματάει την εξάπλωση

Οχι δεν τη σταματάει αλλα και να νοσήσεις οι πιθανότητες συντριπτικά ειναι να το περάσεις σαν ίωση. Αυτο ειναι το θέμα να επανέλθει η ζωή στους κανονικούς ρυθμούς. Κανονικά οι ανεμβολιαστοι θα επρεπε να πληρώνουν ολόκληρη τη νοσηλεία τους χωρις κάλυψη απο ασφαλιστικό ταμείο.. για να βλέπαμε τοτε τι θα κάνανε.. επιλογή τους ειναι και θα πρεπει να πληρώσουν το κοστος γιατι στο συγκεκριμένο θέμα επιβαρύνουν την κοινωνία όλη , δε σέβονται τις ευπαθείς ομάδες, τους επαγγελματίες που κλείνουν τα μαγαζιά τους, χρεώνουν το σύστημα υγείας, αφαιρούν το δικαίωμα σπο τον καρκινοπαθή και αλλους συνανθρώπους μας να εχουν αξιοπρεπή περίθαλψη και παροχή εξετάσεων και πολλα αλλα. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , giota1 είπε:

Αγάπη μου γλυκιά ούτε το εμβόλιο σταματάει την εξάπλωση

Πως σταμάτησαν οι αλλες πανδημίες; Πως σταμάτησε η εξάπλωση της ευλογιάς ή της ιλαράς ή της πολιομυελίτιδα; Με εμβόλια που ανακαλύφθηκαν τυχαία! Δυστυχως ή ευτυχως δεν υπάρχει κάτι άλλο που να το «πολεμάει» ή να σε προστατεύει! Δεν ξέρω αν το ακούσατε αλλά η ανοσία με δυο τρόπους έρχεται η με εμβόλιο η με φυσική νοσηση εσυ επιλέγεις τι θα κανεις! Και τα δυο ανοσιες είναι απλά επιλέγεις ή να κολλήσεις με το άγνωστο πως θα το περάσεις μπορεί και χωρις σύμπτωμα μπορεί και να πας νοσοκομείο μπορεί να σου αφήσει κατάλοιπα μπορεί και όχι ή να κανεις το εμβόλιο με τις πιθανές παρενέργειες που έχουν καταγράφει και τις γνωρίζεις! Η απόφαση είναι δικιά σας και όλου του κόσμου! Εμένα δε με απασχολεί με ποιον τρόπο θα εχεις ανοσία εσυ ή ο οποιοσδήποτε, με απασχολεί να ξανά επιστρέψουμε στους κανονικούς ρυθμους της ζωής μας, χωρις να θυμάμαι αν πηρα μασκα για να πάω κάπου ή στη δουλεια, χωρις να με μετράνε τη θερμοκρασία όπου μπω χωρις να μου ζητάνε safepass όπου πάω χωρις χωρις κτλ κτλ και φαντάζομαι όλοι θελουμε να ξανά επιστρέψουμε πίσω στις συνήθειες μας όχι μόνο εγώ! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Πως σταμάτησαν οι αλλες πανδημίες; Πως σταμάτησε η εξάπλωση της ευλογιάς ή της ιλαράς ή της πολιομυελίτιδα; Με εμβόλια που ανακαλύφθηκαν τυχαία! Δυστυχως ή ευτυχως δεν υπάρχει κάτι άλλο που να το «πολεμάει» ή να σε προστατεύει! Δεν ξέρω αν το ακούσατε αλλά η ανοσία με δυο τρόπους έρχεται η με εμβόλιο η με φυσική νοσηση εσυ επιλέγεις τι θα κανεις! Και τα δυο ανοσιες είναι απλά επιλέγεις ή να κολλήσεις με το άγνωστο πως θα το περάσεις μπορεί και χωρις σύμπτωμα μπορεί και να πας νοσοκομείο μπορεί να σου αφήσει κατάλοιπα μπορεί και όχι ή να κανεις το εμβόλιο με τις πιθανές παρενέργειες που έχουν καταγράφει και τις γνωρίζεις! Η απόφαση είναι δικιά σας και όλου του κόσμου! Εμένα δε με απασχολεί με ποιον τρόπο θα εχεις ανοσία εσυ ή ο οποιοσδήποτε, με απασχολεί να ξανά επιστρέψουμε στους κανονικούς ρυθμους της ζωής μας, χωρις να θυμάμαι αν πηρα μασκα για να πάω κάπου ή στη δουλεια, χωρις να με μετράνε τη θερμοκρασία όπου μπω χωρις να μου ζητάνε safepass όπου πάω χωρις χωρις κτλ κτλ και φαντάζομαι όλοι θελουμε να ξανά επιστρέψουμε πίσω στις συνήθειες μας όχι μόνο εγώ! 

Χωρίς να είμαι ειδικός κ χωρίς να μου έχει πει κάτι κάνεις απλά με το μυαλό που εχω πιστεύω ότι οι άλλες οι ασθένειες εξαλείφθηκαν γιατί με μια δόση ή κ με κάποια αναμνηστική είχες ανοσία για την υπόλοιπη ζωή σου κάτι που απ' ότι φαίνεται με τον κορωνοιο δεν ισχύει. Όπως γίνεται κ με τον ιό της γρίπης που κάθε χρόνο χρειάζεται να κάνεις εμβόλιο! Ο κορωνοιος μάλλον θα μας συντροφεύει πάντα απλά αργότερα ίσως να μην είναι πανδημία

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...