Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Ότι λέει ο υπέρηχος...και γω σύμφωνα με το ίντερνετ είμαι σήμερα 6 εβδομάδων και 3 ημερών αλλά είμαι σίγουρη ότι ο υπέρηχος θα μας πει κάτι άλλο. Εσείς επειδή ξεκινήσατε με χαμηλή χοριακη αυτό σημαίνει ότι η εμφυτευση έγινε πιο μετά (η χοριακη ξεκινάει και ανεβαίνει μετά την εμφυτευση) άρα σίγουρα θα είστε τέλος 5ης εβδομαδας. Αυτές οι 4 μέρες διαφορα δεν είναι κάτι κακό...ίσα ίσα είναι πιο λογικό και συμβατό με τη χοριακη που ξεκινήσατε. Άρα μη σας προβληματίζει καθόλου. 

      Σε νιώθουμε όλες σε όλα αυτά που λες!!! Πότε έχεις χοριακη? Όλα θα πάνε τέλεια! 🙏Σου εύχομαι μια 3ψηφια χοριακη αν και οι 2ψηφιες χοριακες μια χαρά μωράκια έχουν δώσει!!!! 

      Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Μακάρι πραγματικά 🙏... Σαν ψέμα θα μου φανεί...

      Χοριακή μου είπαν σε 9 μέρες, άρα την άλλη Πέμπτη.. να δω πως θα περάσουν!!

      Επίσης αν γνωρίζει κάποια από εσάς να μου πει σχετικά με το επίδομα που σου δινει ο εοππυ μετά τη διαδικασία, εχω πάρει τη βεβαίωση απο το κεντρο .. την καταθετω στον εοππυ εδω κλεινοντας  ραντεβου; Υπαρχει χρονικό περιθώριο;

      Επισης μου δηλωσαν την αδεια για τη δουλειά.. πρεπει να το καταθεσω και στον λογιστή του εργοδότη ή φαίνεται αυτοματα στο συστημα;;

       

Εξωσωματική και εμβόλιο


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Mommy39 είπε:

Η φίλη που ζει Ολλανδία και άρες μαρες κουκουνάρες.... μάντεψε ζω και εγω Ολλανδία... αυτα που λες ειναι ψεμματα οχι μονο κανουν εμβόλια εχουν και περισσοτερες αναμνηστικές ... η φίλη σου δε ζει Ολλανδία.. η μαλλον ερχεται να πάρει καμια πλαστή βεβαίωση να προσκομίσει στους Ολλανδούς..ναι γιατι ο νεοέλληνας απο κουτοπονηριές σκίζει..

.μαλιςτα Στην Ολλανδία εχουν και ενα πολυ καλο εμβολιο πολυδύναμο για μηνιγγίτιδα πολλοί τύποι μαζι αααααααα και το κορυφαίο τα εμβόλια Ασχέτως αν εινσι πολυδύναμα ( που ολα ειναι πολυδύναμα για να μη ταλαιπωρείται το βρεφος) τα κάνουνε δυο δυο ... η λογικη ειναι να εμβολιαστεί πληρωσ το βρεφος το συντομότερο δυνατό οχι οπωσ στην ελλαδα που καθε δημινο τρίμηνο τρέχουνε για τσιμπηματα. Στην αρχή μου λέγανε δυο ενεσεισ Ταυτόχρονα ειχα πάθει ενα σοκ αλλα ναι ειναι καλυτερα και για το παιδι .. για τέτοια ταχύτητα εμβολιασμού μιλάμε.. Επίσης ειναι υποχρεωτικά ερχεται το χαρτάκι σπίτι με τα εμβολιζ με το που γεννηθει, και πας στο ραντεβού στο πΙδικο κέντρο της γειτονιάς.  Που ειναι κρατικό και υπεύθυνο νς παρακολουθει τον εμβολιασμό των παιδιών .. ας κουνηθείτε εκει οτι δε θελετε εμβολιο και οτι θελετε να το μελετήσετε ουτε πας ιδιωτικά ουτε τιποτα... εκει αναλαμβάνει το ΚΡΑΤΟΣ .. ετςι απλα..επιλογή δεν εχεις.. 

 

και για να μη γράφετε ψεμματα ανακρίβειες απο την πιάτσα γιατι ολα αυτα απο τη στιγμή που δεν έχετε εσεις εμπειρία,  ειναι λόγια της πιάτσας να σας πω οτι εκτος απο ελλαδα και Ολλανδία ζω κι σε τριτη χώρα υποδειγματική στα παντα της όποτε ναι προσέχετε τι γράφεται...

κι εγω αυτα γνωριζω επακριβως. τα ανιψια μου ζουν 5χρονια εκει κι εχουν γεννηθει και τα δυο εκει. εμβολιαζονται κανονικα και μαλιστα με διπλα εμβολια. οπως λες ολα γινονται σε κρατικους φορεις και δεν ξεφευγει τιποτα απολυτως. επισης γνωριζω οτι οι τυπου παιδικοι σταθμοι τους ειναι ακριβοι και οχι δημοσιοι. σε δημοσιους μιλανε μονο ολλανδικα και οι ωρες ειναι πολυ περιορισμενες. το ιδιο συμβαινει και με τα σχολεια τα οποια αν θυμαμαι ξεκινανε στα 4. αν πας σε αγγλικο, ειναι πανακριβα τα διδακτρα. τα ανιψια μου πηγαινουν σε ενα σταθμο με εξωφρενικο κοστος που ανερχεται περι τα 1600-2000 ευρω εκαστως ανα μηνα. και μαλιστα για 3μερες τη βδομαδα. ουτε καν 5ημερο. προφανως βεβαια ειναι και διαφορετικοι οι μισθοι οποτε δικαιολογειται. επισης απο οτι μας ελεγαν τα αδερφια μας ολοι μια χαρα εμβολιαζονται για κοβιντ. και οι ιδιοι και οι ακομα νεοτεροι και παραφιλολογιες και σουξου μουξου που γινονται εδω,ουτε καν υπαρχουν.πανε ολοι με τη σειρουλα τους,χτυπανε το εμβολιο και λενε κι ευχαριστω.και μαλιστα αν το αρνηθεις οταν ερθει η σειρα σου,συνηγορεις εγγραφως πως σε περιπτωση που προσβληθεις και χρειαστεις νοσηλεια σε μεθ,δεν εχεις προτεραιοτητα...οποτε μην λεμε οτι θελουμε χωρις να γνωριζουμε. εδω ειναι η κοπελα που ζει η ιδια στην ολλανδια,να μας επιβεβαιωσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 395
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Pagotoula είπε:

κι εγω αυτα γνωριζω επακριβως. τα ανιψια μου ζουν 5χρονια εκει κι εχουν γεννηθει και τα δυο εκει. εμβολιαζονται κανονικα και μαλιστα με διπλα εμβολια. οπως λες ολα γινονται σε κρατικους φορεις και δεν ξεφευγει τιποτα απολυτως. επισης γνωριζω οτι οι τυπου παιδικοι σταθμοι τους ειναι ακριβοι και οχι δημοσιοι. σε δημοσιους μιλανε μονο ολλανδικα και οι ωρες ειναι πολυ περιορισμενες. το ιδιο συμβαινει και με τα σχολεια τα οποια αν θυμαμαι ξεκινανε στα 4. αν πας σε αγγλικο, ειναι πανακριβα τα διδακτρα. τα ανιψια μου πηγαινουν σε ενα σταθμο με εξωφρενικο κοστος που ανερχεται περι τα 1600-2000 ευρω εκαστως ανα μηνα. και μαλιστα για 3μερες τη βδομαδα. ουτε καν 5ημερο. προφανως βεβαια ειναι και διαφορετικοι οι μισθοι οποτε δικαιολογειται. επισης απο οτι μας ελεγαν τα αδερφια μας ολοι μια χαρα εμβολιαζονται για κοβιντ. και οι ιδιοι και οι ακομα νεοτεροι και παραφιλολογιες και σουξου μουξου που γινονται εδω,ουτε καν υπαρχουν.πανε ολοι με τη σειρουλα τους,χτυπανε το εμβολιο και λενε κι ευχαριστω.και μαλιστα αν το αρνηθεις οταν ερθει η σειρα σου,συνηγορεις εγγραφως πως σε περιπτωση που προσβληθεις και χρειαστεις νοσηλεια σε μεθ,δεν εχεις προτεραιοτητα...οποτε μην λεμε οτι θελουμε χωρις να γνωριζουμε. εδω ειναι η κοπελα που ζει η ιδια στην ολλανδια,να μας επιβεβαιωσει.

Θα σας πω το Σάββατο ακριβώς θα το έχω φρέσκο φρέσκο κ σπαρταριστο αν σας ενδιαφέρει φυσικά γιατί η κοπέλα η μαμι δεν ζει τώρα στην Ολλανδία.εμενα ζούνε τώρα στην Ολλανδία..δεν μίλησα για δημοσίους παιδικούς σταθμούς. Μίλησα για Ντέι Κερ που τα στέλνουν υποχρεωτικά από μηνών γιατί δουλεύουν κ δεν είναι χαζοί να παραλείπουν εμβόλια όπως μου είπε ότι δήθεν έρχονται εδώ κ παίρνουν ψεύτικες βεβαιώσεις. 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Εγώ ξέρω πολύ καλά πως ΔΕΝ είναι υποχρεωτικα !!! Δεν έμαθα κάτι τώρα και από ποιον ακριβώς να το μάθω εδώ μέσα ?? Τώρα το αν τα έκανα ή όχι είναι δικό μου θέμα ... άλλο αυτό .. αλλά λένε πως είναι ενώ δεν είναι καμία ιατρική πράξη δεν είναι υποχρεωτικη

Θα σε ενημερώσω για να ξέρεις για τα νηπιαγωγεία που γνωρίζω , οπως ο γονέας αρνείται να κανει τα εμβόλια στο παιδί του, μπορει και η προισταμενη του νηπιαγωγείου να αρνηθεί να κανει την εγγραφή του παιδιού.

 Υποχρεώνεται μονο αν ο γονέας προσκομίσει απο παιδίατρο βεβαιώσεις αντένδειξης για συγκεκριμένο εμβολιο, όχι ενα χαρτί που να τα περιλαμβάνει ολα.

 Το σύνηθες σ αυτές τις περιπτώσεις ειναι ο γονέας να απευθυνθεί σε αλλο σχολειο, γιατι οπως αντιλαμβάνεσαι υπάρχει έντονος διαπληκτισμός.

Σε γενικές γραμμές οι περισσότερες προϊστάμενες κανουν τα στραβά ματια γιατι ζητημα να ειναι ενα ανεμβολιαστο σ ολόκληρο το τμήμα..

, προσωπικα κι επειδη με εχει απασχολήσει πολυ το θεμα της αναπαραγωγής και ειναι πολυ συχνό φανομενο να εχουμε μανούλα με πεντάχρονο έγκυο σε δεύτερο , ανεμβολιαστο παιδί απο το τριπλό ερυθρά, ιλαρά, παρωτιτιδα δεν θα το δεχόμουν.

  • Μου αρέσει 3

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Mighty86 είπε:

Θα σας πω το Σάββατο ακριβώς θα το έχω φρέσκο φρέσκο κ σπαρταριστο αν σας ενδιαφέρει φυσικά γιατί η κοπέλα η μαμι δεν ζει τώρα στην Ολλανδία.εμενα ζούνε τώρα στην Ολλανδία..δεν μίλησα για δημοσίους παιδικούς σταθμούς. Μίλησα για Ντέι Κερ που τα στέλνουν υποχρεωτικά από μηνών γιατί δουλεύουν κ δεν είναι χαζοί να παραλείπουν εμβόλια όπως μου είπε ότι δήθεν έρχονται εδώ κ παίρνουν ψεύτικες βεβαιώσεις. 

πιο σπαρταριστα πεθαινεις..μεχρι πριν 2βδομ ηταν εδω τα αδερφια μ για διακοπες κ το συζητουσαμε...οποτε τι θα μ πεις εσυ κ η φιλη σου που σου λεει δεν εμβολιαζονται ουτε τα παιδια για παιδικες ασθενειες ουτε κι οι γονεις για κοβιντ...θα σου λεγα τωρα...αλλα κατι βρισκω να μη μου κολλαει..καθολου ομως...

εντωμεταξυ θα σε μαλωσω...εσυ που δε βγαινεις απο το σπιτι ως λεχωνα..θα βρεθεις με φιλη που ηρθε απο ολλανδια...ταξιδεψε...κλπ κλπ...;; δε φοβασαι;; η μηπως ειναι εμβολιασμενη...οποτε καλυπτεσαι;ουφ τι καλα ..εμβολιαστηκε αυτη και τη γλιτωσες εσυ παλι...;;; αστειευομαι βεβαιως βεβαιως...γιατι εδω ολα παρεξηγουνται.

ασχετο αλλα η μαμι γιατι εγω καταλαβα πως ζει ελλαδα ολλανδια κ ακομα σε μια χωρα...τωρα;; τωρα που μιλαμε δηλαδη...τι να πω...ας μας πει κι η ιδια.

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Καντι είπε:

Θα σε ενημερώσω για να ξέρεις για τα νηπιαγωγεία που γνωρίζω , οπως ο γονέας αρνείται να κανει τα εμβόλια στο παιδί του, μπορει και η προισταμενη του νηπιαγωγείου να αρνηθεί να κανει την εγγραφή του παιδιού.

 Υποχρεώνεται μονο αν ο γονέας προσκομίσει απο παιδίατρο βεβαιώσεις αντένδειξης για συγκεκριμένο εμβολιο, όχι ενα χαρτί που να τα περιλαμβάνει ολα.

 Το σύνηθες σ αυτές τις περιπτώσεις ειναι ο γονέας να απευθυνθεί σε αλλο σχολειο, γιατι οπως αντιλαμβάνεσαι υπάρχει έντονος διαπληκτισμός.

Σε γενικές γραμμές οι περισσότερες προϊστάμενες κανουν τα στραβά ματια γιατι ζητημα να ειναι ενα ανεμβολιαστο σ ολόκληρο το τμήμα..

, προσωπικα κι επειδη με εχει απασχολήσει πολυ το θεμα της αναπαραγωγής και ειναι πολυ συχνό φανομενο να εχουμε μανούλα με πεντάχρονο έγκυο σε δεύτερο , ανεμβολιαστο παιδί απο το τριπλό ερυθρά, ιλαρά, παρωτιτιδα δεν θα το δεχόμουν.

Παντως καποιοι μπορει να κανουν και αυτο που εγραψε μια κοπελα παραπανω. Να αγοραζουν τα εμβολια και απλα να κολλανε τα χαρτακια στο βιβλιαριο και να τα πετανε. Το σκεφτομαι και ανατριχιαζω. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, λουκουμαδακι είπε:

Εμένα που είχε σοβαρότατη αλλεργική και νευρολογική αντίδραση στην δεύτερη δόση από ένα προσκόμισα την σελίδα με τα εμβόλια και χαρτί από το νοσοκομείο που γράφει ότι εξαιρείται της τρίτης δόσης και από ένα άλλο της δεύτερης λόγω αλλεργικής αντίδρασης και συστήνεται καθυστέρηση ενός έτους του ηπατίτιδας α. Στο Παπαγεωργίου όταν μου το έδωσαν μου είπαν για το σχολείο αν πάει και μου είχε κάνει εντύπωση ότι δίνουν χαρτί για να μπορείς να στείλεις το παιδί σου σχολείο.  Λένε ότι υπάρχει ομάδα στο φβ που ανοιχτά προτείνει γιατρούς που γράφουν κολλάνε το αυτοκόλλητο παίρνουν την επίσκεψη και πετάνε το εμβόλιο στα σκουπίδια. 

Ποιο αυτοκόλλητο;;;; Εμας δεν εχει κολλήσει τιποτα.

  • Χαχα 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Blondie είπε:

Εγω παντως δεν συμφωνω και τοσο σε αυτο που γραφεις και εσυ αλλα και η @Pagotoula πιο πριν οτι δηλαδη πρεπει να  ακουμε τους γιατρους μας  και να κανουμε οτι μας πουν στο θεμα του εμβολιου. Οι γιατροι μας αν δεν ειναι ειδικοι λοιμωξιολογοι δεν εχουν γνωση επι του θεματος και οφειλουν να ακολουθουν τις συστασεις της παγκοσμιας ιατρικης κοινοτητας που λεει αμεσος εμβολιασμος και στις εγκυες. Το λεω γιατι δυστυχως διαβαζω οτι πολλοι γιατροι συστηνουν τον μη εμβολιασμο που για μενα ειναι εγκληματικο. 

 

πρίν από 16 λεπτά , Blondie είπε:

Εγω παντως δεν συμφωνω και τοσο σε αυτο που γραφεις και εσυ αλλα και η @Pagotoula πιο πριν οτι δηλαδη πρεπει να  ακουμε τους γιατρους μας  και να κανουμε οτι μας πουν στο θεμα του εμβολιου. Οι γιατροι μας αν δεν ειναι ειδικοι λοιμωξιολογοι δεν εχουν γνωση επι του θεματος και οφειλουν να ακολουθουν τις συστασεις της παγκοσμιας ιατρικης κοινοτητας που λεει αμεσος εμβολιασμος και στις εγκυες. Το λεω γιατι δυστυχως διαβαζω οτι πολλοι γιατροι συστηνουν τον μη εμβολιασμο που για μενα ειναι εγκληματικο. 

εχεις δικιο. και η πλακα ειναι πως εχω ακουσει διασπαρτα γιατρους που συστηνουν μη εμβολιασμο ενω και οι ιδιοι κι οι γυναικες τους κι οι οικογενειες τους εχους εμβολιαστει...πιο παραλογισμος πεθαινεις...μονο στην ελλαδα συμβαινουν αυτα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Καντι είπε:

Ποιο αυτοκόλλητο;;;; Εμας δεν εχει κολλήσει τιποτα.

Στο πισω μερος του βιβλιαριου που γραφει τα εμβολια δεν κολλαει ο παιδιατρος σου τα αυτοκολλητα απο τα κουτακια των εμβολιων; Που γραφουν τον τυπο και τον αριθμο παρτιδας και ημερομηνια ληξης. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Καντι είπε:

Ποιο αυτοκόλλητο;;;; Εμας δεν εχει κολλήσει τιποτα.

εχει ενα αυτοκολλητο πανω η καθε συσκευασια εμβολιου. οταν το κανει στο παιδακι το βγαζει το κολλαει στο πισω μερος του βιβλιαριου που αναγραφονται ολα τα υποχρεωτικα εμβολια και γραφει ημερομηνια που εγινε και υπογραφει ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , Καντι είπε:

Ποιο αυτοκόλλητο;;;; Εμας δεν εχει κολλήσει τιποτα.

Τα αυτοκόλλητα από τα εμβόλια καλέ. Σου στέλνω μέιλ να δεις. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Blondie είπε:

Παντως καποιοι μπορει να κανουν και αυτο που εγραψε μια κοπελα παραπανω. Να αγοραζουν τα εμβολια και απλα να κολλανε τα χαρτακια στο βιβλιαριο και να τα πετανε. Το σκεφτομαι και ανατριχιαζω. 

Τι λέτε ρε παιδιά; Πάτε καλά;χαζός είναι ο παιδίατρος να κάνει κάτι τέτοιο; Δεν υπάρχουν αυτά που λέτε ξεκολλατε. Μια χαρά εμβολιάζονται εδώ τα παιδακια


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Mighty86 είπε:

Τι λέτε ρε παιδιά; Πάτε καλά;χαζός είναι ο παιδίατρος να κάνει κάτι τέτοιο; Δεν υπάρχουν αυτά που λέτε ξεκολλατε. Μια χαρά εμβολιάζονται εδώ τα παιδακια

Δεν λεω οτι το κανει ο παιδιατρος. Αφου ομως τα εμβολια μπορεις να τα αγορασεις απο φαρμακειο χωρις συνταγη μπορει καποιος γονιος να το κανει για να προσκομισει το βιβλιαριο στο σχολειο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Καντι είπε:

Καλα σοβαρά τωρα;;;;;; Ο μλκς δεν εχει κολλήσει τιποτα! Αυριο εχουμε το bexero να του πω δυο κουβεντούλες.

ελα Παναγια μου...ρε ειναι δυνατον;; δεν εχει κολλησει τιποτα; και τι τα κανει τα αυτοκολλητα; συλλογη; ασχετο αλλα εμας αυτο μας ειπε να το κανουμε οταν παει παιδικο γιατι εχει διαρκεια 3 χρονια κ μετα ξαναγινεται στην εφηβεια.οποτε αν παραμενει σπιτι, μην το "καψει" απο τωρα. εσυ θα το ξεκινησεις παιδικο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...