Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

προσπάθεια για 2ο μωρο


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Evaki19 είπε:

Εμένα ξέρεις τί μου είπε μια γνωστή μου με τρια παιδάκια κάτω των 3? Οτι το δύσκολο είναι η μετάβαση απο το κανενα στο ένα!! Ολα τα αλλα μετα λεει ειναι ευκολα! Μια χαρά θα είμαστε!! Κι εγώ τα εχω ολα αυτά τα αγχη αλλα θα ειμαστε μια χαρα στο τέλος θα δεις! 

Κι εμένα δεν μου είπε να προσέξω κάτι εκτός απο το σουσι. Τώρα αυτό περίεργο που το ανέφερε γιατι εγώ τρελαίνομαι για σουσι και λεω καλά πως το πεταξε τωρα αυτό ετσι? Χαχαχαχαχα Αλλά εγώ και στην πρώτη εγκυμοσυνη δεν ειχα θεματα. Ξεκουράζομαι βεβαια οσο μπορώ και δεν σηκώνω τη μικρη (το εχει καταλαβει η γλυκουλα και δεν παραπονιεται). Αυτά δεν κάνω κατι αλλο.

Καλε ναι πειτε πειτε γιατι λεει η μια λεει η αλλη ολο και κατι θα πιάσουμε που μπορει να μην το εχει αναφερει ο δικος μας γιατρός και ρωτάμε μετα! Εγώ αυτό κανω. Ειδικά με τους παιδιάτρους... ξέρετε ποσα πραγματα εμαθα ετσι και γλιτωσα αγχη και κοπο. Γιατι ενταξει καμια φορά ανθρωποι ειναι κι αυτοί τοσο κοσμο βλεπουν μπορει να ξεχασουν να σου πουν κατι και ειδικα στο πρωτο που δεν ξερεις τι σου γινεται καθε πληροφορια ειναι χρήσιμη. Αλλα πάντα ακολουθω οτι πει ο γιατρός εννοείται!

Καλημερα!!! Η μετάβαση από το κανένα στο 1 ε;; Πολύ ελπιδοφόρο!! Χαχα!! Εμένα μου χουν πει καποιοι ότι 1 ίσον κανένα και μου ρχεται να τους βρίσω! Αν και το λενε από άλλη σκοπια,είναι πολύ ενοχλητικο! Σουσι και γενικά ωμά ή ημιψημενα μου είπε και σε μένα όχι,όπως και οι Σαλάτες στις ταβέρνες να είναι ψητές.Και γενικα ν μειώσω σάλτσες,τηγανητά και γλυκά! Όλα αυτά και για να μην πάρω κιλά και για να βγει η καμπύλη σακχάρου καλή. Στην κόρη μου έτσι έγινε! Για να δούμε και τώρα!! Μου θύμισες στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που την έμαθα καλοκαιρι, μου λεγε να μην τρώω παγωτά! Και μου το τόνισε 3,4 φορές!! Και σκεφτόμουν πού κατάλαβε ότι βάζω κάτω το οικογενειακό και το κάνω Ν αναστεναξει!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Evaki19 είπε:

Εμένα ξέρεις τί μου είπε μια γνωστή μου με τρια παιδάκια κάτω των 3? Οτι το δύσκολο είναι η μετάβαση απο το κανενα στο ένα!! Ολα τα αλλα μετα λεει ειναι ευκολα! Μια χαρά θα είμαστε!! Κι εγώ τα εχω ολα αυτά τα αγχη αλλα θα ειμαστε μια χαρα στο τέλος θα δεις! 

Κι εμένα δεν μου είπε να προσέξω κάτι εκτός απο το σουσι. Τώρα αυτό περίεργο που το ανέφερε γιατι εγώ τρελαίνομαι για σουσι και λεω καλά πως το πεταξε τωρα αυτό ετσι? Χαχαχαχαχα Αλλά εγώ και στην πρώτη εγκυμοσυνη δεν ειχα θεματα. Ξεκουράζομαι βεβαια οσο μπορώ και δεν σηκώνω τη μικρη (το εχει καταλαβει η γλυκουλα και δεν παραπονιεται). Αυτά δεν κάνω κατι αλλο.

Καλε ναι πειτε πειτε γιατι λεει η μια λεει η αλλη ολο και κατι θα πιάσουμε που μπορει να μην το εχει αναφερει ο δικος μας γιατρός και ρωτάμε μετα! Εγώ αυτό κανω. Ειδικά με τους παιδιάτρους... ξέρετε ποσα πραγματα εμαθα ετσι και γλιτωσα αγχη και κοπο. Γιατι ενταξει καμια φορά ανθρωποι ειναι κι αυτοί τοσο κοσμο βλεπουν μπορει να ξεχασουν να σου πουν κατι και ειδικα στο πρωτο που δεν ξερεις τι σου γινεται καθε πληροφορια ειναι χρήσιμη. Αλλα πάντα ακολουθω οτι πει ο γιατρός εννοείται!

Καλημέρα κορίτσι μου!!! 
Εχεις δίκιο αφού τα βγάλαμε πέρα με ένα θα προσαρμοστούμε και με 2 μωρά! Ο πρώτος καιρός είναι δύσκολος! 
 

οσον αφορά το σούσι αυτό ισχύει που είπε ο γιατρός σου όπως γενικά και ωμές τροφές και λαχανικά! 
Υπαρχει κίνδυνος από βακτήρια να πάθεις σαλμονέλα, τοξόπλασμα κλπ γι αυτό λένε να πλένουμε πολύ καλά τα λαχανικά μας!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Polly1 said:

Καλημερα!!! Η μετάβαση από το κανένα στο 1 ε;; Πολύ ελπιδοφόρο!! Χαχα!! Εμένα μου χουν πει καποιοι ότι 1 ίσον κανένα και μου ρχεται να τους βρίσω! Αν και το λενε από άλλη σκοπια,είναι πολύ ενοχλητικο! Σουσι και γενικά ωμά ή ημιψημενα μου είπε και σε μένα όχι,όπως και οι Σαλάτες στις ταβέρνες να είναι ψητές.Και γενικα ν μειώσω σάλτσες,τηγανητά και γλυκά! Όλα αυτά και για να μην πάρω κιλά και για να βγει η καμπύλη σακχάρου καλή. Στην κόρη μου έτσι έγινε! Για να δούμε και τώρα!! Μου θύμισες στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που την έμαθα καλοκαιρι, μου λεγε να μην τρώω παγωτά! Και μου το τόνισε 3,4 φορές!! Και σκεφτόμουν πού κατάλαβε ότι βάζω κάτω το οικογενειακό και το κάνω Ν αναστεναξει!! 

Ναι μωρέ το ένα ίσον κανενα το λενε και καλα ότι δεν είναι τόσο κουραστικό! Κι εγώ το είχα πει μια φορά στην κυρία που μου κρατουσε τη μικρή μου (για το δικό μου παιδι το είχα πει) και αυτή είχε χάσει το μωράκι της (εγώ δεν το ηξερα, ήξερα μονο οτι εχει ενα γιο) και μου λεει μην το ξανα πεις αυτό, πληγωθηκε πολυ και δεν το ξανα ειπα ποτε και σε κανεναν! Οπως επίσης δεν λεω ποτε αντε να περνετε σειρα, πότε με το καλο, και πότε θα κανετε δευτερο και τέτοια!! Δεν ξέρεις τι περναει ο καθενας και τι θέλει!!

Ναι για τα ωμα το ηξερα απο την πρωτη εγκυμοσυνη κι εγώ, και μου ειχε πει και οχι σαλατες εξω γι αυτό το λογο που αναφερατε κι εσείς. Και δεν κανω πλάκα μια φορα εφαγα ωμο κολοκυθακι στην πρωτη εγκυμοσυνη και κολλησα μικροβιο ευτυχως το εδειξαν οι αιματολογικες και το αντιμετωπισαμε! Δεν είναι να παιζεις με αυτά αλλα πρέπει και να στα πουν να τα ξέρεις! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Evaki19 είπε:

Ναι μωρέ το ένα ίσον κανενα το λενε και καλα ότι δεν είναι τόσο κουραστικό! Κι εγώ το είχα πει μια φορά στην κυρία που μου κρατουσε τη μικρή μου (για το δικό μου παιδι το είχα πει) και αυτή είχε χάσει το μωράκι της (εγώ δεν το ηξερα, ήξερα μονο οτι εχει ενα γιο) και μου λεει μην το ξανα πεις αυτό, πληγωθηκε πολυ και δεν το ξανα ειπα ποτε και σε κανεναν! Οπως επίσης δεν λεω ποτε αντε να περνετε σειρα, πότε με το καλο, και πότε θα κανετε δευτερο και τέτοια!! Δεν ξέρεις τι περναει ο καθενας και τι θέλει!!

Ναι για τα ωμα το ηξερα απο την πρωτη εγκυμοσυνη κι εγώ, και μου ειχε πει και οχι σαλατες εξω γι αυτό το λογο που αναφερατε κι εσείς. Και δεν κανω πλάκα μια φορα εφαγα ωμο κολοκυθακι στην πρωτη εγκυμοσυνη και κολλησα μικροβιο ευτυχως το εδειξαν οι αιματολογικες και το αντιμετωπισαμε! Δεν είναι να παιζεις με αυτά αλλα πρέπει και να στα πουν να τα ξέρεις! 

Εγω δε θα μπορούσα να το πω για το δικό μου παιδί!! Είναι ταρζανιτσα και ταλιμπανιτσα μαζί!! Χαχαχα!! Ώμο κολοκυθάκι,ε;; Εγω από απλυτο μαρούλι (μαλλον)  δηλητηρίαση ευτυχως όταν δεν ήμουν εγκυος. Συμφωνώ,πρέπει να στα πουν να ξέρεις!! Πχ ο ανανάς προκαλεί συσπάσεις και τον τρώνε γυναίκες στον 9ο που θέλουν να γεννήσουν !! Εγώ είχα πρόωρες συσπάσεις,ήταν απαγορευτικος ο ανανάς που μ αρέσει τόσο πολύ!! Και από ροφήματα μου είπε να προτιμώ το τσάι του βουνού. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Polly1 said:

Εγω δε θα μπορούσα να το πω για το δικό μου παιδί!! Είναι ταρζανιτσα και ταλιμπανιτσα μαζί!! Χαχαχα!! Ώμο κολοκυθάκι,ε;; Εγω από απλυτο μαρούλι (μαλλον)  δηλητηρίαση ευτυχως όταν δεν ήμουν εγκυος. Συμφωνώ,πρέπει να στα πουν να ξέρεις!! Πχ ο ανανάς προκαλεί συσπάσεις και τον τρώνε γυναίκες στον 9ο που θέλουν να γεννήσουν !! Εγώ είχα πρόωρες συσπάσεις,ήταν απαγορευτικος ο ανανάς που μ αρέσει τόσο πολύ!! Και από ροφήματα μου είπε να προτιμώ το τσάι του βουνού. 

Να τη χαίρεσαι!! Εμένα ειναι καλούλα μωρε πολυ συνεργάσιμη! Χτες την πηγαμε baby swimming μετα απο καιρο γιατι ηταν κλειστα λογω καραντίνας. Εντάξει με κλαματα φυγαμε δεν ηθελε να βγει απο την πισινα. Βρε εχουν μαθημα αλλα παιδακια, βρε θα ξανα ερθουμε τιποτα μεχρι να κοιμηθει εκλαιγε γιατι φυγαμε! Ειναι τελεια δραστηριοτητα να το δοκιμασετε αν δεν τα εχετε παει!

Αυτό για τον ανανά δεν το ηξερα οσο ημουν εγκυος μετα το εμαθα! Κρίμα γιατι θα το δοκίμαζα να δω αν είναι αποτελεσματικό!! Ναι και τσαι δεν κανει να πινουμε μονο του βουνου δεν ειχα ρωτησει γιατι ομως. Δεν κανουν ολα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Evaki19 είπε:

Να τη χαίρεσαι!! Εμένα ειναι καλούλα μωρε πολυ συνεργάσιμη! Χτες την πηγαμε baby swimming μετα απο καιρο γιατι ηταν κλειστα λογω καραντίνας. Εντάξει με κλαματα φυγαμε δεν ηθελε να βγει απο την πισινα. Βρε εχουν μαθημα αλλα παιδακια, βρε θα ξανα ερθουμε τιποτα μεχρι να κοιμηθει εκλαιγε γιατι φυγαμε! Ειναι τελεια δραστηριοτητα να το δοκιμασετε αν δεν τα εχετε παει!

Αυτό για τον ανανά δεν το ηξερα οσο ημουν εγκυος μετα το εμαθα! Κρίμα γιατι θα το δοκίμαζα να δω αν είναι αποτελεσματικό!! Ναι και τσαι δεν κανει να πινουμε μονο του βουνου δεν ειχα ρωτησει γιατι ομως. Δεν κανουν ολα νομιζω.

Ευχαριστώ πολύ!! Κι εσύ τη δικιά σου!! Έχω μπερδευτεί με τα βότανα να σου πω την αλήθεια! Κάποια επιτρέπονται στην εγκυμοσυνη, αλλά όχι στον θηλασμο και το ανάποδο!! Για διάφορους λόγους!! Κάποια μειώνουν το γάλα,Κάποια προκαλούν συσπάσεις, Κάποια τα χρησιμοποιουσαν ως βοηθητικό εκτρωσης 100 χρόνια πριν! Πίνω τσάι βουνού μόνο και ησυχαζω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Martinaa είπε:

Όντως θα είναι πολύ καλά να την κόψει το Πάσχα αρκεί να είναι ετοιμοσ! Κάθε παιδί είναι διαφορετικό.. ο χρόνος θα δείξει!!! 
Μου φαίνεται δύσκολη η μετάβαση από το 1 στα 2 και κυρίως που θα ειναι ο μικρός μου σε τέτοιο μεταβατικό στάδιο :wacko:

Σιγουρα ειναι ειδικα στην αρχη,αλλα σιγα σιγα θα βρειτε τους ρυθμους σας

2 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Καλημερα!!! Η μετάβαση από το κανένα στο 1 ε;; Πολύ ελπιδοφόρο!! Χαχα!! Εμένα μου χουν πει καποιοι ότι 1 ίσον κανένα και μου ρχεται να τους βρίσω! Αν και το λενε από άλλη σκοπια,είναι πολύ ενοχλητικο! Σουσι και γενικά ωμά ή ημιψημενα μου είπε και σε μένα όχι,όπως και οι Σαλάτες στις ταβέρνες να είναι ψητές.Και γενικα ν μειώσω σάλτσες,τηγανητά και γλυκά! Όλα αυτά και για να μην πάρω κιλά και για να βγει η καμπύλη σακχάρου καλή. Στην κόρη μου έτσι έγινε! Για να δούμε και τώρα!! Μου θύμισες στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που την έμαθα καλοκαιρι, μου λεγε να μην τρώω παγωτά! Και μου το τόνισε 3,4 φορές!! Και σκεφτόμουν πού κατάλαβε ότι βάζω κάτω το οικογενειακό και το κάνω Ν αναστεναξει!! 

Αυτο με τα παγωτα το λενε μονο για τις θερμιδες.Εβγαλα ολη την δευτερη εγκυμοσυνη αποκλειστικα με παγωτο λογω της καουρας(ετρωγα  κυριολεκτικα μισο κιλο καθε μερα).Σκεφτομουν οτι αν κανω σακχαρο δεν θα εχω τι να φαω.Ευτυχως δεν εκανα.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Comet είπε:

Σιγουρα ειναι ειδικα στην αρχη,αλλα σιγα σιγα θα βρειτε τους ρυθμους σας

Αυτο με τα παγωτα το λενε μονο για τις θερμιδες.Εβγαλα ολη την δευτερη εγκυμοσυνη αποκλειστικα με παγωτο λογω της καουρας(ετρωγα  κυριολεκτικα μισο κιλο καθε μερα).Σκεφτομουν οτι αν κανω σακχαρο δεν θα εχω τι να φαω.Ευτυχως δεν εκανα.

Ναι,για τις θερμίδες!! Δεν προσφέρουν τίποτα άλλο!! Ανακουφίζουν τις καουρες;; Αχ δεν το ηξερα!! Υπέφερα τους 2 τελευταίους μήνες! Παίζει ρόλο η γεύση; χαχαχαχα! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΙΝΑΚΑΚΙ 1: ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ:

1. @Melody90 1/12??

2. @IOANNA28 09/12

3. @Millou 28/11

4. @Rafaela_123 2/12 

5.  @Ανθη 39 2/12

6. @anemoni1989 24/11 

7. @Lilly28

8. @Kon90 

9.  @Αννούλαααα

10. @Marianne 2/12

ΠΙΝΑΚΑΚΙ 2.ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΧΟΡΙΑΚΗΣ:

 

ΠΙΝΑΚΑΚΙ 3: ΠΗΤ

1. @Nektarinaki 10/7/2022 (ΧΟΡΙΑΚ 225-->472)

2. @Evaki19 4/7/2022 ( 4000)

3. @enjoy 14/7/2022 (1100-->2700)

4. @Αλεξάνδρα.... ΠΗΤ ?? (100-->240)

5. @iwanna24 27/7/22 (75-->300-->1500)

6. @marilia35 14/07/2021  (1094)

7. @Polly1 

8. @Martinaa27/7/22

9. @Emmi@

10. @Ευαγγελιαα 306-->896

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , enjoy είπε:

ΠΙΝΑΚΑΚΙ 1: ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ:

1. @Melody90 1/12??

2. @IOANNA28 09/12

3. @Millou 28/11

4. @Rafaela_123 2/12 

5.  @Ανθη 39 2/12

6. @anemoni1989 24/11 

7. @Lilly28

8. @Kon90 

9.  @Αννούλαααα

10. @Marianne 2/12

ΠΙΝΑΚΑΚΙ 2.ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΧΟΡΙΑΚΗΣ:

 

ΠΙΝΑΚΑΚΙ 3: ΠΗΤ

1. @Nektarinaki 10/7/2022 (ΧΟΡΙΑΚ 225-->472)

2. @Evaki19 4/7/2022 ( 4000)

3. @enjoy 14/7/2022 (1100-->2700)

4. @Αλεξάνδρα.... ΠΗΤ ?? (100-->240)

5. @iwanna24 (75-->300-->1500)

6. @marilia35 14/07/2021  (1094)

7. @Polly1 

8. @Martinaa

9. @Emmi@

10. @Ευαγγελιαα

 

ΠΗΤ 27-7 ❤️

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , Martinaa είπε:

Κι εγώ 27/7❤️ 

@iwanna24 περιμένω νέα σου από το γιατρό!!!! Όλα να πάνε τέλεια :grin:

Καλα πήγαν όλα γλυκιά μου...επόμενο βήμα καρδούλα σε μια εβδομάδα. 

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, enjoy είπε:

enjoy   

enjoy

ΠΙΝΑΚΑΚΙ 1: ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ:

1. @Melody90 1/12??

2. @IOANNA28 09/12

3. @Millou 28/11

4. @Rafaela_123 2/12 

5.  @Ανθη 39 2/12

6. @anemoni1989 24/11 

7. @Lilly28

8. @Kon90 

9.  @Αννούλαααα

10. @Marianne 2/12

ΠΙΝΑΚΑΚΙ 2.ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΧΟΡΙΑΚΗΣ:

 

ΠΙΝΑΚΑΚΙ 3: ΠΗΤ

1. @Nektarinaki 10/7/2022 (ΧΟΡΙΑΚ 225-->472)

2. @Evaki19 4/7/2022 ( 4000)

3. @enjoy 14/7/2022 (1100-->2700)

4. @Αλεξάνδρα.... ΠΗΤ ?? (100-->240)

5. @iwanna24 (75-->300-->1500)

6. @marilia35 14/07/2021  (1094)

7. @Polly1 

8. @Martinaa

9. @Emmi@

10. @Ευαγγελιαα

 

καλησπέρα κορίτσια...χοριακη από 306-896 σηεμρα :-)

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...