Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια είμαι και εγώ καινούργια στο φόρουμ και θέλω την βοήθεια σας . είμαι 38 χρόνων και προσπαθώ με τον φίλο μου πάνω από χρόνο για παιδάκι.εχω κάνει ότι εξετάσεις υπήρχαν δεν μου έβρισκαν τίποτα μόνο κάτι στον καρυότυπο μου είχε πει ο γιατρός αλλά δεν είναι πολύ σοβαρό.καταληξαμε στο ότι δεν κάνω ωορρηξία γιατί για πολλά χρόνια δεν είχα περίοδο χωρίς φάρμακα λοδω διατροφικών διαταραχών, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.τεσπ μου είπε να πάρω κλομιφενι και μετά ένεση με otrivelle. Την πρώτη φορά ξεκίνησα τον Αύγουστο είχα 24 περίοδο μετά πήγε πολύ καλά έμεινα έγκυος αλλά τελικά μετά από 5 μέρες μου ήρθε αιμορραγία κ το έχασα βιοχημική λέει ο γιατρός.μετα από 5 μέρες μου ήρθε περίοδος χάρηκα πολύ πάμε για 2 προσπάθεια.δηλ 30/9-3/10 είχα περίοδο ξεκινάμε σχεδόν καθημερινά επαφές πάω στο γιατρό 11/10 μου λέει πολύ καλά είχε ένα ωοθυλάκιο 2 εκ έτοιμο να σκάσει κάνω το ίδιο βράδυ otrivelle τις 2 επόμενες είχαμε επαφές και μετά όχι κάθε μέρα αλλα ανά 3 μέρες.στις 24 του μήνα πολύ νωρίς γενικά 25 μέρα του κύκλου μου ήρθε ροζ τρόμαξα λέω Μπορεί να είναι εγκυμοσύνη έτσι ήταν κ την άλλη φορά πάω χθες να κάνω χοριακη αρνητική 3.κλαμα κ απογοήτευση.μου λέει ο γιατρός να κάνω τώρα σπερματεγγυση να ξανά πάρω κλομιφενι κ μετά σπερματεγγυση.τι να κάνω ρε κορίτσια? Κανέναν καλό γιατρό Θεσσαλονίκη θέλω κ 2 γνώμη.εγω πιστεύω ότι άργησα να κάνω την εννεση γιατί μου είχε πει ότι μπορεί να είχε γίνει κ η ωορρηξία γιατί η κοιλιά μου ήταν γεμάτη υγρό.βοηθηστε με είμαι απογοητευμένη.συγγνωμη αν σας κούρασα.ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας

•  

Χρύσα μου κατά τη δίκη μου γνώμη χάνεις άδικα χρόνο με την ovitrelle και τη σπερματέγχυση. Κι εγώ στα 38 έμεινα δυο φορές έγκυος με φυσική σύλληψη και δυστυχώς και οι δυο ήταν παλινδρομες. Λόγω ηλικίας είναι δυστυχώς συχνό φαινόμενο. Ορμόνες έχετε κοιτάξει; ΑΜΗ έχεις μετρήσει; Για μένα δεν αξίζει να χάνεις χρόνο με τη σπερματέγχυση που έχει μόνο 15% πιθανότητες επιτυχίας, καλύτερα να κοιτάξεις την εξωσωματικη. Θα σε συμβούλευα να πας σε εξειδικευμένο γιατρό υποβοηθούμενης αναπαραγωγής καθώς αυτοί μόνο μπορεί να σε κατευθύνουν βλέποντας τις εξετάσεις σου. Καλή επιτυχία να σου ευχηθώ ότι και αν αποφασίσεις. 

Διαφημίσεις

1 hour ago, VASSSO80 είπε:

Χρύσα μου κατά τη δίκη μου γνώμη χάνεις άδικα χρόνο με την ovitrelle και τη σπερματέγχυση. Κι εγώ στα 38 έμεινα δυο φορές έγκυος με φυσική σύλληψη και δυστυχώς και οι δυο ήταν παλινδρομες. Λόγω ηλικίας είναι δυστυχώς συχνό φαινόμενο. Ορμόνες έχετε κοιτάξει; ΑΜΗ έχεις μετρήσει; Για μένα δεν αξίζει να χάνεις χρόνο με τη σπερματέγχυση που έχει μόνο 15% πιθανότητες επιτυχίας, καλύτερα να κοιτάξεις την εξωσωματικη. Θα σε συμβούλευα να πας σε εξειδικευμένο γιατρό υποβοηθούμενης αναπαραγωγής καθώς αυτοί μόνο μπορεί να σε κατευθύνουν βλέποντας τις εξετάσεις σου. Καλή επιτυχία να σου ευχηθώ ότι και αν αποφασίσεις. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ επιμένω γιατί κατάφερα να μείνω με την πρώτη αλλά το έχασα και τώρα έκανα 2η και δεν έπιασε.ο γιατρός είπε να κάνουμε κάνα 2 προσπαθειες σπερματεγγυση και μετά να πάμε σε εξωσωματική.ειναι πολλά τα λεφτά.ακομη σπερματεγγυση δεν έκανα, μόνο την ovitrelle. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.ειμαι απελπισμένη.εσεις πόσο καιρό προσπαθείτε?

23 ώρες πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ επιμένω γιατί κατάφερα να μείνω με την πρώτη αλλά το έχασα και τώρα έκανα 2η και δεν έπιασε.ο γιατρός είπε να κάνουμε κάνα 2 προσπαθειες σπερματεγγυση και μετά να πάμε σε εξωσωματική.ειναι πολλά τα λεφτά.ακομη σπερματεγγυση δεν έκανα, μόνο την ovitrelle. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.ειμαι απελπισμένη.εσεις πόσο καιρό προσπαθείτε?

Κοριτσι μου θα σου πω κάτι κ ας πέσει κάτω...δύο φορές πήρα κλομιφαινη κ τα αποτελέσματα ήταν δύο παλινδρομες..οι γιατροί επιμένουν να το δίνουν είναι πρώτης γραμμής αντί.ετωπιση για φθηνή διέγερση...έχω διαβάσει άρθρο που λέει ότι η υπερέκκριση τεστοστερόνης που προκαλεί βλάπτει την ποιότητα των ωαρίων...που σε μεγάλες ηλικίες είναι ήδη επιβαρυμένη..σε εμένα έτσι λειτούργησε.οποτε έκανα πολυυυ υπομονή κ ήρθε το καλό ωάριο κ έκανα τον μπέμπη μου 41 χρονών...υπάρχουν κ άλλοι τρόποι να ρυθμιστεί η ωορρηξία σου..συζήτησε το με τον γιατρό σου...εγώ προσωπικά έκοψα την ζάχαρη κ το οποίο αλκοόλ για έξι μήνες..προσπάθησα να ρυθμίσω κ το άγχος...σε αυτό δεν γίνονται. Θαύματα..όποτε μετά από τρεις αποτυχημένες εγκυμοσύνες από τα 37,5 που είχα την πρώτη αποτυχία με διακοπή κύησης λόγω προβλήματος,,τρία χρόνια μετά κ πέντε συνολικά εγκυμοσύνες στην πλάτη μου έκανα επιτέλους το δεύτερο παιδάκι μου..το πρώτο είναι δέκα χρόνων κ πάλευα τρία χρόνια για δεύτερο...συνέχισε δυναμικά κ θα γίνει.

• Μου αρέσει 1

On 26/10/2021 at 12:17 ΜΜ, Xrisaaaaaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια είμαι και εγώ καινούργια στο φόρουμ και θέλω την βοήθεια σας . είμαι 38 χρόνων και προσπαθώ με τον φίλο μου πάνω από χρόνο για παιδάκι.εχω κάνει ότι εξετάσεις υπήρχαν δεν μου έβρισκαν τίποτα μόνο κάτι στον καρυότυπο μου είχε πει ο γιατρός αλλά δεν είναι πολύ σοβαρό.καταληξαμε στο ότι δεν κάνω ωορρηξία γιατί για πολλά χρόνια δεν είχα περίοδο χωρίς φάρμακα λοδω διατροφικών διαταραχών, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.τεσπ μου είπε να πάρω κλομιφενι και μετά ένεση με otrivelle. Την πρώτη φορά ξεκίνησα τον Αύγουστο είχα 24 περίοδο μετά πήγε πολύ καλά έμεινα έγκυος αλλά τελικά μετά από 5 μέρες μου ήρθε αιμορραγία κ το έχασα βιοχημική λέει ο γιατρός.μετα από 5 μέρες μου ήρθε περίοδος χάρηκα πολύ πάμε για 2 προσπάθεια.δηλ 30/9-3/10 είχα περίοδο ξεκινάμε σχεδόν καθημερινά επαφές πάω στο γιατρό 11/10 μου λέει πολύ καλά είχε ένα ωοθυλάκιο 2 εκ έτοιμο να σκάσει κάνω το ίδιο βράδυ otrivelle τις 2 επόμενες είχαμε επαφές και μετά όχι κάθε μέρα αλλα ανά 3 μέρες.στις 24 του μήνα πολύ νωρίς γενικά 25 μέρα του κύκλου μου ήρθε ροζ τρόμαξα λέω Μπορεί να είναι εγκυμοσύνη έτσι ήταν κ την άλλη φορά πάω χθες να κάνω χοριακη αρνητική 3.κλαμα κ απογοήτευση.μου λέει ο γιατρός να κάνω τώρα σπερματεγγυση να ξανά πάρω κλομιφενι κ μετά σπερματεγγυση.τι να κάνω ρε κορίτσια? Κανέναν καλό γιατρό Θεσσαλονίκη θέλω κ 2 γνώμη.εγω πιστεύω ότι άργησα να κάνω την εννεση γιατί μου είχε πει ότι μπορεί να είχε γίνει κ η ωορρηξία γιατί η κοιλιά μου ήταν γεμάτη υγρό.βοηθηστε με είμαι απογοητευμένη.συγγνωμη αν σας κούρασα.ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας

•  

Αναφέρεις προβληματικό καρυότυπο... Αυτό και μόνο του Είναι παράγοντας να προχωρήσεις σε εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση. Όλα τα υπόλοιπα θα σε οδηγούν σε παλίνδρομες βιοχημικές και αγχώδεις καταστάσεις. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Κοριτσι μου θα σου πω κάτι κ ας πέσει κάτω...δύο φορές πήρα κλομιφαινη κ τα αποτελέσματα ήταν δύο παλινδρομες..οι γιατροί επιμένουν να τνο δίνουν είναι πρώτης γραμμής αντί.ετωπιση για φθηνή διέγερση...έχω διαβάσει άρθρο που λέει ότι η υπερέκκριση τεστοστερόνης που προκαλεί βλάπτει την ποιότητα των ωαρίων...που σε μεγάλες ηλικίες είναι ήδη επιβαρυμένη..σε εμένα έτσι λειτούργησε.οποτε έκανα πολυυυ υπομονή κ ήρθε το καλό ωάριο κ έκανα τον μπέμπη μου 41 χρονών...υπάρχουν κ άλλοι τρόποι να ρυθμιστεί η ωορρηξία σου..συζήτησε το με τον γιατρό σου...εγώ προσωπικά έκοψα την ζάχαρη κ το οποίο αλκοόλ για έξι μήνες..προσπάθησα να ρυθμίσω κ το άγχος...σε αυτό δεν γίνονται. Θαύματα..όποτε μετά από τρεις αποτυχημένες εγκυμοσύνες από τα 37,5 που είχα την πρώτη αποτυχία με διακοπή κύησης λόγω προβλήματος,,τρία χρόνια μετά κ πέντε συνολικά εγκυμοσύνες στην πλάτη μου έκανα επιτέλους το δεύτερο παιδάκι μου..το πρώτο είναι δέκα χρόνων κ πάλευα τρία χρόνια για δεύτερο...συνέχισε δυναμικά κ θα γίνει.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!!;δεν ξέρω γιατί από άλλες κοπέλες έχω ακούσει ότι τα έχουν καταφέρει!!!,και εγώ δεν θα προσπαθήσω με αυτή την μέθοδο πολύ άντε κάνα 2 ακόμη!! Αλλιώς θα το ψάξω αλλού μετά το θέμα!! Τώρα πήρα και τεστ ωορρηξίας άντε να δούμε! Το θέμα είναι ότι εγώ δεν έκανα καθόλου ωορρηξία γι'αυτό μου τα έδωσε αυτά τα χάπια!!, αλλιώς δεν έχω κάποιο θέμα μέχρι στιγμής μόνο η ηλικία είναι πιστεύω ότι θα είχα καταφέρει πιο εύκολα να μείνω έγκυος!! Υπομονή και θα δούμε!! Ευτυχώς δεν με αγχωνει ο φίλος μου το αντίθετο μάλιστα..

πρίν από 14 λεπτά , Ydroxoos76 είπε:

Αναφέρεις προβληματικό καρυότυπο... Αυτό και μόνο του Είναι παράγοντας να προχωρήσεις σε εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση. Όλα τα υπόλοιπα θα σε οδηγούν σε παλίνδρομες βιοχημικές και αγχώδεις καταστάσεις. 

Ο γιατρός μου μου είπε ότι κ μια άλλη κοπέλα με ακριβώς το ίδιο θέμα με μένα και έκανε 2 παιδάκια..θα το προσπαθήσω λίγο ακόμα και αν δεν τα καταφέρω αναγκαστικά θα καταλήξω στην εξωσωματική! Σε ευχαριστώ πάντως

On 26/10/2021 at 2:31 ΜΜ, Xrisaaaaaa είπε:

Κυριακοσ Παπανικολάου μαιευτήρας γυναικολόγος..κάνει κ εξωσωματικές...πάρε 2η γνώμη

πρίν από 14 λεπτά , tzeni82 είπε:

Κυριακοσ Παπανικολάου μαιευτήρας γυναικολόγος..κάνει κ εξωσωματικές...πάρε 2η γνώμη

Αυτός που είναι? Θεσσαλονίκη?

πρίν από 20 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Αυτός που είναι? Θεσσαλονίκη?

Θεσσαλονίκη είναι αυτός...για Αθήνα ασ μας βοηθήσουν τα κορίτσια από εκει

πρίν από 21 λεπτά , tzeni82 είπε:

Θεσσαλονίκη είναι αυτός...για Αθήνα ασ μας βοηθήσουν τα κορίτσια από εκει

Όχι για Θεσσαλονίκη ενδιαφέρομαι! Σευχαριστω πολύ!! Θα τον ψάξω στο ίντερνετ και ίσως τον επισκεφτώ

πρίν από 14 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Όχι για Θεσσαλονίκη ενδιαφέρομαι! Σευχαριστω πολύ!! Θα τον ψάξω στο ίντερνετ και ίσως τον επισκεφτώ

Λίγο που διάβασα είδα πολύ καλά λόγια λένε! Είναι σαν τον Σφακιανουδη στην Αθήνα αλλά εδώ Θεσσαλονίκη???θα τον επισκεφτώ μάλλον σίγουρα

Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Λίγο που διάβασα είδα πολύ καλά λόγια λένε! Είναι σαν τον Σφακιανουδη στην Αθήνα αλλά εδώ Θεσσαλονίκη???θα τον επισκεφτώ μάλλον σίγουρα

Εγώ τον ξέρω γιατί μια κοπέλα που γέννησαμε μαζί στο Γένεσις τον είχε γιατρό τησ .πλέον ειμαστε φιλες..

Είχε κάνει 3 εξωσωματικές Αθήνα.ο τελευταίος τησ γιατροσ ήταν ο σφακιανουδης.επςιδη ήταν από Αλεξανδρούπολη για να μην πηγαινοέρχεται από Αθήνα την έστειλε στον Παπανικολάου.κ Μ αυτόν μετά από πολλά χρόνια προσπάθειων τελικά τα κατάφερε..

Ρώτα κ μάθε κ από αλλού...αλλά εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα...

πρίν από 11 λεπτά , tzeni82 είπε:

Εγώ τον ξέρω γιατί μια κοπέλα που γέννησαμε μαζί στο Γένεσις τον είχε γιατρό τησ .πλέον ειμαστε φιλες..

Είχε κάνει 3 εξωσωματικές Αθήνα.ο τελευταίος τησ γιατροσ ήταν ο σφακιανουδης.επςιδη ήταν από Αλεξανδρούπολη για να μην πηγαινοέρχεται από Αθήνα την έστειλε στον Παπανικολάου.κ Μ αυτόν μετά από πολλά χρόνια προσπάθειων τελικά τα κατάφερε..

Ρώτα κ μάθε κ από αλλού...αλλά εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα...

Ναι και εγώ λίγο που διάβασα τα καλύτερα είπαν αρκετά κορίτσια!! Μάλλον θα τον επισκεφτώ..Σε ευχαριστώ πολύ πάντως

• Μου αρέσει 1

On 10/26/2021 at 2:31 PM, Xrisaaaaaa said:

Εγώ λόγω χρόνου και χρήματος είμαι υπέρ της εξωσωματικής. Εμείς προσπαθούσαμε από το 2018 που είχα μείνει δυο φορές έγκυος φυσικά και δυστυχώς παλινδρομήσαν. Μετά από εκεί και πέρα μέχρι φέτος το Μάρτιο που έμεινα έγκυος κάναμε δυο εξωσωματικές και τρεις φυσικούς κύκλους. Σε μένα δούλεψε ο φυσικός κύκλος ευτυχώς και τώρα μπήκα στο μήνα μου. Έχω μια φίλη πάντως στα 36 που κατάφερε να μείνει έγκυος με την 5η σπερματέγχυση. Καλή επιτυχία να σου ευχηθώ ότι κι αν διαλέξεις. 

1 hour ago, VASSSO80 είπε:

Εγώ λόγω χρόνου και χρήματος είμαι υπέρ της εξωσωματικής. Εμείς προσπαθούσαμε από το 2018 που είχα μείνει δυο φορές έγκυος φυσικά και δυστυχώς παλινδρομήσαν. Μετά από εκεί και πέρα μέχρι φέτος το Μάρτιο που έμεινα έγκυος κάναμε δυο εξωσωματικές και τρεις φυσικούς κύκλους. Σε μένα δούλεψε ο φυσικός κύκλος ευτυχώς και τώρα μπήκα στο μήνα μου. Έχω μια φίλη πάντως στα 36 που κατάφερε να μείνει έγκυος με την 5η σπερματέγχυση. Καλή επιτυχία να σου ευχηθώ ότι κι αν διαλέξεις. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα κάνω μια φορά ακόμα με την κλομιφενι και αν δεν πιάσει θα κάνω μετά σπερματεγγυση και σαν τελευταία λύση έχω την εξωσωματική! Αλλά θέλω πρώτα να εξαντλήσω όλα τα ενδεχόμενα...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα