Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Evaki19 είπε:

Ναι κάνει δουλειά η κρέμα να την πάρεις!! Κι εμείς κάνουμε βολτούλες συνέχεια! Του αρεσει πολύ να είναι έξω ειδικά να εχει ενα ελαφρυ αερακι μπορει να κοιμαται και 5ωρο συνεχομένο ενώ στο σπιτι μεχρι 3ωρο μαξ! Σύρο κλεισαμε είχαμε παει και περυσι οποτε το εχουμε γυρισει το νησι (εχει και νοσοκομειο βασικο) οποτε φετος κλεισαμε με φιλους μας που εχουν παιδακια ακριβως στην ιδια ηλικια σε δωματιο μπροστα στη θαλασσα και στοχος ειναι να μην μετακινηθουμε καθολου!

Καταπληκτική ιδέα!! Καλά να περάσετε!! Θα είναι τέλεια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 7/24/2022 at 11:05 PM, Evaki19 said:

Τον αναβω και ειτε καθομαι με το μωρο απο κάτω ειτε το βαζω στο ριλαξ και το αφήνω κάτω απο τον απορροφητηρα! 

Οσο περίεργο και να σας ακούγεται μονο ετσι κοιμόταν η κόρη μου! Βράδια ολόκληρα μονο έτσι ηρεμουσε! Και λειτουργεί σαν λευκός ήχος ναι. 

Της έβαζα και ενα φορητό ηχείο μεσα στο λικνο να παίζει λευκούς ήχους αλλα καμια σχέση. Στον απορροφητηρα έκλεινε τα ματια αμεσως! 

Στον μπέμπη τωρα μεχρι στιγμης δεν εχει χρειαστεί ο απορροφητηρας ή λευκοί ηχοι αλλα μόνο το gripe water. Το οποίο αν δεν το δωσω για μια μερα ποναει πολυ κ κλαίει! Οπότε για εμας ειναι σωτήριο!! 

Οπως απάντησε και μια κοπέλα πιο πανω δεν εχει σχεση με τους ηχους που εκαναν οι συσκευες αλλα με αυτο το βουητό που άκουγαν οσο ήταν μέσα στην κοιλίτσα!

Οπότε δοκίμασε το να δεις. Αλλα όχι τοσο μεσω συσκευών για λευκούς ήχους αλλα με τον πραγματικό απορροφητηρα ή πλυντήριο ή ηλεκτρική σκούπα! Ναι μπορει να τα κάψεις απο την πολλη χρηση αλλα χαλαλι αν ηρεμεί! 

Εγώ κορίτσια άρχισα αντλήσεις στις 2 βδομάδες και βγαζω περιπου 80 με 90 ml απο το καθενα. 

Να κανετε αντληση πριν απο το γευμα που θα έχει μαζευτεί το γαλα, να το βγάλετε γιατι μολις μπει στήθος αμεσως θα κατεβάσει παλι! 

Απο την εμπειρία μου θα σας πω οτι στην κόρη μου νομιζα οτι χορταίνει αλλα γρκινιαζε πολυ και κακα εκανε μια φορα τη μερα και δεν έπαιρνε και βαρος ενω ετρωγε καθε μια ωρα σχεδον ολη μερα!! 

Τωρα στο γιο μου κανει κακα σίγουρα 5 φορες τη μερα συν τσισακια του εξτρα πάνες. Ειναι ηρεμος πολυ και κοιμάται πολλες ώρες. 

Εμενα οταν δινω μπουκαλι χορατινει στα 90ml. Αλλα μη συγκρίνετε γιατι το καθε παιδακι ειναι διαφορετικό το βλεοω τωρα εγω με τα 2 μου παιδια. Καμια σχέση! 

Απλα να ξερετε οτι το γαλα απο το στήθος φτανει πάντα και οσο πιο συχνα τα βαζετε στηθος τοσο θα αυξανεται η ροή! 

Αν ειναι γκρινιαρικα κ δεν λερώνουν πάνες τοτε μαλλον δεν τρωνε σωστα. Να δείτε μια σύμβουλο θηλασμου αν σας ενδιαφέρει να συνεχίσετε το θηλασμό διαφορετικα ξένο φουλ να παρουν τα πάνω τους! 

Γεια σας, έχω ενα μωράκι 7 εβδομάδων αγοράκι και πίνουμε ξενο γάλα υποαλλεργικο. Έχει παρά πολλά αέρια-κολικούς και ενεργείται μια φορά τη μερα από πολύ λίγο και μπορεί μια μέρα να τα κάνει μαζεμένα… έχει πολυ γκρίνια και είμαστε συνέχεια με απορροφητηρα και αγκαλιά…. Μόλις τον αφήσω το κρεβάτι του κοιμάται λίγο και μετά ξυπνάει από τα αέρια. Το gripe water που το βρήκες ; Είχα παραγγείλει από εξωτερικό της bliss αλλά δεν το κατάπινε εύκολα και κόντεψε να πνιγεί μια μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Γεια σας, έχω ενα μωράκι 7 εβδομάδων αγοράκι και πίνουμε ξενο γάλα υποαλλεργικο. Έχει παρά πολλά αέρια-κολικούς και ενεργείται μια φορά τη μερα από πολύ λίγο και μπορεί μια μέρα να τα κάνει μαζεμένα… έχει πολυ γκρίνια και είμαστε συνέχεια με απορροφητηρα και αγκαλιά…. Μόλις τον αφήσω το κρεβάτι του κοιμάται λίγο και μετά ξυπνάει από τα αέρια. Το gripe water που το βρήκες ; Είχα παραγγείλει από εξωτερικό της bliss αλλά δεν το κατάπινε εύκολα και κόντεψε να πνιγεί μια μέρα. 

Καλησπέρα!! Να σου ζήσει το μωρό! Μαία μου είχε προτείνει το μπιμπερό της Dr Brown το anti-colic , αυτό με το πράσινο εξαρτημα μέσα που συγκρατεί τον αέρα. Δοκίμασε το κι αυτό! Κατά τ αλλα ζεστες πετσετουλες στην κοιλιά του και μαζεμένα ποδαράκια πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Polly1 said:

Καλησπέρα!! Να σου ζήσει το μωρό! Μαία μου είχε προτείνει το μπιμπερό της Dr Brown το anti-colic , αυτό με το πράσινο εξαρτημα μέσα που συγκρατεί τον αέρα. Δοκίμασε το κι αυτό! Κατά τ αλλα ζεστες πετσετουλες στην κοιλιά του και μαζεμένα ποδαράκια πάνω. 

Ευχάριστω πολύ για την απάντηση! Ναι εννοείται με αυτά τα μπιμπερό τον ταΐζω. Απλά έχει παρά πολλά αέρια και δεν κάνει κακά του εύκολα με αποτέλεσμα να είναι παρά πολύ ανήσυχος. Θα ήθελα να μάθω και για το γκριπ γουοτερ που το βρήκε η κοπέλα γιατί εγώ το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω στην Ελλάδα 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Ευχάριστω πολύ για την απάντηση! Ναι εννοείται με αυτά τα μπιμπερό τον ταΐζω. Απλά έχει παρά πολλά αέρια και δεν κάνει κακά του εύκολα με αποτέλεσμα να είναι παρά πολύ ανήσυχος. Θα ήθελα να μάθω και για το γκριπ γουοτερ που το βρήκε η κοπέλα γιατί εγώ το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω στην Ελλάδα 

Υπάρχει απόθεμα στο 7pharmacy..gr ( δε μ αφήνει να γράψω σωστή διεύθυνση).! Ελπίζω να βοηθήσει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Polly1 είπε:

Καλησπερα  κορίτσια! Δίνετε βιταμίνη d στο παιδιά; Κι αν ναι, ποια; Έχετε παρατηρήσει κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του παιδιου;

Καλώς την! D3 fix drops της intermed 

εμείς τις δίνουμε από την αρχή και μια χαρά του αρέσουν. Δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή συμπεριφοράς. 

On 16/8/2022 at 1:07 ΜΜ, ΕΛΕΝΗ12 είπε:

Γεια σας, έχω ενα μωράκι 7 εβδομάδων αγοράκι και πίνουμε ξενο γάλα υποαλλεργικο. Έχει παρά πολλά αέρια-κολικούς και ενεργείται μια φορά τη μερα από πολύ λίγο και μπορεί μια μέρα να τα κάνει μαζεμένα… έχει πολυ γκρίνια και είμαστε συνέχεια με απορροφητηρα και αγκαλιά…. Μόλις τον αφήσω το κρεβάτι του κοιμάται λίγο και μετά ξυπνάει από τα αέρια. Το gripe water που το βρήκες ; Είχα παραγγείλει από εξωτερικό της bliss αλλά δεν το κατάπινε εύκολα και κόντεψε να πνιγεί μια μέρα. 

Έχεις μιλήσει με τον παιδίατρο τι να δώσεις στο μωρό; Πχ Σταγόνες προβιοτικά; τις σταγόνες τος βάζεις στο  γάλα που του φτιάχνεις . Για το gripe water δεν ξέρω πως το δίνουν. 

οι σταγόνες οι delictase είναι εξαιρετικές αλλά ότι σου πει ο γιατρός σου. 


λογικα όταν ενεργηθεί ηρεμεί κ κοιμάται καλύτερα; Έχει η frezyderm ένα gel να του κάνεις μασάζ στην κοιλιτσα του και βοηθάει αρκετά. 
 

On 16/8/2022 at 12:29 ΜΜ, Evaki19 είπε:

Ναι κάνει δουλειά η κρέμα να την πάρεις!! Κι εμείς κάνουμε βολτούλες συνέχεια! Του αρεσει πολύ να είναι έξω ειδικά να εχει ενα ελαφρυ αερακι μπορει να κοιμαται και 5ωρο συνεχομένο ενώ στο σπιτι μεχρι 3ωρο μαξ! Σύρο κλεισαμε είχαμε παει και περυσι οποτε το εχουμε γυρισει το νησι (εχει και νοσοκομειο βασικο) οποτε φετος κλεισαμε με φιλους μας που εχουν παιδακια ακριβως στην ιδια ηλικια σε δωματιο μπροστα στη θαλασσα και στοχος ειναι να μην μετακινηθουμε καθολου!

Που να δεις με την βροχή! Τον έβγαλα στον κήπο κ τον νανούριζε η βροχή κ τρόμαξα πόσο κοιμήθηκε. Επίσης το τζιτζίκι κάνει καλό νανούρισμα :D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Dream85 είπε:

Καλώς την! D3 fix drops της intermed 

εμείς τις δίνουμε από την αρχή και μια χαρά του αρέσουν. Δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή συμπεριφοράς. 

Έχεις μιλήσει με τον παιδίατρο τι να δώσεις στο μωρό; Πχ Σταγόνες προβιοτικά; τις σταγόνες τος βάζεις στο  γάλα που του φτιάχνεις . Για το gripe water δεν ξέρω πως το δίνουν. 

οι σταγόνες οι delictase είναι εξαιρετικές αλλά ότι σου πει ο γιατρός σου. 


λογικα όταν ενεργηθεί ηρεμεί κ κοιμάται καλύτερα; Έχει η frezyderm ένα gel να του κάνεις μασάζ στην κοιλιτσα του και βοηθάει αρκετά. 
 

Που να δεις με την βροχή! Τον έβγαλα στον κήπο κ τον νανούριζε η βροχή κ τρόμαξα πόσο κοιμήθηκε. Επίσης το τζιτζίκι κάνει καλό νανούρισμα :D

Κι εγώ αυτές του δίνω! Πόσες σταγόνες σου έχει πει κάθε μερα; Εμένα 2. Δύο φίλες μου μού είπε ότι στα δικά τους παιδιά η βιταμίνη αυτή τους έκανε να βγάζουν γουλιες και να εχουν πιο έντονους κολικούς. Ο παιδίατρος τους είχε πει ότι ενδέχεται η βιταμίνη να τα προκαλέσει αυτά. Ας ελπίσουμε όχι στην περίπτωσή μας. Το τζιτζικι μας έχει σώσει. Θα κοιμηθει στο 2λεπτο ακομη κι αν έχει λοξυγγα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Polly1 είπε:

Κι εγώ αυτές του δίνω! Πόσες σταγόνες σου έχει πει κάθε μερα; Εμένα 2. Δύο φίλες μου μού είπε ότι στα δικά τους παιδιά η βιταμίνη αυτή τους έκανε να βγάζουν γουλιες και να εχουν πιο έντονους κολικούς. Ο παιδίατρος τους είχε πει ότι ενδέχεται η βιταμίνη να τα προκαλέσει αυτά. Ας ελπίσουμε όχι στην περίπτωσή μας. Το τζιτζικι μας έχει σώσει. Θα κοιμηθει στο 2λεπτο ακομη κι αν έχει λοξυγγα

2 σταγόνες του δίνω αλλά δεν έχω δει να τον επηρεάζει κάπου.

 εμείς είμαστε ήδη διακοπές! Με το που γίναμε 40ημερων πήραμε το οκ από παιδίατρο κ φύγαμε στο εξοχικό. Το αυτοκίνητο έπρεπε να δείτε πως ήρθε..ευτυχώς μου έκοψε κ έκανα παραγγελία από σούπερ μάρκετ κ μου έφεραν όλα τα πράγματα για να μην κουβαλάμε κ αυτά..

Ασχετο! Να σας πω τον πόνο μου; 
μένω στην εγκυμοσύνη πήρα μονο 6 κιλά, βγήκα από το μαιευτήριο κ τα είχα χάσει όλα, με τον θηλασμό τρώω δίχως αύριο.. και νιώθω πρησμένη 

μονο εμένα μου συμβαίνει; μου έλεγαν ότι με τον θηλασμό καις θερμίδες αλλά μάλλον με βλέπω να παίρνω όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης πισω…:(

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dream85 είπε:

2 σταγόνες του δίνω αλλά δεν έχω δει να τον επηρεάζει κάπου.

 εμείς είμαστε ήδη διακοπές! Με το που γίναμε 40ημερων πήραμε το οκ από παιδίατρο κ φύγαμε στο εξοχικό. Το αυτοκίνητο έπρεπε να δείτε πως ήρθε..ευτυχώς μου έκοψε κ έκανα παραγγελία από σούπερ μάρκετ κ μου έφεραν όλα τα πράγματα για να μην κουβαλάμε κ αυτά..

Ασχετο! Να σας πω τον πόνο μου; 
μένω στην εγκυμοσύνη πήρα μονο 6 κιλά, βγήκα από το μαιευτήριο κ τα είχα χάσει όλα, με τον θηλασμό τρώω δίχως αύριο.. και νιώθω πρησμένη 

μονο εμένα μου συμβαίνει; μου έλεγαν ότι με τον θηλασμό καις θερμίδες αλλά μάλλον με βλέπω να παίρνω όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης πισω…:(

Θίγεις πονεμένο θέμα! Πηρα 10 κιλά,έχασα 2,5  μόνο στη γεννα και από τότε η ζυγαριά έχει κολλήσει.  Άλλες χάνουν με τον θηλασμο,άλλες παίρνουν! Τρώω τα πάντα κι εγώ με τον θηλασμο!Το περίμενα όμως! Το ίδιο μου συνέβη και στην 1η εγκυμοσύνη που είχα πάρει μονο7! Στην αρχή της 2ης ξεκινούσα με 2 επιπλέον κιλά!!Δεν προσπαθώ να τα χάσω,ήθελα να φύγουν μόνα τους, όπως λες κι εσύ ότι σου έφυγαν 6 ετσι χωρις να κάνεις τίποτα, αλλά δε μου κάνουν τη χάρη!! Αν μέχρι τον νέο χρόνο δεν έχω χάσει τίποτα,θα πάω σε διαιτολόγο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Θίγεις πονεμένο θέμα! Πηρα 10 κιλά,έχασα 2,5  μόνο στη γεννα και από τότε η ζυγαριά έχει κολλήσει.  Άλλες χάνουν με τον θηλασμο,άλλες παίρνουν! Τρώω τα πάντα κι εγώ με τον θηλασμο!Το περίμενα όμως! Το ίδιο μου συνέβη και στην 1η εγκυμοσύνη που είχα πάρει μονο7! Στην αρχή της 2ης ξεκινούσα με 2 επιπλέον κιλά!!Δεν προσπαθώ να τα χάσω,ήθελα να φύγουν μόνα τους, όπως λες κι εσύ ότι σου έφυγαν 6 ετσι χωρις να κάνεις τίποτα, αλλά δε μου κάνουν τη χάρη!! Αν μέχρι τον νέο χρόνο δεν έχω χάσει τίποτα,θα πάω σε διαιτολόγο!!

Άσκηση θέλει, δλδ σκέφτομαι ότι από Σεπτέμβρη που θα έχει στρώσει το μωρό με τπ φαγητό, θα βγαίνω πρωί μεσημέρι βράδυ και θα κάνω βόλτες χιλιόμετρα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Dream85 είπε:

Άσκηση θέλει, δλδ σκέφτομαι ότι από Σεπτέμβρη που θα έχει στρώσει το μωρό με τπ φαγητό, θα βγαίνω πρωί μεσημέρι βράδυ και θα κάνω βόλτες χιλιόμετρα 

Άσκηση, ε;; Έχω και μια ζώνη λοχειας αλλά με τη ζέστη δεν τη βάζω και συχνά!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Polly1 είπε:

Άσκηση, ε;; Έχω και μια ζώνη λοχειας αλλά με τη ζέστη δεν τη βάζω και συχνά!! 

Νομίζω ότι θα επανέλθουμε όταν αδιαθετήσουμε, αλλά δεν έχω καταλαβει ποτέ θα έρθει η 1η περίοδος. Βέβαια προχτές στην θάλασσα ένιωσα λίγο κατι πονάκια  χαμηλά αλλά μου φαίνεται μωρός δεδομένου ότι θηλάζω. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dream85 είπε:

Νομίζω ότι θα επανέλθουμε όταν αδιαθετήσουμε, αλλά δεν έχω καταλαβει ποτέ θα έρθει η 1η περίοδος. Βέβαια προχτές στην θάλασσα ένιωσα λίγο κατι πονάκια  χαμηλά αλλά μου φαίνεται μωρός δεδομένου ότι θηλάζω. 

Σε κάθε γυναίκα είναι διαφορετικός ο χρόνος! Στο πρώτο μου παιδί αδιαθετησα στους 10,5 μηνες και θήλαζα αποκλειστικά.  Σε άλλες έχω ακούσει στο 3μηνο πάλι με αποκλειστικό θηλασμο! Πράγματι όταν αδιαθετησα ξεπρηστηκα και έστω έχασα λίγα κιλά. Για βα δούμε τώρα! Αν και δε μου λειψε καθολου η περίοδος,θέλω να έρθει μήπως βοηθήσει την κατάσταση λιγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...