Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Εννοείται και ειναι πολύ καλά. Διπλασιαστηκε ολοκαθαρα!  Πότε ξαναεχετε επαναληπτική?

      Μόνο 1 σε όλες ή σε περιπτώσεις υψηλού κινδύνου?  

      Την Τετάρτη άσε και δεν της βρίσκουν και φλέβες κάθε φορά την έχουν μια ώρα. Απλά έχω άγχος γιατί το βλέπω λίγο για βλαστοκυστη και βασικά φοβάμαι γιατί έχω την αμοιβαία μετάθεση στον καρυότυπο μην δείχνει κάτι αυτό με την χοριακη εύχομαι πραγματικά όλοι να τα  καταφέρουμε 

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

1 hour ago, Dream85 είπε:

Δες στο site του iaso. Πήγα να σου στείλω link αλλά με έκοψε. Μόνο ένας σύνοδος 

Μπορείς να κατέβεις στην καφετέρια κ να δεις κόσμο, αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι με τόσα κρούσματα 

Καλέ και χωρίς κόβιντ εγώ δεν θέλω κανέναν.....θα είμαι με καισαρική και θα έχω κόσμο.....δεν υπάρχει περίπτωση 

πρίν από 53 λεπτά , Βαγια33 είπε:

Εγώ μπήκα στην 38η εβδομάδα και εδώ και δέκα μέρες έχω πίεση χαμηλά, πονακια περιόδου, συσπάσεις... Τα βράδια δε μπορώ να κοιμηθώ γτ σηκώνομαι κάθε ώρα για κατουρημα που συνήθως συνοδεύεται από πονακια ή συσπάσεις... Καμιά άλλη κοπέλα που συμπασχει; 

Εγώ συμπάσχω και είμαι 35 εβδομάδων.....είναι φυσιολογικα όλα Μ λέει ο γιατρός 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Διαβάζω την περίπτωση σου και παίρνω θάρρος! Να σου ζήσει το μωράκι σου αρχικά !   Εγώ είμαι στην 28η εβδομάδα και ο μπέμπης μου ζυγίζει γύρω στα 1100 γραμμάρια .. ο γιατρός μου μου θέτει ως στόχο τα 2 κιλά αρχικά! Πάντως 2500 κιλά μια χαρά γεννήθηκε το μωράκι σου! Εγώ έχω μονήρης ομφαλικη αρτηρία γι αυτό κ ο μπέμπης μου είναι ένα μικρό μωράκι!

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Με το καλό ο μπέμπης σου! Όλα θα πάνε καλά, είστε ήδη σε καλή εβδομάδα και καλό βάρος! Υπομονή και ηρεμία! Ξέρω ακριβώς πόσο άγχος έχεις!!! Από μένα μεγάλη αγκαλιά κι ό, τι χρειαστείς, μην διστάσεις! Αυτό που κατάλαβα είναι ότι πιο μεγάλη σημασία έχει η βδομάδα από το βάρος! Άρα, υπομονή να κερδίσετε βδομάδα τη βδομάδα! 

Εμένα ήταν θέμα πλακούντα! Απλώς, ήταν κοντός κι όσο μεγάλωνε το έμβρυο δεν τρεφόταν καλά κι έπεφτε θέσεις! Τα Doppler έβγαιναν όλα καλά! Ήταν καθαρά θέμα τύχης-ατυχίας κατά την εμφύτευση που απλώς συνέβη! Μπορεί να έχει να κάνει που στην αρχή είχα δίδυμα, δεν θα το μάθουμε ποτέ! 

Όλα θα πάνε καλά! Θα ακούς τον γιατρό σου, θα παίρνεις με μεγάλη προσοχή τις βιταμίνες σου και θα ξεκουράζεσαι όσο μπορείς! Εγώ έτρωγα πολλή πρωτεΐνη, ιδίως αυγά και γιαουρτάκι, έπινα πολύ νερό και γενικά πρόσεχα τη διατροφής μου! Δεν ξέρω αν βοήθησε αυτό, αλλά ό, τι μπορούσα έκανα! Υπομονή μανούλα, όλα στο τέλος θα πάνε καλά :wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2022 at 8:29 ΜΜ, Ele1 είπε:

Εγω χτες με καισαρική!!

Μπορώ να πω δν ένοιωσα ιδιαίτερο πονο τον προλάβαινα με παυσίπονα ...

Εύχομαι με το καλό στις υπολοιπες

Να σας ζήσει!! Καλή ανάρρωση να έχεις και καλή ανατροφή <3 

On 2/7/2022 at 10:24 ΜΜ, Lili89 είπε:

K μένα υπερβολική πίεση …νομίζω ότι αν περπατήσω λίγο θα νου φύγει από κάτω ..

 σε ποια εβδομάδα είσαι ;

Ναι. Έτσι έχω καταλάβει κι εγώ. Όταν ξεκουράζομαι νιώθω την πίεση. Είμαστε στην 37 & 5. Εσύ;

On 3/7/2022 at 7:47 ΠΜ, Dream85 είπε:

Καλημέρα!

νιώθετε και εσείς ένα πόνο στο ηβικό οστό; 

Στο ηβικό δεν έχω νιώσει κάτι νομίζω. Δεν σου τάζω γιατί καλά καλά δεν καταλαβαίνω τις συσπάσεις. Ρώτησες το γιατρό;

Με το καλό σε όλες σας. Κοντοζυγώνουμε!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια με το καλό όλες..έχω κάνα δυο ερωτήσεις μήπως θα μπορεσετε να με βοηθήσετε?μπήκα στην 31 εβδομάδα πάω για τέταρτη καισαρική κ έχω ανοίξει καρτέλα στο Παπαγεωργίου..γέννησε καμία σας ή θα γεννήσει Θεσσαλονίκη Παπαγεωργίου ή Ιπποκράτειο?και αν ναι ξέρετε μήπως από πράγματα τι θέλουν για το μωρό?για Παπαγεωργίου μου έχουν πει τίποτα αλλά για Ιπποκράτειο δεν ξέρω..και για τη δήλωση τι χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Martsi18 είπε:

Να σας ζήσει!! Καλή ανάρρωση να έχεις και καλή ανατροφή <3 

Ναι. Έτσι έχω καταλάβει κι εγώ. Όταν ξεκουράζομαι νιώθω την πίεση. Είμαστε στην 37 & 5. Εσύ;

Στο ηβικό δεν έχω νιώσει κάτι νομίζω. Δεν σου τάζω γιατί καλά καλά δεν καταλαβαίνω τις συσπάσεις. Ρώτησες το γιατρό;

Με το καλό σε όλες σας. Κοντοζυγώνουμε!!! 

Όπως το λες κοντοζυγωνουμε!

μου είπε ότι είναι μυοσκελετικό. Σήμερα ξαναέκανα nst και δεν κάνω καθόλου συσπάσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/7/2022 at 7:47 ΠΜ, Dream85 είπε:

Καλημέρα!

νιώθετε και εσείς ένα πόνο στο ηβικό οστό; 

Καλημέρα, ναι εγώ νιώθω. Και όχι μόνο εκεί. Γενικά και στα κοκκαλακια ανάμεσα στα πόδια, όπως όταν κάνουμε διατάσεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, *Μυρτώ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Με το καλό ο μπέμπης σου! Όλα θα πάνε καλά, είστε ήδη σε καλή εβδομάδα και καλό βάρος! Υπομονή και ηρεμία! Ξέρω ακριβώς πόσο άγχος έχεις!!! Από μένα μεγάλη αγκαλιά κι ό, τι χρειαστείς, μην διστάσεις! Αυτό που κατάλαβα είναι ότι πιο μεγάλη σημασία έχει η βδομάδα από το βάρος! Άρα, υπομονή να κερδίσετε βδομάδα τη βδομάδα! 

Εμένα ήταν θέμα πλακούντα! Απλώς, ήταν κοντός κι όσο μεγάλωνε το έμβρυο δεν τρεφόταν καλά κι έπεφτε θέσεις! Τα Doppler έβγαιναν όλα καλά! Ήταν καθαρά θέμα τύχης-ατυχίας κατά την εμφύτευση που απλώς συνέβη! Μπορεί να έχει να κάνει που στην αρχή είχα δίδυμα, δεν θα το μάθουμε ποτέ! 

Όλα θα πάνε καλά! Θα ακούς τον γιατρό σου, θα παίρνεις με μεγάλη προσοχή τις βιταμίνες σου και θα ξεκουράζεσαι όσο μπορείς! Εγώ έτρωγα πολλή πρωτεΐνη, ιδίως αυγά και γιαουρτάκι, έπινα πολύ νερό και γενικά πρόσεχα τη διατροφής μου! Δεν ξέρω αν βοήθησε αυτό, αλλά ό, τι μπορούσα έκανα! Υπομονή μανούλα, όλα στο τέλος θα πάνε καλά :wub:

Αχ δε φαντάζεσαι πόση χαρά μου δίνεις με αυτά που μου λες ! Μακάρι να ναι όλα καλά και με μένα ! Είναι το πρώτο μου βλέπεις κι έχω τεράστιο άγχος ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mairiv είπε:

Αχ δε φαντάζεσαι πόση χαρά μου δίνεις με αυτά που μου λες ! Μακάρι να ναι όλα καλά και με μένα ! Είναι το πρώτο μου βλέπεις κι έχω τεράστιο άγχος ! 

Λογικό να έχεις άγχος, πρόκειται για το παιδί σου!! Θα κάνεις λίγη υπομονή και θα χεις θετική σκέψη και να δεις που στο τέλος θα πάνε όλα καλά! Επίσης, σε περιπτώσεις όπως οι δικές μας ίσως μπορεί να βοηθήσει να ακολουθήσεις κάποια αντιπηκτική αγωγή! Εγώ είχα και αιματολόγο κατά την εγκυμοσύνη, γιατί έκανα ενέσεις αντιπηκτικές! Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου, να σε κατευθύνει καλύτερα! Ό, τι χρειαστείς είμαι εδώ! Ξέρω ακριβώς πόσο ψυχοφθόρο είναι να μετράς κάθε γραμμάριο που πήρε το έμβρυο και να παρακαλάς να μην έχει πέσει θέση στην καμπύλη! Ωστόσο, αυτό το μικρό εμβρυάκι θα γίνει ένα μωράκι τέλειο που θα σφύζει από υγεία, αυτό να θυμάσαι :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια πετάγομαι από τις Μανούλες Αυγούστου αν και μάλλον την μπεμπουλα λόγω ζαχαρου θα μου την παρει με καισαρική τέλος Ιουλίου!!Να ρωτήσω τις μανούλες(να σας ζήσουν τα μωράκια σας)που γεννήσανε στο "Μητέρα" γενικά σαν μαιευτηριο τι παρεχει εννοώ για την μητέρα και το μωρό τι πρέπει να έχω μαζί μου?Οκ νυχτικο ,ρομπιτσα αλλαξια για το μωρό,κρεμα για θηλες,καλλυντικά.... πρέπει να έχω μαζί μου και δίσκους στήθους,κοχυλια,σαμπουαν και αφρόλουτρο τι άλλο μου προτείνετε?Σας ευχαριστώ!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Didimakia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πετάγομαι από τις Μανούλες Αυγούστου αν και μάλλον την μπεμπουλα λόγω ζαχαρου θα μου την παρει με καισαρική τέλος Ιουλίου!!Να ρωτήσω τις μανούλες(να σας ζήσουν τα μωράκια σας)που γεννήσανε στο "Μητέρα" γενικά σαν μαιευτηριο τι παρεχει εννοώ για την μητέρα και το μωρό τι πρέπει να έχω μαζί μου?Οκ νυχτικο ,ρομπιτσα αλλαξια για το μωρό,κρεμα για θηλες,καλλυντικά.... πρέπει να έχω μαζί μου και δίσκους στήθους,κοχυλια,σαμπουαν και αφρόλουτρο τι άλλο μου προτείνετε?Σας ευχαριστώ!! 

Καλησπέρα! Μέχρι τώρα έχω νοσηλευτεί στο μητέρα  για αποκόλληση και είναι πολύ βοηθητικό  όλο το προσωπικό! Μέχρι και οδοντόβουρτσα/οδοντόκρεμα mini μου έφεραν. Έχει παντόφλες αλλά εγώ έχω βάλει και σαγιονάρες μαζί μου για το ντους (αν και είναι όλα πεντακάθαρα).

εχει κάτι μικρά σαμπουάν/αφρόλουτρα και σαπούνια  αλλά καλύτερα πάρε δικά σου. 
τωρα για κοχύλια και δίσκους δεν ξέρω αλλά απέναντι έχει φαρμακείο όποτε στέλνεις κάποιον να σου φέρει οτιδήποτε χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 40 λεπτά , Dream85 είπε:

Καλησπέρα! Μέχρι τώρα έχω νοσηλευτεί στο μητέρα  για αποκόλληση και είναι πολύ βοηθητικό  όλο το προσωπικό! Μέχρι και οδοντόβουρτσα/οδοντόκρεμα mini μου έφεραν. Έχει παντόφλες αλλά εγώ έχω βάλει και σαγιονάρες μαζί μου για το ντους (αν και είναι όλα πεντακάθαρα).

εχει κάτι μικρά σαμπουάν/αφρόλουτρα και σαπούνια  αλλά καλύτερα πάρε δικά σου. 
τωρα για κοχύλια και δίσκους δεν ξέρω αλλά απέναντι έχει φαρμακείο όποτε στέλνεις κάποιον να σου φέρει οτιδήποτε χρειαστείς.

Α μαλιστα κοριτσι μου σε ευχαριστώ.Αρχιζω και ετοιμάζομαι σιγά σιγά και θέλω να έχω τα βασικά να μην ξεχάσω κάτι,θα μου πεις και να ξεχάσω θα μου τα φέρει ο συζυγος.Ευχομαι με το καλό το μωράκι σου!Πότε γέννας?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Didimakia είπε:

Α μαλιστα κοριτσι μου σε ευχαριστώ.Αρχιζω και ετοιμάζομαι σιγά σιγά και θέλω να έχω τα βασικά να μην ξεχάσω κάτι,θα μου πεις και να ξεχάσω θα μου τα φέρει ο συζυγος.Ευχομαι με το καλό το μωράκι σου!Πότε γέννας?

Την πεμπτη! Θα γεννήσω αρκετά νωρίτερα στις 34 εβδομάδες, λόγω επιπωματικος πλακούντα. Έχω κάθε εβδομάδα μια αιμορραγία και δεν μπορούμε να το τραβήξουμε άλλο και εδώ που φτάσαμε είναι άθλος. 
οποτε από Παρασκευή θα σου έχω update για το τι μπορεί να χρειαστείς. Φορτιστή μην ξεχάσεις! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dream85 είπε:

Την πεμπτη! Θα γεννήσω αρκετά νωρίτερα στις 34 εβδομάδες, λόγω επιπωματικος πλακούντα. Έχω κάθε εβδομάδα μια αιμορραγία και δεν μπορούμε να το τραβήξουμε άλλο και εδώ που φτάσαμε είναι άθλος. 
οποτε από Παρασκευή θα σου έχω update για το τι μπορεί να χρειαστείς. Φορτιστή μην ξεχάσεις! 

Αχού αλήθεια?Αντε με τη καλό σου εύχομαι όλα θα πάνε τελεια μην ανησυχείς με καισαρική να υποθέσω.Μια χαρα θα είναι το μωράκι σου!!!Οπότε μπορέσεις στείλε να μου πεις ότι όλα πήγαν καλά και το τι θα χρειαστεί οκ!!Φιλιά πολλά μανούλα!!!:x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, και συγχαρητήρια για τις πρώτες μανούλες και νέα μωράκια... όλα τα καλά σας εύχομαι!

Εμένα μου σπάσανε τα νερά σήμερα το πρωί, είμαι 35+3. Το μωρό δεν έχει κατέβει όμως και δεν έχω διαστολή ή συσπάσεις. Για κάποιο λόγο βιάζεται ο μπουμπούκος να μας γνωρίσει. Είμαι στο Ιασώ, κάναμε 2 διπλές ενέσεις κορτιζόνης να βοηθήσουμε τα πνευμόνια του και αύριο πρωί (σε λίγες ώρες δηλαδή) θα κάνουμε καισαρική (ήταν προγραμματισμένο για 39η εβδομάδα). Νιώθω ήσυχη που είμαι εδώ και μας παρακολουθούν, παρόλο που είναι άχαρη η φάση στην αίθουσα αναμονής. Δεν το πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα γνωρίσω το μωρό μου - το βλέπω απίθανο να καταφέρω να κοιμηθώ!

Μήπως γνωρίζει καμία κοπέλα το μίνιμουμ βάρος που θέλουν στο Ιασώ το μωρό για να μη μπει στη μονάδα και να το έχω μαζί μου στο δωμάτιο συνέχεια? Την προηγούμενη Τρίτη ήταν περίπου 2,500, οπότε δεν θα έχει πάει 2,700-2,800 τώρα? Νομίζω είμαι στο όριο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, koukouvagia είπε:

Γειά σας κορίτσια, και συγχαρητήρια για τις πρώτες μανούλες και νέα μωράκια... όλα τα καλά σας εύχομαι!

Εμένα μου σπάσανε τα νερά σήμερα το πρωί, είμαι 35+3. Το μωρό δεν έχει κατέβει όμως και δεν έχω διαστολή ή συσπάσεις. Για κάποιο λόγο βιάζεται ο μπουμπούκος να μας γνωρίσει. Είμαι στο Ιασώ, κάναμε 2 διπλές ενέσεις κορτιζόνης να βοηθήσουμε τα πνευμόνια του και αύριο πρωί (σε λίγες ώρες δηλαδή) θα κάνουμε καισαρική (ήταν προγραμματισμένο για 39η εβδομάδα). Νιώθω ήσυχη που είμαι εδώ και μας παρακολουθούν, παρόλο που είναι άχαρη η φάση στην αίθουσα αναμονής. Δεν το πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα γνωρίσω το μωρό μου - το βλέπω απίθανο να καταφέρω να κοιμηθώ!

Μήπως γνωρίζει καμία κοπέλα το μίνιμουμ βάρος που θέλουν στο Ιασώ το μωρό για να μη μπει στη μονάδα και να το έχω μαζί μου στο δωμάτιο συνέχεια? Την προηγούμενη Τρίτη ήταν περίπου 2,500, οπότε δεν θα έχει πάει 2,700-2,800 τώρα? Νομίζω είμαι στο όριο.

Καλημεραα!!!!

με το καλό!!! Αφού έκανες τις ενέσεις κορτιζόνης είσαι οκ. Αυτές σου δημιουργούν μια αναστάτωση κ δύσκολο να κοιμηθείς, εκτός από το ξαφνικό της κατάστασης.

εισαι σε πολύ καλή εβδομάδα που σημαίνει ότι βγαίνοντας από το μαιευτήριο θα έχει συμπληρώσει τις 36 εβδομάδες.

Όσο για το βάρος, μου είπαν στο Μητετα ότι δεν τους ενδιαφέρει τόσο πολύ. Περισσότερο τους ενδιαφέρει πόσο εύκολα θα αναπνεύσει το μωρό ( εκανες τις ενεσεισ Όποτε είσαι καλυμμένη ) και η αντίδραση του. 

ενημερωσε μας:wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...