Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Αυτοανοσα νοσηματα και προσπαθεια εγκυμοσυνης


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια σας διαβαζω καιρο και ειδα ποσο χρησιμες πληροφοριες μπορει να ανταλλασονται για αυτο και δημιουργησα αυτο το θεμα ωστε κοπελες που εχουν καποιο αυτονοσο να μπορουν να ανταλλασουν γνωμες εμπειριες καλους ιατρους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πολλές!! Κάπου μωρέ τις πέτυχα!! Θα εμφανιστούν υπομονή!!! Μας έπιασε η νοικοκυροσυνη μέρες που ειναι φτιάχνουμε μελομακάρονα!!:x

Εσύ ξεκίνησες προσπάθειες??? Εύχομαι με το καλό και συντόμως το πολυποθητο!!!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Νομίζω πολλές!! Κάπου μωρέ τις πέτυχα!! Θα εμφανιστούν υπομονή!!! Μας έπιασε η νοικοκυροσυνη μέρες που ειναι φτιάχνουμε μελομακάρονα!!:x

Εσύ ξεκίνησες προσπάθειες??? Εύχομαι με το καλό και συντόμως το πολυποθητο!!!

Ειχα κανει περσυ αλλα παλλινδρομησε στην 8 εβδομαδα διοτι δεν γνωριζα τπτ για το αυτοανοσο τωρα κανω θεραπεια κ περιμενω το οκ ωστε να κανω νεα προσπαθεια

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Pepi123 είπε:

Υπαρχει καποια κοπελια με αυτοανοσο που προσπαθει για παιδι?

Καλημέρα κορίτσι μ τι αυτοανοσο ε εις; 

Εγώ έχω χάσιμο το και αντίσταση στην ινσουλίνη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, MELINASP είπε:

Καλημέρα κορίτσι μ τι αυτοανοσο ε εις; 

Εγώ έχω χάσιμο το και αντίσταση στην ινσουλίνη. 

Αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και λυκο

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, MELINASP είπε:

Καλημέρα κορίτσι μ τι αυτοανοσο ε εις; 

Εγώ έχω χάσιμο το και αντίσταση στην ινσουλίνη. 

Μαλιστα την αντισταση στην ινσουλινη πως το καταλαβες εκανες καποια εξεταση?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Pepi123 είπε:

Μαλιστα την αντισταση στην ινσουλινη πως το καταλαβες εκανες καποια εξεταση?

Καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης. Στην 2ωρη είχε φανεί μικρή αντίσταση και η τότε γιατρός μου δεν έδωσε σημασία (αν και της είχα πει ότι μ πέφτει το Ζάχαρο νιώθω μέρες να στεγνώνει το στόμα μ να πήζει το σάλιο μ δεν έδινε σημασία η τότε ενδοκρινολόγος νου ήταν φιντάνι) και στην 5ωρη καμπύλη ζαχάρου φάνηκε ότι το Ζάχαρο μ στις 3 ώρες ήταν 50.

Εσυ τι αυτοανοσο έχεις; 

Link to comment
Share on other sites

@MELINASP καλημέρα , εγώ πριν ξεκινήσω την εξωσωματική μου βρήκαν την tsh 4,2 στα όρια δηλαδή του υποθυρεοειδησμού και άρχισα να παίρνω χάπια μου είπε πρέπει να έχεις Χασιμότο έκανα εξετάσεις και δεν είχα αντισώματα και του λέω άρα δεν έχω Χασιμότο , μου λέει δεν παίζει ρόλο γιατί μπορεί τώρα να "κοιμάται" εσείς πως διαπιστώσατε πως όντως έχετε ; Τι πρέπει να κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Σιμον είπε:

@MELINASP καλημέρα , εγώ πριν ξεκινήσω την εξωσωματική μου βρήκαν την tsh 4,2 στα όρια δηλαδή του υποθυρεοειδησμού και άρχισα να παίρνω χάπια μου είπε πρέπει να έχεις Χασιμότο έκανα εξετάσεις και δεν είχα αντισώματα και του λέω άρα δεν έχω Χασιμότο , μου λέει δεν παίζει ρόλο γιατί μπορεί τώρα να "κοιμάται" εσείς πως διαπιστώσατε πως όντως έχετε ; Τι πρέπει να κάνω ;

Εγω το εψαξα επειτα απο παλινδρομη κυηση πηγα στο ελενα κ μου το βρηκε η κυρια τσεκουρα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Σιμον είπε:

@MELINASP καλημέρα , εγώ πριν ξεκινήσω την εξωσωματική μου βρήκαν την tsh 4,2 στα όρια δηλαδή του υποθυρεοειδησμού και άρχισα να παίρνω χάπια μου είπε πρέπει να έχεις Χασιμότο έκανα εξετάσεις και δεν είχα αντισώματα και του λέω άρα δεν έχω Χασιμότο , μου λέει δεν παίζει ρόλο γιατί μπορεί τώρα να "κοιμάται" εσείς πως διαπιστώσατε πως όντως έχετε ; Τι πρέπει να κάνω ;

Εγώ ξέρω ότι αν κοιμάται σημαίνει ότι δεν το έχεις ακόμα κάποια στιγμή θα το βγάλεις ίσως. Εγώ έχω το γονίδιο της ψκοιλιοκακη δεν έχω τη νόσο όμως. Δεν πρέπει να κόψω τη γλουτενη! 

Εμένα ο θυρεοειδής μου εμφανίστηκε σαν νόσος ντενκερβεν είναι κάτι σαν ίωση να στο πω το περνάει ο οργσνισμος πρώτα υπερθυροειδισμο και μετά υπερθυροειδισμο στον περισσότερο κόσμο μετά από περίπου 2 εβδομάδες περνάει εντελώς. Εμένα μου έμεινε μόνιμα υποθυροειδισμος. 

Τότε όταν μ είχε γίνει το ντενκερβεν δεν ήμουν καλά είχα πολύ υψηλούς παλμούς, μου έπεφτε η πίεση, μου ανέβαινε η πίεση, κρυψώνα, ιδρωνα στα ένα δράμα. Στο τέλος κάνω έλεγχο θυροειδη και η tsh μου στο Θεό (υπερθυροειδισμος) ! Τρόμαξα στο νοσοκομείο μ λένε αυτά είναι νούμερα για κωμα. Με τα πολλά μετά από μια εβδομάδα η tsh μου στα τάρταρα 0,01 υποθυροειδισμος. 

Όταν μετά είδαμε ότι μου έμεινε μόνιμα άρχισα το Τ4 όλα οκ. Άλλαξα κ γιατρό γτ μ. Ξερυθμιζοταν συνέχεια. 

Πάω σε μια υποτίθεται πολύ καλή η αλήθεια είναι ότι μαζί της ο θυρεοειδής μ πάντα ήταν ρυθμισμένος αλλά όταν άρχισα να έχω αποβολές πάντα τη ρωτούσα γεωργία μου μήπως μπορούμε να δούμε και τίποτα άλλο ορμονικο; όχι μου έλεγε. 

Πάω με εξωσωματική πάλι αποβολές αβέρτα. Ξανακάνω την ίδια ερώτηση και για τους δύο μας γτ και ο άντρας μου έχει απλό υποθυροειδισμος. Βρε γεωργία μου της έλεγα χάνουμε παιδάκια το ένα πίσω από το άλλο δεν κάνω το γιατρό αλλά σαν ενδοκρινολόγος μας μήπως να μας κοιτάξεις ορμονικα;; η απάντηση της;;;; 

Τα έχουμε πει κορίτσι μ κάνει λίγη δίαιτα έχεις παρά παχύνει (με τις εξωσωματικές είχα φτάσει τα 90 κιλά και πάντα της έλεγε ο άντρας μου ΔΕΝ ΤΡΩΕΙΙ θα έπρεπε να είναι πολύ αδύνατη με αυτά που τρώει κάτι παίζει ο μεταβολισμός δεν ξέρω αλλά η γυναίκα μ δεν τρώει. Τίποτα αυτή επεμενε. 

Πάω λευκού(αιματπλογο) κάποια στιγμή λόγο των από βολών να το κοιτάξω και από εκεί και μ κάνει αντισώματα χάσιμοτο και βγαίνω θετική και μου λέει ο υποθυροειδισμος σου είναι χάσιμοτο. Της λέω η δικιά μ λέει όχι μου λέει αποκλείεται κορίτσι μ ξαναρωτά. Παίρνω τη γιατρό να μ λέει όχι απλά είναι θετικά αλλά δεν έχεις. Επίσης μου κάνει καμπύλη ζαχάρου η λευκού 2ωρη και βγαίνει μικρή αντίσταση στην ινσουλίνη. Το λέω στην ενδοκρινολόγο και μ λέει είναι που είσαι παχιά. 

Η λευκού ωστόσο έτοιμη να σκίσει τα πτυχία της! 

Κάποια στιγμή λοιπόν πρόπερσι πήγαμε σε έναν ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής λόγω από όλων. Και μου λέει κορίτσι μου έχεις χάσιμοτο όταν είναι θετικό έχεις τέλος και δεύτερον έχεις αντίσταση στην ινσουλίνη. Ναι λέω αλλά είναι που είμαι παχιά. Και μου λέει είσαι παχιά επειδή έχεις αντίσταση στην ινσουλίνη. Έχεις χαμηλό Ζάχαρο και υψηλή ινσουλίνη δεν δουλεύει ο μεταβολισμός σου και με το νερό παχαίνεις. Τον κοίταγα λες κ έλεγε μπαρούφες. Μου έκανε καμπύλη ζαχάρου 5ωρη και βγήκε σωστός. Μου ξεκίνησε γλουκοφειζ και μέσα σε 6 μήνες έχασα 40 κιλά!!! 

Για να μην σας αγχωσω το χάσιμοτο όταν είναι ρυθμισμένο δεν επιρεαζει τη γονιμότητα καθόλου! Απλά ιδανικά το θέλουμε τη tsh στο 1-1,5 είναι σούπερ!!! 

Επίσης να ξέρετε ότι συνήθως όσοι έχουν χάσιμοτο έχουν ταση για αντίσταση στην ινσουλίνη! 

Επίσης ο όταν ο θυρεοειδής μας είναι λίγο εκτός ορίων χωρίς θετικά αντισώματα χάσιμοτο είναι υχηστη μαλάκια να το αντιμετωπίζουμε σαν χάσιμοτο. Δηλαδή όσοι έχουν υποθυροειδισμος έχουν χάσιμοτο;; τι βλακειες είναι αυτές;;;; 

Η εικόνα του χάσιμοτο φαίνεται και στον υπέρηχο. Η διαφορά του χάσιμοτο είναι ότι ο ίδιος ο θυρεοειδής πολεμάει τα κύτταρα του θυροειδιτιδα. Εμένα στον υπέρηχο δεν φαίνεται πλέον η πεταλούδα του θυροειδη το σχήμα του Δηλαδη έχουν μείνει ίνες κλωστές έχει καταστραφεί είναι σαν να τκν έχω αφαιρέσει. 

Και επίσης με τόσο μικρό νούμερο εκτός ορίων δεν πρέπει να σε κρίνουν σαν θυροειδικη ίσως είναι μια περίοδος στρες για εσένα. Δεν αρχίζουμε έτσι απλά τα χάπια! 

Στον συζηγο μ έγινε επανάληψη και όταν είδα ότι και μετά από 2 μήνες ήταν πάλι τσιμπημένο τότε και μόνο τότε έδωσαν Τ4. 

Είσαι Αθήνα; αν ναι έχω έναν εξαίρετο γιατρό να σ συστησω

Συγνώμη που στα γράφω έτσι αλλά έχω φάει τα μούτρα μου από πόλους γιατρούς και δεν μπορώ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πω πω κοιτα να δεις τι γίνεται άντε να έχεις εμπιστοσύνη στους γιατρούς μετά … ευχαριστω πολύ για την αναλυτική σου απάντηση εγώ Θεσσαλονίκη είμαι και στον υπέρηχο είδε κάποιες ανομοιόμορφιες η αλήθεια είναι έχω πάει μόνο μια φορά πήρα χάπια και σε μια εβδομάδα έπεσε στο μισό και εχουν περάσει αλλες δυο από τότε πρέπει να το δω ξανά οπωσδήποτε !!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Σιμον είπε:

Πω πω κοιτα να δεις τι γίνεται άντε να έχεις εμπιστοσύνη στους γιατρούς μετά … ευχαριστω πολύ για την αναλυτική σου απάντηση εγώ Θεσσαλονίκη είμαι και στον υπέρηχο είδε κάποιες ανομοιόμορφιες η αλήθεια είναι έχω πάει μόνο μια φορά πήρα χάπια και σε μια εβδομάδα έπεσε στο μισό και εχουν περάσει αλλες δυο από τότε πρέπει να το δω ξανά οπωσδήποτε !!

Πρέπει να επαναλάβεις αιματολογικες πάντα το αίμα το δίνουμε πριν πιούμε το χάπι. Στο μήνα πάνω επαναλάμβανεις και για εμένα πάρε και άλλη μια γνώμη. 

Εφόσον τα αντισώματα του χάσιμο το είναι αρνητικά. 

Αν είδε ανομοιομορφιες πρέπει να κάνεις και σπινθιρογραφημα κανονικα

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, MELINASP said:

Πρέπει να επαναλάβεις αιματολογικες πάντα το αίμα το δίνουμε πριν πιούμε το χάπι. Στο μήνα πάνω επαναλάμβανεις και για εμένα πάρε και άλλη μια γνώμη. 

Εφόσον τα αντισώματα του χάσιμο το είναι αρνητικά. 

Αν είδε ανομοιομορφιες πρέπει να κάνεις και σπινθιρογραφημα κανονικα

Ευχαριστω πολύ θα πάρω τηλ το συντομότερο να δω τι γίνεται .. 

Link to comment
Share on other sites

Ποπό έχω μείνει άναυδη!!!Εγώ έχω ένα παιδάκι 13χρονων και ένα άλλο μόλις 10 μηνών!!Για χρόνια δεν καταφέρναμε να κάνουμε το δεύτερο..αλλά επειδή είχαμε ήδη ένα δεν μας πολυενοιαζε κιόλας..πριν πέντε χρόνια διεγνωστηκα με θυροειδιτιδα χασιμοτο αλλά και όζους οι οποίο αποδείχτηκαν κακοήθεις..έκανα χειρουργείο πριν πέντε χρόνια πήρα ιώδιο ..απομόνωση κτλ,και μετά με είχαν με μηδενική σχεδόν tsh....και καλά να με χουν σε καταστολή...κάποια στιγμή έφυγα από κει(πήγαινα σε νοσοκομείο)και πήγα σε ιδιώτη..μου άλλαξε το χάπι ,μου ανέβασε την tsh σε 1,5 μπορεί και 2 δεν θυμάμαι και στο εξάμηνο μένω έγγυος!!!! Σύμπτωση;;;;Δεν νομίζω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...