Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Άρα κάνουμε κ εμείς αίτηση; Δεν ισχύει δλδ αυτό π μ είπε ο γυναικολόγος μου ..

Απ' ότι ξέρω η άυλη συνταγραφηση είναι για να γράφει εξετάσεις, συνταγές και άδειες χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνεις εκεί σου αποστέλλονται στο email ή στο κινητό σου! Μήπως να τον ξαναρωτησεις ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 12/7/2022 at 3:46 ΜΜ, Mairiv είπε:

Εμένα ο γυναικολόγος μου μου είπε πως δε θέλει να κάνω τίποτα εγώ μόνο να ενεργοποιήσω την αυλή συνταγογράφηση στο gov.. ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;

@Mairiv κάνουμε εμείς την αίτηση ηλεκτρονικά, εμένα δεν μου είπε για την άυλη κάτι

 

κοριτσια ποιες από εσάς δουλεύετε ακόμα; Εγώ θα σταματήσω σε 2 βδομαδες. Πλέον ζορίζομαι πολύ ειδικά με τη ζεστη. 

Link to comment
Share on other sites

Μας δίνει την ημερομηνία τοκετού άρα και ποια μέρα ξεκινά η άδεια για το επίδομα κύησης κλπ.μεσω της αυλης συνταγογράφησης.

Εγώ βγαίνω τέλη Ιουλίου θα σας πω αν μάθω λεπτομέρειες 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!! Πλεον η βεβαιωση κυοφοριας δηλωνεται ηλεκτρονικα απ το γιατρο στο συστημα κ την πας κ εσυ να την τσεκαρει το εφκα. Εκτος απ τα επιδοματα κυπφοριας κ λοχειας του εφκα για οσες δουλευετε μην ξεχασετε και τις συμπληρωματικες παροχες μητροτητας απο τον οαεδ!!!! Ο οαεδ σε πληρωνει τη διαφορα απο το μισθο που θα ειχες απ τον εργοδοτη για αυτες τις 119 μερες

πρίν από 10 λεπτά , Eirini89 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!! Πλεον η βεβαιωση κυοφοριας δηλωνεται ηλεκτρονικα απ το γιατρο στο συστημα κ την πας κ εσυ να την τσεκαρει το εφκα. Εκτος απ τα επιδοματα κυπφοριας κ λοχειας του εφκα για οσες δουλευετε μην ξεχασετε και τις συμπληρωματικες παροχες μητροτητας απο τον οαεδ!!!! Ο οαεδ σε πληρωνει τη διαφορα απο το μισθο που θα ειχες απ τον εργοδοτη για αυτες τις 119 μερες

Επισης και οι ανεργες εαν εχουν 200 ενσημα εντος 2 ετων πριν την αναμενομενη ημερα τοκετου δικαιουνται επιδομα κυοφ και λοχειας αλλα αυτο δε γινεται ηλεκτρονικα λογω ανεργιας πρεπει να πας στο εφκα. Εγω εκει ανηκω....

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, MarthaK είπε:

@Mairiv κάνουμε εμείς την αίτηση ηλεκτρονικά, εμένα δεν μου είπε για την άυλη κάτι

 

κοριτσια ποιες από εσάς δουλεύετε ακόμα; Εγώ θα σταματήσω σε 2 βδομαδες. Πλέον ζορίζομαι πολύ ειδικά με τη ζεστη. 

Εγώ δουλεύω ακόμα..ευτυχώς όμως είμαι φιλόλογος σε φροντιστήριο και έχω ζητήσει λίγες ώρες. οπότε δεν κουράζομαι πολύ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που έκανα μέχρι στιγμής εγώ είναι αρχικά να ζητήσω ηλεκτρονικά το χαρτί του γιατρού μου με την ΠΗΤ. Εν συνεχεία μπορείς να αιτηθείς για το επίδομα κυοφοριας μονο (οχι λοχείας) από την ημέρα που θα βγεις στην άδεια σου (56 μέρες πριν τον τοκετο).

Για την αίτηση αυτή θα χρειαστείς το ΑΦΜ και την επίσημη επωνυμία του εργοδότη. Οπότε τα ζήτησα, μου τα έστειλαν και θα κάνω την αίτηση. Εν συνεχεία ενημερώνεται ο εργοδότης αυτόματα από το σύστημα και πρέπει να μπει να βεβαιώσει την αποχή σου από την εργασία εντός προθεσμίας 15 ημερων που θα του ερθει η ενημέρωση. 

Σε δεύτερη φάση, μετά τη γέννα και μετά την έκδοση της ληξιαρχικης πράξης γέννησης του μωρού, μπορείς να αιτηθείς και για το επίδομα λοχείας. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, KoraliaP είπε:

Αυτό που έκανα μέχρι στιγμής εγώ είναι αρχικά να ζητήσω ηλεκτρονικά το χαρτί του γιατρού μου με την ΠΗΤ. Εν συνεχεία μπορείς να αιτηθείς για το επίδομα κυοφοριας μονο (οχι λοχείας) από την ημέρα που θα βγεις στην άδεια σου (56 μέρες πριν τον τοκετο).

Για την αίτηση αυτή θα χρειαστείς το ΑΦΜ και την επίσημη επωνυμία του εργοδότη. Οπότε τα ζήτησα, μου τα έστειλαν και θα κάνω την αίτηση. Εν συνεχεία ενημερώνεται ο εργοδότης αυτόματα από το σύστημα και πρέπει να μπει να βεβαιώσει την αποχή σου από την εργασία εντός προθεσμίας 15 ημερων που θα του ερθει η ενημέρωση. 

Σε δεύτερη φάση, μετά τη γέννα και μετά την έκδοση της ληξιαρχικης πράξης γέννησης του μωρού, μπορείς να αιτηθείς και για το επίδομα λοχείας. 

Ρώτησα κι εγώ σήμερα και μου είπαν αυτά ακριβώς. :-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε πως είστε?

Τις καινούργιες θα τις βάλω στο πινακακι αργότερα το υπόσχομαι :grin:

Κορίτσια ζοριζομαι πολύ πονάκια τσιμπήματα έχω αρκετά...

Μέσα σε όλα μετακομίζω κ αυτό λεχώνα!ίσα που θα γεννήσω φεύγω από δω δόξα τω θεώ βρήκαμε μια μονοκατοικία..δεν γίνεται άλλο στον τρίτο χωρίς ασανσέρ.. πέθανα! απλά πέντε ημερών λεχώνα θα πρέπει να βγω από δω..το σκέφτομαι τώρα κ φφφφφ με πιάνει σκοτοδίνη αλλά κ τι να κάνω. 

Την Δευτέρα έχω ντόπλερ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Eirini89 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!! Πλεον η βεβαιωση κυοφοριας δηλωνεται ηλεκτρονικα απ το γιατρο στο συστημα κ την πας κ εσυ να την τσεκαρει το εφκα. Εκτος απ τα επιδοματα κυπφοριας κ λοχειας του εφκα για οσες δουλευετε μην ξεχασετε και τις συμπληρωματικες παροχες μητροτητας απο τον οαεδ!!!! Ο οαεδ σε πληρωνει τη διαφορα απο το μισθο που θα ειχες απ τον εργοδοτη για αυτες τις 119 μερες

Επισης και οι ανεργες εαν εχουν 200 ενσημα εντος 2 ετων πριν την αναμενομενη ημερα τοκετου δικαιουνται επιδομα κυοφ και λοχειας αλλα αυτο δε γινεται ηλεκτρονικα λογω ανεργιας πρεπει να πας στο εφκα. Εγω εκει ανηκω....

Και εγώ για τον Αύγουστο θα είμαι άνεργη , μετά ξεκινά η σύμβαση μου κ θα βγω σε άδεια ,δεν ήξερα ότι δεν μπορούμε ηλεκτρονικά .

Το ποσό που μας βγάζουν ξέρεις ποιο είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Melody90 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε πως είστε?

Τις καινούργιες θα τις βάλω στο πινακακι αργότερα το υπόσχομαι :grin:

Κορίτσια ζοριζομαι πολύ πονάκια τσιμπήματα έχω αρκετά...

Μέσα σε όλα μετακομίζω κ αυτό λεχώνα!ίσα που θα γεννήσω φεύγω από δω δόξα τω θεώ βρήκαμε μια μονοκατοικία..δεν γίνεται άλλο στον τρίτο χωρίς ασανσέρ.. πέθανα! απλά πέντε ημερών λεχώνα θα πρέπει να βγω από δω..το σκέφτομαι τώρα κ φφφφφ με πιάνει σκοτοδίνη αλλά κ τι να κάνω. 

Την Δευτέρα έχω ντόπλερ..

Κι εμείς έχουμε θέματα με το σπίτι που νοικιάζουμε και σκεφτόμασταν να φύγουμε... Και μόνο στη σκέψη με έπιανε φρίκη. Ευτυχώς τελικά θα διορθώνουν κάποιες από τις ζημιές και θα μείνουμε για ένα χρόνο τουλάχιστον εδώ που είμαστε.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Melody90 είπε:

Κορίτσια ζοριζομαι πολύ πονάκια τσιμπήματα έχω αρκετά...

Μέσα σε όλα μετακομίζω κ αυτό λεχώνα!ίσα που θα γεννήσω φεύγω από δω δόξα τω θεώ βρήκαμε μια μονοκατοικία..δεν γίνεται άλλο στον τρίτο χωρίς ασανσέρ.. πέθανα! απλά πέντε ημερών λεχώνα θα πρέπει να βγω από δω..το σκέφτομαι τώρα κ φφφφφ με πιάνει σκοτοδίνη αλλά κ τι να κάνω. 

Την Δευτέρα έχω ντόπλερ.

Αχχχχ δε ξερεις ποσο σε καταλαβαινω...Εγω επειδή ειμαι ολη μερα στο κρεβάτι,με πιανουν πονοι στα ισχία.Σημερα ειδικά,δε βρισκω σε ποια πλευρά να βολευτω.Που και που νιωθω καποια τραβηγματα αριστερά και δεξια χαμηλα στην κοιλια,δε ξερω αν είναι νορμαλ αυτο.Την αλλη Πέμπτη εχω κι εγω το Doppler!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Melody90 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε πως είστε?

Τις καινούργιες θα τις βάλω στο πινακακι αργότερα το υπόσχομαι :grin:

Κορίτσια ζοριζομαι πολύ πονάκια τσιμπήματα έχω αρκετά...

Μέσα σε όλα μετακομίζω κ αυτό λεχώνα!ίσα που θα γεννήσω φεύγω από δω δόξα τω θεώ βρήκαμε μια μονοκατοικία..δεν γίνεται άλλο στον τρίτο χωρίς ασανσέρ.. πέθανα! απλά πέντε ημερών λεχώνα θα πρέπει να βγω από δω..το σκέφτομαι τώρα κ φφφφφ με πιάνει σκοτοδίνη αλλά κ τι να κάνω. 

Την Δευτέρα έχω ντόπλερ..

Egw exw ponous stin plati san maixeria.den pernaei me tipota mono otan eimai ksaplomeni.kai ayto ginetai edw kai mia evdomada.Den ginetai na figeis apo ekei protou geniseis meta tha sou einai polu diskola me ta paidia me to moro,tha kaneis kai kaiseriki.Ektos an exeis voitheia kai den tha kaneis tipota alla poli diskolo mou fenetai epeidi kserw pos einai oi metakomiseis.Kai emis eimastan polla xronia se enoikio alla otan imouna 3 minon metakomisame sto patriko tou antra mou kai akoma kanoume alages.Egw doppler tha kanw stin 33 evdomada.❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε πως είστε?

Τις καινούργιες θα τις βάλω στο πινακακι αργότερα το υπόσχομαι :grin:

Κορίτσια ζοριζομαι πολύ πονάκια τσιμπήματα έχω αρκετά...

Μέσα σε όλα μετακομίζω κ αυτό λεχώνα!ίσα που θα γεννήσω φεύγω από δω δόξα τω θεώ βρήκαμε μια μονοκατοικία..δεν γίνεται άλλο στον τρίτο χωρίς ασανσέρ.. πέθανα! απλά πέντε ημερών λεχώνα θα πρέπει να βγω από δω..το σκέφτομαι τώρα κ φφφφφ με πιάνει σκοτοδίνη αλλά κ τι να κάνω. 

Την Δευτέρα έχω ντόπλερ..

Αχ @Melody90 σε νιώθω απόλυτα!!!! Κι εγώ μένω στον τρίτο χωρίς ασανσέρ και υποφέρω. Θα μετακομίσουμε σε 2 βδομαδες ευτυχως βρήκαμε τελευταία στιγμή σπίτι. Ανεβαίνω κάθε φορά κ κάνω ένα τέταρτο να συνέλθω από το λαχάνιασμα!!!! 
φανταζομαι λεχώνα θα είναι πιο δύσκολη η μετακόμιση. Υπομονή!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, dimitdimit είπε:

Και εγώ για τον Αύγουστο θα είμαι άνεργη , μετά ξεκινά η σύμβαση μου κ θα βγω σε άδεια ,δεν ήξερα ότι δεν μπορούμε ηλεκτρονικά .

Το ποσό που μας βγάζουν ξέρεις ποιο είναι;;;

Για την άδεια κυοφοριας και λοχείας δεν είναι στανταρ το ποσό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...