Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

7 hours ago, MarthaK said:

Να ρωτήσω, εμένα η απόφαση μου έβγαλε 619€. Τόσα θα πάρω; Γιατί κάπου έγραφε πάνω στην απόφαση ότι το ποσό μπορεί να διαφέρει ☹️

Ναι για τις μερες πριν το τοκετο αυτο ειναι το συνολικο ποσο.. διαφερει απο γυναικα σε γυναικα, παει βαση του τελευταιου μισθου σου.. μπορεις να δεις το ημερομισθιο σου απο μια μισθοδοσια σου αν ειναι το ιδιο με αυτο που λεει η αποφαση αν δεν ειναι μπορεις να κανεις ενσταση

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 ώρες πρίν, Melie είπε:

Στο Αλεξάνδρα που θα γεννήσω εγώ είναι 3 ολόκληρα 24ωρα, δηλαδή αν γεννήσεις πχ βράδυ Δευτέρας, περιμένεις να συμπληρώσεις 3 24ωρα (βράδυ Πέμπτης). Και επειδή δεν γίνονται εξιτήρια βράδυ, φεύγεις Παρασκευή πρωί.

Θα γεννησεις στο Αλεξανδρας στην Αθηνα ε?ξερεις τι πρεπει να εχουμε μαζι?για το μωρακι?εγω γενναω 31 Αυγουστου προγραμματισμενα με καισαρικη...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, lenoutso είπε:

Κι εμένα τα ίδια!Εμένα 33η ήταν 2.700!Την τρίτη θα τον δω που θα είμαι 36η και θα σας πω τα νέα!

@lenoutso Έλα όλα τα δυνατά κορμιά στη πίστα! Κι εμένα στην 33η ήταν 2700! φοβερο

Έχετε συζητήσει καθόλου με τον γιατρό πλάνο γέννας (φυσικό ή καισαρική); Εγώ του ειπα στο τελευταιο ραντεβού πως θελω να προσπαθήσω φυσικό και αν υπάρξει ένδειξη να πάμε με καισαρική. Το λέω γιατί θεωρητικά τα αυξημένα κιλά του μωρού δεν αποτελούν απόλυτη ένδειξη καισαρική. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia kalispera.Piga simera sto giatro eimai 32 eudomadon kai to moraki mou itan 2.026 kila,tin erxomeni eudomada tha kanw dopler.Mou eipe oti to moro einai 5 meres pio megalo,ton rotisa ti simenei auto kai mou eipe ola kala kanena provlima.Sas exei simvei kati tetoio;

Mια χαρα εισαι!!Εμενα στην 32η εβδομάδα που διανύω κι εγω τωρα, ειναι περιπου 2100.Ο γιατρός είναι φουλ ευχαριστημένος,ειδικα στην δικη μου περιπτωση που υπάρχει ο φοβος για προωροτητα,λεει πως είναι ο τι πρέπει αυτο το βαρος ωστε αν ω μη γένοιτο συμβει το οτιδήποτε,να  εχει καλο βάρος εστω το παιδί,ωστε να αποφύγουμε τη θερμοκοιτίδα .Κeep going!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KoraliaP είπε:

@lenoutso Έλα όλα τα δυνατά κορμιά στη πίστα! Κι εμένα στην 33η ήταν 2700! φοβερο

Έχετε συζητήσει καθόλου με τον γιατρό πλάνο γέννας (φυσικό ή καισαρική); Εγώ του ειπα στο τελευταιο ραντεβού πως θελω να προσπαθήσω φυσικό και αν υπάρξει ένδειξη να πάμε με καισαρική. Το λέω γιατί θεωρητικά τα αυξημένα κιλά του μωρού δεν αποτελούν απόλυτη ένδειξη καισαρική. 

Δεν το έχουμε συζητήσει ακόμα..Στην αρχή πάντως φοβήθηκε μήπως έχει επηρεαστεί από το σάκχαρο.Εκανα τη διατροφή μου και μειώθηκαν τα αμνιακα υγρά.Εξακολουθει βέβαια να παίρνει βάρος (150γρ περίπου την εβδομαδα).απλά έχω ένα μεγάλο μωρό.Το πρώτο το γέννησα φυσιολογικα.Βεβαια ήταν 3.300.Δεν ξέφευγε από τις καμπύλες  Θα δείξεις λοιπόν.Προς το παρόν δεν μου έχει αναφέρει τίποτα για καισαρική.


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Pan88 είπε:

Η μισθοδοσια μας σταματα οπως ειπες αλλα μας καταβαλει ο εργοδοτης καποια χρηματα ως επιδομα ασθενειας.. περιπου τα επιδοματα κυησης και λοχειας μαζι με το επιδομα ασθενειας καλυπτουν το 80-90% των μισθων που θα επαιρνες εκεινο το διαστημα ετσι καταλαβα απο αλλες κοπελες στη δουλεια και τον εφκα που καλεσα..

Καλησπέρα.. για την διαφορά τον χρημάτων που δεν περνούμε και τα "χάνουμε '' μπορείς να κάνεις αίτηση στον ΟΑΕΔ συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας λέγεται και στην ουσία μας πληρώνει την διαφορά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Annank είπε:

Ναι εγώ πληρώθηκα χθες το απόγευμα.

Σου ήρθε email με την έγκριση  όταν έκανες την αίτηση???

@Annank καλησπερα,εγω εκανα την αιτηση και μου ηρθε κατευεθειαν mail οτι καταχωρηθηκε επιτυχως..πρεπει να κανω κατι αλλο;να ενημερωσω τον εργοδοτη να κανει κατι η ειναι ενταξει…εγω κατεθεσα 31/07

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ανθη 39 είπε:

Θα γεννησεις στο Αλεξανδρας στην Αθηνα ε?ξερεις τι πρεπει να εχουμε μαζι?για το μωρακι?εγω γενναω 31 Αυγουστου προγραμματισμενα με καισαρικη...

Ναι, βέβαια. Αντιγράφω από τη λίστα που μου έδωσε η μαία (σήμερα θα κάνω ένα τελευταίο τσεκ).

Για τη μαμά: 

- 3-4 νυχτικά με μπροστινό κούμπωμα

- αντισηπτικό για την ευαίσθητη περιοχή

- 2 σουτιέν θηλασμού και επιθέματα στήθους

- εσώρουχα και σερβιέτες λοχείας (πήρα εσώρουχα TENA και μεγάλες σερβιέτες always ultra night)

- σετ πετσέτες

- κρέμα για θηλές και μαξιλάρι θηλασμού

Από αυτά δε θα πάρω το μαξιλάρι θηλασμού. Είναι πολύ ογκώδες και δε μου χρειάστηκε στο πρώτο παιδί. Εννοείται θα πάρω μαζί κινητό, φορτιστή, οδοντόκρεμα, οδοντόβουρτσα, αφρόλουτρο, ενυδατική, κλπ, σαγιονάρες για το μπάνιο, ένα βιβλίο και μια ρόμπα. Και μωρομαντιλα και τα φάρμακά μου.

Για το παιδί:

- 3-4 κορμάκια ή φορμάκια, ανάλογα με την εποχή. Εγώ πήρα 5 από το καθετί, 3 μεγέθους 0 και 2 του αμέσως επόμενου (γιατί περιμένω μεγάλο μωρό και ήθελα να είμαι σίγουρη).

Συγκεκριμένα πήρα 3+2 κορμάκια κοντομάνικα, 3+2 κορμάκια μακρυμάνικα, 3+2 φορμάκια με πόδι καλυμμένο.

- σετ σεντονάκια

-2 πετσέτες μπάνιου 

- κουβερτούλα πικέ (μια φίλη μου μαία μου είπε να μην πάρω, θα την πετάξω μέσα τελευταία στιγμή αν δω ότι χωράει)

- οινόπνευμα, βαμβάκι, αμυγδαλελαιο

- Pampers

- 3 σελτεδακια για την αλλαξιέρα, 3 πάνες αγκαλιάς, 4 πανακια για γουλιτσες

- 2 ρουχαλάκια εξόδου (πήρα ολόσωμο φορμακι που είναι αμανικο στα χέρια και σορτσάκι στα πόδια)

Ίσως πετάξω μέσα 2 ζευγάρια καλτσάκια και 2 γαντάκια (για τα νύχια). Τα θεωρώ τελείως αχρειαστα γι αυτή την εποχή, αλλά πιάνουν 0 όγκο και δε θέλω να σκέφτομαι κι αυτά μέσα σε όλα.

Από χαρτιά:

- Ένα φάκελο με όλες μου τις εξετάσεις

- Φωτοτυπίες ταυτότητας εμένα και του συζύγου

- Φωτοτυπία IBAN

- πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

- ληξιαρχική πράξη γάμου ή συμφώνου

- ΑΦΜ και ΑΜΚΑ 

 

 

Ακούγονται λίγο βουνό, αλλά αν τα ξεκινήσεις σιγά σιγά, δεν είναι τίποτα. Πίστευα ότι θα έχω άγχος για αυτά, αλλά αγχωνομαι για όλα τα υπόλοιπα. Το μυαλό μου κάνει απίστευτα σεναρια για αύριο και μεθαύριο, ελπίζω να ηρεμήσω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε ; Εγώ την άλλη εβδομάδα προς το τέλος πριν μπω στις 35 εβδομάδες δηλαδή θα κανονίσω καισαρική! Ο  τοσοδούλης μου είναι 1700γρ κάπου εκεί αλλά κ ο γιατρός μ κ ο εμβρυολογος μ λένε πως είναι καλύτερα να γεννήσω και ότι δε θα χρειαστεί πολλές μέρες θερμοκοιτίδα! Ας ελπίσω δλδ! Αυτά τα νέα τα δικά μου .. ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, doremina είπε:

Mια χαρα εισαι!!Εμενα στην 32η εβδομάδα που διανύω κι εγω τωρα, ειναι περιπου 2100.Ο γιατρός είναι φουλ ευχαριστημένος,ειδικα στην δικη μου περιπτωση που υπάρχει ο φοβος για προωροτητα,λεει πως είναι ο τι πρέπει αυτο το βαρος ωστε αν ω μη γένοιτο συμβει το οτιδήποτε,να  εχει καλο βάρος εστω το παιδί,ωστε να αποφύγουμε τη θερμοκοιτίδα .Κeep going!!

@doreminaKai emena mou eipe oti einai mia xara kai oti prepei na ftasoume stis 38 eudomades gia na kanoume kaiseriki.Tha mou kanei kai enesi  kortizoni 48 ores prin tin kaiseriki.gia na doume....tha ftasoume stis 38 eudomades...makari!Teleutaia olo skeftomai oti tha genisw noritera dn ksero giati enow o giatros mou leei oti ola pane kala.eimai sinexia mesa sto agxos min genisw proora.

πρίν από 13 λεπτά , Mairiv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε ; Εγώ την άλλη εβδομάδα προς το τέλος πριν μπω στις 35 εβδομάδες δηλαδή θα κανονίσω καισαρική! Ο  τοσοδούλης μου είναι 1700γρ κάπου εκεί αλλά κ ο γιατρός μ κ ο εμβρυολογος μ λένε πως είναι καλύτερα να γεννήσω και ότι δε θα χρειαστεί πολλές μέρες θερμοκοιτίδα! Ας ελπίσω δλδ! Αυτά τα νέα τα δικά μου .. ❤️

@MairivKalispera koritsi mou.Kala eimai egw oso mporo diladi,zorizoume arketa.Makari k esu na eisai kala kai ola na pane kala.egw eimai 32+2 kai egw kaiseriki tha kanw.Se poia evdomada sou eipe oti prepei na ginei h kaiseriki;tha kaneis kortizoni;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Vasiliki33 είπε:

@Annank καλησπερα,εγω εκανα την αιτηση και μου ηρθε κατευεθειαν mail οτι καταχωρηθηκε επιτυχως..πρεπει να κανω κατι αλλο;να ενημερωσω τον εργοδοτη να κανει κατι η ειναι ενταξει…εγω κατεθεσα 31/07

Εγώ ενημέρωσα την εταιρεία που δουλεύω, το αποδέχτηκαν και μετά από 2 μέρες μου ήρθε email από το εφκα με την έγκριση της αίτησης μου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Annank είπε:

Εγώ ενημέρωσα την εταιρεία που δουλεύω, το αποδέχτηκαν και μετά από 2 μέρες μου ήρθε email από το εφκα με την έγκριση της αίτησης μου!

Σε ευχαριστω πολυ…θα ενημερωσω και εγω γιατι δεν το ηξερα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Simona είπε:

@doreminaKai emena mou eipe oti einai mia xara kai oti prepei na ftasoume stis 38 eudomades gia na kanoume kaiseriki.Tha mou kanei kai enesi  kortizoni 48 ores prin tin kaiseriki.gia na doume....tha ftasoume stis 38 eudomades...makari!Teleutaia olo skeftomai oti tha genisw noritera dn ksero giati enow o giatros mou leei oti ola pane kala.eimai sinexia mesa sto agxos min genisw proora.

@MairivKalispera koritsi mou.Kala eimai egw oso mporo diladi,zorizoume arketa.Makari k esu na eisai kala kai ola na pane kala.egw eimai 32+2 kai egw kaiseriki tha kanw.Se poia evdomada sou eipe oti prepei na ginei h kaiseriki;tha kaneis kortizoni;

Στις 35 εβδομάδες φοβούνται μη ζοριστεί το μωράκι έτσι κ αλλιώς 100-150 γρ την εβδομάδα παίρνει ενώ αν βγει θα τα πάρει σε μια μέρα μ είπανε .. έκανα κορτιζόνη 4 ενέσεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Mairiv είπε:

Στις 35 εβδομάδες φοβούνται μη ζοριστεί το μωράκι έτσι κ αλλιώς 100-150 γρ την εβδομάδα παίρνει ενώ αν βγει θα τα πάρει σε μια μέρα μ είπανε .. έκανα κορτιζόνη 4 ενέσεις 

Nai etsi einai kseroun oi giatroi.an vgei tha einai kalitera...ola kala tha pane min anisixeis.egw stis 38 evdomades tha kanw kaiseriki an pane ola kala vevea kai tha kanw 2 enesis kortizoni.Mporeis na mou peis pos ginetai auti h enesi,ponaei;pou tin vazoun;ti niotheis; Se euxaristw❤

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Melie είπε:

Ναι, βέβαια. Αντιγράφω από τη λίστα που μου έδωσε η μαία (σήμερα θα κάνω ένα τελευταίο τσεκ).

Για τη μαμά: 

- 3-4 νυχτικά με μπροστινό κούμπωμα

- αντισηπτικό για την ευαίσθητη περιοχή

- 2 σουτιέν θηλασμού και επιθέματα στήθους

- εσώρουχα και σερβιέτες λοχείας (πήρα εσώρουχα TENA και μεγάλες σερβιέτες always ultra night)

- σετ πετσέτες

- κρέμα για θηλές και μαξιλάρι θηλασμού

Από αυτά δε θα πάρω το μαξιλάρι θηλασμού. Είναι πολύ ογκώδες και δε μου χρειάστηκε στο πρώτο παιδί. Εννοείται θα πάρω μαζί κινητό, φορτιστή, οδοντόκρεμα, οδοντόβουρτσα, αφρόλουτρο, ενυδατική, κλπ, σαγιονάρες για το μπάνιο, ένα βιβλίο και μια ρόμπα. Και μωρομαντιλα και τα φάρμακά μου.

Για το παιδί:

- 3-4 κορμάκια ή φορμάκια, ανάλογα με την εποχή. Εγώ πήρα 5 από το καθετί, 3 μεγέθους 0 και 2 του αμέσως επόμενου (γιατί περιμένω μεγάλο μωρό και ήθελα να είμαι σίγουρη).

Συγκεκριμένα πήρα 3+2 κορμάκια κοντομάνικα, 3+2 κορμάκια μακρυμάνικα, 3+2 φορμάκια με πόδι καλυμμένο.

- σετ σεντονάκια

-2 πετσέτες μπάνιου 

- κουβερτούλα πικέ (μια φίλη μου μαία μου είπε να μην πάρω, θα την πετάξω μέσα τελευταία στιγμή αν δω ότι χωράει)

- οινόπνευμα, βαμβάκι, αμυγδαλελαιο

- Pampers

- 3 σελτεδακια για την αλλαξιέρα, 3 πάνες αγκαλιάς, 4 πανακια για γουλιτσες

- 2 ρουχαλάκια εξόδου (πήρα ολόσωμο φορμακι που είναι αμανικο στα χέρια και σορτσάκι στα πόδια)

Ίσως πετάξω μέσα 2 ζευγάρια καλτσάκια και 2 γαντάκια (για τα νύχια). Τα θεωρώ τελείως αχρειαστα γι αυτή την εποχή, αλλά πιάνουν 0 όγκο και δε θέλω να σκέφτομαι κι αυτά μέσα σε όλα.

Από χαρτιά:

- Ένα φάκελο με όλες μου τις εξετάσεις

- Φωτοτυπίες ταυτότητας εμένα και του συζύγου

- Φωτοτυπία IBAN

- πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

- ληξιαρχική πράξη γάμου ή συμφώνου

- ΑΦΜ και ΑΜΚΑ 

 

 

Ακούγονται λίγο βουνό, αλλά αν τα ξεκινήσεις σιγά σιγά, δεν είναι τίποτα. Πίστευα ότι θα έχω άγχος για αυτά, αλλά αγχωνομαι για όλα τα υπόλοιπα. Το μυαλό μου κάνει απίστευτα σεναρια για αύριο και μεθαύριο, ελπίζω να ηρεμήσω.

Σ ευχαριστω παρα πολυ!!Θα αρχισω αυριο να μαζευω....να σαι καλα και καλη λευτερια!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...