Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Pan88 είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Εχετε σκεφτει αν θα κανετε rooming in? Ξερετε πως ακριβως λειτουργει; Αν δεν εχεις γαλα για παραδειγμα θα του δωσουν συμπληρωμα;

Εγώ θα κάνω rooming in, για να με βοηθήσει στην εδραίωση του θηλασμού. Δεν ξέρω τι γίνεται όμως στην περίπτωση που λες. Αυτό που ξέρω είναι πως γενικά με ξένο γάλα δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να δώσεις σε καμία περίπτωση. Επίσης καλό είναι μόνο κατόπιν της συμβουλής του νεογνολογου να δεχτείς να δοθεί ξενο. Όλα αυτά βέβαια στην περίπτωση που θες να προσπαθήσεις να θηλάσεις.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Εγώ θα κάνω rooming in, για να με βοηθήσει στην εδραίωση του θηλασμού. Δεν ξέρω τι γίνεται όμως στην περίπτωση που λες. Αυτό που ξέρω είναι πως γενικά με ξένο γάλα δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να δώσεις σε καμία περίπτωση. Επίσης καλό είναι μόνο κατόπιν της συμβουλής του νεογνολογου να δεχτείς να δοθεί ξενο. Όλα αυτά βέβαια στην περίπτωση που θες να προσπαθήσεις να θηλάσεις.

 

Από εδώ κορίτσια (Ιασώ) που είδα εγώ πολλές μανούλες ειδικά μετά από καισαρική η πονάνε η δεν Έχουν γάλα λιγη ώρα μετ τη γεννά και τις βάζουν να υπογράψουν χαρτί π λέει ότι δέχομαι το μωρό μου πχ να πιει ξένο γάλα … έτσι κατάλαβα δηλαδή εγώ από δω .. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είτε κανείς είτε δεν κάνεις rooming in πάντως αν θέλεις δηλώνεις πάλι αποκλειστικό θηλασμό...Το γάλα το  κανονικό κατεβαίνει ούτως ή άλλως την 3-4μερα στην ουσία όταν πας σπίτι.κυριως τέταρτη μέρα στις κοπέλες που κάνουν καισαρική(είμαι παθούσα) για τα πρώτα 24ωρα η φύση προνοεί και τους φτάνει το πρωτόγαλα της μάνας... Στις περιπτώσεις που χάνει πολύ βάρος το μωρό (νομίζω πάνω από το 11% του βάρους) ξέρουν οι νεογνολόγοι στις κλινικές και στα νοσοκομεία σου λένε ότι χάνει παραπάνω το μωρό και ότι πρέπει να δοθεί λίγο ξένο γάλα για να μπορούν αυτοί να το δώσουνε εξιτήριο στην ώρα τους εντάξει δεν χάθηκε ο κόσμος θα πιει λίγο ξένο γάλα για να μη χάσει βάρος με το που πάτε στο σπίτι μπορείτε να θηλάσετε αποκλειστικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.Το έπαθα κ αυτό στον δεύτερο γιο μου και πάλι έκανα αποκλειστικό έξι μήνες κ μετά πρωί -βράδυ σύνολο δλδ ένα χρόνο..

Όσο για το rooming in σίγουρα βοηθάει στον αποκλειστικό θηλασμό... Ας πούμε στα νοσοκομεία είναι συνήθως αυτονόητο ότι κάνεις στις κλινικές μπορείς να έχεις επιλογή εγώ κορίτσια δεν έκανα προσωπικά ποτέ το μετάνιωσα στο μεγάλο μου γιο κυρίως γιατί ήμουν πρωτάρα έπαθα κ επιλοχειο και μου στοίχισε... Πολύ βασικό το δέσιμο με το νεογνό τα πρώτα εικοσιτετράωρα.. ενώ στα αλλά λόγω καισαρικής ούτως ή άλλως έλεγα εντάξει δεν πειράζει κάθε τρεις ώρες θα μου το φέρουν όταν θηλάζω αλλά είναι το θέμα ότι όταν κάνεις rooming in κάνουν και οι άλλες κοπέλες μέσα στο δωμάτιο δηλαδή είναι άλλα τα δωμάτια που κάνουν οι μαμάδες rooming και αλλα τα δωμάτια που οι μαμάδες δεν κάνουν rooming in... Με αποτέλεσμα αν είσαι σε τρίκλινο δωμάτιο σε ιδιωτική κλινική και κλαίνε όλα μαζί δεν μπορείς τρεις-τέσσερις μέρες να κλείσεις μάτι και αν είσαι και από καισαρική ...βγαίνεις off..

Αν ήμουν σε μονόκλινο και ακουγόταν μόνο το δικό μου θα έλεγα okay αλλά δεν είχα την πολυτέλεια..

Στο δημόσιο που από ότι άκουσα είναι αυτονόητο ότι το μωρό είναι δίπλα σου εκτός και αν φυσικά έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ στο χειρουργείο αργείς να βγεις από την ανάνηψη κάτι έχεις πάθει εσύ οτιδήποτε που το κρατάνε αυτές και στο φέρνουν σιγά-σιγά μέχρι να συνέλθεις..

Πρώτα ο θεός τώρα που θα γεννήσω το 4ο και θα κάνω rooming θα σας πω την εμπειρία μου..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2022 at 10:19 PM, Mairiv said:

Κορίτσια μου γεννήσαμε! Κούκλος ο τοσοδουλης μουυ 1760 γρ μπήκαμε θερμοκοιτίδα και ελπίζω να πάνε όλα καλά ❤️

Να τον χαίρεστε! Καλότυχος κ ευτυχισμένος!

 

Κορίτσια μου, έχω καιρό να μπω στο φόρουμ καθώς αισίως κλείνω 20 μέρες στο νοσοκομείο παρέα με τοκολυτικα φάρμακα λόγω πρόωρων συσπάσεων κ χολοστασης. Έφτασα κάμποσες φορές κοντά στο να γεννήσω, αλλά την γλίτωσα τελικά. Είμαι ομολογουμένως κατακουρασμενη κ μου λείπει αφόρητα ο γιος μου, που είναι με τους παππούδες. Κοντεύω όμως. Αν αντέξω κ αυτή την εβδομάδα, από Δευτέρα μπαίνω για προγραμματισμένη καισαρική.

Νιώθω πραγματικά απίστευτη ευγνωμοσύνη στο δημόσιο νοσοκομείο που μπορεί κ χορηγεί στις εγκύους τόσο ακριβά τοκολυτικα φάρμακα. Νομίζω ότι αυτές τις ημέρες έχω κάνει πλήρη απόσβεση όλων των κρατήσεων  υπέρ ΙΚΑ/ΕΦΚΑ που έχω δώσει εδώ κ 8 χρόνια που είμαι ασφαλισμένη...

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Iris89 είπε:

Να τον χαίρεστε! Καλότυχος κ ευτυχισμένος!

 

Κορίτσια μου, έχω καιρό να μπω στο φόρουμ καθώς αισίως κλείνω 20 μέρες στο νοσοκομείο παρέα με τοκολυτικα φάρμακα λόγω πρόωρων συσπάσεων κ χολοστασης. Έφτασα κάμποσες φορές κοντά στο να γεννήσω, αλλά την γλίτωσα τελικά. Είμαι ομολογουμένως κατακουρασμενη κ μου λείπει αφόρητα ο γιος μου, που είναι με τους παππούδες. Κοντεύω όμως. Αν αντέξω κ αυτή την εβδομάδα, από Δευτέρα μπαίνω για προγραμματισμένη καισαρική.

Νιώθω πραγματικά απίστευτη ευγνωμοσύνη στο δημόσιο νοσοκομείο που μπορεί κ χορηγεί στις εγκύους τόσο ακριβά τοκολυτικα φάρμακα. Νομίζω ότι αυτές τις ημέρες έχω κάνει πλήρη απόσβεση όλων των κρατήσεων  υπέρ ΙΚΑ/ΕΦΚΑ που έχω δώσει εδώ κ 8 χρόνια που είμαι ασφαλισμένη...

Καλή υπομονή! Λίγο έμεινε ακόμα! Αυτό που λες για τα φάρμακα μου το έλεγε και μια φίλη με προεκλαμψία!! Και στη δική της την περίπτωση τα φάρμακα, όταν νοσηλεύτηκε, ήταν πανάκριβα και ένιωθε τρομερή τύχη που μπορούσε το δημόσιο νοσοκομείο να της τα χορηγήσει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τι κάνετε? γύρισα από το νοσοκομείο αλλά είμαι μπερδεμένη τώρα.μου έκλεισαν καισαρική για 2/9!!!!

Θα είμαι 38 κ 4 τότε...ο γιατρός ο ιδιώτης δεν συμφωνεί καθόλου μου λέει δεν θα αντέξεις μέχρι τότε θα σκάσεις.. είναι 4η καισαρική δεν μπορούν να περιμένουν τόσο.ειπε πως θα με ξαναπάρει τηλέφωνο να δούμε τι θα κάνουμε.:wacko:Εγώ προβληματίστηκα τώρα.. επίσης θα με βάλουν και 2 nst να κάνω την Τρίτη και την μεθεπόμενη Τρίτη.

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Melody90 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε? γύρισα από το νοσοκομείο αλλά είμαι μπερδεμένη τώρα.μου έκλεισαν καισαρική για 2/9!!!!

Θα είμαι 38 κ 4 τότε...ο γιατρός ο ιδιώτης δεν συμφωνεί καθόλου μου λέει δεν θα αντέξεις μέχρι τότε θα σκάσεις.. είναι 4η καισαρική δεν μπορούν να περιμένουν τόσο.ειπε πως θα με ξαναπάρει τηλέφωνο να δούμε τι θα κάνουμε.:wacko:Εγώ προβληματίστηκα τώρα.. επίσης θα με βάλουν και 2 nst να κάνω την Τρίτη και την μεθεπόμενη Τρίτη.

Den mporeis na tous peis pio noris h na tous milisei o giatros sou;38+4 einai kala sinithos alla stin diki sou periptosi den kanei.Etsi nomizw egw alla oi giatroi mipos vlepoun oti den tha iparxei provlima...ksero go.Egw den exw klisei akoma...leme gia 15/9 alla tha doume sta epomena rantevou.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Melody90 said:

Κορίτσια τι κάνετε? γύρισα από το νοσοκομείο αλλά είμαι μπερδεμένη τώρα.μου έκλεισαν καισαρική για 2/9!!!!

Θα είμαι 38 κ 4 τότε...ο γιατρός ο ιδιώτης δεν συμφωνεί καθόλου μου λέει δεν θα αντέξεις μέχρι τότε θα σκάσεις.. είναι 4η καισαρική δεν μπορούν να περιμένουν τόσο.ειπε πως θα με ξαναπάρει τηλέφωνο να δούμε τι θα κάνουμε.:wacko:Εγώ προβληματίστηκα τώρα.. επίσης θα με βάλουν και 2 nst να κάνω την Τρίτη και την μεθεπόμενη Τρίτη.

Αν στο μεταξύ έχεις αρχίσει να έχεις ποναλακια ή συσπάσεις, λογικά θα στο επισπεύσουν κ στο νοσοκομείο φαντάζομαι. Η τομή σε τραβάει; Εμένα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Αν στο μεταξύ έχεις αρχίσει να έχεις ποναλακια ή συσπάσεις, λογικά θα στο επισπεύσουν κ στο νοσοκομείο φαντάζομαι. Η τομή σε τραβάει; Εμένα αρκετά.

Μα έχω ήδη ενοχλήσεις... δεν μπορώ να περπατήσω πολύ με πονάνε τα πάντα η τομή μπροστά τραβάει την ώρα που περπατάω κ κάνω συχνές συσπάσεις ακανόνιστες αλλά πονάω.ξες που πετρώνει η κοιλιά.Απο τη Δευτέρα είμαι 37+ μπορώ να πάω με το που εφημερεύει στο Παπαγεωργίου κ να τους πω ότι πονάω κ δεν αντέχω άλλο μου είπε ο ιδιώτης ο δικός μου δηλαδή τώρα δεν μπορεί να σε διώξουν μου λέει θα ήταν ανεύθυνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 hours ago, Melody90 said:

Μα έχω ήδη ενοχλήσεις... δεν μπορώ να περπατήσω πολύ με πονάνε τα πάντα η τομή μπροστά τραβάει την ώρα που περπατάω κ κάνω συχνές συσπάσεις ακανόνιστες αλλά πονάω.ξες που πετρώνει η κοιλιά.Απο τη Δευτέρα είμαι 37+ μπορώ να πάω με το που εφημερεύει στο Παπαγεωργίου κ να τους πω ότι πονάω κ δεν αντέχω άλλο μου είπε ο ιδιώτης ο δικός μου δηλαδή τώρα δεν μπορεί να σε διώξουν μου λέει θα ήταν ανεύθυνο.

Νομίζω αυτό πρέπει να κάνεις. Ακόμα κ νωρίτερα να πας αν αισθάνεσαι πόνο.

 

Για μένα άλλη μια μέρα στο νοσοκομείο... Να φανταστείτε έχω συνηθίσει τόσο πολύ τις συσπάσεις που πια δεν τις αντιλαμβάνομαι. Τις βλέπουμε μόνο στον καρδιοτοκογραφο...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Μα έχω ήδη ενοχλήσεις... δεν μπορώ να περπατήσω πολύ με πονάνε τα πάντα η τομή μπροστά τραβάει την ώρα που περπατάω κ κάνω συχνές συσπάσεις ακανόνιστες αλλά πονάω.ξες που πετρώνει η κοιλιά.Απο τη Δευτέρα είμαι 37+ μπορώ να πάω με το που εφημερεύει στο Παπαγεωργίου κ να τους πω ότι πονάω κ δεν αντέχω άλλο μου είπε ο ιδιώτης ο δικός μου δηλαδή τώρα δεν μπορεί να σε διώξουν μου λέει θα ήταν ανεύθυνο.

Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να υποφέρεις από τη στιγμή που είσαι 37+ τη Δευτέρα . Ελπίζω να δείξουν κατανόηση... Νομίζω ότι σε συνεννόηση με τον ιδιώτη γιατρό σου θα βρεθεί μια λύση!

2 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia na sas rotisw.Ti valitses etoimazeste gia to maieutirio me rodes h xoris;Exw para polles sto spiti kai den kserw ti na parw.

Εγώ έχω ετοιμάσει μια με ροδάκια! Νομίζω είναι πιο βολικές!

1 ώρα πρίν, Iris89 είπε:

Νομίζω αυτό πρέπει να κάνεις. Ακόμα κ νωρίτερα να πας αν αισθάνεσαι πόνο.

 

Για μένα άλλη μια μέρα στο νοσοκομείο... Να φανταστείτε έχω συνηθίσει τόσο πολύ τις συσπάσεις που πια δεν τις αντιλαμβάνομαι. Τις βλέπουμε μόνο στον καρδιοτοκογραφο...

 

Σε ποια εβδομάδα είσαι; Έχεις πολύ ακόμα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Νομίζω αυτό πρέπει να κάνεις. Ακόμα κ νωρίτερα να πας αν αισθάνεσαι πόνο.

 

Για μένα άλλη μια μέρα στο νοσοκομείο... Να φανταστείτε έχω συνηθίσει τόσο πολύ τις συσπάσεις που πια δεν τις αντιλαμβάνομαι. Τις βλέπουμε μόνο στον καρδιοτοκογραφο...

 

Περιμένω τώρα τηλέφωνο από το γιατρό να μου πει σε ποια εφημερία  να μπω.. τώρα την Κυριακή ή την Τετάρτη.

Κουράγιο και σε σένα στο δεύτερο γιο μου ήμουν με τοκολυτικα στο νοσοκομείο δεν παλεύεται....

17 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia na sas rotisw.Ti valitses etoimazeste gia to maieutirio me rodes h xoris;Exw para polles sto spiti kai den kserw ti na parw.

Ροδάκια πιο βολικά νομίζω....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...