Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, KoraliaP είπε:

@lenoutso Έλα όλα τα δυνατά κορμιά στη πίστα! Κι εμένα στην 33η ήταν 2700! φοβερο

Έχετε συζητήσει καθόλου με τον γιατρό πλάνο γέννας (φυσικό ή καισαρική); Εγώ του ειπα στο τελευταιο ραντεβού πως θελω να προσπαθήσω φυσικό και αν υπάρξει ένδειξη να πάμε με καισαρική. Το λέω γιατί θεωρητικά τα αυξημένα κιλά του μωρού δεν αποτελούν απόλυτη ένδειξη καισαρική. 

Ακόμα όχι αλλά Μ είπε από μόνος του ότι θα το συζητήσουμε στην επόμενη επίσκεψη. (36εβδ) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε ; Εγώ την άλλη εβδομάδα προς το τέλος πριν μπω στις 35 εβδομάδες δηλαδή θα κανονίσω καισαρική! Ο  τοσοδούλης μου είναι 1700γρ κάπου εκεί αλλά κ ο γιατρός μ κ ο εμβρυολογος μ λένε πως είναι καλύτερα να γεννήσω και ότι δε θα χρειαστεί πολλές μέρες θερμοκοιτίδα! Ας ελπίσω δλδ! Αυτά τα νέα τα δικά μου .. ❤️

Καλησπέρα, στις καμπύλες πόσο είναι; Έχει πέσει; Εμάς η μπέμπα από την 17η που ήταν στη β επιπέδου, έπεσε μετά στη 10η, πήγε 8η και ξανανέβηκε στην 10η...έχω κάνει ήδη 4 ντοπλερ κ μάλλον θα ξανακάνω και μετά της Παναγίας. Το παρακολουθούμε, θα με δει κ ο γιατρός μου μέσα στην εβδομάδα. Κοντεύει τα 2.200 πάντως και μπαίνω στον 9ο οπότε θα με κρατήσει κι άλλες μέρες. Περίπου τα ίδια είμαστε γιατί και μένα δέκα μέρες πριν ήταν 1800, περίπου την ίδια εβδομάδα με σένα. Αν οι γιατροί πιστεύουν ότι πρέπει να το πάρουν νωρίτερα, εκείνοι ξέρουν καλύτερα. Εμάς όλα βγαίνουν φυσιολογικά, μάλλον ειναι μικρό μωρό...


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Moomin είπε:

Καλησπέρα, στις καμπύλες πόσο είναι; Έχει πέσει; Εμάς η μπέμπα από την 17η που ήταν στη β επιπέδου, έπεσε μετά στη 10η, πήγε 8η και ξανανέβηκε στην 10η...έχω κάνει ήδη 4 ντοπλερ κ μάλλον θα ξανακάνω και μετά της Παναγίας. Το παρακολουθούμε, θα με δει κ ο γιατρός μου μέσα στην εβδομάδα. Κοντεύει τα 2.200 πάντως και μπαίνω στον 9ο οπότε θα με κρατήσει κι άλλες μέρες. Περίπου τα ίδια είμαστε γιατί και μένα δέκα μέρες πριν ήταν 1800, περίπου την ίδια εβδομάδα με σένα. Αν οι γιατροί πιστεύουν ότι πρέπει να το πάρουν νωρίτερα, εκείνοι ξέρουν καλύτερα. Εμάς όλα βγαίνουν φυσιολογικά, μάλλον ειναι μικρό μωρό...

Κι εμένα όλα τα άλλα είναι φυσιολογικά … δε ξέρω αναρωτιέμαι μήπως έπρεπε να περιμένουμε λίγο ακόμα .. όλα τα άλλα πάνε ανάλογα με τη βδομάδα .. μόνο ότι παίρνει λίγο βάρος .. τι να πω .. εσυ τι εβδομάδα είσαι τώρα ;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Κι εμένα όλα τα άλλα είναι φυσιολογικά … δε ξέρω αναρωτιέμαι μήπως έπρεπε να περιμένουμε λίγο ακόμα .. όλα τα άλλα πάνε ανάλογα με τη βδομάδα .. μόνο ότι παίρνει λίγο βάρος .. τι να πω .. εσυ τι εβδομάδα είσαι τώρα ;

Ναι κ μένα βλέπει ο γιατρός ότι όλα είναι φυσιολογικά, τώρα αν είχε πέσει κ άλλο στη καμπύλη ίσως το επισπευδαμε...αλλά ευτυχώς ψιλοανεβηκε..να δω τί θα μας πει από κοντά μεθαύριο...εγώ κλείνω την 36η και μπαίνω στην 37η.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2022 at 5:16 ΜΜ, Pan88 είπε:

Η μισθοδοσια μας σταματα οπως ειπες αλλα μας καταβαλει ο εργοδοτης καποια χρηματα ως επιδομα ασθενειας.. περιπου τα επιδοματα κυησης και λοχειας μαζι με το επιδομα ασθενειας καλυπτουν το 80-90% των μισθων που θα επαιρνες εκεινο το διαστημα ετσι καταλαβα απο αλλες κοπελες στη δουλεια και τον εφκα που καλεσα..

Κοριτσια μην ξεχνατε οτι μετα το επιδομα λοχειας και κυοφοριας υπαρχουν και απο τον οαεδ οι συμπληρωματικες παροχες μητροτητας που καλυπτουν τη διαφορα του μισθου!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/8/2022 at 1:44 ΜΜ, Simona είπε:

@doreminaKai emena mou eipe oti einai mia xara kai oti prepei na ftasoume stis 38 eudomades gia na kanoume kaiseriki.Tha mou kanei kai enesi  kortizoni 48 ores prin tin kaiseriki.gia na doume....tha ftasoume stis 38 eudomades...makari!Teleutaia olo skeftomai oti tha genisw noritera dn ksero giati enow o giatros mou leei oti ola pane kala.eimai sinexia mesa sto agxos min genisw proora.

@MairivKalispera koritsi mou.Kala eimai egw oso mporo diladi,zorizoume arketa.Makari k esu na eisai kala kai ola na pane kala.egw eimai 32+2 kai egw kaiseriki tha kanw.Se poia evdomada sou eipe oti prepei na ginei h kaiseriki;tha kaneis kortizoni;

 

On 6/8/2022 at 2:41 ΜΜ, Simona είπε:

Nai etsi einai kseroun oi giatroi.an vgei tha einai kalitera...ola kala tha pane min anisixeis.egw stis 38 evdomades tha kanw kaiseriki an pane ola kala vevea kai tha kanw 2 enesis kortizoni.Mporeis na mou peis pos ginetai auti h enesi,ponaei;pou tin vazoun;ti niotheis; Se euxaristw❤

Στον πωπω την κάνουνε δε πονάει όχι δε νιώθεις κάτι ίσως λίγο για κανα δίλεπτο απλά θέλει προσοχή μετά στο φαγητό αλάτια και γλυκά 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Mairiv είπε:

 

Στον πωπω την κάνουνε δε πονάει όχι δε νιώθεις κάτι ίσως λίγο για κανα δίλεπτο απλά θέλει προσοχή μετά στο φαγητό αλάτια και γλυκά 

@Mairiv Σε ευχαριστώ πολυ.Εχεις εσύ κανένα νέο απο το γιατρο;❤

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Simona είπε:

@Mairiv Σε ευχαριστώ πολυ.Εχεις εσύ κανένα νέο απο το γιατρο;❤

Σε λίγο θα πάω για καρδιοτοκογραφο πάλι αν και λογικά Πέμπτη πρώτα ο θεός γεννάω …

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Simona είπε:

@Mairiv Σε ευχαριστώ πολυ.Εχεις εσύ κανένα νέο απο το γιατρο;❤

Να σε ρωτήσω κορίτσι μου καισαρική δεν έχεις κάνει εσυ; Για πες για τη διαδικασία γιατί έχω φουλ άγχος .. είναι η πρώτη μ φορά βλέπεις!!!

πρίν από 10 λεπτά , Simona είπε:

Σου εύχομαι να πάνε ολα καλα!❤❤❤

Ευχαριστω τόσο πολύ !!❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Mairiv είπε:

Να σε ρωτήσω κορίτσι μου καισαρική δεν έχεις κάνει εσυ; Για πες για τη διαδικασία γιατί έχω φουλ άγχος .. είναι η πρώτη μ φορά βλέπεις!!!

Ευχαριστω τόσο πολύ !!❤️❤️❤️

@MairivGia emena tha einai 3 kaiseriki alla h teleutaia itan prin 14 xronia kai itan poli alios ta pragmata.genisa sti voulgaria epeidi eimai apo ekei.kai ekei itan tote ta pragmata poli diskola mas petousan apo edw k apo ekei.proti fora tha genisw tora Ellada meta apo 14 xronia kai gia emena einai san proti fora.ekeina ta xronia mou ekanan oliki narkosi tora tha kanw episkliridio kai fovamai poli den to exw ksanakanei.Eimai 34 xronon.Meta apo tosa xronia exw ksexasei ta panta.san na einai h proti mou fora niothw.O gios mou einai 17 xronon kai h kori mou einai 14 xronon.genisa ton gio mou sta 18...asta na pane!!Tora perimenw koritsaki den egine tixea to ithelame para poli.ekana therapies 2.5 xronia prin minw egkios.Alla den tha kanw alla paida ayto tha einai to teleutaio xaxxaxa.Den mporw na sou pw diadikasia giati tora einai poli alios ta pragmata ekeina ta xronia itan asto.tora ola einai poli pio eukola.Min fovasai katholou tha se kanoun episklirideio kai den tha katalaveis tipota.Meta tha ponas ligo kana 2 meres alla min fantasteis kati tragiko afou tha sou dinoun farmaka sinexia gia ton pono.prepei na eisai xalari min agxonesai min sfigesai.Ola tha pane kala tha to deis apla na eisai xalari kai na perimeneis na vgaloun to moraki sou pou perimenes tosous mines.Egw den fovamaI katholou,fovamai mono ligo tin episkliridio alla olles h ginaikes lene oti den katalaveneis tipota,ena tsimpima einai.Filakia...oti theleis rota me!❤❤❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου κι να τα καμαρώνεις! Με το καλό να έρθει και η Μπέμπαρα σου! Μόλις γύρισα από γιατρό είχα πάρει από την τελευταία φορά και είναι γύρω στα 1850.. ελπίζω να είναι όντως τόσο να μην κάτσει πολλές μέρες θερμοκοιτίδα δε ξέρω αν θα το αντέξω… Θα μπορέσω να τον δω έστω λίγο η θα μ τον πάρουν κατευθείαν ; Αυτά σκέφτομαι … τι να πω μακάρι να πάνε όλα καλά ❤️

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Mairiv είπε:

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου κι να τα καμαρώνεις! Με το καλό να έρθει και η Μπέμπαρα σου! Μόλις γύρισα από γιατρό είχα πάρει από την τελευταία φορά και είναι γύρω στα 1850.. ελπίζω να είναι όντως τόσο να μην κάτσει πολλές μέρες θερμοκοιτίδα δε ξέρω αν θα το αντέξω… Θα μπορέσω να τον δω έστω λίγο η θα μ τον πάρουν κατευθείαν ; Αυτά σκέφτομαι … τι να πω μακάρι να πάνε όλα καλά ❤️

Σου εύχομαι τα καλύτερα και όσο το δυνατόν περισσότερο βάρος!! Θα σου το δώσουν το μωρό να το πιάσεις και να το φιλήσεις!! Όλα αντέχονται και όλα ξεπερνιουνται!! Πότε γεννας; Με το καλό!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Simona είπε:

@MairivGia emena tha einai 3 kaiseriki alla h teleutaia itan prin 14 xronia kai itan poli alios ta pragmata.genisa sti voulgaria epeidi eimai apo ekei.kai ekei itan tote ta pragmata poli diskola mas petousan apo edw k apo ekei.proti fora tha genisw tora Ellada meta apo 14 xronia kai gia emena einai san proti fora.ekeina ta xronia mou ekanan oliki narkosi tora tha kanw episkliridio kai fovamai poli den to exw ksanakanei.Eimai 34 xronon.Meta apo tosa xronia exw ksexasei ta panta.san na einai h proti mou fora niothw.O gios mou einai 17 xronon kai h kori mou einai 14 xronon.genisa ton gio mou sta 18...asta na pane!!Tora perimenw koritsaki den egine tixea to ithelame para poli.ekana therapies 2.5 xronia prin minw egkios.Alla den tha kanw alla paida ayto tha einai to teleutaio xaxxaxa.Den mporw na sou pw diadikasia giati tora einai poli alios ta pragmata ekeina ta xronia itan asto.tora ola einai poli pio eukola.Min fovasai katholou tha se kanoun episklirideio kai den tha katalaveis tipota.Meta tha ponas ligo kana 2 meres alla min fantasteis kati tragiko afou tha sou dinoun farmaka sinexia gia ton pono.prepei na eisai xalari min agxonesai min sfigesai.Ola tha pane kala tha to deis apla na eisai xalari kai na perimeneis na vgaloun to moraki sou pou perimenes tosous mines.Egw den fovamaI katholou,fovamai mono ligo tin episkliridio alla olles h ginaikes lene oti den katalaveneis tipota,ena tsimpima einai.Filakia...oti theleis rota me!❤❤❤

 

πρίν από 31 λεπτά , Polly1 είπε:

Σου εύχομαι τα καλύτερα και όσο το δυνατόν περισσότερο βάρος!! Θα σου το δώσουν το μωρό να το πιάσεις και να το φιλήσεις!! Όλα αντέχονται και όλα ξεπερνιουνται!! Πότε γεννας; Με το καλό!!

Σε Ευχαριστω πολύ!!!!! Λογικά την Πέμπτη ! Θα πάω την Τετάρτη για ένα τελευταίο καρδιοτοκογραφημα και θα μου πει! ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Mairiv είπε:

 

Σε Ευχαριστω πολύ!!!!! Λογικά την Πέμπτη ! Θα πάω την Τετάρτη για ένα τελευταίο καρδιοτοκογραφημα και θα μου πει! ❤️

Τα πρώτα γεννητουρια της ομάδας μας δηλαδή?Να μη φοβάσαι όλα καλά θα πάνε μπορεί να είναι και πιο βαρύ το μωράκι σου δεν τα λέει ακριβώς ο υπέρηχος πάντα υπάρχει απόκλιση.Στην καισαρική σε μπουκωνουν τόσο στα φάρμακα που είσαι σε φάση νιρβάνα δεν καταλαβαίνεις τίποτα έχω κάνει 3 πάω για τέταρτη για αυτό σου το λέω.εγω έχω την Πέμπτη καρδιοτοκογράφημα κ υπέρηχο θα σας πω κ εγώ νέα... είμαι περίεργη και για το βάρος γιατί μάλλον πρώτη φορά θα βγάλω κανονικό μωρό κ όχι μοσχαράκι 4 κιλά κ μου φαίνεται περίεργο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...